'Je moetje als schaakster constant bewijzen' Jeroen Boogmans ontspannen naar winst Pernette Osinga niet geheel tevreden Sport Bergsma aan kop Lennart Kaptein voert veld in Voorschoten aan Duitse zwembond heft schorsing Gerasch op WOENSDAG 6 JULI 1994 rob onderwater. 071-356463 SJC speelt tegen UEFA's NOORDwuK Tweedeklasser SJC speelt zaterdagmiddag op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen de UEFA-jeugd. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Inde UEFA-jeugd maken onder meer de Ajacieden Patrick Kluivert en Clarence Seedorf hun opwachting. Grasshoppers speelt drie weken later katwijk. In tegenstelling tot eerdere berichtgeving spelen de basketbalsters van DVZ/ Grasshoppers het eerste duel in de Ronchetti Cup tegen Osnabrück niet op 7 september maar op 28 september. Het eerste duel wordt thuis afgewerkt. De return volgt een week later in Duitsland op 5 oktober. Medailles John Curry geveild londen Drie gouden medailles van kunstrijder John Curry heb ben op een veiling van Sotheby's in Londen 60.000 gulden opge leverd. De Brit overleed in april aan de gevolgen van aids. De ko per geeft de plakken aan de moeder van de kunstrijder. Curry veroverde in 1976 in Innsbruck de olympische titel. Het zelfde jaar was hij ook de sterkste hij het Europes- en wereld kampioenschap. „De medailles horen in Engeland te blijven", aldus Frances Bates, die het hoogste bod deed. „Ik zal Curry's moeder bellen of ze belangstelling heeft om de medailles te ont vangen." De kunstrijder liet voor zijn dood vastleggen dat zijn medailles moesten worden geveild. De opbrengst moest naar zijn familie gaan. Graf krijgt smartegeld karlsruhe Het hoger beroep van de Duitse popgroep „Die an- gefahrenen Schulkinder" tegen het vonnis van een rechtbank inzake een aanklacht van tennisster Steffi Graf is afgewezen. De groep, die in een liedje Graf als lustobject afschilderde, dient ruim 65.000 gulden smartegeld aan de Duitse koploopster van de wereldranglijst over te maken. Leiderdorpse Liiula Jap Tjoen San naar nationale titelstrijd leiderdorp. just b De Leidse regio is traditiege trouw sterk vertegenwoordigd bij de Nederlandse Kampioen schappen schaken. Debutante bij het kampioenschap voor da mes senioren is de 16-jarige Linda Jap Tjoen San. De Leider- dorpse wist zich te kwalificeren via de halve finales (in de beslis singswedstrijden versloeg ze onder meer de ook gepaatste Leidse Carolien Slingerland) en kan daardoor in Rheden van 13 t/m 22 juli haar krachten meten met de Nederlandse damestop. Het is het logisch vervolg op de goede prestaties die ze al in de jeugd neerzette. Op 9-jarige leeftijd werd ze lid van Leider dorp, nadat ze het spel van haar vader en broer had geleerd. Haar eerste aansprekende re sultaat behaalde ze op 10-jarige leeftijd toen ze derde van Lei den werd bij de meisjes t/m 13 jaar. Daarna volgden de kam pioenschappen elkaar vlug op. Twee nationale titels, bij de meisjes t/m 14 jaar in 1991 en t/m 16 in 1993, staan inmiddels op haar erelijst. Ze speelt in middels bij het Leidse LSG. Bewijzen Ondanks deze resultaten merkt n de dat als schaakwereld meer moet