USA94 Vogts: 'Tijd om te verjongen' 'Hagi is een bedrieger, een acteur' WK-Voetbal Feest in Sofia MAANDAG 11 JUL11994 De overwinning van Bulgarije op Duitsland leidde in Sofia tot een ware explosie van feestge druis. Meteen na de wedstrijd stroomden de straten vol met juichende en met vlaggen zwaaiende mensen. 'Bulgarije Kampioen!' scandeerde de dan sende meute. President Zjelyu Zjelev prees en dankte het Bulgaarse elftal in een speciale televisieuitzending. Zjelev zei dat het sportieve suc ces mogelijk was geworden dankzij de ondergang van het communisme in Bulgarije. „Pas sinds er hier democratie is mo gen voetballers in het buiten land spelen en daar hun talent ontplooien. Deze overwinning |e: is het logische gevolg van deze ontwikkeling", aldus de presi- Jj° dent. Bij vijf eerdere WK's had Bulgarije geen enkele wedstrijd gewonnen. Omzet tijdens I WK valt tegen LOS ANGELES DPA Voetbalsupporters zijn zuinige jp] mensen. Vinden de Amerika- Pe nen. Vier miljard dollar omzet jy verwachtten zij tijdens het WK voetbal. Het is waarschijnlijk p« slechts drie miljard, misschien r drie en een half. [k „Boksfans of American foot ball-supporters geven veel geld uit", zegt Sal Sasola, eigenaar van het Market City Café in Pasadena, op vijf minuten loop afstand van het Rose Bowl sta dion. „Van voetbalfans wisten wij tot voor kort niets. Nu weten |i" we dat het spaarzame mensen zijn." L Pasadena rekende op 660 bu miljoen dollar aan WK-inkom- P sten. Het is ruim 10 procent kt minder, net geen 600 miljoen, [c Die tendens is over alle steden -Pj in de Verenigde Staten zicht- tjj baar. De horeca-ondernemers klagen niet, hoewel het minder is dan gehoopt. bi In Orlando telden de bar- en café-eigenaren hun winst uit, de hotelboekingen rond Disney- Dl. world lagen onder de normale r zomerquota. De vakantiegan- kr gers bleven weg uit vrees voor j>e de voetbalsupporters. „Wij blij- B, ven een'tikkeltje nerveus omdat L we hopen dat de terugval 4n- overnachtingen veroorzaakt is lcj door het WK. Als dat niet het al is, hebben we proble- men", aldus Phil Wright, presi- y dent van de horeca in centraal kt Florida. [[J De omzet in Orlando schom- yi< melde net als in Washington I5 rond de 100 miljoen dollar. De j|° hoofdstad rekende op 250.000 b overnachtingen, maar had er P 30.000 minder. In Detroit was m de ontnuchtering nog groter. In tb en rond de Silverdome had de t' organisatie de inkomsten be- 58 groot op 180 miljoen dollar, het 'o bleek uiteindelijk 80 miljoen. Pec In en rond New Vork gaven p 60.000 fans uit Italië, Ierland en h Mexico 430.000 miljoen dollar £3 uit. „We hadden zeker 25 mil- Ra joen meer verwacht", zegt Ni- F cholas Lyras, de directeur van S3 de New York Sports Commis- sion, „maar de wedstrijden heb- h ben veel positieve PR opgele- lii verd voor New York." De balans Ij- Boston: 225 miljoen dollar p omzet. Ro „Voetbalfans leven zo goed- ;H koop mogelijk", vindt Casola. ho „Ze nemen het liefst de hot |oi dogs en drank zelf mee." Brazi- liaanse supporters sliepen in So San Francisco in mini-bussen r en douchten zich in de openba- u re zwembaden. Zelfs de goed- 5 koopste motels vonden zij te F duur. „Dat zijn wij niet gewoon. 