94 Zwitsers verdoofd zonder Sutter Si A 'Paratraining' WK-Voetbal MAANDAG 4 JUL11994 Geen effect Ze kondigden het aan als een revolutionaire maatregel. De edele grijsaards van de FIFA, waarvan de meesten Pim Mu iier nog hebben zien voetbal len. zouden het voetbal wel eens even wat aantrekkelijker maken voor het grote publiek. Drie punten voor een over winning in plaats van twee. je moet er maar op komen. Het conservatieve bolwerk, dat gemiddeld om de vijftig jaar de spelregels aanpast, zag het helemaal voor zich. Twee ploegen die tot de laatste mi nuut zouden strijden voor de overwinning. Het verschil tus sen een gelijkspel en een winstpartij zou tenslotte twee punten bedragen. Maar. wat blijkt. Als we alle eindstanden van de zes voor ronde-groepen op een rij zet ten. heeft de nieuwe punten- regel totaal geen effect gesor teerd. Als een zege op de ge bruikelijke manier gehono reerd zou worden, dus met twee punten, zou dat precies dezelfde eindstanden opgele verd hebben. Met precies de zelfde winnaars en precies dezelfde afvallers. Tel uit je winst. Winter twijfelt Aron Winter zal voorlopig niet beslissen of hij een nieuw, verbeterd contract bij Lazio Roma zal ondertekenen. Hij heeft van de club uit Rome. waar hij nog voor twee sei zoenen een verbintenis heeft, een bod voor een nog langere periode gehad. „Ze willen m'n contract openbreken zei Winter in Lake Nona. „Ik heb op dit moment geen haast maar ik vond het wel leuk om te horen dat ze zo blij met me zijn." De middenvelder van Oranje heeft al twee jaar Lazio Roma achter de rug. Het afgelopen seizoen miste hij niet één wedstrijd voor de club uit de hoofdstad van Italië. Dallas nog heter Bij winst op Ierland is Dallas de volgende pleisterplaats voor Oranje. Toch zal in dat geval de selectie nog zeker twee dagen blijven hangen op Lake Nona, al een week of twee het toevluchtsoord in Orlando. „In Dallas is het nog warmer", gaf Advocaat op als reden. Dat kan wat worden. „We hebben lang geprobeerd de problemen rond de hitte naar de achtergrond te ver dringen, maar het is ver- schrikkelijk moeilijk hier te spelen. We treffen het niet. Orlando en Dallas zijn de ste den met de beroerdste tem peraturen." Balbao: record Marcello Balbao kan van avond in San Francisco re cord-international van de Verenigde Staten worden. De 35-jarige verdediger speelde 93 keer voor het nationale team, evenveel als recordhou der Bruce Murray die niet voor het WK in eigen land werd geselecteerd. Sanchez wil meer Hugo Sanchez neemt niet langer genoegen met zijn bij rol in de Mexicaanse selectie. De 35-jarige aanvaller eist voor het duel met Bulgarije, morgen in New York. een ba sisplaats. „Ik ben honderd procent fit en voel me nog te goed voor de reservebank", stelde de voormalige top schutter van Real Madrid. „Ik wil onvoorwaardelijk spelen en ertoe bijdragen dat Mexico in de kwartfinales komt." Bondscoach Baron laat zich door de oude meester niet gek maken. ..Hugo heeft zijn kans gehad, maar niet gegre pen". liet de trainer weten. Sanchez was na de eerste groepswedstrijd tegen Noor wegen (0-1) uit het elftal ver bannen. Brazilië lakoniek De Braziliaanse teamleiding en selectie reageren lakoniek op de felle kritiek die na de te leurstellende remise (1-1) te gen Zweden in eigen land los barstte. Nadat de Braziliaanse president Franco een oproep had gedaan om wijzigingen in het elftal aan te brengen, sprak middenvelder Dunga fijntjes: „Als hij eerst in zijn regering enkele veranderin gen toepast, willen we erover denken..." "We hebben met dit team toch wat los weten te maken washington gert v De verdovende spuit in zijn