USA94 Koele Bulgaren schrijven historie Kenners zien kansen voor Oranje Die blessure was pure show, leuk voor thuis Barcelona aast op Prosinecki en Hagi Zwakte van Braziliaanse balvirtuozen zit tussen de oren _J WOENSDAG 6 JULI 1994 Chris Waddle: 'Zet Rijkaard op Romario' Doden op voetbalfeesten herculaneum» Een zevenjarig jongetje is gisteren in het gewoel van feestvierders in het Zuiditaliaanse plaatsje Herculaneum per ongeluk doodgeschoten. Salvatore Oliva raakte dodelijk gewond toen een uitzinnige supporter uit vreugde enkele schoten loste. Eén dode en 59 gewonden was de balans na een avondje 'sam ba-feest' in Brazilië. Het dodelijke slachtoffer viel in de buurt van Sao Paulo, toen een gammele vrachtauto met elf mensen in de laadbaak kantelde. Arthur Numan geniet van Oranje. haarlem/orlando karel jansen vervolg van voorpagina Arthur Numan kweet zich voor zover mogelijk in dat korte tijdsbestek uitstekend van zijn taak. Hij speelde zoals altijd: geconcentreerd, in dienst van het elftal en met zo nu en dan de gebruikelijke versnelling in zijn spel. Keane werd tegengehouden. En niet bij toeval was het ook diezelf de getergde Keane die bij de hoekvlag meteen een drama tisch einde aan Numans WK leek te hebben gemaakt. De schop van achteren toverde beelden over de wereld die een ernstig getroffen Arthur Numan lieten zien. ,;Pure show", lacht de geboren Heemskerker vanuit zijn ho telkamer in Lake Nona. „Ik dacht: 'Nu sta ik er eindelijk in, dan mogen ze me wel zien ook. Thuis bedoel ik dan. Dus bleef ik liggen, zo lang moge lijk. Kwam ook wel goed uit voor het elftal. Het was jam mer dat de scheidsrechter me al vrij snel over de zijlijn diri geerde. Maar het scheelde weer een minuutje of zo. Toch mooi meegenomen." Hij geeft toe dat het wen nen is voor hem, op het WK. In meerdere opzichten. Zijn eerste grote toernooi, „heel anders dan een Champions League." De indrukken zijn onuitwisbaar: „Twintigdui zend Nederlanders op de tri bune. Voor ons. In Amerika. Dat bezorgt je kippevel." De Bank is ook net even iets an ders. „Ook m'n eerste keer", zegt hij, nog altijd niet in evenwicht met zijn voorna melijk passieve rol tijdens de voorgaande vier WK-duels. „Ik heb nog nooit op een bank gezeten. Ik debuteerde op mijn zeventiende in het eerste van Haarlem en heb vanaf die tijd eigenlijk con stant in de basis-elf gestaan, bij Twente, bij PSV." Een verwarrende gewaar wording, zo blijkt. Numan: „Het is een heel tegenstrijdige positie waarin je je bevindt. Aan de ene kant leef je enorm mee met de jongens in het veld, hoop je dat ze een goed resultaat neerzetten. W?it dat betreft trekken we hier echt op als een groep. Maar als je eens goed bij jezelf nadenkt, zit je er toch stilletjes op te hopen dat er iemand gebles seerd of met een schorsing uitvalt. Dat waren gedachten waar ik ook aan heb moeten wennen. Momenteel heb ik er vrede mee. Een invalbeurt is op dit moment het hoogst haalbare, daar moet je reëel in zijn. Eerst had ik Jan Wou ters voor me op de linkshalf positie, nu Rob Witschge. Het ergste wat de groep en jezelf kan overkomen is dat je met een rode, gefrustreerde kop gaat rondlopen. Neuhhh, dat is bij mij zeker niet het geval. Of het moet van de zon zijn, haha." Arthur Numan geniet en leert gretig, van elk moment dat hij meemaakt in Amerika. Zijn 'slapie' Bryan Roy en hij klikken, logisch ook: 'Een linksbuiten met een linkshalf, dat kan niet mis gaan'. De gekte in Church Street, een keer met