USA94 Barre tijden voor Zuidamerikanen Cruijff denkt er weer anders over De Wolf doet aan 'wishfull thinking' [eren bidden om regenbui en een briesje 1AANDAG 4 JULI 1994 17 De prijs is te hoog voor Diego Maradona ec Maai i i'o/fl aankomst op het vliegveld van Orlando werd John de Wolf direct herkend door enkele Ierse supporters. De Nederlandse verdediger signeert ires ier het shirt van een van hen. Volgens bondsarts Kessel is het 'ondenkbaar' dat de Feyenoorder nog in actie komt tijdens het WK. foto f kshei it. RLANDO tad >hn de Wolf is gisteren teruggekeerd in Or- iia /jindo. De eerder met een spierscheuring af- ge/ephaakte verdediger van Oranje heeft de >ke oop op een rentree in de selectie geduren- n. e de wereldtitelstrijd nog niet opgegeven. rtf/o|olgens bondsarts Kessel is een terugkeer y. Enan De Wolf echter uitgesloten. iuld Bondscoach Advocaat zei dat hij over- u /eegt De Wolf medisch te testen als Neder- ?n o^nd 7-'ch vanavond plaatst voor de kwartfi- nder&les. Voorlopig is De Wolf, met vrouw, als n Derist aanwezig in het hotel van de offi- m- ials. De wedstrijd tegen Ierland woont hij iet Is toeschouwer bij. Kessel verklaarde gisteren op Lake Nona deze at De Wolf zich schuldig maakt aan „wish- jll thinking". ,,Voor de blessure staat vier eken. Het is heel leuk dat fysiothe- an Toorn roept dat hij hem in tien fit heeft gekregen, maar het kan hele- naal niet. De Wolf heeft echt geen schijn die-pn kans hier in actie te komen." regei Kessel sluit niet uit dat de Feyenoorder ond het tijdstip van de finale, 17 juli, inder- >ed-laad fit is. „Dan is de periode die daarvoor F/Sfltaat zo ongeveer voorbij. Maar als we hem n /zzjipeut it/enügen fi dan eventueel inzetten, maken we ons on geloofwaardig. Hij heeft al vier weken niet of nauwelijks getraind, bovendien heeft hij wedstrijdritme nodig om weer op 100 pro cent te kunnen komen. En dat kan hij hier natuurlijk niet opdoen." De 31-jarige verdediger liet Dick Advo caat vrijdag weten dat hij weer beschikbaar is voor Oranje. ,,lk ben honderd procent fit" verzekerde De Wolf. „Het genezingsproces is wonderbaarlijk snel verlopen. Ik kan weer probleemloos met de groep meetrainen. Ik heb me zeker niet geforceerd om nog iets van het WK persoonlijk mee te maken. Dan zcTu ik me alleen maar belachelijk maken en ik laat me niet graag voor joker zetten." De centrale verdediger zou zijn rentree kunnen maken, omdat Advocaat het twee weken geleden niet noodzakelijk achtte een vervanger voor de Schiedammer op te roe pen. Na overleg met De Wolf besloot Advo caat de aanvoerder van Feyenoord niet meteen bij aankomst weer in de selectie op te nemen. Beiden willen in de aanloop naar het duel met de Ieren onrust in en rondom de spelersgroep voorkomen. „Daarbij is niemand gebaat", aldus De Wolf. Onder leiding van de Rotterdamse fysio therapeut Dick van der Toorn heeft De Wolf de afgelopen weken in Nederland hard t intensief aan zijn revalidatie gewerkt. „Bijna acht uur per dag, zeven dagen in de week", gaf de international te kennen. „Ik ben op allerlei manieren behandeld. Acupunctuur, manuele therapie, massage, noem maar op. Van der Toorn is een expert op het gebied van spierblessures. Daarnaast heb ik nog eens dagelijks ruim twee uur aan krachttrai ning gedaan. Ongeveer een week geleden begon ik weer voorzichtig aan het WK te denken." De Wolf deed sprintoefeningen, duurlo- pen en baltrainingen in samenwerking met oud-prof Henk van Stee, thans hulptrainer bij Sparta, en oud-international Peter Hout man. Bij Feyenoord liet hij zich niet zien, ook al wegens de ingrijpende verbouwing van de Kuip en de vakantieperiode. „Afgezien van Willem