USA94 Brazilianen completer dan Oranje Koeman sluit 'Oranje-boek' met 'goed gevoel' Fans reageren gelaten Samba regeert Lange Leidsedwarsstraat 'We hebben een lesje in voetbal gegeven' 16 MAANDAG 11 JULI 1994 op de vuist gingen. In Veendam raakten twee personen gewond tijdens een vechtpartij, waarbij een van de slachtoffers een bierglas in het gezicht kreeg ge duwd. Het andere werd door meerdere personen mishan deld. Beiden zijn met ernstige verwondingen in een zieken huis opgenomen. De politie in Utrecht verricht te op deze volgens een woord voerder „rommelige, maar rus tig verlopen voetbalavond" vijf krrestaties. In Eindhoven gooi den onbekenden bij een Brazi liaans eetcafé een molotovcock tail naar binnen. De schade bleef beperkt tot een kapotte ruit en wat roetschade. In Amsterdam, waar de poli tie de hele avond een Brazi liaanse disco aan de Korte Leid- sedwarsstraat bewaakte, en Rot terdam verschilde het leven op straat nauwelijks van dat op een andere zomerse zaterdagavond. Nederland heeft, op enkele .schermutselingen na, zaterdag avond mstig gereageerd op de uitschakeling van Oranje bij de wereldkampioenschappen voet bal. In het centrum van Den Haag moest de politie enkele keren in actie komen om een enigszins agressieve menigte uiteen te drijven. Er werden 20 mensen aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Een politie-agent raakte gewond na dat hij een fles op zijn hoofd l Groningen an zaterdag De regiopolitie hield in de nacht op zondag elf worden verdacht van openlijke geweldpleging na afloop van de WK-ontmoeting. De politie moest op twee plaatsen in de binnenstad van Groningen en op twee plaatsen in Veendam optreden tegen jongeren die ruiten ingooiden of met elkaar Braziliaanse taferelen in de Amsterdamse binnenstad. foto a AMSTERDAM Het startsignaal laat nog zeker drie kwartier op zich wachten, maar in het Braziliaanse mu ziekcafé Canacao aan de Lange Leidsedwarsstaat in Amsterdam lijkt het alsof de overwinning al binnen is. De aanwezigen schudden de ledematen los op swingende salsa, de vloer dreunt onder honderden stam: pende voeten. De zaak vormt een geel-groene oase in de oranje zee van de Leidsebuurt. Het barpersoneel schenkt za terdagavond geen Caipirinha- cocktail. Bier. Met liters tegelijk stroomt het uit de tap, in plastic bekers en daarna in een rap 1 tempo in de dorstige kelen. Ei genaar Jacob Kurc (45) glimt van puur geluk en van de hitte. Hij gebaart met zijn rechter hand over de hoofden heen. Even naar buiten, dat praat wat makkelijker. Eén-nul wint Brazilië. Kurc is er zeker van. Bijna tenminste. Want Nederland is een moeilij ke ploeg „Daar ben ik wel een beetje bang voor." Wie die ene goal scoort? Romario natuurlijk! „Hij moet toch laten zien dat hij niet voor niets bij PSV is wegge gaan." Ze komen uit hetzelfde dorp, Romario en hij. Vila da Penha. Niet dat ze elkaar daar al ken den, zegt Kurc. „Ik ben twintig jaar geleden al naar Nederland gekomen." Sinds de Braziliaan se stervoetballer naar Neder land kwam zijn ze 'hele goede' vrienden, zegt Kurc. Romario at graag in Kurc' restaurant in de Reguliersdwarsstraat. En Kurc was Romario graag behulpzaam bij het regelen van allerlei prak tische zaken. „Hij kende de taal nog niet zo goed", zegt Kurc. Als bewijs van de warme ver standverhouding tussen de twee mannen hangt aan de muur in Canacao een ingelijst geel met groen shirt. Op het tex tiel staat een onleesbare tekst - gekrabbeld, onderin de lijst prijkt de foto van een breed la