Bibliotheek vreest sluiting Leiden Regio Kinderen mogelijk al dit jaar actief op trapveldje Hoogmade PvdA Wassenaar ontstemd over 'vrouw-onvriendelijke' vergunning Creatieve jeugd Een eigen plek voor de 'Genestetstraat Posse Rijnland schakelt terug op de oude bezoektijden ZATERDAG 9 JULI 1994 Hoogmade krijgt wellicht nog dit jaar een trapveldje. De kin deren in het dorp vragen al ja ren om een plek waar ze een balletje kunnen trappen. Ver kiezingen op basisschool Ter Does en een daaruit voortgeko men 'regering' van leerlingen laten die langgekoesterde wens waarschijnlijk in vervulling ko men. Burgemeester W. van Beek praat nog deze week met een buurman van de huidige Toen eerder dit jaar de plaat selijke politiek over het terrein achter de Kerkstraat sprak, bleek dat de drainage onvol doende is om er een trapveldje van te maken. Van Beek hoopt dat probleem te kunnen oplos sen door met de buurman een grondruil te doen. Dan kan vol gens hem via het verworven stuk grond het water wel vol doende wórden afgevoerd. De 'regering' van Ter Does had in een brief aan het college niet alleen gevraagd om een trapveldje, maar ook om een fietscrossbaan. Daarin ziet de burgemeester echter weinig heil. „We zijn bang dat dat wat moeilijk wordt, omdat zo'n baan vaak bromfietsers aan trekt. Dus hebben we liever al leen een trapveldje." Aan het begin van het nieuwe schooljaar gaat Van Beek met de leerlingen van Ter Does praten over het trapveld. wassenaar erna straatsma De Wassenaarse PvdA-fractie is ontstemd over een 'vrouw-on vriendelijke' bepaling in een dansvergunning die is verleend aan de Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Wassenaar (SJW). In schriftelijke vragen aan het col lege van B en W verzoekt de PvdA de gewraakte passage te herzien. 'Vrouwelijke personen, niet behorende tot de bezoekers van de inrichting, mogen gedurende de tijd dat in de lokaliteit of aanhorigheid gedanst wordt, in de inrichting alleen werkzaam worden gesteld in het buffet, voor de verkoop van plaatsbe wijzen, en voor het toezicht houden in garderobes en toilet ten. Zo luidt een van de zestien voorwaarden die zijn gekoppeld aan de onlangs afgegeven dans vergunning. De PvdA noemt de bepaling 'op z'n minst vrouw onvriendelijk' en 'in strijd met de wet gelijk behandeling man en vrouw'. Stafmedewerker van de SJW, P. Mol, heeft geen idee waarom de voorwaarde in de vergun ning is opgenomen. In voor gaande vergunningen waren geen soortgelijke bepalingen opgenomen. De SJW moet elk seizoen een nieuwe dansver- gunning aanvragen. „We heb ben die rare, vreemde zinnen gezien ja. Wij weten hier ook niet waarom die zijn opgeno men. Ik vind het ook een beetje Een woordvoerder van de ge meente wil geen toelichting ge ven op het hoe en waarom van de aan de SJW gestelde voor waarden. „De PvdA heeft de vragen aan het college gesteld en dat heeft nog geen antwoord klaar. Het zou niet juist zijn om de vragen via de krant te beant woorden." Zondag wordt goedkope dag in Het Spant Verenigingen die een ruimte huren in het Leimuidense ge meenschapscentrum Het Spant zijn straks op zondag goedkoper uit. Nu moeten zij nog 125 pro cent van de normale huurprijs betalen, maar binnenkort wordt ook op zondag de 'doordeweek se' huurprijs berekend. Burge meester en wethouders hopen met die maatregel meer vereni gingen binnen te halen op zon dag. Hoewel de personeelskos ten op die dag hoger zijn, ver wacht het college dat de op brengsten daar toch tegenop wegen. Bovendien verwacht de beheerder meer aanloop in de