94 Ijl Journalist 'ondermijnt' Oranje Pele opent de aanval op bondscoach EK doet dienst als WK WKopTV Oranje-vlam stijgt op' I De meest bizarre dag uit de historie van Oranje 8 DONDERDAG 7 JULI 1994 haarlem De verzengende hitte in de Amerikaanse stadions zou, zo i wisten de kenners vooraf te melden, op het WK vooral slachtoffers eisen onder de Eu ropese deelnemers. Landen uit gebieden dichter in de buurt van de evenaar zouden in het voordeel zijn. Die theorie is in- J middels in de praktijk gelogen straft. Van de acht landen, die zich hebben geplaatst voor de kwartfinales, komen er zeven uit Europa. Brazilië voorkomt, dat het WK een veredeld EK is. Zeven ploegen uit Europa bij de laatste acht betekent echter -j geen record. Op het WK in 1934 J in Italië kwamen de laatste acht alle uit Europa. In 1958 was de situatie identiek als nu: zeven Europese deelnemers plus Bra- j zilië dat wel wereldkampioen I werd. •De achtste finales betekenden de opstanding van een aantal nieuwe schutters. Dertien van washington gpd „De Oranje Vlam, zoals de Ne derlanders zichzelf plegen te noemen, stijgt weer op uit deze wereldbeker op een manier die doet denken aan 1974 en 1978, de jaren waarin de Nederlan ders de finale haalden", zo schrijft The New York Times J gisteren in een toch opvallend optimistisch artikel over Oranje. „Na een matige vertoning in de eerste ronde ontstoken de Hollanders een vonk in hun wedstrijd tegen de Ieren", aldus de krant. De spelers deden het zo goed dat Dick Advocaat hen dinsdag een vrije dag gaf die zij i met hun vrouwen of vriendin- i nen mochten doorbrengen, weet de Times ook nog te mel den. Voor de krant wordt Brazi- lië-Nederland het enige duel dat in spanning en kwaliteit kan op wegen tegen de sensationele wedstrijd tussen Argentinië en Roemenië. In USA-Today* wordt opge merkt dat het Amerikaanse team op dit WK een enorme sprong voorwaarts heeft gezet, maar nog een lange weg te gaan heeft voordat het echt op topni veau kan meedoen. Voorwaarde daarvoor is dat alle spelers van het nationale team professio nals zijn, schrijft de krant. Een derde van de Amerikaanse se lectie bestaat nu nog uit 'betaal- de amateurs', die in de onbete kenende Amerikaanse voetbal- competities uitkomen. Zeven j andere spelers voetballen nu al 1 in Europa en voor diverse 'ama- 1 teurs' - zoals de opvallende i voorstopper Alexi Lalas - is gro- j te belangstelling uit Europa. 3 Het sportartikelenmerk Ree bok heeft besloten zijn reclame- i campagne aan te passen als ge- volg van de moord op Colombi- 1 a's Andres Escobar. Óp de Ame rikaanse tv wordt een spotje uit gezonden met de slogan: „Op planeet Reebok is voetbal geen kwestie van leven en dood. Het is belangrijker dan dat", terwijl de Colombiaanse ster Valdera- de 25 goals werden gemaakt door spelers, die in de voorron de niet hadden gescoord. Tot dat groepje behoorden o.a. Vol ler, Dumitrescu, en Roberto Baggio, die in de achtste finales twee maal doel troffen. •Opvallend: Als men een voet balwedstrijd in zes kwartieren onderverdeelt, bleek tijdens de achtste finales het eerste kwar tier zeer in trek onder de doel puntenmakers. Van de 25 goals vielen er acht (bijna eenderde) in de eerste 15 minuten. Het derde en vierde kwartier waren met ieder twee doelpunten niet populair bij de WK-schutters. •Aan de oostkust van de VS wordt minder gescoord dan aan de westkust. Die tendens was al zo in de voorronde en zette zich voort in de achtste finales, toen het gemiddelde in het oosten op 2.25 lag per match. Het