Leiden Iepziekte grijpt om zich heen 'Echt christelijk zijn we niet meer' 'Huid is spiegel van omgeving waarin we leven' Hitte houdt winnaars weg bij Amnesty DE OPRUIMING VAN DE BIJENKORF MAANDAG 4 JULI 1994 Fraude 9 Opschudding binnen de WD in Alphen na aanhouding van fractie- i voorzitter Maring. Hij wordt van fraude ver- I dacht. Leiclse Christelijke Kampeer\>ereniging 75 jaar n de LEIDEN ROELF REINDERS Van tieb- Het loopt even niet zo goed met de in- i de schrijvingen voor de kampen van de ver- grootste kampeervereniging van Neder land. Veel afzeggingen dit jaar. En dat een week voor de start van het eerste kamp. Robert Strijk van de Leidse Chris- telijke Kampeervereniging jeugdvakan- ties (LCKV) weet ook niet precies hoe het komt. Drie jaar geleden was het ook al zo. Toen konden dankzij een snelle me- tjen dia-campagne de opengevallen plaatsen oe_ worden opgevuld. Nu zijn er nog zeven- atte tig kinderen nodig om de 1500 te halen, jjen die zijn begroot. am Door die vijftienhonderd kinderen van acht tot negentien jaar die elk jaar mee- [en gaan is de LCKV de grootste van de twin- nds *'8 kampeerverenigingen die Nederland nog rijk is. Volgend jaar bestaat ze 75 jaar. „In de jaren twintig van deze eeuw eco ontstonden er honderden kampeervere- -mjj nigingen", weet Strijk. Hij is als be- ettg stuurslid op de hoogte van de vorderin- ml- gen aan het jubileumboek over dé ge schiedenis van de LCKV. „In de verzuilde Nederlandse samenleving wilde elke zuil haar eigen vereniging om kinderen uit gezinnen die normaal door geldgebrek nooit weg konden, toch met elkaar op vakantie te kunnen laten gaan." De LCKV heeft haar principes uit de jaren twintig nog niet verloochend. „Bij standsmoeders en gescheiden ouders hebben vaak het geld niet om met hun kinderen op vakantie te gaan", legt Strijk uit. „Zij kunnen dan een beroep op ons reductiefonds doen zodat hun kinderen toch elk jaar een leuke vakantie hebben. Zo gaan jaarlijks honderd kinderen voor veertig gulden op kamp. Wij blijven onze ontstaansreden trouw. Bij veel overge bleven kampeerverenigingen is dat al lang niet meer zo." De 'C' van 'Christelijke' staat nog in de naam van de kampeervereniging. „Maar écht christelijk zijn we niet meer", nuan ceert Strijk. „Toch blijkt uit een enquête dat voor zo'n dertig procent van de ou ders de christelijke signatuur belangrijk was om hun kind met het LCKV op va kantie te laten gaan. Voor veel ouders uit Katwijk en omgeving is de 'C' kennelijk een criterium voor vertrouwen." De LCVK heeft nog als eis dat de leiding op de kampen twee uur in een week 'iets' aan levensbeschouwing doet. Strijk: „Dat kan het lezen van een bijbelverhaal zijn maar ook een discussie met de kinderen over een maatschappelijk probleem. De verhouding tussen leiding en kin deren is één op drie bij de grootste kam peervereniging van Nederland. Strijk ge looft dat een belangrijke reden is voor het succes: „De meeste andere vereni gingen hebben één staflid op zes kinde ren. Maar ik geloof dat juist het grote aantal leiders onze kampen zo leuk maakt. Dat is goed voor de persoonlijke contacten. Zo zie je ook veel eerder als een kind het pispaaltje dreigt te wor den." De enquête heeft ook laten zien dat jongens en meisjes geen problemen hebben met gescheiden slapen. Strijk: „Ze roepen elk jaar wel stoer dat ze bij Zeven zieke bomen bij de begraafplaats Groenesteeg, ze ven zieke iepen op de Lammenschansweg, aangetaste exemplaren op de Kanaalweg: de iepespintkever vliegt weer in Leiden. ,,Het ziet er naar uit dat er weer een be hoorlijke explosie aan de gang is", zegt gemeentelijke bo- mendeskundige J. Klijnstra. ,,Er is al een groot aantal zie ke bomen gevonden en het zullen er alleen maar meer worden." Vorige jaar zorgde de iepziekte voor een