Zoeterwoude pakt uit op HSL-avond 3?s Leiden Regio Minder regeltjes in bestemmingsplannen Trapveldje moet tieners van schoolplein houden W' De Kooi heeft speeltuin terug Spaanse schone ^intrqtuin 1 DONDERDAG 7 JULI 1994 Alkemade 'proefkonijn den haag/alkemade MONICA WESSELING De provincie Zuid-Holland schrapt flink in de vele regeltjes die gelden voor boeren en an dere bewoners van het buiten gebied. De bestemmingsplan nen worden minder gedetail leerd, en boeren die in een agrarisch gebied hun vak uitoe fenen krijgen waarschijnlijk met soepeler regels te maken. De controle op de naleving van de regels komt in handen van één organisatie. De gemeente Alke made wordt, samen met Vlist en Bergambacht, proefkonijn voor dit 'bestemmingsplan nieuwe stijl'. Braaf Zuid-Holland wil naar een nieuw soort bestemmingsplan toe. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de gemeenten wel braaf allerlei regeltjes opleggen aan de burgers in het buitengebied, maar dat er nauwelijks controle is op de naleving ervan. Om dit te verbeteren heeft het provin ciebestuur een prijsvraag uitge schreven voor het ontwerpen van een nieuw soort bestem mingsplan. Het Rotterdamse adviesbu reau RBOI is een van de win naars. Volgens RBOI moet een bestemmingsplan voor het bui tengebied niet meer maar zeker ook niet minder zijn dan een 'visie voor de toekomst'. Ge meenten moeten veel meer dan nu het geval is gaan bedenken wat ze met het buitengebied willen doen. Moet het agrarisch blijven of worden, komt er re creatie. is er ruimte voor vuil- stort of moet het gebied als na tuurterrein worden aangewe zen? Zodra de richting vaststaat moeten er grove regels komen om dat te bereiken. Onnozele regels Voor de burgers betekent het nieuwe bestemmingsplan vol gens RBOI: ,,dat onnozele regels zoals de verplichte afstand tus sen erfafscheidingen, worden geschrapt. Zaken regelen om het regelen is uit den boze." Tegelijkertijd met het opstel - leh van de eerste plannen nieu we stijl, wordt bekeken of het mogelijk is één organisatie op te zetten voor de handhaving. Nu worden boeren en burgers in het buitengebied 'overlopen' door controleurs van politie, hoogheemraadschap, AID en milieuinspectie. Dat kost veel geld, is uiterst ineffeciënt en maakt mensen murw. Zoeterwoude pakt veldje Oranjelaan aan ZOETERWOUDE-RUNDUK» uesbeth buitink Een grondige vernieuwing van het trapveldje aan de Oranje laan in Zoeterwoude-Rijndijk moet ervoor zorgen dat de jon geren van het plein van de Ber- nardusschool verdwijnen. De tieners hangen daar nu vrijwel iedere avond rond, omdat het twintig jaar oude trapveldje ern stig is vervallen. „Dan staan we meer langs de sloot dan dat we voetballen", verklaarde één van de jongens gisteren tijdens een informatie-avond in de Eenden kooi. De gemeente was van plan het veldje opnieuw te betegelen, twee nieuwe goals en een bas- ketbalpaal te plaatsen en het hek te vervangen dat de ballen uit de sloot moet houden. Tij dens de informatie-avond mochten de jongeren over dat plan meepraten. Slechts twee jonge voetballers togen naar de Eendenkooi en één omwonen de. De twee jongens konden von den de plannen voor betegeling maar niets. „Kan het zand niet blijven liggen, want ik vind dit wel lekker voetballen, tegels zijn toch harder, dus als we dan val len liggen we helemaal open. En het gaat er soms hard aan toe", meldde één van hen. Wethou der A. Ringersma (openbare werken) vond dat een meeval ler. Hij wil ook nog met de Oranjevereniging praten over het veldje, omdat die er rond Koninginnedag evenementen houdt. In het najaar beslist de gemeenteraad over de opknap beurt. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden en de regio. Het was er zo mooi toen hij er kwam. Uitzicht op een groot weiland met koetjes en kalfjes. Maar de gemeente heeft er een klerezooi van gemaakt. Eigenlijk wilde hij niets zeggen maar dit moest hij toch even kwijt. De bewoner van het woonwagenkamp aan de Oegstgeester Haaswijklaan wijst over de sloot. Daar is de boosdoener: het tefrein van openbare werken van de gemeente Oegstgeest. Van daaruit wordt de groenvoorziening, bestrating, riolering en de reiniging geregeld. En uit die richting komt de stank. „Als de wind verkeert staat, moeten ramen en deuren dicht. Dan is het hier niet om uit te houden." Een man met een bruinverbrand hoofd staat op een trapje de ramen van een wagen schoon te maken. Hij heeft moeite om de modderspetters van het glas te krabben. Booswicht is weer de overkant. De rommel komt van de lange hoop grond die bijna het zicht op het saaie grijze gebouw van openbare werken ontneemt. Als het regent en hard waait, is het mis. „Moet je eens kijken." Hij loopt naar een auto. Uitgedroogde klonten modder liggen op de motorkap. Van de overkant. „Het is toch vreselijk", zegt hij. „Iedereen doet zijn best om het hier netjes aantal wagens moest over kleine kampjes in de regio worden verspreid. Eind 1985 was het klaar. Met vier gebouwtjes met WC's en douches. De woonwagenbewoners in Leiden wilden echter eerst nog kerst en de jaarwisseling op het Trekvaartplein meemaken. Maar ook daarna bleven ze weg. „Ze willen blijkbaar ook nog Sint Juttemis in Leiden vieren", liet burgemeester Scheenstra zich toen ontvallen. Woonwagenbewoners uit Haarlem en Uitgeest zagen hun kans schoon en 'kraakten' het Oegstgeester kamp. De Raad van State is er nog aan te pas gekomen. De familie Hulters waren de eerste legale bewoners. Ze kwamen uit het kamp in Voorhout. Het familiehoofd was Joop Hulters, beter bekend als Ome Joop. „Ome Joop?" Die woont hier niet meer. De schoonmaker kent hem niet. Hij woont zelf niet op het kamp maar komt wel eens langs om de modder van de ramen te halen. Hij wijst naar de overkant. Een man spuit met een hogedrukspuit een vuilnisauto schoon. Stukken vuil dwarrelen over de sloot naar het parkeerterrein van het kamp. Een vrouw van een caravan verderop heeft ook niet zo'n zin om te praten. Maar de stank is erg. Haar vader is er wel eens mee naar de krant geweest. Maar dat heeft niets geholpen. Aan het eind van het kampje ligt een speeltuintje. De tegels zijn overwoekerd door gras en onkruid. Het hobbelpaardje staat er een beetje zielig bij. Hij doet het nog wel. De schoonmaker stapt in zijn auto en rijdt weg. Het wachten is op de kapitalisten. ROELF REINDERS Elektriciteitskabel gestolen ter aar» Vijfhonderd meter elektriciteitskabel is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen van het terrein van een installa tiebedrijf aan deTeraarse Hertog van Beijerenlaan. De kabel, met een waarde van 20.000 gulden, is door de dieven van de haspel gerold. De lege haspel werd gisterochtend op het terrein aangetroffen. De politie vermoedt dat het de dieven te doen is om de koperen kern van de kabel. Fietser geschept op Oostkanaalweg alphen aan den rijn» Een 42-jarige fietser uit Amstelveen is gis terochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de splitsing van de Oostkanaalweg en de Nieuwkoopseweg in Alphen. De man reed over de Oostkanaalweg toen hij werd geschept door een 39-jarige Aarlanderveense die met haar auto van de Nieuw- koopsweg kwam. Het slachtoffer is met een hoofdwond afge voerd naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Portemonnee met drie