Euthanasie gynaecoloog op gehandicapte baby m 79 ip Binnenland Nederlandse bedrijven geven prijs 'in naam der koningin' Bevrijdingspoging bij Scheveningse gevangenis Luchtshow trekt mensenmassa Brinkman risico voor imago nieuw CDA -MAANDAG 4 JUL11994 Identiteit doodgeschoten man bekend Amsterdam De politie heeft de identiteit vastgesteld van de man die vrijdagavond bij een schietpartij in de Toumairestraat in Amsterdam om het leven kwam. Het gaat om een 32-jarige Am sterdammer die weliswaar bekend is bij de politie, maar 'zeker niet als topcrimineel.' Of het gaat om een afrekening in het cri minele circuit is niet duidelijk. De Amsterdammer werd achter het stuur van zijn auto neergeschoten door iemand die er ver volgens vandoor ging in een jeep. Man steekt zichzelf in brand Amsterdam» Een 54-jarige Amsterdammer is gisteravond in het brandwondencentrum in Beverwijk bezweken aan de verwon dingen die hij opliep nadat hij zichzelf in brand had gestoken. Het slachtoffer overgoot zich gisteren buiten in de Rustenbur gerstraat in Amsterdam met wasbenzine en stak zichzelf in brand. Omwonenden probeerden het vuur te blussen met de kens en tuinspuiten. Volgens de politie kwam de man tot zijn daad door ernstige relatieproblemen. Kampeerder vermoord in Petten petten De politie heeft gisteravond een 49-jarige Duitser gear resteerd op verdenking van moord op zijn 41 -jarige landgenoot en kennis. Voorbijgangers vonden het slachtoffer zaterdagoch tend voor zijn tent op een camping in Petten. De 49-jarige ver dachte ontkent. De man is volgens de politie een goede kennis van het slachtoffer. Ze waren samen naar Petten gereisd om daar een weekeinde te kamperen. Doetinchemmer doodgeschoten doetinchem» Een 53-jarige man is zaterdagmorgen in zijn wo ning in Doetinchem neergeschoten en aan zijn verwondingen overleden. De man opende zijn voordeur toen er werd aange beld en werd vervolgens neergeschoten, zo vermoedt de politie. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Getuigen hebben een aantal mensen snel zien weglopen. Het Recherche Bijstandsteam Gel derland heeft nog geen aanwijzingen over het motief van het misdrijf. Het slachtoffer was geen bekende van de politie. Bond tegen tariefsverhoging ING bank Amsterdam De Consumentenbond eist dat de ING Bank zo snel mogelijk uitlegt waarom het nodig is om het tarief te verhogen voor houders van een 'kleine' bankrekening. De ING Bank wil dat klanten die uitsluitend een betalingsrekening hebben bij de bank en daar gemiddeld minder dan tweeduizend gulden op hebben staan, jaarlijks dertig gulden betalen voor alle diensten van de bank. Met deze maatregel wil de bank de verliezen die worden geleden op het eenvoudige betalingsverkeer terugdrin gen. Volgens de Consumentenbond is een dergelijk tarief voor kleingebruikers in strijd met eerder gemaakte afspraken. Motorrijder knalt door deur eelde De bewoners van een huis in Eelderwolde (Drente) hebben het afgelopen weekeinde de schrik van hun leven gekregen toen een motorrijder plotse ling met daverend geweld door de voordeur vloog. Het slacht offer kwam terecht in de gang en overleed. I Volgens de politie is de man, een 32-jarige Brit die in Gro ningen woonde, een eind vóór stabiuc yazoo drinkyoghurt aardbei, framboos of perzik, flakon 945 ml. van 439\ SPITSKOOL van4*9 >r de dichtstbijzijnde (r Geldig van maandag 4 s bel: 02154-83333 (Jacnetmansj woensdag 6 juli 1994 ■Justitie stelt gerechtelijk vooronderzoek in De Alkmaarse justitie stelt een gerechtelijk vooronder zoek in tegen een gynaecoloog van het Waterlandzieken huis in Purmerend wegens euthanasie op een vier dagen oud, zeer ernstig