chende Romario de Souza Faria in—een innigeomstrertgeling met Jacob Kurc. Tweehonderd, tweehonderd- vijftig bezoekers verwacht hij vanavond, zegt Kurc. Bij aan vang van de wedstrijd is dat aantal allang overschreden. Ze staan op de vensterbanken, zit ten op de gokkast en dansen op de bar. Het blad buigt angstig ver door onder swingende pla teauzolen. Als het uitzicht voor de mensen achterin de zaak al te zeer geblokkeerd raakt, roept iemand vanachter de bar de heupwiegende menigte tot de orde met een bovenmaats wa terpistool. De groen-gele slin gers, met zoveel enthousiasme opgehangen, gaan weg omdat ze het zicht op de wedstrijd be lemmeren. Het in kanariegeel en groen gestoken personeel achter de bar houdt een half oog op de klanten gericht, maai' is duide lijk meer geïnteresseerd in het geen zich op een klein teeveetje tussen de flessen afspeelt. Ca nacao davert bij het eerste doel punt van Romario. De muzi kanten zetten in, het publiek schalt luidkeels mee. „Hup, Holland, hup. Laat de leeuw niet in z'n hempie staan", klinkt het iel uit de keel van een Ne derlands meisje achterin het ca fé, voordat haar Braziliaanse vriend haar de mond snoert. Op de bar leunt een zaken man uit Curasao. „Ik was hier maandag ook al. Fantastische sfeer. Wie er moet winnen? Ach..." Hij haalt glimlachend de schouders op. „Het maakt mij niet uit" zegt hij diplomatiek. „Het gaat om de sfeer. Toch?" De temperatuur stijgt in de loop van de wedstrijd tot tropi sche hoogten. Cameralampen van de NOS en RTL maken het er niet veel beter op. Bij iedere spannende actie, bij iedere golf van emotie in Canacao flitsen de lampen aan en snorren de camera's. Als het eindsignaal klinkt steekt Kurc triomfantelijk een paar gehavende trommel stokken in de lucht. Het heeft erom gespannen. In Canacao breekt een onvervalst Zuidame rikaans overwinningsfestijn los. Een deel van het publiek golft naar buiten, de frisse lucht in. Teleurgesteld voorbij sloffende oranje supporters kijken vanuit de Leidsestraat verbaasd toe. „We vieren ons eigen feest hier", zegt Kurc met een gebaar naar de stoep voor zijn-zaak. „We willen niet provoceren." .m DALLAS ALBERT GEESINC Nederland heeft Dennis Bergkamp, Brazilië heeft Roma rio, Bebeto en Branco. Stuk voor stuk spelers van absolu te wereldklasse. Dat maakte zaterdag in de Cotton Bowl van Dallas het verschil uit tussen winst en verlies. Tussen intense vreugde en bittere ontgoocheling. coach Carlos Alberto Parreira en Bebeto voorop, sloofden zich uit in loftuitingen aan het adres van Oranje. Maar wat koop je daarvoor als je knock-out bent gegaan. Op een toernooi telt al leen de winnaar. Diep teleurgesteld als de spe lers waren, voelden zij zich be kocht en verraden. Door een scheidsrechter uit Costa Rica, ene Rodrigo Badilla Sequeira, en grensrechters uit Bahrein en Iran. Het trio werd terecht ver weten dat aan de treffer van Be beto, de tweede van de middag, buitenspel van Romario vooraf ging. En dat de rush van Branco niet door de beugel kon. Maar daardoor verloor Oranje niet. Wel door een surplus aan indi- Met een fraaie kopbal brengt Aron Winter Oranje langszij Brazilië. Het mocht allemaal niet baten. GPp-VERSLAGGEVER De Brazilianen waanden zich na de opwindende tweekamp (3-2) in de zevende hemel, de decep tie in het Nederlandse kamp was enorm. Bij Dick Advocaat, de bondscoach, bij Ronald Koe man en Jan Wouters, die Oranje vaarwel zeggen, bij Dennis Bergkamp en Aron Winter, de makers van de Nederlandse doelpunten, bij Frank