Joegoslavië-Tribunaal niet rijp voor Karadzic Feiten Meningen Korpschefs laten zich weer horen Cambodja zinkt langzaam maar zeker weg in chaos VS negeren oproep tot renteverhoging WOENSDAG 6 JUL11994 Paars is mislukt. Bolkestein blokkeerde deze coalitie, omdat het veel gefröbel en wei maatregelen van formaat opleveren. Daar zit ons land. waar de werkgelegenheid zo i geveer door de gootsteen weg spoelt. niet op te wachten. Va Mierlo blokkeert centrun rechts, Brinkman centrum links. Het door mij al sedert 1992 vurig bepleite zakenkabi net komt nu akelig dichtbij. Lei dende politici hebben steeds fel afgewezen, maar door al deze blokkades zal men er. moeten geloven of nieuwe kiezingen uitschrijven. 1 laatste levert niks op. want blijven dezelfde partijen en per sonen. Zo'n zakenkabinet kan op korte termijn een paar be langrijke wissels omzetten. Het moet dat doen samen met mensen in het land. Die zullen van hoog tot laag de vernieu wing moeten dragen en ze zul len door het zakenkabinet moe ten worden verleid om het mes in eigen vlees te zetten en geza menlijk weer aan de slag te gaan. Het komt er dus op aan zo'n kabinet te bemensen met personen die grote groepen in onze samenleving kunnen aan spreken. medewerker voor e mensen in het land. Ik ben er klaar voor om het te formeren en te leiden. Ik hoef alleen maar geroepen te worden. En het is daar waar de schoen nog wringt. Ondertussen gaat het land ge woon door. Vorige week kwam het beraad van korpschefs van politie met een personeelsbe- leidsnota. Daarin staat veel be hartigenswaardigs. Zo willen de korpschefs veel meer politie op straat en wel in verschillende soorten en maten. Ze willen deeltijdwerkers die opgeroepen kunnen worden op incourante uren en als er behoefte is aan extra politie op straat. Ook wil len ze de leeftijd van agenten verjongen naar zestien jaar. Kortom, de korpschefs willen het politieapparaat grondig flexibiliseren, zodat het veel be ter dan nu in staat is om in te spelen op de vraag van de bur gers. Uitstekende initiatie^ die onze hartelijke ondersteu ning verdienen. Twee punten staan mij echter helemad niet aan. Ten eers willen de korpschefs daarvoi weer extra geld hebben. Ten tweede blijft het zittende perso neel buiten schot bij de noodza kelijke flexibilisering. broodnodige flexibiliteit moeten worden geleverd door de nieuwkomers in het politie apparaat. Absurd natuurlijk typisch Nederlands. Ook de flexibilisering in bedrijfsleven collectieve sector is grotendeels geleverd door de nieuwkomers, met name door de deeltijdswer kers die dikwijls van vrouwelijke kunne zijn. Een geniepig staaltje van discriminatie van de bui tenstaanders door de gevestig- den. Het schept ook een onge wenste tweedeling in de ar beidsorganisaties. De gevestig- den met hun levenslange be noemingen, tegen een goed tot riant salaris en met een uitste kende pensioenregeling, tegen over de buitenstaanders, jonge ren en vrouwen, met beperkte arbeidscontracten, karige hono rering en geen of een uiterst magere pensioensregeling. Die tweedeling zal ons op zeker mo ment duchtig worden ingepe perd. Bij de politie is er alle re den om de riante verworven rechten aan te pakken van het zittende personeel en daarmee een harde confrontatie aan te gaan met de politiebonden. Wèg met die vergoeding van in courante uren bij een 36-urige werkweek. Werken op maat schappelijk noodzakelijke uren tegen een normale beloning. Weg met die politiebureaucratie die zorgt dat maar 27% van de polititemenskracht het directe politiewerk doet. Omhoog de efficiency