kantine. Gouden huwelijk van oud-minister zoeterwoude Oud-minister Toxopeus (76) en zijn vrouw H. Toxopeus-Ufkes (75) zijn deze maand vijftig jaar getrouwd. Het echtpaar, dat sinds 1980 in Zoeterwoude woont, krijgt dinsdag 19 juli on der meer de felicitaties van bur gemeester Houdijk en zijn echt genote. Edzo Toxopeus was on der meer minister van binnen landse zaken voor de WD, commissaris van de koningin in Groningen en lid van de Raad van State. oude wetering» De creativiteit vierde gistermiddag weer hoogtij in Oude Wetering. In het kader van de zomerfeesten stond er op de Veerstraat straattekenen op het programma. Langs de wetering tekenden en kleurden de jeugd dat het een lieve lust was. Dank zij het mooie weer trokken de kunstwerken van veel belangstelling. foto henk bouwman 'We kunnen niet zuiniger zijn BURGERLIJKE STAND De openbare bibliotheek 'Meerburg' in Zoeterwonde- Rijndijk vreest dat ze binnenkort de deuren moet sluiten. ,,Het geld is aan het eind van het jaar op", constateert penningmeester W. Malcorps. ,,We hebben 7000 gulden meer nodig dan de gemeente als subsidie wil geven. En we zijn al de zuinigste bibliotheek van Nederland." beetje geld op toe", verklaart Malcorps. Zo bezorgen de vrij willigers de herinneringskaart jes aan huis, om postzegels uit te sparen. Door het tekort kan de biblio theek steeds minder nieuwe boeken aanschaffen. Dit jaar koopt de bieb 140 boeken min der in dan vorig jaar. „We zijn een beetje bang dat dit het ein de wordt. Als we geen geld meer hebben om nieuwe boeken te De bibliotheek krijgt volgens het gemeentelijk welzijnsplan volgend jaar 41.000 gulden sub sidie. Daarvan gaat 26.000 gul den op aan het huren van de ruimte in de Eendenkooi. Be- zuingingen zijn volgens het be stuur niet meer mogelijk. „We hebben veertien vrijwilligers en die werken allemaal pro deo. We leggen er zelfs allemaal een kopen, staan we stil. Dan zijn we geen bibliotheek meer." Verhoging van de contributie zet ook geen zoden aan de dijk. „We hebben 900 leden en daar van zijn 600 leden onder de 18 jaar, dus die hoevèn geen con tributie te betalen. Een groot deel van de volwassenen is bo ven de 65 en die betalen maar tien gulden per jaar. Dus van een contributieverhoging hoe ven we niet veel te verwach- Een bibliobus, een rijdende bibliotheek, kan de leeszaal evenmin vervangen. „Dat is nog duurder dan deze bibliotheek. Bovendien vervullen wij een so ciale functie: dit is voor veel jongeren echt een ontmoetings plaats." De lezers naar de bi bliotheken in Zoeterwoude- Dorp of Leiderdorp sturen kan evenmin. „Dat is te ver weg. Bo vendien kunnen kinderen én ouderen toch niet langs die drukke Hoge Rijndijk?" Het bestuur voelt niets voor een speurtocht naar sponsors. „We hebben geen zin om langs bedrijven te gaan om te bede len. Bovendien is dat maar een malig. En we hebben onze ener gie hier hard nodig: het is toch vrijwilligerswerk. Het bibliotheekbestuur heeft zijn hoop dus gevestigd op de gemeente: die zou het subsidie bedrag omhoog moeten schroe ven. „We zijn zo verschrikkelijk zuinig: het lijkt nu net alsof we Wethouder R. Hogenelst (wel zijn) erkent dat het gevaar be staat dat de bibliotheek de deu ren moet sluiten. „Dat is een te rechte angst. Als we de proble men niet het hoofd kunnen bie den, is dat mogelijk." Hij wil met de Eendenkooi gaan praten over de huur van de ruimte, waarvan de prijs nu elk jaar met vijf procent wordt verhoogd. Daarnaast komt er een accom modatienota. „De raad moet kijken welke accommodaties noodzakelijk zijn en