Vredesplan Bosnië 'slikken of stikken' 3 Buitenland~*s^-.ss=5^35l- Gonzalez voelt niets evoor baan van Delors scheuren' Niet vrijen bij de telefoonanders wordt moeder ongerust Mandela verliest ervaren minister van financiën Spanje krijgt hulp van buren in strijd tegen bosbranden Populaire Genscher 'monument met Clinton balanceert op slap koord in Letland 1555 VS, EU en Rusland zetten leiders onder grote druk J WOENSDAG 6 JULI 1994 r Gotthardtunnel na brand afgesloten góschenen De St. Gotthardtunnel, die Zwitserland met Italië n- verbindt, is gistermorgen afgesloten nadat een vrachtwagen in de tunnel in brand was geraakt. Van de tunnel kan misschien E verscheidene dagen geen gebruik worden gemaakt, aldus de po litie. Het verkeer wordt over de pas omgeleid. De politie advi- r I seert automobilisten daarom de weg over de pas te mijden en te rijden via de kleine Sint-Bernardtunnel in Graubünden. f Geen import uit Turks-Cyprus athene Het Europese Hooggerechtshof verbiedt de EU-landen nog langer produkten uit Turks-Cyprus te importeren. Volgens de Griekse minister Pangalos (Europese zaken) gaat het vooral om landbouwprodukten. afkomstig van grond die doorGrieks- Cyprioten werd achtergelaten nadat Turkije in 1974 het noorde- lijke deel van het eiland had bezet. fa Topman Alcatel weer vrij parus Pierre Suard, de maandag gearresteerde topman van het J Franse concern Alcatel-Alsthom, is weer vrij, maar moet zich wel P ter beschikking houden van de justitie. Hem zijn bedrog, omko ping en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Suard zou op kos- Aj ten van zijn onderneming een alarminstallatie van omgerekend |J 1,3 miljoen gulden in zijn privé-woning hebben laten aanleggen. Suard heeft de aanklachten tegen hem 'banaal' genoemd. ffl II Rimini zet klanten hoeren te kijk rome De Italiaanse badplaats Rimini is een campagne begon nen tegen de prostitutie. De vrouwen en hun klanten komen, als zij worden opgepakt, met hun volledige naam in de plaatselijke vkranten. ,,De prostitutie in Rimini groeit ons boven het hoofd, j Het bedreigt de openbare orde", aldus burgemeester Giuseppe Chicchi over de 'schaamactie' die klanten moet afschrikken. Vol- gens hem wordt de ook bij Nederlanders populaire stad deze zo- Ij^ mer overspoeld door dames uit Oost-Europa. Forza Italia solo in Europees parlement 'ft brussel Forza Italia, de partij van de Italiaanse premier Berlus- t coni, heeft besloten zich bij geen enkele groep aan te sluiten in het Europese parlement. De 27 afgevaardigden blijven voorals nog buiten het conservatieve blok van de christendemocraten. Ontvoerde Amerikanen in Nicaragua vrij I- managua Het Nicaraguaanse leger heeft gisteren drie Amerika nen bevrijd die het afgelopen weekeinde aan de Atlantische kust waren gegijzeld door Miskito-indianen. Tijdens de operatie werd een indiaan gedood en raakte een andere gewond. De drie Ame rikanen, voor wie een losgeld van 300.000 dollar werd geëist, verkeerden in goede gezondheid. S el Van den Broek prijkt op Brits lijstje Het 'definitieve' internationale vredesplan voor Bosnië is vandaag door de Verenigde Staten, Rusland, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Duitsland in Genève overhandigd aan leiders van de strijdende partijen. De Russische mi nister Kozyrev (buitenlandse zaken) sprak van een 'vredelievend ultimatum aan mensen, die door de oorlog hun gezond verstand hebben verloren'. Ook zijn Ameri kaanse en Europese collega's maakten duidelijk dat het nu 'slikken of stikken' is. j bonn-brussel peter de vries correspondent vi De Spaanse premier Felipe Gonzalez is niet beschikbaar j) om Jacques Delors op te volgen als voorzitter van de Europese Commissie. De Fransman Del- ors voelt er zelf niets voor om, 1 zoals Griekenland had voorge steld, langer aan te blijven op 1 deze post aan het hoofd van het b dagelijks bestuur van de Eu- 1 ropese Unie. De Duitse bonds- V kanselier Helmut Kohl heeft dat j gisteren in Bonn verklaard na een onderhoud met Delors en de overige Eurocommissarissen. J Kohl leidt als fungerend voor- li zitter van de Europese Unie de J zoektocht naar een nieuwe n voorzitter van de Europese L Commissie. De Duitse kanselier wil daarover volgende