94 'Al hadden ze maar WK-Voetbal 'Madonna kent niet één speler' 'Nederland heeft wèl een spelmaker' WK op TV vrijdag 8 j VRIJDAG 8 JULI 1994 0 Branco in basis Routinier Claudio Branco neemt morgen in de kwartfinale tegen Nederland de plaats in van de geschorste Leonardo. De 30-jarige speler van Fluminese verloor vlak voor het WK de concurrentiestrijd van zijn jon gere collega. Nu Leonardo ge schorst is, doet de Braziliaanse bondschoach Parreira alsnog een beroep op Branco. Leonar do kreeg in het duel tegen Ame rika een rode kaart nadat hij zijn tegenstander Tab Ramos een elleboogstoot tegen de slaap had verkocht. De FIFA schorste hem voor vier wedstrij den. Leonardo heeft inmiddels zijn excuses aangeboden bij Ra mos. ,,Ik heb er spijt van. Ik had niet gedacht dat mij' zoiets kon overkomen. Ik ben absoluut geen geweldadige speler." Ontslag Basile De Argentijnse bondscoach Al- fio Basile heeft gisteren direct na thuiskomst in Buenos Aires zijn ontslag ingediend. Hij trok zijn conclusies na de uitschake ling van zijn elftal in de achtste finale tegen Roemenië. Basile is vier jaar verantwoordelijk ge weest voor het Argentijnse elf tal. Als mogelijke opvolger wordt ex-international Daniel Passarella genoemd. Warm onthaal Het Iers.e elftal is gisteren on danks de uitschakeling door Nederland als een wereldkam pioen verwelkomd op het vlieg veld van Dublin. Premier Albert Reynolds was naar de luchtha ven gekomen om Jack Charlton, zijn spelers en begeleiders met champagne te begroeten. Daar na vloog het team per helikop ter naar Phoenix Park in het centrum van Dublin, waar ruim 40.000 fans de voetballers toe juichten. Aanvankelijk zouden slechts enkele spelers het volks feest bijwonen. Onder druk van de overheid en het publiek lie ten toch nog negentien van de 22 internationals zich bejube len. Bondscoach Charlton keer de later op de dag terug naar de Verenigde Staten om zijn con tractuele verplichtingen bij een televisiestation na te komen. Rassenrellen Het volksfeest van miljoenen Bulgaren, die het behalen van de kwartfinale vierden, is uitge lopen op rassenrellen. Jeugdige voetbalfans en skinheads waren het niet eens met de beslissin gen van de Arabische scheids rechter Jamal Al-Sharif die Mexico onder andere een straf schop toekende. De aanhangers uitten hun woede daarover op een deel van de tienduizenden in Bulgarije woonachtige Ara bieren. Maar niet alleen Arabi sche restaurants, ook pizzeria's en een foto-atelier werden over vallen en geplunderd. Zelfmoord Een twaalf)arige jongen heeft na de uitschakeling van Mexico door Bulgarije uit pure wan hoop zelfmoord gepleegd. De tiener werd enkele uren na de televisie-uitzending dood aan getroffen in zijn woning in San Lorenzo. Hij had zich opgehan gen aan een elektriciteitskabel. In de zuidelijke staat Guerrero kwam een andere Mexicaan om het leven tijdens een verhitte discussie over voetbal, waarbij onder meer met vuurwerk werd De Wolf onderdak Michel«de Wolf heeft een nieu we club gevonden. De 36-jarige libero van het Belgische team tekende een eenjarig contract bij Olympique Marseille. De Wolf moet bij Olympique, dat wegens een omkoopschandaal in Frankrijk naar de tweede di visie is teruggezet, de plaats in nemen van Basile Boli. Ban se Braun Egidius Braun, de de Duitse voetbalbond, is bang dat Berti Vogts na het WK zijn ontslag zal indienen. „Vogts voelt zich aangevallen door een deel van de media. Ik vrees dat hij daarom de Duitse voetbal bond wil verlaten. Dat zou een groot verlies zijn." Spelers zien suppoiters in Dallas niet staan Een beetje flauw vinden ze het wel. Geen enkele reac tie volgt. „Wij zijn hier in Dallas om ze aan te moedi gen", zegt een boze Oran je-supporter. „En dan niet op of om kijken." Even te voren waren hij en zijn vrienden, op een terrasje in Market Street in het uit gaanscentrum van Dallas, opgeveerd. „Daar loopt Oranje", riep plotseling ie mand. En warempel, daar komen zowaar enkele spe