JE» Massaprotest Israël tegen bezoek Arafat iiiRwyt rnlteto Buitenland Rechts Israël is 'tegen' maar weet niet waar het 'voor' is Fransen aangevallen in zuidwesten van Rwanda Tientallen doden bij vliegtuigongeluk in vs Aangespoelde olie betekent dood voor 10.000 pinguins Regering Cambodja verijdelt coup FBI en KGB strijden samen tegen Russische maffia Bestand Jemen afgekondigd en onmiddellijk geschonden Doden van Sivas herdacht '"ifcN Gfüj Hl MN zutföerftwUjl 4' MAANDAG 4 JULI 1994 Negen jaar cel ex-president Albanië tirana» De laatste communistische president van Albanië, Ra- miz Alia, is zaterdag tot een gevangenisstraf van negen jaar ver oordeeld wegens het schenden van rechten van Albanezen in de tijd dat hij aan de macht was. De 68-jarige Alia zei na de uit spraak dat het vonnis juridisch ongegrond is en politiek ver keerd, en dat het vooral uit wraak voortkomt. Iran laat Duitse ingenieur vrij bonn De Duitse ingenieur Helmut Szimkus, die in Iran ter dood was veroordeeld wegens vermeende spionage voor Irak tij dens de Iraans-Iraakse oorlog van 1980 tot 1988, is wijdag vrijge laten en naar Duitsland teruggekeerd. Dat heeft de Duitse rege ring zaterdag bekendgemaakt. Duitsland heeft maandenlang met Iran onderhandeld over de vrijlating van Szimkus, die meer dan vijfjaar in Iraanse gevangenschap heeft verkeerd. Turkse diplomaat vermoord in Athene athene Drie onbekenden hebben vanmorgen in de Atheense wijk Palaio Faliro de Turkse diplomaat Sipahioglu doodgescho ten. De daders ontkwamen. Het slachtoffer werd in een zieken huis opgenomen waar hij later aan zijn verwondingen overleed. In oktober 1991 werd een Turkse diplomaat vermoord door de extreem-linkse terreurbeweging van de 17de November. Eerder overleefde een diplomaat in de Turkse hoofdstad een aanslag op zijn leven. Zes doden door bom in metro Bakoe bakoe Bij een bomexplosie gisteren in de metro van de Azer- beidzjaanse hoofdstad Bakoe zijn zeven mensen omgekomen en meer dan 75 anderen gewond geraakt. De explosie veroorzaakte een hevige brand. De bom werd volgens de politie met afstands bediening tot ontploffing gebracht toen de metrowagon waarin deze was geplaatst op 500 meteer van het station was. Ex-president Myanmar overleden Rangoon De voormalige president van Myanmar (Birma), Maung Maung, is zaterdag op 69-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden. Dat meldde de krant van de militaire regering Het nieuwe licht van Myanmar gisteren. Maung Maung werd tijdens studentenonlusten in de zomer van 1988 door het militair be wind tot president benoemd. Maar zijn presidentschap was van korte duur toen bleek dat Maung Maung de opstand via een dia loog wilde oplossen. Na een maand zette de militaire regering hem aan de kant om zelf de macht weer over te nemen. Klimmers op Mont Blanc verongelukt chamonixTwee bergbeklimmers zijn gisteren op de Mont Blanc in de Franse Alpen dodelijk verongelukt. Ten minste tien anderen raakten in het weekeinde in het Mont-Blancgebied ge wond of uitgeput en moesten met helikopters naar het dal wor den gebracht. tel aviv ad bloemendaal Arafats bezoek aan de Gazastrook en de demon straties in leruzalem hebben elk op hun eigen manier het vredesproces versterkt. Dat is, drie da gen na de aankomst van de PLO-leider, de over heersende indruk in Israël. De Gazastrook verwelkomde Arafat zonder wan klanken of geweld en uit alles blijkt dat hij voorlo pig kan rekenen op het krediet van de massa. In Jeruzalem liepen demonstraties tegen Arafats komst en tegen het vredesproces uit op wanorde en vandalisme. De opkomst bleef ver onder de hooggespannen verwachtingen van de organisa toren en dat moet de regering van premier Rabin nieuwe moed hebben gegeven. Zelfs de Israëlische oppositie heeft in Arafats toe spraak, afgelopen vrijdag in Gaza-Stad, weinig aanstootgevends kunnen ontdekken. Het woord jihadkwam er niet in voor en de