Meerburg mist de bus Snel uit ziekenhuis dankzij thuisinfuus Leiden Regio Zomerfeest 'Ik hoop dat ze hem snel oplappen Slachtoffer looft beloning uit voor opsporing overvallers MAANDAG 11 JUL11994 10 Bemanning uitgebrand Katwijks vissersschip veilig terug voorlopig ben ik blij dat alle mensen gezond en wel van boord zijn gekomen. Een schip - kun je vervangen, maar mensen uiteindelijk niet." t Volgens Parlevliet kan de be manning van de KW 32 in de - komende periode wel aan het werk worden gehouden. De VOF Voorwaarts wordt gevormd door vier Nederlandse reders- 1 maatschappijen Vrolijk uit 1 IJmuiden, Jacson en W. van der 1 Zwan uit Scheveningen en Par- 1 vliet en Van der Plas uit Katwijk. „In de komende maanden zijn 1 er veel mensen op vakantie. De bemanning van de KW 32 kan dan bij de verschillende rederij- en aan het werk. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuitChantilly, Oudenaardeen j Strombeek. Vanuit Chantilly: PV DE REISDUIF N. de Groot Zn. 1,7, 10; J. 1 Smit 2, 5, 6; Tolboom-Klootwijk 1 3,8; D. Albers 4, 9. PV DE BLAUWKRAS P. Landesbergen 1, 3, 9, 10; H. Koome 2; Comb. Montanje 4, 5, 1 6, 7; Comb, v/d Blom 8. PV LPC J. Staffeleu 1, 4; Groenendijk Korte 2; H. Pen 3; J. Boelee 5; J. v/d Hoogt 6, 8; W. Siera 7; Witte- veen v. Gorkum 9; Groenendijk- /Heiden 10. PV LEIDERDORP D. v. Seggelen 1, 5; T. Gijsman 2,4, 6, 8; W. Jacobi 3, 10; R. v/d Nieuwendijk 7; M. Reijerse 9. LPV DE VRIENDENCLUB Comb. Vinkensteyn/de Roo 1,7; L. Koopman 2; v/d Lee 3, 4; R. v/d Dop 5; A. Siera 6; R. Met- scherè; Comb. v. Weeren/Pracht 9; Comb. Rietkerk/Rozier 10. PV DE ZWALUW v/d Kooy-de Best 1; A. v. Wissen 2, 9; G. Hoogervorst 3, 4, 6; N. Meeuwenoord 5, 8; P. Verhoork 7; P. v. Leeuwen 10. Vanuit Oudenaarde: PV DE REISDUIF Comb. Hartevelt 1, 4; H. Dusos- wa 2, 10; N. de Groot Zn. 3, 5, 9; W. Ouwersloot 6, 8; P. Kop 7. PV DE BLAUWKRAS P. Landesbergen 1, 2; A. Houwe- ling 3, 4, 8, 9, 10; F. v/d Wete ring 5; P. Gijsman en Zn. 6; H. Gijsman 7. PV LPC Groenendijk Korte 1; H. Pen 2, 6; J. Boelee 3, 7; J. v/d Steen 4; Witteveen v. Gorkum 5; J. Heemskerk 8; P. de Jong 9; J. v/d Hoogt 10. PV LEIDERDORP R. v/d Nieuwendijk 1, 4, 9; D. v. Seggelen 2,6; M. Reijerse 3; W. v. Oosten 5; E.H. Broug 7, 8; H. Flippo 10. LPV DE VRIENDENCLUB Comb, v/d Nieuwendijk 1, 10; P. Hartevelt 2, 9; C.P. Gijsman 3; Comb. v. Weeren/Pracht 4; S. Klootwijk 5; L. Engel 6; Comb. Vinkensteyn/de Roo 7; Ch. v/d Voorn 8. PV DE RIJNKLIEVERS J. van Laar Zn. 1; J.C. Zeven hoven 2; T.H. Kraan 3, 9; B. van Mil 4, 7; Aad de Vries 5, 8; J.J. van Leyden 6; J.C. Koster 10. Vanuit Strombeek: PV DE ZWALUW N. Meeuwenoord 1; G. Hooger vorst 2, 3, 8; v.d. Kooy-de Best 4, 7; P. v. Leeuwen 5, 9; P. Ver hoork 6, 10. Boom stuit achtervolging in z'n achteruit voorschoten Een 23-jarige Leidenaar heeft gisteravond bij een achter volging zijn auto totaal ver nield door tegen een boom te rijden. De man reed met hoge snelheid over de Nieu we Weg van Voorschoten naar Wassenaar. Uit tegen overgestelde richting nader de een auto, bestuurd door een 54-jarige Katwijker. De Katwijker moest de berm in voor de toesnellende Leide naar. Bij het passeren be klaagde hij zich over het weggedrag van zijn tegenlig ger, waarna een woordenwis seling ontstond. Bij het wegrijden schampten de au to's elkaar. Hierop zette de Leidenaar achteruitrijdend de achter volging in. Door de hoge snelheid verloor hij echter de macht over het stuur, en botste hij tegen een boom. De man liet zich hierdoor niet uit het veld slaan en zet te de achtervolging lopend voort. Hij haalde de Katwij ker in bij de boerderij waar deze stopte. De woedende Leidenaar gaf hier zijn tegen ligger een aantal rake ldap- pen. Hij is door de Wasse- naarse politie ingerekend. Vervolg van