van Hanegem heb ik niemand bij de club geraadpleegd. Dat vond ik niet nodig. Wat Van Hanegem zei? Ach, hij weet hoe ik in elkaar zit. Hij kon be grip opbrengen voor mijn plannen. Het be langrijkste is toch, ook voor Feyenoord, dat ik weer fit ben." ^lack Charlton in Orlando. Druk maakt de Ierse coach zich niet o 1 jiiets voor om het op strafschoppen aan te laten komen." i het treffen met Oranje. „Wij mikken niet op Deze Roemeense fan steekt zijn bewondering voor Gheorghe Hagi niet onder stoelen of banken. Hagi was de grote man geweest tegen de Colombianen, de inspirator van zijn ploeg in het duel met de Amerikanen en steeg gisteravond tegen Argentinië opnieuw tot grote hoogte. 'For President' dus. foto ap 0-0 •j'gpRLANDO GPD/RTR wgk)e Ieren hebben in hun wil ^Vandaag van Oranje te winnen, 4"()!iulp van boven ingeroepen. 3-0priester Colm Kilcyone vroeg 2- 'eisteren op de voorpagina van 4-0net Ierse dagblad The Sunday j.^Press in een gebed om regen. ^folgens hoofdredacteur Mi- g^ihael Keene kan de ploeg van É£$>ondscoach lack Charlton Ne- 'derland verslaan als het gaat 1-Oplensen in het hete Orlando. 1-0 Onder de kop Het Nationale I Gebed verzocht Kilcyone God ).()Dm zijn medewerking. „God, pnze vader, meester der ele- inenten. We vragen vergiffenis -• Voor de talloze keren dat we on- i-0dankbaar zijn geweest en heb- !-1 pen geklaagd over de regen. We danken U voor het feit dat U .Qpns een nat en mistig eiland ^Jiebt geschonken. We prijzen U. poor de zachte grond aldaar en __pe regelmatige regenval." ■H ..We verzoeken U: luister naar Dnze gebeden en zorg voor nat weer in Orlando. Moge Uw wol ken onze voetballers bescher men tegen de schroeiende zon. Laat Uw regen het veld natma ken en zorg voor een briesje dat de jongens in beide helften zachtjes in de rug blaast. We vragen U dit in naam van Chris tus, onzeVader." Ierland is volgens Jack Charl ton klaar voor de krachtmeting met Nederland. De no nonsen se-coach stuurt zijn groene brigade vandaag op oorlogs sterkte de perfect geschoren grasmat van de Citrus Bowl van Orlando op. Hij kan putten uit een blessurevrije selectie en kan eveneens weer een beroep doen op de verdedigers Dennis Irwin en Terry Phelan. Beiden waren geschorst in de laatste groeps wedstrijd van de Ieren, op 28 ju ni in New York tegen Noorwe gen. Ierland trainde zaterdag in de Citrus Bowl en gisteren in het Seminole County Sports Trai ning Center in Altamonte Springs, een plaatsje vlakbij Or lando. Charlton liet na afloop van de laatste oefensessie weten Oranje weliswaar te respecte ren, maar zeker niet te vrezen. „Wij hebben de laatste jaren re gelmatig tegen Nederland ge speeld. Het elftal heeft in die periode weinig veranderingen ondergaan. Wij kennen hun speelwijze en weten meer van Nederland dan van welk ander Op 20 april speelden Neder land en Ierland in Tilburg voor het laatst tegen elkaar. De Ieren wonnen de oefenwedstrijd ver rassend met 1-0. Tommy Coyne nam het enige doelpunt voor zijn rekening. De schutter van toen moet vandaag waarschijn lijk genoegen nemen met een plaats op de reservebank. Oud gediende John Aldridge van Tranmere Rovers krijgt vrijwel zeker de voorkeur. In 1990, op het WK in Italië 1 -1en in 1988, op het EK in het toenmalige West-Duitsland (1-0 overwin- een gelijkspel, want wij voelen er foto anp ning voor Nederland), kruisten de ploegen ook al de degens. Charlton koos in de groeps wedstrijden voor zekerheid. Zo wel tegen Italië (1-0 overwin ning), Noorwegen (0-0) als Mexico (2-1 nederlaag) speelde Ierland in een 4-5-1 formatie. Tegen Nederland zal dat niet anders zijn, ook al verklaarde de coach gistermiddag dan zijn ploeg