mededeling dat hij spoedig in Jeruzalem hoopt te bidden, was geen verrassing. Voor de Palestijnen was Arafats herhaalde oproep tot eenheid het belangrijkste. Ook uit wat hij daar sindsdien aan toevoegde, valt op te maken dat dit moet worden beschouwd als het centrale thema van zijn bezoek. Arafats verwijzing naar de tot levenslang veroor deelde Hamas-leider, sjeik Achmed Yassin, is bij de fundamentalisten in goede aarde gevallen. Gisteren ontving Arafat Yassins broer en dat droeg verder bij aan een sfeer van verzoening in de Gazastrook. Het was opmerkelijk dat uitslui tend de Islamitische Jihad zich verantwoordelijk heeft gesteld voor twee aanvallen op Israëlische soldaten en kolonisten, kort voor de aankomst van de PLO-leider. Dat versterkt de indruk dat de Harnas voorlopig niet van plan is het nieuwe Pa lestijnse bestuur in verlegenheid te brengen. De fundamentalisten, zo lijkt het, zijn bereid ac tief bij te dragen aan het bestuur in Gaza-Stad en andere plaatsen in de Gazastrook, terwijl ze zich voorlopig passief opstellen ten aanzien van de Palestijnse Nationale Autoriteit, de raad i de a morgen in Jericho zal beëdigen. Het is verder duidelijk geworden dat Arafat z snel mogelijk verder wil op het vredespad. Hij heeft zich de afgelopen dagen onthouden van de magogie en radicale uitspraken, onder meer om dat hij weet dat heel Israël zijn bezoek via het te levisiescherm op de voet volgt. Woensdag praat de PLO-leider in Parijs met premier Rabin en mi nister van buitenlandse zaken Peres over de vol gende stappen in het zelfbestuursproces, erf hij heeft er geen belang bij die twee door onbezon nen uitspraken op stang te jagen. Arafat weet hoe klein de parlementaire meerder heid van de regering-Rabin is. Al voor hij de Ga zastrook betrad, begonnen in Jeruzalem demon straties van rechtse activisten. Voor het weekein de waren Rabin en Peres nog bang dat de organi satoren erin zouden slagen een fors deel van de Israëlische bevolking naar Jeruzalem te halen. Uiteindelijk verschenen er honderdduizend beto gers volgens de oppositie, maar volgens rege ringsbronnen slechts enkele tienduizenden, voor al kolonisten en rechtse activisten. De grootste zwakte van rechts is zijn gebrek aan alternatieven. Het dagblad Ma'ariv schreef giste ren: „De leiders van de oppositie marcheren met 'tegen' in hun vaandel, maar ze zijn niet in staat het publiek uit te leggen waar ze vóór zijn. Willen ze het vredesproces afbreken? Willen ze de bezet te gebieden inlijven? Willen ze terug naar Gaza?" Het is tekenend dat het verzet van de Israëlische oppositie zich geheel concentreert op de toe komst van de Golan-hoogvlakte en Jeruzalem, en sinds kort ook op de komst van Arafat naar die stad: De kolonisten weten dat de Israëlische man- in-de-straat de Gazastrook en de Westelijke Jor- daanoever heeft afgeschreven. Maar behoud van de Golan gaat veel meer Israëli's ter harte, ook al omdat ze Syrië als een reële bedreiging ervaren. De meeste steun echter geniet de strijd voor Jeru zalem, al beginnen de onderhandelingen over die stad waarschijnlijk pas over een jaar of twee en al verzekert de regering het volk keer op keer dat de stad niet opnieuw zal worden verdeeld. „De op positieleiders zijn niet in staat betogers op de been te brengen voor Gaza", zei Peres gisteren. „Daarom zoeken ze naar een probleem dat niet bestaat." PLO-leicler morgen eerst naar Jericho, daarna naar Parijs Parijs pleit voor veiligheidszone GISENYI/PARUS AP Voor het eerst sinds het begin van 'Operatie Turquoise' zijn Franse paratroepen in het zuid westen van Rwanda gisteren beschoten door Tutsi-rebellen. De Franse ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft zaterdag bekend gemaakt dat zijn rege ring een veiligheidszone in het zuidwesten van Rwanda wil crë- Vlak nadat de paratroepen gisteren met een konvooi van 270 vluchtelingen een controle post van rebellen van