'Gedenk alsjeblieft de echte OJ.' 'Ik moet knokken voor mijn bestaan' Rtv show Over de zwager van Chapuisat en andere WK-voetbal-onzin MAANDAG 4 JUL11994 Van moord verdachte Amerikaanse sportheld richt smeekbede tot zijn fans Willie Mays, de ster-honkballer van de San Francisco Giants die af en toe probleemkin deren hielp. Mays nam O.J. mee voor een ritje in zijn auto. Onderweg stopten ze bij de stomerij, waarna ze doorreden naar Mays riante huis in de sjieke wijk Forest Hill. O.J. was diep onder de indruk van het feit dat Mays een gewone man was met al ledaagse problemen, bijvoorbeeld dat de stomerij zijn was nog niet klaar had. „Ik zag dat hij een mens van vlees en bloed was", herinnert Simpson zich. „De mensen zei den altijd dat ik goed was in football en plotseling drong het tot me door dat ik net als Mays kon zijn... Vanaf dat moment ben ik nooit meer echt in de problemen geko men. Ik had een doel waarop ik me richtte." Simpson dwong zichzelf om op school betere cijfers te halen en belandde uitein delijk op de Universiteit van Southern Cali fornia „waar ik leerde welk bestek ik voor de avondmaaltijd moest gebruiken". Hij onmiddellijk i Simpson had iemand nodig om zijn afge dankte sport-ego te ondersteunen. Ze gin gen samenwonen. Voordat de scheiding van Marguerite de finitief werd, vond er een tragedie plaats. O.J.'s jongste zoon overleed nadat hij be wusteloos in O.J.'s echtelijke huis in Los An- geies werd aangetroffen. O.J. heeft hierover nooit in het openbaar een verklaring afge legd. In 1985 trouwde Simpson met Nicole en in hetzelfde jaar werd hun eerste kind gebo ren, een dochterje. Drie jaar later kregen ze nog een zoon. Ze woonden in een villa van tien miljoen gulden in dezelfde straat als Meryl Streep en vele andere groten uit de filmwereld. O.J. verdiende een slordige twee miljoen gulden per jaar, hoofdzakelijk als football-commentator. Als onvervalst glamour echtpaar gingen ze op vakantie naar Hawaii en Mexico, hadden ze een huis de Stille Oceaan, een appartement i back en in 1968 leidde hij zijn het nationale kampioenschap. Zelf ontving hij de begeerde Heisman Trophy, de hoog ste persoonlijke onderscheiding in het uni- versiteitsfootball. Het verleden was snel ver geten. In datzelfde jaar overpeinsde de Los Angeles Times zijn problematische jeugd en schreef „Er is geen agressie meer in de ogen van O.J. Simpson. Er is geen agressie in zijn manier van doen of spreken. Hij lijkt zijn innerlijke rust te hebben gevonden. In 1969 werd hij gecontracteerd door de Buffalo Bills en in 1973 liep hij meer meters met de bal in handen (rushing yards) dan welke speler ook. O.J.. of 'The Juice' zoals hij werd genoemd, liep ogenschijnlijk met zo veel gemak, dat het leek alsof hij bergaf rende. Hij was een ster geworden en al snel kwamen de filmcontracten. Langzaam maar zeker voerde zijn nieuwe leven hem steeds verder weg van zijn eerste vrouw, Marguerite Whitley, zijn liefje van de uni versiteit bij wie hij drie kinderen had. O.J. had haar afgepikt van Al Cowlings, een beer van een vent die later net als O.J. in het pro fessionele football belandde. Cowlings was zó woedend over het bedrog, dat hij pro beerde O.J.'s auto omver te duwen. Maar zoals zoveel dingen in zijn leven liep voor O.J. de zaak met een sisser af. Zoals hij ooit zelf erkende: „Keer op keer ontsnapte ik zonder kleerscheuren uit lastige situaties." O.J. bleef altijd een scharrelaar en een rokkenjager. Maar zijn wilde escapades werden zorgvuldig in de doofpot gestopt. Daar zorgden zijn sportbazen en managers wel voor. Er mocht niets uitlekken naar het groeiende leger van toegewijde fans. O.J. was een 'talent' en had als zodanig een ho ge marktwaarde. In 1977 ontmoette hij het blonde fotomo del Nicole Brown in een