doen om respect te krijgen dan een man: „Je moet je constant be wijzen in wedstrijden tegen jon gens of mannen. Zo neemt een jongen sneller remise in een wedstrijd tegen een andere jon gen dan tegen mij, daar word je wel eens moe van. Of op een klein toernooi zeggen mensen een beetje neerbuigend: „Goh heb je al drie uit drie, knap hoor." Maar goed, je went er wel aan en het wordt steeds minder", aldus Jap Tjoen San. Ze krijgt ook wel eens vragen van mensen buiten de schaak wereld: „Waarom ik niet ga ten nissen of hockeyen ofzo. Je ziet het immers niet zo vaak, scha kende meisjes." Niet saai De Leiderdorpse peinst er ech ter niet over om het schaken vaarwel te zeggen: „Schaken is een ontzettend leuk spel. De mensen die schaken zijn in het algemeen interessante types, niet alleen maar saai zoals men wel denkt. En als je op een be paald niveau zit zoals ik nu, biedt het spel veel voordelen. Zo Jren ik vorig jaar naar het wereldkampioenschap voor meisjes t/m 16 jaar geweest in Bratislava. Ik speelde daar rede lijk goed en eindigde met 5,5 uit 11 in de middenmoot." Ze verwacht echter niet haar geld met het schaken te kunnen verdienen. Weliswaar zijn er af en toe leuke prijzen te winnen, maar er gaat meer geld in het spel zitten dan er uit komt: „De boeken die ik koop voor de trai ningen en de wedstrijden kos ten flink wat. Bovendien gaan we een computer kopen waarin partijen kunnen worden opge slagen. Tot nu toe betalen mijn ouders dit allemaal, maar ik hoop dat er een sponsor gere geld kan worden die dit voor zijn rekening kan nemen." Na deze zomer zal de leerlin ge van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest zich op haar VWO- eindexamen gaan richten. Het schaken zal dan een klein stapje terug moeten doen, gezien de hoeveelheid tijd die ze in haar sport stopt: „Je bent al snel zo'n drie uur per keer kwijt en dat vier of vijf keer in de week. Ik wil echter geneeskunde gaan studeren na het VWO, dus is m'n school wel het belangrijk ste." Profiteren Op het aanstaande kampioen schap hoopt ze dan ook goed te kunnen presteren. Als op één na jongste deelneemster wordt er niet al te veel op haar gelet. De ambities van Jap Tjoen San zijn echter niet gering: „Als ik goed speel moet ik een score van vijf tig procent kunnen behalen. Misschien kan ik bovendien profiteren van enige onder schatting. Daar moet ik echter maar niet op rekenen, want de meesten daar kennen me in middels wel een beetje." Zee en Duinspeler in hoofdtoernooi Forescate Voor de meeste Leidse tennissers was het gisteren spits roeden lopen tijdens de kwalificatiewedstrijden voor het A***-toernooi van Forescate. Marco Visser, Perry Paauw, Martijn van den Berg en Mark Post kwamen niet door de tweede ronde heen. Jeroen Boogmans gelukte dat wel. voorschoten gerrit-jan van geen De speler van Zee en Duin sloeg zich eerst langs Marco Visser en bereikte via Martijn Matthijssen het hoofdtoernooi. Boogmans leed in het zicht van de veilige haven bijna schipbreuk, maar werd uiteindelijk door zijn op ponent toch binnengeloodst: 6- 25-76-1. Boogmans had enig geluk dat Matthijssen niet echt gemoti veerd op de baan