Jeugdwerk: verkooppunt softdrugs in Rijnwoude 'Wij zijn de brengers van het slechte nieuws' Leiden Regio 'Verdwijnen parkje zou een ramp zijn' Buren De Peppel niet blij met bejaardenwoningen Insluiper bezoekt schoolfeest Brandstichter krijgt voorwaardelijke straf Laura-deelnemer breekt pols alphen aan den run Een 65-jarige man uit Kudelstaart heeft gis termorgen een pols gebroken bij een ongeluk op de Oostgouwe- weg in Alphen. De man - deelnemer aan de Laura-fietstocht - kwam doordat hij niet goed oplette in botsing met een auto, die werd bestuurd door een 57-jarige Bodegraver. Het slachtoffer is behandeld door het Rode Kruis. Autobanden lekgestoken alphen aan den run Twintig autobanden zijn in de nacht van woensdag op donderdag lekgestoken op de Preludeweg in Al phen. Bij de politie hebben zich tien gedupeerde automobilisten gemeld. Brandje in kelderbox alphen aan den run Onbekenden hebben vanmorgen rond zes uur brand gesticht in een kelderbox aan de Vliestroom in Al phen. Bij de brand werden diverse goederen zwaar beschadigd. De Alphense brandweer kon uitbreiding van de brand voorko- Autokrakers in Leimuiden leimuiden In de Meerewijck in Leimuiden zijn in de nacht van woensdag op donderdag vier auto's opengebroken. Uit de wa gens werden geluidsapparatuur en cd's gestolen. Inbrekers gepakt in Leiderdorp leiderdorp» De politie heeft vanmorgen vroeg in Leiderdorp twee mannen aangehouden, die worden verdacht van een in braakpoging in een sigarenwinkel in de Winkelhof. Een bewoner hoorde dat er gezaagd werd bij de winkel en waarschuwde de politie. Een van de daders werd ter plaatse ingerekend en de tweede na enkele uren in het dorp. Gewonden bij aanrijding runsaterwoude» Een 54-jarige Rijnsaterwoudenaar en een 36-ja- rige Wassenaarse zijn gisteren gewond geraakt bij een aanrijding in Rijnsaterwoude. De Rijnsaterwoudenaar reed met zijn auto vanaf de Herenweg de provinciale weg op en botste tegen de au to, die werd bestuurd door de vrouw uit Wassenaar. Beide slachtoffers werden overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp, maar konden na behandeling weer naar huis. VRIJDAG 8 JUL11994 Personeel Mariënhaven wil dieren houden warmond frank buurman Het dierenparkje achter ver pleeghuis Mariënhaven aan de Herenweg verdwijnt mogelijk in de loop van dit jaar in verband met de verbouw van het ver pleeghuis. Het verplegend per soneel van Mariënhaven maakt zich daar grote zorgen over, omdat de aanwezigheid van de herten, geiten en ldppen in het parkje voor de ruim 200 psy- cho-geriatrische patiënten van groot belang is. ,,De bewoners hebben toch al erg weinig, al leen al het kunnen zien van de dieren is voor de mensen een enorme troost. Daarom zou het een ramp zijn als het parkje ver dween", zegt Liesbeth van Bla- del, die werkzaam is als bege leidster op de afdeling Kaagweg van Mariënhaven. Het parkje moet het veld rui men voor de noodbouw die straks vanwege de renovatie wordt neergezet. ,,We hoorden het via de technische dienst van kloosterbejaardenoord Mariën- gaerde. Het heeft trouwens ook in het bejaardenbulletin ge staan. Heel vervelend om dat zo te moeten vernemen. Er wordt nu wel gezegd dat het parkje na de verbouwing zal terugkeren, maar wij zijn er bang voor dat het nooit meer terug zal keren, omdat het natuurlijk een mak kelijke bezuiniging is. Er staat een hek van 10.000 gulden om het park, dat zal straks niet zo snel opnieuw worden opge bouwd. Bovendien, zelfs al zou het park na een paar jaar weer terugkeren, dan kunnen de be woners al die tijd niet meer van de dieren genieten. En dat ter wijl ze vaak nog maar weinig tijd van leven hebben", stelt Van Bladel. Overigens zijn het niet alleen de bewoners van Mariënhaven die profiteren van het dieren park. „Ook de bewoners van de andere bejaardenhuizen lopen er regelmatig langs, en ook in woners van Warmond. Het park ligt wel op eigen terrein, maar