ware kaalslag op de Kanaalweg. Gevreesd moet wor den dat nu ook de resterende iepen aan de kever ten prooi vallen. En ook op de Lammen schansweg, waar nog de meeste iepen van Leiden bij elkaar staan, is de ziekte geconsta teerd. Groendeskundigen van Rijk. provincie en gemeente be strijden de iepespintkever al sinds 1961, en tot nu toe zonder resultaat. De iepen op de Burcht zijn ingeënt tegen de iepespintkever en daar blijven de bomen tot nog toe onaangetast. „Maar dat helpt alleen bij alleenstaande bomen", zegt Klijnstra. „Bij ie pen die dicht bij elkaar staan en wortelcontact hebben heeft het injecteren niet zoveel resultaat. Daar kun je alleen verspreiding proberen te voorkomen door het hout op verantwoorde wijze af te voeren. En dat betekent de boom schillen of verbranden, waardoor de kever doodgaat-" De jonge iepespintkever eet zich een weg door de houtvaten van de boom. die daarbij ver stopt raken met schimmels. Na een tijdje worden bij een zieke iep de bladeren geel, alsof de herst is ingetreden. „Dat is het vervelende: als je de ziekte con stateert is er al niets meer aan te doen. Je ziet het pas als het te laat is." Vandaag is de kap van zeven bomen op de begraafplaats Groenesteeg begonnen. En daar blijft het niet bij. De iepespint kever gedijt bij temperaturen boven de 20 graden. En afhan kelijk van windrichting kunnen de kevers een vlucht van één tot drie kilometer maken van de ene boom naar de andere. „Af en toe krijgen wij meldin gen van bewoners en daar gaan wij meteen achterheenzegt Klijnstra. „En binnen de dienst groenbeheer zijn alle medewer kers geïnformeerd over de. symptomen. Drie jaar geleden dachten we dat we de ziekte on der de knie hadden. Maar dat was dus niet zo." PARKCONCERT-Combo Mainstream treedt zondagmiddag op bij het theehuisje in de Leidse Hout. Het is hèt tweede in een serie concerten die de vereniging Vrienden van de Leidse Hout organi seert om geld in te zamelen voor de bouw van een muziektent in het park. Het concert van het combo, dat swing, bebop en bossa nova ten gehore brengt, is gratis toegankelijk. Maar er is wel een collecte voor het goede doel. elkaar in één tent willen slapen, maar daar menen ze eigenlijk niets van. Sa men slapen zou ook een einde aan de kamptraditie van 'overlopen' betekenen. Elke avond als we de kinderen naar bed hebben gestuurd en nog een borrel drin ken, proberen de jongens stiekem naar de tenten van de meisjes over te lopen. Wat ze daar moeten, weten ze eigenlijk zelf ook niet maar het hoort er nou een maal bij. Dat overlopen terwijl ze eigen lijk moeten slapen, vinden ze het leukste van het hele kamp." Het 75-jarig jubileum volgend jaar wordt groots gevierd, belooft Strijk. „Er komt een oud-leden dag. een oud-stafle- dendag, en nóg een grote feestdag. We doen met de Singelloop mee en willen met 3 oktober en koninginnedag wat doen. De grote klapper moet de komst van het Jeugdjournaal zijn. We zijn in overleg met de KLM om met een heli kopter kampspullen te laten afzetten. Leiden zal nog van ons horen", verkon digt Strijk strijdlustig. De LCKV, de grootste kampeervereninging van Nederland, dankt volgens haar succes aan de vele leiders die op de kampen meegaan. foto holvast/mark lamers Hennepkwekerij opgerold leiden In een woning aan de Amethisthof heeft de politie gister middag een kleine hennepkwekerij opgerold. De kwekerij werd ontdekt na klachten over aanhoudende lekkages bij een onder buurman. Op de zolderkamer heeft de politie 134 hennepplan ten, een aantal assimilatie-lampen en een tijdschakelaar in be slag genomen. Brandje in studentenpand leiden Een kleine brand brak vanochtend omstreeks zes uur uit in een studentenpand aan het Prins Hendrikplein. De brand weer had het vuur snel onder controle. De schade bleef