Baggio blijft Italië redden Oranje supporterslegioen ziet groen en geel in Dallas 'O WK-Voetbal 'Nederland-Brazilië een ware klassieker' WK op TV maandag 11 juli nedi ned2 ned3 brt2 eurosport I2"1J—I Zwede"tel!L Politie tevreden over Nederlandse fans OLE! MAANDAG 11 JULI 1994 16 Amerikaanse media enorm enthousiast DALLAS CPD In de Amerikaanse media wordt de slag tussen Neder land en Brazilië algemeen als de beste wedstrijd van het WK tot nog toe omschreven. ..Dit was één van de grootste twee de helften uit de WK-geschie- denis". schrijft The New York Times. ..Deze kwartfinale was een pure reclame voor de voetbalsportmeent The Dal las Morning News. „Deze wedstrijd was een ware klas sieker. met veel drama, een heroïsche comeback van Ne derland. grote individuele mo menten en enige controverse." Volgens The New York Ti mes konden de toeschouwers het zich gewoon niet veroorlo ven even de andere kant op te kijken, omdat zij dan weer wat gemist zouden hebben. Maar de krant stelt ook dat Neder land en Brazilië elkaar in de eerste helft vooral aftastten. „Zij leken meer te joggen dan te rennen." The Dalles Mor ning News noemt die eerste helft „een lesje in verdedigen." De lokale krant uit Dallas roemt vooral de verdediging van Brazilië, die Mare Over- mars. Dennis Bergkamp en Peter van Vossen volledig uit de wedstrijd hield. De Ameri kanen lijken de kant van Oran je te kiezen in de discussie over het tweede doelpunt van Brazilië. Maar of Romario nu wel of niet hinderlijk buiten spel stond, zal altijd een open vraag blijven. „Het is maar aan wie je het vraagt", aldus The Dallas Morning News. Braziliaanse sportverslagge vers en commentatoren staan sinds de winst op Oranje ein delijk achter hun elftal. On danks drie overwinningen en een gelijkspel had de Brazi liaanse pers tot de wedstrijd van zaterdag geen goed woord over voor het 'lelijke en onar tistieke' voetbal van de Brazi lianen. Vooral de coach Carlos Alberto Parreira kreeg het zwaar te verduren. Nu zijn de Zuidamerikaanse voetballers op slag heilig verklaard. „Braziliaanse team reinigt de zielen van voetbalfans", zo schreeuwen de enorme kran tekoppen in de zondagskrant Jornal dos Sports. „Brazilië heeft eindelijk bewezen dat ze ook kunnen winnen door mooi te voetballen", schrijft de sportverslaggever Edilson Campós. „Romario en Bebeto hebben laten zien dat ze-gelijk zijn aan drie of zelfs vier aanvallers", aldus het dagblad O Globo. Juventus-aanvaller scoort ook tegen Spanje in de slotfase SCOREBORD 63.998 (uitverKOC ton. Foxboro Stadiu igar je 1-2 (0-0). 18 Vaitf Cadena (Col) 75. Stc 5 338 (ui i Stanford-stadio )-0). Zweden wint i. Brolm 0-1. 88. l Zweden 2-2 (0-0). Zweden wint na strafschop- 38. Raduc i 1-2. 115. 2-2. Scheidsrechter "Don (Zwe/2x Andersson lT-Hagi 1-Z - Lupescu 2-3, Ingesson 3-3 - Petrescu gestopt. Nilsson 4-3 - Diimrtrescu 4-4, Larsson 5-4 - Belodeoici gestopt. TOPSCORERS l. 9 Hagi (Roei. RoCerto B iSoa)Bebeto (Br (Ned) 3. 14 Jonk (Ned). Lechk (Mex). Goicoechea (Spa). Dui KnupIZwU. Valencia (Col), Am gia (Arg). Hong Myung-bo (2 Afnokacm (Nig), voller (Du Albert i Baggio dtaj. Brolin (Zwe) 2. 30 Ben (Sau). Canig- Bei). Dino l. Degryse. Grür, (Bel). GELE KAARTEN RODE KAARTEN Johnny Rep heeft eindelijk een opvolger: Roberto Baggio. De Italiaan mag sinds zaterdag met ere de titel 'Goud haantje' dragen. De aanvaller van Juventus heeft op het WK de gewoonte in de laatste minuten voor de beslissing te zorgen. In de achtste finale deed hij het tegen Nigeria, zaterdag herhaalde de spits dat in de kwartfinale tegen Spanje. 