1 Suzuki Alto wordt volwassen mini Weg en wiel Eerste 4-cilinder diesel bij BMW ROB GORRIS MultiAuto JÉ autobedrijf adri mulder b.v. Volvo vernieuwt topmodel 960 Autoindustrie VS ziet elektro-auto (nog) niet zitten Bio-olie voor op de ketting DONDERDAG 7 JULI 1994 9 Komende herfst introduceert BMW, ten behoeve van de 3-se- rie, zijn eerste 4-cilinder diesel motor. Deze nieuwe krachtbron is, op het cilindertal na, tech nisch identiek aan de bestaande 2.5 liter 6-cilinder turbodiesel. Met turbo, tussenkoeler en elektronisch geregelde dieselin spuiting levert de vierpitter 90 pk, het gemiddeld verbruik be- BLIK IN HET VERLEDEN draagt volgens de Duitse fabri kant rond een liter op 16 km. De eerste 3-serie dieselversie uit 1985 had evenveel vermogen in huis, toen nog uit een 2.4 liter 6- cilinder zonder turbo. Het was onvoldoende voor de typerende BMW-sportiviteit. De nieuwe kleine turbodiesel belooft veel meer: een 20 km/u hogere top snelheid (183 km/u) en een ac ceptabele. haast twee seconden snellere acceleratie van 0-100 km/u in 14,5 seconde. Het type met de nieuwe motor gaat 318tds heten, aansluitend op de aanduidingen van de be staande benzinemodellen, hoe wel de motor feitelijk bijna 1.7 liter inhoud heeft en de aandui ding dus 317 zou moeten zijn. De ïdeine diesel wordt zowel le verbaar in de 4-deurs sedan als enkele maanden later in de nieuwe 3-deurs Compact. Over de prijs is nog niets bekend. Middelzware truck van Volkswagen LEUSDEN GPD Op de bedrijfswagenshow in Hannover, begin september, zal Volkswagen een nieuwe be- drijfswagenlijn voorstellen. Het type L80 valt in de 7,5 ton klas se, terwijl tot nu toe het gamma ophield bij de LT (2,8 tot 5,6 ton). MAN bracht in samenwer king met VW eerder al een zwaardere versie van de LT uit. Een opvolger voor de LT ont wikkelt VW nu samen met Mer cedes. Opmerkelijk is dat de L80 door VW's dochterbedrijf in Brazilië wordt gebouwd. Of de nieuwe reeks ook in Nederland in de verkoop komt is nog niet bekend. ROB GORRIS LEIDEN BV, HOGE RIJNDIJK 278, 2314 AL LEIDEN TEL. 071-896000 ROB GORRIS ALPHEN AAN DEN RIJN, A. VAN LEEUWEN HOEKWEG 1-5, 2408 ALPHEN AAN DEN RIJN, TEL. 01720-22214 Mm, De Italiaanse Volvo-im- porteur heeft onlangs een succesvolle aanval gedaan op het 24-uurs snelheids record voor auto's met een motorinhoud tot en met 2.0 liter. Een Volvo 850 Estate met 2.0 liter 5- cilinder turbomotor legde op het circuit van Nardo (nabij de plaats Lecce) in 24 uur een afstand af van 5.209,246 kilometer, een gemiddelde snelheid van iets meer dan 217 km/uur. Suzuki laat de nieuwe Alto in India maken omdat daar goedkoper ge produceerd kan worden. foto nimag wordt gebruikt. Voorts valt het veercomfort alles mee en stuurt de Alto bij normaal tempo niet nerveus, zoals vele kleine en lichte auto's wel doen. In weinig opzichten doet Suzu ki's nieuwe kleinste nog aan als een minimum-auto. De stoelen zijn wat klein, maar er zitten tenminste forse beklede hoofd steunen op die hoog genoeg rei ken. Het dashboard is simpel maar netjes en omvat eigenlijk alles wat nodig is, hetgeen voor de hele uitrusting opgaat. Een deelbare achterbank is nut tig maar komt pas in een luxere versie, waaraan volgens de im porteur wordt gewerkt. De huidige Alto is er nu alleen in luxe Vijfdeurs GLS-uitvoering met handschakeling, het nieu we model is er alleen als 1.0 GL in slechts drie kleuren. Zoveel mogelijk identieke auto's bouwen houdt de produktie goedkoop. Diverse andere Ja panse merken gingen het schip in met te grote prijsstijgingen na opwaardering van hun klein ste model. Het lijkt of Suzuki met de Alto (vanaf 18 mille) geen psychologische prijsbar- rières doorbreekt, vast staat dat hij zijn geld dik waard is. Hooguit zal men de consument er even van moeten doordrin gen dat de nieuweling echt