94 Nigeria vergeet Italië nekslag te geven X l* WK-Voetbal Koeman zal Romario niet sparen wk Lokaties kwartfinales Nigeriaanse aanvoerder afgeknapt op 'kletsmajoor' WOENSDAG 6 JUL11994 372 Uitgeschakeld Tab Ramos is drie tot zes maan den uitgeschakeld. Dat heeft de woordvoerder van het Ameri kaanse elftal, Dean Linke, giste ren verklaard. De middenvelder liep maandag tijdens het duel met Brazilië een botbreuk op boven het linkeroor alsmede een hersenschudding. Dat was het gevolg van de elleboogstoot die de Braziliaan Leonardo hem had verkocht. De verdediger kreeg er de rode kaart voor. Hoogzwanger De Duitse middenvelder Mario Basler heeft het WK in Amerika verlaten om in Duitsland zijn hoogzwangere vrouw Anke bij te staan. Volgens de assistent trainer van het Duitse elftal Rai- ner Bonhof zijn er complicaties bij de zwangerschap opgetre den. Zo gauw het weer beter gaat met zijn vrouw zal Basler zich weer bij het Duitse elftal in Amerika voegen, aldus Bonhof. ,,Er zijn belangrijkere zaken in het leven dan voetballen en ik heb hem meteen gezegd dat hij naar huis moest gaan toen ik van de problemen hoorde", zei Bonhof. Hoge kijkcijfers De wedstrijd in de achtste fina les tussen de Verenigde Staten en Brazilië (0-1) heeft het hoog ste aantal Amerikaanse tv-kij- kers getrokken tot nu tijdens het WK-voetbal. Dat heeft een woordvoerder van ABC gisteren medegedeeld. Hoewel de officiële cijfers pas op 14 juli bekend zijn, wees een steekproef uit dat het duel in 10 miljoen huishoudens is beke ken, wat neerkomt op ongeveer veertig miljoen kijkers. De waardering was voor Ameri kaanse begrippen hoog. Brazilië favoriet Brazilië blijft ook na het moei zaam gewonnen duel tegen de VS favoriet voor de wereldtitel. In de Sprint Soccer Poll die gis teren werd gepubliceerd zetten 51 voetbaljoumalisten uit alle delen van de wereld de Brazilia nen voor de achtste achtereen volgende week bovenaan. Tweede is Duitsland, derde Ne derland. Met een saluut aan Boed dha is de Italiaanse voet ballers een schande be spaard gebleven. Roberto Baggio, heilig gelovend in de oosterse leer, behoedde de ploeg gisteren voor een afgang tegen Nigeria en een hels leven na thuis komst. Italië won in de ver lenging met 2-1 en is de zesde Europese ploeg on der zeven kwartfinalisten. ,,Heel gelukkig, maar voor al heel moe", zo voelde de winnende coach Arrigo Sacchi zich na afloop. boston anp Nigeria-Italië was op voorhand wedstrijden in de achtste finales van het wereldkampioenschap. Het duel in Boston was de slechtste, maar wel de ener- verendste van de zeven gespeel de duels. Niet door het vertoon de spel, maar door de spanning. En bovenal door de wijze waar op de Italiaanse miljonairs zich zelf voor altijd en eeuwig bela chelijk dreigden te maken. Te gen Nigeria, met spelers uit de Belgische tweede klasse, Duitse amateurliga en Egyptische competitie. Een doelman, Rufai, die niet eens goed genoeg bleek voor Go Ahead Eagles. Clemens Westerhof leidde Ni geria dit jaar naar de Afrikaanse titel. De Arnhemmer werkte vijf jaar in Lagos. Hij stond door ve le niet-voetbalzaken zowel in binnen- als buitenland aan kri tiek bloot, maar lachte samen met assistent Jo Bonfrère ieder een in het gezicht uit met ver wijzing naar de sportieve suc cessen. Op het hoogtepunt van zijn roem, Nigeria speelde voor het eerst op een WK, maakte hij gisteren zijn afscheid bekend. ,,Ik ben trots op mijn ploeg", zei hij. In Boston liet zijn Nigeriaanse