Lemond is nu al een gebroken man Frans Maassen zit in de verkeerde waaier Nicola Minali zet sprintelite voor schut Tour de France VRIJDAG 8 JUL11994 Vijfde etappe Portsmouth-Portsmouth 1Minali (Ita) 187 km in 4.10.49 (44,733 km/u), 2. Ludwig (Dui),3. Martinello (Ita), 4. Svorada (Slw), 5. Abdoesjaparov (Oez), 6. Van Poppel (Ned), 7. Capiot (Bel), 8. Kirsipuu (Est), 9. Bortolami (Ita), 10. Capelle (Fra), 11Sergeant (Bel), 12. Edo (Spa), 13. Tsjmil (Mol), 14. Mario de Clercq (Bel), 15. Gouvenou (Fra), 16. Mu seeuw (Bel), 17. Thibout (Fra), 18. Fontanelli (Ita), 19. Magnien (Fra), 20. Raab (Dui), 21Fidanza (Ita), 22. Virenque (Fra), 23. Van de Laer (Bel), 24. Harmeling (Ned), 25. Armstrong (VSt), 29. Theunisse (Ned), 40. Voskamp (Ned), 44. Talen (Ned), 54. Breu- kink (Ned), 71Dekker (Ned), 99 Van Bon (Ned), 101De Vries (Ned), 107. Rooks (Ned), Nijboer (Ned), 142. Jonker (Ned), 152 Vermey (Ned) 2 46,163 Maas sen (Ned), 164. Mulders (Ned), 182. en laatste Rous (Fra). Niet gestart: Magalhaes (Bra), Bauer (Can). Opgegeven: Baffi (Ita). Algemeen klassement 1 Vanzella 21.44.55, 2. Museeuw 0.04, 3. Indurain 0.14,4. Arm strong 0.26, 5. De las Cuevas 0.32, 6 Mane 0.37, 7. Yates 0.38, 8. Rominger0.42,9.Andreu 0 43, 10. Davy, 11Mauri 0.45,12. Vo- na0.5113. Alonso0.53,14. Boardman, 15. Anderson 0 54, 16. Olano 1 00,17. Bortolami 1 01,18. Rué1.04,19. Unarte 1 08, 20. Oegroemov 1.18, 21 Madouas 1.20, 22. Zaina, 23. Riis 1.2124 Abdoesjaparov 1 23, 25. Escartin 1.24,44. Breukink 2 19, 49. Dekker 2.38, 72. Voskamp, 73. Rooks 3.45, 87 Jonker4.06, 88. Theunisse 4.07,105. De Vries 5.17,125. Van Bon 6.35,152. Maassen 9.35,153. Van Poppel 9.40,164. Harmeling 10.19,165. Nijboer 10.29,173. Mulders 12.47,177. Talen 14.19,179 Vermey 16.42,182. en laatste Martinelli 27.51. Puntenklassement 1Abdoesjaparov 116 punten, 2. Martinello 104, 3. Ludwig 90, 4. Magnien 85, 5. Museeuw 76, 6. Tsjmil 617. Van Poppel 59. Bergklassement 1Peter de Clercq 412. Cabello 30, 3. Magnien 18, 4. Chiappucci, Frison 14, 6 Vanzella 13, 8. Van Poppel 5. Dagploegenklassement 1Lotto 12.32.27,2. Mercatone Uno, 3 TVM. Algemeen ploegenklassement 1. GB-MG 65.15.26, 2 Motorola 0.45, 3 Castorama0.53. Jongerenklassement 1. Armstrong 21.45.21, 2 Olano 0.34,3 Aparicio 1.0110. Dekker 2.12,16. Jonker3.40. PORTSMOUTH CPD Frans Maassen is bijna vader, voor de eerste keer. Over vijf da gen is de Tour in Lourdes en is Margret uitgerekend. Is Frans meer met de naderende ge boorte bezig dan met het wiel rennen? Is dat de reden van zijn slechte presteren? „Onzin," zegt de renner. „Als ik niet presteer zeggen ze dat dat komt door die komende be valling. Win ik een etappe, dan roepen ze: zie je wel, dat is om- dat-ie vader wordt." „Onzin," zegt ook de ploeg leider. Jan Raas miste zelf ook de geboorte van z'n eerste kind. Hij weet het nog precies. „Ik kwam twee uur te laat terug van het WK in Venezuela. Die risi co's loop je nu eenmaal. In die dingen moet je nuchter zijn en je professioneel opstellen. Maassen weet al bijna negen maanden dat-ie nu vader wordt. Dat mag geen reden zijn." Hij wordt alsmaar gelost, Frans Maassen. Terwijl z'n li chaam toch nog vol rode bloed lichaampjes moet zitten, na die hoogtestage in Sankt