nachtclub waar ze werkte. Ze was achttien, kwam uit een ge goed, blank milieu en stond aan het begin van haar leven, terwijl de 30-jarige Simpson het eind van zijn football carrière had be reikt. Zijn knieën, die hem altijd al proble men hadden bezorgd, wilden niet meer. Politiemannen dragen bewijsmateriaal uit het huis van Simpson, foto CLOSE UP Het is dinsdag 28 ju ni, kwart over acht. De zoveelste WK- voetbalwedstrijd zit net achter de kiezen. Italië en Mexico heb ben de punten gedeeld (1-1). Vanuit Washington wordt over geschakeld naar de studio in Hilversum. Daar zit Mart Smeets, de anchorman van Stu dio Sport, met Leo Beenhakker en John van 't Schip. „Nu wordt het moeilijk, mijne heren", zegt Smeets tot zijn gasten. „Want wij, hier in de studio, weten wat men thuis nog niet weet." Jee, wat zou dat nou toch zijn, denk je dan onmiddellijk. Hij blijkt het te hebben over de uit slag van de wedstrijd tussen Ier land en Noorwegen, die gelijk tijdig in New York werd ge speeld. Niets verklappen, hoor, lijkt Smeets tegen de twee aan de andere kant van de tafel te willen zeggen. Straks volgt er tenslotte nog een samenvatting. Zo ging het de afgelopen weken een paar keer. Niet alleen overi gens bij de NOS. Rik de Saede- leer deed (of moest doen) alsof hij de uitslag van Marokko-Ne- derland niet kende tijdens de laatste minuten van België- Saudi-Arabië en studiopresen tator Mark Uytterhoeven gaf een perfecte Smeets-imitatie ten beste ter inleiding van de samenvatting van dat duel van Oranje. Ja, beste WK-kijker, u bent- /wordt door de NOS, de BRT en waarschijnlijk ook vele andere omroepen in Europa, behan deld alsof u nooit verder bent gekomen dan een moeizaam af geronde studie aan de kleuter school. Alsof u met 25 netten op de kabel en evenveel teleteksten niet al lang op de hoogte bent van wat er elders is gebeurd. Wie pagina 870 van de Neder landse teletekst oproept krijgt zelfs de tussenstand keurig in het actuele beeld van Neder- land 3. Op de Belgische teletekst was luttele minuten na afloop van de wedstrijden in de 'Nederlandse' groep de eind stand in al zijn glorie reeds te bewonderen. De handelwijze van de Smeet- sen en de Uytterhoevens is der halve absoluut niet meer van deze tijd. Vroeger, toen er om de vijf huizen een krakkemikki ge zwart-wit televisie stond en Tante Hannie de kindertjes nog gedag zwaaide, ja, toen kon dat. Maar niet anno 1994. En wie de uitslagen niet wil horen of zien, omdat 'de spanning er dan van af is', moet na het laatste fluit signaal maar even 'zappen' naar MTV. Nu het WK in het tweede stadi um is gekomen, zijn we geluk kig grotendeels van die onzin af. Grotendeels, want straks wor den de finale en de wedstrijd om de derde plaats ook nog ge lijktijdig gespeeld. Maar goed, wie er derde wordt is tenslotte niet echt belangrijk. Waar we echter nog lang niet vanaf zijn is het gezwets van de meeste commentatoren. De (paar) goede niet te na gespro ken, komen de meeste niet ver der dan het niveau van ome Klaas, die zijn vakantiedia's van Parijs laat zien. 'Hier zie je ons bij de Eiffeltoren', alsof niet ie dereen dat ding kent. Duitse en Engelse verslaggevers houden soms opvallend lang hun mond. Je hoeft immers niet te vertellen wat iedereen ziet? Maar erkende zwetsers als Eddy Poelman en Evert ten Napel blinken uit in het geven van non-informatie, rechtstreeks voorgelezen van de papieren, die in de diverse perscentra per kilo worden uitgedeeld. Infor matie die het andere oor al heeft verlaten, voordat ze het ene oor heeft bereikt. Zou zo'n Poelman nou echt denken dat tout Hollandevn] weten dat een bepaalde Zwitserse voetballer (vraag me niet wie) een zwager is van Chapuisat, aanvaller der Helveten? En wat te denken van de weten schap dat een andere Zwitserse speler