De gedaantewisseling van een schoolagenda 'Kind moet hand op verleden kunnen leggen' En toen was de Zilverfabriek opeens foetsie.. Het Gesprek van de Dag WM Nieuw voor aan het strand: het anti-stralingsbed (13) A/OENSDAG 6 JUL11994 17 De vakantie moet nog begin- ïen, maar de schoolagenda 'oor het volgend leerjaar ligt al veer lang en breed in de winkel, /roeger pikte je zo'n ding een I veek voor dat de lessen begin ;eptember weer begonnen op, egelijk met je boeken. 'Oh, ja, ïelp me effe onthouden, ik noet nog een agenda.' Tegen- voordig gaat dat anders. Loop e, zoals in deze tijd, met twee J igenda's in je tas. De oude die i de r edie latuurlijk weer veel beter is. v^an noodzakelijk kwaad tot hebbedingetje'. Van een ge bruiksvoorwerp met een muffig imago en enkele leerzame spreuk van Confucius tot een supersnel full-color magazine over sport, mode en vrije tijd waarin je ook nog kunt schrij ven. Al lijkt dat laatste van hoofdzaak eerder tot bijzaak verworden. Dat is in het kort zo'n beetje de weg die de schoolagenda de laatste twintig jaar heeft afgelegd. Trend Hele boekwerken zijn het ge worden, halve romans ook. Zeer trend-gevoelig. Of, zoals Inter national Merchandising uit Oegstgeest in zijn wervende fol- der laat weten: 'Agenda's zijn een vast onderdeel van de lifes tyle van de jeugd geworden. Zoals men de stijl van de vader J herkent aan zijn boekenkast, zo profileert een jongere zich door de agenda die hij of zij uit de J schooltas tevoorschijn haalt'. International Merchandising, ofwel IM zoals men zich kort weg noemt, is in Nederland marktleider op het gebied van agenda's. Het bedrijf is pas een jaar of zes operatief, maar zet al wel bijna een mil joen agenda's af in Nederland en België. Een onwaarschijnlijk snelle opgang. Die voor een goed deel toe te schrijven is aan de grote man achter IM, Her man van Rijmenam. Bij schoolverlaters van alle leef tijden moet die naam een belle tje doen rinkelen. Onder de naam Rijam zette het familiebe drijf ooit de toon op dit vakge bied in Nederland. Herman ver liet het familiebedrijf om voor zichzelf te beginnen. En heeft met zijn enorme know-how en met IM waar zo'n dertig mensen werken intussen ie dereen en alles overvleugeld en het nakijken gegeven. Maar dit terzijde, terug naar de actualiteit. Wat is momenteel allemaal al zo vroeg te koop? Daar heeft Carmen Silos wel een antwoord op. Zij werkt op de afdeling marketing van IM en vindt juni zeker niet te vroeg. „Nee hoor, wij niet. En de schooljeugd zeker niet. Voor hen geldt, hoe eerder hoe beter. Ze willen de nieuwe agenda's zien en alvast hebben. Tuurlijk, misschien beinvloeden wij dat koopgedrag wel een beetje. Maar wij gaan uiteraard niet wachten op wat de concurrentie doet. Als marktleider hoor je voorop te lopen." Voeling De trends zijn gezet en ook dat onderdeel neemt IM, evenals de ontwikkelingen produktie, zelf voor rekening. „Een kwestie van goed op de hoogte blijven van wat er speelt en dus voeling houden met de jeugd", zegt Carmen, die zelf nog lekker dicht tegen die specifieke markt aanleunt. „Wat nu in is, is mor gen uit en daarom moet je je ogen goed open houden. Crea tief inspelen op de marktbewe- gingen." Een blik langs de nieuwe lijn bevestigt het vermoeden: het is allemaal snel en dynamisch, kleurrijk en grensoverschrij dend. Mode en romantiek voor de meiden, avontuur en sport voor boys en een mixture van die ingrediënten voor beiden. Een vleugje romantiek tegen over de Formule I en Shaquille O'Neal versus het raffinement