stond. De MEAO-student sloeg zich met het grootste gemak langs Perry Paauw (6-4 6-1), maar hoorde vlak voor het treffen met Boog mans dat hij voor zijn examen opnieuw gezakt was. Zijn zelf vertrouwen kreeg er een flinke deuk door, zodat Boogmans ei genlijk een 'makkie' had. Knokken Toch moest de import-Leide- naar er flink voor knokken. Mat thijssen is een natuurtalent - hij beheerst het hele slagerfrepor- toire en slaat alle ballen met het grootste gemak - die juist als de druktvan de ketel is het veel spelers behoorlijk lastig kan maken. Wisselvalligheid was echter troef gisteren. Dat bleek ook wel in de twee de set toen Boogmans met 5-2 leidde. Op matchpoint sloeg de speler uit Rheden een gemak zuchtige approach die Boog mans eigenlijk af had moeten maken. De halfhoge passeerslag kon door Matthijssen met een onwaarschijnlijk scherpe stop volley geneutraliseerd worden. Boogmans verloor daarop het initiatief, speelde een matige servicegame en was de controle over de wedstrijd kwijt. Mattijs- sen produceerde alleen nog maar winners, brak nogmaals en won zervrij simpel de tweede set. Hij had echter zijn kruit ver schoten. Al meteen in zijn eer ste opslagspel brak Boogmans, waarmee het moreel geknakt was bij zijn opponent. Die ver volgens snel wegbeende en de treinreis van bijna twee uur te rug naar huis met weinig plezier gemaakt zal hebben. Mazzel Boogmans maakte het niet veel uit. De Zee en Duiner besefte dat hij mazzel had gehad en vond het lullig voor Matthijssen dat hij opnieuw gezakt was. „Maar die dertig punten zijn binnen", met enig cynisme doelend op de eerste ronde van het hoofdtoernooi. „Gek he, vroeger toen ik er nog voor ging deed het me allemaal veel meer. Dan was je met een groepje uit het district al die toernooien aan het aflopen en stond je ge stresst op de baan. Dan stond ik 's morgens te trainen en ging ik nog inlopen voor een wedstrijd. Nu is het veel meer ontspannen en ben ik eigenlijk nauwelijks voorbereid. Gisteren kwamen Marco Visser en ik' twee minu ten voor de inschrijftijd aan. Vanmorgen speelde ik de eerste ronde in B, daarna tegen Visser (6-3 6-1) in A met twee halve bespanningen in mijn rackets. Dat was vroeger absoluut niet zo. Als ik toen tegen Visser had Jeroen Boogmans: „Vroeger deed het me veel meer." gespeeld dan stond ik er echt met de gedachte 'als ik win dan zit ik in de laatste ronde en kan ik het hoofdtoernooi halen'. Nu speel ik tegen een huisgenoot en vriend." Om het verschil in belering nog eens aan te geven. Tevreden was hij wel over zijn eigen spel, al relativeerde hij zijn prestatie. „Die jongen speelde zo wisselvallig. Hij wis selde aces af met dubbele fou ten en dan is het moeilijk spe len. Eenmaal in de rally ben je op jezelf aangewezen, al kreeg ik nu hulp omdat hij veel miste. Want als het loopt bij hem, heb ik geen schijn van kans. Logisch ook want hij stond twee jaar ge leden in de finale van het Ne derlands kampioenschap tot en met achttien jaar." Op dat moment komt een na dere kwalificatiespeler, Bart van Veen, de kantine inlopen. Ook hij heeft zich geplaatst voor het hoofdtoernooi. Boogmans: FOTO DICK HOGEWONING „Ongelooflijk toch, vanmorgen won ik in de eerste ronde in B van hem met 6-2 6-0. En toch haalt hij het ook." Het geeft maar weer eens aan, dat je ook geluk moet hebben om je ranking-punten bij elkaar te sprokkelen. Met zijn finaleplaats op de districtskampioenschappen heeft Jeroen Boogmans de eerste plaats in de Masters- tussenstand overgenomen bij de mannen in BI. De Zee en Duiner passeerde Marco Vis ser. Deze week speelt op Vis ser en Onno Guinau na de ge hele top tien ofwel bij Fores cate ofwel bij Dekker. In Cl nam Ivor Bergsma de leiding na het teleurstellende optre den van Erik-Paul van Wee- ren. Bergsma kan deze week echter niet veel scoren, omdat de lijst bij Botesa slechts uit acht spelers bestaat. Colin Vrieze is na zijn behaalde dis- trictstitel de aanvoerder van het D-veld. Mark de Jong zak te een plaats en behaalt ook deze week geen punten door en vroege uitschakeling tegen Remco van Oosten op Fores cate. Ook bij de en Cl neemt de districtskam pioene de eerste plaats in. Heddy Boers deelt hem wel met Bionda Zonderop, maar heeft een toernooi meer ge wonnen. Martine Griekspoor gaat in Cl trainingsmaatje Charlotte Zandbergen voor. Niet ver daarachter staan Marloes ten Berge en Sabine Hoekstra. De vier zijn de ge plande halve finalisten op Fo rescate, het enige C-toernooi voor de vrouwen deze week. De top vier in Dl scoort we kelijks, waardoor het lijkt dat Hanneke Rothbarth, Femke de Boer, Sonja Korenhof en Esther van der Wiel zich zeker gaan plaatsen voor de Mas ters. Stand HEB: 1. [eroen Boogmans (Zee en Duin) 10, 2. Marco Visset (Unicum) 9,3. Onno Guinau (TEAN), Jasper de Regt (Dekker) 7, 5. Willem Visser (Hulegom) 6, 6. Onno van Paridon (Unicum), Martijn Krans (Meren- wijk) 5, 8. Gertjan Egberink (Leidse Hout) 4, 9. Martin Verkerk (TEAN). Mare Fleischeuer (Metselaars), Mic- kel Verkerk (TEAN) 3. HEC: 1. Ivor Bergsma (Nieuwe Sloot) 15, 2. Erik-Paul van Weeren (Forescate) 11, 3. Paul Roggeveen (TEAN) 8, 4. Arthur Hertzberger (TEAN) 7, 5. Timo van der Voort (Roomburg) 6, 6. Guido Koekkelko- losthout), Rudy Wellner (Munnik) 5. HED: 1. Colin Vrieze (Leidse Hout) 14. 2. Mark de Jong (Merenwijk) 12. rold Staderman (Munnik). Oosten (Hillegom), Cees Boon- Irma van Seeters (Merenwijk) 8. 4. Ruby Rennines (Hillegom) 5. 5. In- grid Kruit (Dekker) 4. 6. Pascal long mans (Merenwijk). Annemiek Wis- sink (TEAN). Natasja Huijser van Reenen (Merenwijk), Renee Crama (Nieuw Vennep) 3. DEC: 1. Martine Griekspoor (Nieuw ge (Leidse Hout) 7, 4. Sabine Hoek stra (Leidse Hout) 5, 5. Marguerite Patiwael (Unicum) 3, 6. Ingrid Bave- Sjaa Hout), Anita Vermeulen 2 DED: 1. Hanneke Rothbarth (Zuid West) 13, 2. Femke de Boer (ZTC) 12, 3. Sonja Korenhof (Zee en Duin) 8, 4. Esther van der Wiel (KLTV) 7, 5. Anne Karien Wilbrink (STV) 5. 