Kiezer wil Kok als leider paars kabinet Binnenland Arbeidsbureaus weten geen weg met kansarme werkloze Ritzen: Ouders voor school naar rechter Koe in kroos Bommelding: een grap die je maar één keer maakt 'Derksen heeft miljoenen Levend Water verkwist' Eternit moet betalen voor asbestkanker VRIJDAG 8 JUL11994 Weer lichaamsdelen gevonden retranchement» Voor de tweede achtereenvolgende dag zijn gis teren delen van een menselijk lichaam gevonden in het Zeeuwse plaatsje Retranchement. De lichaamsdelen worden onderzocht in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. De vindplaats is af gezet. Het is nog niet duidelijk of de lichaamsdelen van een of meerdere personen zijn. Andriessen vervangt Kok den haag Minister Andriessen (economische zaken) wordt tij delijk minister van financiën. Hij vervangt minister Kok, die door koningin Beatrix tot informateur is benoemd. Andriessen is ook de vervanger van minister Maij die lid van het Europarle ment is geworden. Kok had verwacht dat premier Lubbers zijn werk zou overnemen. Gisteren is echter afgesproken dat Lub bers alleen de onderhandelingen met de vakministers over de voor volgend jaar noodzakelijke bezuinigingen zal voeren. Uiterste verkoopdatum op eieren den haag De uiterste verkoopdatum van eieren moet vanaf 1 ja nuari 1995 op de verpakking staan. De maximale houdbaarheid is vastgesteld op 28 dagen. Eieren moeten binnen 21 dagen na de legdatum zijn verkocht. Met deze nieuwe voorschriften bindt de Europese ministerraad de strijd tegen de salmonella-bacterie aan. De besmetting daarmee 112.000 gevallen per jaar komt vaak door het eten van niet-verhitte eieren. Politie pakt hardrijden in de stad aan den haag Het openbaar ministerie heeft de politie opdracht ge geven feller op te treden tegen automobilisten die in de be bouwde kom harder dan vijftig rijden. Ook moet de politie meer bekeuringen uitdelen op provinciale wegen waar een maxi mumsnelheid van tachtig kilometer geldt. Het negeren van een rood stoplicht wordt ook harder aangepakt. Deze maatregelen staan aangekondigd in het gisteren verschenen jaarverslag van het openbaar Kraslot wordt geen krablot den haag Een kraslot blijft een kraslot, en niet een schraaplot of krablot. De Haagse rechter Numan heeft gisteren bepaald dat de krasloterij haar naam gewoon mag blijven dragen. De reisorga nisatie Kras Reizen uit Ammerzoden had een naamsverandering geëist omdat de organisatie veel hinder zou ondervinden van de gelijkenis. Rechter Numan vindt dat er niets in de wet staat op basis waarvan hij die eis kan inwilligen. Geen premies voor werk in tuinbouw den haag Scholieren en studenten die in de vakantie in de t bouw werken, hoeven dit jaar geen sociale premies te betalen. Dat heeft de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad gisteren bepaald. De Kamer vindt dat minister De Vries (sociale zaken) dit besluit van de bedrijfsvereniging niet meer terug mag draaien. Dat zou strijdig zijn met het beginsel van 'behoorlijk bestuur', aldus de Kamer. den haag gpd De groep moeilijk bemiddelba re werklozen blijft de arbeids bureaus hoofdbrekens bezor gen. Binnen .het Centraal Bu reau voor de Arbeidsvoorzie ning, het overkoepelende or gaan van de 28 arbeidsbureaus (RBA), rijpt de gedachte om kansloze werklozen te schrap pen uit het bestand. Maar werk gevers, werknemers en verte genwoordigers van de overheid in het CBA hebben grote moeite een gemeenschappelijke route te vinden in dit ideologische mijnenveld. Óver één ding is men het wel eens: het imago van de arbeids bureaus is in het geding. «Je maakt je er in werkgeversland niet populair mee als je voort durend de ergste probleemge vallen probeert te slijten in plaats van snel goede mensen te sturen. Slechts af en toe een be drijf vragen het eens met een moeilijk geval te proberen, lijkt een betere