Leiden Meevaller zorgt voor verwarring Oranjeoranje en nog eens oranje Bus mijdt Beestenmarkt Wachttijden Bloedbank minder lang Leidenaar krijgt draaginsigne Jarig Minerva laat niets aan toeval over Gedwongen opname voor brandstichter Berovingen opgelost VRIJDAG 8 JULI 1994 13 Softdrugs /i rln Rijnwoude moet I 3 een verkooppunt voor softdrugs komen, vindt de stichting Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk (JJB) in Hazerwoude-Rijn- dijk. Tatoeage A Tatoeage beu? I Geen nood. De laserstraal biedt een vrijwel pijnloze uitkomst voor wie de tekening op zijn of haar huid kwijt wil. vrijdag 17.00-19.30 Jeugdtennis- toernooi, Stadhuisplein 19.00-23.00 'Clipavond', vi deotent, Beestenmarkt 20.00-22.00 Dans- en sport- demonstraties, Antonius Club huis, Lange Mare 21.00-23.00 Optreden ko- perblaasensemble Matthew Locke, binnenplaats Stadhuis zaterdag 11.00-16.00 Tentoonstel lingsreeks 'In zeven Leidse 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op. Leiden', Hooglandse Kerk 11.00-16.00 Kinderstraat- theater Coati Mundi, Stads huisplein 13.00-16.00 Drakenbootra- ce, Oude Rijn bij Apothekers- dijk 14.00-16.30 Finales jeugd- tennistoernooi, Stadshuis plein 18.00-23.00 Voetbalavond (Nederland-Brazilië) in video tent, Beestenmarkt vanaf 20.00 Musical Anatev- ka (Minerva), Schouwburg leiden caroline van overbeeke Een derde spreekkamer heeft ertoe bijgedragen dat de ex treem lange wachttijden bij de Leidse Bloedbank tot het verle den behoren. Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft de wachtkamer deze week be schikbaar gesteld. Incidenteel komen langere wachttijden nog wel eens voor, maar het is geen schering en inslag, zo meldt de directie van de Leidse Bloed bank. „Alleen als we plotseling veel extra bloed nodig hebben zoals bij een orgaantransplanta tie, kan het nog wel eens flink druk zijn", aldus directeur-be heerder R. Zeeman. Half juni kwamen er klachten van bloeddonors die met name in de ochtendurén lang moes ten wachten voordat zij aan de beurt waren. Voor een deel had dat te maken met een nieuwe werkwijze bij de Leidse Bloed bank. Zo moeten de donors tegen woordig de vragenlijst over hun gezondheid ter plaatse invullen in een keuringskamer. Omdat er maar twee keuringskamers aanwezig waren, en het compu tergestuurde oproepsysteem nog niet goed werkte, kon het voorkomen dat donors ander half uur in de wachtkamer za ten. Bij sommigen liep de irrita tie daarover zó hoog op, dat zij wegliepen. Volgens directeur Zeeman moeten bloeddonors zich zo veel mogelijk houden aan hun afspraak om problemen met de wachttijden te voorkomen. „Mensen moeten korhen op een vast tijdstip en afbellen als zij niet kunnen komen. Gebeurt dat niet, dan kunnen we lange wachttijden niet uitsluiten." leiden Burgemeester C. Goekoop heeft vanmiddag het 'draaginsigne gewonden' uitgereikt aan J.P.F. ten Broek. Deze Leidenaar heeft door zijn verblijf in Japanse krijgsgevangenschap blijvende lichamelijke schade opgelopen. Ten Broek verbleef van maart 1942 tot augustus 1945 in diver se kampen in voormalig Neder- lands-Indië, in Singapore en in Thailand. Hij is als militieplich- tige bij het voormalig KNIL in dienst geweest van 3 juli 1941 tot 31 mei 1946. 'We zitten er voor miljoenen guldens naast' Vervolg van voorpagina Oppositieleider A. Geertsema (WD) weet niet of hij nu blij of ongerust moet worden van de gunstige uitkomst van de jaarrekening 1993. „Aan de ene kant is er reden tot blijdschap want het begint erop te lijken dat de bezui nigingsoperaties, de reorganisatie van het ambtelijk ap paraat en het verbeterde beheer van de gemeentefinanci- en hun vruchten beginnen af te werpen. Anderzijds dringt de vraag zich op of de gemeente nu werkelijk in zicht heeft in haar financiële positie. Als je halverwege 1993 roept dat je voor vijf miljoen gulden het schip in dreigt te gaan en uit je jaarrekening blijkt dat je zeven miljoen winst hebt gemaakt dan heb je er dus voor twaalf miljoen naast gezeten. Dat zijn me nogal bedragen." men louter betrouwbare cijfers, die niet voor velerlei uitleg vat baar zijn. Ik vind dat Geertsema zichzelf overschat als hij denkt dat hij beter dan mijn hoogge