6. Yvonne Vergouwe (QTV). Marianne Geplaatste dubbels voor het Mas- terstoernooi. He^en: Chris Brouwer Cor Strijk (Voorschoten). Joop de lem Pompe (Van Nispen). Henk Star en Arend de Mooy (De Rijnkanters) Dames: Marjo van Oosten en Wil de Bruin (Hiliegomse TC). Corinne de voorschoten In het hoofdschema van het A* "-toernooi van Forescate doen acht 'Leidenaars' mee. De eer ste editie is vanmiddag om 12.00 uur van start gegaan. Wimpe Thomas, Jos Koemans en Tom Bulters zijn op basis van hun ranking direct toege laten. Robbert-Paul Hartwijk kreeg de vierde beschikbare wild card. Mark Fleischeuer, Gertjan Egberink en Jan-Wil lem Lugthart ontvingen al een gratis bewijs van deelname. Jeroen Boogmans dwong zelf deelname af door het kwalifi catietoernooi te overleven. Het veld wordt aangevoerd door Lennart Kaptein. De nummer 36 van Nederland treft volgens planning in de fi nale Roger Warmenhoven (37). Beiden kwamen via een wild card het toernooi binnen. Dek ker-speler Wimpe Thomas is derde op de lijst van be- schermde spelers. Jeroen Boogmans trof het slecht in de loting. Hij moet gelijk aantreden tegen War menhoven. Ook Gertjan Egbe rink treedt aan tegen een ge plaatste speler en wel de als zesde gerangschikte Gert Ver- heyen. Lotingen Leidenaars: J. Koemans - B. van Veen, J. W. Lugthart - P. Boekei, T. Bulters - Y. Miks, G. Egberink - G. Ver- heyen, M. Fleischeuer - M. van der Heide, W. Thomas - P. Zijl stra, R. P. Hartwijk - J. Tjon, J. Boogmans - R. Warmenhoven. athene.anp CIRCUIT IN CIJFERS V Leidsch Dagblad kennis Circuit '0^ Rabobank Q [Advantage begint bij VINTERSPORT Breestraat 133, Leiden tel. 071-123 953 Rabobank. Aangenaam. Rabobank Q Pernette Osinga heeft een twee slachtig gevoel overgehouden aan haar optreden tijdens het WK schermen in Athene. De Voorburgse kwam op haar favo riete onderdeel degen niet ver der dan een plaats in de achtste finales. Daarin verloor ze van de Zwitserse Bürki. Ze eindigde uiteindelijk als tiende. De Itali aanse Chiesa veroverde de we reldtitel. „Hoewel het resultaat niet slecht is, ben ik niet geheel te vreden", zei Osinga, die in'1992 op het WK in Havana de bron zen medaille veroverde. „Vooraf had ik gerekend op een plaats bij de beste acht." De Zwitserse ontpopt zich als een ware plaaggeest voor Osin ga. In hun vierde onderlinge confrontatie trok de Nederland se voor de vierde keer aan het kortste eind. „Het verschil was klein (15-11). Ik heb goed ge schermd, maar ik blijf moeite houden met haar stijl." Toch zag ze lichtpuntjes. Vo rig jaar lag werd ze al in de eer ste ronde uitgeschakeld. Ze ein digde toen op de 51e plaats. „Bij de laatste zestien is iedereen aan elkaar gewaagd, de num mer één kan gemakkelijk van de nummer zestien verliezen. Ik heb progressie geboekt. Ben meegegroeid met de internatio nale top, dat geeft me moed voor de Olympische Spelen van Atlanta, mijn hoofddoel," zei de 27-jarige juriste. Osinga, die in de eerste ronde de Chinese wereldkampioene bij de jeugd Wang uitschakelde, kampt met een keelontsteking. Een overblijfsel van een griepje dat ze donderdag opliep in het snikhete Athene. „De ontste king heeft me geen parten ge speeld, maar voor de zekerheid ga ik wel even naar de dokter. Vrijdag moet ik immers nog aantreden voor de equipe-wed strijden." Op floret kwam de pas 20-ja- rige Indra Angad-Gaur op de tweede wedstrijddag niet meer tot winst. Zij eindigde daardoor als veertigste, „een resultaat waarvoor ik mij niet hoef te schamen", aldus de studente maatschappijgeschiedenis. Kwalificatietoernooi AOOO ïans-M. Visser 6-3 6-1. Zeilstra-B. de Groot 6-4 6-4. 