Justitie verbiedt drugdealen in kerk Binnenland i PvdA en D66 niet blij met lp nieuwe CdK Zuid-Holland Russen bezoeken Maasstad Kabinetsformatie ligt weer open 'Eén op twee cafébazen heeft een strafblad' Havenbedrijf krijgt aanslag van 78 miljoen Aflossing Dutchbat blijft spannend tot het einde 2 ZATERDAG 9 JUL11994 Man tilt gemeente voor anderhalve ton eindhoven Een 43-jarige Eindhovenaar heeft de afgelopen jaren ten onrechte van de Sociale Dienst een uitkering gekregen van 139.000 gulden. Er is proces verbaal opgemaakt. De man moet het geld terugbetalen. De fraudeur handelde in auto's. Daarmee verdiende hij sinds 1990 net zoveel als de uitkering die hij ge noot, maar de inkomsten verzweeg hij. De fraude kwam aan het licht tijdens een onderzoek door de belastingdienst. Verdachten automatisch langer vast den haag De rechter kan in de toekomst een verdachte een voorlopige hechtenis van maximaal negentig dagen opleggen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Justitie hoopt dal er zo een eind wordt gemaakt aan fouten bij de verlenging van voorlo pige hechtenis die nu voor maximaal dertig dagen wordt opge legd en dan kan worden verlengd. Veel bezoek bij Nationale Vlootdagen den helder» Het aantal bezoekers op de eerste dag van de Natio nale Vlootdagen in Den Helder is opnieuw veel hoger dan in de vijf voorgaande jaren. Gisteren kwamen er 22.000 belangstellen den naar de marineterreinen. In voorgaande jaren schommelde het bezoekersaantal op de eerste dag tussen de 12.000 en 15.000. Alleen in 1993 werd door de combinatie met Sail Den Helder een nog groter aantal toeschouwers geteld: bijna 40.000. Drager Rambo-mes wacht opsluiting den haag Minderjarigen die met een zogenoemd Rambo-mes op zak lopen en winkeliers die luchtdrukpistolen aan minderja rigen verkopen moeten oppassen. De politie mag iedere bezitter en verkoper in voorlopige hechtenis nemen. Dat is het gevolg van een wijziging van de wet Wapens en Munitie, waar het kabi net gisteren mee heeft ingestemd. Justitie wil zo de toenemende (vuur)wapencriminaliteit bestrijden. Cel voor ex-leider Sint Maarten sint maarten De ex-bestuurder en politiek leider van het Antilli aanse eiland Sint Maarten, Claude Whathey, is gisteren door de rechtbank veroordeeld tot 18 maanden cel. Hij is schuldig be vonden aan meineed en valsheid in geschrifte. Whathey heeft de afgelopen weken terechtgestaan wegens gesjoemel bij de finan ciering van vier bouwprojecten, waaronder de uitbreiding van het vliegveld. Kleding en bloemen goedkoper De prijzen voor de consument zijn tussen midden mei en midden juni gemiddeld met 0,3 procent gedaald. Dat "blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor al kleding, schoenen en bloemen werden goedkoper. Aardappe len, vers fruit en koffie werden duurder. Tussen midden juni vo rig jaar en midden juni 1994 stegen de prijzen gemiddeld met 3 procent. Dagje vrijwillig zitten in Zutphen zutphen Op initiatief van het Gelders Dagblad kunnen inwo ners van Zutphen vrijwillig 24 uur in het huis van bewaring in die plaats doorbrengen. „Op die manier kunnen ze ervaren dal het huis van bewaring geen hotel is, zoals zo dikwijls wordt ge suggereerd", aldus een journalist van de krant. Zeventig mensen hebben zich al aangemeld. De rechters bepalen wie er op 1 en 2 augustus mag zitten. Er is voldoende plaats omdat het huis van bewaring dan leeg staat, het pand wordt wellicht gesloopt. Olieplas op Noordzee opgeruimd den helder Rijkswaterstaat is gisteren begonnen met het oprui men