en effectiviteit van het politie-optreden. Dat vraagt een ingrijpende modernisering van de politiearbeidsorganisaties. Dit alles moet worden gereali seerd met gesloten beurzen. De praktijk wijst immers uit dat niets zo goed werkt op efficien cy en effectiviteit als forse be zuinigingen. Mijn advies is dus mild. Voor hetzelfde geld heel veel meer kwaliteit. Dat is een van de boodschappen die het zakenkabinet-Fortuyn voor de politie in petto heeft. De regeringsleiders van de groep van zeven rijkste indus trielanden (G7) breken met een traditie. Vanaf vrijdag zijn zij bijeen, deze keer niet om Duits land te smeken de rente te ver- ;n, maar om de Verenigde Staten te vragen de rente te ver hogen. Daarmee hopen de ove rige industrielanden de interna tionale financiële markten in rustiger vaarwater te brengen. De voortekenen zijn echter ont moedigend: Amerikaanse ambtsdragers doen de laatste tijd weinig anders dan de dol larcrisis bagatelliseren. Tussen 8 en 10 juli ontmoeten de leiders van de Verenigde Sta- n, Japan, Duitsland. Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië en Ca nada elkaar in Napels om de jest prangende problemen t de beschaafde wereld infor meel te bespreken. Een officiële nda is er niet, maar er ko rt waarschijnlijk wel wat ver klaringen over financiële steun r Rusland, de aanpak van de lekkende kerncentrale in Tsjer- nobyl en een nieuwe landkaart voor het voormalige Joegosla- Of de regeringleiders over eco nomische hangijzers afspraken kunnen maken is ongewis. De noodzaak is er wel: de druk op de dollar en de onrust op de fi nanciële markten hebben nog weinig goeds voortgebracht. De rente op de kapitaalmarkt is ge stegen en obligatiemarkten en effectenbeurzen hebben deu ken opgelopen die het wereld wijde economische herstel kun nen aantasten. De Verenigde Staten lijken zich daar, mede door het robuuste herstel van de eigen economie, nauwelijks om te bekommeren. De Amerikaanse minister Bent- sen van financiën beklemtoon de vorige week zelfs dat de G7- landen opmerkelijke vooruit gang hebben geboekt sinds de top vorig jaar in Tokyo. „We staan er een stuk beter voor. We zien dat Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië op weg zijn naar economisch herstel. En de VS hebben het van de G7-lan- den het best gedaan". Uiteindelijk wil het Joegoslavië-Tribunaal ook de mensen achter de oorlogsmisdaden aanklagen, degenen die de opdrachten gaven en de politieke leiders die niet ingrepen terwijl dat wel in hun macht lag. Wellicht moet dus ook de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, zich ver antwoorden voor de rechters in Den Haag. „We sluiten niemand uit", verzekert Graham Blewitt, adjunct-procureur en waarnemend hoofd van de aanklagers van het tribunaal. Maar op korte termijn dreigen nog geen stappen tegen Karadzic, erkennen ingewij den binnen en buiten het tribunaal van de Verenigde Naties. De basis voor een dag vaarding is mager. Veel zal afhangen van de bereidheid van andere, minder belangrijke verdachten belastende verklaringen af te leggen tegen hun superieuren. Belastende documenten zijn er nauwelijks. De oorlogs partijen, vooral de Serviërs, hebben niet de gewoonte hun beleid zwart op wit vast te leggen. Blewitt erkent indirect dat hij langzaam zijn weg naar boven wil werken. Hij zegt „nor male politiemethodes" te zullen gebruiken en dus ook bereid te zijn afspraken te ma ken met beulen die bewijsmateriaal aan dragen tegen hun opdrachtgevers. „Het kan erop neerkomen dat je een vervolging niet volledig doorzet. Dat hangt af van de