'Het embargo werkt voor honderd procent' 'Ramen dicht, of ik schiet!' Feiten &Meningen Van Mierlo moet niet kniezen, maai* kiezen MAANDAG 4 JUL11994 ■s ïmïS D66-voorman Hans van Mierlo moet nu eindelijk maar kiezen. De paarse coalitie kan niet, dus blijven er twee andere moge lijkheden over voor een meerderheidskabi net: CDA, WD en D66 (centrum-rechts) of PvdA, CDA en D66 (centrum-links). Eén van de twee moet het worden. Zo moeilijk is dat toch niet? Zie hier in grove lijnen de gedachtengang die heel politiek-Den Haag langzamerhand heeft aangenomen. Of het nu informateur Herman Tjeenk Willink is, PvdA-leider Wim Kok, CDA-chef Elco Brinkman, WD-voor- man Frits Bolkestein of de talloze anonieme Binnenhofbewoners. Men is het zat. Van Mierlo moet kiezen en snel ook. Natuurlijk, zijn droom van de paarse coa litie is niet uitgekomen. Dat is jammer, maar wel een feit. Dus moet er iets anders bedacht worden. Het land dient immers ge regeerd te worden, zeker gezien de door eenieder erkende enorme problemen. Zoals de werkloosheid, bijvoorbeeld. Van Mierlo zelf lijkt tot nu toe niet echt onder de indruk. Twee maanden geleden liet hij al weten dat er een paarse coalitie móést komen. Een tweede optie weigerde hij toen te noemen. Dat weigert hij nu paars mislukt is nog steeds. Centrum-rechts wil Van Mierlo niet om dat de WD daar in zit. De partij die paars opbrak door extra bezuinigingen in de soci ale zekerheid te eisen. Bovendien zal zo n kabinet altijd een slapper beleid voeren dan paars. Centrum-links wijst Van Mierlo ook van de hand. De kiezers hebben PvdA en CDA een draai om de oren gegeven voor hun be leid. Dat signaal kan niet genegeerd wor den. Al helemaal niet door D66: de partij die oppositie voerde tegen het kabinet en de kiezer serieus wil nemen. Dan kun je PvdA en CDA niet zo maar aan een meer derheid helpen door in 'hun' club te stap pen. Van Mierlo moest het de koningin, nu bij na een week geleden, meer dan twee uur lang uitleggen. Hij bezwoer de vorstin dat hij niet de bedoeling had het land onbe stuurbaar te maken. Dat hij echt zijn ver antwoordelijkheden wel kende. Maar dat hij niet anders kon. Kiezen zou politieke zelf moord zijn. Koningin Beatrix wist Van Mierlo niet tot rede te brengen. Zij vroeg informateur Tjeenk Willink dat te proberen. Die is er na bijna een week ook niet in geslaagd. Ook al gaf de WD aan de extra ingrepen in de so ciale zekerheid te willen heroverwegen en lieten PvdA en CDA weten bereid te zijn tot 'nieuw' beleid, Van Mierlo bleef op zijn strepen staan. Hij liet alleen de optie van een minder heidskabinet vallen maar kwam wel met een andere noviteit: een extra-parlementair kabinet. Een ministersploeg die geen bin ding heeft met de Tweede Kamer. Een kabi net dat op beleidsdaden wordt beoordeeld en zo steeds moet zien een meerderheid in de Kamer te halen. PvdA, CDA en WD voelen, begrijpelijk, niets voor de suggestie van de D66-voor- man. Een extra-parlementair kabinet is veel te instabiel en valt bij het minste of ge ringste. Van Mierlo weet dat ook wel en heeft daarom een uitvlucht bedacht. Als in het extra-parlementaire kabinet nu mensen met een PvdA-, WD- en D66-achtergrond gaan zitten is er niets aan de hand. Via een omweg komt de paarse coalitie er dan toch. Bovendien is er een meerderheid in de Ka- PvdA en WD wijzen ook dit opzetje van de hand. Paars is immers niet voor niets mislukt. De inzichten op financieel en soci aal-economisch terrein lagen te ver uiteen. Dat is bij een paars extra-parlementair ka binet niet anders. Je kunt je dus niet rijk re kenen dat er altijd wel een meerderheid in de Kamer is. Nee, Van Mierlo zal eindelijk moeten kie zen en niet langer rond de hete brij heen draaien. Het wordt langzamerhand wat ver velend, zo menen de andere hoofdrolspe lers, steeds weer die blokkade van Van Mierlo. Wie denkt hij eigenlijk wel te zijn? Geen wonder dat CDA'er Brinnkman zich openlijk afvroeg of men bij D66 wel besefte dat zij slechts de vierde partij van het land waren. Of, om met Kok te spreken, „wij hebben een inspanningsverplichting om te komen tot een meerderheidkabinet. Wie dat onmogelijk maakt heeft heel wat uit te leggen". Van Mierlo dus. Hij is er nog niet uit. Kok wel. „Iedereen is bezig de eigen positie voor de volgende verkiezingen