Leidsch Dagblad Nu onderzoek naar minderheidskabinet I 94 Achttien miljoen inwoners in 2033 Romario: 'Brazilië is de betere ploeg Numan kijkt zijn ogen uit in VS Leidsch Dagblad het water op I BEL: 071-128030 GOED NIEUWS J iWOENSDAG 6 JULI 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40508 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 4 san francisco cpd Zijn beste schijnbewegingen 1 bewaarde Romario de eerste j dagen tot na de wedstrijd; snel en stuurs schoot hij meestal de i tientallen journalisten voorbij, de bus in. 'Hé, kleine'. Romario keek gisteren op. Een Neder landse bekende. Ja, hij wilde wel even praten, op weg naar de bus. Aanvankelijk geëscorteerd, maar gaandeweg steeds meer gehinderd door autoritaire she riffs en hulpsheriffs en hulpen van de hulpsheriffs, allen in smetteloos en streng uniform, kon er uit het Hollandse mond je van Romario enig commen taar worden opgetekend. Ja, Ro- 'l mario heeft het naar zijn zin op dit WK, ook na het matige duel tegen de Amerikanen, de eerste wedstrijd waarin hij droog bleef. Romario beseft dat Brazilië be- ter zal moeten spelen om Ne derland te kloppen. ,,Het wordt een moeilijke wedstrijd, wij hebben veel respect voor Ne derland. Maar wij zijn de betere ploeg. Ja, ik heb een stukje van Nederland-Ierland gezien, een stukje van de eerste helft. Ik vond Nederland heel sterk. Bergkamp was de beste." Bondscoach Carlos Alberto Par- i reira is ervan overtuigd dat de confrontatie met Oranje, zater- dag in Dallas, een geweldige voetbalhappening kan worden. „Als de Nederlanders ook willen aanvallen, krijgen we een schit terende wedstrijd", voorspelde hij. Vredesplan Bosnië 5 De VS, EU en Rusland hebben de Bosnische leiders met hun vandaag gepresenteerd vredesplan onderdruk gezet. Popmuziek 9: De gemeente Leiden gaat de popmuziek se rieus nemen: de LVP mag oefenruimten aan de Mid- I delstegracht uitbreiden. Bijbelse luchtjes 4 A Ortfer de titel 'Par- I fum in de wereld I van de Bijbel' besteedt het Bijbels Openluchtmuseum aandacht aan reukwaren. Politiek Den Haag: Beatrix benoemt informateur CDA Koningin Beatrix zal nu hoogstwaarschijnlijk een infor mateur van CDA-huize vragen de mogelijkheid van een minderheidsregering van CDA en WD te onderzoeken. Dat verwacht men althans in politiek Den Haag. Infor mateur Tjeenk Willink heeft vandaag de vorstin verteld dat een meerderheidskabinet van centrumrechts of cen trumlinks vooralsnog niet mogelijk is. ook een onderzoek naar cen trum-links zinloos te vinden. Tjeenk Willink probeerde giste ren alsnog tot een dergelijke combinatie te komen. Gister avond zei Kok onverkort 'ja' te gen centrum-links. Brinkman kwam evenwel met een keihard van WD en CDA. WD-leider Bolkestein zei gisteravond 'zo nodig' bereid te zijn mee te werken en het CDA wil een der gelijke mogelijkheid niet 'op voorhand uitsluiten'. Een min derheidskabinet van CDA en WD is echter afhankelijk van Marcelino Bernal zorgde gisteravond voor een koddig incident tijdens Mexico-Bulgarije. De Mexicaan raakte zo verstrikt in het doelnet, dat een steun het begaf. De organisatie bleek op alles voorbereid: binnen een paar minuten werd een heel nieuw doel opgetrommeld en geïnstalleerd. foto Reuter met een bekeuring aan de broek. De politie verwacht deze week nog veel meer raddraaiers ook in de cel zullen belan- De korpsleiding, justitie en de burgemeester willen daarmee voorkomen dat de situatie in df Haagse binnenstad zaterdag na de wedstrijd Nederland-Brazilië opnieuw uit de hand loopt. Maandagavond ontstond een chaos waarin de massa de poli tie verjoeg. Relschoppers Van de vijftig relschoppers die in Den Haag zijn opgepakt na de voetbalwedstrijd Nederland- Ierland, blijven er dit weekeinde 26 achter de tralies. De overigen orlando/haarlem zijn gistermiddag vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs of den haag cpd Een^combinatie van CDA, WD en D66 wordt door D66 geblok keerd en een centrumlinks ka binet van PvdA, CDA en D66 door CDA-voorman Brinkman. De christen-democraat gaat deze opstelling in tegen de wens van zijn achterban. Uit een NIPO-enquête, die het TV- programma 2 Vandaag gister avond uitzond, blijkt dat slechts een op de drie CDA-kiezers hier achter