daar wordt hier niet zo moeilijk over gedaan. In Warmond heb je verder weinig parken waar je kunt wandelen, dat valt eigen lijk best tegen." Het dierenpark is in goede conditie. „Twee tuinmannen werken er dagelijks aan, de beesten worden keurig gevoerd. Er is nooit sprake van geweest om daar bijvoorbeeld op te gaan bezuinigen. Maar door de ze ontwikkeling kan het toch een heel erg vervelende bezui niging gaan worden." Volgens Van Bladel staat het park de re novatie niet in de weg. „Die noodbouw kan best naast het park worden neergezet. Des noods maak je het parkje tijde lijk wat kleiner", stelt ze. Het personeel is van plan om een handtekeningenactie te Het personeel van Mariënhaven wil het dierenpark houden. „De bewoners hebben toch al erg weinig, alleen al het kunnen zien van de dieren is voor de mensen een enorme troost", zegt Liesbeth van Bladel, die werkzaam is als begeleidster op de afdeling Kaagweg van Mariënhaven. FOTO DICK HOCEWONING gaan houden voor het behoud van het park. Ook de familie raad van het verpleeghuis heeft inmiddels te kennen gegeven achter de actie voor het behoud van het dierenpark te staan. Volgens J. Langezaal van Ma riënhaven is de zaak een 'storm in een glas water'. „Dit komt al lemaal pas volgend jaar aan de orde, als we aan de gang kun nen met de renovatie. Dit jaar verdwijnt het parkje zeker nog niet, en het is nog maar de vraag of het volgend jaar plaats moeten maken voor noodhuis- vesting. Als dat gebeurt keert het parkje zeker weer terug", stelt Langezaal. Bijtlustige hond jaagt trimmer op De stichting Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk (JJB) in Ha- zerwoude-Rijndijk wil een gecontroleerd verkooppunt voor softdrugs in de gemeente Rijnwoude. Op dit mo ment zijn de Rijnwoudse jongeren voor hun verdovende middelen nog aangewezen op louche handelaars uit de grote steden die, aldus de JJB, 'ongecontroleerd de groot ste rotzooi kunnen verkopen'. HAZERSWOÜDE-RUNDUK RUUD SEP De stichting wil de verkoop ove rigens niet zelf ter hand nemen. De jeugdsoos van het JJB - 't Pluutje - is vorige maand voor de tweede keer dit jaar gesloten in verband met drugproblemen. In een brief aan het gemeen tebestuur schetst het JJB-be- stuur een beeld van het drugge bruik in Hazerswoude-Rijndijk. „Handelaren ruiken geld en zien klanten. Zij komen met hun waar naar Hazerswoude. Er worden er weieens een paar op gepakt, maar dan komen de volgende weer. Jongeren in dor pen hebben meestal wel geld. Tot voor kort werd dat omgezet in meters bier. Voor dat geld wordt nu weed, coke of XTC ge kocht." Het JJB constateert dat de ou ders hun ogen sluiten voor de problemen. Op een informatie avond over drugs lieten de ou ders massaal verstek gaan. „Je krijgt altijd het verhaal 'Dat doen mijn kinderen niet'. Dat vind ik heel oneerlijk", aldus Ti neke Heemskerk van JJB in een toelichting. Tijdens een verga dering van de commissie wel zijn vorige maand reageerden de raadsleden op een soortgelij ke manier. Het bestuur van het JJB be sloot vorige maand om de jeugdsoos voor dit seizoen te sluiten omdat de soos volledig in handen was gevallen van een groep drugs gebruikende jonge ren. Andere jongeren durfden daardoor niet meer binnen te komen, terwijl de weinige be zoekers het centrum als een soort duiventil gebruikten: even naar binnen om wat te drinken, even naar buiten om wat te ro ken, te snuiven of te slikken. Volgens het JJB is het oprich ten van een verkooppunt voor softdrugs een eerste stap om de problemen bespreekbaar en be- 'Vannen' van Verkeer en Waterstaat doodop na 25 HSL-avonden LEIDERDORP HERMAN JOUSTRA Ze doen kunstjes met woorden, de vier Vannen van Verkeer en Waterstaat: Van der Mark, Van Ammers, Van Rij en Van Hout. Ze spreken zonder iets te zeg gen. rijgen woorden aaneen tot een betekenisloos geheel. Maar ze voelen zich donderdagavond allesbehalve op hun gemak in