van de zoen. Veel Amerikaanse termen en invloeden. Enfin, de titels van de vaak fraai geïllu streerde boekwerkjes annex agenda's spreken voor zich: AvantGarde, Go Supersports, Pour Elle en de Next Genera tion, om er eens een paar te Rage Daar blijft het trouwens niet bij. Elke type agenda IM heeft een stuk of twaalf verschillende soorten, voor elk wat wils wordt gevolgd door een com plete schoollijn in dezelfde stijl. Schriften, kaftpapier, ringban den, A-4 blokken, en noem maar op. En met de Next Gene ration gaat IM zelfs nog verder. Van een kledinglijn tot aan een Miss- en Mister-verkiezing toe in augustus op het strand van Scheveningen. Zijn agenda's vandaag de dag een rage? „Dat mag je gerust stellen", beaamt Carmen Silos. „Iedereen heeft er eentje. Je kan er op school niet van buiten. Daar kan zelfs de computer nog niets aan ver anderen. Een agenda moet tast baar zijn. En vooral leuk." Begraafplaats Zijlpoort leeft voor de doden J Vanaf de muur van het kerkhof geeft een rode kater knipoogjes. M Met twee ogen tegelijk. Alsof-ie wal zeggen: het is hier nog niet F| zo slecht. En ja, wie zich een- H maal bevindt binnen de muren S' van de Rooms-Katholieke Be- ^.graafplaats Zijlpoort, zal dat moeten beamen. Aan de Haven, midden in het drukke Leiden, sluimert een klein paradijsje. Zoetjes toeft de wind er in de bomen, de doodstille stenen worden er behaaglijk warm in de zon. Beheerder Dik van Duijn is be zig op de begraafplaats. Zijn vrouw klapt een paar keer in haar handen. Vogels vliegen verschrikt op uit het struikge was. Achter het geboomte klinkt een stem. Van Duijn is een imposante man. Hij is bezig met het aan leggen van nieuwe grafperken op de plaats waar net zo'n zes tig graven zijn gekeerd. Hij heeft t j< zijn overhemd er maar bij uit getrokken. Zijn korte grijze borstelhaar, zijn grijze baard en "1 zijn donkere ogen geven hem iets van een goedmoedige reus die wel tegen de dood op kan. „Mooi hier, hé?", zegt hij. „Ik krijg regelmatig telefoontjes van I mensen die vragen of je hier nog kunt worden begraven. Dat komt omdat deze begraafplaats lange tijd een rustende begraaf plaats is geweest. Dat wil zeg gen dat-ie vol was. Tenminste, dat hadden de kerkvoogden ge constateerd. Maar echt kijk hebben ze daar toch niet op ge had. Ze dronken een kopje kof fie, sloegen een paar glaasjes achterover en hup, weg waren ze weer. Alleen omdat de ge meente de begraafplaats heeft vergeten te sluiten, is-ie nog open. Maar er is hier zeker nog wel plaats." In de ruimte achter de kapel hangt het portret van de stich ter: aartspriester P.A. Kervel. Be grafenisboeken laten zien dat het ooit erg druk geweest is op de dodenakker. In een fraai ge kruld handschrift staat aangege ven dat er hier 'volle lijken' lig gen en 'arme lijken'. Van Duijn: „Ik weet niet of het verhaal klopt, maar ze zeggen dat de toenmalige prins van Oranje hier in de vorige eeuw een plek je heeft gekocht voor een vriend die was omgekomen tijdens een jachtpartij. Dat plekje is nader hand deze katholieke begraaf plaats geworden. Cremeren Van Duijn is sinds 1985 in dienst als beheerder. Van cre meren is hij niet bepaald een voorstander. „Er was hier laatst een dame die met haar bootje in de haven lag. Ze wilde aan haar dochter laten zien waar het graf van haar zuster was. We stonden wat te praten en toen zei ze ineens: 'Nou, ik laat me lekker cremeren'. 