Gemeente neemt popmuziek serieus nnEuumm 'Eindelijk meedraaien in circus' 'Huwelijk tussen tekst en muziek' Cultuur&Kunst Uitblinkers op Wassenaarse expositie Berekenend Nederland nekt kortingskaart KORTINGEN TOT 50% WOENSDAG 6 JULI 1994 9 1 -356471 plv -chef jan rijsdam. q Walvissen en dolfijnen op expositie rotterdam Het Natuurmuseum in Rotterdam toont tot en met 11 september 'zoölogische rariteiten' van de Rotterdamse bio- loog/vvalviskenner dr. A.B. van Deinse (1885-1965). De expositie bestaat uit onder meer schedels, skeletfragmenten en vlezige op sterk water geconserveerde delen van walvisachtigen en dolfij nen die in deze eeuw op de Nederlandse kust aanspoelden. Er zijn ook attributen te zien die verband houden met de Neder landse walvisvaart. Van Deinse heeft ruim vijftig jaar verzameld. Haagse School in Oosterbeek arnhem Oosterbeek, trefpunt van schilders 1840-1900. Dit is het thema van de zomertentoonstelling 1994 van het Gemeentemu seum in Arnhem. Zij bestaat uit een selectie uit de eigen collec tie schilderijen, tekeningen en aquarellen, die in Oosterbeek en omgeving zijn vervaardigd door schilders van de Haagse School en hun voorlopers. Belangrijke kunstenaars die later tot deze zo genoemde Haagse School behoorden, werkten in hun jonge ja ren in de landelijke omgeving van Oosterbeek. Het dorp werd vooral in de zomermaanden druk bezocht door schilders. De na druk van de expositie ligt op het tijdvak 1850-1865, dat als bloei periode kan worden gezien, aldus het museum. De presentatie loopt van 16 juli t/m 21 augustus. Diana Ross komt terug in Nederland rotterdam Diana Ross komt terug naar Nederland. Op 17 okto ber geeft zij in Rotterdam Ahoy een concert, zo heeft Mojo Con certs gisteren bekendgemaakt. De Amerikaanse zangeres trad op 22 juni ook op in Nederland. Omdat haar Europese toemee zo kort was, kon de zangeres toen geen extra concert geven. We gens het succes van het concert heeft Ross besloten dit najaar terug te komen naar Europa. LVP mag oefenruimten Middelstegracht uitbreiden Stoere, sterke 'paardvormen' van Barbara Hoyng. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Een notitie over het popbeleid, een beroepskracht voor het runnen van het Muziekhuis aan de Middelstegracht plus uitbreiding van het aantal oefenruimten op die loca tie. Het zijn wensen van de gemeente waaruit blijkt dat de gemeente Leiden popmuziek serieus neemt. Eerste stap op weg is het uitbreiden van het aantal studio's aan de Middelstegracht. Burgemeester en wethouders beslo ten gisteren 32.000 gulden uit te te trekken voor het op- stelllen van een bouwplan door architectenbureau Ar- chiobel. Het college geeft daarmee gehoor aan de motie van Groen Links tijdens de begrotingsbehandeling 1994. Daarin drong de partij aan op uitbreiding van de oefen ruimtes met als mogelijkheid om de vrijkomende parter re van het pand aan de Middelstegracht daartoe te ge bruiken. beeldende k leiden letty stam Nederlanders kunnen te goed rekenen. Die vaardigheid heeft de Kennismakingskortingskaart voor musea genekt. Cijferaars berekenden dat de normale museumjaarkaart uiteindelijk goedkoper is dan de kortings kaart. Dat is volgens de stich ting Museumjaarkaart in Leiden de oorzaak van het echec. Ze had verwacht de pas aan zo'n 50.000 belangstellenden te slij ten. Tot nog toe zijn slechts zo'n 5000 kortingskaarten verkocht. De nieuwe pas werd geïntro duceerd tijdens het nationale museumweekeinde halverwege april dit jaar. De kaart kost 12,50 gulden en geeft tot 1 oktober 50 procent korting op de toegangs prijs van