aanpak. Een logische stap is dan om de 'onbemiddelbaren' uit de kaartenbak te halen, zoals chro nische psychiatrische patiënten, criminelen, zwervers, verslaaf den of allochtonen die geen Ne- derlands spreken. Minister De Vries van sociale zaken verzet zich er niet tegen als deze groep (tijdelijk) uit de kaartenbak ver dwijnt. Het gaat volgens de mi nister om enkele tienduizenden werklozen. Maar alleen al in Amsterdam, waar een experi ment loopt met deze Politiepsycholoog: Strafrecht is in wezen onchristelijk „Het strafrecht is zo onchriste lijk als maar kan", zegt de Am sterdamse politiepsycholoog' Frans Denkers deze week in het progressieve katholieke week blad De Bazuin. Volgens Denkers moeten de kerken zich niet voor het karre tje van het strafrecht laten spannen door mee te doen aan projecten ter bestrijding van de criminaliteit. Denkers, beleidsadviseur bij de Amsterdamse politie, vindt dat met name oud-minister van justitie Hirsch Baffin heeft mee gewerkt aan het ontstaan van een 'repressief klimaat', waarin „pure vergelding de boventoon voert. De politie zit verschrikke lijk hoog te paard. Onder aan voering van eigenzinnige hoofdcommissarissen krijgt zij steeds meer gezag toebedeeld". Volgens Denkers, zelf van rooms-katholieke huize, heeft het strafrecht in de moderne sa-, menleving de plaats van kerk als morele autoriteit ingeno men. Wat vroeger zonde heette, heet nu misdrijf, aldus Denkers. Als het aan de kiezers ligt, moet PvdA-leider Kok aan sturen op een paarse coalitie waaraan hij zelf leiding zou moeten geven. Volgens een peiling van het bureau Inter view wil op dit moment 30 procent van de kiezers een kabinet van PvdA, WD en D66, terwijl 25 procent kiest voor centrum-rechts en 24 procent voor centrum-links. Van het viertal Kok, Van Mierlo, Brinkman en Bolkestein is Kok veruit het populairst, terwijl zijn CDA-collega Brinkman er helemaal uit ligt. den haag «gpd-/' Kok ontving vanmiddag Brink man, Bolkestein en Van Mierlo, en zijn eigen tweede man, Wal lage, om te horen wat er volgens hen in elk geval in het regeerak koord op hoofdlijnen moet ko men. Bolkestein verklaarde vooraf paars een nieuwe kans te willen geven 'hoewel ik het niet voor de hand vind liggen'. Bol kestein heeft zich na de breuk in paars consequent uitgespro ken voor een centrum-rechts kabinet, evenals zijn CDA-colle- ga Brinkman. Koks voorganger Tjeenk Wil link schreef in zijn eindverslag dat de WD bereid is opnieuw te praten over het breekpunt in de paarse coalitie, de extra ingre pen in de sociale zekerheid en minder bezuinigingen op de rijksbegroting. Bolkestein her haalde gisteren dat het paarse akkoord 'ten enenmale onvol doende is', maar zei naar oplos singen te willen zoeken. „Alleen zij die geen ideeën hebben, ver anderen nooit van ideeën", al dus Bolkestein. Hoewel een meerderheid van de CDA-fractie Brinkman steunt, kiest een groeiend aan tal fractieleden voor een cen trum-links kabinet vanwege het sociale gezicht van het CDA. De CDA-werkgroep sociale zeker heid noemt de houding van Brinkman in een brief aan het partijbestuur zelfs 'vreemd en onwaarachtig'. De ingrepen die de WD in de sociale zekerheid wil, zijn 'een bedreiging voor het sociale gezicht van het CDA', aldus de werkgroep. Binnen de PvdA vreest' men daarentegen juist dat Kok in zijn ïjve meerderheids kabinet te vormen, te veel af stand zal nemen van de PvdA- wensen. „Een kabinet-Kok zon der PvdA", aldus een promi nente PvdA'er gisteren. Inmiddels heeft het demissio naire kabinet het paarse bijna- akkoord erbij gepakt om de be groting voor volgend jaar rond te krijgen. Daarin moet nog voor ruim twee miljard gulden aan bezuinigingen worden ge vonden en PvdA, WD en D66 waren het over een veelvoud van dat bedrag al eens gewor den. Door onderdelen van het paarse ontwerp-akkoord te ne men, weet het