toegroeit naar de klasse van de kleinste Europese auto's, die een stuk duurder zijn. /Va wordt autorijden pa* ecAt üufof Hoge rijndijk 4, leiden Telefoon 071 -125259 Ma 'N MUUXR OCCASION RIJDT U OP ZCKCR. RIJNSBURGERWEG 88, RIJNSBURG, TEL. 01718-29302 Nieuwe accu lichter en sterker De Italiaanse firma Phos Bat teries presenteert een lithi- um-polymeeraccu die drie keer lichter is dan een lood- accu en 300% meer vermo gen heeft dan de modernste nikkel-cadmium accu. De nieuwe batterij blijft volgens de fabrikant zes keer langer geladen dan normaal. Onder meer Fiat heeft al be langstelling getoond voor de nieuwe energiebron, waarvan de geplande jaarproduktie op 30.000 stuks ligt. De accufir ma uit Milaan concurreert met Delco (onderdeel van GM) dat een soortgelijke accu heeft, maar dan half zo krachtig. De prijs van de veel belovende Phos-accu komt in de buurt van 200. Een ver gelijkbare nikkel-cadmium accu kost het vijfvoudige. In de tweede helft van de jaren vijftig deed de Brit se Ford-vestiging goede zaken met een drietal au to's dat als Fords Triomf Trio werd gepresenteerd. Het zogenoemde 'instapmodel' de eenvoudigste en goedkoopste van de driewas de 4-cilinder Ford Consul, gevolgd door het sterkere 6-cilinder middenmodel Zephyr. De gedistingeerde Zodiac tenslotte had ook een 6-cilinder motor, maar was weer een stukje luxer uitgevoerd dan de Zephyr. De Britse Fords waren degelijke auto's die lang mee gingen. Zolang zelfs dat sommige exemplaren nu nog steeds actief zijn. Zoals deze nog in redelijke staat verkerende Zodiac, die werd gezien in Parapat op Sumatra, Indonesië. foto ronald frisart Huidige 'goedkoopste auto van Nederland' blijft nog minimaal Wee jaar leverbaar In het voorjaar toonde Su zuki voor het eerst in Euro pa zijn nieuwe Alto, als eerste is Nederland nu aan de beurt voor de feitelijke levering. De Alto komt niet uit Japan maar uit India, waar goedkoper geprodu ceerd kan worden. Toch wordt de nieuwe Alto een flink stuk duurder dan de oude, die nog minstens twee jaar leverbaar blijft. HEINENOORD.GPP Het nieuwe model werd zoveel volwassener dat de hogere prijs volstrekt gerechtvaardigd is, toont de eerste rij-indruk. Als de ijzeren waardevastheid die de oude Alto kent, behouden blijft weegt een 2.500 hogere aan schafprijs ook minder zwaar. Mede door die hoge inruilwaar- de bepaalde de Consumenten bond meermaals dat de Suzuki Alto de laagste bedrijfskosten heeft van alle in Nederland le verbare auto's. Hetgeen ver klaart waarom het al sinds 1986 niet meer belangrijk veranderde model steeds goed verkoopt. Daar auto's in het algemeen steeds duurder worden ver wacht de importeur toenemen de belangstelling voor kleine en goedkope modellen. Daar kan de volwassen nieuwe Alto mooi op inspelen, die meer dan de oude versie als gezinswagen kan meetellen. De auto werd liefst 20 centimeter langer en 8 centi meter breder. Genoeg om zowel voor- als achterin volwaardige zitruimte te bieden. Daarbij blijft nog een bagagevak van ruim 200 liter inhoud over, al leszins toereikend voor week endbagage of wekelijkse bood- schappeninkoop. Dat is nog niet alles. Een van drie naar vier cilinders en van 0.8 naar 1.0 liter vergrote motor laat de nieuwe Alto goed mee komen op de snelweg. Verba zend is hoe prachtig rustig hij daarbij loopt, ook als voor rap inhalen een hoog toerental FIETSSTROOK Theo WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Nieuw-Vennep en Roelofarendsveen. Vlaardingen - Hoogvliet (A 4) T.h.v. de Beneluxtunnel, avond en nacht. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Bleiswijk en knooppunt Gouwe, avond en nacht. Gorinchem - Nijmegen (A 15) Tussen Meteren en knooppunt Deil. Rotterdam richting Bergen op Zoom (A 29) T.h.v. de Heinenoordtunnel. Arnhem - Nijmegen (A 52) T.h.v. Waalbrug Nijmegen, overdag. De Zweedse autofabrikant Vol vo heeft zijn topmodel, ge naamd 960, gewijzigd en dan vooral op het technische vlak. ,,Als hij snel voorbijrijdt, zullen de uiterlijke wijzigingen niet erg opvallen", bekent een woord voerder van de importvestiging in Beesd, „maar toch is de voor zijde van de auto geheel nieuw ontworpen en is er het een en ander aan de flanken en de ach terzijde veranderd Naast de bekende 3.0 liter 6-ci- linder (204 pk) komt voor het modeljaar 1995 nu ook de 2.5 li ter 6-cilinder (170 pk) beschik baar, de nieuwe motor waarvan de 5-cilinder in de succesvolle voorwielaandrijver 850 is afge leid. Het onderstel is bovendien totaal gewijzigd, Volvo heeft on der meer een andere wielop hanging ontwikkeld. Nieuw is ook dat er een hand- geschakelde versnellingsbak voorhanden is. Tot dusver was de 960 uitsluitend met een elek tronisch geregelde automati sche transmissie verkrijgbaar. Ook het dashboard is ver nieuwd. Andere veranderingen betreffen de verhoogde veilig heid. Een niet onbelangrijk aspect aan de nog immer achterwiel- aangedreven luxe limousine, wederom beschikbaar als sedan en stationwagon, is de nieuwe prijs. Aanvankelijk kostte de 960 rond de 120.000 gulden, maar vorig jaar kwam een versie be schikbaar voor 87.000 gulden. Volvo verlaagt nu die prijs weer door een zogenoemd 'instapmodel' te introduceren. Dat gebeurt conform de nieuwe prijsstrategie, gekoppeld aan een groot aantal optiemogelijk heden en accessoires. De nieu we 960 2.5 sedan is te koop van af 71.900 en de Estate 2.5 van af 76.400, de versies met 3.0 li ter motor beginnen bij 87.500, respectievelijk 92 mille. Meer motoren, modernere neus en een ander onderstel LOS ANGELES PHIL REEVES THE INDEPENDENT In het meest ambitieuze anti luchtvervuiling programma ter wereld heeft de Amerikaanse staat California bepaald dat 2 procent van de voertuigen die in 1998 door de autofabrikanten op de markt worden gebracht geen enkele vervuiling meer mogen uitstoten. De kom waar in Los Angeles is gelegen heeft de slechtste luchtkwaliteit van de Verenigde Staten. In de praktijk betekent deze maatregel dat de auto's niet meer op brandstof, maar op stroom moeten rijden. Het quo tum van 2 procent dat over eenkomt met 25.000 auto's zal geleidelijk worden vergroot tot 5 procent in het jaar 2001 en 10 procent in 2003. Fabrikanten die zich niet aan de nieuwe richtlijn houden, riskeren een boete of zelfs een verkoopver bod in de staat California, een van de grootste afzetmarkten voor auto's in Amerika. Milieu-activisten zijn in hun nopjes met deze wetgeving, die autofabrikanten dwingt serieu zer onderzoek te doen en meer te investeren in elektrisch aan gedreven auto's. Maar de grote autofabrikanten staan op hun achterste benen. De termijn van drieëneenhalf jaar zou veel te kort zijn om een deugdelijke elektrische wagen te ontwikke len. Hoewel de Amerikaanse autoindustrie al miljoenen dol lars aan onderzoek heeft uitge geven, blijft het een probleem om een accu te ontwikkelen die geen fortuin kost en toch een behoorlijke actieradius oplevert. De huidige accu's zijn duur en moeten om de 170 kilometer worden opgeladen. Chrysler heeft aangekondigd een elektrische versie van zijn mini-vans op de Californische markt te zullen brengen om aan de wetgeving te voldoen, maar de vans zullen meer dan 80.000 gulden gaan kosten en slechts 167 kilometer kunnen rijden voordat de accu opnieuw moet worden opgeladen. Ford heeft toegezegd eveneens aan de keidochters worden, omdat ze qua prijs en kwaliteit niet kun nen tippen aan de conventione le modellen. De Californische wetgevers zijn zich van deze problemen be wust, maar houden voet bij stuk in de overtuiging dat alleen dwang van overheidswege de ontwikkeling van milieuvrien delijke auto's kan