het Rwan dees Patriottisch Front (RPF) waren gepasseerd, werden ze beschoten. Volgens een Franse militaire woordvoerder is on middellijk teruggeschoten. Bij de schietpartij vielen geen ge-* wonden. Ook de vluchtelingen voornamelijk Tutsi's, een paar Hutus en enkele Europese Voedselhulp voor hongerig en arm Zuid-Portugal LISSABON Rtr Hongerige families in het straat arme gebied Alentejo in het zui den van Portugal hebben zater dag voedselpakketten ontvan gen. In totaal werd 6 ton voed sel verdeeld. Ongeveer 600 fa milies in een van de armste re gio's van Portugal en de hele Europese Unie ontvingen van de hulporganisatie elk een pak ket met tien kilo voedsel. De werkloosheid in het dunbevolk te gebied Alentejo, waar graan wordt verbouwd, is hoger dan elders in Portugal. Elk jaar kla gen de inwoners dat ze niet vol doende te eten hebben. Aanslag op Turks centrum in Hamburg HAMBURG/HANNOVER DPA/AFP Vier mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag ge wond geraakt door een aanslag op een Turks cultureel centrum in de Noordduitse stad Ham burg. Twee slachtoffers zijn met zware brandwonden in het ge zicht opgenomen in het zieken huis. Onbekenden gooiden twee brandbommen bij het Turkse centrum naar binnen. Er onstond brand, maar de brand weer wist de schade te beper ken. Over daders of motief was gisteren nog niets bekend. In Hannover en omgeving kwam het zaterdagavond tot rellen, nadat de politie vorige week een jonge Koerd had doodgeschoten. Volgens de po litie was de dood van de jongen een ongeluk. Een agent had zijn wapen laten vallen waardoor het afging. bleven ongedeerd. Ze werden geëvacueerd uit een gebied in de buurt van de stad Butare, die op het punt staat in handen te vallen van het Rwan dees Patriottisch Front (RPF). De rebellen zijn bang dat de Fransen, die in 1990 de regering hielpen bij het onderdrukken van een opstand, nu met de vo rige week gestarte 'Operatie Turquoise' indirect de regering weer willen steunen. Ze hebben gedreigd alle Franse troepen aan te vallen die ze op hun pad tegenkomen. Tienduizenden rechtse Is raëli's hebben zaterdag avond en gisteren in Jeru zalem gewelddadig gede monstreerd tegen het be zoek van PLO-leider Arafat aan de Gazastrook. De Is raëlische premier Rabin beschuldigde de betogers ervan dat ze samen met militant islamitische Pales tijnen het vredesproces om zeep te willen helpen. JERUZALEM-GAZASTROOK AP-GPD Vooral het Arabische Oost-Jeru- zalem moest het ontgelden. Arabische eigendommen wer den vernield, het Amerikaanse consulaat werd met stenen be kogeld. De demonstranten sta ken foto's van Arafat in brand en noemden hem een moorde naar. Ook richtte de woede zich op de Israëlische premier Ra bin, omdat hij concessies aan de PT.0 heeft gedaan. Honderden betogers botsten met de bereden politie bij het kantoor van Rabin. Volgens de politie raakten daarbij negen mensen gewond. Er werden 65 arrestaties verricht. Na afloop van de betoging gingen duizen den joden richting Oost-Jeruza- lem om Arabische bezittingen te vernielen. Er werd uren slag geleverd met de massaal aan wezige oproerpolitie bij het ou de ommuurde centrum. Daarna verplaatste het geweld zich naar West-Jeruzalem, waar het Ame rikaanse consulaat het moest ontgelden. De brokstukken van het verongelukte vliegtuig worden onderzocht door deskundigen. foto ap steve helber CHARLOTTE/NEW YORK Rtr/AFP Bij een vliegtuigongeluk za terdagavond op de internatio nale luchthaven van Charlot te, in de Amerikaanse staat North Carolina, zijn 37 men sen om het leven gèkomen. Volgens USAir, de eigenaar van de verongelukte DC-9, hebben twintig mensen de ramp overleefd. De piloot en de co-piloot raakten gewond. Beiden zijn, evenals 17 ande re inzittenden, in een zieken huis opgenomen. Het vliegtuig stortte zater dagavond neer tijdens een mislukte landingspoging. Het raakte enkele telefoonpalen, vloog in brand en brak