Of SPELER De 'pingponger' speelt voor elk punt Leroy Burrell: de Mike Tyson van de sprint Ontspanning is het geheim van Jan Willem Lugthart Sport Voorzitter Pelegrini van Inter Milan gearresteerd Van Moorsel niet naar NK tijdrijden DAC toch in eerste divisie Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankS VRIJDAG 8 JULI 1994 23 Ernesto Pelegrini, de voorzitter van Inter Milan, de club van Berg kamp en Jonk, is gisteren in Milaan gearresteerd. Hij wordt ver dacht van corruptie. Pellegrini (53) werd aangehouden op verzoeken van de magistra ten van Catania (Sicilië). Die willen hem horen in een fraudezaak met als inzet de restauratie van een groot ziekenhuis. Pellegrini wordt ervan beschuldigd met drie andere, reeds in hechtenis geno men personen, het projekt van ruim 50 miljoen gulden door de be taling van smeergelden in de wacht te hebben gesleept. den haag anppsychische problemen. Ze kap de prestatiedruk niet meer aan. Wielrenster Leontien van Moor- Ook het NK op de weg liet ze sel doet zaterdag niet mee aan aan zich voorbij gaan. „Weheb- het NK tijdrijden in Marenkes- ben in goed overleg besloten sel. Ook neemt ze niet deel aan dat ze verstek laat gaan bij het de Tour Féminin. De 24-jarige NK tijdrijden. Als de spanning Boekelse liet aan het begin van te groot wordt en de resultaten dit seizoen weten,- dat ze een tegenvallen, zijn we weer hele- nieuwe uitdaging zocht. Ze wil- maal terug bij af. We doen het de zich vooral richten op het rustig aan en Éajken per dag hoe tijdrijden. „Ze is nog niet klaar het gaat. Ik ben ervan overtuigd voor het NK en zeker niet voor dat ze terugkomt. Maar het kan de Tour Féminin", zei bonds- nog een week, een maand of coach Frans van Diepen. een half jaar duren. Ik" denk niet De tweevoudige werelkam- dat dit seizoen veel van haar te pioene kampt al lange tijd met verwachten is." Het eerste herenteam van de Alphense volleybalvereniging DAC speelt komend seizoen toch in de eerste divisie. De Alphenaars zijn ingedeeld in IA. DAC, dat directe promotie net miste, neemt in de ze divisie de plaats in van Sudosa, dat naar de eredivisie promo veerde omdat Autodrop/VGG zich hieruit heeft teruggetrokken. Ook NOVO en LUSV profiteren indirect van het wegvallen van het volgend jaar sponsorloze VGG. De Noordwijkers nemen in 2B de plek over van DAC; de eigenlijk naar de promotieklasse gedegra deerde Leidse studenten blijven in de derde divisie actief. Jan-Willem Lugthart is aan zijn eerste toernooi bezig deze zo mer. De Katwijker was sinds het eind van de competitie lang ge blesseerd. Lugthart verrekte zijn enkelbanden, maar staat sinds deze week weer voluit te spelen. Op het A ***-toernooi van Fo- rescate bereikte hij de kwartfi nale via een eenvoudige zege op Hans Schwarzr6-3 6-2. De zege van Lugthart lijkt misschien verrassend, het te gendeel is waar. Schwarz mag dan de nummer 72 van Neder land zijn, hoofdklasse spelen en zevende geplaatst zijn op Fores- cate, beter is hij niet. Hij staat alleen wat vaker op de baan en is gewend tegen de 'grote' jon gens te spelen. Lugthart doet. dat wat minder, speelt beschei den in de tweede klasse, maar is te allen tijde in staat om van spelers in de top 100 van Neder land te winnen. Simpelweg, omdat Lugthart een complete tennisser is die meerdere spelletjes kan spelen. Schwarz begreep er ook niet veel van. Vroeg zich af waarom de Zee en Duiner niet meer A- toernooien speelde en waarom hij 'slechts' in tweede klasse opereert. Het antwoord is simpel. Lugt hart geeft er niet om en is ook niet van plan