Protestantse kerken: zelfdoding geen zonde Gelovige vaak enige 'bijbel' die gelezen wordt Kerk Samenleving Vredesplan Relivast wint kort geding Strandevangelisatie VRIJDAG 8 JULI 1994 KORTWEG Moker 'Langs Leidse Kerken' staat deze en ko mende weken centraal tij dens de radio-uitzendingen van Moker, het media-over leg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. In het pro gramma van morgenavond wordt aandacht besteed aan de Pieterskerk, de overden king is van pastor G. Lans bergen uit Oegstgeest. Op woensdag 13 en zondag 17 juli besteedt Moker aandacht aan de Hartebrugkerk. De overdenking is opnieuw van Lansbergen. De program ma's zijn op woensdag te be luisteren van 16.30 tot 17.00 uur en op zondagavond van 19.00 tot 19.30 (een herha ling van het woensdag-pro gramma). Moker zendt uit op de FM 105.7 en via de ka bel op de FM 88. Continental De Alphense stichting 'Local Gospel Projects' organiseert - de komende periode twee re gionale concerten met de Continental Singers. Op maandag 11 juli treedt het koor in Alphen aan den Rijn in een .Amerikaanse samen stelling op, op dinsdag 19 juli in Woerden zijn het de Eu ropese leden die de uitvoe ring verzorgen. Het optreden in Alphen aan den Rijn heeft plaats in de Salvatorikerk aan de Willem de Zwijgerlaan en begint om 20.00 uur. De in ternationale zanggroep, die met een nieuwe musical een toemee door Nederland maakt, wordt begeleid door een live-band. De toegangs prijs voor het concert in Al phen bedraagt 17,50 gulden, kinderen tot 10 jaar betalen 7,50 gulden. Kaarten zijn in de voorverkoop onder meer verkrijgbaar bij de VWs in Boskoop en Alphen aan den Rijn. Het optreden in Woerden heeft op dinsdag 19 juli plaats in de Kruiskerk aan het Mesdagplein en be gint eveneens om 20.00 uur. De toegangsprijzen zijn gelijk aan dat van het concert in Alphen. Kaarten zijn hier in de voorverkoop onder meer verkrijgbaar bij boek- en mu ziekhandel 'De Hoeksteen' aan de Havenstraat 17. Tales of Wonder Het zeventiende 'Flevo To taal Festival', dat wordt geor ganiseerd door Youth voor Christ Nederland, heeft dit jaar als thema 'Tales of Won der'. Het vierdaagse evene ment bestaat uit ruim 200 programma-onderdelen, va riërend van lezingen, workshops, theater, kunst, sport, interviews en muziek. 'Tales of Wonder' gaat over de geschiedenis die de God van de bijbel met zijn wereld maakt. Sprekers over dit on derwerp zijn onder anderen dominee Nico ter Linden, pater-jezuïet Frits van der Ven en Henk Rothuizen. Het festival wordt gehouden van 18 tot en met 21 augustus op het evenemententerrein naast Walibi-Flevo (de voor malige Flevohof). Voor meer informatie en het bestellen van kaarten kan gebeld wor den met 03438-18872. Jozef op reis Gidsen van het Bijbels Muse um in Amsterdam vertellen in de maanden juni, juli en augustus elke zondagmiddag om 14.00 uur speciaal voor kinderen 'spannende, droe vige, lieve en vooral mooie' bijbelverhalen. Het program ma duurt steeds een uurtje en de kosten bedragen 2,50 gulden per persoon (exclusief entree voor het museum, maar mét een glas ranja). Het Bijbels Museum staat aan de Herengracht 366. Zelfdoding kan op grond van de bijbel niet als zonde worden veroordeeld. Tot deze conclusie komt het Sa menwerkingsorgaan voor het pastoraat - waarin her vormden, gereformeerden en lutheranen zijn vertegen woordigd - in het rapport 'Pastoraat en suïcide'. leusden/driebergen anp/gpd Suïcide wordt in de bijbel even min goedgekeurd. De zelfgeko zen dood van onder anderen Abimelech, Simson en Judas wordt beschreven zonder dat er een oordeel over wordt uitge sproken. Kerken moeten zich dit terdege realiseren als zij in aanraking komen met mensen die een eind aan hun leven wal len maken. De aanzet voor het rapport van de Samen op Weg-kerken werd in 1986 gegeven. De gere formeerde synode merkte toen tijdens de bespreking van het rapport 'Euthanasie en pasto raat' dat de vragen rond suïcide speciale aandacht behoefden. De werkgroep