kwalificeerde ambtenaren kan bepalen hoe de vork in de steel zit." Geertsema is bang dat tegen de tijd dat Walenkamp de cijfers met toelichting vrijgeeft in het college van burgemeester en wethouders al is bepaald hoe het geld het beste kan worden Geertsema concludeert dat de gemeente miljoenen guldens anders besteedt dan de ge meenteraad heeft gevraagd. Het raadslid doet andermaal een beroep op Walenkamp om de jaarrekening nu openbaar te maken. Walenkamp blijft dat echter weigeren. Hij wil eerst een studie laten verrichten naar de oorzaak van de verrassende meevaller. „Uit mijn vingers ko- besteed. Zelf zou hij het liefste een lastenverlichting doorvoe- Wethouder Walenkamp waarschuwt voor voortijdige ideeën over de bestemmingen van het geld. „We weten hele maal nog niet of er sprake is van een structurele meevaller of een incidentele." PvdA'er S. de Vreeze, in 1993 wethouder financiën, denkt dat de meevaller wel eens het ge volg zou kunnen zijn van de 'budgetdiscipline' waarop hij heeft gehamerd. „We hebben de directeuren van de ambtelij ke diensten op het hart gedrukt binnen hun begrotingen te blij ven. Die zijn klaarblijkelijk ri goureus gaan snoeien. Zo zijn er nogal wat vacatures onver vuld gebleven. Ik verwacht ove rigens dat van de meevaller maar een klein deel een structu reel voordeel zal blijken te zijn. Zo beschouwd praten we over peanuts want in de gemeente begrotingen gaan tussen de 700 en 800 miljoen gulden om. Ik blijf bij mijn verhaal dat er zwaar weer op komst is." Busmaatschappij Westneder land neemt zaterdagavond het zekere voor het onzekere. Na de voetbalwedstrijd Nederland- Brazilië rijden de bussen niet meer over de Beestenmarkt. Met deze maatregel hoopt de vervoerder vernielingen van voertuigen te voorkomen. Maandagavond liep een bus van Westnederland schade op door acties van uitzinnige voet balfans. Een bus, die op de Beestenmarkt stopte, werd door Oranje-aanhangers wild heen en weer geschud. Als gevolg daarvan werden stalen platen aan de onderkant van de bus beschadigd. De ruitenwissers werden door voorbijgangers van de wagen afgetrokken. Rayonchef van Westneder land, J. van Steyn, zegt dat de bussen vanaf dat moment zijn omgeleid via de Rijnzichtbrug en hef Noordeinde. „De chauf feur van de beschadigde, bus stond doodsangsten uit. Hij kreeg hele glazen bier naar zijn hoofd gegooid en kon maar moeilijk wegrijden. De Steen straat zat helemaal dicht met mensen. Ook de passagiers wa ren doodsbenauwd. Er zat een vrouw met baby in de bus die van angst begon te huilen. Nou ja, je kunt ook zeggen dat we geluk hebben gehad als je hoort wat er in Den Haag is gebeurd." Om soortgelijke situaties - of erger - te voorkomen, wacht Doorkijkje tijdens de Peurbakkentocht Flintstones winnen Peurbakkentocht de Visbrug. Het Leidse publiek heeft massaal Westnederland zaterdagavond niet af wat er na de wedstrijd Nederland-Brazilië gaat gebeu ren. Na afloop van de wedstrijd rijden er geen bussen meer over de Beestenmarkt, waar in een grote tent veel Leidenaars de wedstrijd op het scherm volgen. De wedstrijd begint om half tien 's avonds. Van Steyn: „Wie met de bus gaat durft dan toch niet bij de halte Beestenmarkt te gaan staan." De Leidse politie zal zaterdag tijdens en na de wedstrijd geen extra agenten inzetten. Een woordvoerder meldt dat de feestvreugde tot nog toe zonder verontrustende incidenten is verlopen. „We gaan ervan uit dat het rustig blijft." Tenminste tien van de 46 deelnemers van de Peurbakkentocht in Leiden hadden zich laten inspireren door de successen van het Nederlands elftal, 't Was voor het waterpo dium aan de Hoogstraat bijna alles oranje wat de klok sloeg. Zelfs de reddingsbrigade en de brandweer kwamen in oranje bootjes. Met 46 deelnemers was de traditionele ope ning van de Lakenfeesten gisteravond gro ter dan vorig jaar. „En zo gaan we met z'n allen toch weer naar een fantastisch feest", riep organisator Aad van der Luit van het podium bij Annie's Verjaardag. De deelnemers hadden er werk van ge maakt,. dat was duidelijk. Henk van Zanten kwam met een Jurassic Parc-boot, waar de opvarenden als een stel ontdekkingsreizi gers in tropenuniform tussen dinosaurus