wes ten kwam uit op een moyenne van 3 en het midden van Ameri ka op 4,5. M.m.v. Leen van der Lugt ma is te zien en een andere spe ler in het Colombiaanse tenue met nummer 2, dat van Esco bar. ■Het duel tussen Brazilië en de VS, maandag in San Francisco, is de meest bekeken voetbal wedstrijd uit de Amerikaanse tv-historie geworden. In 10 mil joen Amerikaanse huishoudens is totaal door zo'n 30 miljoen mensen naar deze ontmoeting gekeken. Het vorige record was maar een week oud: de VS te gen Roemenië met 7 miljoen kijkers. Gemiddeld zijn de 44 WK- wedstrijden tot nog toe door 67.301 mensen bezocht, ruim 21.000 meer dan het gemiddel de van het WK van 1990 in Ita lië. De meeste toeschouwers kwamen naar VS-Roemenië (93.869), de minste naar Nige- ria-Bulgarije (44.132). Totaal zijn al 2,8 miljoen toeschouwers genoteerd, terwijl het hele WK van 1990 'slechts' 2,6 miljoen bezoekers trok. De Braziliaanse pers is volop bezig met de wedstrijd Brazilië- Nederland van komende zater dag. „Veel hangt af van hoe Ne derland de eerste tien minuten speelt", schrijft het dagblad Jor- nal do Brasil. De krant Globo zegt dat Brazilië de wedstrijd wint omdat .Advocaat angst heeft voor Brazilië." De meeste kranten hebben dezelfde me ning: „Indien Nederland aan valt, doet Brazilië dat ook en wordt het een oogstrelende wedstrijd, met veel doelpunten aan beide kanten. Maar als Oranje zich defensief opstelt zoals de Zweden, wordt het een saaie boel." De Braziliaanse pers toont toch respect voor Nederland. „Het beste Nederland sedert 1978", schreven bijna alle kran ten. Bergkamp en Overmars worden als de twee gevaarlijkste aanvallers beschouwd. Ook Pe ter van Vossen wordt genoemd als de mogelijke man van de match. Bondscoach Dick Advocaat denkt op dat moment nog dat het ergste leed geleden is en dat we binnen een half kunnen vertrekken. Nou, vergeet het maar. Te gen kwart over één rijden weliswaar de bussen voor, maar zo'n honderd meter voor het toestel, gepar keerd op een bomvrije zo ne, trappen de chauffeurs op de rem. Op last van de FBI. Langs de kant van de weg, zo'n honderd meter verder, snort de camera van Orlando Television en wordt de kolderieke verto ning live in de Amerikaan se huiskamer gebracht. Jos Staatsen kan kletsen als Brugman, maar niemand is te vermurwen. dallas albert geesing vervolg van voorpagina De sectievoorzitter betaald voetbal toont begrip. „De cap tain durft niet het risico te lopen om op te stijgen. In het belang van onze veiligheid. Vanuit hun verantwoordelijkheid bezien", meent Staatsen, „is dat begrij pelijk. We weten dat alles in dit land overgeorganiseerd is dat je overvoorzichtig moet zijn met wat je zegt." Hij noemt de grap van Lex Muller misplaatst. „Maar we kunnen hier niet tot Sint Juttemis wachten. Er is net een hond in het toestel geweest en die heeft wat geroken". De poepluier van Maxime? „Ze ha len nu een tweede hond (van Cape Kennedy) die moet ruiken of de kust vrij is. In de brandweerwagen wordt water getapt om de dorstige ke len te lessen. Dick Advocaat ijs beert op de landingsbaan heen en weer. „Jullie hebben nou mooi de tijd om die gasten te interviewen". En hemzelf wat vragen te stellen. „Als ik de eer ste ronde niet door was geko men". geeft hij op deze unieke plek toe, „zou er heel wat ge beurd zijn." En zou het voor hem moeilijk zijn geworden als bondscoach aan te blijven, be- Grootverdiener SAN FRANCISCO «SIP Edsori Arantes di Nascimento gaat naar zijn werk. In een zwarte stretch-limousine met geblindeerde ramen