demissonaire ka binet zich verzekerd van een ruime meerderheid in de Ka mer, aangezien de 'paarse par tijen' samen goed zijn voor 92 zetels. Geen extra geld voor speciaal onderwijs den haag gpd Oudeïs wier kinderen thuiszit ten wegens plaatsgebrek in het speciaal onderwijs, moeten naar de rechter stappen om een plekje op de schoolbanken af te dwingen. Aan extra geld voor meer plaatsen denkt mi nister Ritzen van onderwijs voorlopig niet, zo heeft hij gis teravond voor de televisie ge- zegd. Volgens de demissionaire bewindsman hebben de kin deren recht op een plaats op een school. „In ieder geval op een openbare school. Daar is een wettelijke regeling voor. Naar de rechter toegaan als een kind niet wordt toegela ten, is het meest voor de hand liggende. Sterker, er is leer plicht en als kinderen thuiszit ten, zijn ouders daarop aan spreekbaar". In de grote steden zitten tientallen kinderen thuis om dat de scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (LOM) en voor moeilijk lerende kinderen (MLK) overvol zijn. Het pro bleem speelt het sterkst in Amsterdam Zuidoost. Volgens leerplichtambtenaar Makkinga zitten nu 24 kinderen thuis, terwijl veertig kinderen langer dan drie maanden hebben moeten wachten op een plaats. In heel Amsterdam wachten zeker tweehonderd kinderen die nu op een gewo ne basisschool zitten, op een plek in het speciaal onderwijs. In Rotterdam zijn er 243 kin deren, die volgens de officiële toetsing in het speciaal onder wijs thuishoren. Minister Ritzen vindt dat in Amsterdam de samenwerking tussen de scholen en de ge meente rammelt. De gemeen te stelt dat de minister voor een urgentiegebied als Zuid oost extra geld moet geven voor het speciaal onderwijs. De bewindsman wil daar niet aan 'want dat betekent dat het ergens anders af moet'. van werken, zijn 24.000 werklo zen onbemiddelbaar verklaard. De directeuren van Sociale Diensten gaan er van uit dat 225.000 mensen met een,uitke ring nooit meer aan de slag ko- De vakbondsmensen in het CBA hebben twee eisen op tafel gelegd, die voor werkgevers en overheid moeilijk te verteren zijn. Ten eerste vindt de vakbe weging dat werklozen alleen onbemiddelbaar verklaard mo gen worden als ze het daar zélf mee'eens zijn. Volgens de werk gevers zal dat er echter snel toe leiden dat moedeloze werkzoe kenden zélf om het predikaat onbemiddelbaar gaan vragen. „Onder het motto 'laat mij maar met rust' zal het bestand onbemiddelbaren voortdurend groeien. Al onze sociale voorzie ningen zijn zo mooi begonnen, maar op den duur dijen ze alle maal uit. Dat willen we voorko men", aldus een vertegenwoor diger van het VNO. De tweede eis van 'FNV en CNV is dat onbemiddelbaren (tijdelijk) worden vrijgesteld van de plicht tot solliciteren. Daar mee krijgt het vraagstuk een sterk ideologische lading, want een uitkering zonder sollicita tieplicht is in feite een basisin komen. Die principiële hobbel willen werkgevers en vooral de overheid niet nemen. „Wij vin den dat je moet werken voor je brood. Pas als je écht niet voor jezelf kunt zorgen is er het recht op een uitkering", aldus een VNO'er. amsterdamIn de vijver aan de Koningslaan in het Amsterdamse Vondelpark staat sinds kort een kunstwerk van Peter Breed. De titel luidt 'koe in kroos'. Heel toepasselijk, want de koe komt met zijn poten net boven het kroos uit waarmee de vijver in de zomer rijkelijk is bedekt. foto anp den haag karél v Zijn voetbalverslaggever Lex Muller of zijn werkgever Algemeen Dagblad goed verzekerd, dan krijgen zij de schade claim van luchtvaartmaatschappij Ex press One mogelijk vergoed. Muller of zijn krant worden vrijwel zeker finan cieel aansprakelijk gesteld voor de grap in Orlando over een bom in de bagage van het Oranje-toestel. Dat Muller zijn geintje nooit meer uithaalt, staat vast, weet iedereen die ervaring heeft met dit soort grappenmakers. Een opmerking over een bom wordt in de luchtvaart altijd serieus genomen, of een reiziger het nu lachend of met een stalen gezicht zegt. En ongeacht of er VIP's als Nederlands beste voetballers aan boord zijn of doorsnee vakantiegan gers. AD-verslaggever Muller zei woensdag te gen een stewardess van Express One dat de tas van een Telegraaf-fotograaf een atoombom bevatte. Zoals meestal in dat soort gevallen, werd het vliegtuig meteen binnenstebuiten gekeerd. 