gebroken teen leverde in de verste verte niet het gewenste resultaat op. Alain Sutter had er alles voor over om met Zwitserland zaterdagavond in Washington aan te treden tegen Spanje. Maar in de warming-up kreeg de middenvelder al in de gaten dat hij voor een kansloze missie streed. moed hem helemaal in de schoenen zonk toen Spanje in de vijftiende minuut de leiding nam door een treffer van Hier- ro. „Dat was eigenlijk al het breekpunt. Wie het eerste scoort in dit soort wedstrijden, kan er bijna zeker van zijn dat hij als winnaar van het veld stapt. Dat is dus gebeurd." Na rust probeerde Zwitser land nog één keer met de moed der wanhoop de gelijkmaker te forceren. Maar doelman Andoni Zubizarreta vormde een te groot obstakel. De bij Barcelona weggestuurde doelman werd door bondscoach Javier Cle mente na afloop bijna de hemel ingeprezen. Zijn zwakke uit trappen en zijn matige activitei ten in de lucht werden door Clemente maar niet aangestipt. „Iedereen heeft vandaag kun nen zien dat Zubizarreta nog steeds een uitstekende keeper is. Het zou aardig zijn als de Spaanse kranten eens een en quête onder hun lezers zouden houden om uit te zoeken wie in hun ogen de beste doelman van Spanje is. Ik weet het antwoord wel: Zubizarreta." Een kwartier voor tijd was spits Luis Henrique verant woordelijk voor de definitieve uitschakeling van Zwitserland. De aanvaller van Real Madrid kreeg verrassend de voorkeur boven Julio Salinas, normaal ge sproken met afstand de onbe twiste oogappel van Javier Cle mente. Maar de bondscoach maakte niet al te veel woorden vuil aan de aflossing van de wacht in de punt van de aanval. „Luis Henrique is een goed al ternatief. Deze wedstrijd leek me niet zo geschikt voor Sali nas. Hij komt in de kwartfinales misschien wel weer aan de beurt als we tegen Italië of Nige ria moeten spelen. Dat moet ie dereen maar evenq'es afwach- gpd-verslaggever De pijn in zijn voet was en bleef niet te harden. Sutter moest zich noodgedwongen op het al lerlaatste moment laten vervan gen door Thomas Bickei. En dat was volgens bondscoach Roy Hodgson één van de belangrijk ste oorzaken voor de kansloze 0-3 nederlaag die zijn ploeg in de tweede ronde tegen Spanje leed. „We misten onze sterspe ler en konden dat verlies niet opvangen." Diep in zijn hart had Hodgson er al rekening mee ge houden, dat Alain Sutter niet in staat zou zijn om te spelen in het RFK Stadium. De midden velder kon de hele week niet trainen, liep zelfs op krukken rond in het spelershotel van de Zwitsers. Thomas Bickei. de be oogde vervanger van Sutter, speelde ook in elk trainingspar tijtje op de positie van de nieu we aanwinst van Bayern Mün- chen. Dat deed Hodgson uit voorzorg, hoewel hij er een half uur voor het begin van de wed strijd nog steeds vanuit ging dat Sutter met een verdoving wel inzetbaar zou zijn. „Onze dokter had mij verze kerd dat die spuit zeker zou werken. Het was volgens hem ook niet onverantwoord om Sutter te laten spelen. Maar in de warming-up zag ik de bui al heel snel hangen. Sutter kon niet eens normaal lopen. Daar om had het geen enkele zin om hem op te stellen. Zijn carrière is nog lang niet afgelopen en je kunt iemand tegen beter weten in niet zijn gezondheid op het spel laten zetten. Maar we heb ben hem tegen Spanje wel ver schrikkelijk gemist. Dat lijkt me duidelijk." Zonder Alain Sutter verloor Zwitserland de slag op het mid denveld. Niet op punten, maar met afstand. Geen creativiteit en geen dynamiek. De Spaanse verdedigers hadden niets te vre zen van de lange halen, die steeds in de richting van de twee spitsen Stephane Cha- puisat en Adrian Knup werden