11 Voor de Amerikaan is een be- ii zoek aan de sportwedstrijd een avondje uit", aldus Casola. K Zweden naar halve finales na bizar duel met Roemenië Georghe Hagi zat er gisteravond alweer ontspannen, zelfs vrolijk bij. Omringd door familie en met een koel biertje voor zich, leek de Roemeense vedette bij na blij te zijn dat het er op zat. De Roemenen waren even daar voor door Zweden op legale, zij het bizarre wijze uit het WK ge speeld: 1-1* na 90 minuten, 2-2 na verlengingen, 5-4 na straf schoppen. De mens Hagi is van grote be scheidenheid, de vriendelijk heid zelve. De speler Hagi is niet bescheiden, niet vriende lijk. Wel gemeen en tot alles in staat. De Zweedse spits Ken.net Andersson na de wedstrijd: „Romario is een groot speler, Bebeto is een groot speler. Hagi niet. Hagi is een bedrieger, een acteur." Hij had er inderdaad weinig van terecht gebracht in wat voor de Roememen de wed strijd der wedstrijden was. En dat de Zweden met kwade -tong over hem hadden gesproken, begreep hij wel. „In het veld verander ik inderdaad, dan wil ik me alleen maar amuseren en anderen amuseren. Ik begrijp dat veel tegenstanders me niet mogen. Maar dat geeft niet, dat geldt andersom ook." Over de uitschakeling deed Hagi niet dramatisch. „Dat is voetbal; als het op strafschop- pen aankomt, wordt het een kwestie van geluk hebben", zei hij laconiek en in het Spaans, welke taal hij gedurende twee jaren bij Real Madrid perfect heeft leren spreken. „Dit is een unieke generatie voetballers. Maar niet uniek genoeg, is ge bleken." Het bizarre zat hem gister avond in het scoreverloop. Roe menië stond vijf minuten voor het einde van de verlengingen met 2-1 voor, Zweden speelde op dat moment met tien man, na een rode kaart voor Schwarz. Volkomen onverwacht en ge holpen door een fout van kee per Prunea kon Andersson op de valreep nog voor 2-2 zorgen. Bij de strafschoppen begon Zweden vervolgens met een misser (Mild), waarna de Roe menen alsnog een afgang be leefden, toen eerst Petrescu en daarna Belodedic miste. Al op het veld barsten de Roe menen in huilen uit. Popescu: „In de kleedkamer huilde ieder een, ik al op het veld. Dat was de emotie, zo'n belangrijke wedstrijd heb ik nog nooit ge speeld. Normaal huil ik niet zo gauw. De laatste keer was ook bij een wedstrijd, thuis tegen Bulgarije, toen we de kwalifica tie misten voor het EK van '88. 's Avonds had Popescu al geen last meer van emoties en kon hij de wedstrijd nuchter analyseren. „We zouden voor zichtig spelen, maar we hebben te voorzichtig gespeeld, te bang. Dat was nergens voor nodig, bleek al heel snel, want die Zweden kunnen niks, alleen lange ballen spelen. Maar we hebben het aan ons zelf te wij ten; in het algemeen hebben we te verdedigend gespeeld." Tegenover het breien en loe ren op counters van de Roeme nen, stelden de Zweden verfris send, zij het voornamelijk machteloos aanvalsspel. Dahlin kopte na drie minuten al hard op de paal na een voortreffelijke actie van Klas Ingesson, daarna bleef het een uur lang tobben en wachten op betere tijden. Opwindend werd het na de openingsgoal van Zweden, twaalf minuten voor tijd. Het bleek de aanzet tot een uur van zinderende spanning. Drie goals uit vrije trappen, een ul tieme gelijkmaker tegen het einde van de verlengingen en twaalf strafschoppen verder trok Zweden dan toch nog aan het langste eind. Henke Larsson had de Roe menen de afgang met de straf- schoppen zelfs nog kunnen be sparen; de invaller van Feye- noord kreeg een minuut na de goal van Andersson een prima kans de zaak af te maken. Lars son miste door een gebrek aan controle. „Maakt niet meer uit, die kans ga ik gauw vergeten. Die strafschop die ik moest ne men niet. Ik was zo nerveus!" Larsson scoorde, Belodedic niet, Zweden was door. Tot ie ders en tot eigen verrassing. Klas Ingesson: „Misschien is