Leiderdorp. Soms haldcelen ze, de vier deskundigen. Of ze zwij gen kortstondig met trillende lippen. En dat terwijl ze toch bij de meeste van alle 24 voorgaan de informatie-avonden over de hoge-snelheidslijn (HSL) achter de tafel hadden gezeten om vra gen van het kritische publiek te beantwoorden. Daar in de hal van De Does haperen hun automatismen echter. Is het de vermoeidheid die heeft toegeslagen of zijn de vragen zo lastig? „Ik ben doo dop", klaagt Arjen van Rij, pro jectleider van het 'Leidse' stuk van de HSL. „Bij zeventien avonden ben ik aanwezig ge weest. Overal woede en onbe grip. Enorm veel emoties. Con stant lig je onder vuur. En over dag gaat het werk gewoon door." Strijdlustig Dan breekt plots weer een strijdlustige glimlach door. „We wisten natuurlijk dat we dat konden verwachten. We heb ben ons goed voorbereid. Na tuurlijk kunnen we niet overal kant-en-klare antwoorden op geven. Dat is maar goed ook. Anders zouden de mensen den ken: blijkbaar is alles al beslist.," Toch overheerst die gedachte bij veel van de aanwezigen. Een oud vrouwtje bekijkt een paar spandoeken die zijn opgehan gen. Haar blik blijft het langst rusten op die ene: Stop de Groe ne Hartaanval. „Leuke kreet, maar ze doen toch wat ze wil len. Holle woorden. Dat zijn de enige woorden die ze kennen." 'Ze', dat zijn natuurlijk de da mes en de heren van de over heid. Een jongeman heeft ook zo zijn twijfels over het jargon van de HSL-heren. „Al die no ta's zijn geschreven in het de mocratische proza van het mi nisterie. Maar wat moet ik nou met een uitdrukking als matige landschappelijke aantasting, als het gaat om geluidschermen langs een deel van de Achthove- ner Polder?" De jongeman doelt op de meest waarschijnlijke optie voor het tracé van de HSL, een lijn die Leiderdorp aan de oost kant passeert. „En dat is toch een natuurgebied." Dat weet Van Rij ook, maar hij zit even met zijn mond vol tanden. Dan zegt hij aarzelend: „We hebben gezocht naar de beste manier om aan te geven hoe .groot de gevolgen van de spoor lijn zouden zijn voor het land schap. We kwamen tot drie ca tegorieën: gering, matig en ern stig. We realiseren ons dat ons woordgebruik anders is dan het woordgebruik in gewone spreektaal." Jongeman: „Dus hebben we een HSL-woorden- boek nodig om alle nota's te le- Een andere vragensteller rept van de 'enorme katers' waar mee de mensen na elke voor lichtingsavond naar huis gaan. „Dat heb ik zo ervaren. Ik heb acht van die avonden meege maakt. En dat komt omdat nie mand van jullie aanspreekbaar is. Het hele projectbureau ver schuilt zich. Jullie zeggen steeds dat de politiek beslist. Maar jul- heersbaar te maken. Niet ieder een is het daarmee eens. Hoe wel er op andere plaatsen in Nederland al wel met gecontro leerde verkoop wordt geëxperi menteerd, houdt de politie in de regio Hollands-Midden nog altijd vast aan het oude beleid. Dat gaat er van uit dat de ver koop van softdrugs gewoon ille gaal is. Net als de politie is ook de GGD weinig enthousiast. „Als je hier in één kleine plaats mee begint, moet je het ook in ande re gemeenten doorvoeren", zegt directeur L. Jonkers van de GGD Rijnstreek. „De instelling van een gecontroleerd verkooppunt is wat mij betreft niet bij voor baat de oplossing." De Rijn woudse welzijnswethouder G. van der Lecq-de Knikker laat zich in soortgelijke bewoordin gen uit over het idee. LEIMUIDEN YVONNE VAN TOL Twintig bejaardenwoningen met een gezamenlijke recreatie ruimte. Het uitzicht van Lei- muidenaren die in de buurt van De Peppel wonen, gaat enorm veranderen. Nu kijken zij nog uit op een trapveldje en een speeltuin. Straks staat er op die plek een wooncomplex van twee woonlagen. Niet alle buurtbewoners zijn even blij met die komende veranderin gen. Een bewoner vroeg zich deze week tijdens voorlichtingsavond af of het hele complex nog een aantal meters in westelijke rich ting verplaatst kon