'Rebellen hebben opmars gestaakt' Buitenland Aanval op Noorse kustwacht Clinton vraagt Balten om tolerantie tegenover Russen Mukalla komt ongeschonden uit de Jemenitische oorlog 'VS oefenden voor inval in Haïti' 'Nieuwe impuls in vredesproces' 3 'Andreotti was volwaardig lid van de maffia' DOMDERDAG 7 JULI 1994 Doden bij overstromingen en branden VS atlanta De Verenigde Staten worden geteisterd door overstro mingen en bosbranden. In het zuidoosten van de VS zijn giste ren zeker dertien mensen bij overstromingen om het leven ge komen. Vooral de staat Georgia werd zwaar getroffen. De over stromingen volgden op zware regenval. Op sommige plaatsen viel binnen 24 uur ruim een halve meter regen. In negen weste lijke staten woedden grote branden die in Colorado aan zeker elf brandweerlieden het leven hebben gekost. Al 18 doden bij bosbranden Spanje madrid Tijdens bluswerkzaamheden bij branden in Zuidoost- Spanje zijn gisteren zeker vijf mensen omgekomen toen hun vliegtuigje neergestortte. Een zesde raakte zwaar gewond. Hier mee komt het aantal mensen dat als gevolg van de branden zijn omgekomen op achttien. Rond de twintig personen raakten zwaar gewond door de vlammen, die al meer dan 100.000 hecta re bosgrond Elf doden bij schietpartij Johannesburg Johannesburg» Ten minste elf Zuidafrikanen zijn gisteravond oen onbekende schutters met automatische wapens openden op zeker drie taxibusjes met pendelaars tus sen Johannesburg en het oostelijk gelegen zwarte woonoord Kaüehong. Ten minste acht mensen raakten zwaar gewond. De schutters wisten te ontkomen. De Zuidafrikaanse politie ging vanuit dat de schietpartij voortvloeit uit de aanhoudende oorlog tussen taximaatschappijen die strijden om de lucratieve routes tussen Johannesburg en omliggende zwarte woonoorden. Kazachstan verplaatst hoofdstad alma-ata De Centraalaziatische republiek Kazachstan krijgt voor het jaar 2000 een nieuwe hoofdstad. Het parlement besloot gisteren de huidige hoofdstad Alma-Ata te verruilen voor Akrno- la, het vroegere Tselinograd dat ongeveer 850 kilometer noord- westelijker ligt. Akmola ligt veel centraler en bevindt zich in het deel van Kazachstan waar veel Russen wonen. Deskundigen schatten de kosten voor de verhuizing van regering en ambtena renapparaat uiteindelijk op omgerekend twintig miljard gulden. De jaarlijkse begroting van Kazachstan bedraagt zo'n zes miljard gulden. Franse veiligheidszone in Rwanda bewijst zijn nut Het opzetten van een veiligheidszone in het zuidwesten van Rwanda werpt zijn vruchten af. Volgens Parijs res pecteert het Rwandees Patriottisch Front (RPF) de zone waar zo'n 400.000 vluchtelingen door Franse troepen worden beschermd. Een regeringswoordvoerder betitel de de humanitaire interventie gisteren als een 'succes'. „Het RPF heeft zijn opmars gestaakt. Er is geen militaire confrontatie. Er zijn over de gehele linie geen proble men." PARUS Rtr-AFP Volgens een RPF-woord voerder in Europa zijn de rebellen ech ter van plan de Franse troepen uit het land te verjagen. „We gaan het de Fransen heel moei lijk maken om er te blijven...zo wel diplomatiek, politiek als mi litair." Het RPF beschuldigt de Fransen ervan het door de Hu tu's gedomineerde regeringsle ger te steunen. De woordvoer der: „De wereld moet kiezen tussen een regering van moor denaars, die wordt beschermd door de Franse regering en de eenheidsregering die wij gaan opzetten." De rebellen kondigden giste ren aan een nieuw landsbestuur te willen vormen onder leiding van de gematigde Hutu Faustin Twagiramungu. Hij werd eerder door het RPF benoemd tot pre mier van een overgangsrege ring, maar trad nooit in functie, omdat de Hutu-regering en het RPF het niet eens konden wor den over de uitvoering van