De Italiaan Antonio Benarrivo imiteert kop kost. ploeg de hoofdprijs echter op amateuristische wijze glippen. In de slotfase van de reguliere speeltijd dolde de ploeg de te genstander, het gejuich kwam te vroeg door de actie waarin geen Italiaan meer durfde te ge loven. Nigeria bracht de Italianen al snel in verlegenheid. Het doel punt van Amunike, in de 27e minuut, kwam voort uit de eni ge aanval van de Afrikanen. Maldini kreeg de bal na een ef fectvolle hoekschop van Ajacied Finidi George tegen het scheen been, Amunike profiteerde be hendig: 1-0. Italië moest daarna, wilde on getwijfeld, maar kon niet. Sac chi propageerde als clubcoach van Parma en AC Milan het aanvallende voetbal. Eenmaal bij de Squadra Azzurra viel ook hij van zijn geloof. Italiaanse voetballers groeien op met ver dedigende sympathieën, in het nationale elftal is de druk van buitenaf te groot om aan frivole experimenten toe te geven. In het Foxboro Stadium van Bos ton speelde het elftal als een le ger angsthazen. Roberto Baggio, de man van zeventien miljoen, verstopte zich, om vooral niet de bal te hoeven aanraken. De ster van Juventus voetbalde als een oude dame. Zelfs in de 88e minuut toucheerde hij de bal, na een pass van Mussi, maar half. De 1-1 kwam uit de Amerikaanse hemel vallen. In de verlenging, de eerste van dit WK, was Bag gio opnieuw de gevierde man. Hij benutte de strafschop, na een flirt met de linkerpaal. Met twee doelpunten schetste hij een hypocriet beeld. „Ik had de moed al opgegeven", bekende Sacchi. „Maar in voetbal kan al les gebeuren." Scheidsrechter Brizio Carter gaf de penalty voor een overtre ding van Eguavoen op Benarri vo. Het was de vijfde keer in de wedstrijd dat de Italianen er om gilden. Vier keer wuifde de Mexicaan de verzoeken weg. Signori kreeg voor zijn theater stukje de gele kaart, zijn vervan ger Zola moest na een onschul dige revanche op Eguavoen zelfs van het veld. Brizio neigde andermaal naar overdrijven; hij gaf eenmaal rood, achtmaal geel. In de ope ningswedstrijd van het WK, Duitsland-Bolivia, had de advo caat zich met eenmaal rood en zesmaal geel al een streng heer schap getoond. Brazilië bewees tegen de Ver enigde Staten dat een numerie ke minderheid kwaliteitsver schil niet hoeft weg te moffelen. Met het inbrengen van Dino Baggio had Sacchi de tactisch juiste zet. Hij is naamgenoot van, geen familie, geen gelijke- Dino Baggio bleef ondanks al le gebogen hoofden rondom hem geloven in het wonder. Ro berto Baggio zorgde voor de voltrekking. Baggio en Baggio konden echter niet voorkomen dat Italië in de kwartfinale tegen Spanje niet langer als favoriet geldt. Het duel, zaterdag in Bos ton, kan een revanche voor de Europa Cup-finale AC Milan- Barcelona worden NIGERIA: Rufai; Okechukwu, Nvvanu, Eguavoen, Emenalo; Amokachi (36. Adepoju), Oliseh, Okocha, Amunike (57. Oliha); Finidi, Yekini. ITALIË: Marchegiani; Mussi, Maldini, Costacurta, Benarrivo; Berti (46. Dino Baggio), Albertini, Donadoni, Signori (64. Zola)"; Roberto Baggio, Massaro. SCOREBORD TOPSCORERS Luis Garcia (Mex), Goicoechea (Spa), D (Coll. Amin (Sau), Caniggia (Arg), Myung-bo (ZKo). Caminero (Spa), Ar ;at (Zwi). Brolin, Liung (Zwe), (Bel). Milla. Siasia. Embe, RODE KAARTEN GELE KAARTEN woensdag 6 juli NED 1 NED 2 NED 3 BRT 2 EURO SPORT WK-JOURNAAL 23.05 O donderdag 7 juli DIE 2 IN DE USA 20.25 O WK-JOURNAAL 23.05 O Boston 5an Francisco laatste 16 kwartfinales O Roemenië - Argentinië l3-2h winnaar van 1 