Herkeuring loopt uit op catastrofe Binnenland 'Grijze Staphorstvariant' helpt CDA/VVD niet wvc vraagt verbod op organen van Brits kalf RDM vraagt hulp bij overlevingsplan Knuffelen met papa Storm richt voor miljoenen schade aan in glastuinbouw (WOENSDAG 6 JULI 1994 Hoge straf geëist voor taximoord i arnhem» Voor de moord op een Arnhemse taxichauffeur in juli I vorig jaar zijn gisteren voor de Arnhemse rechtbank celstraffen van acht en zeven jaar geëist tegen twee verdachten van 24 en I 18 jaar. Tegen de 24-jarige is ook TBS met dwangverpleging ge ëist. Volgens het Pieter Baan in Utrecht is de man 'gestoord en gevaarlijk'. Politieagent verdacht van 'lekken' Rotterdam Een agent van de politie Rotterdam-Rijnmond wordt ervan verdacht vertrouwelijke informatie te hebben door gegeven aan derden. Hij zou ook gelegenheid hebben gegeven tot prostitutie. De agent is gisteren buiten functie gesteld. De rijksrecherche is een onderzoek begonnen. De afgelopen maan den zijn al vijf Rotterdamse politiemensen aangehouden voor het plegen van strafbare feiten. Het korps heeft sinds kort een af deling interne zaken die corruptie en fraude opspoort. Cel en TBS voor hulp bij moord den bosch Voor hulp bij de moord op een fietser is gisteren r het hof in Den Bosch acht jaar en TBS met dwangverple ging geëist tegen een 22-jarige man uit Cuijk. De man zou niets hebben ondernomen om de moord in september vorig jaar op een toevallig passerende fietser tegên te houden. De verdachten trokken in de nacht voor de moord een spoor van vernielingen mishandelingen door Cuijk en omgeving waarbij twee men- sen ernstig werden mishandeld. Daarbij zei de 28-jarige maat van de verdachte dat hij zin had om iemand te vermoorden. Kort daarop werd de fietser met een metalen paal doodgeslagen. De 22-jarige werd eerder veroordeeld tot acht jaar cel en TBS. Bejaarde CD'er niet in raad Almelo almelo Lepez (85) heeft besloten af te zien van het raadslid maatschap voor de Centrumdemocraten (CD) in Almelo. Hij heeft dat de gemeente gisteren zonder opgaaf van reden in een brief laten weten. Lepez zou G. Webbink opvolgen die eerder af haakte. Op de verkiezingslijst van de CD stonden oorspronkelijk drie mensen. Van hen zit H. Oudendijk op dit moment in de raad. Hij heeft inmiddels bedankt als lid van de CD en vertegen woordigt het Nederlands Blok. Vier jaar cel voor brute verkrachting Een 27-jarige man uit Heerhugowaard is gisteren door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot vier jaar cel voor het meerdere malen verkrachten van een 23-jarige plaatsgenoot vo rig jaar. Tegen hem was vijfjaar geëist. De man brak eerst in de woning van het slachtoffer omdat hij geld nodig had voor drank en drugs. Toen hij de vrouw aantrof, besloot hij haar te ver krachten. Jongen (18) bekent moord op moeder zoetermeer Een 18-jarige jongen, die gisteren in Haarlem werd aangehouden wegens diefstal van een reep chocola uit een win kel, heeft bekend dat hij zijn moeder om het leven heeft ge bracht. Bij zijn aanhouding bleek dat hij werd gezocht door de politie in Zoetermeer. De jongen heeft op woensdag 22 juni na een woordenwisseling zijn 55-jarige moeder meerdere malen met een baksteen op het hoofd geslagen. Daarna is hij hij in pa niek zijn ouderlijk huis in Zoetermeer uitgevlucht Gevangene ontsnapt uit Bijlmerbajes Amsterdam Een 27-jarige gevangene is gistermiddag ontsnapt de Bijlmerbajes in Amsterdam. Hij moest nog drie jaar zitten wegens doodslag, diefstal en wapenbezit. Een medegevangene die hielp, slaagde er niet in te ontsnappen. De twee zagen kans een smalle ruit in de sportzaal van toren De Schans in te slaan. Ze klommen door het raampje en kwamen op de luchtplaats. Daar hielp de medegevangene zijn maat over de bijna vier meter hoge gevangenismuur. Het is de tiende ontsnapping dit jaar. Vijf gedetineerden zijn inmiddels weer aangehouden. 