94 Mensen thuis hebben alleen ons u Pelé: breek 'muurtje' af WK-Voetbal Wereldbeker in trek WK Roberto luistert ZATERDAG 9 JUL11994 Te gast der Ende en Jan Dol- Nederland op de WK actief als scheids- en grens rechter, hebben hun verblijf in de Verenigde Staten met enige dagen verlengd. Het tweetal, dat op het punt stond af te reizen naar Neder land, zal zaterdag nog te gast zijn bij het duel van Oranje met Brazilië. ,.Heel leuk dat de ploeg nog even hier langs komt", zei Dolstra. Dallas, waar Nederland de volgende wedstrijd speelt, is de vaste verblijfplaats van alle Groot succes De eerste aflevering van 's we relds populairste sportevene menten in de Verenigde Staten is een klapper geweest voor het typisch Amerikaanse spel ..geld verdienen". Economen, zaken lieden en politieke leiders be weren dat de WK miljarden gul dens in de economie van de ne gen gaststeden pompt. Natuurlijk zijn er de incidentele tegenvallers. Zoals de restau rants in de buurt van het Rose Bowlstadion in Pasadena, Cali- fornie, waar 17 juli de finale wordt gespeeld. Zij zeggen dat hun klanten wegblijven uit ;gen En hotels in de buurt van Dis ney World en andere pretpar ken in Orlando, Florida, z dat de zaken slechter lopi dat gezinnen niet willen dat de wedstrijden hun vakantie ver- Maar over het algemeen zijn de hotels overvol, doen restaurants en bars goede zaken en zijn stadsbesturen blij dat ze de WK naar hun stad hebben gelokt. ,.De aandacht die Chicago heeft gekregen, vooral door de ope- hier. betekent een hoop voor de bekendheid van de stad als vakantie- en za- kenbestemming", zei Kate Hay maker. woordvoerster van het Bureau voor Toerisme van Chi- Interesse Uit telefonische peilingen van onderzoeksbureau T rendbox onder 3.332 personen van zes tien jaar en ouder blijkt dat de interessse in het WK voetbal groeit. Na Nederland-Ierland is de belangstelling toegenomen tot 73 procent. Tussen eind mei en eind juni was dit nog tussen de GO en 65 procent. Nederland en Duitsland zijn met respectie velijk 66 en 69 procent nog steeds de grootste favorieten voor een plaats in de halve fina les. De kansen voor Brazilië zijn gedaald van 63 naar 46 procent. Ruim een derde van de onder vraagden denkt dat Nederland op 17 juli in de finale zal staan. De Duitsers en Brazilianen ma ken met respectievelijk 23 en 28 procent de grootste kans tegen stander van Oranje te worden. Jules Rimet-beker, die volgende week zondag wordt uitgereikt. Nu staat de beker nog te blinken in het Voetbal Thema Park in Los Angeles. foto era Popescu over Roemenië en de mentaliteit in het post-communisme Gouden klokje om linkerpols, gouden kettinkje om lin kerpols, ongeschoren. Ze noemen hem Baciul. De baas. Interview met Georghe 'Gica' Popescu: mooie jongen, superatleet, vedette van Roemenië. Een verhaal dat ze bij Oranje graag zullen lezen. Bij PSV niet. SAN FRANCISCO gpd-verslaggever Over zijn club heeft Popescu op het ogenblik maar bitter weinig aardige dingen te zeggen. Zo veel te meer over de nationale ploeg van Roemenië. De kwartfinale is bereikt, de halve finale wenkt. Tegen Brazilië? Tegen Nederland? Popescufr hoopt op Nederland. „Want we willen nu tegen de beste ploe gen spelen." Jullie hebben mazzel gehad in de eerste wedstrijd. Colombia was beter, jullie scoorden het Popescu: „We begonnen slecht omdat we een beetje bang waren voor de Colombia- nen. Normaal spelen we offen sief voetbal, dat ging sowieso niet vanwege de hitte. We speelden tot nu toe 5-3-2 of 5-4- 1 in plaats van 4-4-2. Colombia heeft een sterke ploeg met en kele fantastische spelers. We