worden. „Straks kijken bewoners van De Peppel recht in onze woonka mer." Architect Remmers van bureau L. de Jonge vond ver plaatsing niet zo'n goed idee, omdat anders te weinig ruimte overblijft voor een grote tuin. Ook bewoners van de Ker- klaan zijn bang dat zij privacy zullen verliezen. „We kijken nu lie zijn degenen geweest die de plannen hebben opgesteld. Van Hout haalt zijn liefste glimlach uit de kast en probeert de boel te sussen. „Die kater kan ik me best goed voorstellen. Wij zijn immers de boodschap pers van het slechte nieuws. Nou ja, vroeger werd je daar nog voor gestenigd. Nu gelukkig niet meer." „Dat weet je nooit", schreeuwt iemand uit het pu bliek. Schertsend natuurlijk, maar toch. De heren van Verkeer en Waterstaat kijken uiterst onge makkelijk. Dan loopt de Leider- dorpse wethouder C. Huigen- Van Boven ineens naar een van de vele microfoons in de zaal. Ook zij richt het woord tot Van Hout. „Nou heeft u 21 van dit soort avonden gehad (in werke lijkheid zijn dat er 25, inclusief Leiderdorp, red.) U heeft elke keer de ellende en de woede van de mensen aangehoord. U zegt steeds begrip voor die pro blemen te hebben. Maar u zegt ook dat immateriële schade niet kan worden vergoed. Wat doet u dan met al hun vragen en op merkingen?" Tsja, Van Hout weet ook niet veel anders te doen dan de wer king van het democratische be stel nog eens uit te leggen. „Wij doen verslag van alle reacties aan de politiek. U heeft nog de mogelijkheid uw bezwaren schriftelijk en mondeling ken baar te-maken." Veel aanwezigen lachen. Ge lukkig voor de heren ambtena ren hebben ze nog maar één in formatieavond te gaan. Van daag in Bergschenhoek. „Daar na ga ik op vakantie naar Frank rijk", meldt van Rij tijdens de pauze. „Inderdaad, ik reis een heel stuk met de TGV." Dat is Frans voor hoge-snelheidstrein. uit op beplanting. Gaat dat straks allemaal verdwijnen?" Wethouder A. Kea (CDA/ruimtelijke ordening en volkshuisvesting) vertelde dat hij dat nog niet wist. „Waarom bouwen jullie nu weer bejaardenwoningen in een kuil. Oude mensen" kunnen moeilijk tegen hoogtes opklim men", zei een oudere bewoner. „Achter de Dorpsstraat ligt ook nog een heel terrein vrij. Dat is een buurt waar veel ouderen wonen, in het centrum." Kea wilde echter niet meer over de locatie van de bejaardenwonin gen discussiëren. „Er is op cor recte, democratische wijze voor De Peppel gekozen." Een andere buurtbewoner maakte zich zorgen om het trapveldje. „Je moet niet gaan bouwen voordat er een vervan ging voor het trapveldje is ge vonden." Kea zei dat er al heel lang behoefte is aan een voor ziening voor bejaarden in Lei muiden. „De bejaardenwonin gen krijgen nu de prioriteit." HSL via tunnel Leiderdorp in LEIDERDORP Wanneer tracé B van de ho ge-snelheidslijn (HSL) wordt aangelegd, betekent dat bij Leiderdorp het vol gende. De flitstrein komt vanuit het zuiden Leider dorp binnen via een tunnel die loopt van de aansluiting van rijksweg 11 op rijksweg A4 tot ongeveer 200 meter ten zuiden van het Elisa beth-ziekenhuis. De tunnel wordt niet alleen gebruikt om de Oude Rijn te kruisen, ook gaat de trein ondergronds van de oost- naar de westkant van de A4. Eenmaal uit de tunnel stijgt de spoorlijn snel tot een hoogte van vier meter bo ven maaiveld. Op die hoogte kan de Dwarswatering met een spoorviaduct met een doorvaarthoogte van 1,60 meter worden gekruist. Na deze oversteek daalt de lijn weer om de trein onder het viaduct over de A4 door te voeren. Maar aangezien het spoor in 300 meter niet al te veel kan dalen, moet het viaduct worden ver hoogd. Dit brengt een com plete reconstructie van de opritten met zich mee. Als gevolg hiervan moet ook de aansluiting van de Persant Snoepweg op de Leidseweg worden verlegd. De Persant Snoepweg zal over het meest zuidoostelij ke veld van sportpark De Bloemerd worden geleid om ongeveer 300 meter weste lijker dan nu het geval