met aanvallende op drachten het veld in te zullen sturen. „Wij mikken niet op een gelijkspel, want wij voelen er niets voor om het op straf schoppen aan te laten komen", zei Charlton. „Ook al zijn wij dan heel goed in het nemen van strafschoppen", voegde hij er schalks aan toe. Vermoedelijke opstelling Ierland: Pat Bonner; Dennis Irwin, Paul McGrath, Phil Babb, Terry Phelan; Ray Hought on, John Sheridan, Roy Keane, Andy Tovvnsend, Steve Staunton; John Al- Psychisch kapot, vernederd door de FIFA en gekweld door de stommiteiten van Diego Maradona, ver dween Argentinië gister avond van het YVK-podi- um. De finalist van het we reldkampioenschap in Ita lië was, zoals velen al vreesden, zonder zijn gro te, op doping betrapte ve dette, niet bij machte de tweede ronde te overleven. Roemenië, dat de Argentij nen met 3-2 versloeg, mag zondag in San Francisco met Zweden gaan uitvech ten wie mag doorstoten naar de halve finale. LOS ANGELES MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER De Zuidamerikanen mogen zich na dit weekeinde, dat werd beheerst door de moord op de Colombiaanse international Escobar en de naweeën van Maradona's dopinggebruik, an dermaal gaan bezinnen op hun reputatie. Die is voor de zoveel ste keer in de geschiedenis van het voetbal te grabbel gegooid. Drugs, omkopingen, moordpar tijen op scheidsrechters of spe lers en schandalige schoppartij- en in interlands bepaalden in de jaren zeventig en tachtig het gezicht van de meeste Zuidamerikaanse voetballan den. Na de afgang van eerst Co lombia, met aansluitend de dood van Escobar, en vervol gens de uitschakeling van Ar gentinië is er weinig reden meer om te zeggen dat de barre tij den voorbij zijn. Voor de organisatoren van het WK en de miljoenen Ameri kanen aan de Westkust van de Verenigde Staten, waar straks ook de finale wordt gehouden, was het in zekere zin al een klap om gisteren een Argentijns elftal te zien zonder z'n grootste ster ren. Want behalve Diego Mara dona, aanwezig als commenta tor in de Rose Bowl, ontbrak bij de Zuidamerikanen ook de an dere 'doping/drugs-klant', Claudio Cannigia. Zij het dat de laatste niet door de FIFA maar door een blessure aan de kant werd gehouden tegen de Roe- Toch zat de Rose Bowl weer tot de nok toe gevuld met wild- enthousiaste Amerikanen, Mexicanen, enkele duizenden Argentijnen en hier en daar wat Roemenen. Die menigte kreeg ondanks de afwezigheid van Maradona en Cannigia een bril jante wedstrijd voorgeschoteld. Argentinië-Roemenië was door het moordende tempo en de tientallen fraaie aanvallen mis schien wel de meest aantrekke lijke en sensationele wedstrijd van dit WK. Hoe belangrijk het bezit van een topspeler is, maakte Gheorghe Hagi de Argentijnen nog eens duidelijk. De 32-jarige Roemeen was volgens de zoge naamde kenners al lang afge schreven, maar bloeide tijdens de eerste ronde van het WK weer helemaal op. Hagi was de grote man geweest tegen de Co lombianen, de inspirator van zijn ploeg in het duel met de Amerikanen en steeg tegen Ar gentinië opnieuw tot grote hoogte. Hij had een groot aan deel in de Roemeense produktie door zelf een keer te scoren en aanvaller Ille Dumitrescu bij de tweede goal de bal op een pre senteerblaadje aan te bieden. Dumitrescu opende al in de elfde minuut de score, toen hij met een vrije trap vanaf de lin kerflank de Argentijnse keeper Luis Islas voor schut zette. Islas, die totaal verkeerd stond opge steld en daardoor de bal mach teloos in de bovenhoek zag zei len, mag zich aansluiten in de lange rij blunderende keepers in Amerika. De fout van Islas werd drie minuten later al weer her steld door Gabriel Batistuta, die