hebben wat geluk gehad, ja." Tegen Zwitserland verloor je zelfs met 4-1. Popescu: „We dachten: dat wordt een makkie, dat wordt 2- 0, 3-0, zoiets. Vervolgens heb ben we domme goals tegen ge kregen." Toen moest je winnen van Amerika. Popescu: „Dan is ons elftal het sterkst, als het echt moet. In de kwalificatie hebben we het ook tot de laatste wedstrijd la ten duren." Wie zet de ploeg dan op scherp, Iordanescu (de coach)? Popescu: „Ik en Hagi. Tegen Argentinië hoefde het niet, het was het goeie moment om te gen Argentinië te spelen: Mara dona eruit. Cannigia niet erbij." Maradona. Popescu: „Ongelooflijk, heel dom natuurlijk. En heel slecht. Ik weet zeker dat het opzet vVas, ik weet ook zeker dat het met Maradona zonder pep niks was geweest. Het kan niet, zo lang niet spelen en dan ineens mee doen aan een WK." Hij had drie volle maanden om redelijk fit te worden, laten we zeggen 70 procent. Popescu: „Maar hij was hon derd procent." Hij speelde zelfs beter dan vier jaar geleden in Italië!" Hij bedroog de zaak al eer der: handsbal op het WK van Italië, goal met de hand op het WK van '86. Zou jij dat kunnen? Popescu: „Jawel. Winnen is winnen, daar doe je alles voor. Als je met kleine dingetjes kunt winnen, doe je dat. Bayern München-Nürnberg, die goal van Helmer die niet zat; ik zou ook niet tegen de scheidsrech ter hebben gezegd dat het geen goal was. Je kunt niet altijd aan fair play doen, de belangen zijn te groot. Maar doping gaat te ver. Ik heb het zelf ook nooit meegemaakt in de voetballerij, wel in andere sporten. Ik heb vrienden die aan atletiek doen, die slikken. In de voetballerij komt het zelden voor." Argentinië naar huis, jullie door. Ronde verder, meergeld. Popescu: „Geld is niet belang rijk. Wij spelen voor land en volk en voor de sport. Vier jaar geleden in Italië wilden we presteren om een contract in het buitenland te verdienen. Nu hoeft dat niet meer, praktisch iedereen speelt al in het buiten land. We zijn nu rijp om te pres teren omdat we een heel goed elftal hebben met de goeie leef tijd." Dumitrescu speelt nog bij Steaua, de keeper en de stopper ook. Wat verdienen die in Roe menië? Popescu: „Dumitrescu onge veer 100.000 gulden, de andere twee de helft, misschien iets meer. Maar dat zegt allemaal niets over de sfeer in de ploeg. Ik ben altijd bevriend geweest met Dan Petrescu, die bij Ge nua speelt en Dumitrescu, die nog bij Steaua zit. Dat is nooit een probleem geweest. Dit elftal is helemaal een vriendenploeg, we zijn allemaal heel goeie vrienden van elkaar. Roeménen zijn ook hele wa: Je wordt toch 'baciul' ge noemd. De herder. Popescu: „De baas. Zo heeft Hagi me genoemd. Maar eigen lijk hebben we geen baas, geen chef, geen leider. Niemand wil de baas zijn, we hebben ook WK-UITSLAGEN eerste ronde Ver. Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland 1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 Zwitserland - Colombia 0-2 Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0 Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 Brazilië - Zweden 1-1 Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland- Spanje 1-1 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje 1-3 Duitsland - Zuid-Korea 3-2 Argentinië - Griekenland 4-0 Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria 2-1 Bulgarije - Griekenland 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 Italië - Ierland 0-1 Noortoegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland 2-1 Ierland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico 1-1 België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1 