eigen ogen bekeken: ,En genoten, wat een mooi volk hebben wij toch', alsme de de massa-hysterie in eigen land: 'Tien miljoen tv-kijkers bij Nederland-Ierland?! Tja,...' Hij heeft bovendien alweer een shirtje 'binnen', een 'Nu- man-tik'. „Van die invaller bij Ierland, McAteer. Ach, je doet er veel moeite voor om zo'n ding te bemachtigen. Het is een soort hobby van me. Maar als ik thuis ben gooi ik ze zonder er verder bij na te denken in de kast, bij al die andere shirtjes. Ik zal er bin nenkort eens een paar wegge- Zaterdag, weet hij, zit-ie weer op die bank, in Dallas met alle reserves bij Neder- land-Brazilie. Een droomduel voor de uitverkorenen van Advocaat, „een zenuwen wedstrijd voor mij", vervloekt Numan in stilzwijgen tegen over de bondscoach zijn posi tie. „Je voelt je zo machteloos aan de kant. Ik ben na afloop kapot." Maar, wie weet? Mis schien krijgt Witschge (of Wouters) weer een kram paanval. Numan is overtuigd: „Ik speel. Ik val in. Na rust. En dan? Dan pomp ik er alles uit wat er inzit. Met een mooi einde. We winnen, met 3-1. Als groep, en zo hoort het ook op een WK." gpd-verslaggever Oranje heeft mazzel: als je wordt uitgescha keld op een WK, dan maar door Brazilië. Dat is te verteren. Verliezen tegen 'de beste ploeg ter wereld' kan immers iedereen overkomen, vindt men al 40 jaar. Hoewel Brazilië in de VS niet meer zo swingend speelt als in het (verre) verleden, heeft het voetballand nog steeds de sympathie van de liefhebbers. De mythe van het samba-voetbal is im mers blijven bestaan, ondanks alles. Spel maker Dunga: „Dat voetbal spelen we niet meer. Dat is misschien jammer, maar wat heeft het ons sinds 1970 opgeleverd? Niets. Daarom zullen we ook tegen Nederland weer zuinig moeten spelen." Romario is het enige wat resteert van het sambavoetbal. De Argentijn Bilardo, oud- bondscoach en professor in de voetbalogie: „Romario is ver verheven boven de rest, je zag het tegen de Verenigde Staten vooral in de tweede helft. Toen liet hij zich wat vaker terugvallen, kwam hij wat meer in balbezit. Als team vind ik Brazilië niet geweldig. Te gen Nederland krijgen ze het moeilijk. Ik zag dat Nederland is omgeschakeld van sys teem. Ze bevielen me tegen Ierland een stuk beter dan in de eerste drie wedstrijden. Ja, het wordt zeker een interessante wed strijd." In de kring van internationale experts wordt Oranje een goeie kans toegedicht om Brazilië te verslaan. Als Romario aan ban den wordt gelegd. Chris Waddie, de Engelse international die zelf al 20 jaar samba-voet bal speelt: „Brazilië is sterk afhankelijk van Romario, omdat de ploeg op het midden veld spelers mist als Cerezo, Falcao en So crates. Die verdeelden het spel, die voedden de spitsen en kwamen zelf ook in het straf schopgebied. Van dat soort spelers heeft Brazilië er vreemd genoeg niet eentje Waddie behoort tot de zeldzame Engel sen die ook weten hoe er buiten het eiland voetbal gespeeld wordt. Hij blijkt ook een kenner van het Nederlandse voetbal. „Ik heb al zitten nadenken over Nederland- Brazilië, wie van de Nederlanders Romario moet dekken. Ik denk toch dat Rijkaard de meeste aangewezen man is. Het moet zeker geen type De Wolf zijn, het beste kies je een kleine, snelle, wendbare verdediger. En die hebben jullie niet. Rijkaard is groot, boven dien zal die misschien geen zin hebben om anderhalf uur niets anders te doen dan Ro mario te dekken. Valckx moet je het zeker niet laten doen, die gaat fouten maken, een penalty