mis dadigheid van een verdachte. Als je iemand hebt met veel bloed aan zijn handen, kun nen de kosten te hoog zijn." Blewitt is inmiddels ruim vier maanden ac tief in Den Haag. Bij afwezigheid van een permanente aanklager is hij de spil waarom het Joegoslavië-Tribunaal gaat draaien. Hij bepaalt de prioriteiten en beslist wie wan neer en waarom wordt gedagvaard. Tijdens een vraaggesprek in Den Haag maakt de 47-jarige Australiër een vastbera den indruk. Hij verzekert zich onder geen beding neer te leggen bij een amnestie voor de politieke leiders, een mogelijk onderdeel van een vredesakkoord voor Bosnië-Her- cegovina. „Dat zou bedriegerij zijn, een nog grotere tragedie dan de gruweldaden zelf. Je kunt alleen de geweldsspiraal doorbreken als de verantwoordelijken worden gestraft." De start van het tribunaal is moeizaam ge weest. geldgebrek leidde aanvankelijk tot frustratie. Maar inmiddels lijkt een begin gemaakt. De verbouwing van het Aegon-ge- bouw in Den Haag is in volle gang. Blewitt heeft enkele tientallen medewerkers aange nomen. die zijn begonnen met hun onder zoeken. Daarvoor gaan ze onder meer in het voormalige Joegoslavië op zoek naar slachtoffers en ooggetuigen. Met opperste zorgvuldigheid werken zij aan de eerste dagvaardingen, die naar verwachting in ok tober worden uitgebracht. Over zijn strategie wil Blewitt eigenlijk zo min mogelijk kwijt. Eventuele verdachten wil hij „nog een beetje laten zweten". Wel onderstreept hij dat hij zijn pijlen niet al leen zal richten op de Serviërs, maar ook op Kroaten en moslims in Bosnië. Ook de politiek verantwoordelijken voor de Joegoslavische gruwelen als verkrachtingen, 'etnische zuivering' en mogelijk volkeren moord, kunnen rekenen op strafrechtelijke vooronderzoeken. Blewitt: „Er zijn veel ma nieren waarop misdaden worden begaan. Ik ga geen lijn trekken tussen de uitvoerders en de opdrachtgevers. Het is één ding gru weldaden te begaan, het is een ander mis daden toe te staan terwijl je ze had kunnen stoppen." In het laatste geval is sprake van nalatigheid die kan worden bestraft, maar moeilijker is te bewijzen. „We moeten niet overhaasten." Blewitt rekent erop dat verdachten van middelzwaar niveau bewijsmateriaal zullen aandragen tegen hun superieuren. Uitein delijk. verzekert de Australiër, moet het mo gelijk zijn voldoende belastend materiaal te verzamelen om de politiek verantwoordelij ken te kunnen dagvaarden. Duidelijk is dat daarbij de meeste aandacht uit gaat naar Pale, het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs onder leiding van Karadzic en ge neraal Ratko Mladic. Diplomaten in Den Haag wijzen erop dat het tribunaal wordt gehinderd door de ge woonte van de Serviërs hun strijd nauwe lijks te documenteren, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de nazi's. „Neurenberg was een stuk gemakkelijker", zegt één van hen. Professor Tineke Cleiren van de Erasmus Universiteit in Rotterdam zegt dat de aan klagers een groot risico zouden nemen wanneer ze direct verdachten van het hoog ste niveau zouden dagvaarden. Vrijspraak zou enorm gezichtsverlies betekenen. „Ook al ben je zeker van je zaak, je moet het kun nen bewijzen. Het ligt voor de hand te be ginnen op een behoorlijk middenniveau", aldus Cleiren, die voor de Verenigde Naties onderzoek deed naar oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië. Het tribunaal kreeg eerder dit jaar een be langrijke opsteker met de arrestatie van en kele vermeende Joegoslavische oorlogsmis dadigers in Denemarken en Duitsland. Het lijkt waarschijnlijk dat het