zaterdag 9 juli nedi ned2 ned3 brt2 EURO SPORT 0<« ©herhaling Q^envah ©voorbesch reportage wedstrijden ITALIË SPANJE 17 55 O 17 35 GO 18.00 O NEDERLAND BRAZILIË 21.25 O 21.15 GO 21.00 GO WK-JOURNAAL 21.00 O WK-HOOGTEPUNTEN 24.00 O zondag 10 juli I wedstrijden ITALIË SPANJE 08.00 O NEDERLAND BRAZILIË 11.05 O 08.00 O BULGARIJE DUITSLAND 17.55 O 17.45 GO 18.00 O ROEMENIË ZWEDEN 21.25 O 21.15 GO 21.30 O I nieuws WK-JOURNAAL 21.00 O 07.00 GO 07.00 14.30 O O maandag 11 juli I wedstrijden BULGARIJE DUITSLAND 11.25 O 08.00 0 ROEMENIË ZWEDEN 13.45 O 08.00 0 WK-JOURNAAL 23.05 O 07 00 oo 07.00 O WK-HOOGTEPUNTEN 17.30 0 laatste zestien Roemenië - Argentinië Saudi-Arabië - Zweden Spanje - Zwitserland Duitsland - België Nederland - Ierland Brazilië - Ver. Staten Nigeria - Italië Mexico - Bulgarije kwartfinales Q Roemenië Zweden fiiiB-1 10 juli 21.30 uur san francisco Q Nederland - Brazilië MH 9 juli 21.30 uur dallas 0 Italië - Spanje I h 9 juli 18 00 uur BOSTON i 0 Bulgarije Duitsland __u 10 juli 18.00 uur NEW YORK O 13 juli 01.30 l O Popescu: liever in achterhoede dan geen baas nodig. Bij PSV wil ie dereen gelijk hebben, bij PSV heb je ook altijd groepjes die over elkaar kletsen. Bij ons heb je dat niet." Je weet iv'u bij PSV ko- Popescu: „Nilis, Vink, Pahl- platz en een Braziliaan, niet? Waterreus? Wie is dat? Prom- mayon rechtsback? Ha! Het is veel te weinig. Ze hadden Hagi moeten kopen. We hebben Nu- man al, ja. Ach, laat maar zitten. We hebben middenvelders en aanvallers nodig. En aanvallen de backs. lorginho, Leonardo, op middenveld. foto archief Cafu, Maldini, Petrescu. Zoef!" Hoe vind je jezelf tot nu toe. Zesje? Popescu: „De eerste twee wedstrijden wel, de laatste wed strijden-speel ik goed. Ik ben heel belangrijk in de organisa tie. Maar vier jaar geleden was ik beter. Ik ben achteruit gegaan door PSV." Misschien kom je Wouters ofNuman volgende week tegen. Popescu: „Als we winnen hoop ik dat we tegen Brazilië spelen, dat is de betere ploeg. Ik vond Nederland de eerste twee wedstrijden vreselijk slecht, vooral achterin vind ik Neder land niet erg sterk. Koeman is niet in vorm, ik heb hem al veel fouten zien maken. En zonder Gullit en Van Basten is het niet meer het Nederland van vroe ger. Rijkaard is ook niet meer de oude Rijkaard." - Roen r hit het oude Roe. Popescu: „Gelukkig niet. Wij hebben nog nooit iets gewon nen vanwege onze mentaliteit. Die is 180 graden gedraaid, veel beter geworden." Door de val i het c Popescu: „Mede. Je deed nooit precies wat de trainer zei, omdat iedereen gewend was niet te doen wat hij moest doen. Dat was het protest tegen het communisme, dat is onderdeel van de mentaliteit geworden. Dat zijn we nu kwijt, we voeren nu in de wedstrijd precies uit wat is afgesproken en opgedra gen. Die discipline hebben we WK. Hoe beleeft het volk dit „Na de Popescu: „Na de overwinning op Argentinië waren er in Boek arest 300.000 mensen op de been. Dat is meer dan tijdens de revolutie in '89! Ongelooflijk zoals de mensen meeleven. Voor ons is het natuurlijk fan tastisch. Bij mijn ouders thuis verzamelden zich na de wed ren en op de trompet te spelen. Dolenthousiast. Het is zo mooi om mensen blij te kunnen ma ken. Daarom is geld niet be langrijk nu, we zouden voor niks willen spelen. De trainer eindigt ook elke wedstrijdbe spreking met dezelfde opdracht: 'Speel voor de mensen thuis'. Ze hebben niets, de mensen, al leen ons. Alleen het plezier van een overwinning van het natio nale elftal." "t Pelé, de Braziliaanse voetbal grootheid, vindt dat de wereld voetbalbond FIFA niet moet