voorpagina katwuk roza van der veer jan den hollander „Ik verwacht dat we over een maand wel weer varen. Ik hoop althans dat ze hem snel weer oplappen." De Katwijker Mart Jonker is geschrokken maar te gelijkertijd optimistisch over de kans om weer snel aan het werk te kunnen. Hij piekert er niet over om zijn visserspet aan de wilgen te hangen na de brand op de Geertruid Margreta. „Ik wil graag weer gaan varen. Ook al ben ik nu wel blij dat ik thuis ben." Jonker kwam gisteravond om half acht tegelijk met zeventien collega's van de KW 32 aan op Schiphol. Zes anderen kwamen later op de avond aan met een ander vliegtuig. Vijf beman ningsleden onder wie schipper Aad Jonker bleven achter op de boot die naar IJmuiden wordt gesleept. De Katwijkers waren zondag door de Franziska, een Scheveningse trawler, in Castle- townbere in Ierland aan land gezet. Via Cork kwamen de vis sers naar Schiphol waar ze door familie werden opgewacht. Op de Nederlandse luchtha ven heerste een opgewekte stemming. De familieleden hadden zaterdag al telefonisch te horen gekregen dat alle be manningsleden ongedeerd van de brandende boot waren afge komen. Mevrouw Van Beelen, echtgenote van een van de op varenden, zat op het strand toen ze hoorde dat er brand was uitgebroken op de Geertruid Margreta. „We hebben direct gebeld om de geruchten te checken. Toen alles goed bleek, zijn we gewoon weer terug naar het strand gegaan", reageert zij nuchter. Volgens Mart Jonker, scheepskok op de KW 32, was iedereen gewoon aan het werk toen de brand om tien uur 's morgens uitbrak. Sommige be manningsleden lagen zelfs te slapen in hun kooi. „We ont dekten de brand rond tien uur. Overal kwam rook vandaan en het brandalarm rinkelde voort durend. De rook werd steeds dikker en ook de hitte vanuit de machinekamer werd ondraag lijk." Volgens Jonker hebben de machinist en een paar matro zen met brandblussers gepro beerd het vuur te bedwingen. „Maar er was geen houden aan. Op een gegeven moment ge lastte de schipper iedereen zn zwemvest aan te trekken en naar het voordek te gaan. De in de buurt vissende Schevenin gen 54, die direct toen de rook werd gezien is opgeroepen door de schipper, was binnen een half uur bij ons", aldus Jonker. Volgens de Katwijker verliep het uitzetten van de reddings boten, ondanks de stevige zee, vrij vlot. „Bij rhn sprong vanaf de touwladder kwam ik alleen wat vervelend op mn rug te recht. Die voel ik nog een beetje", vertelt de scheepskok. Van paniek was volgens de Kat wijker geen moment sprake. „De schipper en de stuurman hadden de zaak prima onder controle." Vanaf de Franziska zag de be manning de vlammen uit de KW 32 slaan. „Ze kwamen me ters hoog uit de schoorsteen." Toen het vuur wat minder werd zijn vier bemanningsleden te- ruggegaan naar het schip om de schade op te nemen. „Ze heb ben in ieder geval nog wat net ten weten te blussen. Aan de brug was niets meer te doen. Die is helemaal uitgebrand. De machinekamer leek nog redelijk intact. Hoe het met de andere ruimten staat, is niet bekend. Door de hitte konden ze daar niet bijkomen." Volgens een van de eigena ren, reder D. Parlevliet uit Kat wijk, wordt de exacte schade straks bekeken als het schip in IJmuiden ligt. „Op het eerste gezicht leken de hoofdmachines nog in redelijke staat, terwijl de brug en de accommodatie van de bemanning er slecht aan toe zijn. Maar je kunt er pas echt wat van zeggen als de experts er straks naar kijken. Parlevliet verwacht dat het schip wel enige maanden uit de vaart is. „We zijn voor de brand verzekerd, zoals elke rechtge aarde Hollander. Maar het niet kunnen vissen met de trawler kost de VOF Voorwaarts zeker een hoop geld. Maar goed, Bezwaren tegen opheffen lijnen 60 en 61 leveren nog niets op De