1 Wegens gevaar van gekke koeienziekte den haag gpd Het ministerie van volksge zondheid (WVC) wil dat de EU op korte termijn de consumptie 1 van kalfsorganen en -hersenen e uit Engeland verbiedt. Neder- arland maakt zich daar sterk voor 3r'in het permanente veterinaire eEcomité van de EG dat vandaag en morgen over de kwestie ver- ^'gadert. De voorgestelde maatregel is )g een reactie op het nieuws dat 1(jde gevreesde gekke koeienziek- 'rp te ook op kalveren overdraag- j baar is. In Engeland zelf is de 00consumptie van kalfsorganen g-en -hersenen sinds afgelopen weekeinde al aan banden ge- iegd. Nederland importeerde vorig —jaar 158.000 Engelse kalveren. De consumptie van kalfsvlees ^(het spierweefsel) kan gewoon doorgaan, maar de menselijke en dierlijke consumptie van -1 kalfsorganen en -hersenen niet. Volgens het Produktschap voor Vee en Vlees worden kalfsorga nen gebruikt in patés en wor sten. Ook in blikjes honden- en Zware mineralen ten noorden van eilanden ontdekt leeuwarden gpd In de Noordzeebodem zitten ten noorden van de eilanden Terschelling en Ameland hoge concentraties zware mineralen. Het in de afgelopen weken ver richte onderzoek van de Gro ningse kernfysicus Rob de Meij er, Rijkswaterstaat en de Rijks Geologische Dienst heeft uitge wezen dat zich ten noorden van de Friese eilanden grote hoe veelheden zirkoon, granaat, il- meniet en rutiel bevinden. De hoeveelheid bij Terschel ling is het grootst. De mineralen zijn van belang voor toepassing in de keramische, chemische, elektrochemische en petroche mische industrie. Volgens gede- puteerde Sakkers van Gronin gen zou de verwerking van de mineralen kunnen plaatsvinden in de Eemshaven. Vijftien gewonden Nationale Commissie Chronisch Zieken in rapport: bij ongeluk met achtbaan Walibi BIDDINGHUIZEN. ANP Bij een ongeluk met de acht baan El Condor, de topattractie van Walibi Flevo, zijn gisteren vijftien scholieren licht gewond geraakt. Twee van hen zijn ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de politie schoot eeh van de treinstellen van de achtbaan door en botste op een wachtend treinstel. El Condor is een variant op de achtbaan, waarbij de stoeltjes onder een rail zijn gehangen zoals bij een skilift. De stoeltjes bieden plaats aan twee mensen en zijn aan elkaar gekoppeld. El Condor is volgens Walibi Flevo uniek in de wereld en is de be langrijkste publiekstrekker van het park. ,,Dit is verdikkeme het slechtste wat je kan overkomen, vooral in je openingsjaar", aldus Walibi-directeur Van Driem. Het ongeluk gebeurde toen er lange rijen stonden te wachten voor de attractie. Een treintje met gondels, dat net de acht- baanrit had gemaakt botste achterop tegen een wachtend treintje. De gondel was door het remsysteem bijna tot stilstand gebracht, maar schoot volgens de politie 'een meter door' van wege een storing in het elektro nisch oog dat moet voorkomen dat de treintjes te vroeg het sta tion binnenkomen. Er zijn sinds de opening op 7 mei 170.000 bezoekers geweest. den haag anp De herkeuringen voor de arbeidsongeschiktheidsverze keringen WAO en AAW lopen veelal uit op een catastrofe voor de betrokkenen. Zieke mensen die tot voor kort al dan niet volledig arbeidsongeschikt waren, komen nu als gezonde werknemers uit de keuringen. Bonsaiboompjes kweken, loempia's vouwen, lampekappen maken zijn