Rijkaard, die de Brazilianen kort na rust op het paard hielp. Bij wie ei genlijk niet. „De ploegen waren aan elkaar gewaagd, de gelukkigste heeft gewonnen", meende Advocaat, De Brazilianen, met bonds- viduele kwaliteit bij de Brazilia nen. In alle linies. Zij lieten de bal bliksemsnel rondgaan en le den nauwelijks balverlies. Oran je wel. Vooral voorin en op het middenveld. Brazilië was de meest com plete ploeg. In het centrum moest Dennis Bergkamp duelle ren met Aldair en Marcio San tos, verdedigers van gewapend beton. Op de vleugels had Over- mars geen schijn van kans te gen Branco en liep Van Vossen zich veelvuldig te pletter op Jor- ginho. Op het middenveld maakten Mazinho, Mauro Silva, Dunga en Zinho al snel de dienst uit en werd Oranje steeds verder in het defensief gedron gen. „We hadden te maken met een ploeg van wereldklasse", sprak Dick Advocaat troostende woorden. Het tromgeroffel van de Bra ziliaanse fans had de uitwerking van stokslagen. Op de spelers en supporters van Oranje, die na afloop terneergeslagen langs een vijver zaten. De blik op on eindig. Net als een kwartier na rust. Romario en Bebeto had den Brazilië op een 2-0 voor sprong gebracht, het Neder lands elftal leek ten dode opge schreven. De Brazilianen waren in een feestroes, in en buiten het veld. De weg naar de halve finales, voor de eerste keer sinds 1978, leek geplaveid. Brazilië vergiste zich echter schromelijk in de veerkracht van Oranje. Twee de betwiste 2-0 wrong Dennis Bergkamp, uit een ingooi van Witschge, zich langs Aldair en Marcio Santos en joeg de bal te gen het net. Twaalf minuten la ter sloeg Aron Winter, die er bij Oranje met kop en schouders bovenuit stak, de bal uit een hoekschop van Overmars met het voorhoofd langs doelman Taffarel (2-2). De strijd was in eens weer volledig open, de 63.998 toeschouwers zaten op het puntje van de stoel. „Dit was één van de meest spectacu laire wedstrijden van het toer nooi", jubelde de Braziliaanse coach met gevoel voor drama tiek. Hij had goed praten. Vijf mi nuten na de gelijkmaker beging Jonk de overtreding tegen Bran co. De dertiger," die veertig da gen geen wedstrijd had ge speeld, bleef kermend op de grond liggen. Maar hij was weer even snel ter been om met zijn fabuleuze traptechniek het von nis over Oranje te voltrekken. Langs de 'muur' en via de bin nenkant van de paal suisde de bal langs Ed de Goey. Die klap kwam het Nederlands elftal niet meer te boven. BRAZILIË: Taffarel; Jorginho, Aldair, Marcio Santos, Branco (87. Cafu); Dunga, Mauro Silva, Mazinho (81. Rai), Zinho; Bebeto, Romario. NEDERLAND: De Goey; Valckx. Koe man, Wouters; Winter, Rijkaard (66. Ronald de Boer), Jonk, Witschge; Over mars, Bergkamp, Van Vossen (54. Roy). Advocaat prijst Wouters en Valckx Je kon een speld horen vallen. Doodse stilte heerste er. Niemand sprak. De Oranje-kleedkamer ademde een sere ne rust en oogde rustig. Maar van bin nen kookte de brigade van Advocaat. Zo dicht waren ze bij de halve finale geweest. Echter die ene verwoestende vrije trap van verdediger Branco deed de WK-droom uiteen spatten. Bondscoach Dick Advocaat was de eerste die zich in de plooi had en de 'rouwkamer' verliet. Met opgeheven hoofd. De manier waarop Oranje speelde, vond Advocaat een compli ment waard. „Alleen in de eerste helft hebben wij aanvallend te weinig ge daan. Op die kopbal van Bergkamp na hebben wij geen kans gehad." Het was voor de bondscoach het enige min punt in een wedstrijd die met name in de tweede helft tot de verbeelding sprak. „Het was een wedstrijd", schets te Advocaat, „waar alles in zat. Drama, vreemde beslissingen en spanning." 