musea. Met de muse umjaarkaart, die 40 gulden kost, kan de bezitter een jaar lang voor niets binnen bij zo'n 400 musea. De kortingspas was be doeld voor mensen die één of twee keer per jaar een museum bezoeken. Voor hen is een mu seumjaarkaart te duur. „Het was een proef vertelt woordvoerder Carla Keijzer van de stichting. „We hadden ge dacht: dat loopt als een trein of dat loopt niet. En het loopt dus niet. Het is niet zo erg dat de Kennismakingskortingskaart is mislukt. We weten nu meteen dat we de Winterpas, die kor ting geeft op museumbezoek in de wintermaanden, niet op de markt hoeven te brengen." „We hebben nog geen echt onderzoek gedaan naar het mislukken van de kaart maar we hebben een aantal musea gebeld. Die vertelden dat men sen aan het rekenen gingen en de Kennismakingskortingkaart te duur vonden. De pas geeft korting. De echte museumjaar kaart geeft gratis toegang. Vier keer een bezoek aan een muse um en je hebt 'm eruit." „Van te voren hebben we on derzoek gedaan naar de Kennis makingskortingskaart. Iedereen bleek het een goed idee te vin den. De ondervraagden zouden hem ook zeker aanschaffen. De werkelijkheid is nu geheel om gekeerd. Het is mislukt. We hebben iets geprobeerd en dat is niet goed uitgepakt. Dat is duidelijk." Volgens Keijzer is het misluk ken niet te wijten aan een ge brek aan publiciteit voor de kor tingspas. „We hebben niet ge adverteerd in kranten of bladen. We mikten op mensen die het museumwee*keinde bezochten. Dat waren er dit jaar 950.000. En daar zitten absoluut heel veel mensen tussen die anders nooit naar een museum komen. En we hebben reclame gemaakt in de musea zelf." Wat de de mislukte kortings pas heeft gekost, wil de stichting niet kwijt. De mislukte proef staat de introductie van een museumjaarkaart voor grootge bruikers niet in de weg. Volgens plan komt in oktober een spe ciale jaarkaart op de markt waarmee de houder ook gratis toegang heeft op grote tentoon stellingen waar hij nu nog apart voor moet betalen. Verder denkt de stichting dat de ver zelfstandiging van de musea haar geen windeieren zal leg gen. „Het Mauritshuis in Den Haag heeft zijn toegangsprijs al verhoogd. Waarschijnlijk volgen meer musea dat voorbeeld. En dat werkt in het voordeel van de museumjaarkaart." recensie roos Paauw, beelden van Brigitte Wawoe, Bar bara Hoyng, Selma Weerenbeck, schilde rijen van Gerda Edelaar, Ada Sier, Dons van der Gronden-Deppe en Elke Pichler, te zien t/m 24 juli. Di. t/m vrij 10.00 - 16 00 uur, za en zo 13 00-17 00 uur Raadhuis De Paauw, Raadhuislaan 22, Wassenaar Bij een groepstentoonstelling waar veel werk wordt getoond in een kleine ruimte weet je al snel niet meer waar je kijken moet. De overdaad schaadt. De expositie toont alleen werk van Wassenaarse kunstenaars. Dat dit uiteenlopend is, wordt al snel duidelijk. Het werk van drie van hen, Barbara Hoyng, Dons van der Gronden en Ada Sier, valt direct op. Zowel door in houd als door vormentaal. Bar bara Hoyng toont haar 'paard vormen'. Stoere, sterke vormen die dit dier kenmerken. Haar materiaal is Afrikaanse serpenti- no, Franse kalksteen en zeeps- teen. Steensoorten die een hard uiterlijk hebben, maar zacht zijn om te bewerken. Het is dan ook opvallend dat de beeld houwster de stenen minimaal bewerkt om er een vorm uit te laten komen, juist hierdoor ver beeldt zij de oerkracht van dit dier. En toont zij bovendien haar kwaliteiten als beeldhou wer. Op klassieke wijze bewerkt zij de steen en zij laat de eigen schappen van het materiaal mede de vormgeving bepalen. Dons van der Gronden schil dert