Sport 'Opvolgers staan klaar' Hamburger zorgt voor 'kleine sensatie' Bouw stadion voor Ruiterspelen stilgeglegd Marion Borst in Tour Féminin 1J MAANDAG 11 JULI 1994 15 Tour de France 1 Q Frans Maassen I 17 heeft door een bles sure aan zijn zitvlak op moeten geven in de ze vende etappe van de Tour de France. Kaagweek De Friezen zijn op- Z I merkelijk sterk ge start op de Kaagweek en hebben een voorsprong van ruim acht punten ge nomen op Holland. Verstappen O Jos Verstappen be- Z J eindigde de CP van Engeland zonder brokken en schuivers op een ne gende plaats. Wouters en Koeman nemen met een gerust hart afscheid In de Mansion on Turtle Creek is om acht uur zaterdag avond ineens sprake van een incident. Een cameraploeg van Studio Sport denkt opnames te kunnen maken van dinerende Oranje-spelers, maar heeft buiten de waard gerekend. De 63-jarige Carel Akemann, al sinds jaar en dag het manusje van alles bij het Nederlands elftal, ont steekt in grote woede. Hij veert op van zijn stoel, schreeuwt lelijke stinkvlegel en geeft één van de camera mensen een klap tegen zijn hoofd en een schop tegen zijn schenen. Potige security-officers leiden het onge wenste gezelschap vervolgens met zachte dwang naar buiten. In het sjiekste hotel van Dallas likt Oranje die za terdagavond zijn wonden en komt de stress van het WK nog eenmaal in alle hevigheid aan de oppervlakte. dallas. jan mennega gpd-verslaggever Jan Wouters is ruim drieënhalf uur na de uitschakeling tegen Brazilië de rust zelve. Voor hem is het helemaal een dag om ex tra lang bij stil te staan, want hij hees zich zaterdagmiddag voor het laatst in een Oranjeshirt; hèt Oranjeshirt. Zeventig maal kwam de Utrechter uit voor het Nederlands elftal, waarvoor hij zich immer de benen uit het lijf rende en zich met zijn hele ziel en zaligheid inzette. Hij is te recht apetrots op dat aantal en verklaart het maximale uit zijn mogelijkheden te hebben ge haald. ,,Als iemand mij tien jaar geleden gezegd had dat ik ze ventig interlands zou halen, had ik op mijn voorhoofd gewezen. De verloren krachtmeting met Brazilië beschouwt hij na met de hem kenmerkende nuchterheid. „Over de hele wedstrijd genomen heeft Brazi lië het beste van het spel gehad, stelt hij reëel vast. „Wij hebben het ze in bepaalde fases van de wedstrijd wel moeilijk kunnen maken en toen wij 2-2 maakten hadden wij zelfs de mogelijk heid om door te drukken...". Hij aarzelt even. „Zonde dat het zo is afgelopen, zegt hij dan. „Ik hoop nu maar dat Brazilië wereldkampioen wordt, dan kunnen we later aldjd nog zeg gen dat we door de latere we reldkampioen uit het toernooi zijn gekegeld. Bovendien is het voetbal van Brazilië natuurlijk Quick Boys-Katwijk ook voor beker leiden Quick Boys en Katwijk hebben elkaar getroffen voor de eerste ronde om de Amstel-Cup, de voormalige KNVB-beker. De Katwijkse ploegen zijn ingedeeld in een poule met FC Den Bosch en RKC. Op 20 augustus bijten de rivalen op Nieuw Zuid het spits af. Het verdere programma: 23 augustus RKC-Quick Boys en Katwijk-FC Den Bosch, 3 september: RKC-Katwijk en Quick Boys-FC Den Bosch. FC Lisse is ingedeeld bij Sparta, Ro zenburg en Excelsior Rotterdam. De eerste twee clubs van elke van de veertien poules gaan door naar'de tweede ronde. Quick Boys speelt op dinsdagavond 30 augustus de eerste com petitiewedstrijd tegen FC Lisse. De wedstrijd stond oorspronke lijk geprogrammeerd op 3 september. Beide ploegen hebben op die dag verplichtingen voor de Amstel-Cup. Van Moorsel mist grote wedstrijden maren-kessel» Wielrenster Leontien van Moorsel komt dit sei zoen niet meer in actie bij grote wedstrijden. Dat maakte bonds coach Frans