van een forse olievlek op de Noordzee. Vijftig kilometer ten westen van Den Helder dreef een plas stookolie van ruim dertig kilometer lang en driehonderd meter breed. Er is geen gevaar dat de olie op de Nederlandse kust zal spoelen. De olievek werd een dag daarvoor ontdekt en is vermoedelijk een dag daarvoor geloosd door een nog onbekend schip. Ex-staatssecretaris op vingers getikt Maastricht Oud-staatssecretaris Van Zeil van economische za ken heeft fout gehandeld door tijdens zijn ambtsperiode klusjes aanzijn huis in IJsselstein te laten opknappen door woningvere- nigjng Prinses Juliana. Dat heeft de rechtbank in Maastricht gis teren bepaald in een tussenvonnis in een civiele procedure van de Utrechtse woningvereniging tegen Van Zeil. De rechtbank doet op 6 oktober uitspraak in dit al lang slepende conflict. D66 en PvdA zijn zwaar teleur- gestéld dat de belangrijke post van commissaris van de konin gin in Zuid-Holland is gegaan naar de WD'er. J. Leemhuis- Stout. Ze volgt de socialist S. Pa- tijn op die burgemeester van Amsterdam is geworden. D66 en PvdA zullen, zo lieten hun fractievoorzitters gisteren we ten, alles op alles zetten om vol gend jaar, als Vonhoff uit Gro ningen vertrekt, in elk geval die post te krijgen. „Jammer, heel jammer. De minister had haast en dit is er nü uitgekomen. Kijkend naar de verkiezingsuitslag is het wellicht logisch, maar voor ons als PvdA is het wel heel vervelend om Zuid-Holland kwijt te raken", zegt PvdA-fractievoorzitter J. de haven van binnen bekijken Brinkman niet tegen centrum-links - den haag gpd CDA-leider Brinkman sluit deel name aan een centrum-links kabinet nie't langer uit. Dat bleek gisteren na afloop van een gesprek tussen Brinkman en in formateur Kok. De formatie van een nieuw kabinet ligt daarmee wil helemaal open. Tot nu toe wilde het CDA alleen meedoen aan een centrum-rechts kabi net. WD-leider Bolkestein houdt de deur open naar zowel een paars kabinet zonder het CDA, als een centrum-rechtse coali tie. PvdA-onderhandelaar Wal lage sluit niet uit dat Brinkman kiest voor een kabinet met PvdA en D66. Kok sprak gisteren met de fractieleiders van CDA, D66, WD en met Wallage van zijn ei gen PvdA. Hij had ook een on derhoud met koningin Beatrix. Ze vertrok gisteren met haar ge zin voor een langere vakantie naar Italië, maar als ze nodig is, komt ze meteen terug naar Ne derland. De verkennende gesprekken zijn bedoeld om Kok alle pun ten onder de aandacht te bren gen, waarvan partijen vinden dat die in een regeerakkoord - moeten komen. Kok wil binnen twee weken een regeerakkoord op hoofdlijnen schrijven dat vervolgens aan de fractieleiders wordt voorgelegd. Brinkman vindt het 'goed' dat de egelstelling is verlaten: dat er niet langer meer wordt gespro ken over wie met wie moet re geren. Op de vraag of hij cen trum-links nog steeds uitsluit, zei Brinkman: „Wij wachten af waarmee de informateur op ta fel komt." Brinkman spreekt zijn ver trouwen uit in de objectiviteit van Kok. „Hij neemt zijn op dracht serieus en staat open voor suggesties van alle vier grote partijen. Ik heb er alle ver trouwen in dat hij met een de gelijk programma zal komen." Volgens Brinkman staat Kok ook open voor speciale CDA- wensen op gebied van het bij zonder onderwijs, de gezond heidszorg en de sociale zeker heid. Bolkestein wil de paarse coa litie een nieuwe kans geven, al vindt hij het meer voor de hand liggen dat Kok eerst kijkt naar Dominee Visser gaat toch door Dominee Visser moet zijn experiment met twee huisdea lers