3e ronde, winnaars naar hoofdtoernooi: G. van der Broek-K Citamber 6-2 6-3, P Zeilstra-N Oostenrijk 7-6 6-4, J. Boogmans-M. Mat thijssen 6-2 5-7 6-1. B. van Veen-J. Tjon 6-4 6-2 HEB1: J. Boogmans-B. van Veen 6-2 6-0. J. Husak-T Rompa 2-6 6-1 6-4, J. Husak-J van Assendelft w.o.. R. van Drooge-D. Eisma 6-3 6-1. G. Egberink-J Husak 6-1 6-1, C. Kendall-M. van den Berg 5-7 7-5 6-2, M. Cats-W. van Tonge ren 6-3 6-2, J. Boogmans-M. Vorsteveld w.o.HEB2: R. Nieuwenburg-D. Swaneveld 6-1 6-1 DEB1: M. Zonderop-D. Padt 6-1 7-5. HEC1: J. Zandbergen-R. Jong-a-Tai 7- 5 6-4, M Volwater-J Taberima 6-1 6-2. A. Talakua-J. van Houwelingen 0-6 6-3 6-3. DEC1: M. ten Berge-J. Zonnevylle 6-Ó 6-0, E. Poell-M Sievers 6-2 6-4. DEC2: Y. 6-2 6-1. HEC2+: i 6-16-2. DEKKER HEB1: A van Dijk - T. Boef 4-6 6-3 7-5, H. van Schie - B. Swart 6-4 0-6 6-0, P Nagtegeller-O. Guinau w.o., B de Bruin-W. Visser w.o.. HDB: Boef/ Nagtegeller-De Bruin/Hertzxman 7-5 6-3, Vink/Wempe- Hamming/Ubels 6-4 6-2. HEB2: J. van In- gen-R. Wellner 6-3 3-6 7-5, M Pieters-R Rijsdorp 1-6 6-2 6-4. HEC1: J Rinzema - J Zeijlmaker 6-4 6-0. D. v.d. Doe - A. van Duin 6-3 7-6. J. Bolten-E. van Hensbergen 6-3 6-4, P. Roggeveen-M Wellner 6-1 6- Tuchtcommissie acht schuldig gedrag niet bewezen 1. G. n-R Schouten 3-6 6-1 schweinfurt sid 6-3. HDC1: Kleian/Rin der Kwast 6-0 7-6 DDC1: Schop- man/Stern-Cornelissen/Hins w.o.. Chris- pijn/Zwerver-Schopman/Stern 6-2 6-3, Springvloed/Pieterse - Zwerver/Chrispijn 6- 3 6-7 7 7-5. HEC2: D. van der Doe-M. Voort 6-4 1-6 7-5! DEC2:T.eWachters-Sr Draulans 6-0 6-3. HDC2: Deckers/Droge- Admiraal/Ruygrok 6-4 6-0, Van der Bosch- /Star-Van Duyn/Polak 6-3 6-3. DDC2: Les gever/Pranger-Van Grieken 2x 6-0 6-4. HEC2+: R. de Vos-F. Caren 6-3 6-3. DDC2 Huisman/Timmer-Van Boxsel/Kesteloo 6-0 6-2. GDC2+: Sapoetra/Driessen- 7-5 6-1. De Duitse zwembond (DSV) heeft de schorsing van Sylvia Gerasch opgeheven. De Eu ropese kampioene op de 50 me ter schoolslag, die van doping werd beschuldigd, kan daardoor vanaf morgen meedoen aan de nationale titelstrijd. De 25-jarige Gerasch werd half juni voor twee jaar ge schorst naar aanleiding van een doping-geval tijdens het EK- sprint in Gateshead, in novem ber 1993. Er werd teveel cafeïne in haar urine aangetroffen. Zo wel de Europese als de wereld bond schorste Gerasch voor twee jaar. De tuchtcommissie van de DSV achtte „schuldig gedrag" van Gerasch niet bewezen. Het aantreffen van het stimulerende middel cafeïne wordt niet be streden, maar volgens de tucht commissie heeft de zwemster geen schuld. Gerasch kon de hoge dose ring cafeïne slechts verklaren uit het feit dat ze op de dag van de wedstrijden acht koppen koffie had gedronken. Die waren in Gateshead gratis. Tijdens de Duitse zwemkam pioenschappen in Hannove worden de startbewijzen voo het WK in Rome verdeeld. „Syl via kan dan wel Duits kampioen worden, maar het is 100 pro cent zeker dat ze in septembe niet aan het WK kan deelne men", liet DSV-official Beek mann weten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23