te versterken. Wij gaan daarmee de verkeerde kant op. Ik heb grote zorgen dat Nederland onbestuurbaar wordt door individuele afwegingen van par tijen". Woorden die Van Mierlo, de zelfuit- geroepen kampioen van de democratie, zich mag aantrekken. Voor het te laat is. DEN HAAG CAREL GOSEUNG Spanning onder 'vergetenNederlandse mariniers loopt op Laag scheert de helikopter over het schip. Ter hoogte van de voorplecht blijft de machine plotseling stilhangen. Een dik touw wordt uitgeworpen. Razendsnel laten zes mari niers zich naar beneden glijden. Als ook de laatste aan boord is, lopen de zwart gemaskerde mannen met hun wapen in de aan slag naar het achterdek. Een helikopter zet n s manschappen af o Commandant A. van Dijk van het marinefregat Hrms. Piet Heyn volgt met zijn verrekijker de actie van zijn mannen op de 'Georgios' nauwgezet. Het oude koop vaardijschip uit Kingston, Jamaica, ziet er louche uit. „Als de papieren ookzo'n zooitje zijn, hebben we nog een hoop vervelend werk te doen", verzucht hij. De slecht geverfde romp en de boordlichten die op volle dag branden, doen het ergste vermoeden. Van Dijk en zijn marinemensen inspecteren in de straat van Ortranto, tussen de hak van Italië en Albanië, de naleving van het wapenembargo tegen heel ex-Joego- slavië en het handelsembargo tegen klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro). Schepen die in de richting van het oorlogsgebied varen en niet hebben gemeld met welke lading ze op weg zijn, worden door de Nederlan ders aangehouden en gecontroleerd. In opdracht van de Verenigde Naties mogen de schepen in geval van een overtreding van het embargo worden opgebracht naar een Italiaanse haven. Zover is het met de Georgios nog niet. De mariniers hebben inmiddels de bemanning naar het achterdek gedirigeerd en zijn op weg naar de brug om het com mando van het schip over te nemen. Op de Piet Heyn turen manschappen naar de actie van de mariniers, de boordmitrailleur in de aanslag. Ook een sluipschutter houdt de boel met zijn Steyer voor zich, in het oog. De helikopter hangt schuin achter het schip om eventueel dekking te geven bij 'vijandelijkheden'. De gespannen sfeer is niet gespeeld. Twee maanden geleden ontdekte de voorganger van het fregat, de Van Kingsbergen, tijdens een onderzoek onverwacht zeven gewapende Serviërs aan boord van de Malteekse tanker Lido-II. Zij waren volstrekt overdonderd door het snelle en intimiderende optreden van de mariniers, zodat er niet geschoten werd. Maar de Joegoslavische marine stoomde al op om hulp te verlenen. De raketluiken van de schepen gingen zelfs open. Op het nippertje kon een treffen voorkomen worden. Het land snakt vanwege de oorlog en het embargo naar de dieselolie die de Lido-II van plan was te bezorgen. Het incident heeft de alertheid en motivatie onder de 10 NAVO-en WEU-marineschepen op de Adriatische zee doen toenemen. Vandaar de wat grimmige sfeer op de Piet Heyn. Pas na de melding van de mariniers dat er geen 'geen bijzonderheden' zijn te melden en dat het schip 'veilig' wordt verklaard, worden de meeste wa pens opgeborgen. De helikopter vliegt terug naar het fregat om de eigenlijke 'inspectieploeg' op te pikken. Onder leiding van de plaatsvervangend commandant controleren zij de lading en de vereiste papieren. In dit geval blijkt er uiteindelijk niets illegaals aan de hand te zijn. De agent van het schip had gewoon ver zuimd op tijd door te geven wat de bestemming van de Georgios was en wat de ruimen aan lading bevatte. Over het nut van de missie die de Nederlanders sinds een maand uitvoeren is Van Dijk ook erg uitgesproken. „Ik ben ervan overtuigd dat als wij hier niet zouden va ren, de Serviërs veel onbuigzamer zouden zijn aan de onderhandelingstafel. Ze merken nu echt dat het nij pend wordt met het embargo." Net als de Amerikaanse bevelhebber Stark is hij ervan overtuigd dat de blokka de 'voor 100 procent' werkt. „Ook ik weet wel dat er via de Donau en allerlei geite paadjes tussen Griekenland en Servië het embargo wordt omzeild", zegt Van Dijk. „Maar dat is zo mini maal. Als ik hier schepen tegenhoud, gaat het om ladin gen die te vergelijken zijn met 500 vrachtwagens. Dat telt dus behoorlijk." Van de 3.200 controles die sinds twee jaar in de operatie 'Sharp Guard' zijn