gehandicapt kind. Hij maakte op ver zoek van de ouders een eind aan het leven van hun in maart 1993 geboren dochter. alkmaar gpd de woning met zeer hoge snel heid in een bocht rechtdoor gereden. De motor botste daarna op een grote kei in de berm, waarna voertuig en be rijder werden'gelanceerd. De motor, die eerst een boom raakte, kwam 25 meter verder in stukken gebroken in een sloot terecht. De berijder heeft eveneens een boom geraakt, is daarna over de sloot gevlogen en vloog vervolgens door de Het kind werd geboren met een waterhoofd, ernstig hersenlet sel, een open rug en een dwars laesie. Het zou nooit kunnen lo pen en zou levenslang inconti nent blijven. Volgens de artsen zou een medische ingreep het kind geen perspectief bieden op een beter leven, zonder pijn. Zonder operatie had de baby nog enkele weken of maanden kunnen leven. De gynaecoloog heeft gehan- Alcohol en gettoblasters tergen Urk urk saskia van westrheenen Er rust een vloek op het strandje van Urk. Na jaren van verzet van de SGP, dat de nodige bloot-ellende voorzag, werd het een paar jaar geleden verfraaid en uitgebreid. Maar nu wordt Urk bezocht door een nieuwe plaag: bierdrinkende jeugd die de Urkers en menig toerist overlast bezorgt. Het gemeente bestuur wil daar nu door streng toezicht een einde aan maken. De opgeschoten tieners klit ten op zomerse dagen in groep jes van dertig samen bij het streepje zand aan zee. Ze slepen viskisten mee gevuld met ijs en bier en zetten de volumeknop van hun gettoblasters op tien. Flesjes worden kapotgegooid op de basaltkeien en vormen een gevaar voor blootvoetse strand- gangers. Bootgasten die ook maar één foute opmerking ma ken, worden getracteerd op lege bierflesjes tegen hun boot. „Heel vervelend allemaal", vindt havenmeester Albert van Urk. Ook VW-informatrice Ma- zereeuw „ergert zich dood. Als je daar loopt, krijg je allemaal opmerkingen naar je hoofd." Het probleem van de Urker jeugd is ook bekend bij de poli tie, bevestigt woordvoerder On- ink. Niet dat de klachten bin nenstromen „maar er krijgt wel eens iemand iets naar zijn hoofd gegooid. Een speciale projectleider bij de politie houdt zich al met de jeugd bezig.^ „Als je er langsloopt en een praatje maakt, houdt het meestal op", vertelt Onink. Hij wijst nadruk kelijk naar de ouders. „Als die hun kroost goed onder handen nemen, gebeuren deze dingen niet". Volgens de plaatselijke Al gemene Politie Verordening is iedereen met een aangebroken fles of blikje alcohol in overtre ding. „Maar als de jongeren ons zien aankomen, gooien ze dat snel weg. Wat moet je dan", vraagt Onink zich af. Het zonnige weer levert de Urker gemeenteraad volop stof tot discussie. Bij de SGP-fractie kwamen de afgelopen weken talloze klachten binnen van buurtbewoners die zich erger den aan ontklede surfers. Als zij bij de Lemsterdijk hun sport be oefenen en zich omkleden, ne men zij het niet al te nauw met de openbare eerbaarheid. RPF- wethouder Baarsen reageerde lakoniek: „Urk is geen eiland Verwarring onder IJslandse paardrijders Terwijl koningin Beatrix zaterdag na haar staats bezoek nog wat vakantie vierde -op IJsland, maakte zij zonder het te weten elders op het ei land eeh 20-jarige ruiter kortstondig gelukkig met 'haar' onderscheiding voor zijn rijprestaties. De man nam bij het plaatsje Hella deel aan vierjaarlijkse wedstrijden voor IJslandse paar den. Het evenement trok duizenden toeschou wers, waaronder de Nederlandse handelsmissie die in het kielzog van Beatrix naar IJsland was gereisd. De organisatoren van de wedstrijd toonden zich daarbij zo hartelijk dat de han delsmissie besloot een eigen prijs uit te reiken in de vorm van