Sport Advocaat speelt blufpoker Politieagent richt ravage aan in eerste massasprint Bataven ook zonder gewonde La Lau naar estafettewinst Gunstige loting voor Grasshoppers .JMAANDAG 4 JULI 1994 Oranje vanavond 'gewoon' met drie spitsen Voor de eerste keer gooide Dick Advocaat de deuren wa genwijd open. Bij de training zaterdag in de Citrus Bowl en gistermorgen op Lake Nona, al drie weken de deca dente pleisterplaats van Oranje. Het gebeurde willens en willens. Dat eigenwijze pennevolk moest nu maar eens met eigen ogen zien hoe een speelwijze zonder vleugel spitsen zou uitpakken. Advocaat kende de uitkomst al te voren, zei hij een dag later met een grimas op het ge zicht. ,,Als je zo wilt spelen, had ik andere spelers moeten selecteren." De spelers geloofden hem. orlando albert geesing gpd-verslaggever Het oefenpartijtje in de Citrus Bowl, dat moet gezegd, was geen succes. 'Dit is de eerste goede actie', schreeuwde Advo caat na 25 minuten training vanaf de kant, nadat Wim Jonk net buiten het strafschopgebied een schietkans had gekregen. Daar zou het bij blijven. Zoals wel vaker wonnen de reserves met 2-0 en verliet Advocaat met pretoogjes het stadion. 'Hebben jullie het nou gezien?'. Hij zei het niet, maar hij moet het wel gedacht hebben. „Nederland heeft matige vleugelspelers en - een slechte verdediging", spiek te Liam Brady, de Ierse sterspe ler van weleer, voor Jack Charl- -i De volgende ochtend gaat de ^pfcl zon verscholen achter de wol ken. Het is een stuk minder r het i: tofe r geen zuurstof in de lucht zit. Binnen de kortste keren loopt je het zweet van het voorhoofd. Het gros van de spelers komt aan- scheuren in een golfkarretje, Frank Rijkaard, Dennis Berg kamp en Mare Overmars doen op het z'n Hollands, op de fiets. „We doen niet geheimzinnig en bereiden ons net zo voor als de Ieren. Open en vrijblijvend", verklaart Dick Advocaat de op merkelijke ommezwaai. In en buiten het veld. Dus zit er een addertje onder het gras. De verdeling van de hesjes roept al snel vraagtekens op. Bij de pers en de spelers, die niet beter wisten of de bondscoach was overstag gegaan. Maar be halve bij Dick Advocaat. Vrijdag en zaterdag experimenteerde hij nog met twee spitsen, nu blijken het er ineens weer drie Jongste scheidsrechter leidt vanavond Nederland - Ierland los angeles afp Het Nederlands elftal krijgt vanavond tegen Ierland te ma ken met de pas 34-jarige Deense scheidsrechter Peter Mikkelsen. Mikkelsen is de jongste scheidsrechter bij het WK in Amerika. Eerder leidde hij de wedstrijden Spanje - Zuid-Korea (2-2) en Zwitser land - Colombia (0-2). De le raar krijgt langs de lijn assis tentie van Gordon Dunster (Aus), Eugene Brazzale (Aus) en reserve-arbiter Fabio Bal das (Ita). De resterende wedstrijden in de achtste finales zijn als volgt verdeeld: Brazilië - Vere nigde Staten (Quiniou, Fra), Nigeria - Italië (Brizio Carter, Mex) en Mexico - Bulgarije (Jamal Al-Sharif, Syr). te zijn. Het pokerspel van de bondscoach krijgt iets cynisch. Het heeft er alle schijn van dat hij nooit serieus van plan is ge weest het concept rigoureus aan te passen en dat hij het pro beersel met twee spitsen heeft willen aangrijpen om de scepti ci de mond te snoeren. 'Je hebt de ploeg dus heel bewust laten verzuipen?'. Advocaat geeft geen antwoord, de brede grijns op zijn gezicht spreekt voor zich. Hij wil bij dit WK voor eens en altijd verlost zijn van de dis cussie of Oranje onder deze ex treme omstandigheden niet be ter uit de verf komt zonder vleu gelspitsen. „Daar is een training toch voor", reageert hij ietwat geprikkeld. „Je kunt een sys teem waarin je twee jaar hebt gespeeld", gaat hij serieus op het thema in, „niet in twee da gen veranderen. Dat gaat ten koste van de automatismen en de passes. De spitsen lopen bo vendien te dicht tegen elkaar aan." Wim Jonk knikt begrij pend. „Ik moet de ballen kwijt kunnen. Dat lukte gisteren niet, dat heeft iedereen kunnen zien. Ach, elke speler heeft zo z'n ei gen ideeën over hoe we moeten spelen. Het gaat erom wat het beste