beperkt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Snelkraak in tankstation leiden Een tankstation op de westbaan van de A4 was vannacht het doelwit van een 'snelkraak'. Met een auto zijn de daders de achterzijde van het gebouw binnengereden. Da^r is een onbe kende hoeveelheid sigaretten gestolen. De auto die als stormram is gebruikt, is totaal vernield achtergebleven. Vechtersbazen krijgen 'hulp' leipen Twee mannen die in de nacht van zaterdag op zondag een robbertje vochten op de Oude Singel werden onverwacht te hulp geschoten. Uit drie auto's die langs kwamen stapten zo'n acht personen die in het wilde weg op de twee begonnen in te slaan. Toen de politie arriveerde was de groep inmiddels weer vertrokken. Man reageert woede af op verkeerspaal leiden Een 29-jarige man uit Waddinxveen reageerde in de nacht van zaterdag op zondag zijn woede af op een verkeerspaal in de Steenstraat. Met zijn auto reed hij diverse malen in op de paal, onder luid protest van zijn echtgenote, die 'hevig rond springend' om de wagen liep. Surveillerende agenten hielden de man aan. De driftkikker verklaarde later dat hij 'pisnijdig' op zijn vrouw was geweest. In het hart van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) lopen bezoekers en patiënten de vesti ging van de Bodyshop in en uit. De winkel doet goede zaken' met de verkoop van zalfjes, zeepjes, luchtjes en smeersel tjes. De produkten hebben één ding gemeen: ze moeten de schoonheid en aantrekkelijk heid van het menselijk lichaam vergroten. Prof. dr. B. Vermeer, hoogleraar huid- en geslacht- ziekten in het AZL, merkt die aandacht voor het uiterlijk in j zijn praktijk. „Mensen zijn in welvarende landen sterk gericht op schoonheid. Daarom wor den huidaandoeningen als ec zeem en acne bij ons veel meer als probleem gezien dan in ar me landen. In Rusland wordt een aandoening als psoriasis niet eens als ziekte be schouwd." In Nederland is de laatste tijd. veel aandacht voor huidziektes: j het Nationaal Psoriasis Huid fonds hield dit voorjaar een 'huidmarkt' en een 'huidweek' en geeft voorlichting over aller lei huidaandoeningen. De meeste huidziektes zijn volgens Vermeer niet levensbedreigend maar wel hinderlijk. „Een huid afwijking is vooral vervelend I omdat je er steeds op gewezen j wordt door mensen in je omge ving: het is immers zichtbaar." „En je valt al snel buiten de boot als je niet voldoet aan het I schoonheidsideaal. De reclame, de televisie en de cosmetica-in- l dustrie spelen daarop in. Wil je meetellen dan moet je mooi zijn, lekker ruiken en geen haar uitval hebben. Heb je acne en j word je 'krentebaard' of I 'pukkelhoofd' genoemd, dan vind ik dat géén luxeprobleem. Ik begrijp heel goed dat die' Prof. dr. B. Vermeer, huidarts in het AZL: „Een huidafwijking is vooral vervelend omdat je er steeds op wordt gewezen door mensen in je omge ving." foto henk bouwman mensen naar de dokter stappen omdat ze van hun probleem af willen." Rimpels Dermatologen doen ook onder zoek naar de veroudering van de huid door zonlicht. Vermeer: „Je gaat niet dood van rimpels maar het is best interessant om uit te zoeken hoe dat biolo gische proces werkt. Je praat over grote markten waar veel geld in omgaat: zodra er een nieuw middel op de markt is, willen mensen het hebben. Mensen hebben veel over voor hun uiterlijk en daar kun je als arts niet altijd omheen." „Zo zie ik de laatste tijd veel wetenschappelijke artikelen over haaruitval: men is naarstig op zoek naar hèt middel tegen kaalheid. Je kunt je als arts ook niet elitair opstellen als het om dit soort zaken gaat. Huidspe cialisten richten, zich op drie onderzoeksterreinen: de behan deling van klassieke huidafwij kingen zoals eczeem en psoria sis, cosmetisch onderzoek naar veroudering en haaruitval en onderzoek