Leidse metal en lekker toetje Werfpop Dubbelexpositie beeldhouwwerken Orlando in het klein Sterk Leidse Hout Festival Cultuur Kunst Rock Torhoutfestival: 'De Beeldentuin' in buitengalerie Miljoenenstrop Breda Bauhaus in Tel Aviv - MAANDAG 4 JUL11994 Ferreira zakelijk leider Reisopera enschede Johannes Ferreira is benoemd tot zakelijk leider van de Nationale Reisopera. Daarmee is de tweehoofdige directie compleet. Onlangs werd bekend dat Louwrens Langevoort de artistiek leider van het nieuwe gezelschap zal zijn. Met ingang van 1 september neemt de Nationale Reisopera de produktie- taak van Opera Forum over. De Zuidafrikaan Ferreira (45) woont sinds 1983 in Nederland. Tot voor kort was hij projectmanager bij Fokker. Creepmine, Serenes en Omar Dykes zondag in van der Werf park van 'Killing in the name' kan Rage Against The Machine niets fout doen bij de hossende meu te. Vooral de die-hards op de eerste honderd rijen gingen te keer alsof er geen hittegolf was. De actieve Torhout-gangers waren gekomen voor het ruige re werk. Buffalo Tom en een ge motiveerde John Hiatt, krijgen de handen van het publiek op elkaar, meer niet. Als Sepultura, na het ontstellend zwakke op treden van de Spin Doctors, aanzet voor hun set, is het hek van de dam. Zelfs de vrijende paartjes komen overeind voor de korte woede-uitbarstingen van de Braziliaanse thrashers. Zes spuitgasten koelen de be zwete massa opnieuw af. Er worden zelfs sprints getrokken voor een frisse douche. Daarna een hamburger en een light- bier. Klaar voor een eigenzinni ge Peter Gabriel en een beuken de Aerosmith die met hun ener gieke, verzorgde optredens tot de laatste minuut boeien. Doorbakken, leeggestreden en doodop, zoeken de 53.000 bezoekers vlak na middernacht hun vervoermiddelen. De slijta geslag zit erop, veertien uur gi- taargeweld is doorstaan. Het Paard wil een nieuw pand den haag gpd Het landelijk bekende Jonge rencentrum het Paard in Den Haag is aan een nieuw pand toe. Het huidige onderko men aan de Prinsegracht zou vo.or zeker vier ton opge knapt moeten worden om te voldoen aan de geluidseisen in de nieuw wet Milieube heer. Bovendien streeft het Paard naar meer bezoekers. Bestuursvoorzitter H. van Heugten denkt dat nieuw bouw haalbaar is zonder ex tra subsidie. De gemeente Den Haag denkt er iets an ders over, maar wil wel pra ten. Anders dan 22 jaar gele den, toen het Paard een kleinschalig open jongeren centrum was dat voorname lijk draaide op subsidie, is het inmiddels uitgegroeid tot een grootschalige, multifunc tionele plaats waar jongeren elkaar ontmoeten om samen van vele vormen van cultuur te genieten. In 1992 werd de magische grens van 120.000 bezoekers overschreden. De moderne popcultuur stelt echter eisen en is aan concurrentie onderhevig, zo stelt Van Heugten. Zo ontstij gen jonge, succesvolle groe pen veel sneller dan vroeger het clubcircuit. Slechts een klein aantal zalen kan qua accommodatie en technische voorzieningen inspelen op de grote belangstelling voor deze groepen. Het gaat hier bij om een capaciteit van rond de duizend bezoekers. Zalen die dit publiek kunnen herbergen zijn Paradiso in Amsterdam. Nighttown in Rotterdam, Tivoli in Utrecht en het Noorderligt in Tilburg. Het Paard wil daar ook toe behoren. Nieuw museum Friesland oranjewoud» Er zijn vergevorderde plannen voor het stichten van een museum voor moderne kunst in de bossen van Oranje woud bij Heerenveen. Initiatiefnemer isThom Mercuur, oud conservator van Museum Het Coopmanshus in Franeker en van het Fries Museum. De naam van het toekomstige museum luidt 'Belvédère, museum voor 20ste eeuwse kunst'. Het museum komt te staan bij de vorig jaar gerestaureerde uitkijktoren. De basiscollectie omvat werken van Friese schilders als Gerrit Ben- ner, Boele Bregman, Jan Mankes en Thijs Rinsema. Extra concert Joe Cocker Rotterdam Joe Cocker geeft op maandag 26 september een ex tra concert in Ahoy' in Rotterdam. De belangstelling voor zijn eenmalig optreden op 27 september was zo groot dat de kaarten binnen mum van tijd waren uitverkocht. De voorverkoop voor het extra concert begint zaterdag 9 juli op de bekende adressen. Van Abbemuseum geen monument eindhoven Minister d'Ancona van WVC vindt dat het Van Abbe museum niet op de monumentenlijst