het vredesakkoord dat vorig jaar au gustus in de Tanzaniaanse stad Arusha werd bereikt. Maandag namen de rebellen de twee grootste steden van het land, Kigali en Butare, in. Frankrijk liet daarop het strikt neutrale karakter van de Opera- Rode Khmer I in Cambodja buiten de wet jS PHNOM PENH AFP-Rtr Het parlement van Cambodja heeft gisteren de guerrillabewe ging Rode Khmer buiten de wet gesteld. De regering in Phnom Penh, die overweegt de Rode mo Khmer geheel te verbieden, ide hield de deur open voor nieuwe n a vredesbesprekingen met de re- jij bellen. De Cambodjaanse poli- ZJ tie heeft gisteren minister Hin Jara Sen (binnenlandse zaken) en >pe enkele hoge veiligheidsfunctio- 'isic narissen gearresteerd. Zij wor- }eK den van betrokkenheid bij de j® j mislukte staatsgreep die twee n-CL ex-ministers vorige week pleeg- ker den, verdacht, ken iter Socialisten in f Frankrijk boos over afluisteren I PARUS DPA-Rtr Een vertrouwelijke bijeenkomst van de top van de Franse Socli- 'astische Partij (PS) blijkt te zijn afgeluisterd door een agent van de inlichtingendienst. Voorzit ter Emmanuelli van de PS eist een parlementair onderzoek naar de affaire die door sommi ge socialisten al vergeleken wordt met het Amerikaanse Watergate-schandaal. Verkla ringen van minister Pasqua (binnenlandse zaken) dat er sprake is geweest van een 'per soonlijk initiatief van enkelin gen' werden door de PS als 'weinig overtuigend' en 'lach wekkend'afgedaan. Oslo» De Noorse kustwacht heeft gisteren waarschuwingsschoten gelost op de 'Whales Forever', een schip met activisten van de milieugroepering Sea Sheperd (zeeherder) dat de walvisjacht probeerde te verhinderen. De kustwacht slaagde er echter niet in de activisten te arresteren. De militante activist Paul Watson had eerder het kustwachtschip Andenes geramd (foto), dat de milieu-activisten wilde beletten de Noorse territoriale wateren binnen te varen. Watson, die er geen geheim van maakt met ge weld de walvisvaart te willen voorkomen, beschuldigde de No ren van 'piraterij'. De 43-jarige Canadees is eerder in Noorwegen bij verstek veroordeeld wegens sabotage van een walvisvaarder. Watson is inmiddels met zijn schip naar de Shetland-eilanden gevaren om daar herstelwerk zaamheden uitte voeren. 'Whales Forever' heeft tot afgelopen vrij dagavond geruime tijd in de ha ven van Umuiden gelegen. Na een brand in de machinekamer moest het schip worden gerepareerd. foto noorse kustwacht tie Turquoise varen en wekt de indruk met het instellen van de veiligheidszone een verder op rukken van de rebellen te willen tegengaan. Volgens Parijs is er geen spra- ke van een wijziging. „Er is mis schien een verandering in de di mensie van de humanitaire missie. Want het aantal vluchte lingen dat de veiligheidszone binnentrekt groeit met de dag en loopt tot ver in de honderd duizenden", aldus de regerings woordvoerder. De strijdkrach ten van het RPF en Frankrijk zijn slechts enkele kilometers van elkaar gescheiden. Volgens de Belgische minister Delcroix (defensie) overschrij den de Franse militairen de grens van een humanitaire in terventie en raken zij steeds die per betrokken bij de interne si tuatie van het land. Delcroix on derstreepte dat zijn land, in te genstelling tot Frankrijk, volle dig neutraal is. Rwanda is een voormalige kolonie van België. De Amerikaanse president Clinton werd bij zijn historische eendaagse bezoek aan Letland in de hoofdstad Riga begroet door in klederdracht gestoken Letten. foto reuter De Amerikaanse president Clinton heeft de Baltische sta ten gisteren opgeroepen tole rant te zijn tegenover de etni sche Russen in hun landen. Tijdens een toespraak voor 10.000 mensen in de Letse hoofdstad Riga zei hij dat 'vrij heid