Moritz. Gisteren ook weer. Maassen ar riveerde als 163ste op de streep in Portsmouth, met een achter stand van 2.46. Het is niet iets om je druk over te maken, roe pen renner en ploegleider in koor. Maassen: „Ik heb dat drie jaar geleden in de Tour ook ge had. Toen kwamen de goede benen na een dag of tien. Laten we dat nu ook maar hopen. Ik heb hier echt geen verklaring voor." En Raas: „Het is een be kend fenomeen. Over een paar dagen kan-ie er zo doorkomen. Daarom heb ik Rob Mulders vandaag gevraagd bij hem te blijven om te helpen." Probleem is alleen dat, als Maassen straks goede benen krijgt, de bergen komen en dan heeft Frans aan zijn goede be nen niet meer zoveel. Het is niet voor niets dat Raas voor het ver trek van de Ronde riep dat de Tour wat hem betreft maar tien dagen telde, de eerste tien. „Daarin zullen we het moeten doen." Van de eerste tien dagen zijn er nu vijf om. De Tour is voor WordPerfect dus op de helft. Dat wordt nog dringen in Ren- nes, Futuroscope, Trelissac en Cahors. De aankomst maandag in Bergerac doet niet eens mee, want die is na een individuele tijdrit van 64 kilometer. Een aardige gelegenheid trouwens ook voor wegcoach Gerrie Kne- temann om te zien hoe de vlag van de voor het WK op dat on derdeel genomineerde Maassen er dan voorstaat. Raas komt in z'n tussenba lans met een tweetal verklarin gen. „Het is heel vervelend dat we Moncassin kwijt zijn. Hij was op het vlakke onze speer punt. Van Bon doet het niet slecht, haalt veel publiciteit, komt op de radio en zo, maar je kunt er geen massasprint op bouwen. En je hebt natuurlijk al wat massasprints gehad. Het is moeilijk voor een groepje om vooruit te blijven. De verschillen zijn te klein. Ploegen rijden om de gele trui te verdedigen en hun splinters in stelling te bren gen." Dat geldt misschien voor de kop van het klassement, niet voor de staart. Daar beginnen de verschillen toch al aardige vormen aan te nemen. Frans Maassen zit in de verkeerde waaier deze Tour. Dat is niet zo erg. Als het met moeder en kind Drievoudig Tourwinnaar staat op punt van opgeven PORTSMOUTH PETER OUWERKERK Als een van de laatsten stapte hij de kleedruimten uit van het zwembad in The Pyramide Leisure Center, Ports mouth. Vlak naast het D-Day Museum. Greg LeMond, drievoudig Tourwinnaar, zocht zich met gebogen hoofd een weg door de duizenden, Tour-nieuwsgierige Engel sen. Al na zes dagen Tour 1994 was hij een gebroken man. „Hey Greg! Good race, Greg," klopte een Brit in een Tour-shirt hem op de schouders. Maar LeMond peuterde verder in zijn ooghoeken. Om de zandkorrels eruit te werken, vermengd met droefenis. ,,Oh," sprak de man hem na, ,,he's not happy..." plaats in '91, was het in 1992 in eens bruut bergafwaarts ge gaan. Na de marteling naar Se- strières besloot hij daags erop niet meer te starten. In '93 werd hij buiten de GAN-ploeg gehou den, en brak hij tijdens een trai ning in de VS een pols. Ook dit jaar heeft ploegleider Roger Legeay lang getwijfeld of hij LeMond zou meenemen naar La Grande Bouclé. Finan cieel liep GAN weinig risico meer: LeMond had een uiterst laag basiscontract, kon alleen bij nieuwe Tourwinst geprolon geerd miljonair worden. Maar sportief riskeerde men des te meer. Want: wat kan LeMond nog? Zijn programma was overvol geweest, zeker voor zijn doen. Al in maart had hij de Ronde van Murcia gereden, De Panne, hij deed Vlaanderen, Parijs- Roubaix, de DuPont Tour, de Dauphiné, Zwitserland. En ie dere keer had de conclusie moeten zijn: een reeks van slechte momenten, afgewisseld met maar heel weinig goeds. Afgelopen winter had hij zich onderworpen aan een nieuwe trainingsmethode, hem aange reikt door de Zoeterwoudse in spanningsfysioloog Adrie van Diemen. De SRM Powermeter III zou van hem weer de oude LeMond maken. „Ik zal dit jaar degene zijn die het laatst lacht," verkondigde hij in april tegen Sport International. Tot de Tour vorige week ver zamelde in Lille had hij echter weinig beleefd om vrolijk over te kunnen zijn. En de eerste vijf vlakke etappes maakten zijn toestand er al helemaal niet be ter op. Hij is aangekleed. Ziet dat niemand meer interesse voor hem heeft, en kondigt de enige overgebleven verslaggever zo ongeveer zijn definitieve af scheid aan. Van de Tour, van de wielersport. Er had maar iemand hoeven zeggen: „Greg, jij vliegt over Londen naar Edina, Minneso ta," en hij had de vlucht naar Cherbourg, de voortzetting van de Tour in Frankrijk, meteen la ten schieten. „Ik heb de Tour driemaal ge- Ik heb driemaal op de mijn fysieke mogelijk- Dat klopte. Een aardige proloog, een behoorlijke ploegentijdrit, maar daarna twee Engelse etap pes op niveau nul. Woensdag op ruim vijf minuten, gisteren op bijna drie. Maakt samen 8.53 min achterstand in het klasse ment. LeMond vond je gister avond terug op de 145ste plaats. „I'm dead," had hij gezegd, ruim nadat hij had gedouched. „I'm completely dead." Met zijn rug had hij naar de andere coureurs gestaan. Ro- minger legde uit, dat niemand zich ongerust hoefde te maken over zijn knie. Chiappucci pro duceerde een vochtige hoest. Maar LeMond had zich in een badhokje verstopt voor zijn col lega's. Alsof hij zich schaamde hun onder ogen te komen. „Wacht," gebood hij. „Please wait. Laat me asjeblieft eerst tot mezelf komen." Hij was er op nieuw finaal afgereden, toen het peloton even de beenschroeven aandraaide. „Ik weet niet wat het met me is. Ik heb me vanaf begin no vember kapot getraind, ik heb geen enkele reden aan mijn conditie te twijfelen, maar ik kan niets meer. De proloog? Zo iets gaat nog net. Een kleine in spanning, me daarop richten. Maar daarna..." Probleemgeval Greg LeMond is al drie jaar een probleemgeval. Hij beleefde zijn wonderbaarlijke come-back na het jachtongeluk in '87 met zijn zwager. Leek zijn bijna-dood te hebben afgekocht met een nieuwe start. Maar vanaf 1992 is zijn wielerleven één groot dra- LeMond is altijd de Tour. Dat was zijn koers, tot ergernis soms van oud-winnaars als Merckx en Hinault. Maar na een 7e Greg Lemond, hier nog optimistisch bezig met de voorbreidingen voor de proloog: „I'm dead, I'm completely dead.' heden gestreden. Ik weet wat ervoor nodig is. Ik had er geen problemen mee deze Tour als knecht op treden. Maar ik kan deze Tour niet eens uitrijden. Moet ik straks door de cols? Na zes dagen voel ik me alsof ik een hele Tour achter de rug heb." Geen zin Hij draait er niet omheen. „Dit heeft absoluut geen zin, zo. Ik schaam