naar de invloed van het milieu op de huid." De meeste patiënten die zich in het AZL laten behandelen voor een huidafwijking hebben last van eczeem, psoriasis en acne. Vermeer: „Eczeem is altijd een van de belangrijkste huid ziekten geweest: ongeveer 8 a 10 procent van de bevolking heeft er last van. We kunnen de ze aandoening alleen onder drukken met hormoonzalf maar zijn nog niet in staat om de oor zaak weg te nemen. Een uitzon dering is eczeem dat het gevolg is van een allergische reactie op stoffen zoals cosmetica of nik kelen oorbellen. Door contact met die stoffen te vermijden, voorkom je dit soort eczeem." Hardnekkig „Wij behandelen in het AZL vooral de hardnekkige vormen van eczeem en psoriasis en an dere, meer zeldzame huidziek ten. Deze huidaandoeningen zijn niet dodelijk maar wel knap vervelend. Het beïnvloedt de kwaliteit van je leven: je kunt veel last hebben van roodheid, schilfers en jeuk. Van psoriasis kun je je bovendien flink ziek voelen. Wel levensbedreigend is melanoom, een agressieve vorm van huidkanker en een van de meest ernstige huidziekten die wij kennen. Als je er tijdig bij bent kun je ervan genezen. Daarom besteden wij veel aan dacht aan het controleren van afwijkende moedervlekken in onze sproetenkliniek." Volgens Vermeer is de huid 'een spiegel van de omgeving waarin wij leven'. „Als mensen met agressieve en. giftige stoffen werken, zie je dat meteen aan hun huid. Ook de overmatige blootstelling aan zonlicht is schadelijk: je kunt huidkanker krijgen en veroudering van de huid. De huid is een van de be langrijkste organen waaraan je invloeden van onze leefomge ving kunt zien. Daarnaast speelt de huid een belangrijke rol bij het toedienen van medicijnen en het ontwikkelen van gen therapie om ziektes te genezen. Maar dat laatste is nog toe komstmuziek." De scholieren die posters voor Amnesty International hadden ontworpen kwamen zaterdag tijdens de prijsuitreiking niet opdagen. De hitte weerhield zélfs de meeste winnaars van de posterwedstrijd van het beklim men van de trap naar de Burcht, waar Isabelle Brand van Amnesty-Leiden de prijzen had willen uitreiken. In de nauwe lijks bevolkte vesting besloot de mensenrechtenorganisatie de campagne tegen politieke moorden en verdwijningen. Directeur L. Alberts van de Prins Willem Alexander-MAVO was er wel. Leerlingen van zijn school haalden 4835 gulden op voor Amnesty. Een doel waar voor zij onder meer auto's was ten. Alberts overhandigde een cheque aan landelijk secretaris A. Ajema. De verhalen over poli tieke moorden en verdwijnin gen hadden op zijn leerlingen veel indruk gemaakt, vertelde hij. „Ze lieten er zelfs hun vrije middag voor lopen. De jury, van wie alleen kun stenares Irène Prinsen de warmte trotseerde, wees drie eerste prijs-winnaars aan bij de posterwedstrijd: Bas Poelman, Natalie Rementeria en Anne Jif- ke Haarsma. Annemarie Been tjes won de tweede, Linda Kerk vliet de derde prijs. Isabelle Brand was tevreden over de campagne, die op 20 oktober van het vorig jaar be gon met een fakkeloptocht door Leiden. Ook al werden er geen 'heel concrete resultaten' ge boekt. Een brief aan de Indone sische regering over de moord op Domingos Segurado, een van de ruim tweehonderd men sen die in november 1991 wer den vermoord tijdens een vreedzame demonstratie op Oost-Timor, bleef onbeant woord. Annemarie Beentjes krijgt complimenten van Isabelle Brand van Amnesty voor haar prijswinnende poster. foto holvast/mark lamers 12.500 heren-shirts, korte mouw, uni of gedessineerd. Normaal 49.-/59.- Nu 29.- 'Herenmode' 8.000 katoenen heren-polo's en T-shirts. Normoal 25.-/29.- Nu 15. -■ 'Herenmode' 7.500 reistassen en rugzakken. Normaal 39.-/49.-/59.- Nu 25.- 'Reisafdeling' de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7