zonder tolerantie geen volledige vrijheid is'. Clinton, die gisteravond naar Warschau doorreisde, uitte in zijn toespraak indirec te kritiek op de behandeling van de Russische minderhe den in de Baltische staten, Let land, Estland en Litouwen. De Amerikaanse president had in Riga een ontmoeting met zijn collega's Ulmanis (Letland), Meri (Estland) en Brazauskas (Litouwen), die van hem steun verwachtten voor een spoedige terugtrek king van de Russische troepen uit de Baltische staten. Het Russische parlement nam gis teren een resolutie aan waarin Letland wordt verzocht de voor Russen discriminerende wetten in te trekken. Eerder op de dag zei Clinton erop te vertrouwen dat de Russische troepen volgens plan uit de Baltische landen zullen vertrekken. President Jeltsin wil 'beslist de terugtrek king van de troepen voltooi en', verklaarde hij bij de on dertekening van een handels akkoord met Letland. Hij sprak zijn steun uit voor de onafhankelijkheid van Estland, Letland en Litouwen en voor hun beleid van economische hervormingen. Jeltsin koppelt het vertrek van de Russische troepen uit Estland en Letland aan de eer biediging van de rechten van de Russische minderheden daar. In een telefonisch ge sprek met Clinton voor diens vertrek zei Jeltsin dat Rusland bereid is zich vast te leggen op de aftocht van de troepen als een einde wordt gemaakt aan de '.discriminerende maatre gelen tegen de Russische min derheid'. De Amerikaanse president wilde echter beide kwesties niet met elkaar verbinden. De kwestie van de Russische troe pen wil hij komend weekeinde op de G-7-top in Napels op nieuw bij Jeltsin aankaarten. Clinton spreekt vandaag het Poolse parlement toe en heeft een ontmoeting met de minis ters van buitenlandse zaken van diverse Oost- en Centraal- europese landen. Hulp VS voor nucleair program Noord-Korea WASHINGTON Rtr De regering-Clinton is bereid Noord-Korea te helpen bij het verwerven van geavanceerde nucleaire technologie. Deze moet de Aziatische dictatuur in staat stellen een kernreactor te bouwen die meer geschikt is voor het opwekken van elektri citeit dan voor de bouw van atoombommen. Dat meldt The Washington Posr vandaag. In ruil voor deze steun zou Washington eisen dat Noord- Korea de werkzaamheden aan zijn nieuwste reactor stopzet en die volgens een overeen te ko men tijdschema ontmantelt. Volgens anonieme zegslieden zou de Amerikaanse regering ook de ontmanteling eisen van een andere 25-MW-reactor en van een laboratorium, waar uit afgewerkte brandstofstaven plu tonium kan worden gewonnen. De VS en Noord-Korea praten morgen in Genève. Mukalla in het zuiden van Je men is ongeschonden uit het oorlogsgeweld gekomen. Noordjemenitische troepen hebben de stad ingenomen, zo constateerden buitenlandse verslaggevers gisteren. De ha venplaats was de thuisbasis van Ali Salem al-Beid en andere lei ders van Zuid-Jemen dat zich eind mei van Jemen heeft afge scheiden. „Geen kogel heeft de stad ge raakt", verklaarde Saleh Obad, die op zijn post van gouverneur van de provincie Hadramawt is teruggekeerd. „Het volk is nog een beetje beduusd, maar ik heb de ambtenaren opgeroepen weer aan het werk te gaan." De zuidelijke leiders en solda ten 'vluchtten als ratten in pa niek' toen de noorderlingen maandag de stad binnentrok ken, zei plaatsvervangend pre mier Abduil-Quadar Bagammal, een zuiderling die voorstander is van de Jemenitische unie. Een voedselkonvooi, bestaande Volgens The New York Times: Arafat en Rabin tevreden over gesprek in Parijs De Verenigde Staten hebben twee weken geleden geoefend voor een invasie in Haïti. Zij hebben de voorbereidingen voor zo'n interventie om de mi litaire leiders uit het Caribische land te verdrijven opgevoerd, zo meldt The