een grote goudkleurige bokaal. Tijdens de wedstrijden werd de speaker, die vaag de klok had horen luiden over de aanwe zigheid van koningin Beatrix steeds enthousias ter. Herhaaldelijk toeterde hij het publiek toe dat de Nederlandse vorstin beslist een beker wilde uitdelen aan de 'aantrekkelijkst werkende combinatie ruiter-paard'. De handelsmissie, die zich later verlegen toonde met het incident, kon echter geen kant meer op en koos Sigurdur Matthiasson en zijn hengst Garpur tot winnaar van de 'koninklijke bokaal'. De IJslandse televisie was er als de kip pen bij om opnamen te maken. Gelukzalig reed Matthiasson hij met de beker weg, om waar schijnlijk kort daarna het schildje op de beker te lezen waar de handelsmissie bescheiden op had vermeld: 'uitgereikt door de Nederlandse voe dingsmiddelen-exporteurs'. De missie valt niets te verwijten. Zij had zich van te voren nadrukke lijk als handelsmissie aangekondigd en sprak niet names de koningin of het koninklijk huis. De reis was vooral bedoeld om contacten te verstevigen, maar er zijn ook concretere zaken bereikt. Zo mag Amstel Bier het van de IJslandse staatswinkels ook een jaartje op deze markt pro beren, maar er moet na een jaar wel één pro cent van het aandeel veroverd zijn. Koningin Beatrix en prins Claus keren vandaag terug uit IJsland. deld volgens de regels van het ziekenhuis, de artsenorgsanisa- tie KNMG en de Nederlandse Vereniging voor Kindergenees kunde. Nadat twee kinderart sen, twee gynaecologen en een neuroloog hadden besloten dat een ingreep nutteloos was, is het meisje door een neurochi- rurg van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam onderzocht. Deze stelde zich op hetzelfde standpunt als het team van het Waterlandzieken huis. Officier van justitie Botman moet binnen een maand beslis sen of hij tot vervolging over gaat. Mocht Justitie dat doen, dan is het voor het eerst dat een arts terecht staat wegens eutha nasie op een ernstig gehandi capt pasgeboren kind. Volgens de desbetreffende gy naecoloog Prins zijn de ouders zelf over de euthanasie begon nen. „Ze zeiden dat ze er al tij dens de zwangerschap over hadden gepraat en wilden van meet af aan voorkomen dat hun kind onnodig en onaanvaard baar zou lijden. In eerste instan tie probeer je als arts dan beslis sende woorden te vermijden. Maar later, na overleg met col lega's en de neurochirurg van buiten de eigen kring, was actief ingrijpen de enige uitweg uit het lijden." Prins vindt niet dat hij een moedige stap heeft gezet door voor de openlijke weg van actie ve euthanasie en aangifte te kie zen. „Er was de keuze geweest om pijnstillende medicijnen toe te dienen waaraan het meisje na verloop van tijd zou overlij den. Daarmee ontkom je welis waar aan vervolging door Justi tie, maar het leidt onherroepe lijk tot geruchten. Ouders die er met anderen over gaan praten of mensen in het ziekenhuis die het ter discussie stellen. Het ge volg is dat Justitie dan toch om de hoek komt. Dat zou alles in een schemergebied brengen waarmee niemand is gediend. Ik heb alleen maar iets gedaan om een kind te helpen. Die stap behoeft naar buiten toe tekst en uitleg." Onbekende dwingt piloot tot medewerking De politie heeft geen idee i de man was die zaterdag een mislukte poging deed met een helikopter een gevangene uit de Scheveningse gevangenis te bevrijden. Wie de man wilde bevrijden, is ook niet bekend. De piloot van de helikopter is zaterdagmiddag na verhoor door de luchtvaartpolitie naar België teruggevlogen. De onbekende huurde het toestel met piloot zaterdag ochtend bij het Belgische Turnhout. Hij gaf opdracht naar Scheveningen te vliegen. Boven de