week vrij - dag tijdens een topconferentie johannesburg john van schaik medewerker De regeringsploeg van presi dent Nelson Mandela van Zuid- Afrika verliest zijn minister van i financiën. Derek Keys maakte gisteren in een korte verklaring bekend 'om persoonlijke rede nen' later dit jaar te vertrekken. Zijn opvolger wordt de a-poli- tieke Chris Liebenberg, de hui dige topman van de (voormalig J Nederlandse) bankgroep Ned- cor. Mandela maakte de benoe ming een dag eerder bekend om onrust op de financiële markt weg te nemen. Het aftreden van de populaire Keys, aangekondigd binnen twee maanden na zijn aantre den in de nieuwe regering en binnen twee weken na het in dienen van de eerste 'democra tische' begroting, is een ernstige tegenslag voor de Zuidafrikaan- se regering. Mandela noemde Keys gisteravond, tijdens een in Brussel spijkers met koppen slaan. Pogingen een opvolger te zoeken voor Delors, die volgend jaar vertrekt, eindigden op Cor fu vorige week in een diploma tiek bloedbad, toen de twaalf EU-landen het niet eens kon den worden over de kandida ten, onder wie premier Lubbers. Groot-Brittannië sprak daarbij een veto uit over de Belg Dehaene, die van elf EU-landen steun had gekregen. Britse ministers hebben een lijstje samengesteld met zeven namen van kandidaten die vol gens hen in aanmerking komen voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. Naast de naam van Lubbers prijkt ook die van Hans van den Broek, zo meldt de Britse krant Financial Times en The Independent van daag. inderhaast bijeengeroepen persconferentie 'een opmerke lijk man' en zei zijn persoonlijke motieven te respecteren. Man dela wilde niet aangeven wat die beweegredenen zijn. Keys is sinds 1992 minister en afkomstig uit het bedrijfsleven. Zijn overstap van het oude naar het nieuwe kabinet, dat wordt gedomineerd door het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) van Mandela, nam de vrees weg dat de nieuwe regering radicaal in de staatskas zou grijpen. Vol gens Keys is er geen verschil van mening over het te volgen be leid in de regering van nationale eenheid. Hij zegt 'plaats te ma ken voor vers bloed nu de over gang is voltooid'. Volgens Mandela is Lieben berg sterk sociaal bewust en heeft hij de steun onder het bre de publiek. Zijn komst zal het regeingsbeleid niet wijzigen, al dus Mandela. genève bob kroon Het plan, compleet met een tot op het laatste moment bijge stelde landkaart, komt neer op barcelona ruud de wit correspondent De Spaanse regering heeft giste ren de hulp ingeroepen van de buurlanden. Frankrijk en Por tugal bij het bestrijden van de hevigste bosbranden van de af gelopen tien jaar. De assistentie bestaat uit gespecialiseerde vliegtuigen en helikopters die over grote afstanden water kun nen aanvoeren. De Fransen bonn«ap De reputatie van Hans-Dietrich Genscher dreigt een flinke deuk op te lopen nu een document boven water is gekomen waar uit blijkt dat hij als tiener lid is geweest van Hitiers nationaal- socialistische partij (NSDAP). De alom gerespecteerde politi cus, voormalig minister van buitenlandse zaken en een van de architecten van de Duitse eenwording, heeft verklaard dat hij in 1944 zonder zijn medewe ten door de nazi's op de leden lijst van de NSDAP is gezet. Hij was toen 17 jaar en niet-dienst- plichtig hulpje bij een luchtaf- weergeschutseenheid in de buurt van zijn woonplaats Hal le. Op de laatste dag van de een republiek met twee deelsta ten, waarbij 49 procent van Bosnië aan de Serviërs wordt toegewezen en 51 procent aan de moslim-Kroatische federatie. De Bosnische Serviërs, die on- hebben vier vliegtuigen ter be schikking gesteld en de Portu gezen twee. Bij de omvangrijke bosbran den, die met name de regio's langs de Middellandse Zee heb ben getroffen, zijn de afgelopen twee dagen twaalf personen om het leven gekomen. Drie men sen zijn met ernstige brand wonden in een ziekenhuis op genomen, terwijl vele honder den zich onder behandeling Tweede Wereldoorlog werd hij door de Amerikanen gearres teerd, waarna hij zeven weken in een krijgsgevangenenkamp doorbracht. „De nazi's hebben nooit de moeite genomen mij van mijn lidmaatschap op de hoogte te stellen. Ze hebben mij nooit uit