vermijdt be wust de woorden zelfmoord en zelfdoding. ,,De term zelfmoord is naar ons idee te juridisch ge laden en brengt het strafbare van moord al direct in het ge sprek." Zelfdoding verkleint juist de ernst van de situatie. Het woord suïcide is volgens de werkgroep neutraler en doet recht aan de medische aspecten die meespelen. ,,De kerkgeschiedenis laat zien dat suïcide meestal sterk veroordeeld wordt", aldus het rapport. ,,In grote delen van de christenheid is daarin geen ver andering gekomen. Dat heeft invloed op de verwerking van de bijbelse gegevens en op het kerkelijk pastoraat. De kerk is zo ver gegaan, dat geleerd werd dat degene die de hand aan zichzelf sloeg, voor eeuwig was verloren. De kerk had zo haar eigen sancties: ,,Zo kreeg men geen kerkelijke be grafenis, maar men werd elders begraven." De praktijk was ove rigens vaak milder, omdat reke ning werd gehouden met een ziektebeeld. Het zijn vooral kerkleiders en theologen geweest die in de loop van de kerkgeschiedenis zelfmoord sterk veroordeeld hebben. Wie zichzelf doodt, is voor eeuwig verloren, dachten zij. Tot op de dag van vandaag is de theologische veroordeling van suïcide gangbaar, bijvoor beeld binnen de Gereformeerde Bond. De opstellers van het rapport hebben weinig goede woorden over voor deze benadering. Die gaat uit van 'theologische voor onderstellingen' en niet van de 'harde realiteit waardoor het le- moeilijk leef baar is'. Er wordt te weinig reke ning gehouden met de maat schappelijke situatie waarin mensen verkeren en met het feit dat veel zelfdodingen ver band houden met een psychia trisch ziektebeeld. Bespreekbaar Binnen de kerk mag er niet ge heimzinnig over worden ge daan, aldus het rapport. Het is de taak van predikanten en an dere ambtsdragers het taboe rond suïcide te doorbreken en de problematiek bespreekbaar te maken in de kerk. Zij moeten het isolement proberen te door breken waarin degene met zelf moordplannen zich bevindt. Op die manier kan suïcide ('een ramp, zeker voor de achterblij vers') wellicht worden voorko- De protestantse kerken gaan hiermee veel verder dan de rooms-katholieke bisschoppen die elke vorm van hulp bij zelf doding afwijzen. De bisschoppenconferentie van de Servisch-Orthodoxe Kerk heeft het jongste vredesplan voor Bosnië-Herzegowina scherp veroordeeld. De bis schoppen wijzen de voorgestel de opdeling van het Bosnische grondgebied af. In een verkla ring roepen zij het Servische volk op de 'eeuwenoude rech ten, vrijheden en vitale belan gen' te verdedigen. Volgens de bisschoppen dringt het vredesplan oplossin gen op waarvan onder de 'god deloze fascisten en communis ten' ook al sprake was. Het plan zal slechts tot meer onrecht en onrust leiden. amsterdam anp katwuk 'Us en weder dienende', zoals do- bedoeld om 'fijn samen te zingen van een minee WJ J. Glashouwer het omschrijft, zijn voudige geestelijke liederen. Voor wie ma ze dit zomerseizoen elke donderdagavond wil luisteren of mee wil zingen, om samen op het Katwijkse strand te vinden: de leden de liefde van onze Heiland voor verloren van de evangelisatie werkgroep van de her- zondaren met hart en mond te beleven en vormde Ichthuswijk. De samenkomsten zijn uit te dragen'. De strandzang begint steeds om 19.30 uur, op het gedeelte tegenover hotel Noordzee (centraal gelegen op de Katwijkse Boule vard.) FOTO DICK HOCEWONINC Het Amsterdamse bedrijf Reli vast bv, dat bemiddelt in de ver koop van leegstaande kerkge bouwen, heeft gisteren een kort geding gewonnen dat het had aangespannen tegen de zaken man J. Sluis. De vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. Tonkens-Gerkema, oor deelde dat Sluis ten onrechte beslag heeft gelegd op een reke ning van Relivast. Het geschil tussen Relivast- directeur M. Bosschert en Sluis was vorig jaar ontstaan na de verkoop van de Elimkerk in Rot terdam. De Stichting tot In standhouding van Gebouwen voor Religieuze Doeleinden, die Bosschert en Sluis samen had den