lers van het Nederlands elf tal aangesjokt. DALLAS HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Jan Wouters, Peter van Vossen, Marc Overmars, Danny Blind en Johnny Bosman slenteren zomaar 'in het wild' over straat. Dick Advocaat heeft zijn spelers een avondje vrijaf gegeven. De supporters op het terras van TGI Friday's zwaaien en roepen, en heffen meteen een luid 'Hol land, Holland' aan. De Oran jespelers doen echter alsof hun neus bloedt. Geen lachje kan eraf. De supporters, hün fans toch, worden aangekeken met een blik van: „Oh, nee, geen Nederlanders." Ze draaien zich om, en verdwijnen in een café. „Al hadden ze maar even ge zwaaid", zegt Eric Groen uit Wormer. „Als je niet herkend wilt worden, blijf dan in je hotel en ga niet in de drukste straat van de stad stappen", voegt Mariëlle van Bommel uit Naald wijk er geërgerd aan toe. „Nee dan Mario van den Ende. Daar zij we gisteravond zelfs mee we zen stappen." Even later komt de Nederlandse scheidsrechter, die op dit WK is 'uitgefloten', maar als Oranjesupporter in Dallas blijft, met zijn grensrech ter Jan Dolstra en de zanger Re- né Froger weer voorbij. Zij doen tenminste niet alsof de Oranje supporters lucht zijn. Langzaam beginnen de sup porters in Dallas - de stad van de cowboys, J.R. Ewing en de moord op J.F.K. - binnen te druppelen. Het is al gauw dui delijk dat Oranje het in de hitte van de Cotton Bowl - waar de temperatuur tot boven de 40 graden is opgelopen - moet doen met heel wat minder 'Oranje-optimismein Amerikaanse kranten DALLAS GPD Het optimisme over de wedstrijd van morgen tussen Brazilië en Oranje lijkt niet alleen tot Ne derland beperkt te blijven. Ook in de Amerikaan se media wordt Nederland, ondanks de favorie- tenrol van Romario en de zijnen een uitstekende kans toegedacht door te dringen tot de halve fi nale van het WK. ,,Als de gedoodverfde favoriet Brazilië niet zou wannen, zou dat een enorme sensatie zijn", schrijft The Washington Post. „Maar zij krijgen te maken met de steeds beter wordende Nederlan ders." Volgens de Post mist Brazilië bovendien wat Nederland wèl heeft: een spelmaker. De krant meent dat Dennis Bergkamp dat is, al zal die daar zelf wellicht van opkijken. „Het is zijn team geworden nu Van Basten en Gullit er niet bij zijn", schrijft de Post. „en het kan zijn WK worden als de Nederlanders het grote onverwachte doen. Maar zelfs als ze dat niet doen zal Bergkamp het bekijken meer dan waard zijn." USA-Today voorspelt dat Brazilië-Nederland een 'klassieker' wordt. „Brazilië speelt het hele toernooi al aanvallend, en Romario en Bebeto zijn briljant. Maar Brazilië heeft dit toernooi nog geen tegenstander ontmoet die de aanvallende capaciteiten heeft van Nederland." Volgens USA- Today heeft Oranje enkele wedstrijden gewor steld „maar wel meteen gebruik gemaakt van fouten van de tegenstanders." The Washington Times meent dat Brazilië „voor een enorm zware taak staat tegen een Ne derland, dat elke wedstrijd de versnelling een tandje hoger heeft geschakeld." De WK-organisatie heeft de definitieve toe- schouwerscijfers voor de eerste twee ronden be kendgemaakt: totaal passeerden 2.995.108 men sen de toegangshekken van de negen WK-sta- dions. Het hele WK van 1990 in Italië gaf 2,6 mil joen toeschouwers te zien, zodat de verwachting dat dit toernooi door 3,6 miljoen mensen bezocht gaat worden wel zal uitkomen. De meeste toeschouwers kwamen naar de Rose Bowl in Los Angeles (totaal 453.347 in vijf wed strijden). Het opvallende is dat de capaciteit van dat stadion, waar de finale wordt gespeeld, offi cieel 91.794 plaatsen is, maar dat bij twee wed strijden meer dan 93.000 mensen blijken te zijn toegelaten. Zo'ri overschrijding van de capaciteit kwam ook voor in Boston, New York, San Francisco en Orlando. NED 1 NED 2 NED 3 BRT 2 EUROSPORT WK-JOURNAAL 23.05 Q zaterdag 9 juli H wedstrijden 0„,e ITALIË SPANJE 17.55 O 17.35 18 00 ©O O herhaling NEDERLAND BRAZILIË "21 25 O 21.15 21.00 