de halve finale toch iets te veel voor ons. Al hadden wij van daag het meeste recht op de ze ge, vond ik." ROEMENIË: Prunea; Petrescu, Prodan, Popescu en Belodedici; Selymes, Hagi, Lupescu en Munteanu (83. Panduru); Raducioiu en Dumitrescu. ZWEDEN: Rayelii; Nilsson, Patrick An dersson, Björklund (83. Kamark) en Ljung; Schwarz, Mild, Brolin en In gesson; Dahlin (108. Larsson) en Ken- netAndersson. Excuus Tassotti De Italiaanse verdediger Mauro Tassotti gaat zijn excuses aan bieden aan de Spaanse speler Luis Enrique. Tassotti, die in Italië voor AC Milan uitkomt, gaf Enrique een elleboogstoot in een duel om de bal in de laatste minuten van de wedstrijd. Enri- .que brak daarbij zijn neus. De actie bleef ongestraft. „Het was geen opzettelijke overtreding. We hingen tegen elkaar aan om de bal te krijgen en gebruikten allebei onze ellebogen. Ik wist niet dat ik zijn neus raakte", al dus Tassotti. De Italiaan pro beerde zich op het veld al te verontschuldigen. „Maar hij was woest", aldus de verdedi ger. „Ik zal een nieuwe poging wagen. Ik ga hem opbellen. 'Bora' twijfelt Bora Milutinovic besluit pas na 13 augustus of hij zijn contract als bondscoach van de Verenig de Staten verlengt. De verbinte nis van de 55-jarige Serviër loopt eind dit jaar af. De Ameri kaanse voetbalbond (USSF) wil graag door met de trainer die de nationale selectie bij het WK in de tweede ronde bracht. Milu tinovic heeft zijn aanblijven echter afhankelijk gesteld van de herverkiezing van Alan Ro- thenberg, bondsvoorzitter en WK-chef. Er zou ook belangstel ling voor hem zijn vanuit Japan, kandidaat voor het WK van 2002. Bier in Orlando Orlando heeft het voetballe gioen uitgezwaaid, de horeca ondernemers hebben eindelijk tijd zich in de handen te wrij ven. Hoewel de dorstige Neder landers zich zeker niet onbe tuigd lieten, ging de eer naar de 15.000 Ierse bezoekers. Zij zet ten hun team niet onder druk, maar de bierpompen des te meer. Becijferd werd dat er in totaal 4800 vaten doorheen zijn gegaan, acht tot tien maal zo veel als de normale maandelijk se consumptie. Ook G7 geniet Het WK voetbal en met name de wedstrijd Italië - Spanje (2-1) liet ook de economische top conferentie G-7 in Napels niet onberoerd. De Italiaanse minis ter-president Berlusconi, eige naar van AC Milan, sprak tij dens een persconferentie profe tische woorden. „Ik geloof in een nieuw Italiaans wonder", orakelde de media-magnaat. Enkele minuten later maakte Dino Baggio 1-0. Het oorverdo vende gejuich drong door tot in de perszaal van het Koninklijk Paleis. „Wonderen zijn besmet telijk", zei Berlusconi gevat. De Franse president Mitterrand stelde zijn gehoor voor de pers conferentie, die tijdens de wed strijd begon, zo kort mogelijk te houden. „Dat zou prettig zijn, zowel voor u als voor mij", glimlachte hij. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Christopher verontschul digde zich voor het slechte tijd stip van de persbijeenkomst. „Ik voel me schuldig", sprak hij deemoedig. Kostadinov Emil Kostadinov heeft persoon lijk een akkoord bereikt met At- letico Madrid. De Spaanse club moet over het transferbedrag nog wel overeenstemming zien te bereiken met FC Porto, de huidige werkgever van de Bul gaarse aanvaller. Kostadinov heeft in Portugal nog een con tact voor een jaar, maar mag eerder weg. Onder aanvoering van doelman Ravelli, na het stoppen van de laatste Roemeense strafschop de held van de Ul avond, vieren de Zweden een feestje rond de middenstip. f.oto rtr 3, S Bulgaren kegelen