Leiden Parkeerplaats zoeken op TV Hamsterwoede koffie blijft uit Pieterskerkgracht wijst bouwplan af Rudolf Steiner acteert Middeleeuws Langezaal voorzitter van VKL DE OPRUIMING VAN DE BIJENKORF DE OPRUIMING VAN DE BIJENKORF 1^WOENSDAG 6 JUL11994 Parkeerbeheer Leiden wil aansluiting op stadskabei Politiebureau A K pol'bebureau in I Woubrugge gaat zeer waarschijnlijk dicht Slechts een bezoeker per week meldt zich in het kantoortje aan de Emma- laan. Zilverfabriek yt En toen was de Zil- I verfabriek uit Voor schoten ineens foetsie. Een reuzenhand tilde hem op en zette hem in een maga zijn. Enquête buurtvereniging ren gaan evenals het kinder- speelplaatsje. Verder verfoeide de buurt de moderne bouwstijl. Om de bezwaren te inventari seren en het aantal voor- en te genstanders te tellen, schreef de buurtvereniging een enquête uit. De uitslag hiervan geeft aan dat het bouwplan nauwelijks op enige steun kan rekenen. 'Zelfs als de gemeente een nieuwe kinderspeelplaats elders in de buurt aanlegt, is nog 60 procent van de betrokkenen tegen. En als er toch moet worden ge bouwd op die plek, ziet 65 pro cent liever dat er een ander ont werp wordt gemaakt. De buurtvereniging vindt dat de gemeente de uitslag moet moet respecteren. Ze heeft de gemeente op de hoogte ge bracht van de wensen van de bewoners. Tevens heeft zij haar laten weten dat men graag ziet dat de speeltoestellen worden vernieuwd. De Pieterskerkgracht en bewo ners uit de directe omgeving zijn vrijwel unaniem tegen de bouw van eigentijdse woningen op de kinderspeelplaats ('gat in de gevelwand'). De enquête van de buurtvereniging Pieters- en Academiewijk laat daarover geen onduidelijkheid: meer dan negentig procent (35 van de 38 ingezonden formulieren) ziet nieuwbouw niet zitten. De gemeente kwam dit voor jaar met een plan om het 'gat' naast nummer elf op te vullen met twee eigentijdse woningen. Architect B. Veldman ontwierp ze, evenals het nabijgelegen to rentje op de hoek van de Lok horststraat. Toen dit plan eind mei aan omwonenden werd ge presenteerd, kon het geen gena de vinden in de ogen van de buurtbewoners. Het enige stuk je groen in de buurt zou verlo- Kabelnet regio Tien maanden cel in de verkoop voor Wedingdief Het hoofdkabelnet in de Leidse regio komt wellicht per 1 janua ri 1995 in handen van Casema en Kabelmaatschappij Rijnland (dochteronderneming van nuts bedrijf EWR). Tien regioge meenten, verenigd in de ge meenschappelijke regeling an tenne-energievoorziening Lei den en omgeving, hebben tot verkoop besloten. Case- ma/KMR is vooralsnog de enige kandidaat voor overname van het kabelnet. De Leidse wethouder P. Lan- genberg (D66), gemeenschappelijke verwacht dat de opbrengst verkoop om en nabij de boek waarde van het regionale kabel net ligt. De boekwaarde van het kabelnet bedraagt ruim 8,5 mil joen gulden. Langenberg: „Ik denk niet dat de opbrengst vele miljoenen boven de boekwaar de zal uitkomen." Veel meer zal het kabelnet vermoedelijk niet opbrengen omdat er slechts e'e'n geïnte resseerde koper in beeld is. An dere kabelexploitanten zouden geen belangstelling hebben om dat acht van de tien lokale ka belnetten al in handen zijn van Casema (Voorschoten, Oegst- geest, Warmond, Zoeterwoude) en KMR (Leiden, Rijnsburg, Val kenburg, Katwijk). Leiderdorp is de enige ge meente die, nog moet beslissen over verkoop van het lokale ka belnet. De Stichting Kabelnet Merenwijk is ook nog zelfstan