voor elftal is. Dat telt." Maar heeft Advocaat nu gelijk of ongelijk? Het mooiste in voetbal is het spel over de vleu Spitsuur in de Citrus Bowl. Ronald Koeman en Rob Witschge kijken op hun gemak naar de spurtende leren. gels. Maar dan moet je wel de spelers hebben die dat kunnen uitvoeren en die in vorm zijn. Over die spelers beschikt het Nederlands elftal, maar het ver velende is dat Roy, Overmars en Taument tot nu toe ver onder de maat bleven. „Maar we wa ren wel steeds 65 tot 70 minu ten in balbezit en het positie spel is nog steeds goed", verde digt Advocaat zich. Daar koop je alleen weinig voor als het ren dement bijna nihil is. „Het ont breekt aan de voortzetting", geeft hij toe. Het middenveld kwam daar door onder druk en er vielen grote gaten in de verdediging. „Daar gaan we nu iets aan doen door er een vierde verdediger bij te zetten." Meer water bij de wijn doet hij niet. De spelers zijn daar volgens de bonds coach heel reeël in. „Al voor het toernooi begon, heeft Rijkaard aangegeven dat hij een voor stander is van een 4-4-2 sys teem. Net als Wouters. Maar dat lukt niet in twee of drie dagen, dat wist ik tevoren", zegt Advo caat. „Vraag maar eens bij Milan hoe lang het geduurd heeft voor ze daar de zaak goed op de rails hadden staan. Wij hebben altijd gespeeld met drie verdedigers. Dat is altijd goed gegaan, maar nu loopt het niet. Door welke omstandigheden ook." Jack Charlton moet spontaan de hik krijgen van de discussie rond de speelwijze van Oranje. De ongecompliceerde coach van de Ieren speelt altijd en overal hetzelfde. De bal moet in het netje, zo simpel is dat voor de Engelsman. En wees eerlijk, succes kan hem niet worden ontzegd. Vier jaar geleden in Italië moest hij met elf simpele en hardwerkende voetballers pas in de kwartfinales het loodje leggen tegen de Italianen. Dank zij een buitenspeldoelpunt van Wim Kieft lukte het Oranje twee jaar eerder bij het EK in Duits land pas in de slotfase om de Ie ren van zich af te schudden. Ook toen gaf de kwaliteit niet de doorslag. Ondanks de aan wezigheid van Ruud Gullit en Marco van Basten, die bij dat toernooi in een bloedvorm stak. Nu is alle hoop gevestigd op Dennis Bergkamp. De spits van Inter Milaan had een fors aan deel in de winst op Marokko en speelde een goede tweede helft tegen België, maar de echte Bergkamp hebben de Amerika nen nog niet gezien. Als dat vanavond niet het geval is, ziet het er voor Oranje donker uit. Dit Nederlands elftal is zo sterk afhankelijk van een paar bril jante ingevingen van Bergkamp dat hij het verschil kan uitma ken tussen Dallas of Amster dam. medewerker Met Kamiel Maase als on genaakbare slotloper pakte de 4 x 1500-ploeg van De Bataven gisteren de gouden plak bij de Nederlandse estafettekam pioenschappen in Apeldoorn. Ze moesten dit doen zonder pechvogel Joost la Lau, bij wie zaterdag op de 4x800 meter een spike werd uitgetrapt. In een poging de race op een blote voet alsnog te winnen, ver wondde La Lau zich ernstig. De vrouwenploeg van AV HoUand greep een verrassende zilveren medaille op de 4 x 800 meter. Geen twee gouden plakken rijker, maar een volledig ontvel de voorvoet. Voor Joost la Lau werd het weekeinde van het NK-estafette een domper op een goed verlopend seizoen. De Leidse atleet liep bijna letterlijk spitsroeden. „We lagen in een goede positie. De eerste meters werd ik op mijn hiel getrapt, zo dat mijn spike half op mijn voet zat. Toen ik hem probeerde aan te stampen, vloog hij er hele maal af. Ik voelde dat we kon den winnen en liep dus maar door. Tot op 500 meter, ik kon .echt niet door van de pijn. Ik voelde de vellen aan mijn voet hangen." Op het gloeiend hete tartan brandde bij La Lau alle huid en eelt van de rechtervoorvoet en van enkele tenen weg. „De dok ter vroeg al hoe ik zo had kun nen doorlopen. Maar je wilt voor de club niet opgeven," ver klaart de doorzetter. „Het is vooral zonde, want we hadden goud kunnen halen." La Lau loopt naar alle waar schijnlijkheid ook de nationale kampioenschappen over twee weken in Assen