van Diepen zaterdag bekend bij het NK tijdrijden in Maren-Kessel, waar de 24-jarige Boekelse de grote afwezige was. Van Moorsel mist ondermeer het WK tijdrijden en de wereldti telstrijd op de weg. Eerder liet Van Diepen al weten dat de Boe kelse haar gele trui in de Tour Féminin niet verdedigt. „We heb ben de knoop doorgehakt. De vragen van buitenaf of ze aan een bepaalde wedstrijd mee deed, zaaiden alleen maar verwarring. Het is belangrijk dat er rust rond haar persoontje komt. Alleen dan kan ze terugkomen. Bovendien wil ik niet dat de andere meiden onder haar problemen gaan lijden." De tweevoudige wereldkampioene zit al geruime tijd psychisch in de knoop. Italianen melden zich voor Van de Goor Apeldoorn Er hebben zich drie Italiaanse topclubs gemeld voor de Nederlandse volleybalinternational Bas van de Goor. Zaak waarnemer Pietro Peia heeft de managers van Ravenna, Parma en Modena over de vloer gehad. „Zij willen mij allemaal graag inlijven", weet Van de Goor, die vandaag met Oranje de training hervat na een maandje vakantie. „Dat zich dergelijke topclubs uit de Serie Al voor mij zouden melden had ik niet durven ho pen. Daar word ik dus echt warm van." De reden van de interes se van het trio clubs is duidelijk: zij verliezen allen hun Brazi liaanse inbreng. Mauricio' Lima (Modena), Carloa (Parma) en Giovane (Ravenna) dienen zich komende twee seizoenen in ei gen land met de nationale ploeg voor te bereiden op de Spelen van Atlanta, waar Brazilië de titel verdedigt. GP Italië nog niet van de baan milaan De Grote Prijs van Italië, die voor 11 september op het programma staat, is nog niet definitief van de baan. Vorige week vrijdag maakte Rosario Alessi, voorzitter van de Italiaanse auto sport federatie, bekend dat de twaalfde race om de wereldtitel Formule I niet doorging. De organisatie kon niet voldoen aan de door de coureurs verlangde aanpassingen op het circuit van Monza. Inmiddels heeft de Italiaanse regering de organisatie ge vraagd de afmelding ongedaan te maken. Premier Süvio Berlus coni heeft een van zijn naaste medewerkers opdracht gegeven te onderzoeken of de verhoogde veiligheidseisen zijn in te willigen. Op 21 juli valt waarschijnlijk de definitieve beslissing. den haag gpd De bouw van een groot stadion in het Zuiderpark voor de We- reldruiterspelen is stilgelegd. De dienst bouwen en wonen van de gemeente Den Haag heeft verboden dat er nog langer aan de tribunes met een totale ca paciteit van 26.000 plaatsen wordt gewerkt. De organisatie van de Wereldruiterspelen sluit niet uit dat de opening van de wereldkampioenschappen, waarbij in totaal 350.000 bezoe kers worden verwacht, op 27 ju li in de knel komt. Volgens bouw- en woningtoe zicht voldoet het tijdelijke sta dion, dat nu deels is gebouwd, niet aan de gemeentelijke vei ligheidseisen. De vloer waarop de tribunes wordt gebouwd zou niet sterk genoeg zijn. De organisatie be strijdt die opvatting. De bouw werd vrijdag ge stopt, nadat de gemeente een dag eerder al had verordon neerd dat er geen spade meer in de grond zou worden gestoken. Toen bleek dat er een dag later toch nog werd gewerkt, volgde er een indringend schrijven aan het bestuur van de ruiterspelen. Hierop besloot de organisatie de activiteiten vrijdag te staken. In een reactie stelt directeur H. Werkhoven van de dienst bou wen en wonen dat de gemeente het zich niet kan veroorloven dat een tribune in elkaar stort. „Onze opzichters zijn bepaald niet pietluttig", aldus Werkho- ook leuk om naar te kijken, al vind ik niet dat het een super elftal heeft". Over het tweede doelpunt van de Zuidamerikaanse WK-favo- riet is Wouters heel beslist. „Dat