dig en heeft geen plannen tot verkoop. De regiogemeenten zijn voor verkoop van het regionale hoofdkabelnet omdat techni sche ontwikkelingen eigen be heer te gecompliceerd maken. Langenberg: „Bovendien is het niet nodig. De zeggenschap over de nutsfunctie van het ke- belnet is gegarandeerd in de af zonderlijke gemeenten." Ge meenten kunnen volgens de Leidse wethouder ook na ver koop voldoende zeggenschap behouden over het programma aanbod op televisie en de kabel tarieven. De 21-jarige Leidenaar die in april van dit jaar op diverse plekken in de binnenstad van Leiden inbraken en vernielin gen pleegde, gaat tien maanden achter slot en grendel. Boven dien is hij veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van nog eens vijf maanden. Hij moet zich verder onder begeleiding stellen van het consultatiebu reau voor alcohol en drugs (CAD) en moet hij een verzame ling gestolen leren jassen terug geven. Onder de reeks inbraken die de Leidenaar in april pleeg de is ook de spectaculaire dief stal van 584 kledingstukken uit de modezaak M S aan de Haarlemmerstraat. De officier van justitie eiste twee weken geleden nog een onvoorwaardelijke gevangenis straf van anderhalf jaar. leiden C. Langezaal wordt de i voorzitter van de Vereniging Koninginnedag Leiden. Hij volgt A. van Houdt op, die zijn functie per 1 oktober neerlegt. Langezaal is nu nog 'secretaris en vice-voorzitter van de VKL Van Houdt kondigde bij zijn aantreden in maart 1989 reeds aan dat hij niet langer dan vijf jaar voorzitter wilde zijn. Onder leiding van Van Houdt is de vie ring van koninginnedag uitge groeid tot een groot volksfeest, met name in de binnenstad. Ook kwam het project Leiden Waterstad onder zijn verant woordelijkheid tot stand. Van Houdt stelt in zijn ontslagbrief als voorzitter hoogtepunten en minder hoge hoogtepunten te hebben gekend en het zeer wel naar zijn zin te hebben gehad. Het bestuur zal pas op konin ginnedag 1995 afscheid nemen van Van Houdt. 4.000 blouses, rokken en vestjes uit de "ATTENTION" kollektie. Normooi 49.90/59.90 Nu 29.- 7.000 romontische, katoenen, zomerse nachtkleding. Normaoi 39.-/49.-/59.-/69.- Nu 25.- 1.500 éénpersoons dekbedovertrekken, gedessineerd, 100% katoen, uit de "Bijenkort Huis Collectie'.' Normaal 69.-/119.- Nu 39.- de Bijenkorf 3.500 heren zomerkolberts o.a. Van Gils. Normoal 249.-/279.-/299.-/329.- Nu 159.- 3.300 heren bermuda's, uni en gedessineerd. Normaal 59.90 Nu 29.- 2.500 heren streep T-shirts, 100% katoen. Normaal 35.- Nu 19.- de Bijenkorf De Leidenaar kans straks wellicht op televisie zien of hij zijn auto nog ergens kan parkeren als hij in de binnen stad wil gaan winkelen. Verschijnt het bördje 'vol', dan weet hij, dat hij beter de fiets kan nemen of met de bus boodschappen kan gaan doen. Automobilisten die van buiten Leiden komen worden aan de rand van de stad door elektronische borden geïnformeerd waar nog par keerplaatsen vrij zijn. wel. De gemeenteraad moet een besluit nemen." Aansluiting op het gemeente lijk netwerk, dat verschillende gemeentelijke gebouwen met elkaar verbindt, is ongetwijfeld goedkoper, zegt Gelderman. „Maar dat bestaat uit maar een kabel en is niet wijd genoeg ver takt." Door een verdere verfijning van het systeem en aansluitin gen op andere computernet werken denkt Gelderman 'irri tante misverstanden' te kunnen voorkomen. Als voorbeeld geeft hij de automobilist die geen geld in de automaat heeft ge