na een fraaie passeerbeweging tegen de vlakte werd geworpen door verdediger Daniël Prodan en vervolgens vanaf de penalty stip zelf raak schoot. Nu was in de eerste ronde al duidelijk geworden dat niet Maradona maar Gabriel Ba tistuta de beste speler in de Ar gentijnse ploeg is. De langhari ge aanvaller, die zijn formidabe le techniek en souplesse kop pelde aan zijn scorend vermo gen, ging samen met Fernando Redondo veelvuldig op avon tuur en stond aan de basis van menige Argentijnse aanval. Ba tistuta miste evenwel het genie en de gave om, zoals Maradona dat altijd kon, zijn ploeg op sleeptouw te nemen. „De aanwezigheid van Mara dona", sprak de Argentijnse bondscoach Alfonso Basile za terdagmiddag nog op het trai ningsveld in Beverly Hills, „heeft een psychologische uit werking op de tegenstander. Hij domineerde op een indrukwek kende manier in de eerste twee wedstrijden van Argentinië op dit WK. Batistuta is een man van acties, maar geen man op wie de hele ploeg kan leunen. Met Maradona in de ploeg scoorden we in de eerste twee wedstrijden zes keer..." Basile had na de affaire Mara dona de voorbije dagen zijn handen vol aan het (mentaal) oplappen van zijn spelers. De Argentijnse coach vreesde dat de mentale gevolgen van de hectische taferelen rond Mara dona niet meer te overzien zou den zijn. Wat dat betreft verras te zijn ploeg hem tegen de Roe menen nog aangenaam, al ont brak de kracht om twee keer een achterstand tegen Hagi en de zijnen weg te werken. Want Ille Dumitrescu bracht Diego Maradona heeft in een interview met de Argentijnse krant Clarin toegegeven fout te zijn geweest. Hij verklaar de op aanraden van zijn per soonlijke diëtist Daniel Cerri- ni een mengsel van pillen te hebben geslikt als remedie tegen een verkoudheid. „Da niël en ik hebben ons ver gist", aldus Maradona. De Argentijn reageerde po sitief op de dopingcontrole na de wedstrijd Argentinië - Nigeria van vorige week za terdag. De FIFA sloot hem van de rest van het toernooi uit. „We zijn vergeten de teamarts hierover in te lich- Maradona (33) keerde na de turbulente gebeurtenissen terug naar vrouw en twee dochters in een scherp be waakt hotel in New Hampshire. Voorlopig blijft hij in de VS. Hij heeft toege zegd als tv-commentator op te treden, gesteund door de FIFA die hem van een pers accreditatie voorzag. „Ik heb alleen maar een middeltje genomen dat overal over de toonbank te krijgen is. Net als iemand met hoofdpijn die een aspirientje slikt. Duizen den voetballers doen dat. Niks bijzonders. Oké. ik ben fout geweest. Maar dat had me zeker niet zo zwaar aan gerekend hoeven te worden. Alleen omdat ik toevallig Ma radona ben. blaast iedereen het allemaal op." Maradona, die twee keer eerder afscheid nam als voet baller, zei dat het wat hem betreft nu echt over en slui ten is. „Voetbal is voor mij voor eens en altijd gedaan. Ik ben nu een oud-speler. Ik kwam terug op mijn vierde toernooi om de wereldtitel mee te maken. Ik heb me erg ingespannen, maar het is slecht afgelopen. Nu uil ik al le tijd die ik heb aan mijn ge zin wijden." „Wat me het meeste stoort, is het feit dat mij de laatste grote sportdroom van mijn leven ruw is ontnomen. Ik wilde met Argentinië de wereldtitel veroveren. En de speler zijn met de meeste WK-vvedstrijden achter mijn naam." Maradona stond op het punt een record te bre ken. Meespelen in het laatste groepsduel tegen Bulgarije zou zijn 22ste WK-duel heb ben betekend. „Ik heb geen doping nodig om goed te kunnen voetbal len. Ik voel me als in mijn beste jaren. Ik dribbelde soms zelfs de sterke en snelle Nigerianen voorbij." Mara dona voegde er aan toe in 1991 zonder