in drie stukken. Een deel trof een huis waarvan op dat moment alle bewoners afwezig waren. Onderzoekers van de Na tionale Vervoersveiligheids- commissie hebben de brok stukken doorzocht, maar nog geen aanwijzingen voor de oorzaak van de ramp kunnen vinden. De cockpit voice re corder en de 'zwarte doos' met vluchtgegevens zijn in middels gevonden. Zij kun nen waarschijnlijk antwoord bieden op de vraag of het on geluk te maken had met de slechte weersomstandighe den. Op het landing woedden buien in de buurt. Een rechtse joodse jongen wordt hardhandig aangepakt door de politie tijdens een massale demonstratie in Jeruzalem. Premier Rabin haalde giste ren fel uit naar de rechtse oppo sitie die zich verzet tegen het vredesproces. Over Jeruzalem raëlische hoofdstad" over dragen. „Niemand hoeft bij c aan te komen met preken o- verenigd Jeruzalem", i hij dat de oppositie wil doen hij. „Wij hebben i geloven dat Rabins Arbeiders partij bereid is delen van „de Is- bewerkstelli gen dan enig lid van de Likud." Dat was een duidelijke verwij zing naar de oorlog van 1967, toen Israël het Arabische stads deel op Jordanië veroverde. De Arbeiderspartij was toen aan de macht en Rabin was stafchef van het leger. foto 'epa menahem kahana PLO-leider Arafat zet intussen zijn bezoek aan de Gazastrook voort. Morgenochtend vliegt hij van daar naar Jericho op de Westelijke Jordaanoever. Later op de dag reist hij via Amman of Cairo door naar Parijs. Woensdag spreekt hij in de Franse hoofdstad met de Israë lische premier Rabin en minis ter van buitenlandse zaken Pe- In Jericho zal Arafat de leden beëdigen van de Palestijnse Na tionale Autoriteit (PNA), zijn voorlopige 'regering'. Volgens zijn omgeving zal hij direct na de besprekingen in Parijs naar Jericho terugkeren, om leiding te geven bij de uitvoering van het zelfbestuur. Maar hij zou zeker de eerste maand niet naar Jeruzalem gaan. Sinds zijn aankomst, afgelo pen vrijdag, heeft Arafat een toespraak gehouden op het Plein van de Onbekende Sol daat in Gaza-Stad en met zijn gepantserde Mercedes rondrit ten gemaakt door de steden, dorpen en vluchtelingenkam pen van de Gazastrook. Overal wordt 'Abu Ammar' begroet door geestdriftige Palestijnen, die hem toejuichen en willen aanraken. Tussen de rondritten door ontvangt Arafat in het 'Palestine. Hotel' gasten uit de bezette ge bieden en Israël. Zaterdag kwam een afvaardiging van de Israëlische vredesbeweging naar Gaza en gisteren ontving de PLO-voorzitter een deputatie van de Arabische Democrati sche Partij, een Arabische groe pering in de Knesset. Hij be klaagde zich er bij de parle mentsleden over dat de Israëli sche regering heeft nagelaten geld over te maken aan de PLO, dat in de vorm van premies is ingehouden op de salarissen van Palestijnse arbeiders. of weg waren, of omdat hun nesten vol zaten met olie. Slechts voor 500 pinguinkui- kens kwam de redding op tijd. De olie is waarschijnlijk af komstig uit een Chinese ertstanker varend onder Pana mese vlag, die sinds 20 juni na vertrek uit Zuid-Afrika wordt vermist. Volgens functionaris sen is het schip gezonken, waarbij alle 36 opvarenden zijn verdronken. Bij het ongeluk zou 2.400 ton olie in zee zijn ge stroomd. Leider mislukte staatsgreep naar Maleisië Naar schatting 10.000 jonge, zeldzame Afrikaanse pinguins zijn omgekomen na het aan spoelen van de olievlek op Das sen Island, voor de kust van het zuidelijkste puntje van Zuid- Afrika. Ongeveer 9.500 met olie besmeurde vogels werden vori ge week tijdens een schoon- maakoperatie met helikopters en marineschepen van het ei land «gehaald. Veel jonge pin guins zijn van de honger omge komen omdat hun ouders dood De Russen ontkennen het ge vaar van nucleair terrorisme maar erkennen de dreiging van Russische criminele bendes, die vooral Moskou onveilig maken. De Russische maffia breidt zich snel uit en opereert steeds vaker op het internationale