'Onze jongens' kwamen daardoor vijf uur te laat in Dallas aan en misten bijna een training voor de kwartfinale tegen Brazi lië. De Telegraaf vond het 'een smakelo ze grap'. Maar vakgenoten herinneren zich een soortgelijk incident rond Tele- graaf-verslaggever Henk de Marie, jaren geleden, die daarvoor vastzat in Singapore. En in 1977 liep minister Be rend Jan Udink van volkshuisvesting een boete van duizend dollar op na een grap dat er een bom in zijn tas zat. De minis ter werd op het vliegveld van New York gearresteerd. De meeste lolbroeken, jaarlijks enkele tientallen, halen de krant niet. Op de dag dat Muller in Orlando voor oproer zorg de, miste een andere Nederlander op Schiphol een Transavia-toestel naar de Spaanse zon. Hij was dronken en riep iets over een bom. Een maand geleden plukte de Spaanse politie een 17-jarige Nederlandse uit een Transavia-kist. Het meisje zat twee we ken vast, kreeg een fikse boete en moest een nieuw ticket naar huis kopen. „Het is echt een heel pijnlijk tafereel", waarschuwt Alek de Jong van de Mare chaussee Schiphol fuifnummers-in-spe, „het gezin mist de vlucht, de kinderen huilen omdat ze er niks van begrijpen, moeder de vrouw is woest. Breekt er pa niek uit onder de passagiers, dan kun nen we pa oppakken voor verstoring van de openbare orde. Inderdaad, meestal is het pa. Hij doet dit absoluut nóóit Muller evenmin. Ook het Algemeen Dagblad betreurt het incident zeer. De journalist moet linea recta terugkomen. Op verdere maatregelen tegen de jour nalist wil plaatsvervangend hoofdredac teur Vergeer niet vooruitlopen. Muller moet eerst maar eens zijn lezing van het incident komen geven. Dat zal nog even duren. Muller mag Dal las, waar hij inmiddels is aangekomen, niet uit. De Amerikaanse autoriteiten willen eerst onderzoeken of er een straf proces volgt. „Duidelijk is dat hij iets over een bom heeft gezegd", aldus Ver geer. Het AD heeft een excuusbrief ge stuurd naar de KNVB en bondscoach Dick Advocaat persoonlijk. De krant kreeg zelf tientallen reacties van abon nees, waaronder een opzegging. Die schade valt dus nog mee. Maar de luchtvaartmaatschappij of de voetbal bond kunnen nog verhaal halen bij de krant. „Je kunt op je klompen aanvoelen dat er een claim komt, zeker in de VS", voorspelt Wilma van Wensem van het Verbond van Verzekeraars. „Dat kan waarschijnlijk op de aansprakelijkheids verzekering geclaimd kan worden. Dat er schade is geleden lijkt me duidelijk. Maar dit soort zaken verschilt per geval. Je kunt deze grappen maar beter niet maken". V/£IV<(VN£N MORGEN <S€WOON, JA, CN cusee&s WORDT WCR.2(TteR vAwDeeuftorese coMNissie, SHAG: VOOR 'H eeRujkf Pftjys. amsterdam Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. Piet Derksen heeft vele miljoe nen guldens van de stichting Levend Water verkwist. Dat is volgens de Amsterdamse advo caat Fruytier de reden waarom de drie kinderen van Derksen als bestuursleden van de stich ting beslag hebben gelegd op de bankrekeningen. Fruytier treedt op als advocaat van deze be stuursleden. De 82-jarige Derksen heeft, waarschijnlijk in verband met zijn hoge leeftijd, heel veel domme dingen gedaan, aldus Fruytier. „Hij heeft geen dui zenden, geen miljoenen, maar een veelvoud daarvan onnodig verloren laten gaan. Die uitga ven en transacties pasten niet binnen de doelstellingen van de stichting." De bestuursleden