gehouden, werden zes schepen gestopt in hun poging door te bre ken. Over het nut van de vredesmissie denken de matrozen op het andere Nederlandse fregat, de Jacob van Heemskerck, iets minder positief. Dit schip patrouill eert voor de kust van Montenegro en is het laatste vangnet voor eventueel doorgebroken schepen. Inspec ties vinden hier veel minder plaats. Daarentegen wor den er vooral 'vijandelijke' vliegtuigen gespot. „Maar dit is ook niet alles", zegt matroos Matthew Klok. „Ik heb hier nu drie uur gestaan en nog steeds niets ge- Toch nemen de spanning rond en het belang van de missie toe, aldus de Amerikaanse admiraal Stark. „Het embargo wordt steeds belangrijker naarmate het con flict langer duurt." Het is de reden waarom er met het NAVO-hoofdkwartier in Brussel druk overleg is om een ruimer mandaat te krijgen bij het gebruik van geweld. Nu mag er pas (terug)geschoten worden als er eerst op het eigen schip is gevuurd. Hoe ruim het mandaat moet worden wil niemand vertellen, want dat is NAVO- geheim. Terwijl de Luchtmobiele Brigade in Bosnië op veel be langstelling mag rekenen, moeten 'onze jongens en meisjes' op de twee fregatten het doen met af en toe wat brieven van familie en vrienden. Een vergeten mis sie? „In de aandacht mag wel wat meer balans zitten", I zegt een officier op de Piet Heyn diplomatiek. „In Bos- nië stikt het van de persmensen, terwijl hier bijna nooit; iemand op bezoek komt." Zestig jaar geleden Jordaan-oproer tegen steunroof Palingoproer (1886), Aardappelrellen (1917), Jordaanoproer (1934), Februaristaking (1941). Vier volksopstanden uit een lan ge lijst Amsterdamse oproeren, waarvan de Jordaan, 'een ontvl ambare buurt' het brandpunt vormde. Volgende week dinsdag is het precies zestig jaar geleden dat de Jordaan in opstand kwam tegen de 'steunroof. Het verzet werd na vier dagen gebroken. Er waren doden, honderden gewonden. Maar de steunverlaging werd niet ongedaan gemaakt. Hoe zinloos was de Jordaanop- stand? „In optocht kwamen ze door de straat. Vier agenten te paard voorop, dan een stel op de mo tor, daarna de soldaten met hun geweren en marechaussees te paard. Binnen blijven, schreeuwden ze, en ze schoten in de lucht. Doodstil was het daarna even, totdat Naatje 'de Porster', zeventig jaar oud en zich nergens van bewust, met haar omslagdoek om op klep perende sandalen de Anjeliers straat in kwam. Dat contrast, ik zal dat nooit vergeten." Op nummer 19 in die straat volgde de toen 35-jarige Han van der Heijden met spanning de onrust op straat. Nu, zestig jaar na het Jordaanoproer, blikt hij vanuit zijn kamertje in het Leo Polakhuis in Slotervaart te rug op 'rode juli'. De dagen waarin 'het grauw', zoals de burgerlijke pers berichtte, over de daken heerste en de wetsdie- naren in de straat potkachels, ledikanten, klinkers enjuspan- nen met cement naar de kop gesmeten kregen. Op 'lood voor brood' werd de Jordaan getracteerd door poli tie, marechaussee en leger. Vier dagen lang knalden in vele volksbuurten, maar voorname lijk in de Jordaan, de pistolen en karabijnen. Zes doden en meer dan honderd gewonden telde men na de straatgevechten. De doden vielen uitsluitend aan de kant van 'het gepeupel' in een ongelijke strijd. Met vuisten en stenen vocht men tegen het staal van kogels en sabels in de 'steunrelletjes' van 1934. Als Jordaanoproer gingen zij de geschiedenis in en worden ze nog steeds herdacht. Sinds de 50ste herdenking bestaat er een Komitee Herdenking Jordaan oproer, dat dinsdag 5 juli om 16.30 uur een krans laat leggen bij het monument 'Eenheid de sterkste keten' op de Noorder- markt. Samen met het Komitee Amsterdam tegen verarming, de Werklozen Belangen Vereni ging, de Bijstandsbond en de Nederlandse Vrouwen Bewe ging. Het Jordaanoproer leeft nog steeds, al boekte het in 1934 geen direct resultaat en oogstte het zelfs jaren later mis prijzen omdat het ongewapen de en ongeorganiseerde volk zich had laten verleiden tot de kansloze en zinloze confrontatie met leger en politie. Gevochten werd er tegen de steunverlaging die de regering- Colijn die maand had doorge voerd. Van f 12,72 gemiddeld in de laatste week van juni tot f 11,51 gulden in de eerste van juli. Het water stond de steun trekkers al aan de lippen. Velen leverden fors meer in dan die