genodigd voor vergaderingen of bijeenkomsten en ik ben er ook nooit geweest", aldus Genscher. Toch wordt het document, dat gevonden is in het Berlijnse Do cumentatiecentrum, be schouwd als een smet op zijn il lustere politieke carriere. Het tijdschrift Focus bestempelde Genscher tot 'een monument met scheuren'. Het Documentatiecentrum werd in 1945 door de Amerika - geveer 70 procent bezet hou den, zullen dus grote gebieden moeten teruggeven in Centraal Bosnië, in het oosten en in de westelijke sector bij Bihac. Bo vendien zullen zij nauwere cor ridors moeten accepteren tus sen de overwegend Servische regio's. Als ze weigeren, is er grote kans dat het wapenembargo te gen de moslims en Kroaten wordt opgeheven. Dit oorspron kelijk Amerikaanse voorstel is nu overgenomen door de Rus sen en de Europese Unie. Bo vendien zullen de sancties te gen de Bosnische Serviërs dan moesten stellen wegens adem halingsmoeilijkheden. De scha de aan de natuur wordt 'drama tisch' genoemd. Duizend perso nen zijn geëvacueerd, omdat hun huizen door de vlammen zijn vernield of worden tae- dreigd. De meeste branden zijn het directe gevolg van de grote hitte die Spanje al enige weken in zijn greep houdt. In zowel de binnenlanden als de kustgebie- nen opgezet en bevat geheime documenten die zijn gebruikt in rechtszaken tegen Duitse oor logsmisdadigers. Het centrum werd vorige week overgedragen aan de Duitsers. Genscher wist sinds 1970 dat zijn naam op een lijst voorkwam, maar is pas sinds kort op de hoogte dat het zijn lidmaatschap van de NSDAP betreft. Volgens de Duitse media is Ge nscher een van de duizenden Duitsers die tegen het einde van de oorlog ongevraagd een par tijlidmaatschap toebedeeld hebben gekregen in een wanho pige poging van de nazi's de partijmoraal op te vijzelen om dat zij aan de verliezende hand waren. Desondanks maakt Gen scher zich zorgen. „Hoe kan ik worden verscherpt. De Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic bestempelde het plan in eerste instantie als een 'vernedering', terwijl moslim president Izetbegovic sprak van 'het overwegen waard', maar wel internationale garanties vroeg voor de naleving. Aan de moslims en Kroaten is inmid dels door de Amerikaanse mi nister Warren Christopher (bui tenlandse zaken) beloofd dat Amerikaanse troepen voor die naleving beschikbaar zullen ko men, mits het plan geheel wordt aanvaard. Om de zaak voor de Bosni- den loopt de temperatuur op tot ruim boven de 45 graden. De branden zijn bijna allemaal ontstaan door blikseminslagen, maar in sommige gevallen is er sprake van menselijke nalatig heid of opzet. De regering-Gon- zalez overweegt nu de straffen op brandstichting ingrijpend te verhogen. Het zwaarst getroffen zijn de regio's Valencia, Murcia en Ca- talonië, maar ook Aragon en nu nog bewijzen dat ik nergens vanaf wist? De mensen zullen me gewoon moeten geloven", zei hij in een interview met Fo- Met de vraag „Wie wil Genscher kapot maken?" in de populaire krant Bi ld wordt de suggestie gewekt dat iemand de informa tie met opzet heeft laten uitlek ken om Genscher in diskrediet te brengen. Sommige journalis ten denken dat het bedoeld is om Genschers liberale FDP schade te berokkenen. Genscher vluchtte in 1952 van Oost- naar West-Duitsland en ging de politiek in. Hij was van 1974 tot zijn pensioen in 1992 minister van buitenlandse za ken. Veel minder asielaanvragen in Duitsland bonn-den haag dpa-anp-ap Het aantal asielaanvragen in Duitsland is sterk gedaald. In de eerste helft van 1994 waren dat er nog maar 62.802. Dat is een daling van 72 procent ten op zichte van dezelfde periode in 1993. Toen vroegen 224.099 personen politiek asiel aan. Sinds 1 juli de nieuwe asiel wet van kracht is, komen bui tenlanders niet meer in aan merking voor politiek asiel in Duitsland als zij een tussenstop hebben gemaakt in een zoge noemd veilig land. sche Serviërs wat verteerbaar der te maken, hebben de minis ters nok een 'geleidelijke ver mindering' van de huidige sancties tegen Belgrado in het vooruitzicht gesteld. De twee partijen krijgen tot 19 juli bedenktijd om met een positief antwoord te komen. Op 20 juli komen de ministers in Genève weer bijeen om de ba lans op te maken. Bij een