staat. Meer dan de helft, 58 procent, ziet het CDA liever een coalitie aangaan met PvdA en D66. Maandag bleek al dat een centrum-rechts kabinet van CDA, WD en D66 onmogelijk is. CDA-leider Brinkman liet toen uit eigen beweging weten Inval bij Van der Valk in Sassenheim sassenheim herman joustra Politie en justitie hebben de ad ministratie van het Van der Valk-motel in Sassenheim in beslag genomen. Bovendien werd de 43-jarige bedrijfsleider Van Mierlo zei vervolgens be reid te zijn aan een dergelijk ka binet mee te werken. Hij noemt een centrumlinks kabinet even wel 'niet het meest gewenst'. Bovendien verbond de D66'er aan zijn medewerking de voor waarde dat centrum-links een 'echt nieuw beleid' zou moeten voeren hetgeen leidde tot fel verzet van Kok en Brinkman. In Haagse kringen wordt nu uitgegaan van de mogelijkheid voor een minderheidskabinet wordt ge dacht aan de ouderenpartijen AOV en Unie 55+ en aan de kleine christelijke partijen RPF, SGP en GPV. Namens het AOV zegt kamerlid Boogaard dat zijn partij steun aan een CDA/WD- combinatie 'op een goudschaal tje zal wegen'. Leerkes (Unie 55 is voor mits het kabinet van de AOW afblijft. Van Dijke (RPF) en Schutte (GPV) zijn tegen. Zij zien meer in centrum-links. Al leen Van der Vlies (SGP) ziet mogelijkheden voor centrum rechts. Tenslotte heeft Van Mierlo nog gesuggereerd een extra parlementair kabinet te vormen zonder binding met de kamer. Dit idee is inmiddels verworpen door Kok, Brinkman en Bolke stein. aangehouden. De i die i Boardmans gele droom verstoord Arthur Numan verwerkte zijn WK-debuut en de zege op de Ie ren in een winkelcentrum. De spelers van Oranje kregen giste- rén een dagje vrij van Dick Ad vocaat. Voor Numan de gele genheid om samen met zijn vriendin wat inkopen te doen in één van de talloze winkelcentra Orlando. Vandaag i dens de wedstrijd. Numan: „Toen Rob (Witschge) eerder tegen een elleboogstoot was op gelopen, moest ik me ook al prepareren." Enigszins teleur gesteld: „Maar hij kon verder spelen..." atie 't Had zo mooi kunnen zijn: ee; Engelsman in de gele trui door 00 Engeland. Maar het was Chris Boardman niet gegund. Na drie 24-jarige middenvelder dagen dromen werd hij wreed scheid van haar, zoals alle vrou- van zijn historische daad weg- wen van Oranje naar Nederland gehouden. GB/MG won voor de terugkeren. tweede achtereenvolgende maal Hij had er lange tijd op gehoopt, de ploegentijdrit in de Tour. Jo- uiteraard, maar het moment rtei han Museeuw mocht zijn derde waarop het dan gebeurde kwam aai ^e'6 trU' 'n Z^n cam®re aantrek- zoals altijd toch onverwachts. 1 rit ^en. Maandagavond (onze tijd), Ne- sri2 Na een treinreis door de Euro- "»tei tunnel verblijft de Tour vandaag en morgen voor twee etappes Engeland. Si I Pagina 21Ploeg Museeuw ver stoort gele droom Boardman. derland-Ierland, i oor het einde en Oranje leidt nog altijd met 2-0. Dick Advocaat gebaart Arthur Nu man, ex-Haarlem, ex-FCTwen te en thans PSV, zich warm te lopen. Voor de tweede keer tij- MEER WK-NIEUWS 19: Bulgaren schrijven historie. 19: Brazilianen kwets baar tussen de oren. 19: Numan schikt zich in reserve-rol. 18: Koeman zal Romario niet sparen. 18: Nigeria vergeet Italië nekslag te geven. 18: WK op tv. 18: WK uitslagen en standen. Elf minuten voor het laatste fluitsignaal werd zijn persoonlij ke WK-droom dan toch bewaar heid. Met dank aan de kram paanval die de benen van Wit schge verlamde. Arthur Numan was er klaar voor. Zoals hij er al zes weken klaar voor was: zijn debuut op de 'Mondiale', na de Jan Gijzenkade, Diekmann en Philips. „Het gekke is", zegt Nu man, „dat er op zo'n moment, vlak voordat je het veld inloopt, eigenlijk vrij weinig door je hoofd spookt. Oké, je bent ge spannen, maar dat is gezonde spanning. Ik was niet zenuw achtig. De woorden van Advo caat hielden me bezig. 'Richt je op Keane', had-ie gezegd. 