'Gallo d'Oro' redde zijn land van een slopende verlenging. Tot geluk van de trainer, want bij een verlies had Sacchi zijn baan verloren. De Italiaanse journalisten wachten al drie jaar op het moment dat de bonds coach door de mand valt. Al die tijd zoekt hij naar het juiste elf tal. In zijn periode als verant woordelijke man gebruikte Sac chi meer dan zeventig spelers. Op het WK kreeg alleen derde doelman Bucci nog geen speel minuten. Ook tegen Spanje gooide Sac chi het team om. Dino Baggio verving op het middenveld Ber- ti. De routinier Tassotti speelde in plaats van Mussi. De meest verrassende wissel was de ver vanging van 'raspaardje' Signori voor het 'werkpaard' Conté, die zijn eerste WK-optreden beleef- Italië verdiende de 2-1 zege niet. Niet dat Spanje groots speelde, maar in de tweede helft hadden de elf van bondscoach Clemente een overwicht. Een verlenging leek noodzakelijk om te beslissen wie van de twee grootmachten door zou gaan naar de halve finale. Totdat Ro berto Baggio het op zijn heupen kreeg. Na een listig passje van Signori omspeelde hij Zubizar- reta en tikte beheerst de tweede Italiaanse treffer binnen. Het doelpunt brak de moraal van de Spanjaarden niet, in blessuretijd probeerden zij wanhopig de gelijkmaker aan te tekenen. De strijd laaide zelfs zodanig op dat scheidsrechter Puhl de grootste moeite had beide partijen uit elkaar te hou den. In de hektiek miste de Hongaar hèt moment van Tassotti, die in het strafschop gebied met een welgemikte klap spits Luis Enrique uitschakelde. Met een gebroken neus verliet de woedende aanvaller van Real Madrid het veld. Spanje begon met de beste papieren aan de wedstrijd. De ploeg had in de achtste finales weinig moeite met Zwitserland, dat na de 3-0 nederlaag naar huis kon. Italië wist pas in de verlenging het taaie Nigeria te verslaan. Bovendien was de for matie van Clemente beter uit gerust. Spanje speelde zijn laatste wedstrijd immers vorige week zaterdag: Italië kwam dinsdag nog in actie. Mussi. die in dat duel geblesseerd uitviel, was niet op tijd hersteld waar door bondscoach Sacchi weder om aan de basisformatie moest sleutelen. „Ondanks het grote nadeel dat we drie dagen geleden nog een zware wedstrijd van 120 minuten afwerkten, hebben we deze lastige horde genomen", aldus Sacchi. „Mijn spelers heb ben het goed gedaan. Ze heb ben pijn geleden, konden bijna niet meer op de benen staan, maar ze hielden de voorsprong de. Veel hielpen de omzettingen aanvankelijk niet. Spanje, waar Caminero na een schorsing weer terugkeerde in de basis, opende goed, maar vergat te scoren. Dat deed Dino Baggio niet. Hij pikte in de 26e minuut een pass van Donadoni op en haalde van ruim twintig meter verwoestend uit. 1-0. De treffer werkte bevrijdend voor de 'Squadra Azzurra'. Opeens leek het alsof Sacchi eindelijk de juiste formatie had opgesteld. De achterste linie met Benarn- vo, Maldini, Costacurta en Tassotti oogde degelijk en gaf geen kans weg. Het middenveld was in balans met Donadoni, Albertini, Dino Baggio en Conté en voorin liep Massaro zich een ongeluk in dienst van Roberto Baggio. Spanje leek uitgeteld, maar kwam in de tweede helft onver wacht sterk terug. Het doelpunt van Caminero in de 69e minuut was de verdiende beloning. Na een pass van Sergi maakte de middenvelder van Atletico Ma drid zijn derde doelpunt van het WK. Clemente vergrootte de druk op de Italiaanse verdedi ging door aanvaller Salinas in te brengen voor Sergi. Bijna leidde de zet van de bondscoach tot succes. In de 82e minuut kreeg de reserve-spits van Barcelona ;en Spanje. dè kans de wedstrijd te beslis sen. Oog in oog met doelman Pagliuca miste hij evenwel jam merlijk. „Misschien wilden mijn spelers te graag", zei Clemente. „Misschien waren ze overge concentreerd, maar er is in ie hoogstandjes. De aanvaller v der geval strijd geleverd. Ieder een heeft minstens 120 