die drugs verkopen in de Rotterdamse Pauluskerk stoppen. Volgens hoofdofficier van justitie De Wit is de aanstelling van twee vaste dealers in strijd met de Opi umwet. Visser heeft laten weten dat hij doorgaat met zijn experiment. Hij heeft wel een portier aangesteld die on gewenste dealers buiten de deur houdt. dat hij toch een stapje verder is gekomen tot zijn uiteindelijke doel: de legalisering van hard drugs om zo een eind te maken aan de overlast die verslaafden veroorzaken. De huisdealers werden in ja nuari in de kerk toegelaten om een einde te maken aan de overlast van andere drughande laren. De huisdealers moeten zuivere drugs verkopen tegen 'normale' straatprijzen. Visser heeft de verdiensten uit de ver koop van de drugs zelfs opgege ven bij de belastingdienst. Eind mei maakte hij zijn experiment openbaar om zo een discussie uit te lokken over de legalisering van harddrugs. Er kwam een storm van protest van zowel hoofdcommissaris Hessing van de Rotterdamse politie als bur- Justitie is vooralsnog niet van plan Visser te vervolgen als hij doorgaat. Wel wordt de kerk de komende tijd scherp in de gaten gehouden. De Wit kan zich voorstellen dat Visser door het aanstellen van een portier een zekere selectie toe wil passen, maar dat is volgens Justitie nog steeds in strijd met de wet. Visser: „Mijn methoden zijn eenbrug te ver geoleken. Ik moet het nu wat subtieler orga niseren. Officieel kan ik geen vaste huisdealers toestaan. Maar ik wil orde in de tent. Ik wil geen hele partij dealers die de deur platloopt. Maar met een portier die bepaalt wie er binnenkomt, ben je ook al een heel eind." De dominee vindt De Admiraal Kharlamov, het Russische onderzeeboot-bestrijdingsschip meerde gisteren aan in Rotterdam voor een bezoekje van twee dagen. Het publiek mag het schip vandaag en morgen foto anp frans vanderlinde de mogelijkheden van een cen trum-rechts kabinet. Maar dat heeft niet Kok's eerste prioriteit. Volgens Bolkestein kan het grootste deel van het bijna-ak- koord over paars zo door Kok worden overgenomen, inclusief afspraken over onderwijs, de Betuwelijn en de euthanasie. Het CDA heeft het daar juist moeilijk mee. Kok en Bolkestein hebben ook gesproken over de geschil punten over de sociale zeker heid en de rijksbegroting, waar over de paarse coalitie is ge struikeld. „Kok weet de eisen die ons scheidt. Als staatsman zal hij ongetwijfeld het juiste midden weten te vinden", denkt Bolkestein. Volgens D66-leider Van Mier- lo is de kans op paars weer gro ter geworden nu Kok tot infor mateur is benoemd. Van Mierlo wijst erop dat zowel Kok als hij tegen een centrum-rechtse coa litie zijn. „Kok is een uitgespro ken persoon. Ik zou het een hu zarenstukje vinden als het hem lukt een stuk te schrijven waar iedereen zich in kan vinden." Onderwereld heeft bars in greep rotterdam gpd Eén op de twee toonaange vende horeca-ondernemers in Rotterdam heeft een straf blad. Eén op de vijf onderne mers met meer dan drie za ken in de Maasstad staat zelfs tc boek als 'ernstige overtre der'. Dat bericht het vakblad Missets Horeca, dat zich ba seert op een geheim rapport van de Vrije Universiteit Am sterdam. De onderzoekers van de VU brachten de branche in Rot terdam in kaart, omdat het Bedrijfsschap Horeca ver moedde dat criminele organi saties steeds meer bedrijven in de branche opkopen. Het rapport ligt nu bij Justitie. De onderzoekers pikten Rotter dam eruit, maar de bevindin gen gelden landelijk, aldus het Bedrijfsschap. „Het had net zo goed Amsterdam of