'Sociale kwestie' centrale thema Kerk Samenleving Winkeliers boos na verlies door 'Mars voor Jezus' Wereldzendingsconferentie in '96 gehouden in Brazilië DINSDAG 5 JULI 1994 BUITENLAND KORT Commissie Justitia et Pax constateert 'complete ommezwaaibij samenstelling takenpakket Tien Geboden Iets meer dan de helft van de Duitsers houdt zich aan de Tien Geboden uit de bijbel. Dat blijkt uit een enquête die is gehouden in opdracht van de t\ -zender SAT 1De voor schriften van het Oude Tes tament hebben voor 51,9 procent van de bevolking geldigheid, terwijl ze voor 23.7 procent achterhaald zijn. Bij de Duitsers onder de 30 jaar hebben de Tien Ge boden slechts voor 25.3 pro cent betekenis, terwijl 42 procent ze voor achterhaald houdt en 22,9 procent ze ge deeltelijk geldig acht. Drie kwart (75.1 procent) van de ondervraagden vindt dat de Duitsers de laatste tijd cgoïs- tischer zijn geworden. In het oosten van Duitsland denkt zelfs 86,9 procent dat. Egoïs tisch gedrag komt men tegen in het verkeer (55,8 procent), in het werk (34 procent) en in de winkels (30.2 procent). Ouders (63,3 procent), on derwijzend personeel (22,1 procent) en kerken (7 pro cent) hebben de opdracht het egoïsme te bestrijden. Bijna de helft van de onder vraagden (47,8 procent) is van mening dat de moraal moet veranderen. Van dege nen boven de 60 is zelfs 55,8 procent voor een ethische ommekeer. Koning David Een inscriptie met een ver melding van het Huis van David is in Israël gevonden tijdens opgravingen in de vroegere stad Dan. Het is voor het eerst dat er buiten de bijbel naar koning David wordt verwezen. De inscrip tie is een fragment van een overwinningszuil. die door één van de koningen van Aram is opgericht. De tekst, in het Aramees, verwijst naar de gebeurtenissen die be schreven zijn in 1 Koningen 15 16-20. Daar is sprake van oorlogen tussen koning Asa van Juda en koning Basa van Israël. Van de oorspronkelij ke tekst zijn nog dertien re gels (gedeeltelijk) te lezen. Het fragment dateert naar schatting uit de negende r Christus. Predikant vermoord De Iraanse predikant Tedhis Mikhailian is vorige week vermoord, zo hebben fami lieleden bekendgemaakt. Hij is de tweede protestantse voorganger die dit jaar in Iran om het leven is ge bracht. In januari werd de voorganger van een Pinkster kerk. Haik Hovsepian, in Te heran vermoord. Mikhailian (62) was predikant van de Evangelisch-Protestantse Kerk van Teheran, die onge veer 2000 leden telt. Woens dagavond was hij met zijn auto vertrokken. Daarna werd niets meer van hem totdat zijn familie j zijn stoffelijk over schot in een lijkenhuis in Te heran vond. Hij was door twee kogels geraakt. De poli tie weigerde "om veiligheids redenen' te zeggen waar het lichaam van Mikhailian was gevonden. Mikhailian daar entegen had nooit moeilijk heden ondervonden. Hij had uitnodigingen gehad te do ceren aan de Universiteit van Teheran en aan een Koran school in de heilige stad Qom. De Evangelisch-Pro- testantse Kerk van Mikhai lian en de Pinksterkerk van Hovsepian behoren tot de zes kleine protestantse kerk genootschappen in Iran. In totaal omvatten ze tussen de 10.000 en 15.000 leden, van wie de meesten van Armeen se afkomst zijn. Met een popu laire omschrij ving zou je Justitia et Pax de rooms- katholieke mensenrechten organisatie kunnen noe men. Maar het is niet de club van grote demonstra ties of de beweging die overal een stempel op wil drukken. De commissie werkt vooral achter de schermen om grote maat schappelijke groeperingen warm te maken voor vraagstukken rond de the ma's gerechtigheid en vre de. OEGSTGEEST DICK VAN DER PLAS De commissie Justitia et Pax- Nederland is samengesteld uit vertegenwoordigers van een groot aantal katholieke ontwik- kelings- en vredesorganisaties en uit diverse maatschappelijke sectoren. Het adviesorgaan werd in 1968 ingesteld door de bisschoppenconferentie, nadat een jaar eerder paus Paulus VI de pauselijke commissie Justitia et Pax had opgericht. De Neder landse commissie maakt deel uit van een netwerk van com missies over de hele wereld. Het secretariaat van Justita et Pax, bestaande