beroepen waarvoor ze geschikt worden verklaard. Of er ook werk is in die sectoren is niet van belang. medische beperkingen. Zoals een 30-jarige man die tengevolge van een auto-onge luk hersenbeschadiging heeft opgelopen en daardoor een mentale leeftijd heeft van een kind van twaalf. Hij had een volledige WAO-uitkering. In middels is hij volledig goedge keurd en volledig arbeidsge schikt verklaard omdat hij vol gens de keurend arts als taar- tenspuiter zou kunnen werken. Veel klachten kwamen ook binnen over de keuring van mensen die uit de ziektewet in de WAO terecht komen (22 pro cent) en over herintreding en sollicitatieprocedure (11 pro cent). De bellers hadden de in druk dat er nauwelijks aandacht was voor hun gezondheidspro blemen. Ook waren er klachten Dit concludeert de Nationale Commissie Chronisch Zieken (NCCZ) in haar rapport over de klachtenlijn voor de herkeurin gen die vorige maand een week kon worden gebeld. Ongeveer 1.200 mensen maakten er ge bruik van. Het merendeel van de bellers had vanwege licha melijke klachten een WAO- of AWW-uitkering. Zij kampten meestal al acht jaar of langer met een chronische ziekte. Op nummer één van de klachtenlijst staat de herkeu ring. Van de mensen die daarbij geheel of gedeeltelijk werden goedgekeurd, is 97 procent het oneens met de uitslag. De bel lers vinden dat onvoldoende re kening is gehouden met hun over schending van privacy (8 procent) en een onheuse beje gening (36 procent). Veel banen waarin de mensen gezien hun gezondheid nog wel zouden kunnen functioneren, blijken er niet te zijn. Of chro nisch zieken komen er niet voor in aanmerking omdat ze niet de nodige ervaring hebben of om dat de werkgever liever iemand heeft zonder WAO-verleden. Daardoor komen ex-WAO'ers via de WW in de bijstand te recht. Voorzitter I. Haas-Berger van de NCCZ zei bij de presentatie van de resultaten dat de klach ten waarschijnlijk slechts het topje van een ijsberg zijn. Het nieuwe WAO-beleid zal volgens haar op korte termijn moeten worden geëvalueerd. Haas pleit te ook voor betere voorlichting en meer aandacht voor de te rugkeer van chronisch zieken in het arbeidsproces door inten sieve begeleiding bij het zoeken naar een baan en het creëren van nieuwe banen. Ook moet het voor werkgevers interessan ter worden gemaakt oud WAO'ers aan te nemen. kattenvoer kunnen kalfsorga nen zijn gebruikt. Kalfshersenen wordt in Nederland gegeten als delicatesse. Het nuttigen van kalfsorga nen en/of -hersenen hoeft ove rigens niet per se schadelijk te zijn. Ten eerste is de overdraag baarheid van de gekke koeien ziekte op kalveren alleen met la boratoriumtests aangetoond waarbij de dieren enorme hoe veelheden besmet materiaal kregen ingespoten. Tot nog toe is niet aangetoond dat kalveren ook op een 'normale' manier besmet kunnen raken. Het is overigens onduidelijk of de gekke koeienziekte ge vaarlijk is voor mensen. De her senziekte is voor koeien dode lijk. Voor zover bekend, is de ziekte beperkt gebleven tot En gelse koeien. Sinds 1989 is in Europees ver band afgesproken dat Engeland geen runderen ouder dan zes maanden mag exporteren naar de rest van Europa, omdat men dacht dat deze dieren te jong waren voor besmetting. De onderzeeër H.M. Bruinvis werd gisteren door de RDM met plechtig ceremonieel overgedragen aan de Koninklijke Marine. foti rotterdam gpd De industriebonden van FNV en CNV willen op korte termijn een uitvoerbaar overlevingsplan voor de zonder werk zittende marinewerf van de RDM tot stand brengen. Daaraan moe ten ook het ministerie van eco nomische zaken en de directie actief meewerken. De bonden