veroorzaken, die is te wild. Van Gobbel is wel een goed alternatief. Die is niet zo slim, maar dat hoeft in dit geval ook niet. Hij hoeft alleen maar Romario het spe len onmogelijk te maken. Bij Romario gaat het altijd alleen maar om de actie, nooit om de pass, of toch hoogst zelden, zoals tegen de Verenigde Staten toen hij Bebeto liet scoren." Romario heeft nieuwe vrienden en fans gemaakt, maandag tegen de VS. Waddie: „Je weet nooit wat-ie gaat doen, hij is vol strekt onvoorspelbaar. Daarbij is hij razend snel weg, het is echt alsof je een Ferrari ziet met een Opeltje ernaast. Dat is dan de ver dediger." barcelona gpd De Kroatische speler van Real Madrid, Robert Prosinecki, heeft gisteren zijn 'contractuele vrijheid' ge kocht voor een bedrag van rond de 1,4 miljoen gulden. Prosinecki, die nog een con tract van twee jaar bij Real Madrid heeft, is door de nieu we trainer, Jorge Valdano af geschreven. Prosinecki heeft aangekon digd binnen 48 uur bekend te maken waar hij het komende seizoen gaat spelen. Het is al gemeen bekend, dat Johan Cruijff belangstelling voor de Kroatische speler heeft. Eer der verklaarde Real Madrid, dat Prosinecki naar iedere club in Spanje en daarbuiten mocht vertrekken, als dat maar niet Barcelona zou zijn. Die bepaling heeft Real blijk baar nu laten vallen. Barcelona heeft verder ook grote belangstelling voor de Roemeen Hagi, een van de uitblinkers bij het WK in de VS. Hagi speelde eerder ook bij Real Madrid, maar wist zich daar niet waar te maken. Bij het Italiaanse Brescia viert hij nu grote triomfen. Volgens de voorzitter van Brescia tele foneert de voorzitter van FC Barcelona, Jose Luis Nunez twee maal per dag om over de transfer van Hagi te praten. De Roemeen moet tien mil joen gulden kosten en dat vindt Barcelona te veel. In meeslepend gevecht en ondanks scheidsrechter Al Sharif Met een gezicht vol onbe grip keek de ervaren Mexi caanse spits Hugo Sanchez naar de bank. Zou bonds coach Miguel Mejia Baron hem, de vermaarde schut ter, nog in de ploeg bren gen voor de beslissende strafschoppenserie? Per slot van rekening heeft de voormalige aanvaller van Real Madrid een naam hoog te houden als penal tyspecialist. Baron besliste gisteren anders, maar had daarvan geen spijt. „De basisploeg speelde goed en ik zag geen enkele reden de for matie te wisselen." Hij gaf zijn vertrouwen aan onder anderen Garcia Aspe, Bemal, Rodrigues en Suarez. Alleen de laatste scoorde. Bulgarije schoot drie keer raak, waardoor het voor het eerst in de geschiedenis doorgaat naar de kwartfinales. Daarin komen de Oosteuropea nen zondag in New York uit te gen Duitsland. Bulgarije is de zevende Europese ploeg bij de beste acht landen ter wereld. Beide teams kozen vanaf het begin voor de aanval. Op papier speelde zowel Bulgarije als Mexico met twee spitsen, maar in de praktijk bleek dat anders. Met Stoitsjkov en Kostadinov en de middenvelders Jordanov, Ba- lakov, Letchov en Sirakov brachten de Oosteuropeanen in feite zes aanvallend ingestelde spelers in het veld. Ook al zou Penev verdedigender willen spelen, hij heeft het materiaal er niet voor. Zijn defensie is kwali tatief mager en laat het voetbal lende gedeelte over aan de 'ster ren' van het team. Bulgarije opende sterk. Met vlot combinatievoetbal vonden de Oosteuropeanen telkens ga ten in de Mexicaanse verdedi- De Mexicaanse doelman Jorge Campos geeft zich gewonnen. De bal ligt in het net, Mexico ligt eruit. ging. In de zesde minuut resul teerde