zaak is nog niet verloren, maar de Stichting Meerburg is niet veel opgeschoten met de bezwaarprocedure bij het Haagse College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB). Dit college zal de opheffing van buslijnen 60 en 61 van 29 mei jongsüeden niet ongedaan maken. ke wijk van Leiden. Die uit spraak wordt pas in september verwacht. De stichting beschouwt de opgeheven buslijnen 60 en 61 onmisbaar voor de buurt, die toch al zo geïsoleerd ligt. Er wo nen relatief veel ouderen die in De commissie beroep en be zwaar van de gemeente Leiden moet nu nog een besluit nemen over het bezwaarschrift van de Stichting Meerburg, die de be langen behartigt van de bewo ners van de meest zuidoostelij- Man stapt in geopende put katwuk» Een 30-jarige Oegstgeestenaar is zaterdag licht gewond geraakt aan armen en benen nadat hij in een openstaande put was gestapt. De man had een grote dakplaat in zijn handen en zag niet dat een putdeksel in de Katwijkse Lageweg was wegge haald. Wie het deksel heeft verwijderd, is niet bekend. grote mate zijn aangewezen op openbaar vervoer voor hun so ciale contacten. De dichtstbij zijnde bushalte is door het ver dwijnen van lijnen 60 en 61 nu gelegen aan Hoge Rijndijk. Een door de gemeente aangedragen alternatief, doortrekken van de lijnen 40 en 42 via een nog te bouwen brug over het Rijn- en Schiekanaal, is volgens de Meerburgers voor het jaar 2000 niet te verwezenlijken. Het CBB had kunnen beslui ten de bussen weer te laten rij den via een voorlopige ning. De gemeente had zich dat besluit moeten houden tot de uitspraak van de commissie voor beroep en bezwaar. Maar het Haagse beroepscollege ziet geen reden de opheffing terug te draaien. Het beroepscollege wijst er op dat bezwaren tegen het schrappen van de avondrit- ten van de lijnen 60 en 61 inder tijd ook zijn afgewezen. Voorts meent het CBB dat er geen on omkeerbare situatie onstaat. Wanneer de geplande wijk Roomburg wordt gebouwd, zal het openbaar vervoer voor het aangrenzende Meerburg weer ten goede keren. Zeilkampen voor jeugd Oegstgeest oegstgeest geren in de leeftijd van 13 tot 16 jaar. Deze kampen worden on- De Stichting Jeugdzeilkampen der meer gehouden in Sneek en Oegstgeest, JO genaamd, houdt in Langeraar. Voor informatie een aantal zeilkampen voor jon- 071-175467. Voorschotense ondernemer wil politie helpen frank buurman De 28-jarige Voorschotense ondernemer die op 11 juni in zijn woning aan het Al- bardaplantsoen werd overval len heeft 5000 gulden uitge loofd voor tips die leiden tot aanhouding van de overvallers. Bij de overval werd overigens niets buitgemaakt. De vier mannen die tegen middernacht de woning van het slachtofer binnendrongen, in de veronderstelling dat daar veel geld te halen viel, werden afgeschrikt door het hevige verzet van de Voorschotenaar en sloegen op de vlucht. De man is echter zo geschokt door de poging dat hij er geld voor over heeft om de politie te steunen bij het onderzoek. De advertentie in de krant waarin de beloning wordt toe gezegd heeft nog niet geleid tot bruikbare tips voor de politie. Het onderzoek naar de identi teit van de overvallers, die op de vlucht kledingstukken en een stuk touw achterlieten in de wijk Stevenshof, is nog steeds niet afgerond. Volgens politiewoordvoerder T. Stuifbergen is het niet uniek dat slachtoffers van misdaad beloningen uitloven. „Het komt niet zoveel voor, maar het gebeurt wel. Ik kan me een geval herinneren van een Noordwijkse hoteleigenaar die een beloning uitloofde voor het achterhalen van een juwe- lendief. Meestal gaat zoiets in overleg met de politie. -Justitie komt alleen met beloningen als het gaat om grote zaken die zijn vastgelopen, delicten waarbij slachtoffers zijn geval len. Het is ondenkbaar dat bij