figuratief. Het onderwerp is het landschap. Haar 'duinland schappen' laten zien dat haar observatie subliem is. De rust en warmte van de duinen op een hete dag verbeeldt zij in haar werk. Daarnaast suggereert zij met enkele verfstreken de beweging van het helmgras Ada Sier schildert ook land schappen, maar dan een sneeuwlandschap. Zij abstra heert veelal; vlakken en lijnen bepalen de compositie, een per spectief is nadrukkelijk aanwe zig. Hierdoor ontstaat ruimte in het werk/De landschappen lij ken abstract te zijn, maar deze blijven als landschap duidelijk herkenbaar. De werken nodigen dan ook uit om verschillende malen naar te kijken. De overige exposanten pas sen wat betreft niveau niet in de expositie. Zoals bijvoorbeeld de 'Boomvrouw' van Brigitte Wa woe. Het moet een versmelting zijn van een vrouwfiguur en een 'Zware ploeg' adviseert over nieuwe directeur Boymans rotterdam cpd De Rotterdamse kunstwethouder Hans Kombrink heeft vijf des kundigen uit de Nederlandse kunstwereld aangezocht om hem te adviseren bij de speurtocht naar een nieuwe directeur voor het musem Boymans-Van Beuningen. Het zijn Henk van Os, di recteur van het Rijksmuseum, Rudi Fuchs, directeur van het Ste delijk Museum in Amsterdam, Ronald de Leeuw, directeur van het Van Gogh museum, secretaris-generaal Jessurun van het mi nisterie van wvc en bestuurslid Van Caldenborgh van de stich ting museum Boymans - Van Beuningen. Kombrink hoopt met hun hulp snel een nieuwe directeur aan te kunnen wijzen. De procedure kwam stil te liggen toen Kom- brinks voorgangster Yvonne de Rijk niet verder ging met de kan didaat Van Heusden, hoofddirecteur kunsten van het ministerie van wvc. Hoewel die de unanieme steun had van de selectieco- missie, kon met name burgemeester Peper zich niet vinden in Van Heusden. 'Bird'-winnaar Pierre Courbois wil naar jazzfestivals arnhem ruk van rotterdam Of slagwerker/componist Pierre Courbois ook blij is met de 'Bird' die hem is toegekend door het North Sea Jazzfestival? „Thuis maken we het grapje: je 'beurt' niks. Je krijgt alleen een beeldje. Maar het is nooit tot me doorgedrongen hoe leuk het is om zo'n prijs te krijgen." En het kan nog leuker worden, want het zit er dik in dat de toe kenning van de prijs een inter nationaal effect zal hebben. Courbois: „Dan kan ik einde lijk eens mee draaien in het cir cus van de zomerfestivals. Elk jaar worden er van Finland tot Italië jazzfestivals gehouden. In cidenteel deed ik wel eens aan zo'n festival mee, maar ik heb nog nooit de hele serie meege maakt waarvoor de grote Ame rikanen naar Europa komen. Nu kan dat wel eens gaan ge beuren." Al meer dan dertig jaar is de in Arnhem woonachtige Cour bois professioneel slagwerker. Hij begeleidde topsolisten en maakte met eigen formaties als Association en New Association internationale tournees. Twee jaar geleden kreeg hij in ver band met zijn dertigjarige jubi leum van het Fonds voor de Scheppende Toonkunst een compositie-opdracht voor een avondvullend programma voor jazzkwintet. Ondanks de erken ning die hem van Duitsland tot Japan ten deel viel als avantgar- dist, werd hem in Nederland nooit de Wessel Ilcken- of Boy Edgar-prijs gegund. Enige ran cune lijkt hij daar niet aan te hebben overgehouden. „Aan de Ilcken- en Edgar-prijs was wel een geldbedrag verbonden, maar de 'Bird' heeft toch iets meer allure. Hoe internationaal Slagwerker/componist Pierre Courbois krijgt zondag tijdens het North Sea Jazzfestival zijn 'Bird' uitgereikt. Vrijdag speelt hij daar met zijn eigen band. de uitstraling is, bleek al bij mijn