Zon, zweet en de weg naar kroeg UIT Het enige programma waar honden graag naar kijken Rtv show Pret en première voor Corps Diplomatique AAAANDAG 11 JUL11994 157 12 Veronica goes Caribbean: in hoog tempo langs tropische verrassingen De barkeeper bij het zwembad heeft even nergens tijd voor. Zelfs niet voor een cubata, de nationale drank van cola en oude bruine rum, die hij de hele dag door met zoveel liefde maakt. Al zijn aandacht ligt bij de levensgro te radio, strategisch opgesteld tussen rum en whisky. Ro- mario heeft zojuist Brazilië op voorsprong gebracht. De barkeeper kruipt bijna in het apparaat. het reisschema opgenomen. Ve- ronicapresentatoren als Robert ten Brink, Adam Curry, Bart de Graaff en Anita Witzier voeren de kijker door het Caribisch ge bied. Dinsdag start de 16-delige serie op de Bahama's met Adam Curry. Voor eindredacteur Laurens Drillich is. Veronica goes Carib bean een beetje een thuiswed strijd. Als correspondent voor verschillende Nederlands^ me dia woonde hij enkele jaren in Mexico. Hij spreekt vloeiend Spaans, is bekend met de le vensstijl van de Middenameri kanen en lijkt weinig last te hebben van de soms ondraaglij ke hitte. Terwijl cameraman Jasper Brusse na een paar uur filmen in de snikhete oude bin nenstad van Havana zijn T-shirt kan uitwringen, blijft Laurens stug doorlopen in lange broek en donkerblauw shirt. Hij hoeft weliswaar geen apparatuur van vijftien kilo te sjouwen, maar de verantwoording voor het pro gramma en de ploeg zou vol doende moeten zijn om het zweet tappelings langs zijn rug te voelen glijden. Aan de overkant van het zwem bad speelt een driemans-or kestje onverstoorbaar door. De Cubaanse klanken waaieren uit over het zwemwater van hotel Comodoro in Havana. De enige toehoorders zijn een paar uitge bluste Nederlanders. Veronica- medewerkers om precies të zijn. Loom hangt de ploeg van Vero nica goes Caribbean in het bad. Verkoeling biedt het warme wa ter nauwelijks bij dagelijkse temperaturen van zo'n 35 gra den. Maar elke vrije minuut wordt door cameraman Jasper Brusse, geluidsman Pascal Vos, produ cer Hans Rog en presentatrice Anita Witzier dankbaar aange grepen om even te ontspannen. En de vrije minuten zijn schaars, benadrukt regis seur/eindredacteur en uitvoe- rend producent Laurens Dril lich. Hij is inmiddels negen we ken van huis en het zal nog ze ker veertien dagen duren voor dat hij op het vliegtuig naar Ne derland stapt. Zijn leven staat al vanaf begin dit jaar bijna dage lijks in het teken van de televi sieserie. In januari vertrok hij voor hét eerst met een college naar het tropisch gebied om de serie van Veronica voor te be reiden. Zonnige eilanden Na de Verenigde Staten en Azië heeft de omroep dit jaar haar oog laten vallen op de zonnige eilanden tussen de Atlantische Oceaan, de Caribische Zee en de Golf van Mexico. Naast ei landen waaronder Barbados, de Bahama s, Dominicaanse Repu bliek, Jamaica en Cuba zijn ook Venezuela, Mexico en Miami in Dagelijks contact Laurens Drillich zit in het Ca ribisch gebied als een spin in een groot web. Bijna dagelijks heeft hij contact met het thuis front, de redactie in Hilversum en volgt de vorderingen van de andere ploegen in het gebied op de voet. Terwijl met Anita Wit zier in Cuba gefilmd wordt, draait Robert ten Brink een paar honderd kilometer verderop met regisseur Jos Budie en pro ducer Lody Crabbendam in de Dominicaanse Republiek. „Dat doen we meer uit nood dan uit tijdgebrek", legt Drillich uit. „We