me kapot mezelf zo te zien rijden. En wat het is? Wist ik het maar. Alles is onderzocht, alles is goed. Dus..." Dus moeten het haast wel de loodresten zijn van dat onwaar schijnlijke ongeluk op de kal- koenjacht van 21 april 1987, toen zijn zwager Pat Blades hem een lading hagel door zijn lichaam joeg. LeMond: „Er zweven nog 35 hagelkorrels door mijn lichaam. Waarvan drie in mijn lever. Ze kunnen geen kwaad, je kunt er mee leven. Maar of ik er nog steeds topsport mee kan bedrij ven? Ik weet het niet. Geen en kele arts kan me uitsluitsel ge ven wat voor invloed lood heeft op het menselijk organisme." Hij vindt het tijd worden de grote beslissing toch maar te gaan nemen. „Ik moet zo snel mogelijk een test laten doen in de States. Er is een pil, die uit sluitsel zou kunnen geven. In ieder geval antwoord op mijn vragen. Maar dan moet ik veer tien dagen onder behandeling, wordt zowat mijn hele organis me buiten werking gesteld. Als topsporter begin je daar niet gauw aan." Maar nu? LeMond: „Nu ben ik zo ver dat ik het absoluut wil weten. Ik ga me zo snel moge lijk laten onderzoeken. Ik kan zo niet verder in deze Tour. Ik moet het nog even verwerken, maar dat ik voortijdig uit koers ga. dat lijkt me onvermijdelijk." „Komt het door de loodres ten? Dan stop ik. Ligt het niet aan het lood, dan moet ik ook stoppen. Dan is het definitief over, voorbij. Want ik koers om dat ik van de sport hou. Maar ik moet wel een rol van betekenis kunnen spelen. Ik had willen doorgaan tot en met Atlanta 1996. Maar ik zal er niet meer bij zijn, vrees ik." Hij gooit zijn rugzak over de schouders, stapt The Pyramide uit, gaat op zoek naar de GAN- wagen. LeMond, de eerste cou reur met een miljoenencon tract. De man die Amerika con fronteerde met de Tour, de gele trui en de regenboogtrui. Maar die nu niet meer is dan de ge wezen vedette met een loden last. Drieëndertig jaar. Veertien jaar prof, 43 overwinningen. Zijn laatste: de DuPont Tour 1992. De Britten herkennen hem nog. Roepen zijn naam. Het montert hem wat op. Hij geeft een paar kinderen zijn handtekening. Het zijn mis schien z'n laatste met een rug- op. ,,De tijd van de katoenen of wol len broek ligt al ver achter ons. Dat was onze tijd. Ik reed in be- langrijke wedstrijden nooit met nieuwe broeken. Zo'n broek werd ingereden in de ronde van Puttershoek of in andere criteri ums. In klassiekers, tijdritten en de Tour-étappes reed ik in meer malen gedragen broeken. Dat zat zo fijn. Als ik in een nieuwe broek, zonder broeken vet, op de fiets zat, voelde ik dat ik een andere positie had. Vandaar dat ik die broeken inreed in kleinere koer- Die broeken hadden een spe ciale behandeling nodig. Die waste mijn vrouw Cora altijd met de hand en met groene zeep in heel lauw water. Want dat broekenvet zat in de zeem in je broek en dat ginger moeilijk uit. Zo'n broek deed je ook niet in de droger, die 3000 toeren per mi nuut maakt. Dan sloeg die zeem. gemaakt van gemse- of geitehuid, kapot. Nee, de broek werd voorzichtig op het lijntje gedroogd. Nu zijn er broeken met hele goede zemen, samengesteld uit een mengsel van kunststoffen en makkelijk schoon te maken. Je wast ze met honderd graden, doet ze in de centrifuge of legt ze op de