een tweelingzus heeft. Al thans 'een die op dezelfde dag en in het zelfde jaar is geboren', om in het Poelman-jargon te spreken. Trouwens, ook het feit dat Knup (ja, de persinfo van de Zwitsers was dik in orde) vijf jaar geleden tegen de Spanjaar den scoorde in een vriend schappelijke wedstrijd op Tene- rife, had ik niet graag willen missen- Poelman, Oranje-supporterTen Napel en Hugo 'Komt dat schööööoöttttt' Walker mogen zich, wat mij betreft aanmelden voor 'Wie van de Drie'. Vallen er tenminste twee af. Frank Snoeks (niet meer zeuren over de Amerikaanse regie, dat we ten we nu wel) en de immer rustige Theo Reitsma (de Co- lumbianen zijn naar huis, dus zijn Asprilla en Valencia niet meer met elkaar te verwarren) zijn de enigen die de kop boven het maaiveld uitsteken en wat mij betreft mogen blijven. Het wachten is op een kleine technische ingreep vanuit Hil versum. U zult begrijpen dat het stadiongeluid van een (voetbal wedstrijd en het commentaar gescheiden binnenkomen in Hilversum. En dus kan het hele spul ook gescheiden worden doorgegeven aan de televisie kijker. Begrijpt u waar ik naar toe wil? Op een TV met stereo ontvangst zou op het ene ka naal de wedstrijd op de gebrui kelijke wijze kunnen worden gebracht en op het andere ka naal zonder dat hinderlijke commentaar, zoals je op Euro sport de verschoppelingen van de Nederlandse TV-journalis- tiek kunt vervangen door En gelstalige commentatoren. Doelpuntenmakers, missers van kansen, ontvangers van gele en rode kaarten worden toch wel van 'ondertiteling' voorzien. De spelers hebben bovendien te genwoordig de naam op de rug. Ongestoord naar een sportwed strijd kijken en het evenement beleven, alsof je zelf op de tri bune zit. Zo zou het eigenlijk horen. Afgelopen zaterdag kre gen we tijdens Spanje-Zwitser- land even een voorproefje, toen Edddy Poelman een paar mi nuutjes 'wegviel'. En ik moet zeggen: het beviel uitstekend en ik heb niet de indruk dat ik iets heb gemist. Onvermoeibare Jacques Herb zingt vrolijk door als running New York en elk een Ferrari. Ó.J. gaf Nicole toelage van 12.000 gulden per maand en Nicole gaf feesten waar nachten achter een werd gedanst. Terwijl Nicole thuis op de kinderen paste, was O.J. vaak voor zijn werk op pad en kon vrijelijk zijn gang gaan. Hij voelde zich on aantastbaar en werd .steeds arroganter. Wanneer hij thuis was, kwam het steeds va ker tot heftige ruzies met Nicole, waarbij O.J. in grote woede ontstak en agressief werd. In 1989 takelde Simpson zijn vrouw zó erg toe, dat ze naar het ziekenhuis moest. Toen de politie na een spoedmel- ding van het alarmnummer 911 ter plaatse verscheen, rende Nicole panisch uit de bos jes en gilde: „Hij gaat me vermoorden! Hij vermoordt me!" O.J. kwam in een badjas naar buiten gestormd en schreeuwde: „Ik heb vrouwen genoeg en ik wil deze vrouw nooit meer in mijn bed hebben!" Het was al de negende keer dat Nicole uit zelfbescher ming de politie had gebeld. O.J. werd ver oordeeld, maar kreeg een lichte straf. Hij moest een boete betalen, 120 uur dienstver lening volbrengen en psychiatrische hulp zoeken. Toen kreeg Simpson een aantal zakelijke tegenslagen te verwerken. Tijdens de ras- senrellen in Los Angeles werd zijn lucratie ve kiprestaurant in de as gelegd en door de recessie werd hij gedwongen drie van zijn acht winkels te sluiten waar hij in honing gebakken ham verkocht. Een onverstandige aanschaf van aandelen betekende een nieu we aanslag op zijn financiën. In 1992 kwamen Nicole en O.J. schei- dingsvoorwaarden overeen. Ze kreeg 850.000 gulden ineens en een 20.000 gulden alimentatie per maand. Nicole en de kinde ren verhuisden naar een huurwoning. Afge lopen oktober brak hij bij Nicole in en mis handelde haar zo erg, dat ze opnieuw de politie moest