gemiddelde ene gulden en 21 centen. Wanhoop sloeg toe in gezinnen waar nog maar één keer per maand vlees op tafel kwam - voor vader - en warm eten slechts twee keer in de week: aardappelen met la waaisaus. Nieuwe kleren kon moeder wel vergeten. Vader had slechts één stel ondergoed en bleef op zaterdag maar in bed als het gewassen werd, wach tend tot het droog genoeg was om aan te trekken. Tot vijf jaar geleden woonde de nu 95-jarige Han van der Heij den in het monumentje in de Anjeliersstraat, van waaruit hij schermutselingen bezag. „De Jordaan was opstandig, maar men had geen ideologie. Slechts een klein percentage was im mers socialist of anarchist. De haat tegen het gezag deed het verzet ontbranden. En die zat diep. Mijn ouders hadden het Palingoproer van 1886 nog meegemaakt en dat gold voor velen. De Jordaan was een ont vlambare buurt. Toen de politie op demonstranten begon in te hakken, ging de hele buurt zich ermee bemoeien. Ook de wer kenden, ook de vrouwen." Het werd een spel met leger en politie. Karren van de straat handelaren lagen gekanteld in de nauwe straten, om motor agenten de doorgang te belet ten. „Ze zaten met twee man op de motor en nog twee tot drie in de zijspan. En maar rondom zich heenslaan. Ze vroegen niet eerst wie je was. Als je een pet droeg, kon je er van langs krij gen." Buren gaven door wan neer er politie in de straat kwam. Losgewrikte schoorste nen liet men van het dak naar beneden zeilen. „En als de poli tie dan zo'n huis binnenging, Politie te paard bindt de strijd aan trof ze op drie hoog slechts een vrouw die een kind de borst gaf. De rest was gevlogen, want in de Jordaan was toen geen deur gesloten. Zo bied je weerstand", zegt Van der Heijden. 'Se komme an je vrete!' Met die kreet moet een volksvrouw op woensdagavond 4 juli 1934 in gebouw De Harmonie op de Rozengracht de lont bij het kr uitvat hebben gelegd. De bij eenkomst van het Werklo- zenstrijdcomité verliep rustig. 'De vergadering was kalm, maar toen die vrouw op het podium sprong en met krijsende stem begon te schreeuwen, verander de de stemming en werd het zeer vrijandig en zéér rumoe rig', rapporteerde een recher cheur die stiekem was binnen- Een collega van hem is wellicht een beoordelingsfout te verwij ten, omdat die naar het hoofd bureau seinde, dat een 'schreeuwende en tierende massa' het gebouw om elf uur 's avonds verliet. In werkelijk heid ging het om spreekkoren in een demonstratieve optocht tegen de 'steunroof. De politie trof intussen maatregelen en de 500 man tellende menigte werd in de Westerstraat opgewacht en uit elkaar geslagen. Scher mutselingen volgden tot twee uur na middernacht en de poli- tierapporteur noteerde: 'In de morgen van de 5den juli was de rust in de Jordaan weergekeerd'. In de middag laaiden de ge vechten echter weer op en vie- -s met oproerkraaiers in de Jordaan. foto archief len zwaargewonden en de eer ste dode: metaalarbeider en een van de woordvoerders op de avond van het Werklozenstrijd- comité J. Gerressen. In de Goudsbloemdwarsstraat viel een dode en 's avonds werden twee broers neergeschoten in de Willemsstraat. Maar ook een 82-jarige kindse man die voor het raam zat, werd dodelijk ge troffen door een politiekogel. Voetballers van DWS of De Spartanen stonden vooraan in de strijd. Een populaire DWS'er uit de Spaarndammerbuurt deed voor hoe je op de handig ste manier een potkachel uit het raam kon werken. De politie kreeg hulp van 200 man marechaussee en 800 sol daten: infanteristen, genie en de mitrailleurafdeling uit Arnhem met drie pantserauto's. Ook werden allebei de tanks die het Nederlandse leger bezat, de 'Wisent' en de 'Bison', ingezet tegen de onbewapende oproer kraaiers. Het Handelsblad juichte: 'Het grote offensief is begonnen. Er zijn honderden kranige gezagsdienaren op de been: kranige, onvervaarde lei ders en onverschrokken man schappen. Een laatste vraag van de kapitein: Karabijnen gela den, dan voorwaarts! Met het voortrukken der patrouilles stijgt de zekerheid: Deze avond is de Jordaan ons, het wettig ge zag wordt er hersteld'. De steunverlaging werd in '34 niet ongedaan gemaakt. AMSTERDAM PETER SCHAT De Jordaanbewoners werpen barricades op om de politie tegen te houden. foto archief

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2