bewerkstelli gen. De elektrische auto's zijn weliswaar duurder in aanschaf, maar goedkoper in onderhoud. Bovendien zullen massapro- duktie en de groeiende afzet de kosten steeds verder drukken, aldus de wetgevers. Het lijkt erop dat de autofabri kanten zich in het onvermijde lijke zullen moeten schikken. Twee andere Amerikaanse sta ten, New York en Massachu setts, hebben inmiddels het voorbeeld van California ge volgd en nog eens minimaal tien staten overwegen dit jaar dezelfde wetgeving in te voeren. VERTALING: MARGREET HESLINGA deadline te zullen voldoen, hoe wel dat volgens de fabrikant de nutteloze produktie betekent van een dure auto van inferieu re kwaliteit. Daarnaast overwe gen de Amerikaanse autofabri kanten om de prijs van conven tionele wagens te verhogen om de onvermijdelijke verliezen te dekken als ze in 1998 een begin moeten maken met de overstap naar elektrische voertuigen. De vereniging van Californische autohandelaren ziet eveneens weinig heil in de elektrische au to's die in 1998 op de markt zul len worden gebracht. Volgens de handelaren zullen het win- Noodgedwongen houdt ook autofabrikant Ford zich al enige jaren bezig met elektrisch aangedreven auto's. Een van de modellen waarmee werd geëxperimenteerd was deze 'zero emission' Ford Aerostar. foto ford Van een fiets zonder ket- tingkast is de ketting het enige on derdeel dat regelmatig om een schoonmaak- en smeerbeurt met dunne olie vraagt. De kogella gers van wielen, trap pers, bracketas en bal- hoofd zijn als alles in or de i i daarom juist niet worden ingespoten met olie. Hoe slechter het weer, des te vaker zal de ketting om onderhoud vragen. Stof en zand hechten zich gemakkelijk aan een ingesmeerde ketting. Die combinatie geeft al snel een vettige modderkoek, die geen enkele smerende werking meer heeft. Fietsen zonder gelaaak 's dan niet meer mo- Bio-derailleurolie zit ii geplaatste tuit. i handige flacon met schuin vormt. Deze is duur der en niet biologisch afbreekbaar. Eurol zegt de olieprodukten te laten uittesten door professionele wielerploegen. Remlicht Union presenteert een nieuw soort fiets verlichting onder de naam Multi Power System. Het gaat om i de Met petroleum of dieselolie en een oude tandenborstel is het vuil-gemakkelijk te verwijderen. Dunne olie smeert goed en vormt de beste bescherming. Dikke olie verandert veel te snel in de bekende modderkoek. Als er vaak gesmeerd moet worden komt biologisch afbreekbare olie in aanmerking. Eurol in Nij- verdal brengt daarvoor een nieuw soort derailleurolie onder de naam Bio op de markt. Deze zit in een handige flacon met schuin aangebrachte tuit, zodat de te smeren onderdelen goed bereikbaar zijn zonder vette vingers te krijgen. De flacon kan plat worden neergelegd, zonder dat de olie eruit loopt. Eurol maakt 14 verschillende smeermiddelen en onder- houdsprodukten voor fietsen, waaronder biologisch afbreek bare rijwielolie. Die is iets dik ker dan derailleurolie en wel kom op plaatsen waar het piept, behalve als het om kogellagers gaat. De fietser kan ook silico- nenolie of teflonolie voor op de ketting kopen, die een water-, stof- en zandafstotende film binatie met elektronika zorgt voor verlichting als de fiets rijdt èn stilstaat. Er hoort bovendien een remlicht bij en een voorzie ning die het licht automatisch inschakelt bij duisternis. Union gaat deze verlichting volgend jaar op enkele modellen monte ren. Als los systeem kost deze verlichting 100 gulden. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid heeft berekend dat vorig jaar 45 procent van de Nederlandse fietsers met kapotte fietsverlich ting reed. Dat is vergeleken met 1988 een toename van 15 pro cent. De stichting dringt aan op extra campagnes en politietoe zicht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9