Maastricht kunnen zijn", al dus een woordvoerder. De onderwereld lijkt met name cafés en bars in haar greep te hebben. Het gaat vooral om ondernemers met de Nederlandse nationaliteit. De onderzoekers concluderen dat de buitenlandse maffia niet actief is in de Rotterdam se horeca. De VU-wetenschappers sluiten niet uit dat de georga niseerde misdaad meer en meer grip op de branche krijgt. Daarvoor is geen bewijs gevonden, maar een normale bedrijfsvoering is de beste dekmantel voor criminaliteit. De onderzoekers zien in bete re financieringskansen een mogelijkheid om de onderwe reld de pas af te snijden. Nu banken en brouwerijen min der geld in bedrijven steken, halen 'nietsvermoedende bonafide' ondernemers eer der vermogende criminelen in huis. De handelaren in speelau tomaten hebben veel macht in de horeca: ze kopen zaken op, verpachten ze, zijn be langrijke financiers en onder nemers tellen hoge pachten voor gokkasten neer. De VU is er niet achter gekomen of de automatenhandel die macht misbruikt. De onderzoekers hebben wel handelaren ont dekt die „in de illegale gokwe reld of elders een bedenkelij ke reputatie hebben geves- tigd." Eurness Intercontinental Ser vices (FIS), een dochteronder neming van het Rotterdamse havenbedrijf Pakhoed heeft van de belastingdienst in Rotterdam een navordering gekregen van tientallen miljoenen guldens. Goed ingelichte bronnen noe men zelfs een aanslag van 78 miljoen gulden. Furness zou volgens de belastingdienst ten onrechte van belastingbetaling zijn vrijgesteld. Het bedrijf zegt 'slachtoffer te zijn van fraude'. Het gaat om een naheffing op eerder van belastingvrijgestelde zendingen sigaretten, die van buiten de Europese Unie geïm porteerd en ook weer geëxpor teerd zouden worden. Furness regelde daarvan de expeditie. Uiteindelijk zijn de sigaretten toch in de EU gebleven en was er geen sprake van doorvoer handel. „Mogelijk kwamen de sigaretten vanuit de Verenigde Staten. Ze waren in ieder geval bedoeld voor Marokko en An dorra", aldus een woordvoerder van Furness. „Achteraf bleek dat ze de EU niet hebben verla ten." m haag» gerard v e commissaris van de koningin in Zuid-Holland tijdens een persconferentie in Rotterdam. foto anp john de pater Wolf. De VVD is in Zuid-Hol land met 23 procent van de stemmen de grootste partij. De PvdA richt nu haar pijlen op Groningen. „Daar hoort ge woon een rooie te zitten." „In de profielschets werd kwaliteit gesteld boven kleur of geslacht. Dat ik het ben gewor den, zie ik als een compliment", zei de kersverse commissaris gisteren. Zp is 'sinds ze mag stemmen' al lid van de WD, „en daar ben ik trots op". Ze heeft gekozen voor Zuid- Holland. „Niet alleen omdat ik er woon, maar ook omdat het een provincie is waarin alles ge beurt." Leemhuis-Stout liet zich gisteren nog niet uit over het belangrijke besluit dat Zuid- Holland de komende tijd moet het hoge-snelheidslijn. de Het wemelt de komende twee weken van de blauwe baretten in de vertrek- en aankomsthallen van Schiphol. Dutchbat, het Nederlandse infanteriebataljon in Bosnië, is na een half jaar toe aan aflos sing. Ruim duizend militairen pakken de plunjebaai om naar het oorlogsgebied te vertrekken, ongeveer evenveel komen naar huis. Operatiebevel 24 A is tot in de puntjes voorbereid op de Juliana-kazerne in Wassenaar, waar de crisisstaf van de landmacht zijn onderkomen heeft. Toch houden ze er hun hart vast: de plannen makerij kan nog zo ingenieus zijn, de VN-milttairen blijven overgeleverd aan de nukken van de strijdende