stad en land af te reizen om een partijtje te spe len. Het ene jaartje dat hij op de A2-lijst stond beviel hem van geen kant. Deze week staat hij ontspan nen op de baan in Voorschoten. „Ik heb sinds de competitie bij na niet kunnen spelen door die verrekking. Ik heb ook niet veel getraind. Dat merkte ik woens dag in de eerste ronde. Dat ging niet zo lekker. Maar vandaag ging het prima." Lugthart kreeg van de organi satie een wild card, omdat hij vorige jaren trouw deelnemer was aan het B-evenement. De inzet werd gewaardeerd, juist omdat hetB-toemooi steeds matig bezet was. Lugthart be loonde het vertrouwen met een kwartfinaleplaats. Daarin mag hij het opnemen tegen titelfavo- riet Lennert Kaptein, die giste ren Jos Koemans de weg ver sperde: 6-3 6-4. Ook Mark Fleischeuer vloog uit het toer nooi. Wimpe Thomas was veel te sterk: 6-0 6-2. Amerikaanse atleet treedt met wereldrecord uit schaduw Lewis heerlen frans dreissen gpd-verslaggever Ook toen het nog niet zo heel belangrijk voor hem was, was snelheid al een belangrijk wa pen van Leroy Burrell. Als base'- ballspeler was hij vroeger op school een ware meester in het stelen van honken. Afgelopen woensdag in Lausanne stal de 27-jarige atleet van de Santa Monica Track Club het honk, de kroon en het wereldrecord van Carl Lewis. 100 meter in 9.85 seconden. De kapperszoon uit Philadel phia trad definitief uit de slag schaduw van zijn illustere club genoot en huisvriend. „Ik voel de al na dertig meter dat ik snel ging, maar zó snel, dat kwam voor mij ook totaal onver wacht." Stier Een ongetemde stier. Stoer, sterk en snel. Leroy Russell Bur-- rell is in fysiek opzicht de ge blokte tegenpool van de gazelle Carl Lewis. Zijn musculaire tors is een kruitvat van spieren. In juni 1991 kwam die in New York al eens tot een explosie, maar de recordtijd van 9.90 seconden was geen lang leven beschoren. In augustus heroverde 'rivaal' Lewis het meest begeerde we reldrecord in de sport. „Mijn tijd komt nog," hield Burrell zichzelf voor. Het tijdperk Burrell lijkt ein delijk aangebroken. De Ameri kaan, die tijdens belangrijke evenement steevast naast de hoofdprijzen greep door blessu releed en gebrek aan stressbe stendigheid, is gretiger dan ooit. Hij ziet de komende maanden met veel vertrouwen tegemoet. „Eindelijk een jaar zonder bles sures. Ik weet zeker dat ik nog harder kan. Ik ben voor nie mand bang." Dat de weinig spraakzame Burrell is voorbestemd om in de voetsporen van Lewis te treden, is algemeen bekend. Het zou slechts een kwestie van tijd zijn vooraleer hij in de Amerikaanse sprintdynastie de scepter zou zwaaien. Ondertussen werkte het krachtmens, met de beest achtige power in de start gelijk aan die van de vervloekte en ge drogeerde Ben Johnson, gedul dig aan het bijschaven van de details. „De sprint is een leg puzzel. Een kwestie van de juis te stukjes op de juiste plaats." Het talent rijpte onder de Texaanse zon. En Carl Lewis bleek de ideale trainingspartner. Lewis hielp Burrell af van het aangeboren minderwaardig heidscomplex dat hem remde in de jacht op toptijden. „Ik heb altijd opgekeken tegen de grote jongens. Christie, Lewis, Smith. Onbereikbare, onsterfelijke grootheden. Pas toen ik met Le wis trainde, merkte ik dat ook zij maar gewone atleten zijn. Mensen van vlees en bloed." Zwaargewichten Burrell en Lewis. Het is een hechte twee-eenheid geworden. Het zijn twee zwaargewichten op de sprint, met ieder hun ei gen stijl. Lewis is de personifica tie van de perfecte sprinttechni cus. Burrell is een en al power. De