zouden de serie in principe het hele jaar door op kunnen nemen, maar dan is het voor de presentatoren onmoge lijk om langere tijd uit Neder land weg te zijn. Ze zitten meestal midden in hun pro grammaseries. Het is een hele puzzel geweest om de presenta toren in de reisschema's te pas sen. De presentatoren zijn lasti ger dan de overheden in de lan den die we bezoeken", lacht Drillich. Grote tegenslagen heeft hij nog niet gehad tijdens het fil men. „Het wordt voor ons orga nisatorisch ieder jaar overzich telijker. Dat is voor een groot deel te danken aan de voorrei- zen die we maken. Die reizen zijn het halve werk. Je weet pre cies wat je te wachten staat. Je kent de weg, hebt namen van mensen en onderwerpen die belangrijk of interessant zijn. In de verschillende ploegen die door het gebied trekken zit steeds iemand die het land al een keer bezocht heeft. Iemand die de geldkoers kent, de plaat selijke kroeg blindelings kan vinden. Dat heb je nodig, an ders voel je je als ploeg ont heemd." Een flink deel van de onder werpen in de Veronica goes Ca- ribbean-serie ontstaat tijdens dievoorreizeri. Crack „Ongeveer de helft van de on derwerpen kun je vanuit Neder land wel bedenken. Reggae op Jamaica ligt voor de hand en de revolutie op Cuba zul je ook niet snel over het hoofd zien, maar op Barbados stuitten we bij voorbeeld tijdens de voorbe reidingen op crack-verslaving. Er blijken daar wijken te zijn waar het crackgebruik ver schrikkelijk is", aldus Drillich. In Mexico-Stad liep hij Super- mario tegen het lijf. Een- man verkleed als een soort Super man die opkomt voor de ver drukten. „Zo'n onderwerp is schitterend." De Caribbean-se- rie is de eerste reeks waarin ge werkt wordt zonder lokale pro- Martin Gaus begint nieuwe serie Natte Neuzen Martin Gaus met een aantal hoofdrolspelers uit zijn Natte Neuzen-show. Er zijn slechts weinig populaire televisieprogram ma's waarin niet de mensen de hoofdrol vervul len, maar dieren. Je hebt natuurfilms met ver vaarlijke beesten die het aardig doen. Maar trou we, acterende viervoeters in een veel bekeken glansrol zie je maar zelden. Er is maar één man die TV-kijkend Nederland met honden aan de buis weet te kluisteren: Martin Gaus. Met zijn programma Natte Neuzen, waarvan vanaf 28 ok tober een nieuwe 15-delige serie wordt uitgezon den. De opnamen op een veld van een Hilversumse voetbalvereniging zijn zojuist afgerond. Opna men waar de nijvere baasjes met hun leergierige viervoetertjes de hoogste score trachten te halen. En heus, de nervositeit is niet alleen zichtbaar bij de dames en heren hondenbezitters, ook de vier voeters zelf lopen nerveus 'kwebbelend' over het vochtige groene gras. Gaus, naast presentator ook eigenaar van die renhotels en hondentrainer, heeft wel een verkla ring waarom zoveel mensen (ongeveer 1,1 mil joen) naar Natte Neuzen (TROS) kijken. „Het is grappig en onvoorspelbaar. De emotie tussen mens en dier is echt. Een sterrenslag met mensen is onecht. Zodra een ster in beeld komt, gaat die acteren. Als je een ster met zijn hond laat optre den, zal het gedrag van de ster altijd puur zijn." Gaus heeft het niet zo op hondenhaters. Die acht hij net zoals mensen die zeggen meer van honden te 'houden dan van mensen rijp voor de Riagg. De man die door eën deel van Neder land ongeveer wordt gehaat („voornamelijk door m'n vakbroeders hoor") weet zelfs te 'praten' met honden. „Aan duizend dingen kan ik zien wat een hond wil. Een hond communiceert in feite con stant." En