hebben om overleg gevraagd. Dit hebben de bonden het personeel van de RDM laten weten in een pamflet dat gis terochtend in het bedrijf is rondgedeeld. De Rotterdamse werf heeft gistermiddag de laatste onderzeeboot uit een se rie van vier opgeleverd aan de Koninklijke Marine. Het gaat om de Bruinvis, een ultramo derne duikboot in de Walrus klasse. De bonden stuurden vlak voor de overdracht twee re clamevliegtuigjes de lucht met de tekst 'Werk, werk, nog eens werk'. De orderportefeuille van de marinewerf (circa 450 werkne mers) is nu bijna leeg. Ondanks de al jaren voortslepende con tacten met Taiwan en sinds kort Indonesië is het de werf niet ge lukt tijdig grote opdrachten bin nen te halen. Daardoor is de RDM nu in de problemen geko men, aldus het pamflet. „Om te voorkomen dat RDM afglijdt naar een uitzichüoze situatie is er werk nodig." Het overle vingsplan zal vooral moeten voorzien in vervangend werk. Tot nu toe is. het de werf ge lukt enkele kleinere orders uit de civiele sector te bemachti gen, zoals renovatie van LPG- opslagbollen voor Shell en de bouw voor de nieuwe schepen van rederij Spliethoff. Maar voor de bouw van de prestigieu ze Erasmusbrug in Rotterdam was de werf veel te duur. De bonden hebben stevige kritiek op de directie. De huidi ge top doet volgens de indus triebonden niet meer dan 'poortjes en kantines sluiten' en schrappen in de kosten. Voor het overlevingsplan is in hun optiek een nieuwe leiding nodig die effectief en daadkrachtig opereert. Ook de inbreng van nieuw kapitaal is noodzakelijk om de RDM op termijn een ste vige basis te geven, aldus de bonden. Ook de RDM-directie zegt dat de werf het nu moet hebben van mogelijkheden op de korte termijn, waarbij 'abso luut gecoördineerde actie met de Nederlandse overheid nodig is', aldus directeur ir. P.R. Eijs- ker. Het onderhoud van onder zeeboten voor de Koninklijke Marine kan volgens hem voor enige lucht zorgen. In de ko mende tien jaar is er een markt voor vervanging van meer dan honderd onderzeeboten die nu ouder dan twintig jaar zijn. Vooral de Moray, een kleiner door de RDM ontwikkeld type onderzeëer, zou zeer kansrijk zijn. De machinefabriek van RDM kent geen problemen. den haag gpd Na een periode van relatieve windstilte begonnen gisteren de telefoons bij de ouderenpartijen AOV, Unie 55+ en de kleine christelijke fracties te rinkelen. De mislukte pogingen van informateur Tjeenk Willink om een driepartijenkabi- net in de grondverf te zetten, biedt hen onverwachte perspectieven. Zijn zij be reid steun te verlenen aan een cen trum-links dan wel centrum-rechts min derheidskabinet? En zo ja, onder welke voorwaarden? Op zulke lastige vragen is niet iedereen even goed voorbereid. Fractievoorzitster Nijpels van het Alge meen Ouderen Verbond (zes zetels) is de hele dag onbereikbaar. Haar ant woordapparaat meldt: „Dit apparaat staat uit". Vice-fractievoorzitter Boog aard stelt dat de fractie nog geen stand punt heeft bepaald over de koers bij de formatie. Afwerend: „Het is Kamerre ces, daarom zijn we nog niet bij elkaar geweest. Ik kan dus alleen namens me zelf spreken". Dat de bal de kant van zijn partij oprolt, verheugt Boogaard allerminst. „Wij zit ten er niet op te wachten om bij de for matie betrokken te worden. Laat de he ren van de grote fracties allemaal maar een beetje slikken en gewoon een meerderheidskabinet vormen Een rondgang langs 'grijs' en 'klein christelijk' in Den Haag, tezamen goed voor veertien kamerzetels, leert dat de ze 'grijze Staphorstvariant' een CDA/WD-kabinet (65 zetels) niet aan een meerderheid zal helpen. Kamerleden van