Mike Tyson van de 100 me ter. „Ik wilde Lewis vroeger imi teren. Maar dat was onmogelijk. Hij sprint op souplesse, ik moet het hebben van pure kracht." Ze zijn dikke vrienden. Ook buiten de baan. Ofschoon ze qua karakter totaal verschillen de types zijn. Lewis is de koning en gedraagt zich ook als zoda nig. Hij steelt de show, heeft een vlotte babbel en hult zich steevast in een wolk van zelfver heerlijking. Burrell is eerder schuchter, kleurloos. Hij laat simpelweg zijn benen spreken. „We zijn vrienden en rivalen te gelijk. Maar we doen mekaar geen pijn. De vriendschap heeft betere atleten van ons ge maakt." Lewis en Burrell zijn ook za kenpartners. Ze bestieren een lucratief confectie-bedrijfje in Houston. Modern-man, een Le- wis-Burrell-company, dat voor al t-shirts ontwerpt met het op schrift van de Santa Monica Track Club en die voor 9.95 dol lar op de markt dumpt. De za ken lopen goed. Burrell heeft succes. In sportief en econo misch opzicht. Maar om de top te bereiken heeft hij heel wat obstakels moeten overwinnen. Ooit werd Burrell gewogen en te licht bevonden voor baseball. Het zelfvertrouwen liep daar door behoorlijke schade op. Burrell is bovendien half blind aan zijn rechteroog en was daardoor vroeger mikpunt van pesterijen. En door de echt scheiding van zijn ouders werd hij noodgedwongen grootge bracht door zijri grootmoeder. „Ik heb een allesbehalve mak kelijke jeugd gehad." Het vertrouwen kwam pas te rug in de atletiek. Onder de be schermende vleugels van coach Tom Tellez en manager Joe Douglas. En met superman Carl Lewis als leermeester. „Carl heeft mij inspiratie gegeven." De sprintloopbaan van Bur rell ontkiemde in 1990 met een uitschieter van 9.94 seconden. „De start is de sleutel voor een snelle race." Een jaar later was hij korte tijd wereldrecordhou der. Burrell bezweek echter on der de druk van het favoriet zijn. Bovendien werd hij door zijn explosiviteit regelmatig ge confronteerd met lichamelijk ongemak. Tijdens de Olympi sche Spelen faalde hij - bij ont stentenis overigens van Lewis - hopeloos (vijfde). „Barcelona is een seizoen in een notedop," sprak Burrell. Hij ontbeerde de juiste vorm op het juiste mo ment. Door een nieuwe blessu re bleef een revanche tijdens de WK vorig jaar uit. Sterker nog, Burrell kwam niet eens door de bikkelharde Amerikaanse selec tiewedstrijden heen. Door het bedankje van Lewis voor de WK-estafette, kreeg het seizoen alsnog een gouden randje. „Ik ben op de goede weg. Dit .wereldrecord geeft me veel zelf vertrouwen. Ik ga me volledig richten op het WK van 1995 en de Spelen in Atlanta. Dat wor den mijn toernooien. Zeker we ten." Pietje Bakker wint en verliest in toernooi Dekker Hij denkt dat-ie voor het tafeltennis eigenlijk de verkeer de achternaam heeft. Maar op de tennisbaan deert de naam Bakker hem niet. Het zesde toernooi in z'n tennis carrière speelt hij deze week. Van die zes toernooien won-ie er twee. In 1992 was hij de sterkste in D bij Dek ker in Warmond, vorig jaar sloot hij C2 bij 'Roomburg' winnend af. Toch wordt het zesde toernooi voor Gerard Bakker jr. alweer het laatste van het seizoen. De Leide- naar begint al aan de voorbereidingen voor de tafelten- niscompetitie, waarin hij voor het Duitse Krefeld uit komt. warmond willem spierduk Bakker (24) is natuurlijk niet de eerste tafeltennisser die zich op het gravel waagt. De 'pingpon- gers' vormen een aparte catego rie in het tenniswereldje. Door hun balgevoel en hun wed strijdmentaliteit bereiken ze meestal snel een redelijk niveau op de tennisbaan. Dat