mille kwijt alphen aan den run Een bewoner van de Akkerwinde heeft giste ren bij de Alphense politie aangifte gedaan van diefstal van zijn portemonnee met drieduizend gulden. De man had het geld af gelopen vrijdag in zijn geldbuidel gestopt en die in het dressoir in de woonkamer gelegd. Toen hij het geld gisteravond wilde pakken, bleek de portemonnee te zijn verdwenen. De benadeel de vermoedt dat hij het slachtoffer is geworden van insluiping. Rubberboot verdwenen uit Oude Rijn alphen aan den run Uit de Oude Rijn aan de Steekterweg is tus sen zondag en woensdag een Maxxon rubberboot met buiten boordmotor gestolen. Het geheel heeft een waarde van vijfdui zend gulden. Meisje aangerand in Leiderdorp Een 11-jarig meisje is gister avond op de Mauritssingel in Leiderdorp door een nog onbe kende man aangerand. Rond kwart voor negen fietste het meisje door het dorp en werd daarbij gevolgd door de man. Op de Mauritssingel kwam hij naast haar rijden en greep haar bij haar borsten. Daarna ver dween hij in de Oranjewijk. Dieven aan de haal met gereedschap zoeterwoude-dorp roelofarendsveen Cheques en geld zijn in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een woning aan de Merodestraat in Zoeterwoude- Dorp. De dieven verwijderden een hor en klommen vervolgens het huis binnen. In dezelfde .nacht werden bij een pijplei dingproject aan de Aderweg in Roelofarendsveen gereed schapskisten opengebroken. Di verse werktuigen zijn meegeno- 'Zou het in Superwoude nog ooit hetzelfde zijn?' GROETEN UIT OEGSTGEEST Naar kapitalisten met geld willen ze wel luisteren Het woonwagenkamp in Oegstgeest wordt geteisterd door stankoverlast. 'Als de wind verkeerd staat is het hier niet uit te houden.' foto henk bouwman te houden. Achter elke wagen ligt een schitterende tuin. En door die vuilstortplaats wordt alles smerig. Eigenlijk moeten de ramen elke dag schoon worden gemaakt." De woonwagenbewoner staat in de deuropening. „Protesteren heeft geen zin. Naar ons luisteren ze toch niet. Straks wordt het wel anders. Dan zijn die woningen daar klaar." Hij doelt op de 52 'luxe appartementen', de 'riante park-villa's' en de 'fraaie premie-woningen' die even verderop worden gebouwd. De wind draagt af en toe flarden muziek vanaf de bouwsteigers mee. „Daar komen kapitalisten met veel geld te wonen. Als die over stank gaan klagen, doet de gemeente wél iets. Let maar op." Dat was het. Hij verdwijnt in de caravan. Het kamp met zes wagens bestaat aJ zo'n acht jaar. In 1977 werd er al gesproken over een woonwagenkamp in Oegstgeest. Want het Leidse kamp aan het Trekvaartplein raakte overbevolkt en een Hij dacht een makkelijk avondje te krijgen in een ge meente die minder wordt gepakt door de flitstrein (TGV) dan volgens de oude plannen. In plaats daarvan werd de projectleider van de flitslijn, K. van Hout, gisteravond compleet in het defensief gedreven door plaatselijke ac tievoerders in de Zoeterwoudse Eendenkooi. zoeterwoude/leiden paul van der koou Hij zou het halve verhaal vertel len en mensen 'met een kluitje in het riet sturen'. Alles in zijn presentatie zou taktiek zijn, zelfs de ontboezeming dat ook hij liever niet langs een flitslijn woont. Want had hij geen in tensieve mediatraining gehad? De projectleider sloeg keihard terug, op een van de laatste in formatie-avonden over de ho- ge-snelheidslijn (HSL). Volgens hem misleiden juist actievoer ders het publiek. En daarbij ging het 'met name' om zaken als 'het vorkje bij Den Haag' en het 'F-tracébij Belgie" Zo werd de discussie al snel onbegrijpelijk voor de gewone burger, die pas weer applaudi- seerde bij kernachtige zinnen als 'de onvrede blijft'. Of vragen als: „Waar kunnen we in deze regio opstappen op deze be langrijke lijn?" Maar ook: „Kun nen we hier straks de ramen nog open zetten?" En: „Als u al le kosten meerekent, moet een enkeltje Amsterdam-Rotterdam op de nieuwe lijn straks 50 gul den kosten?" Ook de plaatselijke band El Legano kreeg de handen op el kaar met het lied 'Superwoude'. Een snoeiharde liefdesverkla ring aan het eigen dorp, dat nu nog super is. Maar wat gebeurt er straks, als de TGV hier komt? 