vertoont dezelfde gedragingen als de homo sapiens, de-mens. Daarom wil Gaus zo graag een programma maken over het 'dierlijke gedrag' der mensen. „Hoe ze zich in de winter, voorjaar, zomer en herfst gedragen. Hun territori umgedrag, hoe graag ze op elkaar willen lijken, hoe ze bijvoorbeeld hun woede maskeren Er zijn veel overeenkomsten tussen de dieren en de mensen." De omroepen willen er nog niet aan. „Da's jammer, want het is prachtig, prachtig." „Veel mensen vinden mij een sentimentele lui of juist keihard met honden. In één van de eerste uitzendingen trok ik een keer hard aan de riem. Woedend waren de kijkers. Het leidde zelfs tot ve le opzeggingen." Gaus, die naar eigen zeggen 25.000 honden heeft (her)opgevoed, wordt als kenner be- schouwd. „Overal waar ik kom roepen mensen dat hun katje plast en wat ze eraan kunnen doen. Het lijkt wel alsof iedereen iets met z'n huisdier heeft. Af en toe is het wel vervelend als je op straat over dieren wordt aangesproken. Als je dan een keer wat minder enthousiast reageert, noe men ze je gelijk arrogant." Om Natte Neuzen wat spannender te maken is het programma aangepast. „Het wordt leuker om naar te kijken. Te vergelijken met Doet-ie 't of doet-ie 't niet. Ik verdrink bijna, een Newfound lander komt voorbij. Verzuip ik of redt doe hond mij? We sturen bijvoorbeeld ook een hond een doolhof in. Wat doet-ie om eruit te komen. Om het spannend te maken doen wij dingen waar door de honden in de verleiding komen verkeer de dingen te doen. Dat maakt het spannend." Natte* Neuzen trekt vólgens Martin Gaus niet alleen kijkers die op twee benen lopen. Het pro gramma blijkt volgens Gaus ook interesse uit de dierenwereld te hebben. „Natte Neuzen is hét enige programma waar honden graag naar kij ken. Als er een balletje wordt weggegooid zullen veel honden 'm achter de televisie gaan zoeken." De introductie v ducers. Alleen 'op Cuba kreeg de ploeg een begeleidster van de overheid toegewezen. „We heb ben een redactieteam in Neder land waar we steeds op terug kunnen vallen. Omdat ik het ge bied behoorlijk ken voelde ik zeker genoeg Cuba. Anita Witzier op de havenmuur langs de Malecon, de indrukwekkende boulevardweg per Brusse noemt de beperkte lengte van de onderwerpen af en toe wel frustrerend. „Ik zie zoveel mooie beelden. Maar het houdt je wel scherp." Binnen de ploeg, die al ruim een maand onder de meest uit eenlopende omstandigheden i Havana. programma te beginnen zonder op eikaars lip zit, zijn de onder- plaatselijke producers. De regisseur wekt ook geen moment de indruk de zaken niet onder controle te hebben. De stralende zon en de verleide lijke groenblauwe Cubaanse zee krijgen hem niet op de knieën. De werkschema's zijn strak. Uit ieder onderwerp moet het maximale gehaald worden. „We hebben per onderwerp gemid deld acht minuten zendtijd. Dat lijkt misschien weinig', maar voor dit programma is dat pre cies genoeg. Er moet snelheid in blijven zitten." Cameraman Jas- linge verstandhoudingen bijna douche, krijgt Hans (de produ cer, red.) met mij geen ruzie", lacht Jasper Brusse. Hans Rog blijft serieus: „Zo'n douche lijkt misschien een kleinigheidje, maar als het niet geregeld is, krijg je irritaties in de ploeg." Volgens Laurens onstaat er na al die weken een sfeer waardoor je niet meer weet of je met natuurlijk goed. Presentatrice vrienden of collega's te maken Anita Witzier schuift Nederland zonder problemen in het team. „Ik voel me hoog uit anderhalf uur een buiten staander en