gaat meestal gepaard met het venti leren van een uitgesproken me ning over de tennissers: ze zijn verwend en ze trainen niet hard genoeg. Gerard Bakker nuanceert die mening. „Als ik B-spelers in dit district aan de gang zie, dan denk ik dat ook. Maar ik maak eigenlijk de verkeerde vergelij king. Die jongens horen in het tennis nog niet tot de top hon derd in Nederland. Dan moet ik ze dus eigenlijk ook met dat ni veau in het tafeltennis vergelij ken." Dat hij in Nederland tot de ta- feltennistop behoort, ziet hij als een absoluut voordeel om op de tennisbaan te presteren. „In het tafeltennis is elk punt belang rijk. Ik speel dus voor ieder punt, ook als ik met 40-0 achter sta. Dat heeft me al aardig wat keer toch nog gamewinst opge leverd. Ik heb vaak het idee dat m'n tegenstander punten ca deau doet, dat ik zelf beter in de gaten heb welke punten echt belangrijk zijn." Bakker denk dat hij ook meer ontspannen op een tennisbaan staat dan zijn tegenstanders. „Ik heb natuurlijk altijd een excuus als het slecht gaat. Ik speel nu eenmaal heel weinig tennis. Daardoor staat er weinig druk op," aldus de tennisser die gis teren in Cl verloor en C2 won bij Dekker. Geraffineerd Ondanks het feit dat het toer- nooiseizoen eigenlijk net is be gonnen, trekt Bakker alweer de tafeltenniszaal in. Het pingpong trekt. „Uitindelijk vind ik dat toch een geraffineerder spelle tje, je kan meer met de bal, de taktische mogelijkheden zijn groter." In september begint de Leide- naar, de zoon van Gerad Bak ker, voormalig coach van Betti- ne Vriesekoop, voor het vierde seizoen aan de competitie in Duitsland. Hij speelt bij Krefeld dat in de tweede Bundesliga uit komt, een klasse onder het hoogste nivëau. „De hele Eu ropese .top speelt in Duitsland. Ik kom alleen maar spelers te gen die bij de top 40 van Europa Pietje Bakker: „Ik heb natuurlijk altijd een excuus. foto dickhogewoning staan. Het is dus aantrekkelijk om daar competitie te spelen, ook omdat het financieel gun stiger is dan in Nederland en de club werkelijk perfect is georga niseerd." Jeugdtalent Als jeugdtalent trok hij veel op met Danny Heister en Trinco Keen. Die spelers zijn nu beter dan Bakker. „Ik heb nooit de zelfde kansen gehad. Mijn vader lag nogal eens overhoop met de bond, ik heb dus eigenlijk de verkeerde achteraam. Dat geldt niet alleen voor mij, m'n zusjes hebben er ook last van gehad." Bakker maakt ook geen deel uit van het nationaal team, hij denkt zelf wel recht te hebben op een plaatsje in de nationale selectie. Kwade tongen beweren dat hij np uit het Nederlands team wordt gehouden door Bet- tine Vriesekoop. Die heeft een conflict met vader Gerard Bak ker en zou daarom niet willen dat Gerard jr. ook in de nationa le ploeg speelt. Gerard jr. wil er niet veel over zeggen. „Ik kan het niet bewijzen, zet er maar niks over in de krant." Wel pro beert hij het idee van zich af te zetten. „Ik denk er maar niet te veel over na. Ik houd veel van het spelletje. Dat laat ik me door niemand ontnemen. CIRCUIT IN CIJFERS Forescate, Voorschoten HEA: R. Warmerhoven - J. Boogmans 6- 2, 6-2, L. Kaptein - J. Koemans 6-4, 6- 4, J.W. Lugthart - H. Schwartz 6-3, 6-2, P. van Dusschooten - T. Thomas 6-0, 6- 4. HEB1: G van der Broek - M. van der Heide 6-2, 6-4, M. Krans - R. Panday 6- 3, 6-4, G. Egberink - C. Kendall 6-3, 6- 1. HEB2: M. Brand - R. Lammens7-5, 6- 1, R.J. Klesser-W. van Tongeren 4-6, 6-2, 7-6. HEC1: H. van Velzen - M. Westdijk 6-0, 3-6, 6-1 DEB2: I. van Santen - L. Colson 7-5, 7- 6. DEC1E. Poell - M. ten Berge 7-5, 6-1. Het