Duitsers uit het toernooi Eenhoorn Robert Eenhoorn heeft het or ganisatiecomité in Dallas ver baasd doen staan. De Neder landse honkballer, spelend in de Major League bij de New York Yankees, richtte zich tot de voetbalofficials met het verzoek of ze de groeten wilden doen aan Feyenoord-doelman Ed de Goey. Eenhoorn houdt namelijk buiten het seizoen in Rotter dam-Zuid de conditie op peil en dat schept een band. Hristo goddelijk Was hij in Brabant geboren dan zou Stoitsjkov gewoon Christ hebben geheten, nu spel je zijn naam als Hristo, fonetisch En gels vanuit het Bulgaars. Jour nalisten wilden weten of de Bul gaarse steraanvaller daar eigen lijk bijzondere inspiratie uit put. Getuige zijn antwoord is zijn voornaam een garantie voor ge loof. Geloof in eigen kunnen. „Christus? Daar zijn er maar twee van. De één speelt in de Hemel, de ander in Barcelona." Etcheverry held Het bestuur van de Chileense club Colo Colo heeft een groot deel van de selectie op de trans- ferlijst gezet, maar niet de Boli viaanse speler Marco Etchever ry, net teruggekeerd van het WK. Hij werd in Santiago als een held verwelkomd. 'El Dia blo', zeven maanden gebles seerd aan de knie, stond in de Verenigde Staten maar even in het veld. Etcheverry werd er als invaller tegen Duitsland na vier minuten, tamelijk overdreven, uitgestuurd. Maar hij is weer fit en dat pleziert zijn Chileense werkgever bovenal. Spanje treiirt Spanje is niet boos, maar wel verdrietig over de uitschakeling van het nationale team. „Jon gens, jullie kunnen met opgehe ven hoofd terugkeren", schreef de sportkrant El Mundo Depor- tivo. „Spanje sterft waardig", gaf El Pais aan. „Ze iijn eervol tenonder gegaan", meende As. El Periodico drukte een drama tische kop af: „God moet een Italiaan zijn". Een andere Spaanse krant vermoedde dat het elftal spaghetti als ontbijt gegeten moet hebben voor de fatale wedstrijd. Italië hemels De Italiaanse kranten kwamen superlatieven te kort om de tri omf van Italië te beschrijven. Vooral de doelpuntenmakers Dino en Roberto Baggio prezen zij de hemel in. „Dynamite Di no en Magic Roby, we zitten in de halve finale," jubelde Gazet- ta dello Sport. „Roby, bedankt voor die laatste actie." Corriere dello Sport: „Wat is het mooi om Italiaan te zijn!" Het moment van lordan Letchkov. De middenvelder van Bulgarije is eerder bij de bal dan Thomas Hassler en kopt met een sierlijke duik de bal achter Bodo lllgner. foto epa Een gedesillusioneerde Lothar Matthaus wordt getroost door keeper Bodo lllgner. Deze kondigde zijn afscheid aan als international. De 27- jarige goalie van FC Köln maakte dat een uur na de pijnlijke uitschake ling bekend, lllgner stond 54 keer in het doel. „Deze beslissing heeft niets met dit WK te maken. Ik had vooraf al besloten me voortaan op m'n club te willen richten." foto rtr Hoogmoed kwam eindelijk een keer voor de val. De Duit se voetbalploeg boekte de terugreis van het WK voetbal in de Verenigde Staten voor 18 juli, de dag na de finale. Door de 2-1 nederlaag van de titelverdediger in de kwartfinales tegen Bulgarije zijn de plannen gewijzigd. ,,We moeten de koffers pakken", sprak aanvoerder Lo thar Matthaus chagrijnig. „Ongelooflijk. We hebben weer niet laten zien wat we kunnen. De Bulgaren konden hun ogen niet geloven. Ze hebben de tijd de Duitsers op het vliegveld van New York uit te zwaaien. Voor hun wedstrijd in de halve finale hoeven de Oosteuropeanen niet te verhuizen. Italië komt in het Giants Stadium, vlak buiten NewYojrk, op bezoek. Acht