daarna is het alsof ik al die weken al met ze op pad ben." Ze zijn geen moment te betrappen op kleine irritaties over en weer. Er valt geen on vertogen woord, ze eten na vier weken nog steeds aan één tafel gaan regelmatig hebt. „Buitenstaanders denken vaak dat dit voor ons leuke va kantiereisjes zijn. Vergeet niet dat we thuis allemaal gewoon een gezin hebben. Die wil je ook wel weer eens zien. Eigen lijk is dit geen baan meer", con stateert Laurens quasi-veront- waardigd. Geluidsman Pascal Vos vindt dat je tijdens dit soort reizen niet mag klagen. „Voor een camera- of een geluidsman is dit het leukst denkbare werk dat je kunt doen. Je werkt ont zettend hard, maar reist wel de hele wereld over." Cameraman Jasper Brusse geeft aan dat hij na een maand wel de grens be reikt. „Dan ben ik op. Ik ben niet scherp meer en moet ver vangen worden. Het zou voor het programma heel slecht zijn als ik door bleef gaan." Terwijl de Cubaanse zon nog hard en meedogenloos op zijn hoofd brandt, de volgende pre sentator, Rob Trip (Nieuwsra dio), aan het eind van de mid dag op het vliegveld arriveert en de tickets richting Jamaica nog veilig in de tas zitten, praat pro ducer Hans Rog al enthousiast over de andere kant van de we reld. Over Australië. Als het aan hem en Laurens ligt gaat Vero nica volgend jaar Down Under. Je hebt pretparken en pretparken. Attractiepar ken en attractieparken, om het wat sjieker uit te druk- - ken. En daarbij zit het verschil hem niet alleen in de hoogte van de reuzenraden en de grie zeligheidsfactor van de af en toe spontaan neerstortende achtba nen. Het verschil zit 'm vooral in wie in het betreffende lustoord de touwtjes in handen heeft. Of die persoon tot het ge wone pret-plebs behoort, of een wat adellijker achtergrond heeft, zeg maar. Worden in het ene park de nieuwe botsbootjes geopend door een ingehuurde figurant verkleed als leutige eend, in dat andere verpozingsparadijs treedt niemand minder dan Zij ne Aangetrouwde Hoogheid Pieter van Vollenhoven aan om de supersonische waterglijba nen officieel in gebruik te ne men. Meester Pieter zag welis waar af van een frisse duik, maar hij wès er toch maar. Nog een opvallend onderscheid: in het attractiepark dat wij hier be doelen, komt het met enige re gelmaat voor dat zich een horde maatkostuums en couture twin- setjes onder de pretmakende bezoekers mengt. Ze worden weliswaar verbaasd nagestaard door de in folkloristische trai ningspakken gestoken reguliere draaimolenfanaten, maar ze zijn er toch maar. Ze geven de attracties cachet, zoals ze be schaafd keuvelend, met fikse si garen onder de snor, naast de zweefmolen en de achtbaan op duiken. We hebben het natuurlijk over Duinrell, het prestigieuze Wassenaarse attraectiepaerk. Aan het hoofd staat hier, zo u weet, een heuse Graaf, de Heer van Zuylen van Nijevelt. En de ze weet zijn pretgebeuren im mer tactisch een wuft vleugje 'society' mee te geven. Hetgeen zijn botsautootjes en zijn kik ker-achtbaan en alle andere grafelijke attracties, die hij ove rigens allemaal in hoogsteigen persoon uitprobeert, zo fijn def tig uittilt boven de middelmaat. Adellijk Zo was dezer dagen in Duinrell weer de befaamde Ambassadors Day georganiseerd. Op de voet gevolgd door 'de bladen' - met de society-expert van 's lands grootste familieweekblad hij gend aan kop - verpoosden de vertegenwoordigers van 28 bui tenlanden zich met vrouwen, schoonmoeders en kinderscha re in het adellijk ontspannings fenomeen. Algerije, China, Egypte