pier moest de piloot onder bedreiging van een pistool koers zetten naar de Scheveningse gevangenis. Na een paar keer rondcirke len, eiste de naar schatting 22- jarige man dat de piloot het toestel aan de grond zou zet ten om een gedetineerde op te pikken. De bestuurder zei ech ter dat zijn toestel voor twee personen was en dat het niet in staat was een derde te ver- De man liet zich overtuigen en dwong de piloot naar het Westerpark in Zoetermeer te vliegen. Hij moest vervolgens op het golfterrein landen, waarna de onbekende uitstap te en zich uit de voeten maak te. Zijn rugzak liet hij achter. Daarin vond de politie twee pistolen en een touw. De poli tie van Zoetermeer is nog uit gerukt met een speurhond om de gevluchte man te achterha len, maar dat leverde niets op. De Haagse politie is niet in actie gekomen. Pas nadat de helikopter in Zoetermeer was geland, werd langzaam duide lijk wat er zich boven de stad had afgespeeld. De bewaking van de gevangenis heeft niet in de gaten gehad dat er een heli boven het complex cirkel de. Leeuwarden Ondanks de hitte togen za terdag meer dan 150.000 mensen naar de vliegbasis Leeuwarden voor de traditionele open dag van de luchtmacht. De dag stond deze keer in het teken van de nieuwe taken en het nieuwe materiaal van de lucht macht. Dus was er een expositie van de verschillende toestellen die de NAVO inzet boven Bosnië-Herzegovina en was er een aparte tent ingeruimd voor de Nederlandse bijdrage aan NAVO- en VN-operaties. De luchtmobiele brigade liet het nieuwe C-130 Hercules-transportvliegtuigzien. Er waren amper wanklanken. Bij de luchtmacht kwamen zes klachten van over last binnen. De 38 kinderen die in de loop van de dag hun ouders waren kwijtgeraakt, kwamen allemaal weer terecht en de enige melding van iemand die onwel was, bleek loos alarm. De luchtmacht probeerde personeel te werven. Eind 1996 zwaait naar verwachting de laatste dienstplichtige af en het komen de jaar zijn er zo'n zevenhonderd vacatures te vervullen, v den gezocht. Bij de stand v langstellenden registratieformulieren kon den invullen, was het de hele dag bomvol. Aan het het eind van de dag hadden zich zeshonderd mensen inschrijven voorde luchtmacht, onder wie tweehonderd vrou wen. foto anp Oplichter brengt de buit terug DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN EN HILDEBRAND BULEVELD Het CDA is een afstandelijke be stuurderspartij, heeft geen soci aal gezicht meer en is veramb- telijkt en technocratisch. Er gaapt een kloof tussen de top en de basis, inhoudelijke discussie is er nauwelijks meer. De zelf bewuste, kritische en sociaal- voelende kiezers hebben zich van de partij afgewend. In voor CDA-begrippen onge kend heldere en harde taal heeft de commissie-Gardeniers het beeld geschetst van een partij in crisis. Het rapport dat zaterdag aan het partijbestuur is aange boden en door het bestuur is overgenomen, is niet somber over de toekomst, maar wel ver nietigend over het recente ver leden. Alles wat mis kon gaan, ging de afgelopen jaren ook mis bij de christen-democraten. Partijvoorzitter, partijbestuur, Eerste (maar vooral) Tweede Kamerfractie, de vertrekkende en beginnende partijleiders Lubbers en Brinkman: ze dra gen allemaal schuld aan de ma laise die tot twee verkiezingsne derlagen heeft geleid. Zonder zijn naam ook maar één keer te noemen lijkt het rapport vooral af te rekenen met de nieuwe politiek leider, Elco Brinkman. Hij gaf als fractielei der de afgelopen vijfjaar onvol doende politieke sturing aan de fractie. Discussie over de ge wenste politieke koers werd te vrijblijvend gevoerd, waardoor de eensgezindheid van de frac tie ver te