Willem Varenkamp wint in Zoeterwoude Sport Spoorbomen zijn coureurs de baas Michael Doohan lijkt onverslaanbaar WIE ZEI DAT De roeping van Stefan van der Berg MAANDAG 4 JUL11994 ROB ONDERWATER, 0 De Jong vierde in Waterschapsronde De Nederlandse Spoorwegen hebben onbedoeld en onge wild de Waterschapsronde be hoorlijk beïnvloed. Tweemaal gingen zaterdagmiddag pal voor de neuzen van de renners in een kopgroep de spoorbo men naar beneden. De wed strijdleiding nam geen ingrij pende maatregelen, omdat de achtervolgende groep nauwe lijks meer dan dertig seconden achterstand had. „Het is het risico van het vak, net als een lekke band of een valpartij", aldus wedstrijdleider W. Ro- senburg, die de situatie uniek noemde. De renners reageerden wis selend op de incidenten. „Even stilstaan is niet ver keerd", zei Ton de Jong uit Oude Wetering die twee keer de spoorbomen voor zijn neus dicht zag gaan. „Je weet dat het kan gebeuren en dat je niet mag oversteken. Ja, als je 20 seconden eerder aankomt, kun je doorrijden. Maar het voordeel is dat je toch van vo ren hebt gereden, dat de ach tervolgers harder hebben moeten rijden. Beide keren dacht ik: Ik moet zo snel mo gelijk weer naar voren. Dat is goed voor de moraal." Ook Swift-renner Ronald van der Tang uit Voorhout zat in de beide kopgroepen die moesten wachten voor de trein. „De eerste keer kwamen er zes renners bij en werd het peloton tegengehouden. Toen was het niet zo erg. Maar de tweede keer waren we met achttien man weg en hadden we twee minuten voorsprong. Als dan de hele groep weer bij elkaar komt omdat er een trein langskomt, zit je wel te balen." Voor beide renners had het oponthoud geen dramatische gevolgen. De Jong werd vierde, Van der Tang twaalfde. Voor de laatste telde vooral ook het resultaat van zijn ploeggeno ten. De Leidse club Swift voer de tot zaterdag de clubcómpe- titie aan. Doordat drie renners bij de eerste dertig eindigden (Jan-Hendrik Lagerwey werd tweede in de sprint achter Ha genaar Koppers; Miguel van Kessel uit Ter Aar werd twaalf de) behaalde Swift voldoende punten voor het kampioen schap. In zeven klassiekers voor clubs uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht be haalde de Leidse club de beste prestaties. Behalve het treinverkeer speelde ook de temperatuur een rol. Veel renners gaven op. „Het was heel erg warm. On derweg bedacht ik me dat dit heel ongezond moest zijn", al dus Ton de Jong. Hij zat in de kopgroep, die bij Moerkapelle ontsnapte, ongeveer veertig ki lometer voor de einstreep. „Voor de wind ging ik, vraag me niet waarom", aldus De Jong, die meer last had van de warmte dan van de treinen. De groep bleef weg omdat de sterke ploegen erin waren ver tegenwoordigd. Maar vlak voor de finish wist De Jong dat hij het niet zou redden. Omdat hij geen goede sprinter is en omdat hij 'helemaal verrot was'. Onderweg dronk hij tien bidons leeg. Hij begon met vloeibare voeding en dronk vervolgens water en energie drankjes. „Op het eind was het water denk ik op en kreeg ik sinas, dat was niet best." Jan-Hendrik Lagerwey uit Woubrugge miste net de over winning. „Hij ging iets eerder de sprint aan, ik kon er niet meer overheen komen." De Woubruggenaar rijdt meestal wel goed als het warm is. „Ik werk in de kassen, dus ik ben eraan gewend. Maar de laatste tien kilometer had ik het wel moeilijk. Toen had ik geen drinken meer", aldus de 29-ja- rige coureur. Het wereldkampioenschap wegracen in de 500cc-klasse lijkt Michael Doohan nu al niet meer te kunnen ontgaan. In de Italiaanse plaats Mugello be haalde hij zijn zesde overwin ning van dit seizoen. De Australiër stond tot nu toe slechts na twee races niet op de hoogste podiumplaats. Zijn voorsprong op „naaste" belager Kevin Schwantz bedraagt 51 punten. Zelf is de motorcoureur nog voorzichtig. „Het blijft moeilijk Schwantz en Cadalora te verslaan. Ik moet op mijn hoede blijven.