en Koeweit fpaakten een Laura V the Music Venture temidden van de verzamelde bui tenlandse verte genwoordiging in Nederland. Rechts Graaf Van Zuylen van Nijevelt. foto tochtje in de 'Splash', Nicaragua en Rusland daverden kraaiend van de waterglijbanen, Bulga rije, Uruguay en Zaïre draaiden rondjes in de carrousel en proefden voorzichtig van een suikerspin. Ook een flink aantal kamerleden had gehoor gege ven aan de uitnodiging van de Graaf. Ze bewogen zich diplo- risten. Tijdens Ambassadors Day had de Graaf zijn gasten ditmaal nog een speciaal extraatje te bieden: de première van de Choq Music Show. Aan het eind van de middag begaven de moegezwommen hoogwaardig heidsbekleders zich daartoe naar het Zomertheater, GESPROKEN zien is de manj een zak vol j zaad. Zodra dat zaad op z'n be stemming is, kan de zak weg. In de'natuur gaan de meeste man nen na de daad dan ook ge woon weg. Dat de meeste man- nen dat niet weten, is te wijten aan de natuurprogramma's op TV, die ons steeds vogels voor schotelen. Van de vogels is ne gentig procent monogaam." De 15-jarige Lennert Hillege, acteur in de vanaf eind okto ber uit te zenden KRO-serie 'De legende van de bokkerij- ders': „Het is hartstikke mooi. Alleen zie ik er stom uit. Het is heel vreemd naar jezelf te kijken, ik j wist niet dat ik zo'n raar stem metje had." Goedele Liekens in de AVRO- bode: „Mijn andere romantische 'hoogtepunt' was toen ik een roos gefaxt kreeg. Die had ik eerst in een restaurant gekre-1 gen, maar helaas in de auto la- I ten liggen. De volgende dag werd diezelfde roos onder het kopieerapparaat gelegd en per fax naar me verzonden. Halle Berry, secretaresse van Fred in speelfilm 'The Flintsto- nes', inliet Veronica-blad: „In de eerste plaats ben ik een vrouw, in de tweede plaats een kleurlinge. En in Amerika is die volgorde inwisselbaar, een kleurlinge die carrière wil ma- ken in Hollywood, moet twee keer zo hard vechten als een j man. En eens zo hard als een blanke actrice Als er een po- sitieve kant aan de zaak zit, is het dat ik heb leren knokken. Dat kweekt karakter. En op ka rakter kom je ver. Schae Harrison, Darla in The Bold and the Beautiful, in Weekend: „Ik ben.bang dat ik in de toe- I komst alleen nog rollen van Uomme blondjes krijg. En daar J pas ik voor. Daarom heb ik de producers gevraagd Darla wat slimmer te maken. En ze heb ben mijn eis ingewilligd. Darla is nog steeds geen intellectueel, maar ze staat voortaan wel haar mannetje." Jan Wolkers in Belgische blad Humo op de vraag wat zijn hoogste genot is: „Dat heb ik mogen ervaren, kij kend naar jullie Rode Duivels, i Hoe diè Oranje hun broek af trokken! Dat was genieten. Die domme Koeman toch (lacht I bulderend). De naam zegt het zelf, hè. matiek voorzichtig langs de vele officieel door de heer i attracties. Op Ambassadors Day staat in Duinrell achter elke boom een fotograaf, en onzej volksvertegenwoordigers ver schijnen liever vers gestreken met het toupet op scherp op de voorpagina's dan drijfnat op een wie belende waterfiets. Waarom doet on ze Graaf dat ieder jaar, de ambassa deurs uitnodigen in Duinrell? Ten eerste natuurlijk omdat hij een heel aardige Graaf is, die ook de hogeren op de maatschappelijke ladder een pleziertje gunt. En ten tweede om ze te laten zien| dat Nederland een supergeweldig va kantieland is. Met een zeer geweldig pretpark: Duinrell. (Het inpandige futuristische Tikibad met de waterglijbanen bijvoorbeeld, heèft sinds april al 165.000 zwemlustige bezoekers