mis. „De dokter zegt dat het nog zeker twee we ken duurt voor ik weer kan lo pen. Maar ik zeg nooit nooit, we moeten kijken hoe snel het ge neest. Ik hoop na volgend week einde de training op te pakken," aldus de hardleerse La Lau. Na de verloren gegane 4 x 800 bleef voor De Bataven alleen de 4 x 1500 over om eremetaal te halen. Mark van Bel verving clubgenoot La Lau in de eerste ploeg. Vijf, zes ploegen bleven twee etappes lang dicht bij el kaar, met Bataven I en II op kop. Het derde part probeerde Jeffrey Impens van Sprint Breda een gat te slaan, maar Michel Versteegen liet zich niet verras sen. Vlak na Impens wisselde Versteegen (tijd 3.53) op sloüo- per Kamiel Maase. Maase liet de iopers van Sprint en Hellas Utrecht het werk doen en de marreerde een ronde voor het eind. Met een tussentijd van 3.48, gelijk aan zijn snelste tijd ooit, sloeg de Leidse student een gat van ruim drie seconden. De vrouwenploeg van AV Holland won het Leidse onder onsje met De Bataven door in sterke taktische zet Bianca Ver mond op te stellen als tweede loopster. Na een goed begin van marathonloopster Rita Langen- dijk, die een verrassende 2.24 realiseerde, pakte AV Holland de leiding via een snelle tijd van 2.16.5 van Vermond. Voor de winst was de voorsprong niet genoeg, want het Gemertse GAC bleek te sterk. Wel was de voorsprong op De Bataven ge slagen, zodat Langendijk, Ver mond, Annemarie van Leeu wen, Van Loon met een clubre cord van 9.41,58 het zilver kon den afhalen. Het brons resteer de voor Vera van Venetiën (2.25), Mireille van Poppel (2.32), Astrid van Velden (2.24) en Saskia Engels (2.19). Voor Vermond worden de ko mende weken van groot belang. Afgelopen week verdiende ze op de 400 meter de uitzending naar een interland voor 20-22 jarigen in het Belgische Oorde- gem. Indien ze bij het Neder lands kampioenschap weer bij de eerste vier in die leeftijdsca tegorie eindigt, krijgt dat eind juli een vervolg met de uitzen ding naar internationale wed strijden in Noorwegen. Muntz wint in Zwitserland Een week na zijn zege in het Nedcar Nationaal Open heeft golfer Rolf Muntz opnieuw een toernooi gewonnen. De 25-jarige Brabander was de sterkste in het met 200.000 gulden gedoteerde Neucha- tel Open/Trophee SBS, een wedstrijd van de Europese Challenge Tour, een niveau lager dan de grote PGA Euro pean Tour. Op de par-70 baan van de Golfclub Neuchatel werkte Muntz de drie ronden af in 199 slagen (67-67-65). Hij kwam daarmee uit op elf on der par. De Nederlander had een slag voorsprong op de Britten Briggs, Talbot en de Zweed Westermark. Laatst genoemde was leider na twee dagen. Muntz verdien de met zijn zege ruim dertig duizend gulden. Hij maakt daarmee een enorme sprong op de jaarranglijst van de Challenge Tour. Belgen dienen klacht in over arbiter Chicago De Koninklijke Belgische Voetbal Bond is van plan bij de internationale federatie (FIFA) een schriftelijke klacht in te dienen tegen de Zwitserse scheidsrechter Kurt Röthlisberger, die zaterdagavond in Chicago de wedstrijd België-Duitsland (2-3) voor de achtste finales leidde. De Belgen voelden zich bedrogen door de arbiter, die in de 70ste minuut na een overtreding van Helmer tegen Weber weigerde een strafschop toefe kennen. „De FIFA heeft ons de laatste maanden steeds voorgehouden dat de scheidsrechters op dit toernooi streng tegen overtredin gen op zouden treden", zei woordvoerder Guido de Windt van de Belgische bond boos. „En kijk eens wat er vandaag is ge beurd. De arbiter floot zelfs niet volgens de oude regels, laat staan dat hij de nieuwe regels volgde." Twee derby's bij start zaterdagvoetbal katwuk Op de eerste speeldag van de nieuwe competitie in de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal staan twee derby's op het programma. Quick Boys ontvangt FC Lisse in eigen huis en Katwijk moet op bezoek bij Rijnsburgse Boys. Data zijn er nog niet vastgesteld voor deze wedstrijden, want op de begindag van de competitie 4 september) zijn er ook duels vastgesteld voor de Amstel-Cup. De mogelijkheid bestaat