nominatie. Ik kreeg faxen uit Amerika, Japan en Duits land. Ik heb in Nederland altijd in de clinch gelegen met de subsidiegevers. Die twijfelden aan de kwaliteit van mijn werk. Misschien dat ze nu gemakkelij ker te overtuigen zijn." Free-dixieland Courbois heeft bij de toeken ning van de 'Birds' dit jaar zeer uiteenlopende mede-laureaten: de van oorsprong free-jazz saxofonist Ornette Coleman en het legendarische Dixieland-or- kest The Dutch Swing College Band. Courbois: „Tijdens het komende North Sea Jazzfestival speel ik op vrijdag (8 juli - red.) met mijn eigen band. Zondag (10 juli - red.) is de prijsuitrei king. Misschien dat we daar voor nog iets leuks kunnen or ganiseren. Het is jammer dat de prijswinnaars zo vlak voor het festival" bekend worden ge maakt. Als je wat meer tijd hebt, kun je beter een bijzondere ses sie voorbereiden. Maar wellicht wil Ornette Coleman samen met mij als gast optreden met The Dutch Swing College Band. Dan krijgen we een 'free-Dixie- land'-( FOTO GPD/CEES MOOIJ Nog even terugkomend op de mogelijkheid, dat Courbois met zijn band volgend jaar alle Eu ropese festivals aandoet: hoe rijmt hij dat met het feit dat hij aan de ziekte van Kippel-Tren- aunay (een aangeboren afwij king van de haarvaten) lijdt en van de medici maar één concert per week mag geven? „Het gaat de laatste tijd weer wat beter. boom. Het resultaat is een vor meloze hoop brons, waar met een grote fantasie van alles in te zien is, maar geen 'Boom vrouw'. Zo ook haar 'Veulen'. Het beeld heeft veel weg van een gedeformeerde gekrompen Deense Dog. Gerda Edelaar laat in haar geel/rood/zwart/roze- /blauw/groene composities 'Ex pressies 1 en 2' zien. Abstract. Vormen en lijnen in een niet duidelijke en onrustige compo sitie. Het doet denken aan spe len met kleur en ik zie er weinig expressie in. Voor Elke Pichler gaat hetzelfde verhaal op. Zij toont onder andere haar ab stracte composities met als titel 'Songlines' (6 in totaal). Een nieuw schilderij beginnen is voor haar altijd een avontuur. Het schilderen betekent voor haar het ontdekken van andere vormen en kleuren. Toch wel frappant dat alle 'Songlines' in beeldtaal bijna gelijk zijn. Heb je er één gezien, dan ken je ze alle zes. Het beeld van Selma Weerenbeck met als titel 'Dub bel dromen' laat een kop van een mens zien op een stuk wor telhout. Een kop op een stuk hout, hoe luguber kan je denk wereld zijn. 12345678910111213 leiden letty stam De uitbreiding gaat in totaal zes-en-een-halve ton kosten. De Leidse Vereniging van Pop muzikanten (LVP), het collectief dat het Muziekhuis beheert, plus Muziekhuis M123, de stichting die het pand exploi teert, moeten daar de helft van zien te werven via sponsors. De eerste ton is al toegezegd door een bedrijf dat voorlopig ano niem wenst te blijven. LVP en Muziekhuis Ml23 hebben tot februari volgend jaar de tijd om het geld binnen te krijgen. Voor de andere helft sluit de gemeen te een lening af. Met de uitbreiding krijgt Mu ziekhuis M123 ook de zo felbe geerde beroepskracht. Al het werk rust nu op de schouders van vrijwilligers. En dat is niet zo weinig want het Muziekhuis timmert behoorlijk aan de weg. Het verhuurt oefenruimten en een studio waar bands een de mo kunnen maken, het regelt lessen en optredens van de groepen en het schaft instru menten aan. De stichting heeft een eigen boekingsbureau, Gigz. Ook geeft het een kwar taalblad uit en een eigen 'gou den' gids met adressen. Waar de aan te stellen be roepskracht van moet worden betaald, weet de gemeente nog niet. „We hopen daar volgend voorjaar meer