'O ja', zei ik, 'maar dan kunnen uw kinderen dit niet meer doen'. Ik vind dat je kinderen de kans moet geven om op de een of andere manier in contact te komen met het verleden. En dat ligt bij creme ren veel moeilijker dan bij be graven. Ik vind het belangrijk dat een kleinkind even zijn hand op het graf van z'n groot vader kan leggen. Elk graf heeft zijn eigen geschie denis. Van Duijn kent veel van die geschiedenissen. „Kijk", zegt hij, terwijl we voor een uit bundig verzorgd graf staan, „deze man is een zigeunerko ning geweest. Hij is niet op een natuurlijke wijze aan zijn eindje gekomen. Dat kun je zien aan het gebroken kruis op de steen. Hij is doodgestoken tijdens een ruzie. Een van zijn kinderen kreeg ruzie met een ander kind. De vaders van die kinderen gin gen op de vuist. Toen die kinde ren allang weer met elkaar speelden, was deze man dood. Toen-ie werd begraven, was er zoveel belangstelling dat de stad moest worden afgezet. Ja, ook nu wordt dit graf nog vaak be zocht door zigeuners. Ik heb me laten vertellen dat ze geen bloe men op een graf werpen maar geldstukken. Hoe dan ook, ze bekommeren zich wel om dit graf, waar nu ook de vrouw van het slachtoffer in ligt. Elke keer dat ze komen, ademen ze tegen de portretjes op de zerk en poetsen ze ze op." Helicopter Een van de opvallendste graven is het graf van Lodewijk van Po- lanen. Er staat een intrigerende tekst op de steen. 'Ich hab' kurz ein grosses Glück besessen. Hier liegt es, aufewig unvergessen. Dein Keitellen. 'Van Duijn: „De ze Lodewijk werd ingezet bij de reddingsoperatie tijdens de wa tersnoodramp. Hoe het moge lijk is, weet ik niet. maar hij is door de hefschroef van zijn ei gen helikopter onthoofd. Hij was pas getrouwd met een Elk graf heeft zijn eigen geschiedenis. Beheerder Dik Duits meisje. Zij heeft die tekst in de steen laten beitelen. Ze wil niet dat er iets aan het graf ge beurt. Dat past niet in haar ideeën over vergankelijkheid. Maar de familie van Lodewijk komt het graf toch nog regelma tig verzorgen." Van Duijn benadrukt het sociale aspect van zijn functie. „Vaak zeggen de familieleden tegen iemand die net een geliefde heeft verloren: nou, nou, het is nu al weer twee maanden gele den, hou nou maar eens op met Maar dan vergeten ze dat zo'n man of vrouw mis schien wel vijftig jaar met zo'n persoon heeft samengeleefd. Op dat moment komen die mensen naar mij toe. En dan heb ik een willig oor. Ik vind dat moet kunnen op een be- Laatst is er hier een Op zekere dag was de Voor- schotense Zilverfabriek verdwe nen. Opgetild door een reuzen- hand. Weggezet in een maga zijn. „Het gebouw verkeert in dusdanig slechte staat, dat het min of meer opnieuw gebouwd moet worden", oordeelde de i Madurodam dit En dus moeten de bezoekers van het mini-stadje minstens tot 1996 wachten tot ze het ka rakteristieke fabrieksgebouw weer kunnen bewonderen. Vraag is ook: in welke vorm? Komt de glazen nieuwbouw aan de achterkant erbij? En: gaat er aan de monumentale voorkant een verdiepinkje af? Want ei genlijk telde het Zilverfabriekje altijd een verdiepinkje teveel op Madurodam. Eigenaar Begeer betaalde daar nu eenmaal voor. Veel hangt af van Mexx, de nieuwe eigenaar van het pand aan de Voorschotense Leidse- weg. Dat kledingbedrijf moet flink betalen voor de miniatuur aanpassingen. Hoevéél kan Ma- durodam-woordvoerder, L. Laarhoven, pas zeggen als het gebouw goed is onderzocht. Nu beperkt ze zich tot een alge meenheid: „Het opknappen van de Utrechtse wijk kostte 100.000 gulden." Bij Mexx in Voorschoten heeft men nog geen moment nage dacht over dergelijke budgetten. Sterker nog, office manager me vrouw H. Jansen wist