winnaar van 2 3 juli los angeles jj jjy Roemenië -i Zweden an Saudi-Arabië - Zweden 10 juli 18.00 uur san francisco 3 juli dallas O Nederland - Ierland l2"°l winnaar van 3 winnaar van 4 4 juli orlando (j 0 Nederland - Brazilië am O Brazilië - Ver. Staten 11-Ö |~i 9 juli 21 30 uur 4 juli san 1 FRANCISCO Nigeria - Italië ]1-2! winnaar van 5 winnaar van 6 Fp" boston 0 Italië Spanje O Spanje - Zwitserland m 9 juli 18.00 uur boston 2 juli washington O Mexico - Bulgarije |ï-1h (ra ztr,afschoppen) winnaar van 8 5 juli new york 0 Bulgarije - Duitsland an O Duitsland - België |3-2j 10 juli 21.30 uur new york 2 juli chicago 'Hij heeft sleutelspelers niet opgesteld Stephen Keshi heeft zijn loop baan als international beëin digd. De 33-jarige aanvoerder van Nigeria nam het besluit na de nederlaag tegen Italië. Keshi was verbitterd over trainer Cle mens Westerhof. „Hij heeft sleutelspelers uit rancuneuze overwegingen gepasseerd", zei hij. „Ik werd niet opgesteld", al dus Keshi, „omdat ik kritisch was. Hetzelfde geldt voor Samson Siasia." Westerhof kwam vorige week in aanvaring met de Nigeriaanse spelers over het verblijf van de vrouwen in het spelershotel. „Westerhof verdient weinig krediet voor de prestaties van het Nigeriaanse elftal", zei Kes hi. „Hij was geen coach. Hij was een kletsmajoor, een praatjes maker. Ik heb hem vijf jaar in bescherming genomen, omdat hij het voor ons opnam in de fi nanciële geschillen met de bond." Volgens Keshi had Westerhof nauwelijks een stem in de tac tiek. „Die werd geregeld door de oudere, ervaren spelers van de Clemens Westerhof stond dit WK selectie." Keshi speelde één wedstrijd op het WK, tijdens de 2-0 tegen Griekenland in Bos ton. „Ik ben blij dat ik mijn laatste interland heb gewon- schappen van Nigeria. FOTO ARCHIEF nen." Westerhof keerde na de uitschakeling niet terug met de spelers naar het hotel. Hij nam zijn intrek in een ander onder komen. Door spits Yekini werd hij na het verlies bestempeld als een tactische onbenul. Vooral de wissels tijdehs de wedstrijd vond Yekini belachelijk. gpd-verslaggever In Dallas trekt Ronald Koeman zaterdag voor de 77e maal het shirt van het Neder lands elftal over zijn brede schouders. Met WK-favoriet Brazilië als tegenstander doet hij dat dan wellicht voor het laatst, want Oranje's trouwste zoon zet op het galabal in de Verenigde Staten een punt achter zijn prachtige interlandcarrière. „Maar Brazilië is niet onklopbaar", zegt hij, verwijzend naar de 1-1 score waarmee Zweden eerder in het toernooi de Brazilia nen bijbeende. Ook de krappe 1-0 overwin ning van Brazilië in de achtste finales tegen Amerika heeft Koeman in zijn mening ge sterkt dat het Nederlands elftal zaterdag niet aan een uitzichtsloze missie begint. „Met alle respect voor Amerika, maar dat moet het toch vooral van inzet hebben. Wij hebben aanzienlijk litpit. „Het wordt tegen Brazilië i een leuke partij, met twee aanvallend inge stelde ploegen. Wij zullen met de billen bloot moeten en het zal een hele kluif wor den, maar kansloos zijn we absoluut niet." Door de aanwezigheid van Romario de Souza Faria is de kraker tegen de samb avoetballers uit Zuid-Amerika voor Ronald Kqeman extra pikant. Bij Barcelona clubge noten, zaterdag in Dallas tegenstanders en gezien de posities die beiden innemen, zul len zij in het veld voortdurend eikaars pad kruisen. „Ik vind het heel leuk dat Romario meedoet, maar als ik hem moet aanpakken, zal ik dat ook doen. Hij speelt