'De'kleine generaal' had de grootste moeite met het verbloemen van zijn teleurstelling. „Dat is toch niet zo vreemd. We zijn niet weggespeeld en hadden na de gelijkmaker van Winter de wedstrijd in handen. Ik wachtte ei genlijk op onze derde goal. Ook de Bra zilianen zaten er helemaal door. Dat je dan toch nog 'geslacht' wordt is zeer onrechtvaardig. Nee, een echt oordeel over die scheidsrechter geef ik niet. Daar zijn anderen voor, zoals de pers en de scheidsrechterscommissie van de FIFA. Ik heb al genoeg ellende ge zien na pittige uitspraken van trainers. Maar dat tweede doelpunt van Bebeto was geheid buitenspel. We zaten er met ons neus bovenop." Hij prees het werk van Wouters en Valckx, die Bebeto en Romario in de eersté helft bijna volledig aan banden hadden gelegd. Toch kon de Limbur ger niet verhinderen dat Romario de belangrijke openingstreffer van de wedstrijd voor zijn rekening nam. „Maar er ging aan dat doelpunt een buitenspelsituatie vooraf', vond een verontwaardigde Valckx. „Op het mo ment dat Bebeto werd aangespeeld stond Romario een meter of twee ach ter Jan Wouters en mij. Er wordt niet gevlagd, de bal valt over Jan Wouters heen, Bebeto zet voor en Romario scoort. Je kunt daarom niet zeggen dat Vreugde en ontgoocheling op één foto. Terwijl de Brazilianen volop feestvieren sjokt Ronald Koeman van het veld. Zijn laatste interland zit erop. Romario niet strafbaar buitenspel stond. Hij kon alleen scoren omdat hij net-dat ene metertje dat hij nodig had, had kunnen pakken doordat hij bui tenspel stond. Anders had hij dat me tertje nooit van mij gekregen. Ook het tweede doelpunt van Brazi lië, door Bebeto gemaakt, had volgens Valckx wegens buitenspel den afgekeurd. „Ook toen stond Roma rio buitenspel! Niet alleen wij waren daarvan overtuigd, de Brazilianen dachten het ook. Maar ineens zie ik Bebeto er vandoor gaan en scoren. Na tuurlijk heb ik de scheidsrechter uitge scholden, maar dat helpt dan ook niet Tijdens de wedstrijd had hij regel- Romario blijft feesten DALLAS GPD Mare Overmars verdween als eerste in de catacomben van de Cotton Bowl, Romario de Souza Faria als laatste. De Braziliaanse vedette, bij dit WK al goed voor vier doelpunten, liep minutenlang over het veld met de Braziliaanse vlag. En vierde in z'n eentje de overwinning op Nederland, eens zijn tweede vaderland. „Van daag hebben wij een lesje in voetbal - gegeven. Met dit elftal moet Brazilië wereldkampioen kunnen worden. „Dit was één van de beste wed strijden van het toernooi", sloot zijn coach, Carlos Alberto Parreira, zich bij de eigenzinnige Braziliaan aan. „Maar dat had ook te maken met de kwaliteit van het Nederlands elftal. Hier hebben twee grote ploegen ge speeld met een grote internationale traditie. Wij verdienen de overwin ning omdat Brazilië in staat was zich in de slotminuten goed te verdedi gen. Deze ploeg", meent Parreira, „is emotioneel in balans. Met tien man versloegen we Amerika en nu wist de ploeg zich over de tegenslag van de 2-2 heen te zetten." Parreira noemt het een hardnekkig misverstand dat Brazilië is overge gaan op een Europese speelstijl. „Wij gebruiken de lange bal niet en spelen geen man tegen man. Het enige wat we hebben gedaan is de ploeg wat beter organiseren als we niet in bal bezit zijn. We hebben de goede ba lans gevonden tussen aanvallen en verdedigen. Dit elftal heeft alles wat je