procent gegeven. Het was helaas niet" genoeg." SPANJE: /.ubizarreta; Eerrer, Abelardo, Nadal, Alkorta, Otero; Goicoechea, Ca minero, Bakcro (65. Ilierro), Sergi (60. Salinas): Luis Enrique. Braziliaanse samba stelt klompendans in de schaduw GPD-VERSLAGGEVER Het Amerikaanse avontuur van Oranje is voorbij. Niet alleen voor Dick Advocaat en zijn mannen, maar ook voor de tienduizenden hondstrouwe supporters, die het Nederlands elftal de afgelopen weken door de States hebben gevolgd. Zij namen zaterdag in stijl afscheid van de VS. waar zij zonder uit zondering een onvergetelijke herinnering aan zullen over houden. Deep in the heart of Texas' maakten Romario, Bebeto en Branco een eind aan de Neder landse WK-droom. En de klap kwam hard aan. Vierden de Oranjefans na de nederlaag in Orlando tegen België nog feest alsof ze zojuist gewonnen had den, ditmaal kwamen de mees ten de dreun niet meer te bo ven. Nu was het echt afgelopen. De fans zitten en liggen er na het laatste fluitsignaal als gesla gen honden bij, terwijl de Brazi liaanse fans rond de Cotton Bowl en later in de binnenstad van Dallas op kleine schaal het 'Carnaval do Rio' imiteren. „Over en uit. Terug maar weer naar huis", zegt een supporter bijna met de tranen in de ogen. Hij was vrijdag met een speciale charter in Dallas aangekomen, en vijf uur na het laatste fluitsig naal zouden ze alweer richting Amsterdam opstijgen. „Hadden we nou maar gewonnen, dan had ik tenminste het gevoel dat het het waard is geweest", kinkt het somber. Het ziet Oranje zaterdag in Dallas letterlijk groen en geel voor de ogen. Al ruim voor de wedstrijd is duidelijk dat Neder land dit keer geen thuiswed strijd zal spelen, zoals in Was hington en Orlando het geval was geweest. De Oranjefans zijn ver in de minderheid. Volgens de KNVB zijn het er tussen 4500 en 5000, terwijl de Brazilianen door zeker 15.000 aanhangers worden gesteund. „Ik ben voor Holland", zegt een Amerikaan se, „want Brazilië heeft de USA verslagen." Maar ook de morele steun van de neutrale Amerika nen onder de 63.998 toeschou wers mag Oranje niet baten. Evenmin als het weer, dat met een koele bries en tempe raturen rond 25 graden een ver ademing is bij de hitte van de dagen tevoren. De fans worden van de eerste minuut af over schreeuwd door de in geel en groen gestoken Brazilianen die er. compleet met samba-orkest jes en trommels, een opzwe pend ritme in weten te houden. Nu voelen de Nederlandse sup porters ook eens hoe de Belgen. Marokkanen, Saoediërs en Ie ren zich gevoeld moeten heb ben, toen zij de afgelopen we ken in Washington en Orlando dnor de 'Oranje tornado' wer den weggeblazen. Als in de tweede helft Brazilië in korte tijd op 2-0 komt, zakt de stemming helemaal, totdat Dennis Bergkamp en Aron Win ter de strijd op gelijke voet brengen. Dan ineens blijkt dat de Hollanders het nog niet ver leerd zijn: zowaar krijgen /ij de Brazilianen even stil. Maar als Branco er tien minuten voor tijd met een streep langs Ed de Goey weer 3-2 van maakt, be seffen de Oranje tribuneklanten dat de droom voorbij is. Terwijl de Brazilianen uitzin nig feest vieren op het terrein rond de Cotton Bowl, sluipen de Nederlanders stilletjes weg. I let zien van al die feestvreugde doet gewoo'n even pijn. Zij drui pen af naar hun hotels en de ca fés in 'downtown Dallas', waar vele biertjes het leed moeten doen vergeten en de wedstrijd WK-JOURNAAL dinsdag 12 juli geen wk programma's O Roemenië - Zwedenn penalty's) 4 10 juli 21 30 uur SAr J FRANCISCO J1 ,.2:3 O Nederland - Brazilië 9 juli 21.30 uur DALLAS na «eaeng.ng Italië - Spanje 9 juli 18.00 uur BOSTON i Bulgarije - Duitsland 2-1 |J 10 juli 18.00 uur NEW YORK 13 juli 01.30 uur LOS ANGELES Q Italië - Bulgarije 13 