partijen. Als een handjevol Serviërs een wegblokkade opwerpt, kan het hele aflossingsschema in de soep lopen. Dutchbat bestaat uit een bevoorra dingseenheid van ongeveer 400 man in Lukavac en 750 van de luchtmobiele brigade in de enclave Srebrenica en het gebied rond Sapna. Het logistieke perso neel vervangt elkaar om de paar maan den in groepen omwille van de continuï teit in het werk. Met dit systeem is de af gelopen jaren ruime ervaring opgedaan, de Nederlandse transport- en verbin dingstroepen elders in Bosnië doen het ook zo. De gevechtseenheden van het Dutch bat moeten elkaar echter in hun geheel aflossen. Voor de paraatheid en de team geest is het van belang dat het bataljon niet uit elkaar wordt getrokken. Het is als een hechte eenheid opgeleid, dus is het zaak dat het nieuwe Dutchbat eerst naar Bosnië gaat alvorens het oude terug komt. Uitgangspunt is dat de feitelijk inzet bare sterkte van het bataljon niet onder de 75 procent zakt om de taken naar be horen te kunnen blijven uitvoeren. Om gekeerd willen de commandanten voor komen dat hun troepen te lang op el- kaars lip zitten: elk bataljon heeft zo zijn eigen cultuurtje dat een zekere onderlin ge rivaliteit teweegbrengt. Als de aflos sing volgens schema verloopt, zullen de oude en de nieuwe eenheid maar één dag in eikaars nabijheid zijn. De over dracht van het werk loopt via officieren diev De landmacht kent deze massale ver vanging alleen maar uit de militaire handboeken, in de praktijk is er nog niet eerder ervaring mee opgedaan. Majoor Scheffer is als project-officier al een dik ke vier maanden bezig de operatie vanuit zijn kamertje in de Juliana-kazer ne te regelen. Hij doet dat in nauwe sa menspraak met de komende en de gaan de commandant van het Dutchbat, de oversten Everts en Vermeulen. Scheffer is een soort touroperator. Hij heeft inmiddels veertien vluchten ge charterd, wat op zichzelf al een hele planning is in dit hoogseizoen. Een paar noodzakelijke verschuivingen in de vliegschema's hebben de landmacht tot nu toe al drie ton gekost, Scheffer knijpt hem dan ook een beetje dat de situatie in Bosnië het nodig maakt zijn plannen ingrijpend om te gooien. De majoor probeert zoveel mogelijk uit te gaan van de weinige en wankele zekerheden die er in het oorlogsgebied zijn: van daaruit worden de plannen ge maakt. Soms betekent dat dat bewust wordt gekozen voor langere routes en reistijden. De Nederlandse militairen vliegen van en naar de Kroatische steden Zagreb en Split. Er wordt afgezien van doorvliegen naar Sarajevo met de pro visorische en ongewisse vluchten van de 'lijndienst' van de VN, die niet voor niets Maybe Airlines (Misschien Luchtvaart maatschappij, red.) heet. Wat moet er gebeuren als de Serviërs geen reisdocumenten afgeven? Wat te doen als een konvooi wordt terugge stuurd? En wat als een deel van het nieu we Dutchbat Srebrenica wel in mag, maar het oude mag er niet uit? Het afge lopen half jaar hebben de Nederlandse VN-militaire meer dan eens met dit soort pesterijen te maken gehad. Van Scheffer had er in het tijdschema waarmee de komende weken de troepen vertrekken wel wat meer rek mogen zit ten. Scheffer: „De hele zaak zit strak In het harnas. Maar de bataljonscomman danten wilden het zo. Als het mis gaat zitten zij met het probleem. Bij de nieu we organisatie van de landmacht hoort dat je mensen de gelegenheid moet ge ven fouten te maken. Maar ik heb al wel gezegd: als je het vliegtuig mist, moet je met de bus vanuit Zagreb naar Neder land komen." gemeester Peper. Visser