voor Brazilië, )or Nederland. Dat wij straks weer sa- moeten spelen bij Barcelona telt zater- karakter eer kwa- elk geval dag even niet. Ik weet zeker dat dat voor hem ook zal gelden." Koeman kent de superspits uit Rio, die sneller schiet dan zijn eigen schaduw, uiter aard als zijn broekzak. „Romario heeft zijn momenten. Je weet dat hij levensgevaarlijk is en dat je hem geen kans moet geven. Je moet hem daarom buiten het strafschopge bied zien te houden. Maar wat je ook doet, Romario is nooit negentig minuten lang he lemaal uit te schakelen. Er komt altijd een moment dat je hem even kwijt bent. Hij is zo slim." Het is volgens Koeman overigens onjuist te beweren dat Brazilië alléén maar Roma rio is. „Daarmee doe je de ploeg te kort. Be- beto is ook een aanvaller, die je geen mo ment uit het oog kunt verliezen. Verdedi gend zit het bij Brazilië tegenwoordig ook goed in elkaar. Dat Leonardo (geschorst na de rode kaart die hij kreeg voor de elle boogstoot die hij uitdeelde aan de Amari- kaan Tab Ramos) niet meedoet, maakt niet zo veel uit, Brazilië heeft zo veel kwaliteit en zo veel goede voetballers. Het is een heel mooi, aantrekkelijk voetballend en com pleet team." Om Brazilië bij de neus te kunnen ne men, moet bondscoach Dick Advocaat niet meer al te zeer aan het Oranje-elftal gaan sleutelen, vindt Koeman. Het concept met vier verdedigers, waarmee Ierland de weg naar de kwartfinales werd versperd, moet naar zijn mening worden gehandhaafd. „Het kan altijd beter, maar verdedigend hebben we tegen Ierland onze beste wed strijd gespeeld. Organisatorisch zat het goed in elkaar, we hebben weinig kansen weggegeven en de flanken in onze verdedi ging waren veel beter bezet dan tegen Saudi-Arabië, België en Marokko. Die wed strijd tegen Ierland en dan vooral de manier waarop we hebben gevoetbald, hadden we nodig hadden om verder in vorm te kunnen groeien." Over zijn eigen spel op het WK kan Koe man onmogelijk honderd procent tevreden zijn. Als één van de blikvangers van Oranje naar Amerika gereisd, heeft hij nog niet kunnen excelleren. Dat heeft mede te ma ken met de manier van spelen van het Ne derlands elftal, die anders is dan die van Barcelona, waar de aanvalsopbouw per de finitie bij Koeman begint en waar hij veel meer de gelegenheid krijgt zijn gevreesde afstandsschoten van zijn met dynamiet ge laden rechterwreef te laten vertrekken. Kortom, waar hij belangrijker wordt ge maakt. Koeman beaamt dat, maar wil over zijn rol in Oranje weinig kwijt. „Het team- belang gaat boven het individuele belang", zegt hij. Hoewel zijn contract bij' Barcelona nog één jaar doorloopt, sluit Ronald Koeman (31) zijn interlandcarrière, die op 27 april 1983 in Utrecht begon (Nederland-Zweden, 0-3), af in de Verenigde Staten. Met andere woorden, hij gaat daarna niet meer op jacht naar het record van Ruud Krol (83 inter lands). Koeman: „Ik zou nog wel kunnen doorgaan, maar het WK lijkt mij een mooi podium om afscheid te nemen. Hopelijk gebeurt dat met de wereldtitel, maar gaan we eruit na een goede wedstrijd tegen Bra zilië, dan denk ik dat we met opgeheven hoofd naar Nederland kunnen terugkeren." Latijns 1^ en bericht in de krant I van vanmorgen: Ame rikanen worden min-1 der patriottisch. Uiteenenquêti is gebleken dat 'nog maar' twee j op de drie inwoners van de VS zeggen 'vaderlandslievend tot zéér vaderlandslievend' te zijn. Tien jaar geleden was dat nog driekwart van de bevolking. I Voor Amerikanen, die