dat beide wedstrijden op een doordeweekse avond worden gespeeld. Eerste ronde EC tegen Osnabrück katwuk gerrit-jan van geen nen", aldus Ronalda Boessaard. Ook zij toonde zich gunstig ge- De basketbalsters van stemd over de loting. „Omdat Grasshoppers spelen hun eerste het dichtbij is kunnen er veel wedstrijd in de strijd om de Eu- supporters mee. Het is maar ropa Cup op woensdag 7 sep- drie uur rijden." Mocht tember thuis tegen Osnabrück. Grasshoppers tot de volgende Een week later volgt de return ronde geraken dan wordt de in Duitsland. Grasshoppers reis langer. In dat geval speelt plaatste zich afgelopen seizoen de ploeg tegen of het Spaanse de zogenaamde Rochetti- Las Palmas, of het Portugese cup door de landelijke beker te Funchal. De Katwijksen hebben zich ook geroerd op de transfer- Het management van de Kat- markt. Van Deca Eagles werden wijkse club toonde zich tevre- Nike Hartlief en Barbara Nieu- den over de loting. „Het scheelt wenhuys overgenomen. Beide in ieder geval in verband met de 22-jarige speelsters zijn respec- reiskosten", meldt Yvonne van tievelijk een forward en. een Beelen. „Die blijven laag, omdat center. De selectie komt zo op het vlak over de grens is." negen speelsters, een tiende Van Osnabrück is niet veel moet nog gevonden worden, bekend. Grasshoppers was wel Leidenaar Jeroen van Veen al twee keer voor een oefensta- speelt met landskampioen ge in Duitsland maar speelde Weert de eerste Europa Cup- nog nooit tegen de club. „Wat ronde tegen de Engelse kam- we wel weten is dat het niet een .pioen Bracknell. Mocht van erg sterke ploeg is. Ook al heb- Veen met Weert verdergaan dan ben ze de Duitse beker gewon- treft hij het Italiaanse Bologna. Tour verder zonder sprinters Nelissen en Jalabert Het gevecht om groene trui in de 81ste Tour de France werd gistermiddag in de eerste de beste Touretappe met bloed doordrenkt. Een hoogst onvoorzichtige, plaatselijke politieman uit Ar- mentières gooide in één klap al le Tourillusies van Wilfried Ne lissen én Laurent Jalabert aan gruzelementen. Nelissen én de Oezbeek Djamolidine Abdoesjaparov le ken samen op één lijn de volg orde in rit 1 te gaan bepalen, met de Fransman Jalabert en de Duitse Olaf Ludwig als kroonge tuigen op de tweede rij. Nelissen was prachtig in stel ling gebracht door de acht 'knechten' uit de Novemail- ploeg van Peter Post, Ludwig had gesteund op zijn Telekoms, en Abdoe en Jalabert loerden op de geringste kans om van die piloterij te profiteren. Op 100 meter van de streep bocht de brede weg flauw naar rechts. Nelissen, aan de binnen kant, leek achterop te raken bij Abdoesjaparov, duwde op z'n klassieke manier zijn hoofd om laag voor de beslissende aanzet, en nog voor hij weer opkeek knalde hij boven op een blauw- gehemde agent van politie. Die... foto's van de massa sprint stond te maken. Privé on getwijfeld. Als in een geheel an dere wereld. De gevolgen waren verschrik kelijk. Nelissen knalde tegen de weg, Jalabert over Nelissen én met zijn gezicht op een Cola-re clame, Fabio Fontanelli zweefde door de lucht, Johan Capiot klapte tegen de grond, de terug kaatsende politieman nam nóg een ONCE-renner mee in een val, gevloerd ook de Rus Gont- schenkov. En nog een stuk of vijf anderen. Overal bloedende koppen van renners, die het bewustzijn be gonnen te verliezen, volkomen verdwaasd tegen de grond za ten, overal verwrongen fietsen, overal toesnellende ploeglei ders, fotografen, commissaris sen, functionarissen. geweest; zijn vrouw is er nu ook." Het was een verschrikkelijk klap, zegt Post. Voor Nelissen én voor de ploeg. Nelissen won de Omloop het Volk, maar brak daags erop zijn sleutelbeen in Kuurne-Brussel-Kuurne. Dag voorjaar. Na ruim twee maan den kon hij zich weer in compe titie laten gelden. Hij werd vori ge zondag met overmacht Bel gisch kampioen, en zou voor Post en zijn sponsors in de Tour min of meer het seizoen moe ten 'redden'. Post: „Alles was op hem ge bouwd. Ritoverwinningen, groene trui, gele trui." Net als vorig jaar dus, toen Nelissen één rit won