afgevuurd. En aanvoerder Alain Geiger gaf eerlijk toe dat de Vanaf de penaltystip schoot invaller Aitor Beguiristain Span je in de slotfase naar de te hoog uitgevallen 3-0 overwinning. De Nederlandse arbiter Mario van der Ende, die keurig verdeeld over beide partijen in totaal acht gele kaarten uitdeelde, be strafte een overtreding van De Spanjaard Hierro komt dit keer tekort tegenover doelman Pascolo en verdediger Geiger van Zwitserland. Luttele ogenblikken later bracht Hierro zijn ploeg wel aan de leiding. foto ri doelman Marco Pascolo op de doorgebroken Albert Ferrer. Een zware straf, hoewel de buiteling van Ferrer een hoge amuse mentswaarde had. De Zwitsers namen in Was hington met opgeheven hoofd afscheid van hun eerste WK sinds 1966. Bondscoach Roy Hodgson: „We waren al dik te vreden dat we erbij mochten zijn. Het halen van de tweede ronde was ook een mooi hoog tepunt. En ik heb begrepen dat de mensen in Zwitserland heel enthousiast op onze prestaties hebben gereageerd. Dat doet me goed. We hebben met dit team toch wat los weten te ma ken en dat is misschien wel on ze grootste overwinning van dit WK." SPANJE: Zubizarreta. Ferrer. Alkorta, Nadal, Abelardo. Camarasa; Goi- coechea (61 Beguiristain). Bakero. Hierro (75. Otero), Sergi; Luis Enrique ZWITSERLAND: Pascolo; Hottiger. Geiger Herr. Quentin (59 Studer); Ohrel (73. Subiat), Sforza, Bregy, Bic kei; Knup, Chapuisat. WKopTV o- (J) herhaling ©s~« ©v<,oH,tscH O reportage 0 eerder opgi wedstrijd maandag 4 juli NED 1 NED 2 NED 3 BRT 2 EURO SPORT 1 wedstrijden NEDERLAND IERLAND 17.25 o© 17 45 GO 1730 GO BRAZILIË VERENIGDE STATEN 21.25 O 21 15 GO 21.00 GO 1 nieuws 1 WK-JOURNAAL 21.00 O WK-HOOGTEPUNTEN 23.30 dinsdag 5 juli I wedstrijden NEDERLAND IERLAND 11.25 0 08 00 BRAZILIË VERENIGDE STATEN 13,45 O 08.00 NIGERIA ITALIË 18.55 O 18 45 GO 18.30 GO MEXICO BULGARUE 22 25 O 22 15 GO 22.00 GO DIE 2 IN DE USA 21 35 O WK-JOURNAAL 22.00 O 07.00 Q© 07.00 O 11.00 O WK-HOOGTEPUNTEN 00 30 1 ÉL m 1 l?ï! El sur at «mT gt! 2» c ai| g! Si W' 0 Roemenië - Argentinië 13-2 j 3 juli 22 30 l jur los angeles 0 Saudi-Arabië - Zweden 11 -31 3 juli 19.00 l jur dallas gj) Nederland-lerland j 4 juli 18.00 l iur orlando Brazilië - Ver. Staten j j 4 juli 21.30 l iur san francisco Nigeria - Italië 5 juli 19 00 l iur boston Spanje - Zwitserland 13-0 j 2 juli 22 30 l IUr washington Mexico - Bulgarije |- 5 juli 22 30 l iur new york Q Duitsland - België |3"2l 2 juli 19.00 u iur chicago Roemenië - Zweden 10 juli .00 uur san francisco innaar van 3 winnaar van 4 Spanje 9 juli 18.00 u 10 juli 21.30 l _U los angeles Zo, de sprong is ge lukt. De parachutespringer kan weer op huis aan. Dat lijkt het verhaal bij bovenstaande foto. De werkelijkheid is anders. In het ka der van de revolutionaire Ameri kaanse trainingsmethodes werkt Claudio Reyna hier zijn rondjes af op het veld van Mission Viejo. De parachute is bedoeld om zijn ge blesseerde rechter-hamstring ex tra te belasten. De middenvelder doet er alles aan om fit te zijn voor de belangrijkste wedstrijd uit de voetbalhistorie van de Verenig de Staten, vanavond tegen Brazi lië. De winnaar van deze wedstrijd treft in de kwartfinale de winnaar van Nederland-lerland. Volgens Alexi Lalas, de kleurrijke verdedi ger van het Amerikaanse team, heeft zijn ploeg een goede kans favoriet Brazilië te verslaan. „Ik geef ons honderd procent kans om te winnen. Brazilië ook trou wens..." foto Af SCOREBORD 90 Albert 3-2. Scheidsrechter 'ger (Zwi) Toeschouwers 63 117 r, Wagner (Dui). Albert (Bel) 52.000 hea, Fer- Camarasa, Bakero (Spa). Hottiger, Studer, 0-1. 