was overduidelijk buitenspel", klinkt het resoluut uit zijn mond. „Romario", zegt hij, „stond echt wel drie meter bui tenspel. Wij stopten met voet ballen omdat wij er van over tuigd waren dat die scheids rechter zou fluiten. Romario dacht ook dat het buitenspel was, want hij bleef ook staan. Alleen Bebeto ging door. Ik pro beerde hem nog wel te achter halen, maar ik was te laat". Na afloop kon je volgens Wouters in de aan het Neder lands elftal toegewezen kleed kamer van de Cotton Bowl een speld horen vallen. Hijzelf had het emotioneel ook even flink mpeilijk gehad. „Ik heb wel even moeten slikken", zegt hij. „Dat lijkt me ook logisch, het was mijn laatste interland en ik had het zo leuk gevonden als ik met iets heel moois afscheid had kunnen nemen' Laatste kunstje Het afscheid kwam niet abrupt. Al ver voordat het galabal van de vierentwintig beste voetbal landen ter wereld in Verenigde Staten van start ging, liet Jan Wouters weten dat hij in Ameri ka zijn laatste kunstje in dienst van Oranje zou uithalen. „Diep in mijn hart zou ik nog wel tien jaar bij het Nederlands elftal door willen gaan, maar dat kan natuurlijk niet. Meehobbelen heeft weinig zin. Er komen nieuwe, en jongere spelers aan die de voorkeur gaan krijgen. Dat ook terecht de voorkeur gaan krijgen. Ik word volgende week 34, het is mooi geweest". Jan Wouters viert zijn 34e ver jaardag op, hoe ironisch, de dag dat in Los Angeles de WK-finale wordt gespeeld. Zijn mooiste interland? Wouters haalt zijn schouders op. Hij weet het niet. „Er zijn een aantal geweest die heel mooi waren. De wedstrij den op het EK in Duitsland na tuurlijk en van de laatste perio de de kwalificatiewedstrijden voor het WK in Amerika tegen Polen-uit en Engeland-uit en - thuis. Er zijn ook een paar hele mooie momenten geweest, de pass op Dennis Bergkamp op Wembley waaruit hij tegen En geland 2-1 maakt en de pass op Marco van Basten in Hamburg tegen Duitsland, waaruit hij het winnende doelpunt maakt. Mo menten die me altijd bij zullen blijven staan". Over de toekomst van het Ne derlands elftal maakt Wouters zich geen zorgen. Die ziet er volgens hem ook zonder Wou- achter zijn interlandcarrière te duidelijk gemaakt dat hij in Alleen een opvolger voor trots op geweest als ik iemand ters en Koeman, die eerder zullen zetten, zonnig uit. „Jonk Oranje hoort en Gaston Tau- hem, grijnst hij, is er niet. over een andere voetballer eveneens al te kennen heeft ge- heeft zich al bewezen, Winter ment komt er ook aan. NeeWant Jan Wouters is unieK. Ik hoorde zeggen: dat is een type geven na Amerika een punt heeft de afgelopen weken ook dat komt allemaal wel goed". ben er ook altijd wel een beetje Jan Wouters". De voetbalschoenen gaan in de koffer. Frank Rijkaard en Bryan Roy (rechts) sjokken teleurgesteld van het veld r 'Toch nog een 'bijnaNederlands succes Vermey: schik in rode lantaarn trelissac anp trélissac peter ouwerkerk gpd-verslaggever TVM komt niet voor niets naar de Tour. Voor het vierde achter eenvolgende jaar kon de ploeg van verzekeringsbaas Ad Bos gisteren een etappewinnaar huldigen. Geen Nederlander, maar een Deen, iemand met een internationaler naam is haast niet denkbaar: Bo Ham burger. In Frankrijk zeggen ze 'seig neur' 'tegen een coureur die succes boekt in de hoogste klas van het profwielrennen, de Tour de France. Met een kleine variatie op een ander bekend thema, is het na Trélissac nu 'meneer' tegen Hamburger. Hij deed het zoals hij het moest doen, de 24-jarige telg uit een Deense wielerfamilie te Ko penhagen. Meegewipt in een ontsnapping met duidelijke 'geel belang' van de kant van de Fransman Luc Leblanc en de Duitser Rolf