'Zou het in Superwoude, nog ooit hetzelfde zijn?' En dus riep zanger Patrick Wolvers op om stenen naar de trein te gaan gooien. Opvallend was dat de meeste vragen gingen over een hoge snelheidslijn langs de A4, terwijl een lijn aan de andere kant van het dorp veel meer kans maakt: 60 a 70 procent tegen 20 tot 25 procent, aldus de projectleider. Maar ja, voor die lijn hoeven geen Zoeterwoudse woningen te wijken. Dat treft buurge meente Rijnwoude. De variant langs de A4 kost wel Zoeterwoudse huizen. Zo'n twintig, vreesde de tweede pro jectleider A. van Rij. En dat viel een buurtbewoonster van de bedreigde Stadhouderslaan een beetje tegen. Ze had in een van de vele HSL-nota's gelezen dat zo'n aantal in Zoeterwoude èn Leiderdorp samen weg zou moeten. Nu lag de pijn blijkbaar helemaal in Zoeterwoude. „Een beetje wel", vond Van Rij. „Als de rijksweg niet ver breed wordt en er alleen een HSL onder komt, hoeven er in Leiderdorp misschien geen wo ningen weg. Als de rijksweg bre der wordt wél. Zo'n flatgebouw van 2 a 3 hoog." Kunnen de projectleiders zich goed voorstellen dat niemand graag zijn huis 'verliest', verder zou de overlast een stuk minder zijn geworden. Zo schoot in de oude plannen de lijn nog over de Oude Rijn heen en passeerde hij de gemeente Zoeterwoude over dijken. „Nu zie je en hoor je hem niet in uw gemeente", betoogde projectleider Van Hout. Verkeerswethouder Hogenelst zag het breder. Volgens hem ontkracht het Rijk zijn eigen Groene Hart-beleid door daar een flitslijn doorheen te trekken en maakt de oprukkende ver stedelijking Nederland onleef baar. „Wat hier aan schade wordt toegebracht is op geen enkele manier te compense ren." Zijn stelling: „Als zo'n HSL moet, dan maar onder de grond." 'Die paar stukjes tunnel in het dorp' vond actievoerder M. Atesh veel te mager. En toen be gon de discussie over mislei ding weer van voren af aan. Want de projectleider had uit gerekend dat het voorkeurstracé maar liefst twee kilometer tun nel en zes kilometer tunnelbak telde rond de Oude Rijn: „U bent dus ongenuanceerd." De zaal was toen inmiddels zo goed als leeg. BROMFIETS - Een begin deze week in Voorschoten gestolen bromfiets is gisteren terugge bracht bij de eigenaar. De da der, een I6-jarige Wassenaar der, deed na een eis van kennis sen van de 16-jarige eigenaar. Zij zagen de dief gisteren op de brommer rijden. Zij droeg hem op het voertuig terug te brengen anders zou de politie worden ingeschakeld. Twee getuigen zijn dieven te machtig alphen aan den rijn/leiden Twee getuigen hebben er giste ren voor gezorgd dat twee die ven konden worden ingere kend. Een 23-jarige Hagenaar en een 52-jarige Leidenaar sta len bij een winkel in de Alphen- de Herenhof een snorfiets. Een getuige zag dat de twee de fiets in een auto laadden. Hij noteer de het kenteken en waarschuw de de politie. Een beveiligings beambte hoorde via de scanner het opsporingsbericht. Op dat moment zag hij de auto op de rijksweg ter hoogte van Zoeter woude voor zich uit rijden. Met een autotelefoon waarschuwde hij de politie in Leiden. De Spaanse Margriet (osteospermum) staat graag in een