O© ©O 0 samenvatting H nieuws ©voorbeschouwing WK-JOURNAAL 21.00 O 0 reportage WK-HOOGTEPUNTEN 24 00 O Q Roemenië Zweden I 10 juli 21.30 uur SAN FRANCISCO 0 Nederland Brazilië I I 9 juli 21.30 uur DALLAS Italië Spanje I H 9 juli 18.00 uur BOSTON O Bulgarije Duitsland I t 10 juli 18.00 uur NEW YORK O 13 juli 01.30 uu LOS ANGELES winnaar an C winn aar van D 13 juli 22 00 uu NEW YORK Ook in Dallas zijn steun dan in Orlando. Volgens supporterscoördinator Wil van Rhee van de KNVB zullen hoog uit vijfduizend Nederlanders morgen het Nederlands elftal aanmoedigen. De supportersstrijd zal in elk geval door Brazilië gewonnen worden. In de straten van Dallas is dat al te merken. Bij al het geel-groen van de Brazilianen zinkt het weinige oranje totaal in het niet. Voor het eerst zijn de oranjefans - die Washington en Orlando in hun zak staken - in de minderheid. Verwacht wordt dat vijftienduizend Brazi lianen morgen Romario en Be beto zullen aanmoedigen. De KNVB heeft in Amerika zo'n tweeduizend kaartjes ver kocht, uit Nederland komen nog eens zoveel mensen over vliegen en er zijn er ook die op de bonnefooi komen en hier kaartjes zoeken. Om hen terwil- le te zijn besloot de voetbal bond deze dagen in de uit- gaanswijk West End op straat kaartjes te verkopen. Maar bondspersoneel is daar nog geen half uur mee bezig als de politie ingrijpt. Dit mag niet. Bedremmeld druipen de KNV- B'ers met nog 800 kaartjes in een tas af. Dan morgen maar bij het stadion proberen. De supporters zijn overigens slecht te spreken over de service van de bond. „Dat de KNVB kaartjes verkocht was de sup porters nergens verteld", zegt Eric Groen. „We hebben dat via via, van journalisten moeten horen. Bovendien rekenen zij woekerprijzen. We moeten 15 dollar per kaartje extra betalen. Dat steken zij in hun zak." Ook aan opvang van de Oranjefans wordt niets gedaan, zo klagen zij. Een Oranjedorp zoals in Or lando is er niet. West End is een aardige buurt vol bars en res taurantjes, maar voor de Neder landers is niets georganiseerd. Groen en zijn vrienden ver maken zich overigens zelf wel. Zij reizen al sinds het begin van het WK achter Oranje aan. Eerst naar Washington, daarna Or lando, dan Los Angeles. „Ook als Nederland zaterdag verliest gaan we daar naar toe. We heb ben al geboekt." Maar aan ver liezen willen de fans niet den ken. „Dat wordt dik winnen voor Nederland: 3-1." In dat geval zullen de Neder landers in West End morgen avond stevig de bloemetjes bui ten zetten. Maar zij zullen dan al gauw merken dat Dallas geen Orlando is. Daar trad de politie heel soepel op tegen de luid ruchtige voetbalfans. Maar poli tiewoordvoerders in Dallas heb ben al laten weten strenger te zullen zijn. Zo wordt drankge bruik op de openbare weg - wat in Orlando werd toegelaten - hier niet getolereerd. „De politie hier heeft nog weinig te maken gehad met dit soort supporters", zegt Eddy Lassche, de voetbalman van de Nederlandse politie, die met Oranje naar Dallas is gereisd. Met de politie van Orlando had den Nederlandse politiemensen al sinds januari intensieve con tacten. „Die wisten precies wat hen te wachten stond en heb ben zich daar prima aan aange past. Maar met de politie van Dallas hebben we weinig con tact gehad." Dat kon ook niet anders, omdat de komst van Oranje naar Dallas lang niet vast stond. Lassche en vier an dere Nederlandse politiemen sen zullen voor, tijdens en na de wedstrijd met de supporters op trekken om te helpen als zich problemen mochten voordoen. Onzekerheid over de toekomst van voetbal in de VS SAN FRANCISCO Amerika is apetrots op de na tionale ploeg en dat wordt van de daken geschreeuwd. Tegen Brazilië werd zelfs 'de morele overwinning' behaald, aldus de ziekelijk chauvinistische Ame rikanen zelf. En het elftal heeft verd aan de toekomst bal in de Verenigde Staten. Nog minder dan anderhalve week en de toekomst van voetbal in de Verenigde Staten is alweer voorbij. De reclamedeskundige Jim Morris