-' Cees Doorakkers eindigde in de 500 cc op de 21e plaats. Hij kampte de gehele race met een trilling in zijn machine en kon daardoor niet voluit gaan. De overwinning in de 250cc ging naar de Duitser Ralf Wald- mann. Het was zijn eerste zege van het seizoen. De leider in al gemeen klassement Massimilia- no Biaggi ging voor eigen pu bliek in de elfde ronde onderuit. Zijn voorsprong op de Japanner Okada slonk tot drie punten. Wilco Zeelenberg kende een slechte start. Hij wist zich toch nog op te werken naar een ne gende plaats. Met een groepje van drie coureurs streed hij om de zesde positie. Maar de Bleis- wijker kon het gevecht niet tot de laatste ronde volhouden. De gebroeders Partick en Jurgen van den Goorbergh eindigden dicht bij elkaar op de respectie velijk veertiende en zestiende plaats. In de 125cc-klasse won Ueda een Japans onderonsje. Hij ging zijn landgenoten Sakata en Tsu- jimura voor. Ondanks de winst kwam Ueda niet veel dichter bij klassementsleider Sakata. Het gat bedraagt nog steeds 52 pun ten. De Nederlanders eindigden in de achterhoede. Loek Bodelier reed lange tijd op de zevende positie. Maar door een remfout viel hij terug naar de twaalfde stek. Hans Spaans motor kende technische mankementen. Met een kapotte ontsteking finishte de Nederlander als 22e. De Ronde van Zoeterwoude blijft een bijzonder wielerevene- ment. Zelfs met een tempera tuur van bijna 30 graden kiezen de inwoners van Zoeterwoude niet voor het strand, maar voor hun jaarlijkse wielerweekend. Honderden bewoners hadden weer de vlag uitgehangen en al le tuintjes waren ingericht als Willem Varenkamp was in de Ronde van Zoeterwoude een klasse apart bij de B-amateurs. De renner uit Helle- voetsluis won zijn achtste criterium. De nieuwelingen za gen de Haarlemmer Barend Baars winnen. zoeterwoude Veel regionale favorieten bij de B-amateurs. Maar ondanks dat ging de zege naar een bui tenstaander. Willem Varen kamp (Hellevoetsluis) was heer en meester en won zijn achtste criterium. Piet Kralt (Rijnsburg) kwam als derde nog net op het podium. Jeroen Straathof (4e), Aloys Goossen (5e), Hans Egberts (8e), Ton van Duyvenbode (9e), Kees de Goede (10e), Ton van Eenennaam (11e), Karei Teeu- wen (13e), Alex Jansen (14e), Hans Schoelink (17e) en Ton van Eijk (19e) reden zich ook in de prijzen. De burgers van Zoeterwoude en Stompwijk sloten het wieler spektakel af. Opvallend was dat ook dit jaar de hoofdprijzen juist naar de Stompwijkers gin gen. Richard Bennis was ook dit jaar de sterkste. Theo van Klink en Cock van der Hulst moesten met zilver en brons genoegen Martijn van Es (Stompwijk) was de beste B-renners en Jo- landa Berg won bij de vrouwen. Gouda De Casba-amateurs kwamen sterk voor de dag in de Ronde van Gouda. Mark Varkevisser leek op de overwinning af te gaan, maar werd in de laatste meters door Erik Bos naar bui ten gedrongen. Door deze ka- mikaze-aktie kwam Varkevisser een