bellen. Nicole liet O.J. toen weten dat ze nooit meer met hem wilde sa menwonen, hoezeer ze ook van hem hield. Een wanhopige O.J. stopte zijn ontmoe tingen met andere vrouwen tenminste tijdelijk en achtervolgde Nicole als een bezetene in een po ging haar terug te krijgen. Als Nicole naar een café ging om wat te drinken, volgde hij haar en staarde vanaf het trottoir naar binnen om naar haar te kij ken. Hij was ziekelijk jaloers en kon het niet verkroppen dat ze zonder hem uit ging. Meer dan eens beet hij Nicole toe: „Als ik je niet kan hebben, zal niemand anders je krijgen." Ondanks al zijn spor tieve successen faal de hij op het per soonlijke vlak. Jaques Herb. ROTTERDAM .JOB BOOT „Wat er ook gebeurt, ik blijf ar tiest", klinkt het bijna strijdbaar uit de mond van Jacques Herb. De Rotterdamse zanger en ge boren optimist wérkt al vele ja ren onvermoeibaar aan een rentrée in de hitparade, maar als geen ander weet hij dat suc ces hebben één is en succes houden twee. Zijn gloriejaren met 'Manu- ela', 'Een man mag niet huilen' en 'De Toreador' liggen nu twintig jaar achter hem, maar het publiek is Jacques Herb nog niet vergeten. Zijn oude hits zijn bijna vaste onderdelen in radio programma's als Arbeidsvitami nen en Gouden Uren. Maar Herb snakt naar erkenning. Hij vindt het prima, dat zijn ver geelde platen regelmatig wor den opgepoetst, maar meent dat ook zijn nieuwe .repertoire niet aan de aandacht mag ont snappen. „Je moet knokken voor je be staan", ervaart de zanger keer op keer. „Het publiek is me weliswaar niet vergeten, dat blijkt tijdens de optredens in het land, maar het kost vandaag de dag buitengewoon veel moeite om je plaatje gedraaid te krijgen. Vooral de Hilversumse omroepen zijn erg kieskeurig en halen vaak hun neus op voor Nederlands repertoire. Bij Radio Noordzee en Holland FM krijg ik wel de nodige steun. Daar zitten ook oude bekenden als Chiel Montagne en Krijn Torringa. Tja, die jongens zijn van mijn leeftijd. Die hebben mijn carriè re van het begin af aan gevolgd. Zij weten waar ze het over heb ben." Inmiddels heeft Jacques Herb weer een nieuwe zomers klin kende single-cd. Het betreft een oud nummer, dat wel, maar ge heel aangepast aan de tijd van nu. „Dat wil zeggen", licht de zanger van het levenslied toe, „het is voorzien van een mo dern arrangement. Lekker vlot, met Spaans temperament. Het nummer héét Juanita. Het stond aan het begin van de ja ren zeventig op een langspeel plaat. Toen heeft het nooit veel aandacht gekregen. Ik heb het altijd een prachtig nummer ge vonden en mijn huidige platen maatschappij deelde die me ning. Vandaar dat we het nu als zomersingle hebben uitge bracht. En hopelijk wordt het foto gpd monique baan een zomerhit." Jacques Herb maakte in het najaar van 1992 een come-back in de Nederlandse showbizz, nadat het jarenlang angstig stil rond zijn persoon was geweest. Die stilte werd verbroken met de komst van een nieuwe cd, getiteld 'Een weg terug', waar van hij het eerste exemplaar tij dens een wervelend concert in de Amsterdamse poptempel Pa- radiso kreeg uitgereikt door Mary Servaes alias de Zangeres Zonder Naam. „Ik voelde mij er weer helemaal bij horen", her innert de 48-jarige Herb zich die dag. Het platensucces bleef echter uit. Dat weerhield hem er niet van op te treden in eigen land en zélfs in het buitenland. Tot op de dag van vandaag is hij full-time artiest. Dat stemt hem tot grote dankbaarheid. „Ik hoef me 's morgens niet bij een baas te melden. Ik heb alle vrijheid. Dat is het heerlijke van het ar- tiestenbestaan". Een ander leven zou Jacques Herb zich niet wensen. „Ik ben niet rijk, maar kan wel leven van m'n zes, zeven optredens in de maand. Natuurlijk zou een hit me goed doen. Organisatoren van feestavonden en zaalhou ders kijken