nega tieve reactie kunnen de strij dende partijen rekenen op 'ex treme reacties', aldus Kozyrev. „Een afwijzing zullen we als on aanvaardbaar beschouwen", zei de Duitse minister Kinkel (bui- Andalusië hebben te kampen met tientallen branden. In der tig uur tijd zijn in de Sierra de Moratella van Murcia 17.000 hectaren afgebrand. Het blus sen wordt bemoeilijkt door het feit dat de rivierbedding van de Segura nagenoeg droog staat. De slachtoffers die zijn gevallen, waren vrijwilligers, brandweer lieden en vakantiegangers die door het snel oprukkend vuur werden verrast. den haag»anp Het mag het eerste bezoek van een Amerikaanse president aan de Baltische Staten zijn, makke lijk zal Bill Clinton het de ko mende dagen tijdens zijn tocht door Midden- en Oost-Europa niet krijgen. Bij zijn aankomst vandaag in Letland wordt hij ongetwijfeld enthousiast begroet, maar poli tiek liggen er enkele voetklem men: zonder zijn ambtsgenoot Boris Jeltsin in Moskou teveel tegen de haren in te strijken, moet Clinton zijn gastheren in Riga en Warschau er van over tuigen geen nieuwe Russische overheersing van het oude Oostblok te zullen accepteren. De verwachtingen zijn deson danks hoog gespannen. Voor het Poolse parlement, dat hij morgen toespreekt lijkt zijn komst bijvoorbeeld alleen zin vol als Clinton toetreding tot de NAVO in het vooruitzicht stelt: „Oost-Europa heeft de NAVO nodig. We willen in een veiliger en stabieler Europa leven", al dus een medewerker van presi dent Walesa. „Ik denk dat hij (Clinton) ons gerust zal stellen over deze zaak. Zo niet, dan is zijn bezoek niet erg zinvol." De VS zullen nooit aanvaarden dat Rusland Oost - Europa weer in de greep krijgt, benadrukte hij. Daar zijn de Russen ook niet op uit, zo paaide Clinton Moskou. Ook tijdens Clinton korte ver blijf in Riga, waar hij ook de presidenten van Estland en Li touwen ontmoet, staat de ver houding met Rusland centraal. In 1940 door de Sovjetunie ge- tenlandse zaken) namens de EU. Mostar, de hoofdstad van Hercegovina, is gisteravond of ficieel overgedragen aan de Eu ropese Unie (EU). De EU zal de stad gedurende twee jaar bestu ren. De ministers van buiten landse zaken van Duitsland, Frankrijk, Griekenland en Ne derland ondertekenden hiertoe maandagavond in Gèneve een overeenkomst met de nieuwe regering van moslims en Kroaten. Arafat praat in Parijs met premier Rabin jeruzalem ad bloemendaal correspondent PLO-voorzitter Yasser Arafat ontmoet vandaag in Parijs de Israëlische premier Rabin en minister Peres (buitenlandse zaken). Het drietal is in de Fran se hoofdstad om een vredesprijs van de Unesco in ontvangst ne- Rabin, Peres en Arafat praten in Parijs onder meer over de vervroegde overdracht van be stuurstaken aan de Palestijnen in de nog bezette delen van de Westelijke Jordaanoever. Israël is in principe bereid de verant woordelijkheid voor gezond heidszorg, onderwijs, sociale za ken, belastingheffing en toeris me in handen te leggen van de Palestijnse Nationale Autoriteit (PNA). De PLO meent dat een ver vroegde overdracht van be stuurstaken moet worden ge koppeld aan de terugtrekking van het Israëlische leger uit de bevolkingscentra van de Westoever. Dat laatste moet ge beuren voor er algemene ver kiezingen worden gehouden. Als voorlopige verkiezingsda tum is 15 oktober genoemd, maar waarschijnlijk is die ter mijn te kort. Arafat heeft gistermiddag in Jericho twaalf leden beëdigd van de PNA, zijn voorlopige re gering. Daarna leiade hij de eer ste PNA-vergadering, waarbij voornamelijk economische kwesties aan de orde kwamen. Arafat werd gisteren in Jeri cho ook begroet door rabbijn Moshe Hirsch. Deze geestelijke is lid van de ultra-orthodoxe, anti-zionistische beweging Ne- toerei Karta (Wachters van de Stad). Deze beweging erkent het bestaan van de staat Israël niet. Hirsch wordt adviseur van de PNA. De feestelijkheden in Jericho werden gisteravond overscha duwd door de dood van Tawfik Zayad, de Arabische burge meester van Nazareth. Hij op weg naar huis bij een mislukte inhaalpoging om het leven. Zayad was ook lid van het Israë lische parlement, voor de com munistische fractie. annexeerd en pas enkele jaren weer zelfstandig, voelen Est land, Letland