begeleid door huilende sirenes en vier gemotoriseerde politieagenten. Voor de VIP-ingang van een WK-stadion wachten zes body guards op hem. Edson Arantes di Nascimento is Pele, de Braziliaanse supers ter van weleer. En in de hecti sche voetbalwereld in deze da gen iets belangrijker dan Bill Clinton. Tijdens het WK be hoort Pele tot de meest begeer de commentatoren, columnis ten en reclame-objecten. Zijn woord is miljoenen waard, zijn verschijning goud Pele is de grootverdiener op het WK. Zijn inkomen in de vier weken van het eindtoemooi moet worden geschat op 20 miljoen dollar (40 miljoen gul den). Tijdens het WK analyseert hij wedstrijden voor Globo, het grootste Braziliaanse tv-stadion. Met de zender sloot de inmid dels 53-jarige ster een vijfjarige verbintenis af ter waarde van zes miljoen gulden. Voor zijn column in USA Today, de groot ste Amerikaanse krant, ontvangt hij twee miljoen gulden. kent hij. „Voor mijn eigen loop baan heb ik een heel groot risi co genomen. En zou het mak kelijker zijn geweest als Cruijff het had gedaan. Maar als pro fessional is zo'n WK dit natuur lijk het mooiste om mee te ma ken." Brazilië was voor Advocaat de favoriet voor de wereldtitel. „Maar nu niet meer. Als je speelt, moet je er ook van uit gaan dat je wint. De druk was vooraf enorm groot. Ook voor de spelers. Iedereen ging er maar vanuit dat we simpel door de eerste ronde heen zouden komen, maar in topvoetbal is niks meer simpel. Het kost ont zettend veel kracht. Maar nu we zover zijn en bij de laatste acht zitten, moeten we ook proberen in de finale te komen. Ik vond het wel leuk van Jack Charlton te horen dat hij al voor de wed strijd tegen ons Nederland heeft dallas marcel van der kraan gpd-verslaggever Als het aan Pele ligt, treedt Bra zilië komend weekeinde in de kwartfinale van het wereldkam pioenschap met een totaal an der elftal aan tegen Nederland. De grootste voetballer aller tij den kan zich ondanks de suc cessen van het Braziliaanse team niet langer beheersen en heeft frontaal de aanval ge opend op de Braziliaanse bondscoach Carlos Alberto Par reira. Pele is allerminst te spreken over de speelstijl en de tactiek van Brazilië. Hij ergert zich, net als het grootste gedeelte van het Braziliaanse volk, al wekenlang aan het feit dat Parreira de ver keerde spelers opstelt, in tak- tisch opzicht blundert en een aantal sterren op de verkeerde posities laat spelen. Voor het Amerikaanse dag blad USA Today schrijft Pele el ke week een column over het WK. Afgelopen weekeinde ge bruikte hij die om de bonds coach van Brazilië eens een flin ke draai om de oren te geven en gisteren dikte hij zijn kritiek voor de camera's van de Brazi liaanse televisie nog eens aan. Carlos Alberto Parreira is zich er al maanden van bewust dat hij in eigen land waarschijnlijk nooit een populariteitsprijs zal winnen. De man, die in het ver leden ook bondscoach was van de Verenigde Arabische Emira ten (WK'86) en de oliestaat Koe weit (WK'82), hoopte evenwel dat hij in Amerika de Brazi liaanse media en de kritische fans met successen de mond zou kunnen snoeren. „Op de te levisie wordt er constant ge zeurd over de dingen die ik ver keerd doe. Dat we overwinnin gen boeken en op weg zijn om de wereldtitel te veroveren telt kennelijk niet mee. Triest, heel triest. Maar gelukkig is het over een kleine twee weken allemaal voorbij", mokte Parreira, die tij dens de interland tegen Ka meroen en Rusland door bijna 80.00b Braziliaanse fans werd uitgefloten. De felle aanval van Pele moet voor Parreira, kort voor de kra ker met de 'Oranje-machine', zoals het Nederlands elftal in de Braziliaanse media na de over winning op Ierland wordt aan geduid, desondanks een klap in uitgeroepen tot de beste ploeg van Europa." Iedereen moet de bus weer in, ook Advocaat. 