het offensief in het ope ningsdoelpunt. Met een lange pass stuurde Borimirov Stoitsjk ov de ruimte in. De spits van Barcelona bedacht zich geen moment en haalde verwoestend uit, 0-1. De Mexicanen leken aange slagen door de vroege treffer, maar onder aanvoering van de spelverdeler Luis Garcia nam de ploeg gaandeweg de eerste helft het heft in handen. Ze kregen daarbij de hulp van scheids rechter Al Sharif. De man uit Sy rië gaf in de zestiende minuut een cadeautje weg. In een totaal onschuldig duel om de bal struikelde Luis Alves in het strafschopgebied over de benen van Kremenliev. Als enige in het stadion zag Al Sharif er een strafschop in. Garcia Aspe be nutte het presentje. Daarna bleef het de wedstrijd van Al Sharif. De scheidsrechter drukte nadrukkelijk zijn stem pel op het duel. Na een kwartier in de tweede helft zag hij, weer als enige, in een duel tussen Kremenliev en Luis Alves een overtreding van de Bulgaar, die prompt zijn tweede gele kaart kreeg. Met tranen in zijn ogen verliet hij het speelveld. Al Sharif leek vijf minuten la ter zijn fout in te zien. Hij stuur de ook de Mexicaan Luis Garcia met twee gele kaarten van het veld. De reden moet hij onge twijfeld uitleggen aan de scheidsrechtercommissie van de wereldvoetbalbond, die waarschijnlijk geen moment aarzelt om de Syriër op het eer ste vliegtuig naar Damascus te zetten. De Mexicanen speelden ook na het gedwongen vertrek van vedette Luis Garcia, die in de voorronde tegen Ierland twee keer scoorde, goed. „We heb ben geen enkel moment aange stuurd op een strafschoppense rie", zei Baron. „We wilden win nen." Tijdens de penalty-serie bleek waarom. Echt stress-be stendig zullen Mexicanen nooit worden. MEXICO: Campos: Rodriguez, Suarez, Juan Ramirez, Ramon Ramirez, Am- briz; Bemal, Garcia Aspe, Luis Garcia; Alves, Galindo. BULGARIJE: Mihailov; Kremenliev, Hubchev, Kirjakov, Borimirov; Jorda nov, Letchkov, Balakov, Sirakov (104. Guentchev); Stoitsjkov, Kostadinov (119. Mitharski). orlando albert geesing gpd-verslaggever Dortmund, 3 juli 1974. Bijna heel Nederland zat voor de buis, op straat kon je een kanon af schieten. Het Westfalen-stadion trilde van emotie, de 70.000 toe schouwers keken ademloos toe. Het was een orgie van puur voetbalgenot. Maar bovenal een ware veldslag waarin Nederlan ders en Brazilianen elkaar op het scherpst van de snede be streden. Het was de opwin dendste wedstrijd van het hele toernooi. Om nooit te vergeten. Gewonnen door Nederland. Door doelpunten van Johan Neeskens en Johan Cruijff. Twintig jaar later staan beide landen weer tegenover elkaar, zaterdag in de Cotton Bowl van Dallas. Destijds ging het om een plaats in de finale, nu om een toegangsbewijs voor de laatste vier. Toen was het Nederlands elftal de onbetwiste favoriet, nu zijn de rollen omgedraaid. En zou het een stunt van de eerste orde zijn als Dick Advocaat het huzarenstukje van Rinus Mi- chels, zijn grote voorbeeld, kan evenaren. Op papier is die kans niet groot. Maar dat zegt weinig op het meest enerverende WK van de laatste twee decennia waarin de volgers van de ene verbazing in de andere vallen. Voor de 150 miljoen Brazilia nen zou het een enorme decep tie zijn als Oranje de weg naar de vierde wereldtitel voor Brazi lië en de eerste sinds 1970 zou blokkeren. Niemand in Rio de Janeiro houdt daar ook maar een moment rekening mee. Over de drie groepswedstrijden werd in Brazilië met geen woord gesproken, de finale is het doel. Met goud als