en Litouwen zich in de slagschaduw van de kern macht nog niet erg op hun ge mak. Vooral de vertraagde te rugtrekking van de Russische troepen en de positie van de in Letland en Estland levende Rus sen staan goede betrekkingen in de weg. De Russische president Jeltsin heeft gisteren de kwestie van de rechten van de etnische Russen voorgelegd aan Clinton. Jeltsin zei in een telefoongesprek de terugtrekking van de Russische troepen afhankelijk te stellen van het respect in de Baltische landen voor de rechten van de etnische Russen. De aftocht uit Letland moet eind augustus zijn afgerond. De grootste problemen doen zich voor in Estland. Onduidelijkhe den over de veiligheid van de Russische minderheid en over de status van de Sovjetbasis Pal- diski staan afspraken over het vertrek van het voormalige Ro de leger in de weg. Voor de Baltische staten heeft de komst van Clinton vooral een grote symbolische waarde. Het is de eerste maal ooit dat een Amerikaanse president het gebied aandoet. Het hele be zoek duurt echter maar 24 uur. De Polen komen er wat tijd be treft iets beter van af, maar ook hier wordt een strak schema ge hanteerd. Graag zouden de Po len Clinton op de saxofoon ho ren spelen. Maar dat kon er wel eens bij inschieten, zo wordt ge vreesd. london marianne macdonald the independent Een dodelijk ongeruste moeder uit het Britse Devises heeft de politie in de woonplaats van haar dochter een hilarisch avondje bezorgd. De vrouw alarmeerde de politie in de veronderstelling dat haar dochter in grote moeilijkheden verkeerde. Via de telefoon meende zij de gesmoorde angstkreten van haar dochter te horen. De werkelijkheid b ileek anders; het geluid was inder daad afkomstig van haar dochter, zij was echter niet in gevaar. De vrouw uit Devises schrok midden in de nacht tot tweemaal toe wakker van de telefoon. Toen ze de eer ste keer alleen gekreun, gehijg en geschreeuw hoorde, dacht ze met een obscene b^fler van doen te hebben. Maar toen de telefoon opnieuw rinkelde en de vrouw naast het lage gegrom van een mannestem ook duide lijk de stem van haar dochter hoorde die 'Oh mijn god!' riep, werd ze hevig ongerust. De wanhopige moeder was er na de twee telefoontjes van overtuigd dat haar dochter, die 150 kilometer ver derop woonde, in gevaar verkeerde. Toen zij haar dochter wilde bellen om te checken of ze wel in orde was, sloeg de schrik haar helemaal om het hart: de lijn was in gesprek. Bezorgd draaide ze 999, het Britse equivalent voor het alarmnummer 06-11. De lokale politie hoorde haar re laas aan en zocht contact met collega's in Woking ham, de woonplaats van de dochter. Onmiddellijk na de melding spoedden de agenten zich naar het huis ivan de jonge-vrouw-in-nood om de kwestie tot op de bodem te onderzoeken. Naderhand legde een politiewoordvoerder uit hoe de zaken er werkelijk voor stonden. „Mijn agenten sto ven naar binnen, en kwamen er al snel achter dat de vrouw helemaal niet in nood verkeerde. In tegendeel, zij en haar vriend hadden het erg goed naar hun zin." Het jonge stel, dat opging in een hevige vrijpartij, was volgens de woordvoerder tegelijkertijd geschrokken en beschaamd toen zij zo bruusk werd onderbroken door de agenten. De twee verklaarden later zo heftig verwikkeld te zijn geweest in het liefdesspel, dat een van de twee per ongeluk met de teen een voorgepro grammeerde toets van het telefoontoestel indrukte. Tot twee keer toe belandde de teen op dezelfde toets. Beide keren was het ongelukkigerwijs de toets waar onder het nummer van de moeder van de jonge vrouw schuil ging. De politiewoordvoerder: „Dit is een waarschuwing voor iedereen: Als u van plan bent uzelf te verliezen in dit soort zaken, zet de telefoon dan even opzij." Inmiddels hebben zowel de dochter als haar moeder bij de politie hun excuses gemaakt voor alle verwar ring. Ze doen hun uiterste best de genante situatie verborgen te houden voor de buren. Bankier Liebenberg opvolger Duitse oud-minister was in tienertijd onbewust lid van NSDAP Een van de tienduizend brandweermannen die de Spaanse trachten te bedwingen, trekt een brandweerslang door de verkoolde bossen. FOTO EPA ADREU DALMAU

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5