'Wie heeft er explosieven of vuurwerk bij zich?'. Niemand natuurlijk. Het is inmiddels al ver na drieën en niets wijst erop dat het toestel snel de lucht ingaat. Lex Muller is in geen velden of wegen meer te bekennen. Hij is gearresteerd en meegenomen naar het dis trictsbureau in Orlando. Op een bommelding in Amerika staat maximaal vijf jaar, maar zo'n vaart zal het volgens luitenant Larry Lomonaco, de special operation commander, niet lo pen. „Als hij een goede verdedi ging kan aanvoeren, is de FBI wel clement en bereid hem te laten gaan. Anders loopt hij de kans gevangen te worden ge zet." De klucht nadert zijn einde als een collega van Lex Muller het gezicht zijn. Pele verklaart dat hij als mens wel respect heeft voor Parreira, maar dat hij als commentator met kromme tenen van ergernis naar de wed strijden van Brazilië kijkt. Pele: „Parreira maakt voort durend grove fouten. In de eer ste ronde heeft hij de plank be hoorlijk misgeslagen en van die fouten heeft hij kennelijk nog niets geleerd. Tegen Amerika was er een kleine wijziging in het team aangebracht, maar we mogen blij zijn dat Brazilië die wedstrijd winnend heeft afge sloten." In de ogen van Pele laat de snelheid waarmee Brazilië over schakelt van de verdediging T&- toestemming krijgt diens baga ge te identificeren. Dat scheelt al gauw een uur, want even eer der was Staatsen nog te ver staan gegeven dat iedere passa gier zijn koffer moest aanwijzen en vervolgens gefouilleerd zou worden. Staatsen heeft, zo lijkt het, de buik vol van de WK-inci- denten met journalisten. „De spelers moeten snel, veilig en comfortabel kunnen reizen. Al na het incident met Leo Driessen", zegt hij, „is het in het bestuur aan de orde geweest of we nog samen met de pers moeten reizen." Moeten is ook wat. Anders wordt het voor de KNVB knap prijzig. De rekening voor het opont houd zal de KNVB deponeren bij het Algemeen Dagblad, voor Lex Muller laat Staatsen genade voor recht gelden. „Ieder mens kan een fout begaan", spreekt hij in de aankomsthal van Dal- naar de aanval nogal wat te wensen over. De middenvelders Rai en Zinho zijn volgens hem te traag en kunnen door Parrei ra beter buiten de ploeg worden gehouden. „Er is al veel kritiek op die jongens geweest. Als zij zich niet willen verbeteren of weigeren aan te passen, moeten ze er gewoon uitgegooid wor den." De Braziliaanse vedette, die zelf altijd schitterde op wereld kampioenschappen, is niet te beroerd om zelf oplossingen aan te,dragen. „Laat Bebeto een linie zakken en posteer hem rechts op het middenveld. Be beto is dan meteen de vervan ger van Rai. Wijs Muller aan als las zalvende woorden. De AD- verslaggever is dan net weer op vrije voeten, de captain van Ex press One is des duivels. Hij noemt de verklaring die is afge legd 'een grote leugen', maar weigert op de details in te gaan. Twee uur later dan de bedoe ling was traint Oranje op de universiteit van Dallas. „Des noods laat ik ze rondjes om het hotel lopen", dreigde Advocaat eerder. Dat had ook op de lan dingsbaan gekund. Tijd genoeg op de meest bizarre dag uit de historie van Oranje. En van Or lando. „Dit hebben we hier nog nooit beleefd." Voor Lex Muller zit het WK er intussen op. De hoofdredactie van het Algemeen