wereldrecord is een feit. Leroy Burrell juicht het uit. foto epa De spelers van D- en E-niveau zijp groot in getal, maar klein in pres taties. Sommi gen maken net zoveel uren als de toppers, maar komen in de meeste gevallen niet hogerop. Hun beleving is er niet minder om. Elke week vertelt een van hen zijn of haar tennis- verhaal in de ze rubriek. In de tweede afle vering Bob van Bohemen: 31 jaar, speel - sterkte D2, be roep leer kracht op een basisschool. „Ik tennis nog niet zo lang, ben vorig jaar pas begonnen. Maar ik heb wel gevoel voor het spelletje. Dat komt omdat ik jaren ge voetbald heb. Dan heb je dat balgevoel al. Ik kan niet goed tennissen, maar ik kan wel een bal terugbrengen. Ik weet hoe ;n bal stuitert." „Het mooie aan tennis is dat er alleen voorstaat. Je kan iemand anders niet de schuld geven als je verloren hebt. Bij voetbal ben je afhankelijk van anderen. Je kan je ook ver schuilen als je een mindere dag hebt. Er blijven toch tien anderen over als je een keer verzaakt." „Wat me ook bekoort is dat je nooit zeker weet of je gaat winnen of verliezen. Dan heb ik het over het psychologische gebeuren. Als je staat te spelen en je krijgt het idee dat je makkelijk wint, kan dat wel eens tegen je gaan werken en verlies je toch nog. Omgekeerd 's het ook zo. Laatst nog stond ik 5-0 achter in de derde zet en kon de wedstrijd toch nog winnend afsluiten. „Trainen doe ik niet veel. Ik heb natuurlijk wel les geno- uurtje in de week. De laatste weken heb ik ook veel aan toernooien meegedaan. Ik heb in Rinske van der Wal een vas te mixed-partner en we ston den in het toernooi van De Merenwijk in de finale. Dat hadden we nooit venvacht. We gingen erheen met de ge dachte dat we na een potje wel naar huis toe konden, maar dat liep even anders. De sfeer op toernooien is trouwens erg leuk. In D2 wordt er natuurlijk wel fanatiek getennist, maar nou te zeggen dat de vonken er afvliegen is wat overdreven. Gezelligheid is be langrijk. Bij voetbal drink je na foto holvast/mark lamers afloop ook wat, maar dan met je eigen team. Bij tennis drink je wat met je tegenstander ook. Ik kom ook bij die toer nooien veel bekenden tegen. Dat maakt het extra gezellig." „Ik wil wel verder in het ten nis. Als je een keer een halve finale of finale haalt smaakt dat natuurlijk naar meer. Of ik ooit de C-lijst zal halen is m de vraag. Dat is moeilijk jezelf te zeggen. Ik ben natu lijk al over de dertig, maar1 weet. Inzicht en balgevoel zijn aanwezig." „Laatst bijvoorbeeld speelde ik een wedstrijd tegen een jon gen van vijftien. Toen ik hem zag spelen dacht ik 'dat wordt 6-0 6-1'. Maar zo'n ventje is gewend om tegen leeftijdsge- noten hard te slaan. Ik ging dus expres zacht slaan, waa door hij het moeilijk kreeg e alles uit ging slaan. Ik verloor wel, maar het scheelde uite' delijk erg weinig." „Tennis op televisie vind ik geen bal aan. Ik blijf er in ieder geval niet voor thuis. -Naar Wimbledon kijk ik niet, daar zie je geen tennis. De rally's zijn veel te kort. Roland Garros is dan weer een stuk leuker. Zelfs de Wimbledon-finale heb ik niet gezien. Ik ben n Unicum gegaan om de finale van de districtskampioen schappen te kijken. Zo'n B-fi- nale vind ik dan wel w prachtig om te zien." „Al moet ik zeggen dat t( ik vroeger tertnis op tv zag ik me afvroeg waarom de men sen zich zo druk maakten ove een mooie bal of niet. Ik zag e het moeilijke niet van in. Als je zelf op de baan staat merk je toch wel dat het allemaal i zo gemakkelijk is."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23