over te weten", zegt cultuurwethouder P. Lan- genberg (D66). „Dat er een pro bleem is, wordt wel erkend bij de gemeente. Het Muziekhuis doet het nu heel goed. Vrijwilli gers doen alles. Maar als er straks extra ruimte is, betekent dat het probleem ook groter wordt." Fifi Effert, voorzitter van de stichting Muziekhuis M123, is content over het collegebesluit. „Het had van mij alleen wel wat sneller mogen gaan. We hebben hier als LVP twaalf jaar voor ge vochten. Leiden heeft echt een chronisch gebrek aan repetitie ruimte. Om bij ons te kunnen oefenen, moet je lang wachten. Per week hebben we hier vijftig bands met vaste contracten en twintig met losse contracten. Soms kunnen we nog wat schuiven als een band afzegt, maar als je een vast contract wilt, dan moet je echt jaren wachten." Het Muziekhuis heeft nu vier oefenruimten en één studio op de bovenverdieping van het voormalige postverdeelcentrum aan de Middelstegracht. De be- nedenetage staat leeg en dat le vert de gemeente, eigenaar van het pand dus geen huur op. „Het is een kale, enorme hal die van de Middelstegracht tot de Achtergracht loopt", vertelt Ef fert. „YVe willen daar vier grote re cabines die gedeeltelijk in de grond zijn verzakt, zo'n 60 a 80 centimeter. De bestaande stu dio's en de nieuwe cabines gaan we zo indelen dat we in totaal 10 oefenruimten krijgen. Dat is echt wel nodig want ik denk dat alleen al in Leiden 150 bands rondlopen." Dirigent Gerard Oskamp is be noemd tot artistiek directeur van het Muziektheater in het Duitse Rostock. De benoeming geldt voor drie jaar met een op tie op verlenging van het con tract, zo heeft Concertmanage- ment Rob Groen meegedeeld. Oskamp naar Rostock Oskamp (43) is thans chefdi rigent van het Norwegian Wind- ensemble, waarvan hij ook de oprichter is. Eerder was hij chef dirigent van het Stavanger Sym fonie Orkest en vaste gastdiri- gent van het Bournemouth Symphony Orchestra, Het Gel ders Orkest, het Gulbenkian Or kest en de Nordwestdeutsche Philharmonie. In Rostock zal Oskamp het komende seizoen vier opera's dirigeren en het ballet Cinderel la. De eerste première, Don Carlos van Giuseppe Verdi, is op 1 oktober. Israëlische zangeres Noa debuteert op North Sea In haar geboorteland Israël is ze een ster, die haar eerste twee platen in goud zag veranderen. De verwachting is dat de rest van de wereld ook snel zal val len voor de zangeres Noa nu haar derde cd wereldwijd wordt uitgebracht. Een cd die ook nog eens tot stand kwam in nauwe samenwerking met de vermaar de Amerikaanse gitarist Pat Me- theny. Haar Nederlandse de buut maakt ze op het komende North Sea Jazz Festival. Noa, of tewel Achinoam Nini, een nieu we singer-songwriter aan het firmament. Een optreden op North Sea be tekent niet dat de zangeres zelf ook vindt dat ze jazz zingt. „Mijn muziek heeft niets met jazz te maken. We spelen geen bebop, geen jazzstandards en er is geen swing. We doen uitslui tend eigen stukken en daar zit ten wel geïmproviseerde ge deelten in. Misschien ook dat in de akkoorden die ik gebruik een relatie met jazz is te vinden. Maar wel op afstand. Tegen woordig is jazz een term die voor een breed scala van mu ziek gebruikt kan worden. De laatste plaat van Sting valt er misschien ook wel onder. Dat is gewoon het leuke van jazz. Stij len die je niet helemaal in een categorie kunt onderbrengen, t op een jazzfesti- Leger „Ik heb altijd van muziek ge houden, zolang ik me kan her inneren. Iedereen uit mijn fami lie zong. Toen ik elf jaar was schreef ik mijn eerste liedjes al. Maar echt het vak ingaan als zangeres, dat