verwarming en binnen een halfuur is die droog. Nee, er zijn nog maar weinig renners die met vet in de broek rijden. Die aërodynamische koers- broeken van tegenwoordig zijn allemaal gemaakt van kunststof. Teveel om op te noemen. De kor te en lange broeken zitten als een tweede velletje om je lichaam. Het rekt mee én komt vanzelf weer in de oorspronkelijke vorm. Daardoor zit zo'n broek overal strak tegen de huid en functio neert optimaal. Dan hebben wij met die dikke katoenen en wollen broeken wel wat andere ervaring. Er kwam wel eens wat zand in je broek en dat schuurde als wat. Als zo'n broek vroeger een beetje dubbel zat, had je zo'n puist op je kont staan. Dat hoor je nu ook nog maar weinig. PORTSMOUTH komen er altijd weer Italianen uit het sprin- tersgeweld rollen. Nicola Minali is de naam, 24 jaar, uit Isola del- la Scala, bij Verona. Prof sinds vorig jaar, en toen al dé sensatie van de derde etappe in de Drie daagse van De Panne. Toen hij gisteren zijn voorwiel als eerste over de streep gooide in Southsea Portsmouth, als eerste klaar was met de twee daagse Tour-exhibitie in Zuid- Engeland, zei Jean-Paul van Poppel (6e) tegen zichzelf: ,,0 ja, verrek, dat is dat mannetje, dat in De Panne de hele sprinte lite op zijn plaats zette." Nicola Minali had in De Pan ne Cipollini, Nelissen, Abdoe, Museeuw, Ludwig, Bartoli en Martinello in die volgorde ge klopt. Nu Cipollini, Leoni, Nelis sen, Jalabert en Baffi (de huidi ge eerste rij) er om uiteenlopen de redenen niet meer bij zijn in de Tour, richtte Minali zijn pij len gisteren op Ludwig, Marti nello, Svorada, Abdoe, Van Pop pel en Capiot, ook geen misse lijk stel. Portsmouth is dit jaar Mina- li's vierde triomf in een massa sprint: lx in de Catalaanse Week, 2x in Romandië. Door Gewiss-ploegleider Emmanuele Bombini was hij bewust uit de Giro gehouden om als geheim wapen te dienen in de Tour. En, niet zonder succes. Balen Olaf Ludwig was de opponent, die het meest baalde. Want: op nieuw slechtste verliezer, voor de derde keer tweede nu al in de massasprint. Na Armentières en Boulogne-sur-Mer werd de Duitser ook 'afgeschoten' op Britse bodem. „Maar vorig jaar won ik ook pas in Montpellier," hield Ludwig de moed er maar Jean-Paul van «Poppel zocht niet naar excuses. „Ik kwam verkeerd de voorlaatste bocht door, maar ik zat gewoon te veel naar achter. En door de sintels in die bocht werd het er niet beter op. Dan hoop je nog dat het even stil valt, heb het al vaker gezegd: moet je 100 procent i in positie zitten. Misschien ik ook niet fel genoeg." De etappe naar Portsmouth werd voor éen belangrijk deel beheerst door een vlucht van vier renners: Van Hooydonck^ Perini, Lietti en Hervé. Het kwartet kreeg maximaal drie minuten, maar de manschap pen van Ludwig en Abdoesjapa rov zorgden voor de 'vervoe ging', op 11 km voor de streep. De Braziliaan Wanderley Ma- gelhaes, woensdag nog zo par mantig in de aanval, heeft die vlucht moeten bekopen met een darmontsteking: hij ver scheen niet meer aan de start. Evenmin als Steve Bauer. Onderweg verdween ook Adriano Baffi uit koers, de Itali aanse sprinter die door het be gin van het seizoen raasde, maar bij ongeluksgetal 13 is blij ven steken. Na zijn letterlijke aanvaring