tegensputteren zijn schorsing van vijftien maanden wegens het ge bruik van cocaïne te hebben aanvaard. „Iedereen weet dat dat een heel andere zaak was. Maar wat hier nu is ge beurd. is onrechtvaardig. Ik heb een foutje gemaakt en ze laten me daarvoor een hele hoge prijs betalen." na de goal van Batistuta voor de pauze Roemenië al weer aan de leiding, toen hij een listige voor zet van Gheorghe Hagi langs Luis Islas in de korte hoek prik te. Via Abel Balbo kwamen de zwoegende Argentijnen welis waar terug tot 3-2, maar daarna kon niemand de Roemeense doelman Florian Pruneau, die met kunst en vliegwerk over eind bleef, meer passeren. Daardoor kon een Ameri kaanse fan na het laatste fluit signaal met satanisch genoegen een groot spandoek uitrollen, met daarop de tekst: 'Bye Diego, bye Argentina'. ARGENTINIË: Islas; Caceres; Sensini (62. Medina Bello), Ruggeri, Chamot; Balbo, Redondo. Basualdo, Simeone; Batistuta, Onega. ROEMENIË: Prunea; Belodedici; Pelre- scu, Prodan. Mihali, Selymes; Muntea- nu, I.upescu, Popescu, Hagi (85. Gal ea); Dumitrescu (88. Papura). BARCELONA GPD De beste stuurlui staan altijd aan wal en dat geldt ook voor trainers. De meesten van hen ondergingen de eerste twee weken van het WK als 'leuk', 'doelpuntrijk' of 'verfris send'. Johan Cruijff echter is in zijn dage lijkse column voor het Barcelonese dagblad El Periodico van mening, dat de eerste ron de 'teleurstellend' is geweest: „De eerste fa se van het WK heeft mij op elk niveau ont goocheld. Er zijn maar een paar landen ge weest, die een acceptabel spelniveau heb ben laten zien en er zijn nauwelijks spelers die er boven uit steken. Daarom ben ik van mening dat dit WK tot nu toe minder kwali teit heeft dan het vorige in Italië. De mening van het 'orakel van beton dorp' heeft zelfs de redactie van El Periodi co enigszins in verlegenheid gebracht. Want in de aanhef noemde de krant de opmer kingen van Cruijff voor alle zekerheid 'op vallend verrassend'. De Nederlandse trainer van FC Barcelona zegt dan ook niets over allerlei positieve zaken, zoals de vele doel punten die er zijn gevallen, het feit dat de scheidsrechters veel adequater optreden dan voorheen, het aardige spel van landen als Saudi-Arabië, Zwitserland, Nigeria en de VS in de voorronde en de grote aandacht die het WK tegen veler verwachting in de VS zelf trekt. Volgens Cruijff zijn er maar twee landen die in de voorronde aan de verwachtingen hebben voldaan: Brazilië en Argentinië. Maar hij betwijfelt of deze twee Latijnsame- rikaanse landen de finale zullen halen: Bra zilië is te zeer afhankelijk van Romario en Argentinië krijgt zonder twijfel een terug slag door de schorsing van Maradona we gens het gebruik van doping. Op dat laatste punt werd Cruijff gisteravond in het gelijk gesteld. Duitsland heeft evenmin indruk op de Verlosser van Catalonië' gemaakt, maar tussen de regels door laat hij merken, dat de wereldkampioen van 1990 toch weer over de beste papieren beschikt. Het spel van Nederland en Italië noemt Cruijff ook al teleurstellend, terwijl hij beween, dat het Spaanse elftal hem 'noch verrast heeft of te gengevallen is': ze doen wat ze kunnen en niets meer. Als grootste afgang noemt Cruijff Colombia, het land dat hij zelf voor het WK tot grote favoriet had bestempeld, maar dat de voorronde niet is doorgeko men. Spraakmakende spelers heeft Cruijff evenmin gezien, al krijgen Romario, Salen- ko en Klinsmann een positieve vermelding, in tegenstelling tot Roberto Baggio. „Maai de kwalificatie briljant is op geen van de spelers, die tot nu hebben gespeeld, van toepassing", aldus Cruijff.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17