'Geef hem verdedigend geen ruimte'. Dat was mijn opdracht. En geen onbelangrijke, in die laatste hectische fase." Lees verder op pagina 19. middels weer is vrijgelaten, be hoort overigens niet tot de Van der Valk-familie. De Haagse persofficier van justitie, mr. N. Zandbergen, heeft dat gisteren bekendgemaakt, een dag na de inval bij het motel. Volgens de persofficier had de huiszoeking tot doel om meer informatie te verkrijgen over verzwijging van een deel van de omzet bij het concern. Deson danks meldt Zandbergen dat het onderzoek naar belasting en premiefraude bij het bedrijf voorspoedig verloopt. Dat on derzoek begon al in februari dit jaar. Justitie hield destijds vijftien verdachten aan, bijna allen leden van de familie Van der Valk. Bovendien werden toen ook de 'administratie van verschillende bedrijven in be slag genomen alsmede een be drag van ruim vijf miljoen gul den. Alle verdachten verschij nen waarschijnlijk eind dit jaar voor de rechter. Het Van der Valk-concern onthoudt zich op dit moment van commentaar. De Nederlandse bevolking groeit, op Luxemburg na, het snelste van West-Europa. Luxemburg streeft Nederland niet voorbij omdat er zoveel ba by's worden geboren, maar om dat er zoveel migranten naartoe komen om er te wonen en te werken. Veelal voor de Europe se instellingen die in het groot hertogdom gevestigd zijn, zo blijkt uit het rapport 'Bevol kingsvraagstukken in Nederland anno' 1994' dat gistermiddag werd gepresenteerd. SUMMER SALE KORTINGEN TOT 70% Zes weken lang op een boot door de regio Archeologen stuiten op Romeinse weg leiden gert visser Het Leidsch Dagblad gaat te water. Vanaf komende vrijdag varen onze redacteuren zes we ken lang door de regio om re portages en interviews te schrij ven met een watermerk. Hun verhalen verschijnen vanaf maandag 11 juli dagelijks in de krant op de pagina 'Water krant'. Onze boot zal aanleggen in alle belangrijke plaatsen in de regio Leiden, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek. De koers wordt mede bepaald door de vele evenementen. Zo gaat het volle kracht vooruit naar de Leidse Lakenfeesten^ de Kaag- week op de Kagerplassen, de zeilwedstrijden op de Braasse- mermeer, de paardenmarkt in Voorschoten en de braderie in Noordwijk. Maar de bemanning zal zich toch vooral laten leiden en inspireren door toevallige ontmoetingen met waterspor ters, abonnees en iedereen die zijn verhaal kwijt wil. Regelma tig wordt aangelegd bij jachtha vens, campings ei langs de waterkant. Koks van gerenommeerde restaurants in de regio schreven speciaal voor onze lezers een origineel visrecept dat wekelijks op de pagina wordt geserveerd. Voor hengelaars komt er een visrubriek over de beste stekkies in de regio. En voor de snikhete dagen: bijzondere recepten voor verkwikkende cocktails. De nieuwste technieken wor den ingezet om deze boottocht te doen slagen. Het Leidsch Dagblad is de eerste krant in Nederland die gebruik maakt van een radioverbinding waar mee verhalen die aan boord zijn geschreven binnen luttele se conden naar de redactie in Lei den kunnen worden gezonden. Omdat het de eerste keer is dat onze journalisten op deze wijze de regionale wateren af schuimen, krijgt de pagina 'Wa terkrant' een bijzondere plaats in de krant: op de front van het regiokatern. De dagelijkse re gionale nieuwspagina's blijven verschijnen maar schuiven een plaatsje op. Morgen wordt de boot te wa ter gelaten, 's Avonds zijn we aanwezig bij de start van de Leidse peurbakkentocht in het Galge water. Ter gelegenheid van dit project is de pagina 'Ge sprek van de Dag' zaterdag ge heel gewijd aan het water. Met onder meer een interview met acteur Joop Doderer over zijn liefde voor het water en een re portage over de Rijn die in Kat wijk zee kiest maar het nodige achterlaat: 'Het gootsteenputje van de regio'. Zoals gezegd, de hoofdrol is de komende zes weken toebe deeld aan onze lezers. Wie zijn verhaal kwijt wil of de boot graag langszij ziet komen, kan bellen naar het speciale tele foonnummer van deze Krant: 071-356403. Alle hens aan dek! valkenburg Archeologen zijn in Valkenburg gestuit op resten van de weg die het castellum met de huidige Torenvlietslaan heeft verbonden. Op drie meter diepte vonden ze paalresten van zo'n anderhalve meter lang. Medewerkers van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek graven al zo'n twee weken in een gras land tussen de Marinus Poststraat en de Achterweg. Gelegen aan de Oude Rijn was Valkenburg een belang rijk Romeins verdedigingsbolwerk tussen 40 en 400 na Christus. Eind jaren tachtig ontdekten