zei het nog tijdens een uitzending van ABC: „Tenzij er een heleboel, echt een heleboel geld beschikbaar komt en ten zij er een perfecte reclamecam pagne wordt bedacht, is er he lemaal geen toekomst voor voetbal hier." Zelfs nu nog, lopende het WK, kan niet worden beweerd dat het grote publiek veel inte resse heeft in voetbal, alle fees telijk uitverkochte stadions ten spijt. De stadions lopen deze weken vol met buitenlanders, immigranten met een band met een der teams en met Amerikanen die uit nieuwsgie righeid eens gaan kijken. Voor tweederangs wedstrijden in de ze of gene Amerikaanse prof competitie hebben die geen belangstelling. Die profleague is er immers, een 71 clubs omvattende, in acht divisies gesplitste compe titie die als de American Pro fessional Soccer League door het leven gaat. Als je het leven kunt noemen. De beste ploe gen spelen voor 2000 toe schouwers per wedstrijd, geen der spelers is echt prof, het ni veau ontstijgt de derde klasse der amateurs in Nederland niet. Volgend jaar komt er dan de Major Soccer League, dat is al thans' de bedoeling. Een com petitie met twaalf profclubs, waarvan er nu al zeven.zijn. Dat wil zeggen: er zijn zeven steden aangemeld en geaccep teerd als deelnemer aan de competitie van de MSL. Een club hebben die steden nog niet, laat staan een selectie, een coach of een De feestjes die de VS meermalen op het veld vierden, zoals hiertegen Colombia, krijgen waarschijnlijk geen vervolg. Voetbal blijkt nog steeds niet aan te slaan in de VS. foto rtr Wie de sportcultuur der Amerikanen een beetje kent, kan niet anders dan alle en thousiaste verhalen over de MSL met wantrouwen aanho ren. Een enquête van vorige week in de Los Angeles Times voedt de scepsis nog eens: 60 procent van de ondervraagden bleek zelfs nauwelijks interesse te hebben in het lopende WK, ondanks dat de finale volgende week in Los Angeles wordt ge speeld en ondanks dat de natio nale ploeg op dat moment nog altijd in strijd was. Niet alleen het j<\merikaanse volk heeft geen interesse in profvoetbal op het qua sport door honkbal, basketbal, ijshoc key en football gedomineerde continent, de spelers zelf ook niet. Ernie Stewart: „Ik wil hier best een jaar of vijf spelen en wonen, maar nog niet volgend jaar. Dan moet ik toch te veel missen: de voetbalcultuur van Europa, het niveau. Ik geef het voetballen in Nederland niet op voor een goed contract. Wel voor een heel goed contract. De MSL gaat werken met maxi mum-salarissen voor de gewo ne spelers, die kunnen 65.000 dollar gaan verdienen. De grote jongens kunnen een contract krijgen van 150.000 dollar. Als daar dan reclame-inkomsten bij komen.." Maar Stewart vertrouwt het zelf ook" niet. „Hank-Steinbre- cher (een van-de grote mannen van het Amerikaanse profvoet bal, red.) vertelde me dat er al klaar liggen, ik zou nog eens 300.000 dollar kunnen verdie nen met reclame. Ik geloof het niet erg. Als het zo is, doe ik het. Maar ik heb nog niks ge zien of gehoord." Het moet kletspraat zijn van Steinbrecher. Vergeleken bij keeper Tony Meola is Ernie Stewart een reservespeler. Meola verdient dit jaar 500.000 dollar met reclame-activiteiten. De drie ton van Stewart wordt dan wat onwezenlijk. De hierboven geïntroduceer de reclamedeskundige Morris: „Nu zie je een stel spelers met reclame op de televisie. Maar reclame maken met bekende persoonlijkheden werkt alleen als je die mensen ook in de talk-shows ziet. En je zag ze niet in de talk-shows, omdat ze moesten spelen of in trainings kamp zaten. Nu hebben ze wel tijd, maar nu hoeft het niet meer; nu zijn ze uitgeschakeld en dus zijn ze niet interessant Ook dat is Amerika: talk shows. Je hebt er genoeg van, de populairste en tientallen miljoenen toeschouwers trek kende programma's worden 's avonds laat uitgezonden. Met veel volk uit de show-business, inclusief de sport. Een voetbal ler is er nog nooit in een grote talk-show gesignaleerd. Zoals de schrijver van een in gezonden