uit vijf betaalde krachten, is sinds het voorjaar van 1987 ondergebracht in 'Du inzicht'. „Hier zitten we, temid den van allerlei verwante orga nisaties, veel minder geïsoleerd dan in ons vorige onderkomen in Den Haag", vertelt secretaris Victor Scheffers, sinds 1983 aan Justitia et Pax verbonden. Wil de kerk geloofwaardig on- rechtsituaties bestrijden, dan moet zij zich identificeren met hen die onrecht lijden, zo luidt één van de uitgangspunten van Justitia et Pax. „Zij zal met hun ogen de wereld moeten bekij ken en met hun mond de aan klacht formuleren. Want is dat niet de betekenis van de oproep van de kerk om de samenleving te zien in het licht van het evan gelie? Vanuit deze overtuiging vindt kerkelijk spreken in on- rechtsituaties zijn rechtvaardi ging. sterker nog, zijn op dracht." Als adviesorgaan van de bis schoppen brengt de commissie 'gevraagd en ongevraagd' advie zen uit. Ambtenaren en politici worden benaderd met het ver zoek om via diplomatieke kana len te protesteren tegen men senrechtenschendingen. Op formele en informele wijze wordt geprobeerd om de poli tiek van de standpunten van de commissie te overtuigen. Justi tia et Pax informeert verder de brede basis van de Rooms-Ka- tholieke Kerk door over actuele onderwerpen brochures, folders en artikelen het licht te doen Het resultaat van dat werk is, zoals zo vaak bij instanties met BEROEPINGSWERK e Bemmel, die dit beroep heeft aangenomen; door de Generale Synode tot predikant voor buitengew. werkz. (predikant-direkteur van de Vereniging Hervormd Opleidingscen- Aangenomen: naar De Krim: P. Lang broek, kandidaat te Veenendaal; naai Nieuwerkerk (Zld) (SoW): J. Knoop, kandidaat te Sommelsdijk; naarOss (SoW): n (part-time). De geschiedenis van het gebouwencomplex 'Duin zicht' in Oegstgeest is nauw verweven met reli giositeit en hulp aan de naaste. In 1834 werd het landgoed aan de Rhijn- geesterstraatweg gekocht door baron Van Wijcker- slooth, die een jaar eerder tot bisschop was benoemd. Hij liet er eerst een bisschoppelijk paleisje annex huis kapel bouwen. In 1851 volgden onder meer een kloos ter voor zusters Franciscanessen, een kapel en een weeshuis. Anno 1994 wordt Duinzicht nog steeds bevolkt door 'bewogen mensen met het hart op de goede plaats'. Na vijf afleveringen in de ze serie over gebruikers van 'Duinzicht 40' die zich voornamelijk bezighou den met ontwikkelingssamenwerking, een zesde en slotaflevering over Justitia et Pax-Nederland, de orga nisatie die de bisschoppenconferentie adviseert over 'zaken van gerechtigheid en vrede'. Secretaris Victor Scheffers: „Watje probeert is n een ideële doelstelling, moeilijk vast te stellen. „Maar het zou er altijd slechter uit hebben gezien als we helemaal niks hadden gedaan", stelt Scheffers vast. Als concrete voorbeelden waarin het werk van Justitia et Pax vruchten afwierp, noemt de se cretaris onder meer de inspan ningen om de zorgelijke situatie op Haïti hoog op de politieke agenda te krijgen. De commis sie schaarde zich verder ook bij de organisaties die pleitten voor een humane opvang van vluch telingen in Nederland. „Wij werken aan dat soort campag nes mee, vragen bij de bis schoppen aandacht voor deze onderwerpen en bereiden brie ven en verklaringen voor. Ook verschaffen we materiaal dat in de bisdommen kan worden ge bruikt." Anders dan de 'zusterorgani saties' in bijvoorbeeld Latijns- Amerika en Azië zijn de Europe- i idealen voor te houden, op grond hun standpunten bepalen." Justitia et Pax van oudsher wat nadrukke lijker op de 'buitenwereld' ge richt geweest. Zo heeft de Ne- derlande afdeling altijd bijzon dere belangstelling gehad voor de situatie in landen als Oost- Timor, de Filippijnen, Zuid- Afrika, Soedan, Peru en Haïti. In de Derde Wereld zelf richten de commissies zich niet zozeer op studie en onderzoek, maar staat het 'pure mensenrechtenwerk' - zoals praktische hulp aan slachtoffers en het bezoeken van gevangen - centraal. Bij de nering van het 25-jarig jubileum heeft Justitia et Pax- Nederland echter vastgesteld dat het werkterrein zich de af gelopen periode van 'de wereld om ons heen' meer