archeologen onder de huidige dorpskern resten van een castellum dat zeker vijf keer is verwoest en weer opgebouwd. Pro jectleider Arnold de Haan zegt dat hij niet verwachtte de weg nog te vinden. Vorige week vond zijn ploeg na melijk sporen van een rivier op de plek waar de weg had moeten lopen. foto dick hocewoninc \log geen abonnee? HET WOORD IS AAN N.C. Schouten Uit het gedrag van verkeersdeel nemers blijkt dat het Nederlandse volk een volk van gelijkhebbers is. VANDAAG Binnenland - Buitenland Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's Sport 18 t/m 23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst buien Vannacht enkele regen- of on weersbuien en minimumtempera tuur omstreeks 13 graden. Over dag eerst nog een enkele bui, maar in de middag van het zuid westen uit opklaringen. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden 's Nachts weinig wind. Overdag wind uit westelijke richtingen, ma tig, kracht 3 tot 4. Bijna tien miljoen televisiekijkers hilversum. anp Met een groei van 0.7 procent per jaar komt Nederland in het jaar 2033 uit op 17,7 miljoen in woners. Pas na dat jaar wordt weer een daling verwacht. Zes tig procent van de groei wordt veroorzaakt door nieuwgebore nen, veertig procent door immi gratie. De vergrijzing zet onver minderd voort. Vrouwen wor den nog steeds ouder dan man nen, al lopen de mannen hun achterstand heel langzaam in. Het aantal huishoudens stijgt sneller dan het aantal inwoners. De opmars van eenpersoons huishoudens is hiervoor verant woordelijk. Het rapport betwij felt of de met de vergrijzing stij gende behoefte aan zorg kan worden opgevangen door het huidige leger van vrijwilligers. Ook moet volgens het rapport flink gesleuteld worden aan de WAO en de VUT, omdat het aantal werkende ouderen in Nederland sterker is gedaald dan in de omringende landen. Overigens valt de bevolkings aanwas in Nederland in het niet bij de groei van de wereldbevol king, die sneller gaat dan ooit tevoren. Dagelijks komen er 250.000 mensen bij. In het jaar 2050 zullen meer dan tien mil jard mensen de aarde bevolken. VS laten geen vluchtelingen uit Haïti toe washington hans de bruun correspondent De VS hebben gisteren vier oor logsschepen naar de Haïtiaanse wateren gestuurd om voorbe reid te zijn op een massale eva cuatie van de vijfduizend Ame rikanen in Haïti. Tegelijk kon digde Washington aan Haïti aanse bootvluchtelingen niet langer toegang tot de VS te zul len verlenen. Zij worden terug gestuurd of opgevangen .in an dere Caraïbische landen. De spanningen rond Haïti sterk zijn de laatste dagen snel opgelopen. Volgens regerings kringen in Washington is een militaire ingreep in Haïti nog niet aan de orde. Duizenden Haïtianen probe ren met vaak wankele bootjes hun land en de militaire dicta tuur te ontvluchten. Maandag pikte de Amerikaanse marine maar liefst 3.247 Haïtianen uit zee op, die daar ronddobberden in zeventig bootjes. Een gam mele boot met 150 vluchtelin gen sloeg om. Alle opvarenden zouden zijn verdronken. Giste ren werden 2.602 Haïtianen on derschept. De afgelopen twee weken zijn al 12.500 bootvluch telingen uit zee opgepikt. Nederland-Ierland was één van de best bekeken voetbalreporta ges die ooit op de Nederlandse televisie zijn uitgezonden. Bijna tien miljoen mensen waren maandagavond door het WK- duel aan het scherm gekluis terd. Volgens de Dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS waren het er 9,9 miljoen. Het kijkersrecord werd gere gistreerd tijdens de halve finale die het Nederlands elftal twee jaar geleden bij het EK in Zwe den tegen Denemarken speelde. Toen keken 10,2 miljoen men sen. Nederland-Ierland werd door 7,8 miljoen thuis gezien; 1,4 miljoen kijkers volgden het duel bij vrienden of kennissen, in cafés waren 300.000 televisie kijkers, 400.000 keken elders, op het werk of in de sportkantine. Leidsch i Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. f; fa, dat is goed nieuws Dus neem ik j i nu een abonnement, i Tel:. I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: j Per maand automatisch j 29,30) J Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I Q automatisch 84,55) Nr. bank/giro:. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1