helemaal niets van Madurodam. Niet dat daar een replica van de Zilverfa briek stond en niet dat die tijde lijk in depot is gezet. Na een telefoontje met Ma durodam klinkt de office mana ger een stuk gretiger. Ze wil dol graag 'rond de tafel gaan zitten' met Madurodam. Een 'vrucht bare samenwerking' moet mo gelijk zijn. Over meebetalen valt met haar best te praten. Want natuurlijk is zo'n plekje op Ma durodam een mooi stukje 'pu blic relations'. De naam Zilverfabriek wil ze dan wel verruilen voor Mexx: ook bedrijven als Nationale Ne derlanden en Duinrell maken reclame voor zichzelf op Ma durodam. Het voorgeveltje moet net zo'n strakke kleur krij gen als de echte gevel. Verder is ze best gevleid dat Madurodam het pand liet staan, terwijl daar al zeven jaar geen cent voor werd betaald. Madurodam telt genoeg gebouwen die er alleen staan omdat bedrijven daarvoor betalen. kindje begraven. Het had maai één dag geleefd. De familie wil de zelf het kistje maken en zelf een dienst houden, dus zonder een geestelijke erbij. Ook het grafje wilden ze zelf graven. Dat is onder mijn toezicht gebeurd. Ze hebben de aarde met hun handen boven het kistje toege schoven. Ja. Zoiets moet kun- „Er komt hier ook wel eens een psychiater die zijn dochter heeft verloren. De man heeft een drukke praktijk. Hij kan alleen 's avonds komen. Nou, dan zie ik hem vanuit mijn huis langsfiet sen en dan gaat hij een tijdje bij dat graf zitten. Op een bankje dat hij speciaal voor dat doel heeft gemaakt. Kijk, ik hou alles hier echt heel goed in de gaten en dan kun je dit soort dingen toestaan." Poppen Van Duijn heeft net een groot aantal graven geruimd. „Dat doe ik zelf, ja. In het begin was dat wel een wat luguber karwei, maar daar wen je natuurlijk ook aan. Hoewel...in de jaren zestig gingen de lijken in plastic hoe zen in de grond. Watje dan krijgt, zijn 'poppen'. Ik heb eens een man opgegraven die in zo'n plastic hoes lag. De familie wil de dat hij in een familiegraf zou worden gelegd. Die man was nog helemaal niet vergaan of zo. Een eng gezicht, ja. Toen hij in het familiegraf werd gelegd en ik zijn nabestaanden zag, kon ik zo aanwijzen wie zijn zo nen en dochters waren. Zoiets is wel gek, ja." „Bij het ruimen is het zo dat alle botten op het kerkhof moeten blijven. Dat schrijft de wet op de lijkbezorging voor. Eerst was hier een apart knekelhuis, met een dak van golfplaat. Ik heb dat vervangen door een paar knekelputten. Het gebeurde na melijk steeds vaker dat studen ten dat huisje probeerden open te breken, op zoek naar een schedel die nog intact was. Ik heb 's nachts wel eens een paar van die jongens achternageze ten. Dan namen ze razendsnel de benen en lieten ze het plastic tasje met de schedel erin achter. Ik heb ze nageroepen: Hé, joh, misschien zit je grootvader wel in dat plastic tasje!" De grootste verrassingen zitten tegenwoordig in de grond En zelden is iemand er blij mee. Wie een kaveltje maagdelijke grond krijgt aangeboden is dus gewaarschuwd. Voor u het weet groeien milieuproblemen u boven het hoofd. De materie is zo complex en nog zo in beweging dat bij alles wat u doet vooraf advies inwinnen een "must" is. Op het gebied van milieuwetgeving heeft Teekens Advokaten veel expertise in huis. TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 41 30 21fax 071 - 41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356144 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Blikken horloge Een horloge van een gebruikt frisdrank- of bierblikje. Met eveneens een