en meer heeft verplaatst naar het eigen land. De sociale onrust door de slechte economische omstan digheden, waardoor de kloof tussen arm en rijk groter wordt, en de vluchtelingenproblema tiek eisen veel aandacht op. „Als ik dat vergelijk met een aantal jaren geleden, is er zelfs sprake van een complete omme zwaai", zegt Scheffers. Als het centrale thema voor de komende jaren noemt hij dan ook 'de sociale kwestie'. „Heel concreet heb je het dan over armoede, werkeloosheid en mensen die zich buiten de samenleving van de rijken voe len gesloten. Het tweede thema betreft Europa, en dan met na me in de rol als continent dat openstaat voor mensen uit de rest van de wereld. Het derde thema - 'Europa solidair met de rest van de wereld' - sluit daar in feite direct op aan." De rode draad noemt Schef fers dat er bij al deze aandachts velden sprake is van een zekere tweedeling. „Mensen, groepen en landen trachten te bescher men wat ze al hebben. Er is een FOTO HOLVAST/MARK LAMERS tendens naar isolationisme: waarom zouden we wat we hebben, willen delen met ande ren?" Bij het aansnijden van deze maatschappelijke onderwerpen opereert Justitia et Pax volgens Scheffers vaak op 'het scherp van de snede'. „Aan de ene kant wordt gezegd dat de kerk geen partijpolitiek moet bedrijven. Maar aan de andere kant moet de kerk zich wel verheffen als ze onrecht constateert. Je kunt dan wel alleen maar roepen dat het niet goed is wat er gebeurt, maar de enige manier om daad werkelijk wat te veranderen is politieke beïnvloeding. Wat je probeert is mensen idealen voor te houden, op grond waarvan ze hun standpunten bepalen. De kerk kan mensen niet voor schrijven welke keuzes ze moe ten maken, maar de kerk kan ze wel voorhouden waaraan ze die keuzes moeten toetsen." UTRECHT GPD Winkeliers in de Utrechtse binnenstad onderzoeken de mogelijkheid een schadeclaim in te dienen bij de gemeente in verband met de afsluiting het centrum vorige week r de Mars voor Je- Hazelzet van de winkeliersver eniging Centrum Utrecht dat de demonstratie heeft geleid tot grote omzetverliezen en veel irritatie. Over de afsluiting van het centrum voor autover keer heeft volgens hem geen overleg plaatsgevonden met Centrum Utrecht. Ook met de Belangenvereniging Hoog Cat- harijne is hierover niet gespro ken. HET WEER De volgende wereldconferentie over zending en evangelisatie van de Wereldraad van Kerken wordt in 1996 in de Braziliaanse stad Salvador gehouden. Het thema is 'Geroepen tot één hoop. Het evangelie in verschil lende culturen'. Dat heeft de Wereldraad in Genève bekend gemaakt. Over de verhouding tussen het christelijke geloof en de cultuur ontstond een ernstig conflict tijdens de assemblee van de Wereldraad in 1991 te Canberra. Orthodoxen en con servatieve lutheranen protes teerden hevig toen de Koreaan se theologe Chung Hyun-K)nng in haar voordracht rites en tra ditionele religieuze gebruiken uit haar geboorteland vervlocht met christelijke opvattingen. Verder wordt proselytisme (ziel- tjeswinnerij) een belangrijk the ma in Salvador in het noordoos ten van Brazilië. Storingen brutaler front, dat rond acht uur boven Zee land activeerde en een paar uur la ter zeer zwaar weer gaf boven Friesland en Groningen. In de wes telijke kuststrook ging een chaoti sche wolkenband met forse wind stoten aan het onweer vooraf. In korte tijd viel 11 millimeter te Haarlem; Santpoort meldde 13 millimeter. Tijdens de storing maakte de barometer flinke spron gen. Mijn barogram vertoonde een 'onweersneus'; de luchtdruk ging tijdens de bui met vier millibar om hoog, om vervolgens weer scherp te dalen. Het bizarre gedrag van de barometer wees op een sterk ont wikkeld en omvangrijk buiencom plex. Naarmate de ochtend vorderde, steeg het kwik in het noordoostelij ke helft van Nederland tot 30 gra den en werd er steeds meer energie in het systeem gepompt. Rond het middaguur kwamen uit de noorde lijke provincies meldingen van inktzwarte luchten, brokken ijs die uit de lucht kwamen vallen en enorme windschuivers van 100 ki lometer per uur. Wolkbreuken ble ven niet uit; Leeuwarden meldde i 43 