is op de Leidseweg uit te komen. Honden en trimmers zijn el- kaars vijanden. Dat bleek ook gisteren weer in Oegstgeest. Een 39-jarige man, die zijn rondje langs de Haarlemmertrekvaart jogde, werd plotseling aangeval len door een loslopende hond. De man moest noodgedwongen zijn sukkeltempo omzetten in een sprint, kon veilig de Eras- muslaan doorkruisen, maar werd uiteindelijk in de Kleyn Proffijtlaan toch gegrepen. Met een diepe beet in zijn dijbeen moest de man worden behan deld in het Academisch Zieken huis in Leiden. De eigenaar van de hond is achterhaald en heeft een reprimande gekregen. Inbraken in Warmondse schuurtjes WARMOND Op klaarlichte dag is gisteren drie keer ingebroken in schuurtjes aan de Van Duvenvoordestraat in Warmond. Met grof geweld wer den deuren ingetrapt. De politie heeft nog geen volledige opgave van de gestolen goederen. Er is in elk geval uit een van de schuur tjes een snorfiets ontvreemd. VOORSCHOTEN kend bedrag op en enkele bank- Een dief heeft gisteravond een pasjes. feestavond op een school aan Verschillende feestgangers de Schoolstraat in Voorschoten hebben een ongeveer 20-jarige verstoord. De indringer door- man zich verdacht zien ophou- zocht jassen en tassen in de gar- den in de school en een signale derobe en haalde zo een onbe- iwert aan de politie DEN HAAG/OEGSTGEEST PERSBUREAU CERBERUS Voor brandstichting in zijn ou derlijke woning aan de Rijns- burgerweg in Oegstgeest is een 26-jarige Leidenaar gisteren door de Haagse rechtbank tot een voorwaardelijke celstraf van een jaar veroordeeld. De recht bank hield er rekening mee dat de man destijds verminderd toerekeningsvatbaar was en in middels zijn leven gebeterd heeft. Het vonnis van de recht bank is gelijk aan de eis van of ficier van justitie, mevrouw mr. M. Rutgers. De branstichter kon niet goed overweg met zijn ouders. Tij dens een woedeaanval richtte hij op 2 juni van het afgelopen jaar grote vernielingen aan, stak zijn eigen kamer in brand en vluchtte het huis uit. Het vuur werd gedoofd door politie en brandweer. Volgens een psychi atrisch rapport kickte de man destijds af van zijn drugs- en gokverslaving. Een onvermogen om met zijn ouders te commu niceren deed de spanningen verder toenemen. Inmiddels maakt de Leide naar volgens de psychiater een rustigere indruk. Hij is een be drijf begonnen dat zich met de produktie van compact discs bezig houdt. De relatie met zijn ouders is eveneens verbeterd. De psyciater waarschuwt echter voor al te groot optimisme. Daarom legde de rechtbank de man de verplichting op contact te houden met de reclassering voor het geval het opnieuw mis dreigt te gaan met hem. Schrijvende lezers Circustent Tot onze verbazing en zonder enig overleg vanuit de gemeen te, staat er sinds een aantal we ken een straatontsierende, lelij ke oude circustent op de Bees tenmarkt in Leiden. Het halve parkeerterrein is in beslag geno men, hetgeen niet ten goede komt aan de bereikbaarheid van het parkeerterrein. Tevens is het voor voetgangers onmo gelijk om op het trottoir van de Steenstraat en Beestenmarkt te lopen. De organisatoren van deze circustent hadden vergunning aangevraagd voor de Garen- markt aan de gemeente en deze niet gekregen! Zoals wellicht be kend is, is de Garenmarkt door de gemeente Leiden aangewe zen als het 'evenementenplein'. De '3 October Vereeniging' heeft ruim 200.000,- geschon ken aan de gemeente Leiden om de Garenmarkt in te richten als evenementenplein. Aan de overkant van de Ga renmarkt is voldoende vervan gende parkeerruimte in de, vrij wel altijd lege, Sandersgarage. Het is ons derhalve in het ge heel niet duidelijk (of wel!) waarom de Garenmarkt voor dit 'evenement' niet is gebruikt maar nu juist wèl de Beesten markt dat géén vervangende parkeerruimte biedt! Namens de Stichting Beesten markt, G.S. Nagtegaal, voorzitter, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15