RPF, SGP en GPV wil len allereerst het misverstand wegne men dat zij min of meer automatisch bij het centrum-rechtse kamp kunnen worden ingedeeld. RPF-fractievoorzitter Van Dijke toont zich ronduit geïrriteerd: „Die ergerniswekkende vanzelfspre kendheid dat wij een CDA/WD-min- derheidskabinet zouden steunen. Laat ik het dan maar duidelijk stellen: het ligt meer voor de hand dat wij centrum links aan een meerderheid helpen, dan centrum-rechts". De sanering van de sociale zekerheid die WD-leider Bolkestein voor ogen staat, en waar 'paars' op strandde, gaat de RPF te ver. „Wie denkt nog eens vijf miljard van de sociale zekerheid te kun nen plukken, taxeert verkeerd. Achter die bedragen gaan grote groepen men sen schuil, waar echt niets meer te ha len valt". De GPV'er Van Middelkoop sluit zich daar graag bij aan. De WD-wens verder in te grijpen bij de sociale zekerheid noemt hij 'nu typisch een van die ele menten die mij eerder naar centrum links doen neigen'. Hij wijst erop dat het GPV daags na de verkiezingen ko ningin Beatrix een PvdA/CDA/D66-ka- binet adviseerde. „Als CDA of D66 nu ^fvalt, blijft de voorkeur voor de overige twee overeind". In de christelijke familie is alleen de SGP (twee zetels) bereid steun te verle nen aan een CDA/WD-kabinet. De hulp van de SGP is echter niet zonder voorwaarden. „Nieuwe ingrepen in de WW of WAO zullen wij eerst bezien op de gevolgen voor de bestaande geval len", aldus fractie-voorzitter Van der Vlies. Een nieuwe ingreep op dit mo ment in de WAO, zoals de VVD wil, keurt de SGP af. Leerkes van de Unie 55+ wil zijn han den niet binden. „Wij hebben geen voorkeur voor links of rechts. Wij steu nen elk kabinet dat een goed ouderen beleid voert. Daar zijn we per slot van rekening voor in de Tweede Kamer gaan zitten. Andere onderwerpen laten ons niet helemóal onverschillig, maar zijn toch veel minder belangrijk". Het AOV heeft volgens Boogaard wel een politieke voorkeur. „Een kabinet van CDA en PvdA is kiezersbedrog om dat deze twee partijen bij de verkiezin gen flink hebben verloren. Dan is een centrum-rechts kabinet in onze ogen minder slecht. Maar een regeerakkoord steunen? Nee, dat verwacht ik niet. Wij zullen elk voorstel op een goudschaaltje wegen. Reële plannen steunen wij, ook als ze van de oppositie komen". den haag Een meisje omhelst op Schiphol haar vader die zojuist is te ruggekeerd uit Bosnië. Ze heeft hem vijf maanden niet gezien. De 107 VN-militairen die gisteren in Nederland aankwamen, bewaakten name lijk bijna een halfjaar het vliegveld van Tuzla in Bosnië. foto anp marcel antonisse. Vooral Limburg getroffen DEN HAAG GPD-ANP Het noodweer dat maandag vooral het oosten van het land trof, heeft in de tuinbouw voor vele miljoenen guldens schade aangericht. Limburg werd het zwaarst getroffen door hagel, slagregens en windhozen. Uit de streek tussen Zandeweer in Groningen en Hengelo in Overijssel werden tientallen schadegevallen gemeld van ka potte kassen en verruïneerde groenten en bloemen. De voor lopige schade is miljoenen gul dens. Taxateurs van de Hagelunie, de grootste agrarische verzeke raar voor het natuurgeweld, hebben in Limburg al drie ge vallen aangetroffen waar de schade rond de één miljoen gul den per bedrijf ligt. K. Vis, direc teur buitendienst bij Hagelunie, kon nog geen exact schadebe drag noemen, 'maar het zou me niet verbazen als het rond de zes miljoen gulden uitkomt.' Sommige percelen mais zijn geheel vernield door hagel. „Alsof er met een hakselaar (waarmee het stro wordt gesne den, red.) overheen is gegaan." Ook de schade in prei, bieten, aardappelen en sla is