een zaak als deze mislukte overval een beloning door jus titie in het vooruitzicht wordt gesteld. Dan ga je de situ, krijgen dat mensen alleen nog voor geld met informatie ko men, dat zou een kostbare aangelegenheid worden", stelt Stuifbergen. Voor de politie is het parti culier initiatief niettemin een welkome steun in de rug. „Mensen worden toch gesti muleerd door dit soort belo ningen en het levert in de regel veel meer tips op." oude wetering Oude Wetering vierde zaterdag het jaarlijkse zomerfeest. Het dorp aan het Braassemermeer deed dat weer op geheel eigen wij ze. Uiteraard dromden de dorpsbewoners samen op de Veerstraat, waar traditiegetrouw de grote braderie wordt gehouden. Jongerencentrum 't Farmhouse zorgde voor het ludieke evenement: zo lang mogelijk aan de pijpen van een spijkerbroek hangen. foto ben de bruyn Inbraak in Chinees restaurant alphen aan den run» Een bedrag van 900 gulden is in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een Chinees restaurant in winkelcentrum De Herenhof in Alphen. De inbrekers vernielden een raam en braken de speelautomaten en de kassa open. leiden monica wesseling Vechtpartij op zebrapad alphen aan den run» Een Alphenaar is afgelopen zaterdag licht gewond geraakt bij een vechtpartij op het zebrapad aan de Aar kade. Het slachtoffer mengde zich rond half twaalf 's morgens in de ruzie die was ontstaan nadat een 24-jarige Alphense automo bilist op het zebrapad bijna een 39-jarige plaatsgenoot en zijn gezin omver had gereden. De overstekende man trapte een deuk in het portier, waarna de bestuurder boos naar buiten kwam. De omstander die zich met het conflict bemoeide werd geveld door een kopstoot. Brommer in brand alphen aan den run De bromfiets van een 26-jarige Alphense is zondagmorgen om half vijf in brand gestoken bij een bar-dan- cing aan de Pieter Doelmanstraat in Alphen. Het vuur kon met een brandblusser worden gedoofd. De brommer raakte zwaar beschadigd. Eend gaat in vlammen op oegstgeest Een 35-jarige Wassenaarse kon afgelopen zaterdag alleen maar toekijken hoe haar Citroën Deux Cheveaux in vlam men opging. Door nog onbekende oorzaak raakte de auto op de rijksweg 44 ter hoogte van Oegstgeest in brand. De vrouw wist haar eendje nog naar de vluchtstrook te sturen en uit te stappen. De brand is door de brandweer geblust. De auto is totaal ver nield. Oegstgeest wil snel einde maken aan stankoverlast gemeentewerf De gemeente Oegstgeest hoopt binnen 'afzienbare tijd' een ein de te maken aan de stankover last die door een composthoop bij gemeentewerf wordt veroor zaakt. Vooral bewoners van het nabijgelegen woonwagenkamp je aan de Haaswijklaan klagen over een smerige lucht als de wind hun kant op staat. De ge meente denkt de stank te ver minderen door Oegstgeestena- ren te ontmoedigen om overtol lig GFT-afval bij de werf aan te leveren. „Het GFT-afval wordt in Oeesteeest huis-aan-huis ODee- haald. Mensen hoeven dat dus eigenlijk niet naar de gemeente werf te brengen. Nu ontstaat daar een grote composthoop", aldus voorlichtster A. Gotzsch van de gemeente Oegstgeest. De gemeente wil het inleveren van vooral tuin-afval bij de werf aan de Haarlemmerstraatweg ontmoedigen door een bedrag in rekening te brengen. Volgens Gotsch moet dit er voor zorgen dat de composthoop achter op het terrein van de werf kleiner en lager wordt waardoor de stank sterk zal afnemen. „Want ook een gemeentewerf moet voldoen aan de milieu-eisen", aldus de woordvoerster. Patiënten met infectieziekten kunnen sneller het ziekenhuis verlaten wanneer ze een infuus mee naar huis nemen. Tech nisch is thuisbehandeling geen probleem. De patiënten zijn vrijwel allemaal heel tevreden. Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) doet, samen met TNO en het Instituut voor Soci ale Wetenschappen, onderzoek naar de mogelijkheden van thuisbehandeling van mensen met een infectieziekte. In Ame rika is thuisbehandeling al vrij algemeen. Centrale vraag in het Nederlandse onderzoek is of in de Nederlandse gezondheids zorg (het systeem van huisart sen, wijkverplegers en apothe ken) thuisbehandeling is in te passen. Het ziekenfonds, op drachtgever van de proef, is daar zeer benieuwd naar. Apotheker C. van Haaren en internist T. Wijlhuizen hebben de afgelopen maanden bijna 70 patiënten met ernstige infectie ziekten eerder naar huis ge stuurd. De patiënten namen dan wel een infuus mee om zichzelf verder thuis medicijnen toe te kunnen dienen. Vanuit het AZL was er een intensieve begeleiding. Internist Wijlhui zen: „Het gaat om heel verschil lende patiënten. Mensen met botontstekingen, abcessen, een oogaandoening bij AIDS en zware longontsteking. Alle in fectieziekten waarbij de behan deling via een infuus noodzake lijk is." Door de 80 behandelin gen die de groep patiënten on dergingen thuis uit te voeren, werden in totaal 2000 zieken- huisdagen 'bespaard'. De infuusmiddjelen (pompen, slangen, kraantjes) die het AZL voorhanden had, waren afge stemd op mensen die in het zie kenhuis behandeld worden. Van Haaren: „En dat betekent dat we de materialen op de per soon hebben moeten ontwer pen. Iemand in een rolstoel wil een korte slang om te voorko men dat de slane tussen de wie- Een thuisinfuus zorgt ervoor dat patiënten dagen eerder naar huis kunnen. len komt, een ander wil juist een lange slang omdat hij in bad wil kunnen gaan en voor een driejarig jongetje is een spe ciaal rugzakje gemaakt zodat hij toch lekker kan spelen." Optimisme De technische problemen ble ken goed te overwinnen. Ook de reactie van de patiënten stemt tot optimisme. Van alle 'proef personen' is er slechts één vroegtijdig gestaakt met de thuisbehandeling omdat hij bang was dat het niet goed zou gaan. „De meesten zijn heel en thousiast. We oefenen hier net zo lang met het infuus tot een patiënt zichzelf volledig ver trouwt met die apparatuur", zegt Van Haaren. De patiënten moeten zelf een nieuwe vloef- stofzak of -spuit kunnen aan- en afkoppelen om thuisbehan deling mogelijk te maken. Niet alleen infectieziekten zijn goed thuis te behandelen. Ook voor sondevoeding, chemotherapie en andere vormen van infuus- medicatie, betekent het 'thuisinfuus' een verkorting van de opnameduur. Het AZL-duo voorziet echter nog problemen bij zowel de apothekers als de huisartsen. Apothekers zijn er niet op inge steld infuus en infuusvloeistof klaar te maken. Voor het vullen van een infuuszak of -spuit zijn een speciale kast met luchtbe handeling en speciale kleding nodig en het vergt relatief veel tijd. „De kennis over infuusbe- handelingen hebben de apothe kers wel in huis." Als de gewone apotheken niet voor de infuus- spullen kunnen zorgen, dan kan de ziekenhuisapotheek die taak op zich nemen. Voordat thuisbehandeling op grote schaal kan worden inge voerd, moet volgens de internist ook eerst de opvang van 'nood gevallen' worden geregeld. „Dat loopt nog niet vlekkeloos. Zo „foto hielco kuipers werd laatst een patiënt van ons bij een vreemd ziekenhuis ge weigerd omdat het een junk zou zijn. En alleen maar omdat hij vroeg een nieuw infuus in te brengen." Wijlhuizen denkt dat er in el ke regio een of twee verpleeg kundigen belast zouden moeten worden met de zorg voor de thuisbehandelingspatiënt. „Als aanspreekpunt voor als er iets mis gaat. Nu vangen wij natuur lijk onze eigen patiënten op, maar bij thuisbehandeling op grotere schaal moet je dat goed geregeld hebben." Het onderzoek op het AZL wordt in oktober afgerond.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10