New York Times van- daag. Volgens de krant heeft de Amerikaanse regering nog niet J] tot een invasie besloten. Zolang de regering echter een militaire interventie niet uitsluit, moet 1 defensie op alles voorbereid zijn, schrijft de krant. De oefening, waarbij meer dan duizend commando's be trokken waren, werd gehouden in de zuidoostelijke staat Flori da en de Golf van Mexico. Vol gens Amerikaanse functionaris sen zijn voor een invasie van Haïti ongeveer 20.000 militairen nodig, vooral van de landmacht. De Verenigde Staten hebben voorgesteld een VN-vredes macht van 9.000 militairen uit allerlei landen in Haïti te statio neren. Deze blauwhelmen zou den een bijdrage moeten leve ren aan het handhaven van de orde in het land na het vertrek van de militaire machthebbers. Ondertussen blijft de vluchte lingenstroom uit Haïti aanhou den, ondanks het besluit van de Amerikaanse president Bill Clinton dinsdag om geen asiel zoekers uit dat land meer toe te laten. De vluchtelingen worden naar safe havens (opvangkam pen) gestuurd of naar Haïti te ruggestuurd, als mocht blijken dat zij louter om economische redenen hun land zijn ont vlucht. De opvangkampen lig gen in het Caribisch gebied en in het Middenamerikaanse land Panama. In dat laatste land is ernstige kritiek op de toezeg ging van president Guillermo Endara 10.000 Haïtiaanse boot vluchtelingen op te nemen. Kranten kritiseerden met een duidelijk racistische ondertoon de actie. „AIDS, misdaad en voodoo het volk wijst de Haï- tianen af', was de kop in de op positiekrant La Cronica. Het ministerie van gezondheid heeft de Panamezen gewaarschuwd voor seksuele contacten met de Haïtianen. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT n j r Pe Italiaanse ex-premier, Giulio Andreotti, ■a had niet alleen contacten met de maffia; hij A was ook volwaardig lid van deze organisa- tie. Dit meent het openbaar ministerie van Palermo, dat het proces voorbereidt tegen de 74-jarige senator voor het leven. De Siciliaanse magistraten zouden tot hun 0| opzienbarende conclusie zijn gekomen na nieuw belastend materiaal verzameld te hebben in de Verenigde Staten en in Italië zelf. Bijzonderheden zijn niet bekendge maakt, maar de these sluit aan op die van enkele mafiose spijtoptanten, die hebben I-verklaard dat Andreotti ontmoetingen heeft Igehad met de 'baas der maffiabazen', Toto Riina. Beide mannen zouden elkaar zelfs, naar mafioos gebruik, gekust hebben. Het 30.000 pagina's tellende 'dossier-An- dreotti' is momenteel in handen van de Pa- lermitaanse rechter van vooronderzoek, Agostino Christina, die binnenkort moet beslissen over het al dan niet overgaan tot een proces tegen Andreotti wegens banden met de maffia. Het proces is mogelijk ge worden nadat vorig jaar, op verzoek van Andreotti zelf, de parlementaire onschend baarheid van de senator werd opgeheven. Andreotti reageerde gisteren in een Itali aans televisiejournaal met zijn bekende flegma op de nieuwe aanklacht. „Ik wacht al anderhalfjaar om te weten wat nou pre cies die beroemde bewijzen tegen mij in houden. Omdat ze niets concreets weten te vinden, hebben ze me maar tot tnafioso ge bombardeerd. Ik ben zeer verontwaardigd, maar ook vol vertrouwen, omdat ik nooit iets met de maffia van doen gehad heb", al dus de ex-premier. Zijn advokaat Ascari sprak gisteren van 'waanzinnige insinua ties'. Hij vermoedt dat het OM van Palermo de aanklacht heeft bijgesteld om te voorko men dat een eventueel proces, zoals door hem gevraagd, niet in Palermo maar in Ro me wordt gehouden. Door Andreotti als lid van de maffia te typeren, heeft het OM het recht om de ex-premier in Palermo te be rechten. De nieuwe aanklacht tegen An dreotti viel overigens sarpen met een uit spraak van het Hof van Cassatie in Rome, die grote gevolgen kan hebben voor maffia processen, inclusief de 'zaak-Andreotti'. Het Hof besloot dat het lidmaatschap van de maffia alleen niet voldoende is om een per soon te vervolgen. „Hij moet de concrete wil getoond hebben om deel uit te maken van en te handelen binnen een illegale structuur'aldus het vonnis. 