banddikte te kort op Bos z'n clubgenoot Rob Sienders. Etien- Ook het enthousiasme van de Zoeterwoudse bewoners kent geen grenzen. Zowel bij de Wa terschapsronde als bij de plaat selijke ronde bracht de plaatse lijke bevolking langdurig de handen voor de uitgeputte ren ners op elkaar. Bij de nieuwelingen (aanko mend talent van 15 en 16 jaar) waren vooral de Noordholland se renners actief. Wel was het jammer dat de definitieve ont snapping door een valpartij (waarbij Leidenaar Vincent van der Kooij) tot stand kwam werd. Zes renners kwamen hierdoor voorop en Haarlemmer Barend Baars was de beste voor zijn clubgenoot Arthur Rutte. Robert de Haas uit Noordwijkerhout was met een zesde plaats de eerste regionale renner. Niels van Deursen kwam als dertien de over de eindstreep. Fabian Guldemond, pas een paar maanden op de racefiets, werd 21ste. Het peloton van de Ronde van Zoeterwoude heeft op het Watertje, ondanks de hitte, veel aandacht voor elkaar. Niemand krijgt hier de kans te ont snappen. foto henk bouwman ne Vergeer (Warmond) en Ro bin van Kessel (Ter Aar) kwa men met een vierde en vijfde plaats net niet op het erepodi um. Tom de Jong (8e) en Fer- nand Warmerdam (14e) pakten eveneens hun prijsje mee. Bij de B-amateurs moest Ton van Eenennaam zijn meerdere erkennen in Louis de Haas uit Vlaardingen. Nederlands kam pioen René van der Salm (5e), Piet Kralt (7e), Aloys Goossen (9e) maakten ook deeluit van de kopgroep. De Leidse nieuweling Vincent van der Kooij was zaterdag de sterkste in de Ronde van Zuid- land voor nieuwelingen. Ama teur Robin van Kessel (Ter Aar) werd tweede in Castricum, zijn clubgenoot Michel Allard (Voor hout) mocht een 15de plaats in Zwijndrecht in ontvangst ne men. Robert de Haas werd 21e in de klassieke Ster van Valke- KNVB-bestuurslid Theo Aalbers aan een WK-bar over ex-PSV-voorzitter Ruts in Else- „Kijk die Ruts daar staan. Wat een misselijke man, zeg. En zijn vrouw is nog erger. Dat vliegt maar mee met de spelers, komt bij ons in het hotel logeren, wil bij iedere wedstrijd in de eretri bune. Drie dagen geleden heb ik hem uit de delegatie van de KNVB gegooid. KNVB-bondsarts Frits Kessel in Vrij Nederland: Van Gaal en Van Hanegem moeten eens ophouden te den ken aan hun kleine deelbelange- tjes. Hun kritiek heeft altijd een splijtend karakter. Van Gaal neemt de Feyenoorders op de korrel, Van Hane gem de Ajacieden. Van die kliekjes geest merk je in het elftal niks. Ze schuiven allemaal even gemakkelijk bij elkaar aan ta fel. Wie anders veronderstelt, heeft een verdorven in NRC/Handelsblad: „Er staan momenteel vijf vrou wen in onze top-tien. Die heb ben absoluut geen verstand van voetbal en hebben gewoon op goed geluk de uitslagen inge vuld. Er is bij ons iemand die zelfs de uitslag van Rusland-Ka meroen goed heeft geraden. Zes één. Dat houd je toch niet voor )nogelijk. Zo iemand kan toch geen verstand van voetbal heb ben. Greet Ravia, echtgenote van Peter van Vossen, in Nieuwe Revu: „Peter is de voetballer, hij neemt de beslissingen, waar hij gaat voetballen en waar we gaan wo nen. En ik reis achter hem aan. En ik heb daarbij geen moment het idee, dat ik aan hem ben overgeleverd. Ik vind, dat een vrouw van een voetballer niet moet gaan lopen zeuren. Idem: „Zo heeft ieder talen ten. Mijn talenten zijn, dat ik e NOS-verslaggever Mart Smeets in de Tour-reportage van de proloog als de Franse ougediende Bagot i: beeld is: „Dat die nog rijdt. Hij had al lang opgenomen moeten wor den in het Openlucht Museum in Arnhem." Mart Smeets in Trouw: „Ik heb me wel eens geschaamd. Dat ik omwille van de televisie dingen aan iemand moest vra gen waarvan ik dacht: laat dat in godsnaam. Laat dat jong ver dwijnen. Als het kan graag door het ijs heen. Carla Zijlstra had dat na haar verlies in Lilleham- mer. Ik hoefde haar niets meer te vragen. Die beelden waren vol doende. En toch zitten we drie kwartier te wachten tot ze komt, met opwellende tranen. Zo zit het kennelijk in elkaar. En daar doe ik, lamlul die ik ben, aan Once-ploegleider Manoio Saiz in NRC/Handelsblad over zijn renner Erik Breukink: „Hij is als een goede schrijver, die aan zijn bureau zit om aan een prachtig boek te beginnen. Ineens zit hij vast, ineens kan hij geen regel meer op papier krij- Een organisator van de WK-to to in een bedrijf over de ver rassende uitslagen in Amerika houden r zorg dat de kindertjes er netjes bijlopen. Ik zorg ervoor dat alles op tijd betaald wordt. En natuurlijk weetik ook wel, dat het leuker is om een talentvolle voetballer dan een ta lentvolle huisvrouw te zijn. Want wie zegt er nou: „wat ben jij goed in het schoonhouden van je huis", of: Wat lopen je kinderen er altijd mooi bij. Jean-Paul van Poppel in Nieu we Revu over het sprintvak: „Ik heb in Italië soms kippevel van genot gehad als ik daar in een massasprint zat. Dan was hetgeen centimeterwerk, maar millimeters. Vijf, zes man naast elkaar, armhaartje tegen arm- haartje en niet afgeven. Dat is het echte sprinten... Als het eer lijk toegaat is het machtig. Dan rijd je als in een droom, je stuift vooruit, draait de twaalf rond of het niets is en je hoort het om je heen kraken. Iedereen zit vol met zijn hol open, je kop dreunt van je lijf, maar je weet precies waar de streep ligt. Jan Boskamp in Voetbal Inter national over wie het WK voet bal gaat winnen: „Ik ben bang dat die trekpop pen, die buren van ons, weer heel verzuilen komen. Die Duit sers ja. Gheorge Hagi, Roemeens in ternational, in VI: „Het is goed dat ik in een team speel. Ik kan het niet verdragen alleen te verliezen. in Amerika. Het is maar de vraag of ze in de studio's zitten te wachten op zo'n opwaarde ring van de tennissport. Het eenmalige herop treden leverde hem geen ereplaats op. Wel een zak vol geld. Het drie daagse optreden in het circus van Bernie Ecclestone leverde Nigel Mansell afgelopen week einde op het circuit van Magny Cours een slordige 2,5 miljoen gulden op. Williams en hoofdsponsor Rothmans kregen een hoop positieve publiciteit na de dramatische dood van Ayrton Sënna twee maanden geleden op het circuit van Imo- la. Nigel Mansell ging na lang aan dringen overstag voor een rian te kilometer-vergoeding, zo bleek achteraf. In de Bourgogne legde de bijna 41-jarige Brit ruim 560 trainings- en racekilo meters af. Per gereden kilome ter registreerde de kassa van de Mansell BV 45.000 gulden. Een modaal jaarinkomen in Neder land. Voor Mansell was de comeback in de Formule I na anderhalf jaar eenmalig. Voor meer infor matie verwees de Brit, in 1992 wereldkampioen bij Williams, naar Frank Williams, eigenaar van het formule-I-team, en zijn huidige werkgevers in de Indy- car-competitie, acteur Paul Ne wman en Carl Haas. „Ik kan en mag niets zeggen. We hebben voor dit afgelopen weekeinde strikte afspraken gemaakt.. Ik ben slechts gastrijder", zei