daarin keu zes maken. Op die discussie kan ik nu niet vooruit lopen." De prijsvraag 'sociale vernieuwing' die de gemeente Leiden dit jaar uitschreef, leverde maar liefst veertig inzendingen op. Uit alle wijken kwamen suggesties voor verbeteringen in de woonomgeving. De komende weken laat het Leidsch Dagblad de meest opvallende ideeën de revue passeren. De hangplek voor jongeren in Haagwegkwartier bijt vandaag het spits af. B.J.M. van Hal»Svenl Bink Ruben Hendrik Leendert zv J.C. Hogewegen L.M.F. Driesse» Leendert Jacobus zv. F. Haasnoot en H.C. van den Oever Cornelia Petronella Maria dv. J.S.M. Kleijhorst en C.W.M. van Die- men Federico zv S. Badessi en F. Ge- lardi Marjanne Geertje dv. W.G. Land man en A.A. de Vries Edgar Maurits zv. E.M. Huitema en K.H. den Uijl Angelo Dimitri zv. M. van Klaveren en W.F. Hol- lerman» Jacob Bartholomeüszv. H A. Ouwehand en M.J. van Duijn Laurien dv. L.C.W. Meieten E.M. Nachtegeller» Robert-Jan zv. H.N.M. Ootesen C.J.B. van Winsen Alexandre zv. J. Schripse- D.S. Dagnino Kimberley Rebec- Theodoridou Mattheus zv. A. van de Plas en T.M. van Duijvenbode Dennis zv. M B Verdoes en A.G. van Beelen Richard zv. R J.Vermeulen en NE M. Arnoldus Joost Otto zv. G.J. Ziere en 0 Velders» Koen Johannes zv. G.J Ziere en O. Velders Sanne Maria Sophia dv. C.J.N. Immerzeel en M E T. van Dijk Tristan Johannes zv. J.E.M Fletcher en Adikarige Ayona Therese Nilmini Silva. Overleden: A. Pols (1914) man J. van Oortmerssen (1945) man C. van Egmond (1959) echtgen. van A.J. van der Bent C.C. van der Kwartel (1930) echtgen. van L. van Leeuwen E. Otter speer (1916) geh. gew. met W. du Mor tierPH. van der Leeden (1910) man H M. van den Berg (1928) man J. Oudshoorn (1933) man B. van Heerin- gen (1945) man. Getrouwd: F M.E vanderWeesen A.S.M. Langezaal A. van Winkelen en J.M. Geleijns L.J. Rotteveel en J. Neu- den run/den haag» Ontuchtige Alphenaar moet naar Pieter Baancentrum rechtbank op 6 september een definitief besluit over de straf die de Alphenaar krijgt opge legd. De rechtbank volgt de eis van de officier van justitie. De Alphenaar vergreep zich aan zijn nichtje en neef als hij moest oppassen. De zaak kwam begin maart van dit jaar aan het rollen toen zijn nichtje klaagde over pijn bij het plassen en haar oom daarvan de schuld gaf. Een 25-jarige Alphenaar die in 1992 herhaaldelijk ontucht pleegde met zijn toen tweejari ge nichtje en neefje van vier jaar, wordt voorlopig verplicht opgenomen in het Pieter Baan centrum. Hier zal hij twee maanden lang worden geobser veerd door psychiaters. Pas na die observatieperiode neemt de Leimuiden onderzoekt andere route naar bedrijventerrein zoekt nu of dat tracé betaalbaar is en of de verwerving van de grond langs de hoofdvaart mo gelijk is. „De verleiding om het bedrijventerrein dan ooit uit te breiden, wordt zo wel groter", waarschuwt burgemeester W. van Beek voor ongewenste ef fecten. Bovendien kan de Oos- terweg dan niet zo uitgebreid worden opgeknapt, omdat een groot gedeelte van het geld in de nieuwe route wordt gesto ken. Het onderzoek is naar ver wachting medio augustus afge rond. Nog diezelfde maand buigt de commissie openbare werken zich over het bedrijven terrein en ook de omwonenden worden nog een keer gehoord. De gemeente Jacobswoude on derzoekt of het bedrijventerrein aan de Oosterweg in Leimuiden via een geheel nieuwe weg kan worden ontsloten. Tot nu toe kwam alleen de Oosterweg zelf in aanmerking, nadat verschil lende alternatieven waren afge keurd. WD'er J. van Dam pre senteerde onlangs een