laat al twee jaar ver slaafden toe in zijn kerk. Ze hebben een aparte ruimte ge kregen waar ze mogen gebrui ken. Visser vindt het jammer dat Justitie het gebruiken wel gedoogd maar het dealen ver biedt: „Ik had de handel graag willen decriminaliseren, maar helaas. De Wit is geen beroerde man, maar hij kan'niet anders. Het ministerie van justitie heeft een belangrijke rol gehad in dit besluit. Men is daar kennelijk erg gevoelig voor de internatio nale druk. Ik had liever gehad dat het de drughandel boven gronds was gegaan. Visser vindt niet dat hij weer terug is bij af: „Het is juist een stap vooruit in de ordehandha ving hier in de Pauluskerk. Ik wil geen hele partij dealers die de deur platloopt. Maar met een portier die bepaalt wie er binnenkomt ben je ook al een heel eind. De handel in de stad gaat natuurlijk gewoon door. Dat weet de hoofdofficier, dat weet de burgemeester, dat weet iedereen." Peuter met HTV wekt beroering in crècheleiding Drie bestuursleden van peuter speelzaal de Blokkendoos in het Gelderse Zoelen hebben hun functie neergelegd omdat een driejarig seropositief kind is toe gelaten. De bestuurders durven de verantwoording niet aan en zijn bang voor het risico van be smetting van de overige peuters met AIDS. Bestuursvoorzitter G. van Gessel, zegt dat zijn bestuur bij het besluit om het kind toe te laten niet over een nacht ijs is gegaan. „Ik hoop dat iedereen beseft dat deze kwestie een groot probleem is. Wettelijk is er niets geregeld en bij het be stuur berust uiteindelijk de ver antwoordelijkheid.' Burgemeester en Wethouders van Buren hebben volgens Van Gessel inmiddels positief gerea geerd op het besluit. Aan de be slissing gingen diverse emotio nele vergaderingen vooraf. De ouders van andere peuters wer den uitvoerig geïnformeerd door deskundigen van het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. De drie leidsters van de peuter speelzaal worden in september door de GGD geïnstrueerd. De voorzitter Van Gessel zegt het vertrek van de bestuursle den te betreuren. „Het waren uiterst bekwame mensen, die hun standpunt zorgvuldig heb ben overwogen." De beslissing van het bestuur om het kind toe te laten tot de speelzaal viel en kele weken geleden. Tot nu toe heeft niemand zijn kind van de peuterspeelzaal gehaald. Rijk blijft delen in eventuele winst Fokker den haag «jan kuvs vervolg van voorpagina Nu de staat door de belabberde positie van de Fokker-aandelen een schade dreigt op te lopen van 122 miljoen gulden, zijnde het bedrag dat de staat van DA- SA tegoed had voor de over dracht van de aandelen, is een nieuwe afspraak gemaakt met de Duitsers. Die komt er op neer dat het rijk vijftien jaar lang een recht krijgt op 25 pro cent van de winst van de Fok ker-holding. Die afspraak blijft gelden ook als het rijk eind vol gend jaar geen deel meer uit maakt van de holding, waarin het nu nog een belang heeft van 22 procent. „Zo delen we niet allen in het verdriet, maar ook een beetje in de vreugde", aldus Andriessen. De minister hoopt en verwacht dat de economi sche opleving op den duur ook de vliegtuigindustrie ten goede zal komen. Volgens Andriessen vormen de hu voorliggende voorstellen een goede basis om de continu ïteit van het bedrijf te waarbor gen. „Het is het grootste plan van deze regering voor het 'op poten' zetten van een bedrijf." De voorstellen moeten nog wor den goedgekeurd door de raad van commissarissen van Dai- mer Benz, het moederbedrijf van DASA.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3