bereid j zijn om 'voor God en vaderland door het diepste hellevuur te gaan, is dat een opmerkelijke constatering. Er was ook weinig van te merken toen 85.000Ame rikanen na het verlies tegen Bra 1 zilië maandag het Amerikaanse j voetbalteam toejuichten alsof i het net gewonnen had. Het enthousiasme van deAmeri kanen voor hun voetballers be looft veel voor de toekomst van 'soccer' in de Verenigde Staten. Maar het is nog de vraag of het verlies tegen Brazilië niet te vroeg gekomen is om dat en thousiasme ook naar bredere la gen van de sportminnende be volking te doen overslaan. Nog maar een maand geleden speelden de VS in Los Angeles te gen Mexico en zaten honderd duizend mensen op te tribune. Maar daarvan juichten er 95.000 voor Mexico. En kijk bij dit WK maar eens naar de sup porters van Argentinië, Brazilië en zelfs Colombia, waarbij het Oranjelegioen in het niet zou zinken. De Latijnsamerikcianse voetbal lers kunnen in de VS op een enorme steun rekenen. Geen wonder: het aantal mensen van Latijnse afkomst in de VS is de laatste tien jaar enorm gestegen. In 1980 waren heter nog 14 mil joen, in 1990 al 22,5 miljoen en nu zijn het er 25 miljoen - één op de tien Amerikanen dus. De Amerikaanse voetbalbond pocht dat 15 miljoen Amerika nen voetbal spelen, maar ver zwijgt dat de helft daarvan ge vonden wordt onder de Latijns- amerikaanse en Aziatische im migranten, bij wie traditionele 'Amerikaanse'sporten als honk bal, American football en bas ketbal minder aanslaan. De toekomsten de populariteit van het voetbal zal in de VS zul len dan ook nog lang bepaald worden door de grote Latijnse imm igrantengemeenschap. Kijk maar eens naar het Amerikaan se team met spelers als Clavijo, Ramos, Balboa en Reyna, van wie de wieg niet in de VS heeft gestaan. Volgens statistici wordt d&lfl- tijnsamerikaanse invloed de ko mendejaren nog sterker. Ge schat wordt dat over een kwart eeuw niet minder dan een kwart tot een derde van de Amerikaan se bevolking bestaat uit immi granten of hun nakomelingen uit de zuidelijke buurlanden van de VS. Het beeld van Amerika zal sterk veranderen en dat maakt ook dat het patriottisme van al die inwoners minder zal worden. Voor het voetbal in Amerika is die toevloed gunstig, maar het blijft de vraag voor wie de tien duizenden op de tribunes zullen juichen als de VS straks weer te gen één van hun buren spelen. Hans de Bruijn is onze corres pondent in Amerika WK-UITSLAGEN eerste ronde GROEP A Ver. Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland 1-4 •Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 Zwitserland - Colombia 0-2 GROEP B Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0 Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 1 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 Brazilië - Zweden 1-1 GROEP C Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje 1-1 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje 1-3 Duitsland - Zuid-Korea 3-2 GROEP D Argentinië - Griekenland 4-0 Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria Bulgarije - Griekenland Griekenland - Nigeria 2-1 4-0 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 1 GROEP E Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen Mexico - Ierland 1 -0 2-1 Ierland - Noorwegen i 0-0 Italië - Mexico 1-1 België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië Saudi-Arabië - Marokko België - Nederland 2-1 2-1 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18