Dagblad, die zegt het incident buitengewoon te betreuren, heeft besloten Lex Muller terug te trekken uit de ploeg van vijf journalisten die voor de krant het WK verslaat. partner van Romario in de punt van de aanval. Daar zal Roma rio zelf ook blij mee zijn. Boven dien is het een levensgevaarlijk spitsenkoppel. Nu hangt alles nog te veel van Romario af. Het liefst had ik Zinho vervangen door Leonardo, maar dat gaat niet meer na zijn rode kaart. Branco moet de plaats van Leo nardo in de verdediging overne men. Als Parreira deze ingrepen tijdens een aantal trainingen uitprobeert, zal hij zien dat het elftal beter gaat draaien en mooier, maar vooral sneller voetbal op de mat legt." Volgens Pele is het een won der dat Brazilië nog niet een keer dit toernooi voor schut is gezet. „Want slechter kan het team eigenlijk niet presteren. Maar de techniek, de snelheid en de fysieke kracht van de' meeste spelers ligt kennelijk nog altijd een stuk hoger dan die van Amerikanen of Zweden. Maar of dat tegen Nederland ook nog zo zal zijn, moeten we afwachten." De Braziliaanse media steu nen Pele bovendien in alle op zichten. Pedro Bial, werkzaam voor Brazilië's grootste televisie station Globo TV, zegt: „Mijn televisiestation pakt de bonds coach ook keihard aan. Elke fout die hij maakt levert hem een storm van kritiek op. Ja, ik ben ook niet zuinig met mijn commentaren geweest. Aan de andere kant bewonder ik Parrei ra dat hij tegen al die druk be stand is en met Brazilië blijft winnen. Want ik moet eerlijk toegeven, het is geen eenvoudi ge taak om trainer te zijn van een elftal terwijl er 24 uur per dag 30 miljoen mensen over je schouder meekijken. Parreira blijft in het kamp van de Brazilianen lachen als een boer met kiespijn. Hij doet zijn werk, roept zo nu en dan Roma rio tot de orde en zorgt er in elk geval dat de discipline gehand haafd blijft. Parreira: „Dat is het minste dat je voor elkaar moet hebben. Maar ik blijf toch mijn eigen weg volgen. Ik kan mijn oren niet laten hangen naar al die bemoeizuchtige figuren die het beter weten. Ik heb dit elftal naar de eindronden van het WK geloodst en ik meen ook te we ten hoe ik dit team naai' de fina le moet brengen. We zullen za terdag tegen Nederland zien of ik het bij het rechte eind heb." 19 Weg-Er-Mee Mijn Amerikaanse droom leeft dan misschien nog, die van de Amerikaanse spelers is na de terechte nederlaag tegen Brazilië in ieder geval voorbij. En er was nog wel zoveel opti misme bij het chauvinistische publiek. Helemaal omdat het 4 juli was, onafhankelijkheidsdag. Tijdens de volksliederen was al weer een speciale show in elkaar gezet: enorme stroken stof, in de kleuren van beide landen, wer den door honderd kinderen langzaam in twee grote stervor men ontrold. Het hele veld was ermee bedekt. Prachtig. Al voor de wedstrijd bleek dat ik een plaats had gevonden tussen de vrouwen en andere familiele den van de spelers van de USA. Dat heb ik geweten. Van voetbal had men nauwelijks verstand en elke relativerende opmerking van mijn kant werd met een misprijzend zwijgen beant woord, terwijl ik bijvoorbeeld al leen maar zei dat de Brazilianen technisch toch niet onaardig waren. Een van de dames vond dat er meer aangemoedigd moest worden en meteen fana tiek 'Cheer, cheer, cheer', werd de meute gedwongen tot schreeuwen. Uiteraard deed ik eerst hier niet aan mee, maar ze keek me zo vernietigend aan dat ik maar heel benepen 'USA, USA' mee ben gaan roepen. Uit heel kleine wraak heb ik elk 'Joe- Es-Ee' laten volgen