to neel. De Russische president Jeltsin heeft zeer strenge maat regelen voorgesteld om de cri minele bendes aan te pakken, maar het Russische parlement heeft de voorstellen afgewezen. PHNOM PENH Rtr/AFP/DPA De regering van Cambodja heeft gistermorgen zonder bloedvergieten een staatsgreep weten te verijdelen. De coup poging stond onder leiding van prins Norodom Chakrapong, zoon van de Cambodjaanse ko ning Norodom Sihanouk en halfbroer van Norodom Rana- ridh, de huidige regeringsleider. Een onbekend aantal samen zweerders, onder wie de voor malige minister van binnen landse zaken generaal Sin Son, is gearresteerd. Chakrapong mocht het land verlaten en ver trok gistermorgen naar Ma leisië. Volgens radioberichten trok ken ruim 200 gewapende rebel len in alle vroegte met pantser wagens naar de hoofdstad. Zij werden op 25 kilomter afstand van Phnom Penh tegengehou den door loyale regeringstroe pen. Afgezien van soldaten die her en der de leiders van de coup oppakten, bleef het rustig in de stad. Er vielen geen doden of gewonden. Geruchten over een mogelijke staatsgreep circu leerden sinds zaterdag in Phnom Penh. De staatsradio riep degenen die de poging tot staatgreep hadden gesteund op naar hun kazerne of huis temg te gaan. „Jullie zullen niet vervolgd wor den", aldus de verklaring. Sin Son en Norodom Chakrapong maakten deel uit van de pro-Vietnamese regering die Cambodja in de jaren tach tig leidde. Na de verkiezingen die in mei van dit jaar onder toezicht van de Verenigde Na ties werden gehouden, vorm den de twee in het oosten van het land een zelfstandige rege ring. Uit protest tegen de natio nale regering gaven zij de zetels op die ze in het parlement had den veroverd. Het lukte de prins en de gene raal echter niet de onafhanke lijkheid van het gebied te ver werven. Na het mislukken van. hun staatsrechtelijke aspiraties eisten zij tevergeefs weer hun zetels in het parlement op. De Amerikaanse federale poli tie, de FBI, opent vandaag een kantoor in Moskou om de Rus sische veiligheidsdienst KGB te helpen bij de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Vorige week spraken de FBI en de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA hun bezorgdheid uit over de mogelijkheid dat Russische kernwapens of radio actieve materialen in verkeerde handen zouden kunnen vallen. ADEN AFP/DPA/Rtr De meeste slachtoffers bij de aanvallen van Noordjemeniti- sche troepen op Aden het afge lopen weekeinde, vielen in de wijk Khormakasr onder mensen die wanhopig op zoek waren naar water. Aden is wegens het al drie weken durende beleg verstoken van water en elektri citeit. Tot nu toe onderhandelt het Internationale Rode Kmis vergeefs over reparatie van de door de oorlog vernielde water installatie of aanvoer van drink water met vrachtwagens. P-JUMSJ71»- KUlflPl VSSR2! Hevige gevechten tussen Noord- en Zuidjemenieten in en rond Aden hebben vanoch tend het eerder door Zuid-Je- men eenzijdig afgekondigde staakt-het-vuren doorbroken. Vooral het vliegveld van Aden was doelwit van de beschietin gen. Rookwolken warén te zien boven de hangars langs de lan dingsbanen. Ook de weg tussen de stad en de olievelden van Klein-Aden is gebombardeerd. frankfurt/sivas Leden van een gematigde Turkse religieuze beweging demonstreerden gisteren in het centrum van Frankfurt ter nagedachtenis aan de 37 doden die precies een jaar geleden in de Turkse stad Sivas vielen bij een door fundamentalisten aangesto ken hotelbrand. De slachtoffers hadden in het hotel tevergeefs hun toevlucht gezocht voor een woeden de menigte extremistische moslims. In Sivas zelf durfden slechts enkele honderden mensen in het openbaar de doden merendeels dichters, schrij vers en zangers te herdenken. De geringe op komst was te wijten aan de grote angst voor nieuw fundamentalistisch geweld. foto epa kai-uwe warner

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5