zoeken was. Als lijsttrekker gaf Brinkman on voldoende leiding aan de ver kiezingscampagne. Hij luisterde niet naar andere adviezen dan van zijn PR-adviseurs. „Sugges ties voor een duidelijker en wer- der overigens concreet aan te geven wat dat inhoudt). Ten slotte dient de politiek leider 'in beginsel' plaats te nemen in de Tweede Kamer. De commissie en het partijbe stuur hebben het echter niet aangedurfd de met een dikke voldoende beoordeelde politie ke leider het bos in te sturen. Niet alleen omdat er momen teel weinig aanlokkelijke alter natieven voor handen zijn, een leiderscrisis is wel het laatste wat de partij kan gebruiken nu ze weer helemaal terug is in de kabinetsformatie. Wat er daarna gebeurt, laat zich raden. Brink man vertrekt, net als WD-leider Nijpels acht jaar geleden, naar de luwte van het ministerschap. De nieuwe fractievoorzitter, wellicht de meer christen-de mocratisch herkenbare Deet- man, wordt voor de duur van deze kabinetsperiode (tijdelijk) politiek leider. Ondertussen wordt naar een opvolger ge zocht. Meer dan ooit dient Deetman echter samen te wer ken met andere topfiguren bin nen het CDA, zoals de nog niet bekende nieuwe partijvoorzit- De Amsterdamse politie heeft een jeugdige oplichter deze week gedwongen om zijn buit zelf terug te brengen naar de gedupeerden, vergezeld van een excuusbrief. De 15-jarige jongen zag in de sponsorloop van de school van zijn zusje een kans om zijn for tuin te maken. Gewapend met de wervende brief van de direc tie trok de jongen langs de deu ren. Hij vertelde er niet bij dat de loop allang had plaatsgevon den en vier gulle gevers trapten er in. Op het vijfde adres woon de echter een agent die wèl goed las en de jongen in de kraag vatte. „Ik ben inmiddels opgepakt en ik begrijp dat ik u op deze wijze heb opgelicht", schrijft de jongen deemoedig in de excuusbrief. Gezondheidszorg negeert rookverbod Samen met commissievoorzitter Gardeniers loopt CDA-leider Brinkman naar de persconferentie over het rapport dat hem een dikke onvoldoen de geeft. foto anp venderchristen-democratische profilering zijn te weinig opge pakt", schrijft de commissie. Kortom: „Het CDA is er niet in geslaagd een consistente poli tieke lijn en herkenbaar politiek profiel over te bengen." Maar hoe duidelijk deze kritiek ook is, de aanbevelingen zijn veel behoedzamer. Goed, de partijcultuur dient drastisch veranderd te worden. De partij moet een 'vitale vereniging' zijn. Ook moet de politieke koers bijgesteld worden in meer christelijk-sociale richting (zon- Dit behoedzame s bergt echter een groot risico. De vernieuwde koers van de partij, waar het rapport-Gardeniers op duidt, moet christelijk-socialer worden. Dat houdt in dat meer dan ooit concrete uitwerking moet worden gegeven aan het idee van de 'verantwoordelijke samenleving' zonder de zwak keren te vergeten. Hoe geloof waardig is het voor de partij en de kiezers dat de weinig christe lijk-sociale Brinkman in de for trum-rechtse coalitie, daarbij gesteund door de fractie? De gezondheidszorg houdt nog maar weinig rekening met.niet- rokers. Sinds twee jaar geldt voor bejaardenoordenen ver pleeg- en ziekenhuizen een ver bod op de verkoop van tabaks- artikelen en geldt in openbare ruimtes als wachtkamer, hallen en liften een rookverbod. Maar bij een controle van bij na vijfhonderd instellingen is de Keuringsdienst van Waren ge bleken dat maar een klein deel de regels naleeft. In tweehon derd instellingen werd het rook verbod onvoldoende aangege ven, in vier instellingen werd rookwaar verkocht en in ruim vijftig gevallen werd overal ge rookt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3