'Na u.' De besprekingen tussen Rabin, Peres en Arafat parus gpd PLO-leider Arafat, de Israëlische premier Rabin en minister Peres (buitenlandse zaken) hebben gisteren in Parijs een nieuwe impuls gegeven aan het vredesproces in het Midden-Oosten. Ze zijn het onder andere eens geworden over het instellen van drie Palestijns-Israëlische werk groepen die de belangrijkste problemen rond de autonome Palestijnse gebieden en de verdere uit voering van het vredesakkoord-moeten gaan op lossen. Arafat, Peres en Rabin waren in Parijs om ge drieën de Félix Houphouet-Boigny vredesprijs in ontvangst te nemen in het hoofdkwartier van de in Parijs verliepen in een goede sfeer. foto reuter Unesco. De gesprekken werden door beide partij en als 'positief beoordeeld. „Er is hier een nieu we impuls voor de vrede gegeven door beide par tijen", aldus Arafat. „Israël heeft samen met de Palestijnen de basis gelegd om verder te gaan", zo meende Rabin. De werkgroepen gaan zich bezighouden met het lot van de Palestijnse vluchtelingen, de over dracht van bevoegdheden aan Palestijnen in de sinds kort autonome gebieden en de rest van de Westelijke Jordaanoever en met andere nog niet opgeloste vraagstukken, zoals de toekomstige sta tus van Jeruzalem en het houden van verkiezin- gen in de nu autonome gebieden. i die door de men- i de noordelijke provincie Hajjah bijeen waren gebracht, arriveerde gisteren eveneens. Maar anders dan in de hoofd stad Aden, waar gebrek heerst aan water en voedsel, lijkt de bevolking van Mukalla geen honger en dorst te hebben gele den. De verovering van Mukalla, de hoofdstad van de provincie Ha- dramaut, samen met het be langrijkste vliegveld in het Zui den en het verdeelcentrum van het oostelijker gelegen olieveld Masila, was essentieel voor het Noorden in de strijd om het be houd van een verenigd Jemen. Voorstanders van de Jemeniti sche eenheid waren bang dat het afgescheiden Zuiden Mu kalla tot de hoofdstad van een onafhankelijk Hadramaut zou den uitroepen als de regering van Noord-Jemen het 600 kilo meter zuidelijker gelegen Aden onder controle zou krijgen. Door de verovering konden de noorderlingen dit echter voor komen. Vrouw vast na moord Iraanse predikanten NICOSIA Rtr-ANP De Iraanse politie heeft gisteren een jonge vrouw gearresteerd die verdacht wcrdt van betrok kenheid bij de moord op twee christelijke geestelijken. Dat heeft het persbureau IRNA ge meld. In Iran zijn in korte tijd drie predikanten vermoord. De arrestatie komt een dag nadat het stoffelijk overschor van Mehdi Dibaj, die sinds twee weken werd vermist, in de buurt van Teheran was gevon den. De dood van Dibaj volgde op de moord op de presbyteri aanse predikant Tedhis Michai- lian vorige week. Dibaj werd in januari vrijgela ten nadat hij een gevangenis straf van negen jaar had uitge zeten. Hij was veroordeeld om dat hij tot het christendom was overgegaan. Volgens de organi satie Open Doors, die zich inzet voor christenen in communisti sche en islamitische landen, werd Dibaj sinds 24 juni ver- De Kamerleden Van den Berg (SGP) en De Hoop Scheffer (CDA) hebben naar aanleiding van de dood van Michailian schriftelijke vragen gesteld aan minister Kooijmans (buitenlandse zaken). Zij wagen de minister onder meer druk uit te oefenen op Iran om de veilig heid van religieuze minderhe den te bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5