Hollandse tuin. Geef haar een zonnig plaatsje en ze bloeit de hele zomer uitbundig. Kies uit diverse kleuren. Van 5,95 VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748 TER AAR Veldweg llingang Kerkweg), tel. 01722-2241 HET GROENE WARENHUIS FIETSVIERDAAGSE - Een korte route van zo'n 25 kilometer of een lange van 45: daartussen kunnen de deelnemers aan de fietsvier daagse in Alkemade kiezen. Op maandag 11 juli starten zij tussen 18.30 en 19 uur vanaf hotel Kaagzicht in Buitenkaag, het cultureel centrum in Nieuwe Wetering, de Oud Adeselaan in Rijpwetering of café Hogenboom in Roelofarendsveen. In de speeltuin krioelde het van de kinderen en het terras voor Ons Honk was tot de laatste 1 stoel bezet. In drommen nam de buurt gistermiddag bezit van de opgeknapte speeltuin Wes terkwartier. Na anderhalf jaar heeft De Kooi zijn speeltuin te rug- De trottoirtegels in de 65 jaar oude speeltuin aan de Ambon- straat zijn vervangen door gras- plaggen en er staan nieuwe speeltoestellen en een nieuwe zandbak, maar ook veel oude draaimolens en schommels zijn gebleven. Het klimtoestel in de vorm van een boot moet nog geschuurd en geschilderd; dat kregen de vrijwilligers niet op tijd voor de opening klaar. Maar j1 verder ligt Westerkwartier er weer piekfijn bij. In een hoek is een peuter- en a kleuterhoek ingericht met ma- 1 teriaal van de Russische tuin op de Floriade. Houten beelden l staan er tussen een wip, een l schommel en een glijbaan, ach- - ter prachtig uit hout gesneden hekken en poorten. En daar, tussen de tuin en het terrein van kinderdagverblijf Sindbad 7 aan de Atjehstraat, is een hek i gemaakt. Zodat de peuters en kleuters van Sindbad voortaan bij mooi weer in de hoek kun- _j nen spelen. Voorzitter Cock La- féber van de speeltuinvereni ging rekent erop, dat Wester kwartier weer een bloeiende toekomst tegemoet gaat. Anderhalf jaar was de speel tuin aan de Ambonstraat een rommeltje. Desondanks speel den er kinderen, en daar was de buurt niet blij mee. Laféber had daar begrip voor. Daarom deel de de speeltuinvereniging deze week rozen uit aan de Ambon- Atjeh-, Sumatra- en Driftstraat, Kinderen openden de opgeknapte speeltuin Westerkwartier door een muur van kartonnen dozen omver te lopen. foto hielco kuipers de vier straten waartussen de tuin ligt ingeklemd. Omdat de opknapbeurt van Westerkwartier voor een groot deel betaald is uit het fonds voor sociale vernieuwing mocht wethouder J. Laurier (Groen Links) gistermiddag de speel tuin openen. Hij gaf de tuin een nummer: Ambonstraat 28A stond er op het bord dat hij ont hulde. De kinderen uit de buurt liepen de muur van versierde kartonnen dozen kapot en vuurwerk ging gillend de lucht in. Wanneer variant B van de hd^ë-Shelheidstijn (HSL) wordt aangelegd, komt de lijn bij Zoeterwoude er als volgt uit te zien. Ten zuiden van Zoeterwoude-Dorp komt de trein aanrijden over een dijk die 2,5 meter boven maaiveld ligt. Bij het Papemeer daalt de lijn in een open tunnel- bak. De wanden van de tunnelbak reiken in het Papemeer tot ongeveer één meter boven de waterspiegel. De tunnelbak daalt tot ongeveer twee meter onder maaiveld en gaat op die hoogte onder de Burgemeester Detmersweg en de aansluiting op de rijksweg A4 door. Vervolgens daalt de lijn verder tot ongeveer acht me ter onder maaiveld, nog steeds in een open bak. De Meerburgerwatering wordt gekruist door een aquaduct. Vervolgens verdwijnt de de HSL vóór de aansluiting van rijksweg 11 op rijksweg A4 in een gesloten tunnel, om pas aan de andere kant van de Oude Rijn weer boven te komen. tekening pr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15