nieuwe optie: een weg vanaf het einde van de Burgemeester Bakhui- zenlaan, langs de hoofdvaart in de richting van het bedrijven terrein. Die weg zou niet langs huizen lopen en bovendien over de grond van slechts één eige naar gaan, wat overname door de gemeente gemakkelijker maakt. Jacobswoude onder- „We zijn met zijn vijftienen", schatten de jongens zelf. Ze noemen zich GSP (Genestetstraat Posse), ze houden van Gabberhouse en voor sommige wijkbewoners zijn ze de schrik van de buurt. Niet dat ze levensgevaarlijk bedreigend zijn; ze doen - zeggen ze zelf - gewoon wat iedere jongere doet als hij zich verveelt. Een beetje rondhangen op straat, balletje trappen, op een dakje klimmen en nu en dan een vuurtje stoken. Tot voor kort hing de GSP vooral rond op het school plein van de Prof. Vliegenthartschool of voor de snack bar aan de De Genestetstraat. Maar nu, sinds een paar dagen, hebben ze hun eigen plek. Het grasveldje aan de Toussaintkade is voorzien van een fel geel geverfde schuilplaats. Hun nieuwe hangplek, zoals het in jonge renwerk-jargon heet. Het 'project' - één van de winnaars van de sociale ver nieuwingsprijsvraag-is een initiatief van het buurt werk, de wijkagent en het Bureau Halt. De jongeren zelf hebben ook een steentje bijgedragen. „De jongens ver veelden zich in de wijk", zegt wijkagent M. Cuvelier. „Het gevolg was baldadigheid, vandalisme, graffiti. Buurtbewoners die tegen hen klaagden, begonnen ze te intimideren. Kortom, er moest wat gebeuren. En dus zijn we eens met de jongens gaan praten." Al snel bleek zo dat de GSP veel voor een eigen plek voelden. „We wilden het liefst onze eigen buurt blijven. Alleen op donderdagavond gaan we nog wel eens de stad in", zegt Bob (14). Drie dagen is hij met zijn vrien den aan het schjlderen geweest en op het grasveldheb ben ze een pad gegraven dat inmiddels met schelpen is gevuld. „We vinden het hier wel leuk", zegt Ben (15). „Alleen dat grasveld... Dat zouden ze moeten asfalte ren. Nu ligt er allemaal hondepoep. Als je een sliding maakt tijdens het voetballen, ben je bruin." Dat ze nu en dan écht vervelend zijn, willen de jongens wel toegeven. „Ik denk dat we bij de Vliegenthartschool in een jaar voor zo'n twintig- dertigduizend gulden hebben vernield", zegt Theo (15). „Dat schatte de di recteur tenminste. Vijfhonderd gulden in een weekend. Klommen we met zijn allen op het dakkie en dan gin gen we erdoor. Die directeur was niet zo blij met ons. Die kwam naar buiten met een honkbalknuppel. Als mensen zo tegen ons doen, doen we vervelend terug." Maar echt erge dingen hebben ze niet gedaan, zegt de GSP. Ooit stond er in de krant dat de jongens oude vrouwtjes beroofde, herinnert één van de leden zich. „Dat klopt dus niet, hè." Piet Hein van As van buurthuis het Westerkwartier denkt ook dat het allemaal wel meevalt. ,,A1 met al toch een groep aardige jongens. Daar kunnen we wel wat mee", zegt hij. Hij is van plan om na de zomervakantie te beginnen met een soos eens in de week zodat de jon gens ook in het buurthuis een plek krijgen. „En we wil len wat 'cursussen' gaan geven. Striptekenen bijvoor beeld, of graffiti. Dat is toch wel dé kunst van de jonge ren van tegenwoordig." De wijkagent kijkt bedenkelijk. „Als ze het maar wel binnenshuis doen." Het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp en Alphen aan den Rijn gaat de tijden waarop patiënten kunnen worden bezocht, terug brengen. Een experiment dat in maart begon, wordt afgesloten naar aanleiding van een enquê te die onder zeshonderd patiën