Mansell. De Brit vertrok na de race, die hij in de 45e ronde staakte we gens mechanische problemen, als een speer met zijn privé-jet naar de Verenigde Staten. Vol gend weekeinde wacht een In- dycar-race in Cleveland. „De te rugkeer is mij goed bevallen. Zeker zaterdag toen ik de op een na snelste tijd liet afdruk ken. Dat had ik niet verwacht", zei Mansell, die in Magny Cours zijn 182e GP-race reed. „Het is jammer dat ik in eigen land in Silverstone er niet bij kan zijn. Maar ik heb contractuele ver plichtingen." Of de tv-makers blij zullen zijn met de plannen van de or ganisatie van de mannelijke tennisprofs om hun sport als kijkspel te verlevendigen door microfoons aan de scheidsrech- tersstoelen te hangen is nog maar afwachten. Het volgen van de discussies tussen de spelers en de scheidsrechters zou het imago van de sport kunnen op frissen, meent de ATP, de we reldbond voor proftennissers. Dan mogen ze in Hilversum de censuur-biepjes wel vast klaar leggen, zo leerde een weekje Wimbledon-gedragvan 's we relds beste tennismannen. Nu krijgen ze er nog boetes voor. Straks gaat het, als het aan de ATP ligt. ongekuist de huis kamers in. Hoe heter de woor denstrijd, hoe beter, lijkt zo'n beetje het parool van de ATP. Voor de niet zo preutsen een kleine selectie uit het rijtje be boeten deze week op Wimble don en hun overtredingen. De boete voor Cedric Pioline was eigenlijk nog maar een futiliteit: hij sloeg een bal twee banen verder en dat kostte hem 500 dollar. In dezelfde wedstrijd sloeg hij ook nog even tegen een bak met zaagsel die langs de baan stond en dat kostte hem opnieuw 500 dollar. Karei Novacek zei tegen een ballenmeisje: 'kom op met die klotebal': en kreeg 750 dollar boete. Alexander Volkov stak z'n middelvinger op naar de scheidsrechter: 1000 dollar boe te. Mark Knowles zei tegen de scheidsrechter: 'jij bent een waardeloze stinkerd': 750 dollar boete. Patrick McEnroe, de broer van, zei tegen de scheids rechter: 'je stinkt, weetje': 750 dollar boete. Luke Jensen vond zijn tegenstander een 'stuk stront' en moest daarom 1500 dollar betalen. Maar Ken Flach spande de kroon door zijn te genstander het lastig vertaalba re 'fuckyou, you're a faggot, fuck you' (zoiets als 'rot op, watje, krijg de kolere') toe te roepen: 2000 dollar boete. Opmerkelijk genoeg zijn het al leen de mannen die zich niet kunnen beheersen. Er is in Lon den nog niet één vrouw beboet. Juist die vinden het niet zo no dig al die vernieuwingen rond de baan, zoals de mannen voor staan. Wie het taalgebruik van de he ren profs nog wel mee vindt val len nog maar even de hoogste boete van vorig jaar op Wimble don, 1500 dollar. 'Je hebt de wedstrijd verneukt'. Die uit spraak van Paul Haarhuis na zijn nederlaag tegen Michael Chang ging via de BBC live de huiskamers in. In perfect En gels, want Paul studeerde jaren De ghettoblasterbraakt een or kaan van geluid uit. Vier stoere binken luisteren naar de mono tone dreunen van house. Even verderop peuzelt een dame op leeftijd zorgeloos aan een broodje kaas en verslindt ze een Ludlum De indringende mu ziek 'treft' haar niet, zoals ook de surfwedstrijd, die zich op en kele tientallen meters voor haar afspeelt, geen interesse kan los weken. En dat terwijl de nationale jeugd top op de recreatiepias Vlietlanden is verzameld. Na tuurlijk zijn er geïnteresseerde toeschouwers. Vooral ouders, uitgerust met verrekijkers. Maar