hebben daarom ingegrepen. Zolang er geen definitieve regeling is, blijft net beslag gehandhaafd. Zonder hun toestemming heeft Der ksen ongeveer de helft van het vermogen, dat in totaal op een Purmerender overlijdt na schoten politie purerend anp Een 38-jarige Purmerender is overleden aan de schotwonden die hij opliep bij een confronta tie met de politie. Vier agenten gingen woensdagavond op een inbraakmelding af op de elfde verdieping van een flat. De wo ning was 's middags op last van de woningbouwvereniging ont ruimd wegens een huurschuld. Daar was de bewoner niet bij. Volgens de politiewoordvoerder wisten de vier agenten niet, dat hij stiekum de ontruimde flat weer was binnengegaan. De agenten zagen een open gebroken keukenraam en gin gen daarbij staan. Na korte tijd kwam de 38-jarige ex-bewoner door het raam naar buiten. Vol gens de politie liep hij onmid dellijk op een 39-jarige agent af en bedreigde deze met steekwa pens. De agent deinsde achter uit en sommeerde de man een paar keer zijn wapens te laten vallen. Die deed dat niet, waar op de agent twee maal in de lucht schoot. Toen de man daarna opnieuw dreigend op hem toeliep, schoot de politie man een nog onbekend aantal malen gericht. Hij trof zijn bela ger in benen en romp. De zwaargewonde man is nog ge opereerd, maar overleed in de loop van de nacht aan zijn ver wondingen. De Rijksrecherche onderzoekt of de schietende agent zich heeft gehouden aan de geweld- sinstructie, de voorwaarden waaronder politiemensen hun vuurwapen mogen gebruiken. Kinderen leggen beslag op vennogen half miljard gulden wordt ge schat, overgeheveld naar een trust-fonds in Gibraltar zodat het 'geloofwerk' kan blijven doorgaan. Zijn kinderen zouden hun deel van de eventuele erfe nis willen hebben. „Volgens An gelsaksisch recht kunnen de erf genamen geen recht doen gel den op hun deel van de erfe nis", aldus Derksen. Volgens Fruytier is de zaak van de erfenis niet aan de orde. De ouders leven immers nog. Het gaat de kinderen als be stuursleden alleen om het juiste gebruik van het geld, dat Der ksen als directeur van Center Pares had verdiend. In goed overleg met de overi ge bestuursleden kan de stich ting Getuigenis Gods Liefde, die geheel door de stichting Levend Water wordt gefinancierd, uit gaven doen 'als deze passen binnen de doelstellingen'. Op die manier zijn er volgens de advocaat al vele miljoenen gul dens uitgegeven. Derksen se nior was niet bereikbaar. Het bedrijf Etemit in Goor moet ex-medewerker Rouw- hof binnen acht dagen 75.000 gulden betalen als voorschot op de schadevergoeding die hij in een nog te voeren bo demprocedure zal eisen. Eter nit had,namelijk al in 1969 kunnen weten dat asbest zwaar kankerverwekkend is, oordeelde rechtbankpresi dent Drewes gistermiddag in Almelo in het kort geding dat de aan asbestkanker lijdende 62-jarige man tegen zijn voor malige werkgever had aange spannen. Volgens Drewes heeft Rouw'nof aannemelijk ge maakt dat de slechte arbeids omstandigheden bij Eternit de oorzaak van zijn dodelijke ziekte zijn en dat de firma daarvoor dus aansprakelijk is. Advocaat Rutgers van Etemit noemde de uitspraak 'teleur stellend' en verwacht dat de firma in hoger beroep gaat. Het bedrijf keerde Rouwhof eerder al 25.000 gulden uit, maar zei er direct bij dat die gift geen schuldbekentenis is. Raadsman Ruers van Rouwhof reageerde verheugd. Hij spreekt van een door braak, omdat Drewes ook stelt dat de kans groot is dat zijn cliënt in de bodemproce dure, waarin hij 200.000 gul den smartegeld zal eisen, in het gelijk wordt gesteld. Rouwhof werkte van 1946 tot 1979 bij Eternit en heeft vol gens specialisten nog zo n ze ven maanden tot ruim een jaar te leven. Het Goorse be drijf is inmiddels ook door een tweede ex-medewerker voor de rechter gedaagd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3