dagen hadden de Duit sers rust sinds de achtste fina les, acht dagen ging de zweep erover. De Bulgaren hadden slechts vijf vrije dagen. Zij zweetten slechts aan de rand van het zwembad, met ruzies over de WK premies. Het kleine beetje geld dat ze al overge maakt hadden gekregen, gaven ze uit aan boodschappen. Want alle spelers hielden er rekening mee dat het duel tegen Duits land het afscheid zou beteke nen. Alleen coach Penev was hoopvol gestemd. „We moeten ons niet ongerust maken voor een handje vol grote namen. Als we goed voetballen, zijn wij de volgende keer de ploeg met de grote namen", aldus de 48-jari- ge coach die Bulgarije in de Ver enigde Staten voor het eerst in de WK geschiedenis naar een overwinning leidde. De val van de Duitsers. Eerst was het de val van Klinsmann, waardoor bondscoach Berti Vogts nog wel kon glimlachen. De aanvaller, vijf keer succesvol op het WK, liet zich vlak na de pauze theatraal vallen. Scheids rechter Cadena uit Colombia zag in de botsing met Letchkov een strafschop. De dader be streed dat. „Okay, er was con tact. Maar dat tikje was echt niet genoeg iemand te laten val len." Matthaus verzilverde de straf schop. Het was de kroon op zijn 21e WK wedstrijd. Met dat aan tal is hij recordhouder, samen met landgenoot Uwe Seeler, de Pool Zmuda en Diego Marado- na. De Duitse aanvoerder had in de pauze van Vogts de opdracht gekregen zijn verdediging in de steek te laten. Met Kohier, Ber- thold, Helmer en Buchwald in de buurt had de voor de rust nauwelijks op de proef gestelde doelman lllgner toch al genoeg gezelschap. Doordat ook het Duitse accent in de eerste helft op verdedigen had gelegen, kreeg ook de regerend wereld kampioen niet meer dan twee kansjes. Vijf minuten na de 1-0 dach ten de Duitsers al klaar te zijn. Möller, temg in de basis door de blessure van Sammer, schoot tegen de paal, Voller mikte de rebound raak. De vlag van de grensrechter wapperde. De aan valler stond bij het schot van zijn teamgenoot buitenspel. Klinsmann heeft in de Vere nigde Staten geen patent op zijn duikelingen aangevraagd. Stoitsjkov leverde in de 75e mi nuut een perfecte imitatie, iets buiten het strafschopgebied. De Barcelona-ster verzilverde de versierde vrije schop met een prachtig boogballetje over de muur. Coach Penev had uitgespro ken vooral veel van de 'Duitse Bulgaren' te verwachten: Letchkov en Hubchev (beiden Hamburger SV). Voor eerstge noemde leek echter de dag na zijn 27ste verjaardag een baai dag te worden. Vooral na de 1-0 liep hij de longen uit zijn lijf om het onrecht recht te zetten. Thomas Hassler, zijn tegenspe ler op het middenveld, tolde er van op zijn benen. Drie minu ten na de gelijkmaker van Stoitsjkov was de wraak van Letchkov compleet. Hij dom pelde Duitsland in rouw met een prachtige kopstoot die als een mokerslag aankwam: 2-1. „Het wordt tijd om te verjon gen", luidde de analyse van Berti Vogts, de man die koos voor de dertigers. „Ik hoop dat ik m'n werk kan voortzetten. Natuurlijk is dit WK een teleur stelling, maar we moeten ook niet al te dramatisch doen. Voor ons Duitsers blijkt het altijd las tig te zijn goede prestaties van andere ploegen te waarderen." DUITSLAND: lllgner; Helmer, Matt haus, Kohier, Berthold; Möller. Buchwald, Wagner (59. Strunz), Has sler (83. Brehme); Klinsmann, Voller. BULGARIJE: Mihailov; Kirjakov. Hubchev, Tzvetanov, Ivanov; Jankov, Letchkov, Sirakov, Balakov; Kostadinov (89. Genchev), Stoitsjkov (84. Jorda-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18