Aldag, moest hij in feite alleen letten op de activi teiten van de Colombiaan Angel Camargo. Hamburger: „Die was de laatste tien kilometer niet meer op kop gekomen, dus die zou nog wel wat gaan onderne men." De vlag van de laatste twee kilometer, en wég was Ca margo, op zoek naar de tweede etappewinst voor Kelme. Ham burger vloog meteen in het wiel, Aldag en Leblanc hadden, met het oog op de gele trui, alleen oog voor elkaar. „Hij wint het op één been", roemde Cees Priem zijn attente Deen. „Wat een slim manneke is hij toch." „Na de ellende van zaterdagavond met het voetbal, toch nog een Nederlands suc ces", sprak assistent-ploegleider Piet Bos. „Nou ja, bijna." Het zijn voornamelijk de bui tenlanders die het internatio naal moeten doen, de laatste ja ren bij het van origine Neder landse TVM. In 1991 won de Rus Dmitir Konysjev twee Tometappes, in 1992 zegevierde zowaar Rob Harmeling, in de Tour van vorig jaar tekende een andere Deen, Jesper Skibby, voor dagsucces, en nu dus Hamburger. Een groot talent, zeggen som migen. „Een kleine sensatie", zei Tour-directeur Jean-Marie Leblanc over de 31ste plaats van Hamburger in diens debuut- Tour, vorig jaar. In elk geval een renner, wiens mogelijkheden nog niet tot volle ontplooiing zijn gekomen. Maar een vech- terstype, dat is zeker. Hamburger heeft er trouwens een paar vervelende maanden opzitten. In de Tour de l'Avenii had hij zijn talent vorig jaar zo blootgelegd, dat hij er derde werd in het eindklassement. Maar begin maart van dit jaar kwam de onheilstijding uit Frankrijk, dat hij in de tiende rit van de Toekomstronde was be trapt op salbutamol, een pro- dukt op de verboden lijst van de Franse federatie. Hij kreeg de gebruikelijke straffen en mocht drie maanden niet koersen in Frankrijk. Hamburger, TVM én de Deense bond in rep en roer. Hamburger: „Ik ben al sinds mijn kindsjaren astma-patiënt. In militaire dienst heb ik een middel gekregen, waarmee ik toch topsport kon bedrijven. En dat ben ik blijven gebruiken." Bij TVM raadden ze hem aan over te stappen op Ventoline, een spray, die hem zou verlos sen van allerlei ademhalings problemen. Die hielp inder daad. Het is één van de vijf pro- dukten in die 'serie' die top sporters in staat stellen vrij te ademen. Een paar ervan wor den als doping aangeduid, an dere juist weer niet. Ventoline bevat wél het verboden salbuto- mol, maar is door de UCI in spray-vorm juist wel toege staan. TVM ging onmiddellijk tegen de Franse schorsing in beroep. Haalde daarbij onder andere ook de 'zaak-AlexZülle' aan, die vorig voorjaar werd beschuldigd van hetzelfde vergrijp in de Ronde van Baskenland. Hij vloog er bijna door uit de Ronde van Spanje. Ook Zülle werd met succes 'vrijgepleit', Hamburger kreeg hetzelfde pardon. Begin april volgde zijn algehele reha bilitatie. Gisteren zei Hamburger: „Ik was zo kwaad toen ik het hoor de, dat het me wel meteen mijn eerste overwinning heeft opge leverd." In dezelfde week van de veroordeling won hij op 6 maart van dit jaar in Ichtegem de Omloop van de Vlaamse Ge westen. De Touretappe naar Trélissac was zijn tweede zege in zijn vierde profjaar. Cees Priem: „Dit is onze be langrijkste zege van het jaar. Bo Hamburger voert de kopgroep aan richting Trelissac. De Deen, geflankeerd door de Colombiaan Angel Camargo, won gisteren de achtste etappe van de Ronde van Frankrijk. foto reuter Van meer waarde zelfs dan het Den Bakker. De ploeg moest ment, zondag de etappe. Ik ver- NK met Rooks en Theunisse. weer opnieuw in gang worden wacht nog wel meer. Het blijkt We hebben even moeten zoe- gebracht, maar we beginnen al jaren: wij zijn dan misschien ken in de