sen, een triceratops, een pteranodont en een stel varens paradeerden. Op twee boten figureerden de Flintstones, zwaaiend met knotsen in hun oranje met zwarte tijgervel len. En verder waren er corso-boten, schui ten met potten die rookwolken uitbraakten, volledig met groen opgetuigde bakken en carnavaleske schepen met blaaskapellen aan boord. Organisator Van der Luit vond de boten allemaal even schitterend. Hij liet voor de duizenden toeschouwers aan de kant de superlatieven over elkaar heen rol len. „Het zijn er deze keer fantastisch veel. En er zijn erbij... fantastisch! Je hoeft er niet voor naar een sprookjespark: je vindt ze op de Lakenfeesten in Leiden. Is dit mooi, of is dit mooi?" Sommige bemanningen probeerden de jury met drank te lijmen. Van één boot wer den stokken met treetjes bier naar de jury uitgestoken, anderen balanceerden roeispa nen met glaasjes verse jus d'orange naar de jurytafel. De versnaperingen werden in dank aanvaard, maar konden de jury niet vermurwen. De gulle gevers vielen niet in de prijzen. Al vielen zij beter in de smaak dan de boot die met een rookpot de juryle den in een grijze wolk hulde. „Hup, moven geen punten", brulde een van de drie Mi- nervanen onder de puntentellers. Maar verder viel er geen wanklank te be speuren bij het Leidse waterfeest. Of het moest het bejaarde echtpaar op de boot Banjer zijn, dat met geen drie politie-agen- ten was weg te sturen uit de 'bak' waar de 'vlootschouw' plaats had. De Banjer lag er al bij het begin van de Peurbakkentocht en weigerde ondanks sommaties van de politie te verdwijnen. Uiteindelijk loodste een agent de ouderen uit de gevarenzone. Maar net zo vrolijk kwamen zij even later weer van de Oude Rijn onder de brug door gevaren. „Da's toch afschuwelijk", riep Van der Luit. „Die ouwe baas verdomt het gewoon om weg te gaan." Opnieuw werd de boot verwijderd, maar toen rond half tien alle boten verza melden voor het waterpodium en de Banjer doorleuk weer door het deelnemersveld voer was de spreekstalmeester al minder vriendelijk. „Wil die meneer met die rode trui als de bliksem de bak uitgaan?" Winnaar van de Peurbakkentocht werd ten slotte de boot van basketbalvereniging The Flintstones, die ook in de categorie 'verenigingen' al de beker in de wacht had gesleept. Bij de bedrijven won archeolo gisch themapark Archeon, dat met een boomkano naar Leiden was gekomen. De boot Jurassic Pare won in de categorie par ticulieren en van de peurbakken met mu ziek vond de jury die van de Spoorbumpers de beste. Feest begint over vier dagen Het grootste particuliere feest ooit in Leiden gehouden. Stu dentenvereniging Minerva gaat voor die kwalificatie. Op het NEM-terrein tussen Roosevelt- straat en de spoorbaan waren gisteren nog honderden leden van het corps nog druk bezig met het voorbereiden van de festiviteiten rond het 36-ste lus trum. Een lege loods is de afge lopen weken omgebouwd tot een enorme feesthal waar, ver deeld over de vier dagen, naar schatting enkele duizenden le den en oud-leden worden ver wacht. De organisatie heeft uit gebreide voorzorgsmaatregelen genomen om overlast en onge lukken te voorkomen. Zó afgelegen en tóch zo cen traal. Zo omschrijft Reinout Sickler, de 23-jarige spin-in-het- web van de activiteiten rond het 180-jarig jubileum van Minerva, de feestiocatie. Aan de buiten kant biedt het braakliggende stuk grond in Zuid-West dezelf de indruk zoals het al jaren doet. Welig tierend onkruid en in de verte steken daar verpau perde en afgebladderde loodsen bovenuit. Een punt van het ter rein, gelegen aan de Trekvliet, is nu omgeven door een haag met hekken en twee hoog opgesta pelde scheepscontainers. Ze moeten ervoor zorgen dat de omgeving geen last heeft van de feestende studenten en, wat Mi nerva betreft, indringers op af stand houden. Wie zich eenmaal binnen dit cordon mag begeven, komt in een compleet andere wereld. Tientallen kleurrijke, strand tentjes, alles zelfbouw, wisselen elkaar in vorm en materiaal af. Verder zijn er podia, een vijver tje, diverse barretjes en bouw keten waar de organisatie zetelt. Het meeste werk is echter aan het interieur van de kale loods besteed. Er is