brief in de Los Ange les Times gisteren meende: „Hoe kun je nou een sport seri eus nemen waarvan nog niet één speler ooit een afspraakje heeft gehad met Madonna...?" Almachtig In een Amerikaanse krant werd gisteren het bestaan, van een scheidsrechter op\ het WK vergeleken met dat van\ de president-directeur van een i grote onderneming. Je voelt je almachtig, je kunt met een penl nestreek mensen wegsturen, je n eem I ge wie h tige besl u i ten, maar als de Raad van Commisl sarissen vindt dat je het verkeen geclaan hebt vlieg je er zelf uit. j Zo gaat het met scheidsrechters] ook. Vier 'directeuren'zijn al door hun Commissarissen, de FIFA, weggestuurd omdat zij niet voldeden. Flet is voor het j eerst dat de bond op een WK zo hard tegen de spelleiders op treedt. Meestal houdt zij de scheidsen de hand boven het hoofd, maar ditmaal vond se- cretaris-generaal Sepp Blatter het zelfs nodig de vier publiek rij De Zwitser Kurt Röthlisberger. ei de Italiaan Pierluigi Pairetto omdat zij tijdens Duitsland- België ei i Roemenië-A rgen tin iëj een rode kaart te weinig gewen, de Mexicaan Arturo Brizio en rij Syriër Jamal al-Sjarif omdat zij\ tijdens Brazilië-Amerika en Bul garije-Mexico juist te veel rode en gele kaarten gaven. De scheidsrech ters hebben verbaast op die ontwikkeling gereageerd., Maar de FIFA is alleen maar consequent. Voor het toernooi riepen de bobo's dat zij aantrek kelijk, snel en sportief voetbal wilden en dat de scheidsrechten daar een bijdrage aan konden leveren. Wie dat niet doet vliegt' eruit is de boodschap. ,,IkgelooJ dat zij een signaal willen gevem zei Vincent Mauro, de hoofd- scheidsrechter van de Ameri kaanse voetbalbond. Het spel is er zeker sneller en misschien ook sportiever op ge worden. Maar het Amerikaanse publiek, dat ons voetbal toch al eerder een sport voor 'softies' vindt, kijkt daar maar raar te genaan. Een harde tackle is voo\ de met American football opge groeide fans de gewoonste zaak van de wereld. Dat je daarvoor geschorst kan worden wil er nie in. Maar American footballers zijn dan ook ingepakt als maan mannetjes en kunnen wel een stootje velen. Het vreemdst vinden zij echter de macht van de scheidsrechten over de tijd. Bij Amerikaanse j wedstrijden - of dat nu football j of basketbal of ijshockey is - J wordt de tijd centraal elektro- J nisch bijgehouden. In het begin1 juichten onwetende Amerikaan se toeschouwers nog wel eens zo, dra de officiële tijd verstreken was. In elk stadion verschijnt m zodra de klok bij 45:00 stopt - h\ telt nooit door - op het scoreborl de mededeling datde tijd op het veld door de scheidsrechter wordt bepaald". Een krant schreef al dat het net isalsof je' baas zegt dat je zonder vergoe ding vanavond een uur langer moet werken. Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS. WK-UITSLAGEN eerste ronde Ver. Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland 1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 i Zwitserland - Colombia 0-2 Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0i Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 j Brazilië - Zweden 1-1 Duitsland - Boliv Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje 1-1 2urd-Korea - Bolivia 0-0, Bolivia - Spanje 1-3 Duitsland - Zuid-Korea 3-2 Argentinië - Griekenland 4-0 Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria 2-1 Bulgarije - Griekenland 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgariji Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland 2- lerland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico 1 België - Marokko 1 -< Nederland - Saudi-Arabië 2- Saudi-Arabië - Marokko 2- België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1 laatste zestien Roemenië - Argentinië Saudi-Arabië - Zweden Spanje - Zwitserland 3-0 Duitsland - België Nederland - Ierland 2-0 Brazilië - Ver. Staten 1-0 Nigeria - Italië 1 -2 Mexico - Bulgarije 1-1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20