beginweek. Vooral beter te rijden. Zaterdag won- geen hoogvliegers, maar ook door die narigheid met Maarten nen we al het ploegenldasse- geen eendagsvliegen." Marion Borst maakt voor het eerst haar opwachting in de Tour Féminin. De Leiderdorpse wielrenster kreeg zaterdag offi cieel van bondscoach Frans van Diepen te horen dat zij met Els- beth Vink, Lenie Dijkstra en Ne derlands kampioene Yvonne Brunen verzekerd is van een plaats in zijn Tom-equipe. Van Diepen zal nog twee rensters kiezen uit het viertal Daniëlle Overgaag, Natascha den Ouden, Meike de Bruijn en Margaretha Groen. Borst reageerde verheugd op haar uitverkiezing. „Nu kan ik voor het eerst kennismaken met het hooggebergte. Ik heb nog nooit van mijn leven een col be klommen", zei de nummer vijf van het afgelopen Nederlandse kampioenschap, die wordt ge roemd om haar inzet. „Ik wist al enige tijd dat ik op de nomina tie stond 0111 mee te gaan. Toch reed ik in het voorseizoen in de klassiekers slecht. Maar als het schooljaar er eenmaal opzit, ga ik meestal beter rijden." Dat Borst en haar ploeggeno ten tussen 22 juli en 6 augustus zonder Leontien van Moorsel het hooggebergte in moeten, vindt Borst geen bezwaar. „Zonder Leontien hebben wij geen uitgesproken kopvrouw, maar die dient zich tijdens de Tour vanzelf wel aan. Volgens mij hebben wij zo ook een aar dig ploegje, dat bovendien in de komende jaren kan groeien. Wie weet levert Nederland over een paar jaar weer een Tom winnaar af." Borst gaat er niet vanuit dat zijzelf de ploeg op sleeptouw moet nemen. „Ik ga mee om te werken voor de ploeg. Eerst nog een weekje als voorbereiding naar Zwitserland en dan op naar de Pyreneeën en Alp.e-- d'Huez." Na de zevende etappe bezet Marco Vermey de 177ste en laatste plaats in het alge meen klassement. De voor malige Lissenaar is dus, zoals dat in wielertermen heet, drager van rode lantaarn. Vermey, die vrijdag ruim 21 minuten moest toegeven na een nacht met een koortsaanval in zevende rit nog eens bijna vijftien minu ten verloor, probeerde het van de zonnige kant te bekij ken. Hij informeerde bij één van de mecaniciens van de Chazal-ploeg of deze een ro de lantaarn op zijn fiets kon monteren. Dat kon helaas niet. Ab Fafié heeft club op Cyprus utrecht gpd Ab Fafié is weer onder de pan nen. De ex-trainer van FC Utrecht, die september vorig jaar werd ontslagen, gaat aan de slag op Cyprus. Fafié kwam gis teren rond met de AEK Larnaca uit de hoogste divisie. De club bestaat uit spelers van midden moter Pezoporikos en het gede gradeerde EPA, onlangs gefu seerd. Fafié (53), die volledig is hersteld van vier bypass-opera- ties in januari, heeft een eenja- :t getekend. Peru promoveert naar wereldgroep Het tennisteam van Peru is bij het toernooi om de Davis Cup gepromoveerd naar de wereld- groep. De Zuidamerikanen ble ven Brazilië in Lima met 3-2 de baas. Jaime Yzaga bracht bij een stand van 2-1 het beslissende punt op zijn naam. Hij versloeg Fernando Meligheni in vier sets: 4-6 6-3 6-4 7-6. De winst van Jaime Oncins in de afsluitende partij tegen José Luis Noriega (6-2. 6-2) had slechts nog statistische waarde. De verkoop van levensgrote poppen van papier-maché naar de beeltenis van de omgeko men formule 1-coureur Ayrton Senna heeft de „Senna Founda tion" in Duitsland in een dag tijd ruim drie ton opgeleverd. Een fabrikant van auto-onder houdsmiddelen had 8700 van die poppen besteld voor recla medoeleinden. Hij verkoopt ze nu voor 150 DMark per stuk en is er al 2000 kwijt. De netto-op brengst komt via de Senna- stichting ten goede aan gehan dicapten en straatkinderen in Brazilië.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15