stopt, daarom wordt bekeurd maar die al voor zijn vergun ning heeft betaald maar deze nog niet heeft ontvangen. De van de dienst parkeer - Geen science fiction, maar wer kelijkheid. De dienst parkeerbe heer van de Leidse politie kan deze informatie via de televisie doorseinen als haar apparatuur is aangesloten op de stadskabei Het is slechts een van de moge lijkheden die de kabel biedt. Een andere is nagaan hoeveel geld er inmiddels de parkeerau tomaten zit en hoeveel kaarten er nog in zitten. Als er een afwij king wordt geconstateerd, kan er direct worden ingegrepen. Chef J. Gelderman wacht op de offerte die de EWR, sinds vo rig jaar de eigenaar van de stadskabei, aan het maken is. „Technisch is het geen enkel probleem. Financieel misschien Gewonde blijkt Hoofddorper leiden De man die maandagavond zwaar gewond werd aange troffen achter de voordeur van een woning aan de Leidse Irene- straat blijkt een 23-jarige man uit Hoofddorp te zijn. De politie heeft hem nog niet kunnen verhoren. Hij ligt met ene kaakbreuk en schedelletsel in het ziekenhuis. De bewoner van het pand was niet aanwezig en kan de politie,niet verder helpen. Ook i buurtonderzoek leverde weinig op. In het pand worden drugs verhandeld. Man dreigt met slagersmes leiden De politie heeft gisteren aan het einde van de middag een 49-jarige man aangehouden die met een slagersmes stond te zwaaien op de Haarlemmerstraat. Hij bedreigde het winke lend publiek en liep met het mes op de politie af toen deze ter plekke kwam. Hij bedacht zich, liep weg maar viel. Uiteindelijk werd hij op een terras klemgezet door de politie en is hij bij de RIAGG afgeleverd. De man neeft geen vaste woon- of verblijf plaats. Motorrijders beroven toeriste leiden Een Deense toeriste (41) is gisteren op het Havenplein beroofd van haar schoudertas waarin 500 gulden en paspoorten zaten. Daders zijn twee onbekenden op een motorfiets die uit de richting Zijlpoort kwamen. Ze.spurten de stoep op en de per soon die achterop zat griste de tas van haar schouder. Daarbij kwam de vrouw ten val en verwondde haar schouder. Inbreker steelt antiek leiden Schilderijen, een antieke klok en een ouderwetse gram mofoonplatenspeler. Daaruit bestaat de buit van een inbraak, vannacht gepleegd, in een woning aan de Hogewoerd. De bewo ner was niet thuis. Zijn buren hebben de inbreker zien rond scharrelen maar kunnen de politie niet aan een bruikbaar signa lement helpen. beheer kunnen in de toekomst na het intoetsen van het kente ken op de hun handcomputer al zien hoe de vork in de steel zit. Ook in het omgekeerde geval kan tijdig een onomstotelijk be wijs worden geleverd: een be keurde automobilist die op het bureau komt klagen omdat hij wel wilde betalen maar dit niet kon vanwege een storing in de parkeerautomaat valt hopeloos door de mand nadat de compu ter heeft aangegeven dat van een defect geen sprake is. Grin- nekend verkondigt Gelderman zijn nieuwe digitale credo: „In de ochtend bekeurd, 's avonds de acceptgirokaart in huis." Bang dat automatisering ten koste van werkgelegenheid gaat, is hij niet. „We kunnen de men sen gerichter op iets afsturen. Daardoor is er meer tijd voor andere dingen. De surveillance in de binnenstad blijft gehand haafd. We houden ons blauw op Het personeel heeft wel al een ander probleem aangekaart. „Nu al hebben de mensen tij dens de surveillance een knup pel en een portofoon bij zich. Als daar een handcomputer