opgericht, kocht het ge bouw voor 16.000 gulden en verkocht het vervolgens door voor 200.000 gulden. Relivast streek 80 procent van de verkoopprijs op, volgens Bosschert om de ontwikkelings kosten die het bedrijf in de kerk had geïnvesteerd, te dekken. Sluis eiste echter dat Bosschert het bedrag in de stichtingskas zou storten. Toen zij weigerde aan de eis van Sluis te voldoen, legde hij beslag op de bankreke ning van Relivast. De rechter heeft nu beslist dat de vordering van Sluis niet terecht was. Bosschert is inmiddels uit de stichting gestapt, die zij om schrijft als 'pure oplichterij'. Zij heeft alle contacten met Sluis verbroken. Relivast raakte onlangs in op spraak na berichten dat zijn be middelingen het bedrijf buiten sporige winsten zouden opleve ren. De Rooms-Katholieke Kerk en Nederlandse Hervormde Kerk hebben verklaard veel moeite te hebben met het com merciële karakter van Relivast en liever geen zaken met het bedrijf te doen. Gerefonneerd rapport negatief over traditionele vonnen van evangelisatie leusden gpd Kerkleden moeten zich realiseren dat zij vaak de enige 'bijbel' zijn die de niet-ker- kelijken om hen heen lezen. Drs. Gottfrid van Eek, opsteller van het rapport 'Ge- loofscommunicatie in missionaire situa ties', wil er maar mee zeggen dat velen meer waarde hechten 'aan een persoon en een authentieke benadering dan aan een bepaalde boodschap'. Veel evangeli satiecommissies en evangeliserende groepen hebben daar volgens hem te weinig oog voor. rapport het eerste deel van een tweejarig project van het gereformeerde 'Centrum voor Gemeenteopbouw' af. Doel van het project is om kerken en evangelisatie commissies tegemoet te komen in hun behoefte aan toerustingsmateriaal voor het missionaire gesprek over geloven. Om beslagen ten ijs te komen heeft Van Eek eerst een jaar lang veldonder zoek gedaan. Hij heeft in zijn rapport enige 'hoopgevende' projecten in kaart gebracht. De onderzoeker bezocht inloopcentra, buurtpastoraat en uiteenlopende ge- sprekskringen in Amersfoort, Zeist, Utrecht en Amsterdam. En steeds viel Van Eek op: „De boodschap en de boodschapper vormen één geheel. De gesprekshouding is niet zo wezenlijk als wat er inhoudelijk gezegd wordt over ge loven: over God, over bijbelse verhalen of andere momenten uit de christelijke traditie." Wees consequent in woord en wandel, is daarom zijn advies. Kerkleden moeten er van doordrongen zijn dat veel ex-kerkelijken en randker- kelijken niets of weinig meer van de kerk willen weten, juist door ervaringen met gelovigen die zelf niet handelden naar hun boodschap. Omdat ze, bijvoorbeeld, geen respect en aandacht hadden voor andersdenkenden. „Vaak leven zulke ne- open en persoon- t Van Eek. In deze postmoderne sa- 'allergisch ge- gatieve ervaringen verder als sterke voor oordelen. Vooroordelen vinden gemak kelijk bevestiging en zijn heel moeilijk af te breken." Alles draait om lijke ontmoeting, geseculariseerde menleving zijn worden voor grote verhalen, matische taal, voor groepsdwang en ab solute waarheden', legt de onderzoeker uit. „Wie meent langs de weg van ge stuurde geloofsgesprekken of kortstondi ge evangelisatieacties mensen te kunnen winnen voor het geloof, moet veelal re kenen op openlijke of verborgen afwij zing." HET WEER Zomer komt terug De westelijke kuststrook merkte ei genlijk niet zoveel van de Engelse bovenlucht-storing, die gisteren op bezoek was. De regen bleef beperkt tot de vroege ochtenduren. Diverse buien brachten 8 millimeter neer slag in Valkenburg, de Haarlemse regenmeter ving 5 millimeter op. Voor het overige werd het een dag met regelmatig zonneschijn en hoogoptorenende stapelwolken, die langs de kust niet of nauwelijks buien produceerden. Het koele zeewater speelde hier kennelijk een voorname rol, want enkele tientallen kilometers landinwaarts was het een komen en gaan van korte, maar felle buien, soms door onweer begeleid. In het noordoosten van het land smeedden de buien zich aaneen tot een