geboord, gezaagd, gefreesd, getimmerd, gemetseld en er zijn liters verf gebruikt. Het geheel is een soort super disco geworden, bestaande uit dansvloeren, niveauverschillen en kleine en grotere barretjes. Tientallen tappunten vormen daarvan telkens het middel punt. Alles is opgebouwd uit scheepscontainers, steigerpij- pen en (sloop) hout. De menge ling van kleuren en bedrijvig heid hebben nog het meest weg van het in de jaren zeventig po pulaire tv-programma 'Zes kamp Spel -zonder- grenzen Volgens Sickler wordt bij het feest meer dan ooit aan het voorkomen van overlast ge dacht. Nooddeuren en kilo's is- lotiemateriaal zijn aangebracht. Brandweerinspecteurs kwamen- bijna dagelijks kijken of alle bouwwerken en leidingen in or de zijn. Ook opzichters van de NEM houden de boel in de ga ten. Verder zijn omwonenden middels brieven en een uitnodi ging voor een borrel op de hoogte gesteld. „We hebben contact gehad met organisato ren van soortgelijke lustrum feesten in andere studentenste den. Daar hoefde niet een keer ingerepen te worden en verliep alles perfect. Wij doen ons best om dat hier ook zo te krijgen",, aldus Sickler. Het wereldrecord zaklopen is niet in Leidse handen gekomen. Voor de recordpoging die gisteravond op het Pieterskerkplein door stu dentenvereniging Minerva werd georganiseerd, waren tegen de duizend deelnemers nodig. Het evenement trok echter naar schat ting een kleine driehonderd belangstellenden. Een 44-jarige Leidenaar, die in maart van dit jaar zijn eigen woning aan de Paul Krugerstraat in Leiden in brand stak, is door de recht bank in Den Haag ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank achtte de man volledig ontoerekeningsvatbaar en besliste dat hij een jaar opgenomen moet worden in een psychiatrische inrichting. De man, die al jaren psychische problemen heeft, probeerde zich op 5 maart van het leven te beroven door het bed waarop hij lag in brand te steken. Doordat hij in paniek raakte en de buren waar schuwde, konden ernstige ongelukken worden voorkomen. De officier van justitie had twee weken geleden op TBS met dwangverpleging aangestuurd. Zij achtte het gevaar voor herhaling groot. Met de aanhouding van drie Leidse jongens in deJeeftijd van 13 en 15 jaar denkt de politie di verse berovingen te hebben op gelost die de afgelopen twee weken werden gepleegd in de Duin- en Bollenstreek. Het gaat daarbij om vijf berovingen op de Leeweg in Noordwijkerhout en een op de Leidsevaart in Voorhout. In Voorhout werd van een jongen een walkman gestolen, in de overige gevallen werden jonge mensen op hun fiets tot stoppen gedwongen en om hun portemonnee 'ge vraagd'. De politie kon de drie jonge ren aanhouden naar aanleiding van een fietsendiefstal aan de 's Gravendamseweg in Noordwij kerhout. Een signalement van getuigen leidde tot de aanhou ding van twee trio's, in Leiden en Oegstgeest. De drie Leidena- ren (11 tot 17 jaar) die in Oegst geest werden aangehouden ble ken de daders van de fietsen diefstal. De andere drie bleken niets met de diefstal te maken hebben, maar wel kwam het signalement van een van hen sterk overeen met dat van een van de daders van de diverse berovingen. Deze bekende de berovingen. Zijn bekentenis leidde tot de aanhouding van nog twee Leidenaars. Wateroverlast Topaaslaan leiden De flatwoning aan de Topaaslaan van een 47-jarige Leid se vrouw, is gistermiddag voor een flink deel blank komen te staan. In de hele flat waren nieuwe radiatorkranen aangebracht. Maar in de woning boven die van de Leidse vrouw, ontstond een forse lekkage bij zo'n kraan. Omdat de bovenbuurman niet thuis was, moesten politie en vertegenwoordigers van de woning bouwvereniging er aan te pas komen om de waterstroom te stoppen. leiden Een 22-jarige man is gistermiddag rond half vijf aange houden nadat hij bij een restaurant in de Burgsteeg een greep in de kassa had gedaan. De man maakte zich na de diefstal uit de voeten. Een personeelslid*betrapte hem. De politie hield de man aan, nadat zij een signalement van hem had. Hij was voor de agenten geen onbekende. De greep in de kassa leverde hem 300 gulden op. Man doet greep in kassa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13