juli 22 00 uur De teleurstelling is van de gezichten van de Oranje-fans te lezen vlak na afloop van Nederland-Brazilië. tot laat op de avond uitputtend wordt nabeschouwd. Over de scheidsrechter, over het buiten- speldoelpunt van Bebeto, over de gemiste kansen. „Een we reldpartij speelden we toch?", probeert een supporter, wiens Oranje make-up danig is door gelopen, het nog even. Maar een paar uur later lijkt het ergste leed al Weer geleden. De uitgaanswijk West End ziet compleet groen en geel van de hossende, trommelende, zin gende en fluitende Brazilianen, maar hier en daar zijn toch nog groepjes Oranje-volhouders te zien. 1 Iet gaat er joviaal aan toe. „Heel sportief zijn jullie", zegt een Braziliaan, die zojuist zijn gele voetbalshirtje voor tien dol lar aan een Oranjefan heeft ver patst. „Wij zijn alleen maar boos als we van de Duitsers ver liezen", legt Amsterdammer Mario Pieterse uit. In de club Alley Cats duiken nog enkele Oranjespe lers op, vergezeld van hun vrou wen en een aantal elftalbegelei ders. Stan Valckx, Frank de Boer, Danny Blind ze zitten het feestgebeuren stilletjes vanuit een hoekje aan te kijken. Zelfs Louis van Gaal is er. En natuurlijk Mario van den Ende, die zich nadat hij zijn laatste wedstrijd gefloten had, avond na avond met grote overgave in het uitgaansleven van Dallas heeft gestort. „Een party-beest", noemt een van de Amerikaanse entertainers van de club hem. Even later moet ook René Fro- ger er aan geloven, en maken de Amerikanen voor het eerst met de Nederlandse zanger kennis. Om twee uur gaan onverbid- dellijk de grote lichten aan en worden de duizenden Brazilia nen en Hollanders waarvan velen stomdronken met zachte dwang door de politie het uitgaanscentrum uitgedre ven. „Ga naar je hotel, ga sla pen", zegt een agent tegen een wat recalcitrante Oranjefan. „Toch een mooie tijd gehad hier in Amerika", zegt deze met een troebele blik. „Alleen jam mer dat we niet verder gaan." En hij sjokt weg op weg naar zijn hotel. Enige uren later moet hij alweer op het vliegveld zijn voor de terugreis. Ja, ook in Dal las zijn de nachten zwaar voor het Oranjelegioen. DALLAS GPD Met het vertrek van Oranje en de Oran jefans uit de Verenigde Staten is ook een einde gekomen aan de Amerikaanse activi teiten van de vier Nederlandse politiemen sen die het Oranjelegioen hebben bege leid. Eddy Lassche, de leider van het coör dinatiecentrum voetbalvandalisme van de politie, blikt met grote tevredenheid terug op de afgelopen weken. „Het is werkelijk fantastisch gegaan. Er zijn op een paar hele kleine dingetjes na geen incidenten geweest. De supporters hebben zich werkelijk voorbeeldig gedra gen", zegt hij, temidden van de vooral uit Brazilianen bestaande feestende massa in West End, het uitgaanskwartier van Dallas. De vrees voor onlusten, die overigens vooral bij de Amerikanen bestond, is niet bewaarheid. Lassche en zijn mensen zijn maanden bezig geweest met de voorbereiding van de komst van de Oranjefans naar de VS. Zij bezochten Washington. Orlando en Los Angeles en praatten daar met de politie over wat hen te wachten /.ou staan. Op hun beurt bezochten Amerikaanse politie mensen Nederland om daar het verschijn sel voetbalsupporter te bestuderen. Las sche vindt dat die aanpak zijn vruchten heeft afgeworpen. Vooral in Orlando werd het één en ander verwacht, omdat daar 20.000 Nederlanders tien dagen lang de bloemetjes kwamen buitenzetten. Maar ook daar is het perfect gegaan, en werden slechts twee Nederlan ders opgepakt omdat zij vochten met een politieman. De twee zitten nog in een cel en komen volgende week maandag voor. Lassche verwacht dat hun misdrijf in een overtreding zal worden omgezet, zodat zij het land meteen kunnen