tribunaal hun overdracht zal vragen en dat daarmee Dus- ko Tadic, een beruchte beul uit het even be ruchte Omarska-kamp, in Den Haag in het beklaagdenbankje zal moeten verschijnen. Blewitt onderstreept dat van 'uitlevering' geen sprake is. De Veiligheidsraad heeft be paald dat alle landen verplicht zijn mede werking aan het tribunaal te verlenen en al dus is hooguit sprake van 'overdracht' van verdachten. Indien Servië, zoals het zelf heeft aangekondigd, weigert verdachten naar Den Haag te sturen, zal Blewitt op zijn beurt niet aarzelen dat te rapporteren aan de Veiligheidsraad. Die kan vervolgens nieuwe strafmaatregelen afkondigen. De Australiër toont zich optimistisch over de verwachte resultaten. Het feit dat de Ver enigde Naties overwegen ook oorlogsmis dadigers uit Rwnda te berechten, toont een toenemend begrip in de internationale ge meenschap voor het berechten van de ver antwoordelijken voor oorlogsgruwelen. „De tijd dat mensen hun schouders ophaalden, is voorbij." DEN HAAG THIEU VAESSEN THE INDEPENDENT bodja terugtrokken, geslaagd het tij van geweld te keren. Mede door de half slachtige opstelling van de speciale VN- gezant Yasushi Akashi, gingen de blauwhelmen niet over tot de ontwape ning van de vier ri valiserende legers. En toen ze vertrokken, lieten ze niet alleen een machtsvacuüm achter, maar ook een ongekende corruptie, die het gevolg was de plotselinge geld stroom naar dit straatarme land. „Het is tra gisch, maar we kunnen niet langer spreken van een VN-succes in Cambodja". aldus een westerse diplomaat. „Het is een jam merlijke mislukldng. Nu is zelfs de hoofdstad Phnom Penh on veilig. Buiten de grote steden overvallen bandieten reizigers ongestraft en in de wes telijke en noordelijke jungles is de-Rode Kh mer oppermachtig. Roofmoord is aan de orde van de dag in een land zonder effectief gezag. Vorige maand werd de eindredacteur van een krant die de corruptie en het nepo tisme in de hoogste regeringskringen aan de kaak had gesteld, met een ijzeren staaf doodgeramd. En de situatie wordt alleen maar erger. Een generaalspositie in het leger is voor slechts 3.000 gulden te koop en corrupte woeke raars maken hier handig gebruik van. Bui tenlandse regeringen hebben wapenleve- rancies aan het Cam bodjaanse leger opge schort, omdat veel militc materieel clandestien a de Rode Khmer wordt ve kocht. Toen het regering! leger in april gedurende korte tijd het Rode Khme- bastion Pailin bezet hielc confisceerden generaals alle beschikbare vrachtwi gens om meubels en an-| dere oorlogsbuit af te voeren. Gewonde só daten moesten maar te voet naar het zie kenhuis zien te komen. Toen de Rode Kil mer een tegenaanval lanceerde, verbaasde, het niemand dat de gedemotiveerde rege- ringssoldaten de wapens neerlegden en vluchtten. Vredesonderhandelingen tussen de Cam bodjaanse regering en de Rode Khmer lie pen vorige maand vast en afgelopen maan dag pleitte een aantal regeringsleden voor een verbod van de terreurbeweging en eer definitief eind aan de toenaderingspoging. Anderen in de regering zien echter geen heil in een gewelddadige onderdrukking van de rebellen, maar beschouwen verzoe ning als de enige oplossing voor de beëind ging van ruim twintig jaar burgeroorlog. Ti genstanders van het Rode Khmer-verbod zijn inmiddels ondergedoken uit vrees voo vergeldingsacties. Ze hebben hun familie i veiligheid gebracht in het buitenland. TOKYO TERRY MCCARTHY VERTALING: MARGREET HESLINGA De weerstand van de Amerika nen tegen een hogere rente is mede ingegeven door het feit dat deze wel de dollar