51 K Andersson 0-2, 85 ïen.e 2-3 (1-2). istuta 1-1 (straf- >7 Hagi 1-3, 75. i°a)MBSregy0<Sut- I, Embe, Omam- GELE KAARTEN tiger, Studer, Subiat Pascolo (Zwi), h Redondo, Chamot, Caceres (Arg). Hagi.Sely Een spelletje? Het is maar een spe, let je. Tweeën twil mannen die acli te een bal aanrennen en proberen die in een doel te krijgen. Leuk om te doen, leuk om te zien. is amusement, en geeft je de kans om even afstand te nen van de sores van alle dag. Niet Het WK voetbal in Amerika i. daar geen uitzondering op. To nog toe de ene leuke wedstrijd na de andere, volgepakte tribu nes. fantastische doelpunten, mooi weer en veel verrassingel Zelfs de meest sceptische Amer kanen lijken voetbal als kijk- sport te hebben ontdekt. Er hebben zich geen incidenter voorgedaan. De vrees van de Amerikanen voor Europese hooligans die de tribunes zoi den afbreken en steden op stelten zouden zetten, is niet In waarheid. De buitenlandse sip porters feesten en genieten i hun idolen, het weer èn de Sta tes. Maar dan is er Diego Maradoi die ongeoorloofde middelen zo hebben gebruikt, en staat een heel volk op zijn achterste benen. De Argentijnen hebben het over een complot, ovei tere machten die hen over van hun nationale held ei willen leren. De wereld spant samen tegen Argentinië, heet het. De ee een trots volk is gekrenkt. Maai Diego heeft nog geluk. Zijn volt staat achter hem. Was Andres i Escobar ook maar zo'n volkshei geweest. Maar hij had de pech I om de bal in zijn eigen doel te I werken. Ongelukje. Maar het voetbalonbetekenend Amerika won en Colombia, fa voriet voor de titel, lag eruit. Ook hier werd de trots van een volk gekrenkt. WK-succes had - moeten zorgen dat Colombia hl nieuws eens haalde vanwege ieI anders dan cocaïne, politieke moorden en drugsbaronnen. 1 Andres Escobar stond die natio* nale rehabilitatie in de weg. Eit niemand anders kon de schuld krijgen. En daarom is hij nu dood. Neergemaaid door een of hol geslagen fan. Of door onder wereldfiguren die miljoenen hadden gewed op een Colom- i biaanse zege? Wat maakt het ook uit. Voetbal is voor tallozen op deze wereld niet alleen amusement.- Het is een expressie van hun nd tionale trots, een middel om lui eergevoel te strelen, om mimiek waardigheidscomplexen af te werpen, om veelgeld te verdie nen of om zich af te zetten tegei ingebeelde vijanden. In 1969 leidde een voetbalwed? strijd tussen Honduras en El Sd vador tot oorlog. In Brazilië werd ooit een scheidsrechter doodgeschoten, omdat hij ver-1 keerd gefloten zou hebben. Meerdere Colombiaanse spelers werden vorige week, na het ver lies tegen de VS, met de dood bi dreigd. Voetbalwaanzin uit zich niet a leen op de tribunes. Even leek het dat deze wereldkampioen schappen de 'schoonste' uit de geschiedenis zouden worden. Maar overspannen verwachtin gen en een waanzinnige hébbei aan die illusie helaas een einde gemaakt. Een spelletje zei Hans de Bruijn is onze cc pondent in de VS. WK-UITSLAGEN eerste ronde Ver. Staten - Zwitserland Colombia - Roemenië Roemenië - Zwitserland Ver. Staten - Colombia Ver. Staten - Roemenië Zwitserland - Colombia 0-2 Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0 Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 Brazilië - Zweden Duitsland - Bolivia Spanje - Zuid-Korea Duitsland - Spanje Zuid-Korea - Bolivia Bolivia - Spanje Duitsland - Zuid-Korea Argentinië - Griekenland 4-0I Nigeria - Bulgarije 3-0I Argentinië - Nigeria 2-1 Bulgarije - Griekenland 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 Italië - Ierland O-'l Noorwegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland 2-1 Ierland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16