enorm. In een aantal glastuinbouw bedrijven blijkt de schade aan glas en elektronische appara tuur rampzalig. Door de slagre gens en de talloze blikseminsla gen zijn veel voedings- en kli maatcomputers ontregeld. Niet alleen de schade aan de kassen is enorm, ook de volop in pro- duktie zijnde gewassen, vooral komkommers, kunnen worden afgeschreven. In het Limburgse Reuver is de helft van het glas van de kassen vernield door de zware hagel. De taxateurs zijn nog bezig met het ramen van de totale schade. Uit België kwamen 75 schademeldingen uit land- en tuinbouw, voornamelijk uit de regio Broechem, Berlaar, Putten en Lier. Ook in de akkerbouw en de vollegronds-tuinbouw heeft de hagel toegeslagen. „Uit Lim burg hebben we vierhonderd schademeldingen binnengekre gen en uit Noord-Oost Neder land veertig", aldus Vis. PORTRET: AD PLOEG 'Gerespecteerd van Bronbeek tot Korea'. Die kwalificatie gaf Kamervoorzitter Dolman aan WD-Kamerlid Ad Ploeg toen hij vijfjaar geleden vertrok uit de Tweede Kamer. De liberale oud staatssecretaris van Landbouw en Visserij overleed gisteren op 67-jarige leeftijd in zijn woon plaats Arnhem. De politieke carrière van Ploeg is nooit helemaal geworden wat hij ervan had venvacht. De post op Landbouw werd hem in 1982 min of meer als troostprijs toebedeeld, nadat hij voor het CDA/WD-kabinet in 1978 was gepasseerd. CHU-minister Krui- singa vond Ploeg onaanvaard baar als staatssecretaris. Toch leek Ploeg als oud-militair in zijn hoogste rang van luitenant-kolo nel voorbestemd voor een post op Defensie. Hijzelf had op het mi nisterschap gehoopt. Maar ook in 1982 ging die functie aan hem voorbij: CDA-minister Job de Ruiter werd benoemd. Die wilde Ploeg niet als staatssecretaris omdat deze voor de plaatsing van kruisraketten was en De Ruiter tegen. Ploeg startte zijn loopbaan als dienstplichtig reserve-officier in Indonesië waar hij in 1949 en 1950 zat. In 1953 en 1954 vocht hij als vrijwilliger in de Korea-oorlog tegen de Chinezen. Teruggekomen in Nederland werd hij instructeur, maar knoopte daar een studie aan de Hogere Krijgsschool voor de Landmacht aan vast. Twee jaar na zijn opleiding werd hij daar in 1966 docent. In Ploegs huis wa ren veel memorabilia uit die tijd te vinden. Zijn carrière valt niet beter weer te geven dan met een schoenpoets-apparaat uit Turkije, een zwaard van de sultan van Jemen en een ijzeren pook met het beeldmerk F-16 voor het brandmerken van koeien. Ploeg zette zijn eerste schreden op het politieke pad in 1970 als ge meenteraadslid van de WD in Arnhem. Nauwelijks twee jaar later werd hij gekozen in de Tweede Kamer. Hij stortte zich op de kruis raketten, Leopard-tanks, de bezoldiging van Jan Soldaat, het mili taire bejaardenhuis Bronbeek en op de inrichting van militaire oe fenterreinen. Als bewindsman heeft hij geen grote daden verzet, al ging hij prat op de eerste saneringsplannen binnen de visserij, die echter de vangstoverschrijdingen bij lange na niet konden voorkomen. Zijn toenmalige minister. Braks, struikelde daar enkele jaren later over. De WD'er kwam zelf in opspraak nadat hij de Anne Frankstichting een 'crypto-communistische organisatie' had genoemd. Hij bood daarvoor zijn excuses aan. Uiteindelijk keerde Ploeg niet in het tweede kabinet-Lubbers terug. Hij voelde zich naar eigen zeggen 'niet gefrustreerd, maar wel erg teleurgesteld'. Als Kamerlid kreeg hij het voorzittersschap van de prestigieuze commissie-Defensie. Hij stelde zich niet meer kandi daat voor de WD na de val van het CDA-WD-kabinet in 1989. den haag gpd-anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3