versterkt, maar het probleem van het enorme handelstekort niet op lost. Een lage dollar stimuleert de Amerikaanse export en dat is voor het land wel zo makkelijk. Onder deskundigen in de finan ciële wereld bestaat echter wei nig verschil van mening. „De hoogste prioriteit is verhoging van de Amerikaanse rente", zegt Giles Keating, hoofd eco nomische research bij de voor aanstaande internationale in vesteringsbank First Boston. „De Duitsers hebben de dagrente in kleine stapjes ver laagd en zij gaan daar mee ver der. Op het moment dat de Amerikaanse en de Duitse korte rente elkaar kruisen is er een goede kans dat de dollar gesta biliseerd raakt". Op dit moment zijn de Duitse en de Amerikaan se dagrente, de rente die ban ken elkaar onderling in reke ning brengen, respectieverlijk 4,95 en 4,25 procent. Keating ziet het liefst dat de VS daar een half procent bij doen. Analist David Roche van Inde pendent Strategy in Londen wijst erop dat door de gekelder de dollar en de dalende obliga- tiekoersen Europese landen meer rente moeten betalen voor de financiering van hun staats schuld, wat een rem is op ecO' nomisch herstel. Vier van de ze ven G7-landen liggen in Euro pa. Maar of Duitsland, Groot- Brittannië, Italië en Frankrijk voldoende gewicht in de schaal kunnen leggen? Vorig jaar ver klaarden de G7-leden in Tokyo onder meer te werken aan 'in standhouding en verbetering van de internationale handel, efficiëntere financiële markten en het garanderen van stabili teit'. Gezien de huidige wanor de in de financiële wereld moe ten ze aan dat laatste nog be ginnen. DEN HAAG RAYMOND PEIL Radovan Karadzic. Hij zal zich voorlopig nog niet voor het tribunaal hoeven te verantwoorden. Prins Norodom Chakrapong wordt, voorzien van gewapende escorte, begeleid naar het vliegveld in Phnom Penh. Hij heeft na de mislukte staatsgreep zijn heil gezocht in Maleisie. foto reuter richard vogel De Cambodjaanse regering debatteert mo menteel over een controversieel wetsvoor stel om de Rode Khmer te verbieden, kort na een verijdelde couppoging in dit land dat op de rand van de afgrond balanceert. Met een regering die gebukt gaat onder cor ruptieschandalen, een leger dat de ene ne derlaag tegen de Rode Khmer na de andere moet incasseren eii koning Sihanouk die weer eens het land uit is voor een gezond heidskuur in China, besloten generaal Sin Song en prins Norodom Chakrapong het erop te wagen. Maar hun poging om met een kolonne pantserwagens en een paar honderd rebellerende soldaten de macht over te nemen, mislukte. De generaal is ge arresteerd en de prins is het land ontvlucht. Nadat de vredesonderhandelingen tussen de Cambodjaanse regering en de Rode Kh mer vorige maand vastliepen, pleitte een aantal regeringsleden maandag voor een verbod van de terreurbeweging en een defi nitief eind aan de toenaderingspoging. An deren in de regering zien geen heil in een gewelddadige onderdrukking, maar be schouwen verzoening als de enige oplos sing voor de beëindiging van mim twintig jaar burgeroorlog. Een jaar geleden hield een triomfantelijke VN-vredesmacht in Cambodja toezicht op vrije verkiezingen, waarin de Verenigde Na ties over een periode van achttien maanden ruim zes miljard gulden investeerden. De verkiezingen moesten een eind maken aan de laatste oorlog in Indochina en Cambodja democratie en welvaart brengen. Maar toen de VN zich vorig jaar september uit Cam- WIM STEVENHAGEN K/WArat yooT Vt FüNCTIê W FOfc/MTgufT. MOESTEM EEN zw/tfe PSTcHot^lSLHE TEST ONP&I0§A4KJ.-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2