was een onbereik bare droom. Dat was niet voor me weggelegd, dacht ik altijd. Tot ik in het leger kwam. Toen ik in dienst moest, kwam ik in een legerband. We moesten voor soldaten spelen. Honder den keren hebben we opgetre den, concerten onder de meest moeilijke omstandigheden. Ik Noa: „Er moet iets in een lied worden gezegd. Als ik er zelf niet opgewonden merkte dat ik me bij dat moeilij ke publiek staande kon houden. In die periode besefte ik dat ik niets anders wilde dan zangeres worden. Ik kon toen uiteraard mijn eigen muziek niet zingen. Ik was soldaat, dus ik moest zingen wat mij werd opgedra gen. Maar door het optreden zelf, ging voor mij een wereld open." Eenmaal uit het leger ging Noa uiteraard zelf bepalen wat haar muzikale koers werd. Een van haar uitgangspunten is dat een lied niet voor uitvoering in aan merking komt als de tekst haar niet bevalt. „De tekst is het al lerbelangrijkste van song. De perfecte song is een huwelijk tussen tekst en muziek. Natuur lijk, wij maken muziek en mijn teksten zijn geen poëzie. Maar er moet een pointe zijn en een goed verhaal. Er moet iets in een lied worden gezegd. Als ik er zelf niet opgewonden van raak, zing ik het niet." Als je vraagt naar haar idolen, schudt Noa hele reeksen uit haar mouw: Joni Mitchell, Paul Simon, James Taylor, Cat Ste vens, Prince, Police, Beatles, Kinks, Ella Fitzgerald, Billie Holiday. „Ik houd van mensen met een langere carrière. Men sen, die al een heel stel platen hebben gemaakt. Vocalisten met twee hits interesseren me helemaal niet. Het gaat mij om artiesten die zich door de jaren bewijzen. Als Joni Mitchell een nieuwe plaat uitbrengt, dan ren ik naar de winkel om hem te ko pen. Ik bewonder haar en dan ga ik niet eerst luisteren of zo'n plaat me wel bevalt. Dat is een situatie die ik ook nastreef. In Israël heb ik al bijna zo'n posi tie. Mensen kennen me, ze we ten dat ze van mij geen goedko pe rotzooi kunnen verwachten, dat ik geen vocaliste van com promissen ben. Een plaat van mij betekent schoonheid en kwaliteit." Noa speelt gitaar, piano en percussie, maar ze componeert zonder gebruikmaking van in strumenten. „Meestal komen mijn ideeën vanuit het niets in mijn hoofd. Dat kan overal zijn, onder de douche, in een vlieg tuig of gewoon op straat. Pascals ik een idee heb, een visie en een soort basismelodie, dan kan ik met mijn gitaar gaan zitten om dat uit te werken. Ik zing zo'ri basismelodietje nooit in op een tape. Ik vind dat ik het zelf moet kunnen onthouden. Ik ga pas met een basis-idee aan het werk als ik er drie dagen later nog steeds enthousiast over ben. Mijn uitgangspunt is: als ik een melodie zelf geen drie dagen kan onthouden, zou een ander dat dan wel moeten kunnen?" Van Krimpen directeur Kunsthal rotterdam En het winnen van de 'Bird helpt des te meer. Als ik naai die festivals kan, dan heren medici me maar keer ontheffing geven.' Wim van Krimpen wordt de nieuwe directeur van de Kunst hal in Rotterdam. De afgelopen jaren was hij al als directeur ad interim betrokken bij de bouw en de programmering van de in 1992 geopende hal. Het bestuur van de Stichting Kunsthal Rot terdam heeft de benoeming gis teren bekendgemaakt tijdens een gesprek met de Rotterdam se wethouder Kombrink. Voordat Van Krimpen in Rot terdam aantrad was hij mede oprichter en directeur van de KunstRAI in Amsterdam. Mo menteel maakt hij deel uit van het bestuur van de Mondriaan- stichting. MERKEN VOORDEEL IMOOE VOOR MANNEN HOOFDSTRAAT226-228/2171 BN SASSENHEIM/TEL. 02522-12314

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9