nu eenmaal naar de hitparade. Wie erin staat, is po pulair en wordt gevraagd. Mijn naam komt er al jaren niet meer in voor. Toch blijft men belang stelling tonen. Gelukkig wel, want het is mijn boterham. Maai" een hit zou meteen wat meer beleg betekenen." In 1971 beleefde hij gouden tijden door de hitsingle 'Manu- ela'. Het dramatische verhaal van een jong meisje, dat wordt getroffen door een noodlottig ongeval. Herb zong het met overslaande stem en wist daar mee een groot publiek aan zich te binden. Nu nog, zoveel jaar later, zingt hij dit lied met grote overgave in dezelfde toonsoort. „Mijn stem is er in de loop der jaren alleen maar voller en war mer door geworden", vertelt hij. „Ja, Manuela is nog altijd een topper. Ik zing het soms wel twee, drie keer op een avond. De mensen kunnen er niet ge noeg van krijgen. Ik breng het nummer met overtuiging. Nog steeds. Anders belazer ik mezelf èn het publiek. Dat kan natuur lijk niet. Een artiest, die z'n pu bliek niet serieus neemt, is geen knip voor z'n neus waard." In een afscheidsbriefje dat O.J. Simpson had geschreven voor de zelfmoord die hij vorige week uit eindelijk toch niet pleegde, smeekte de Amerikaanse sportheld zijn fans: „Gedenk alsjeblieft de echte O.J., niet deze verloren persoon." Maar Amerika leert de echte O.J. nu pas kennen. Jarenlang was hij de charmante, knappe, beminnelijke ster van het American football die als bekende persoonlijkheid optrad in televisiereclames en rollen speelde in TV- series en films. Hij leek een van de meest evenwichtige, gave beroemdheden uit de Amerikaanse geschiedenis. Zijn fans haal den hun hart aan hem op. Maar sinds het onderzoek naar de moord op zijn vrouw Nicole en haar vriend Ronald Goldman is duidelijk geworden dat O.J. duistere kanten heeft. Kanten die hem in ieder geval tot een vrouwenmishande- laar maakten, mogelijk tot een moorde- Simpson groeide op in de troosteloze wijk Potrero Hill, een van de slechtse buurten in Los Angeles. Toen zijn roem steeg en hij dit verleden achter zich liet, sprak O.J. vaak over hoe gemakke lijk mensen als hij. ghettokinderen die opklimmen tot nationaal heldendom, 'verloren zielen' kunnen worden. In een recent interview zei hij: „Ik heb te vaak gezien hoe mensen zich verliezen in de glamour-wereld waarin ik me beweeg. Mijn fa- g Éji milie zorgt ervoor dat ik het 'MMÊfèmÈ contact met mezelf niet ver lies, dat ik weet wie ik ben." Wanneer O.J. over zijn fami lie spreekt, doelt hij voorna melijk op zijn moeder, Eunice Simpson, een wilskrachtige vrouw die hard werkte om voor haar vier kinderen te kunnen zorgen. Toen O.J. vijf was, liet zijn vader het gezin in de steek. In het ghetto waar de Simpsons woonden, leefden veel alleen staande moeders, die om te overleven hun kinderen streng moesten opvoeden. Ze moedigden hun kroost voortdurend aan om verder te komen in het leven. Het leven van O.J. be gon niet best. Hij kreeg rachitis, een groeistoornis die het brek aan vitamine D en calcium. Hij moest beenbeugels dragen en hield aan de ziekte O-benen over. Afgezien van zijn dunne beentjes had hij echter een goed ontwikkeld, gespierd li chaam, waardoor hij een natuurlijke leider ongeregelde buurt een soort vaderfiguur in een vaderloos land. „Het scheelde niet veel of het was niets met me geworden. Sommige kinderen waarmee ik optrok, raakten verslaafd aan drugs en belandden in de misdaad. Als er geen football was geweest, was ook ik in die wereld verzeild geraakt. En wat had ik dan nog van mijn leven kunnen maken?" Op een dag werd hij door de politie gear resteerd en bracht een week in een jeugd gevangenis door. Toen hij werd vrijgelaten, regelde een maatschappelijk werker voor ontmoeting met zijn grote idool

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12