millimeter hemelwater binnen het uur. De elektrische activiteit was op veel plaatsen bijzonder in tens: Soms werden 100 blik- semontladingen per minuut ge peild. Aan de achterkant van de buien muur scheen de zon weer volop; het gevallen vocht verdampte snel en het werd nog een broeierige middag. De komende dagen wan kelt de zomer een beetje. De hoge- druk boven Noord-Europa trekt zich wat terug en oceaanstoringen - nog niet al te actief - worden bru taler. De kans op een bui is met ge ring, maar het weer blijft zomer- achtig en redelijk warm met 20 graden aan zee en 25 graden landinwaarts. De stroming is zwak westelijk en wat droger, zodat het j niet meer zo benauwd aanvoelt. Tegen het einde van de week komt; er meer druk van depressies op de, oceaan; de Hollandse zomer wordt dan wellicht op zijn kwaliteiten ge test. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Perioden met zon droog. Langs de kusi ne kans op wat regen. Middagtemperatuur van 20 graden langs de kust tot rond 28 bij Oslo. Zweden: Droog en overwegend zon nig. In het uiterste zuid westen morgen kans op plaatsen nog iets hoger. Denemarken: Wolkenvelden, nu en dan ook zon. Vandaag enige tijd buiige regen, mis- dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en op de plaatsen kans op een bui. Middagtem peratuur van 17 graden langs de west kust van Schotland en Ierland tut 22 in hét zuidoosten. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog wolkenvelden en plaatselijk een bui. Morgen geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur van 19 graden in west-Vlaanderen tot 25 in de Ardennen en Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst nog in het noordoosten, en morgen later in het westen, flink wat wolkenvelden en misschien nog een bui. Verder perioden met zon en droog. Maxi ma van 23 graden bij Rennes tot rond 30 graden nabij Clermont-Ferrand, langs het Kanaal middagtemperaturen iets onder de 20 graden. Portugal: wolkenvelden. Droog. Middagtem- Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. peratuur a Costa Verde t< binnenland m Spanje: Overwegend i n 22 graden a n de Algarve. In het rond de 35 graden. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 6 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.26 Zon onder 21.5! Maan op 03.27 Maan onder 19.5! Waterstanden Katwijk Hoog water 02.28 15.02 Laag water 10.21 23.06 Weerrapporten 04 juli 20 uur: noordwesten flink wat wolkenvelden, mogelijk met wat regen; middagtempe ratuur ongeveer 22 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en warm. Aan de noordzijde ook van tijd tot tijd wolken velden. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 28 graden. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, vooral morgen van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Kans op een lokale regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur van 25 graden in de westelijke departementen tot rond 35 graden ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur aan het strand ruim 30 graden, in het binnen- i lokale onweersbui, el ders droog. Middagtemperatuur onge veer 33 graden, aan de kusten iets koe- Corsica en Sardinië: Zonnig en droog. Middagtemperatuur van 31 graden op Corsica tot 37 plaat selijk op Sardinië; vlak aan zee iets koe ler. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noordelijke wind. Maxima aan de stranden ongeveer 30 graden, in het noorden van Griekenland plaatselijk 37 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Langs de .Turkse v harde noordelijke wind. Middagtempe- de 31 graden. Duitsland: Vandaag op veel plaatsen wolkenvelden en enkele stevige onweersbuien. Morgen vooral in het midden en zuiden weer pe- ■al droog. Middagtemperatuur van 23 gaden in Sleeswijk-Holstein tot rond 29 ten zui den van de Main. Zwitserland: Op beide dagen zowel wolkenvelden als ige momenten en kans op een ste- Middagtemperatuur Las Palmas onbew 31 21 1.1 19 12 0 34 23 v 0. 30 22 0.( 18 13 12. 34 24 0.1 33 19 0( 21 16 0.( 33 15 o: io 10 33 23 0( iw5 30 18 0.( iw 1 32 22 0.(

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12