door een Ne derlands Weg-Er-Mee'. Wat had ik een plezier in m'n eentje. In ieder geval kan ik zeker tot zaterdag trots rondlopen in het voetbalkamp waar ik trainingen geef. Amerika uitgeschakeld en Nederland bij de laatste acht. Alhoewel de eerste slimmerikken nu al wel beginnen met: 'Piet, denk je nou echt dat Nederland een kans heeft tegen Brazilië?' Uiteraard antwoord ik op de bluf dat er geen vuiltje aan de lucht is en dat Nederland zeker is van de halve finale, die na tuurlijk ook probleemloos ge wonnen gaat worden. Ze kijken me aan met wat tivijfel in de ogen, maar voorlopig geloven ze nog alles wat ik zeg. Er zijn hierop de universiteit van Woodbury (Pasadena) zo'n zestig kinderen in de leeftijd van 6 tot 16 jaar een week intern op 'soccercamp'. Elke week weer zestig andere duivels. Ze ver schillen in niets van de Neder landse voetbalkampbezoekers waar ik ook nog wel eens te gast ben. Er zijn dikke (wel wat veel), dunne (wel wat weinig), grote, kleine, aardige, vervelende, goe de en vooral slechte voetballer tjes. Ze zijn verdeeld in drie leef tijdsgroepen en vooral bij de jongsten, van 6 tot 9 jaar, is het vaak echte pret. Om de een of andere reden mag ik ze namelijk uitschelden. Ze vinden het prachtig en het is natuurlijk ook niet serieus bedoeld. Mijn eerste keus was logischerwijze om ze hamburgerhoofden te noemen met slappe hot-dog benen en al lerlei variaties daarop. Maar veel meer succes heb ik met 'Brain-dead bubble head'. Vrij vertaald: 'hersendode kauwgom- kop'. Ze lachen dan en doen mijn oefeningen daarna over en beter. En daar gaat het toch om, uiteindelijk. Op m 'n vrije dag ben ik naar 'Muscle-beach(Spierenstrand) bij Malibu geweest. Veel, vooral donkere, Amerikanen houden zich daar bezig met het body- builden. Ongelooflijk, wat een ingevette kleerkasten lopen daar rond. Het is een wonderlijk ge voel om daar als Nederlands scharminkel tussen te lopen. Snel ben ik weggevlucht om op een stil plekje het nieuwste boek van Maarten 't Hart te gaan le zen. Met mijn spiercellen zal het wel nooit wat worden, wie weet wel met die paar hersencellen van me. Piet Buter Blessure Sammer chicago Middenvelder Matthias Sam mer is op de training van de Duitse ploeg in Chicago gebles seerd geraakt. Hij heeft last van een verrekking in de linkerkuit- spier. Zijn meespelen zondag in de kwartfinale tegen Bulgarije is vooralsnog onzeker. Wilmots bedankt brussel Mare Wilmots heeft bedankt als international van het Belgisch elftal. De aanvaller van Stan dard Luik stelt zich voorlopig niet meer beschikbaar voor de Rode Duivels. „Mijn beslissing is niet definitief, maar op dit moment is het beter dat ik een pauze inlas", zei Wilmots. Bondscoach Paul van Himst heeft Wilmots gevraagd geen overhaaste beslissing te nemen. DIE 2 IN DE USA 20.25 O WK-JOURNAAL 23.05 O 1 (3 reportage vrijdag 8 juli WK-JOURNAAL 23 05 O kwartfinales 1 halve finales O Roemenië - Zweden ■m winnaar van A winnaar van B 10 juli 18.00 uur san francisco W "i i Q Nederland - Brazilië HUN r 13 juli 01.30 uur los angeles 9 juli 21.30 uur dallas i 0 Italië - Spanje j i ilü winnaar van C winnaar van D 9 juli 18.00 uur BOSTON j hitt i 1 Hl 0 Bulgarije - Duitsland 1 13 juli 22.00 uur new york 10 juli 21.30 uur new york I Carlos Alberto Parreira ligt zwaar onder vuur De rollen waren omgedraaid gisteren op het trainingsveld van Brazilië. Normaal gesproken houdt Romario een balletje hoog, hier houdt een balletje Romario hoog. foto rtr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19