gehad. Maar hopen dus dat de Graaf er af en toe een scheutje allesreiniger ingooit.) De ge waardeerde hoogwaardigheids bekleders wordt dan ook ver zocht bij terugkeer in hun land flink over hun belevenissen in het Hollandse te vertellen, op dat wij, en Duinrell niet te ver geten, ten spoedigste over stroomd zullen worden met massa's' Libanes§, Thaise, Uk- raïnse en Nieuw Zeelandse toe- Het Wereldje Duinrell ontvangen wer den. De Graaf was elegant in het zilvergrijs, passend bij zijn grafelijke lokken. Mevrouw van Zuylen was in het knalpaars versche nen, verrassend af stekend bij de pa pieren tafelkleed jes. En bij de ande re dames. Een lan delijk dagblad vroeg zich af waar om de ambassa deursvrouwen zich niet wat fraaier ge kleed hadden. „Ze zien eruit als vod- debalen." Foei! „Stil man, straks veroorzaak je nog een Internationale Kwestie." PANDA DE L'ISLE Chocolademelk What is that, Choq?", informeer de de delegatie van China. „Well, that is our spon sor. Eeeh.., chocolademelk." China kreeg een blikje uitge reikt. De inhoud werd goedge keurd. Hoera! Wéér een reden om allemaal met vakantie naar Nederland te komen. De Choq Music Show, Duin- rells opvolger van twee succes volle seizoenen rond de fabel achtige 'Illusions' van Hans Klok en Sittah, wordt verzorgd door Laura V The Music Ven ture. V? Verrukkelijk? Vreselijk? Neen. Vlasblom. Laura Vlasbom begon haar carrière als zangeres, bij Frizzle Sizzle. Nadat deze meidengroep geheel terecht en nog sneller dan het pluiskapsel waarnaar ze vernoemd waren ter ziele ging, trad ze toe tot de theatergroep Jeans. Na het al daar opdoen van de nodige zang- en danservaring richtte ze Laura V The Music Venture op, rond haarzelf als leading lady. In het Zomertheater brengt de groep twee verschil lende shows, en omdat de Graaf zeer diplomatiek geen keuze kon maken, kregen zijn geëerde gasten beide in première te Al snel^daverde het door het Zomertheater. En, het moet ge zegd, het daverde zeker niet on aardig. Laura V The Music Venture kunnen zingen èn dan sen. En dit zelfs tegelijkertijd. De ambassadeurs klapten vol bewondering, de snorpunten omhoog gekruld van voldoe ning. „Very nice." „Trés bien." „Un esfuerzo formidable." „Ho pingkwa!" Na hét showgeweld werd er nog geruime tijd 'informeel' na- geborreld aan de rand van het Tikibad. Glimlachende hostes ses deelden hapjes rond en Lau ra V moest wel duizend keer op de foto met bewonderende am bassadeurs.'Toen al het lekkers in de ferme diplomatenbuiken verdwenen was, reed er decent een bestelbusje voor met verse voorraden palingtoastjes, aan trekkelijke haringcomposities en verse ananas met knapperige bacon. Op de achtergrond glansde het water van de Lazy River en de champagne fonkel de tot ver in de avond elegant in de plastic flutes. Ik zei het al: er zijn pretpar ken en pretparken. Pardon, at tractieparken. Laura V The Music Venture, in juli en augustus drie maal per dag te zien met twee davërende shows. In Duinrell dus. (Ook voor de lagere adel en personen zónder CD-kentekeR-) Jan Wolkers archieffoto anp Idem: „Verwende miljonairs, die niet 'meer willen werken, dat zijn ze. Een vreselijke vertoning. Ik weet j het: als ze dit in Nederland le zen, zijn ze in staat mij te lyn chen. Nou ja, moeten zij weten. J Tegen domheid is geen kruit ge wassen. 't Wordt ook opgejut, door de commercie. Al die oranjetroep, dat doen die Belgen allemaal niet. Die zijn veel be- scheidener."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12