en een printer voor de bonnen bij komen, sjouwen ze zich rot en ontstaan er medische klachten. Daar moeten we wat op vin den." Engelse banken halfgeld Ann Christian Art leiden» De bejaarde toeschouwers in verzorgings huis Rijn en Vliet keken gistermiddag met bewon dering naar de uitvoering van het toneelstuk 'De vier Heemskinderen' door leerlingen van basis school Rudolf Steiner uit Leiden. Dat ze zulke lan ge lappen tekst uit hun hoofd hadden geleerd. En dat ze zulke mooie middeleeuwse muziek konden maken. Het stuk was door lerares Ria Buscop speciaal bewerkt voor de leerlingen uit de hoogste klas van de Rudolf Steinerschool, die nu de basisschool moeten verlaten. Twee maanden lang hebben z elke dag teksten geleerd uit het bekende r tje uit de tijd van Karei de Grote, muziekstukken geoefend en aan de decors gewerkt. Al eerder konden de andere leerlingen en ouders het stuk, dat twee uur duurde, op school aan schouwen. foto henk bouwman Landing op peurbakkenvloot herman joustra en caroline van overbeeke De pakken koffie vliegen als warme broodjes over de toon bank. De consument koopt ste vig in na de aankondiging van Douwe Egberts eerder deze week dat een pak koffie van 250 gram vanaf vandaag ongeveer 35 cent meer kost, maar van een echte hamsterwoede is geen sprake. De schappen van de supermarkten zijn nog steeds redelijk tot goed gevuld. Bedrijfsleider Langeveld van supermarkt Jac Hermans in Oegstgeest constateert dat zijn klanten de laatste dagen meer DE-koffie inslaan. Supermarkt Hoogvliet in Katwijk heeft de af gelopen dagen rekening gehou den met een mogelijke ham sterwoede. „Het is goed te mer ken dat mensen meer DE koffie kopen. Wij zijn daar bijtijds op ^ingesprongen door extra koffie te bestellen. Ik zal zeker geen le ge schappen hebben", zegt een woordvoerder. „De echte hamsterwoede zoals wij die kennen uit het ver leden blijft uit. Ik herinner me dat de mensen toen met karren tegelijk naar buiten gingen. Het is wel duidelijk dat er nu meer koffie wordt gekocht. Zo'n vijf entwintig procent schat ik", zegt bedrijfsleider Van der Bos van Hoogvliet aan het Leidse Levendaal. Koffiebrander Douwe Egberts schroeft zijn prijzen op in ver band met de aanhoudende stij ging van de prijzen op de we reldmarkt. Het winkelconcern Albert Heijn volgt de stap van DE op 11 juli: dan wordt de koffie van het eigen merk ook 35 cent duurder. Volgens woordvoerder M. Ro mer van Douwe Egberts is de consument nog niet terughou dend bij de aankoop van koffie. „Historisch gezien is koffie niet duur", zegt hij. In 1977 moest de koffiedrinker maar liefst 6,50 gulden voor een pak koffie op tafel leggen. Vanaf vandaag be taalt de consument voor een pak Aroma Rood ongeveer 3,40 gulden. De peurbakkentocht krijgt er dit jaar een extra attractie bij. Drie pa rachutisten landen tijdens de finale van de Leidse taptoe te water nabij het waterpodiura aan de Hoogstraat. De stunt is een idee van computerfirma IPC-centre uit Singapore, die zich binnenkort aan de Haarlemmerstraat vestigt. Verder haalt het bedrijf een originele formule-1 wagen naar Leiden die zaterdag 16 juli bij de Hartebrug- kerk te bewonderen is. Ook heeft de firma een prijsvraag uitge schreven waarvan de winnaars een dag raceles krijgen. De schappen in de supermarkten zijn nog redelijk gevuld. Maar er wordt reeds volop koffie gehamsterd. foto dijkstra

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13