schromen nog meer regels van het voetbalspel te veranderen. Zo wil Pelé dat het 'muurtje' bij vrije trappen wordt afgeschaft. „Stel dat een speler die op door breken stond ten val wordt ge bracht. Dan is het toch niet fair om het hele verdedigende team de kans te geven een muur op te trekken tussen de bal en het doel", zei hij gisteren in de Dal las Morning Star. „Alles in het leven verandert. Maar tot nog toe is de FIFA niet erg veranderingsgezind", stelt Pelé. Hij is overigens wel tevre den over de eerdere spelregel wijzigingen, zoals het bestraffen van de aanval van achteren. Pelé is zeer ingenomen met de gang van zaken op dit WK in Amerika. „De organisatie is per fect, hét aantal doelpunten is perfect. En de kwaliteit van het spel is veel beter dan in Italië 1990, en stukken beter dan in Mexico 1986." Volgens topman Bob Ley van ESPN, de Amerikaanse tv-zen- der die 41 van de 52 WK-wed strijden op de buis brengt, heeft de FIFA geen andere keus dan het wereldkampioenschap voet bal binnen 20 jaar terug te brengen naar de VS. Alles is zo perfect gegaan - van de publie ke belangstelling tot de gladjes lopende organisatie en het to taal ontbreken van problemen met supporters - dat de FIFA niet anders kan dan de VS snel daarvoor belonen met een nieuw WK, zegt Ley. Ook Geor ge Bradley, de vroegere coach van de New York Cosmos, noemt het Amerikaanse WK „de beste World Cup uit de geschie denis". Overigens is het nog maar de vraag of het WK inderdaad vier miljard dollar in de Amerikaan se economie zal pompen, zoals vooraf is voorspeld. Het persbu reau AP heeft een onderzoek gedaan naar de economische gevolgen van het WK, en komt tot de conclusie dat in heel wat WK-steden de opbrengsten minder spectaculair zijn dan was verwacht. In Orlando, waar over een in jectie van 100 miljoen dollar was gesproken, wordt nu bij voorbeeld gezegd dat de 45.000 buitenlandse supporters 13,5 miljoen dollar in de economie hebben gepompt. Ook als de Amerikaanse voetbalfans daar bij worden geteld zal het moei lijk worden aan dat bedrag te komen. De hotels in Orlando zaten op een bezetting van 80 procent, normaal voor deze tijd van het jaar. Alleen de winke liers en horeca-uitbaters in het uitgaanscentrum van Orlando, Church Street, zijn uiterst tevre den. Hun omzet steeg met 300 procent. De grootste bierverde ler zegt ruim vier maal zoveel Heineken te hebben verkocht (zonder twijfel aan de 20.000 Nederlanders) dan gewoonlijk. Klagen Maar in Los Angeles klagen de pretparkeigenaren en restau ranthouders, omdat veel van hun klanten zouden zijn wegge bleven uit vrees tussen de voet balsupporters terecht te komen. Die buitenlandse supporters ge ven bovendien relatief weinig uit. Zij hokken met minstens vier mensen op een hotelkamer en besteden hun na de dure reis overgebleven schaarse geld niet uil aan dure pretparken als Dis ney of aan etentjes, zo klaagt een restauranteigenaar in Los Angeles. Maar de stadsbesturen zijn ervan overtuigd dat het WK een goede reclame voor hun stad heeft opgeleverd, waardoor in de toekomst weer meer men sen zullen komen. Coomahn De opstelling van Nederlands elftal^ voor het cruciale treffen van vanavond met BrryspZ, lie: Ed dull Hoy, Ronald Coonl'\fj\ alm, Frank dull Bore, Stahniss\j$ laws Falks, Vim Yonk, Frankjffi^i ecard, Yahn Vouters, Rob lV/Y£<v key, Marc Overmarz, Dennis Berggkamp en Peter vahn Fos- sen. Coach is Dick Ahdvoecahj. Ik geef toe, het is heel goedkooj) om over iemands naam grap'fjtfti te maken - perslot van rekenüig heb je die niet voor liet uitkie-'jyf zen. Maar die Amerikanen mp^tf