en drie dagen in het geel reed. Post: „De hele ploeg was op hem afgestemd. Zoals ik ook de komende twee jaar met hem als centrale renner wil doorgaan. Dat ligt nu allemaal tegen de grond." Onderhandelingen Post weet hoe moeilijk het is anderen te overtuigen van ren ners' kwaliteiten. „Ik zit midden in de onderhandelingen over de voortzetting van de ploeg, heb gesprekken met sponsors. Daar ben ik mooi mee. Nu roept ie dereen: ach wat erg. Maar over tien dagen hoor je al: toch niet zo veel gewonnen, hè." Vijf uur later. Kan dat nou zo maar? Tour-wielersport is zo langzamerhand een zaak van miljoenen geworden. En die speel je uit je hand door één foute toeschouwer. Post: „Door iemand in uni form, ja. Die zich altijd machti ger voelt dan iemand in een ge woon hemd. En dan dit soort onverantwoordelijke dingen gaat doen. De waaghals gaan uithangen. Maar wat moet ik doen? Een schadeclaim indie nen tegen de politie? Dit is Amerika niet. Dit is je noodlot, en dat heb je maar te accepte ren. Helaas." Leblanc: „Ik vind het vreselijk. Voor de renners, voor de ploe gen, voor de Tour. En voor die agent. We hopen altijd maar dat ze de koers aanvoelen. Maar er zijn er altijd bij die in een ver keerd soort verleiding komen." En terwijl op het erepodium de show moest doorgaan in ver band met dc Eurovisie zendtijd, terwijl Abdoe werd gehuldigd voor de ritzege en de groene trui, Boardman nog eens geel kreeg en Van Poppel zowaar de bolletjestrui, reden ziekenwa gens af en aan. Met Nelissen, Jalabert en Fontanelli als voor naamste ff ontslachtoffers. De Tour is in de sprints niks minder dan de Giro (waar En- dro Leoni bijna te pletter viel), of dan de Vuelta (met de 'broe dermoord' van Cipollini en Baf- fi). Sprinters verdienen hun brood letterlijk op leven en dood. Een uur later. Een officiële verklaring van Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc. Hij is er duidelijk heel verveeld mee. Is zich ook kapot geschrokken van het slagveld dat ontstaat als een pak van 189 renners met een snelheid van 65, 70 kilometer per uur op de finish afstormt. Daar zijn nog geen muren tegen bestand. Kamikazes Leblanc heeft het over 'kamika zes' en 'acrobaten', zoals ieder een de sprinters kent. En dat er zoveel mogelijk veiligheid wordt ingebouwd rond hun meestal bloestollende acties. Maar dat je nóg zo veel kunt regelen, tegen menselijke onvoorzichtigheid kun je nooit op. „We denken welhaast zeker te weten," zegt Leblanc voorzich tig, „dat het dit keer niet een fout van de renners is geweest, maar van een politieagent, die op een plaats stond, waar hij niet had mogen staan. Op de weg. De man zelf is aan de rechterkant van het lichaam ge wond; dat betekent dat hij de weg is opgestapt. Anders was hij wel links aangereden. Het is niet uitgesloten, dat hij foto's heeft willen nemen. Leblanc somt de veiligheids maatregelen nog eens op: hek ken aan weerskanten in de laatste vijf kilometer. In de laatste 300 meter geen haakse voetsteunen meer op de weg. De Cola-reclame 'ingeblikt' in nissen, waar... ook ruimte is voor agenten. Leblanc: „De stad levert de agenten, en de stad bepaalt hoeveel agenten er nodig zijn. Alles was goed doorgesproken, zoals steeds. Ik herinner me, dat we voor deze aankomst zelfs de helft nog hebben wegge streept." Vier uur later. Peter Post komt eindelijk bij Wilfried Nelissen vandaan. Net als Jalabert (diver se breuken in het gezicht, o.a van de neus, de kaak en de tan den) zijn Fontanelli (lichte her senschudding) en Nelissen op genomen in het academisch ziekenhuis van Lille. Nelissen begint zich eindelijk dingen te herinneren. Post: „Hij zal een heel zware hersen schudding hebben. Ze willen hem voorlopig achtenveertig uur in observatie houden. Onze ploegarts is de hele tijd bij hem Terwijl Abdoe naar de etappezege spurt, voltrekt zich enkele meters op de achtergrond het drama rond Nelissen en Jalabert. Links tussen de ren ners bevindt zich de Franse politieagent, de aanleiding van de valpartij. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15