enige be loning. Daar moest de laatste twee jaar alles voor wijken en werden miljoenen gespendeerd om deze ploeg in de watten te leggen. Bevreesd als de voetbal bond was dat de bal virtuozen in Amerika het slachtoffer zouden worden van woeste tackles wer den verzekeringen afgesloten die alle records overtreffen. De belangrijkste spelers werden voor de maanden juni en juli verzekerd voor een bedrag van maar liefst 140 miljoen gulden. Als Romario bij dit WK een been zou breken of een zware knieblessure oploopt, moet er ruim 26 miljoen op tafel komen. Voor Bebeto, de andere helft van het koningskoppel, zo'n slordige 18 miljoen. Brazilië is echter meer dan Bebeto en Romario, in feite de enige speler in de ploeg die her inneringen oproept aan de schoonheid van het sambavoet bal uit de jaren zeventig en tachtig. Maar schoonheidsprij zen worden niet vergeven, het gaat om de wereldtitel. Bonds coach Carlos Alberto Parreira heeft de schoonheid van het spel opgeofferd aan het resul taat en koos voor een systeem (4-4-2) dat voldoet aan de inter nationale normen, maar dat volledig indruist tegen de aard van het Braziliaanse volk. Alleen een wereldtitel kan de onvrede „In de laatste twee decennia", hield Parreira zijn critici de spiegel voor, „zijn we steeds uit geschakeld doordat Brazilië te veel kansen weggaf. De verdedi ging is de beste aanval", is het credo van Parreiro en Mario Zagalo, zijn adviseur op de ach tergrond. Daarom koos hij voor vier verdedigers en een kwartet middenvelders. Met Dunga in de rol van Wouters, aangevuld met Mauro Silva, met Rai of Mazinho als architect van de aanval en met Zinho als hand langer van het alom gevreesde spitsenduo. Op het middenveld wordt nu de slag geleverd en ja gen de Brazilianen fanatiek op de tegenstander in balbezit. On Braziliaans, maar wel realis tisch. „In '82 hebben wij voetbal ge speeld", nam Socrates het vlak voor het WK voor Parreira op, „waar je als liefhebber slechts van kunt dromen. Maar het le verde niets op. Net als vier jaar later in Mexico. Nu heeft Parrei ra een elftal waarmee Brazilië weer wereldkampioen kan wor den." Maar dan zal er toch eerst ge wonnen moeten worden van Nederland. Puur statistisch ge zien heeft Oranje geen schijn van kans. De drievoudige we reldkampioen, die als enige land ter wereld op alle vijftien toernooien present was, speelde sinds 1930 zeventig WK-duels en won er daarvan 47. Slechts elf ontmoetingen gingen verlo ren. Voor het Nederlands elftal betekent de vierde confrontatie met Brazilië een jubileum. Het is de 25ste WK-interland die Oranje op zijn zesde toernooi speelt. Van de 24 wedstrijden werden er elf gewonnen en ze ven verloren. De botsing van zaterdag met het 'half-Europese' elftal uit Zuid-Amerika is voor Dick Ad vocaat een lot uit de loterij. Geen mens zal het hem kwalijk nemen als Oranje van Brazilië verliest. Half Nederland zal van de 'kleine generaal' een ware volksheld maken als als hij in de voetsporen treedt van Rinus Mi- chels, de echte generaal. De zwakte van Brazilië, zo weet Ad vocaat, zit 'm niet in de veldbe- zetting, maar tussen de oren. Als de ploeg niet draait, kan Parreira op z'n kop gaan staan zonder dat er op het veld ook maar iets verandert. Dan heeft óók Romario een slechte dag en krijgt het Nederlands elftal de kans om in Dallas historie te schrijven. Na inspanning volgt ontspanning. Dick Advocaat aan het i FOTO ANP COR MULDER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19