intensief regengebied. Et- maalaftappingen van 20 tot 50 millimeter waren geen uitzonde ring. De temperaturen bleven voor het eerst sinds twee weken aan de lage kant; veelal tussen 16 en 19 graden. Tijdens de buien zakte het kwik zelfs tot 12 a 14 graden. Met een beetje geluk ontsnapt on ze regio vandaag opnieuw aan de toorn van Pluvius. Een volgende storing trekt waarschijnlijk over België en de zuidelijke provincies De laatste prognosekaarten geven een optimistisch beeld voor de ko mende dagen. Zaterdag gaat de luchtdruk boven West-Europa flin stijgen. Er vormt zich een aparte hogedrukkern boven het Engelse Kanaal, die de naderende bewol king van een warmtefront op de Noordzee deels doet oplossen. W< liggen nog altijd in tamelijk koele lucht met 18 tot 20 graden. Zondag ligt het hoog precies bovei ons land. De frisse wind zwakt ver der af en de zon treedt steeds mei op de voorgrond. Het kwik varieer] van 20 graden aan zee tot 25 gra den landinwaarts. Begin volgende week is de zomer helemaal terug. De hogedruk neemt de meest gun stige positie in boven Duitsland ei Zuid-Zweden; de wind gaat uit hel zuidoosten waaien en de warme Zuid-Europese lucht komt linea recta onze kant op. Maandag en dinsdag lijken schitterende dagen te worden met veel zon en maxim) die oplopen van 25 n den. r 30 gra- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag Noorwegen: Geleidelijk wisselvalliger met een veranderlijke be- wat regen of motregen. Maxima van 12 graden in noorden tot 23 graden plaatsen droog. Middag- temperatuur ongeveer 20 tegen de 25 graden. Denemarken: Vandaag geleidelijk zonni ge perioden en droog. Morgen toenemende be streeks 23 graden, morgen Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of een bui. Morgen opklarin gen en alleen in lerland'en het westen van Schotland kans op regen. Middag- temperatuur uiteenlopend van 17 gra den aan de westelijke kusten, tot 21 in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Vandaag van tijd tot tijd zon en eerst nog droog. Morgen enkele buien en eerst overwegend bewolkt. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Ten westen van Parijs toenemende be wolking gevolgd door regen. Morgen ook oosten meer bewolking en kans op WEERRAPPORTEN -Jeersldgkans yiinimumtemp. diddagtemp. regen. het v ZATERDAG 9 JULI 1994 Zon-1 Vrij zonnig. In h?t noordwesten mogelijk enkele wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur uiteenlopend van 20 gra den in de omgeving van Porto, tot 33 in het zuidoosten aan de Spaanse grens. In de Algarve ongeveer 28 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Spanje: Overwegend zonnig en warm In het noordwesten wat bewolking maar waar schijnlijk droog. Aan de Costa's maxima van 28 graden bij Barcelona tot 32 gra den bij Malaga. In het binnenland maxi ma boven 35 graden Aan de Atlanti sche kust beduidend lagere temperatu- Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Warm met middagtempera- tuur op de zuidstranden boven de 30 Zonnig' Middagtemperatuur vrak aan Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. Be.de dagen in bui. Vandaag ook in het westen kans op wat regen. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 23 graden langs de Atlanti sche kust tot ongeveer 30 graden in de Provence. Er staat harde Mistralwind. Mallorca en Ibiza: Zonnig en erg warm met maxima van ruim boven 30 graden. Italië: Flinke zonnige perioden. Vooral in het noorden, maar later ook elders kans op een lokale onweersbui. Middagtempera- ir ongeveer 30 graden. Zon op 05.29 Zon onder 21.5 Maan op 06.17 Maan onder21.5 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.22 16.48 Laag water 00.16 12.46 Weerrapporten 07 juli 20 uur: w 5/ 34 24 01 io 6 27 21 01 «3 23 15 20) 2 30 18 0 4 24 16 0) 2 20 13 20) 7 31 20 0) Innsbruck halfbew half bew nno2 27 16 23.; HEINZ ZDCDC f Ai£T ZV DCDr_ SZAAT-/S TT rt£7e£>v zsf// J VyJ V MZTZHALlERr A. EZfSTf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14