ken er wel een potje van. Bov&j- f staande is ontleend aan de V| 'onofficiëleuitspraakgids', die"*"** door de FIFA en de Amerikaanse WK-organisatoren is verspreid J onder de internationale voetbaf' media. Met dat gidsje in de hand moe-. V ten volgens de FIFA cleAmeri- kaanse, en andere Engelstalige, tv- en radiocommentatoren in,.,., staat zijn de namen van de spe lers en trainers uit al die exoti- sche landen - waar zij vaak nog nooit van gehoord hebben - goed uit te spreken, zodat het een 1 beetje lijkt op hoe zij echt heteh. In het boekje zijn de namen van' de voetballers fonetisch opge schreven op de manier zoals Amerikanen dat gewend zijn en zoals miljoenen Amerikaanse kindertjes het op school Ieren. 'Maar omdat in het Engels be- paalde klanken die wij gewoon ,-p vinden niet voorkomen, leidt.clat i soms tot lachwekkende effecten. Zo kennen zij de schrapende c,< Hollandse 'g' niet, waardoorEd- de Goey gemakshalve maar EcU; dull Hoy genoemd wordt. Ze hadden de 'g' ook hard kunnen maken, en dan had het er heel wat beter op geleken. Frank de Boer zal met zijn 'vertaling' niet zo blij zijn; Bore betekent im mers vervelend, saai. En terwijl zij William moeiteloos meteen 'w' uitspreken, is Wint- Jonk ineens een schoonmaak- middel geworden. Rob Witschge; heel Witskey, wat uitgesproken wordt.als wiskey met een 't' er-; tussen. En of snelheidsduivel Ui'; rich van Cobbel ingenomen is nu hij hier gewoon Van Hobbel wordt genoemd lijkt twijfelach- 7' tig. Ik moet er eerlijkheidshalve bijzeggen dat ik mijn hand ook' niet in het vuur durf testeken voorde manier waarop wij Ne- T derlanders al die vreemde na- men tot u brengen. Maa r de u i tspraa kriel i tlijnen zijn nog niet eens het meest very rossende van het lijstje. De FIFA presteert het om tijdens het WK een boekje rond te delen waarin, in de Nederlandse selectie Son/iy Silooy (See-loy), Ruud Gullit (Rude - wat in het Engels 'ruw',; 'grof betekent - Who-lit), John van den Brom (wie zei U? oh, fahn den Brahm), en good-old Wim Kieft (Vim - schuimt, schuurt en kan niet krassen - - Keeft) voorkomen. Ze zijn wel bij de tijd, die Amerikanen. Voor de volledigheid en het kijk- gemak clan ook maar even weit, Braziliaanse namen, zoals we-1, die volgens de Amerikanen moe- ten uitspreken: Claudio Taffarel (Tdff-a-rell), Cafu (zoals café,-,.... maar clan meteen 'oe', dus Caf- foe), Jorginho George-jean-yo); Carlos Mozer (Mows-zair), Raio'. Rye-eeDunga (Doon-guh), r 01 Bebeto (Bay-bet-to) cn Romario (Roe-marr-ee-oh). U heeft nóg -.- een paar uur om te oefenen. Hans' de Bruijn is onze corres-' pondent in de VS Doodgewoon Doping is in de Argentijnsé voetbalwereld een doodgewone zaak, volgens een enquête van de Gazzetto dello Sport. De'Ita liaanse sportkrant meldt dat 63 procent van de 209 voetballers in de hoogste divisie een of meerdere keren verboden mid delen heeft genomen. A Geen pers Jorge Clemente van Spanje, praat niet meer met de pers: De- Spaanse coach werd belachelijk gemaakt omdat hij vijf minuten- voor het einde van de wedstrijd- tussen Nigeria en Italië het sta-v dion verliet. Op dat morrie'nh leidde Nigeria met 1-0, Italië won met 2-1 na verlenging. - Ster Av* „Hagi for president". RoeméenvT se fans lopen weg met hun £ter.- Net als de buitenlandse voetbaK- makelaars. Zij lopen de déut- plat bij de nummer tien. -Die' mag vertrekken bij Brescia. Zijn' salaris bij de Italiaanse clubibe-: droeg 160.000 gulden per maand. Zijn transfersom is be'-- paald op acht miljoen gulden Hagi wil een tekengeld van twee- miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20