ten, bezoekers, specialisten en verplegend personeel is gehou den. Tijdens de proefperiode was het bezoek op de meeste afde lingen welkom tussen 14.30 en 19.30 uur. Hierdoor ontstonden er betere aansluitingen op de busdiensten naar de beide zie kenhuizen. Ook zou de parkeer druk minder worden rond de twee gebouwen. Het experiment zou een half teboom H. Bultema en A.E J.V. Schouten P. van Hemert en A. Hons- beek P.G. Kuijten B A.M. Lentz» J G.P.M- van Dam en H. Talib M.J.C. Kramp en M. Oskam A. Jukema en M.A.A. Droogh R.A. Beij en M. Ruis R E C. Nozeman en E. van der Spek B van Dam en B.B.M. Karremans. VOORSCHOTEN Geboren: Jelle Jannic zv. R. Eggink er M Rietkerk» Annabel Laura dv. D J. Neville en D. Wesseling Maud Ger- Ondertrouwd: W.J. Koster met F.P Krapels A.R. Teske met Y.L. Focke P.A.J. van der Knaap met K. Vogel Getrouwd: M.W. Kuijt met M.G.J. Boom W. Pij I met MMApfel Overleden: W.J.M. Grootendorst oud 96 jaar. Nieuw gebouw jongeren Loetheveld liesbeth buitink jaar duren maar is nu al stopge zet. Vooral het verplegend per soneel had bezwaren. Negentig procent wilde weer terug naar het oude bezoeksysteem, zo bleek uit de enquête. De artsen voelen zich in hun werk belem merd door de ruimere bezoeku ren. Maar ook 56 procent van de patiënten oordeelde negatief over de bezoekregeling. Alleen de overgrote meerderheid van de ondervraagde bezoekers wil doorgaan met de proef. Door deze resultaten heeft de directie van Rijnland besloten met ingang van maandag 18 juli terug te vallen op de oude rege ling. Dat houdt grofweg in dat er tussen 15 en 18.30 geen be zoek meer mogelijk is, behalve op de kinderafdeling. De jongeren die bijeenkomen op het Loetheveld in Zoeter- woude-Dorp, krijgen een nieuw gebouwtje. Op het veld stond eerst een bushalte die de jonge ren een droog onderkomen moest bieden, maar die is volle dig gesloopt. „We zetten nu iets neer dat zodanig is, dat het de vernielzucht kan trotseren. Iets met beton-eleinenten", ver klaart wethouder R. Hogenelst (welzijn). „En we zorgen dat het voor de natte periode is gereali seerd." Op een echt pand hoe ven de jongeren niet te rekenen „Daarvoor kunnen ze naar Uto pia", verwijst Hogenelst naar dE jongerenvereniging in het voor malige binnenbad van z\ bad Haasbroek. De jongeren kregen vorig jaar het - Loetheveld als hangplek toegewezen, omdat jze steeds rondhingen op het schoolplein van de voormalige Westwoud- school. Het Loetheveld werd in de zo mer van vorig jaar voorzien van een stuk betegeling, een oud bushokje en vuilnisbakken. „Sinds half april is dat bushokje in verval geraakt", weet K. de Goede, contactmedewerker van de politie voor Zoeterwoude. „Het oude hokje zou opgeknapt worden, maar het was op een gegeven moment zo erg ge sloopt dat het weggehaald is." Sindsdien klagen de buren over overlast, omdat de jonge ren over het hele Loetheveld uitzwermen. De gemeente hoopt dat het nieuwe onderko men die klachten zal laten afne- VRIJETIJD Bridge In het cultureel c Prinses Marijkelaan in Voor schoten kan vanaf 13 juli tot 17 augustus iedere woensdag avond bridge worden gespeeld. Aanvang: 19.45 uur. Zomerwandeling De YMCA-wandelsportvereni- ging in Wassenaar houdt op 14, 21 en 28 juli en 4 augustus zo meravondwandelingen. Die be ginnen tussen 18.00 en 19.00 uur bij 'Shalom' aan de Duin- rellweg. De te lopen afstand is zo'n 10 kilometer, deelname kost drie gulden. De Genestetstraat Posse, noemen ze zich. Sommige buurtbewoners moeten niets van hen hebben. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13