nodig hebt om wereldkampioen te kunnen worden. Bebeto en Zinho prezen Oranje al eveneens. „Nederland heeft een groots elftal met grootse spelers. Zelfs toen we met 2-0 voorkwamen, wisten we dat we nog niet gewonnen hadden." Bebeto, net vader gewor den van een zoon, rekent heimelijk al op de wereldtitel. „Als we in de twee komende wedstrijden net zo goed op dreef zijn als vandaag houdt niemand ons van de wereldtitel af." „Dit was de beste wedstrijd die we tot nu toe gespeeld hebben", vond Zinho. „Maar we speelden nu ook te gen een land dat ook wil voetballen. Dit was de beste ploeg waar we tot nu toe tegen gespeeld hebben. Ons doel is nu nu de finale, niks anders." matig met Romario gesproken. In hun PSV-tijd waren beiden maatjes en Valckx is ooit ook eens met Romario op vakantie in Rio geweest. „Wat ik te gen hem zei? Dat hij een goede artiest was en ook dat hij niet steeds bij de scheidsrechter moest lopen zeuren om een gele kaart als iemand van ons een overtreding maakte. Tegen mij zei hij dat ik goed had gespeeld en hij wenste me succes bij Sporting Lissabon. Ik vond het wel fijn om een keer tegen hem te spelen. Op die ene sleepbewe- ging van hem na in de tweede helft, had ik hem redelijk in de zak. Ik wist dat die beweging zou komen, maar hij was zó snel weg, ik kon hem niet meer bijhouden." Vooraf beschouwde Stan Valckx de WK-kwartfinalekrachtmeting tegen Brazilië als het hoogtepunt in zijn car rière. Na de wedstrijd dacht hij daar anders over. „Als je een wedstrijd ver liest, kmi je natuurlijk moeilijk meer van een hoogtepunt spreken. En het al lerergste is nog dat er meer voor ons had ingezeten. Brazilië heeft een goede ploeg, maar defensief is het kwetsbaar. Jammer genoeg hebben wij daar on voldoende van kunnen profiteren. Valckx was één van de weinigen die wat wilde zeggen na afloop. De mees ten liepen met gebogen hoofd naar de bus, geen seconde de tijd nemend om ook maar een woord te wisselen met de vaderlandse en buitenlandse jour nalisten. Weg wilden ze, weg van de Cotton Bowl in Dallas waar het schip was gestrand. Alleen Ronald Koeman, die zich tijdens dit WK toch al als spreekbuis van de spelers had opge worpen, nam wel de tijd en toonde zich groot, zelfs na een nederlaag. Die nederlaag kwam voor hem dubbel zo hard aan, omdat het zijn laatste inter land was. 'Sneeuwvlokje' zoals hij in Barcelona wordt genoemd, houdt Oranje voor gezien. In Dallas kwam een einde aan een carrière die 77 inter lands omspande. „Ja, het is echt voorbij, al weet Advo caat het nog niet officieel. Ik ga bij Bar celona een zwaar jaar tegemoet. Daar moet ik mij volledig op concentreren. Bovendien sta ik al vanaf 1983 in Oran je. Je moet op een gegeven moment durven te stoppen. Ik had er veel voor over gehad hier in de VS de finale te halen. En we waren er heel dichtbij. Het ging steeds beter. We groeiden meer en meer in dit toernooi. Jammer dat we vandaag niet iets* meer geluk hebben gehad." Evenals Dick Advocaat gaat ook Koe man naar Nederland en Spanje terug met het gevoel dat dit Oranje er alles heeft uitgehaald wat mogelijk was. Over de afwezigheid van Cruijff en Gullit wil hij niets meer kwijt. „Dat boek is voor mij dicht. Dat verhaal laat ik aan anderen over. Natuurlijk zal die discussie weer opgerakeld worden. Ik ga in ieder geval met een positief ge voel naar huis. Ja we waren een goeie groep. Dat was vier jaar geleden in Ita lië wel anders. Toen had ik echt de ba len."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17