worden uitgezet. „De samenwerking met de politie in Or lando was heel goed. Zij keken de eerste dagen natuurlijk wel wat raar aan tegen die rare I lollanders, maar zij hebben zich er heel goed aan aangepast." De vrees dat drankgebruik op de open bare weg wat in de VS verboden is tot problemen zou leiden, is ook niet bewaar heid. Zowel in Orlando als in Dallas speel de het feestgewoel zich af in kleine uit gaanscentra. Die- straten werden afgezet, waarna de supporters binnen dat gebied hun gang mochten gaan. Olé, Olé, Olc.... Olée, O- lio-lée'. Eu nog eens, en nog eens. Eindeloos, on ophoudelijk 'Olé Na een avondje tussen duizenden fees tende Brazilianen te liehben ver toefd, kan ik voorlopig geen 'Olé 1 meer horen. Je zon denken dat mensen uit het land van de samba, Sergio Mendes en Astrud Gilberto toch een gevarieerder repertoire aan voetbalwijsjes zouden hebben, maar ze beperk ten zich uren achtereen niet ver der dan 'Olé'. Verbaal zijn de meeste voetbal fans nogal beperkt. De Mexica nen kwamen niet verder dan 'Mexico, Mexico, ra, ra, ra'. Dui zendvoud. België? 'Olé, Olé'. Spanje? Tromgeroffel. Geen lied gehoord. Ierland. 'Olé'. Dan was i het Oranjelegioen de afgelopen weken toch een stuk origineler. Van de voetbalversie van 'De herdertjes lagen bij nachte', via het aloude 'We are the cham pions' tot de triomfmars uit 'Ai- da brachten zij een grote dosis muzikaliteit mee naar Amerika. De Nederlandse supporters heb ben tot nog toe in Amerika ver reweg de meeste indruk ge maakt. Niet alleen vanwege hun liedjes, maar vooral vanwege hun bizarre uitdossingen en hun sportieve gedrag. De Amerika nen raakten er niet over uitge praat dat de Nederlanders na hun nederlagen bleven feesten alsof zij zojuist gewonnen had den. Dit is dan ook misschien de plaats om die tienduizenden ongeveer25.000 Nederlanders zijn Oranje naar Amerika ge volgd een pluim op de hoed te steken. Drie weken reizen, fees ten. drinken vooral veel drin ken en juichen voor Oranje, hebben geen enkele wanklank opgeleverd. Hadden we ook niet verwacht, zeggen sommigen achteraf, maar velen hadden toch voordat het WK begon angstige voorgevoelens. Het Oranjelegioen was voorbeel dig. De Amerikaanse politie wist dat heel goed te waarderen. Het zou leuk zijn geweest als de KNVB dat ook gedaan had, maar de voetbalbond was tij dens het hele toernooi voor de werkelijk hondstrouwe suppor ters in geen velden of wegen te bespeuren. De bond organiseer- cle hiets voor cle aanhang, geen bobo liet zich op de tribunes zien, en toen een paar spelers op hun avondje uit tegen blije Ne derlandse supporters aanliepen, draaiden zij zich om en deden alsof hun en thousiastefans lucht waren. Supporters winnen geen WK, maar zonder die stapelgekke fans zou het Oranjeavontuur in Amerika veel minderde bijzon dere ervaring zijn geworden dan 1 nu. Dat schept toch verplichtin gen. Olé! Ver. Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 Zwitserland - Colombia 0-2 Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0 Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 Brazilië - Zweden 1-1 Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje 1- Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje Duitsland - Zuid-Korea 3-2 Argentinië - Griekenland Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria 2-1 Bulgarije - Griekenland 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland Ierland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1 laatste zestien Roemenië - Argentinië 3-2 Saudi-Arabië - Zweden 1-3 Spanje - Zwitserland 3-0 Duitsland - België Nederland - Ierland 2-0 Brazilië - Ver. Staten Nigeria - Italië 1-2 Mexico - Bulgarije

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16