bandje van en verpakt in hergebruikt materi aal. Wel eens van gehoord? Niet, dan moet je toch eens gaan kij ken op de Megafestatie, een jongerenbeurs die van 9 tot en met 17 juli in De Jaarbeurshal len in Utrecht wordt georgani seerd. Daar is ondermeer het horloge, getooid met de toepas selijke benaming Crash, te zien en tevens informatie te verkrij gen over de gigantische afval berg die de mensheid alleen al aan lege blikjes per jaar produ ceert. Wereldwijd worden er 150 miljard blikjes per jaar wegge- Bakken in de zon zonder een grote dosis kwalijke UV-straling op de huid te krijgen. Dat is de bedoeling van het anti-stra- lingsbed dat door het Zand- voortse bedrijf Alu-Light Pro ducts is ontwikkeld. Afgelopen zaterdag werd bij diverse strandpaviljoens in die bad plaats de primeur gepresen teerd. Het geheim van het strandbed is het 'Cooltone schaduwdoek' dat in de aluminium constructie van de luifel is aangebracht. Het doek is gemaakt van polypropy lene en door middel van een speciale haak-weefstructuur vervaardigd. Circa 70 tot 93 pro cent van de UV-straling zou door het doek worden gefilterd. De percentages zijn afhankelijk van de kleur waarin het produkt wordt geleverd. Het strandbed is vooral bedoeld voor de verkoop aan hotels en strandpachters. Het is voor de strandiiefhebber namelijk te groot om mee te nemen. Ook de prijs, ruim 800 gulden, is vol gens directeur Leo van der Storm voor de gewone consu ment bezwaarlijk. Alu-Light Products wil volgend jaar met een versie komen die als een bouwpakket in en uit elkaar kan meegenomen. Van der Storm hoopt dit jaar duizenden anti-stralingsbedden te verkopen, zowel in Neder land als ver over de grenzen. Volgens hem zijn dergelijke produkten in sommige landen al de normaalste zaak van de wereld. „Omdat in landen als Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland het probleem met de ozonlaag al veel langer een rol speelt." Volgens dermatoloog Van der Burg kan het 'Cooltone scha duwdoek' best helpen bij het voorkomen van huidschade. „Maar een goede parasol met het liefst een donkere kleur helpt net zo goed. Het voordeel van het doek is waarschijnlijk dat je gedoseerd bruin kunt worden, omdat er wel wat stra ling doorheen komt. ARNOLD AARTS De Oranje-fan kan altijd nog zeggen dat het kunst is, en de kunstliefhebber voegt zich voor één keer bij het Oranje legioen. Het Oranjebrood van de 'Int. Fi$hhandel Ser- vaas Zn, ondernemer/kun stenaar' (het dollarteken staat er echt) moet zo wel miljoenen mensen aanspre ken. Dezer dagen is het smakelij ke, van zonnebloempitten voorziene en fel oranje ge kleurde meergranenbrood per post bezorgd op tal van redacties en bij tal van mu sea in Nederland. Honderd duizend van deze broden zijn er onder het motto 'de beeldende kunst gaat ook voor Oranje' gebakken door bakkerij De Pater in Aven- horn. De 'ecologisch verantwoor de' plastic zak erom heen is ook ontworpen door Servaas en naast diens handtekening en rode, witte, blauwe en oranje ballen voorzien van de kreet 'Kunst is wat je eet'. Volgens de kunstenaar zelf integreert hij kunst hiermee in de maatschappij. „Kunst hoort je te overkomen, er moet iets met je gebeuren. En dat is precies wat de Oranjebroden teweeg bren gen bij de consument". Wie als Oranjefan of kunst liefhebber een oranjebrood wil hebben kan bakkerij De Pater bellen, 02294-3344. Een brood kost f2,40 (plus porto). Overigens is Servaas ook op tournee door Neder land met zijn broden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17