met Cipollini in de Vuelta is het niets meer met de gisteren zeer ongelukkig ogende Italiaan. Nicola Minali (rechts) drukt zijn wiel net iets eerder over de meet dan Olaf Ludwig. foto Et SvT 7e etappe y1 9 juli 259,5 km \^V)tande8( Brissac-QuincéTl X" 259,51 <^7 Futuroscope FRANKRIJK Zevende etappe 259,5 km. Start: 10.15 uur, fi nish: 16.38 uur. Herhaling van de etappe van gisteren. Wat naar Rennes niet lukte, nu misschien in de zesen eenhalf uur naar Futuroscope, het Franse high-tech-prestigeob- ject in de Vienne. Er was al een tijdrit, een ploegentijdrit, een Tourstart, een rit in lijn, en nu opnieuw een 'gewone' aan komst. Laatste rechte lijn van 350 m, voor een zoevend peloton of een volhardende solist. TOURENTELLER In Portsmouth starten 183 cou reurs voor de vijfde etappe. De Canadees Steve Bauer en de Braziliaan Wanderley Magalhaes blijven ziek achter. De renners moeten 187 kilome ter afleggen, voor ze weer in Portsmouth finishen. Het weer: zonnig, met een stevig briesje. 7 km. Cöte de Farlington (4e cat): 1. Peter de Clercq (Bel), 2. Frison (Bel), 3. Hervé (Fra). 25 km: ontsnapping Van Hooy- donck (Bel), Perini (Ita), Hervé en Lietti (Ita). Ze nemen snel 30 seconden voorsprong. Baffi (Ita) geeft op. 30,5 km, Cóte de Bishop's Walt- ham (4e cat): 1. Hervé, 2. Perini, 3. Van Hooydonck, 4. Lietti. Pe loton op 1.00. 49 km: le bonificatiesprint: 1. Van Hooydonck, 2. Hervé, 3. Pe rini, 4. Lietti. Peloton op 3.00. 100 km: 2e bonificatiesprint: 1. Lietti, 2. Van Hooydonck, 3. Hervé, 4. Perini. Peloton op 2.30. 122 km: voorsprong vier koplo pers 2.05. GB-MG van klasse mentsleider Vanzella leidt ach tervolging. 157 km: voorsprong vluchters loopt terug naar 1.30. 163,5 km: 3e bonificatiesprint: 1. Perini, 2. Lietti, 3. Van Hooy donck, 4. Hervé. Peloton weer verder achterop, 1.40. Ploeg van Abdoesjaparov gaat zich be moeien met jacht. 172 km: voorsprong nog 20 se conden. 176 km: vluchters ingelopen. 187 km: Italiaan Minali wint verrassend de sprint voor Lud wig (Dui), Martinello (Ita), Svo rada (Slw) en Abdoesjaparov (Oez). Vanzella blijft leider alge meen klassement. Peloton vliegt terug naar Frankrijk. •De renners van Motorola heb ben een bijzondere aantrek kingskracht op insekten. We reldkampioen Lance Armstrong werd voor de Tour door een wesp in zijn been gestoken, liep een infectie op, maar kon toch starten. Donderdag staakte Steve Bauer de strijd. In Portsmouth kwam de Canadees uit de ploeg van Hennie Kuiper niet meer aan de start. Oorzaak: een beet van een spin. Hetzelfde lot trof een verzorger. Die is nog wel in koers. Gianni Bugno rijdt volgend seizoen in het shirt van MG, dat aan het einde van het jaar de sa menwerking met het Belgische gedeelte GB beëindigt. GB, dat samengaat met de ploeg van To ni Rominger, neemt de Belgen Johan Museeuw, Carlo Bomans, Wilfried Peeters en Ludwig Wil- lems mee. De nieuwe ploeg gaat begeleid worden door Patrick Lefevere en Juan Fernandez. TV vrijdag Ned 3 BRT 2 EURO 18.38 20.00 22 00 19.25 uur 21.20 uur 23.00 uur TV ZATERDAG NED 2 BRT 2 EURO 14.30 14.50 10.00 17.00 uur 16.45 uur 11.00 uur 18.38 20.05 15.00 19.17 uur 21.15 uur 17.00 uur 23.30 00.00 uur

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21