ook de bloedverwanten kunnen op die broeierige zaterdagmid dag de aandacht maar moeilijk vasthouden, want dezelfde man die even eerder vol belangstel ling de koers volgt, zit een mo ment later te 'knikkebollen' in zijn,stoel. Het is duidelijk. Surfen is vooral een doesport. De deelnemers zelf geven dat onomstotelijk aan, want uit het water wordt er direct een spurt ingezet naar de batterij opgestelde spelletjes computers, beschikbaar gesteld door de sponsor. Later in de middag eisen artiesten als Daluxe, Indigo (jawel, de Leidse meiden), Grant en Forsyth en Ruth Jacott op de TROS-podi- umwagen alle aandacht op. Wat de concurrent op het water doet, interesseert ze geen moer. Op een enkeling na zijn alle Ne derlandse toppers tot en met 18 jaar aanwezig in Voorschoten. Zegt Stefan van der Berg. De olympisch medaillewinnaar Stefan van der Berg? Inderdaad, in volle glorie aanwezig. Van der Berg is organisator van de Body Glove Windsurftour. De wed strijden in Voorschoten zijn een onderdeel in een reeks om het Nederlands jeugdkampioen schap. Het idee is uit het brein van Van der Berg, sinds Los Angeles '84 bekende Nederlander, ontspro ten. „Het is de beste manier om het talent op te sporen en te be geleiden. Surfen is vooral een sport die je veel moet doen, dan leer je het het beste. Deze tour biedt ontzettend veel wedstrij den." Uit de groep in Voorschoten verzamelde talenten, op uitno diging van Watersportvereni ging Leidschendam, moet een olympische kandidaat voortko men. Voor het jaar 2000, dus even geduld nog. Van der Berg: „Momenteel hebben we niet zoveel talent. Maar voor de toe komst zit het wel goed." Van der Berg was in zijn actieve, periode absolute top. Hij begon zijn glanzende carriere met een wereldtitel in '79 en besloot zijn loopbaan in '91 met een Euro pees kampioenschap. In totaal raapte Van der Berg tien inter nationale titels op. Van der Berg: „Tegenwoordig zie je dat niet meer. Ik denk dat niemand de naam van de olymisch kam pioen van '92 nog weet. Gek is dat niet, want de beste man (de Fransman Frank David) zit mo menteel in een zeilboot. Je komt zelden surfers tegen die lange tijd aan de top blijven.'' De organisatie van de Body Glo- ve Windsurftour slokt vijftig procent van de tijd van Van der Berg op. Voor het overige houdt hij zich onledig met zijn windsurfgshop in Hoorn. „Waarom ik dit doe? Voorna melijk uit liefde voor de surf- sport. Het leuke van dit is dat je je eigen ideëen kwijt kunt. Ik breng een schat aan ervaring mee en vind het leuk om dat op de jeugd over te brengen." Het systeem is simpel. Zo veel mogelijk wedstrijden varen op planken van de sponsor, de Mistral One. „Dat is ontzettend handig. Ze kunnen desnoods in de trein stappen en naar de plaats van handeling komen. Niemand hoeft iets mee te ne men, wij stellen de spullen be schikbaar." Scholieren wedstrijden vormen daarnaast een fuik om het ta lent op te sporen. Op elke plaats die de Tour aandoet, worden scholen uit de buurt verzocht om aan de wedstrijden mee te doen. Op die manier ontsnapt geen enkel talent aan de aan dacht van Van der Berg. „Vroe ger speelde Nederland toch een vooraanstaande rol bij het sur fen. Die zijn we dus kwijt ge raakt. Op deze manier hopen we weer aansluiting met de top te krijgen." ROB ONDERWATER Windsurfers op De Vlietlanden. De Body Glove Windsuftour in beeld. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23