hoeft te worden geplaatst. Volgens haar is de cultuur- en architectuur-historische waarde van het uit 1936 stammende bouwwerk van architect Kropholler niet zodanig is dat het rijksmonument moet worden. De minis ter betwijfelt dat de verbouwing het werk van Kropholler aan tast. Een stichting tot behoud van het museum had om plaat sing op de monumentenlijst gevraagd. Succesvolle première stuk Herzberg erlangen Een bijzondere theaterproduktie, waarvoor de Neder landse schrijfster Judtih Herzberg de tekst schreef, heeft dit weekeinde in Erlangen een succesvolle première beleefd. Het Duits-Israelische stuk, getiteld Some of my best friends, werd opgevoerd tijdens de twaalfde editie van de Bayerische Theater- tage. De produktie, in het Engels, Duits en Hebreeuws wordt uit gevoerd door zeven jonge toneelspelers uit Duitsland en Israel. De voorstelling wisselt komische scènes van de jaarvergadering van een Duits-Israelische hondenfokkersclub af met intermezzi, waarin de door de geschiedenis zwaar belaste betrekkingen tus sen beide landen aan de orde komen. Tuin bibliotheek Voorschoten pasklaar gemaakt voor beelden Na de traditiegetrouwe 'Leidse' opening (dit jaar 'Creep mine' zal tijdens het 13e Werfpop op zondag 10 juli pu bliekstrekker Serenes optreden. Maar het lekkerste wordt voor het laatst bewaard: Omar Dykes, de Mississipi swamp rock king, is het toetje na de verder ook smakelij ke maaltijd. Johan Andrée van de stichting Werfpop: „Wij proberen elk jaar zo breed mogelijk te program meren. De invulling van de set list is altijd weer een puzzel. Door de komst van een tweede hoofdsponsor - Heineken - heb ben we met ons totale program mabudget van een kleine twin tigduizend gulden wat meer fi nanciële armslag gekregen. Bijna als vanouds opent Werf pop met een Leidse band: Cre epmine. Andrée: we kijken ook bij de Leidse bands naar kwali teit. De landelijke popbladen schreven zeer positief over de debuut-CD 'Shadows'. Creep mine steekt wat ons betreft met kop en schouders boven de Leidse concurrentie uit, daar naast was het een goede reden om het metalgenre een kans te geven op het festival. Grote doorbraak Een van de publiekstrekkers op het festival staat al vroeg in de middag geprogrammeerd. De Friese Serenes wachten eigen lijk nog steeds op de grote door braak, maar leverden met 'Bare foot and Pregnant' en 'Back to Wonder' twee puike CD's af. Het vertrek van medecompo nist Paul Dokter heeft gelukkig geen effect gehad op de hemel se melodielijnen en de schitte rende dynamische wendingen. Gelet op het indrukwekkende concert vorig jaar oktober in het LVC moet deze band op Werf pop beschouwd worden als een vroeggeprogrammeerde topper. De afsluiting van het middag- deel komt voor rekening van het Afrikaanse Ifang Bondi. De uit Gambia afkomstige formatie van bassist en bandleider Badou Jobe brengt een meng vorm van traditionele muziek soorten - zoals de Maningo - met westerse rock. Vrouwelijk element Het avondprogramma wordt muziek recensie dick hermsen Leidse Hout Festival met o.a. The Hague Highlanders Pipe Band. Kind of Grass, Alain Anglionin Boula. Organisatie: Stichting Folkdub Horus Gezien: zondag middag 3/7, Leidse Houtpark. Leiden. Lekker languit in het gras. Als je geluk hebt, onderuitgezakt in één van de schaarse ligstoelen. De zon schijnt volop, de tempe ratuur bereikt tropische waar den. Er is redelijk veel belang stelling, toch weet iedereen wel een plaatsje op het veld te be machtigen. Perfecte omstandig heden vormen het decor voor het jaarlijks Leidse Hout Festi val, waarbij volksmuziek cen traal staat. Zes groepen uit de regio staan op het programma. Het sterke van dit kleinschalige festival is de afwisseling. De meest uiteenlopende stijlen ko- I, men aan bod. Alain Anglionin is percussie docent in Leiden. Met een workshoporkest van gevorderde leerlingen zorgt hij voor een strak ritmische opening. Het diepe, indringende geluid van de Afrikaanse percussie-instru menten reikt tot ver buiten het park. Stilzitten bij deze swin gende muziek is niet mogelijk. Haast professioneel klinken 'The Hague Highlanders Pipe Band'. De in traditionele kledij uitgedoste doedelzakspelers ge ven een prachtige demonstratie van hoe dit soort muziek moet klinken. De oorsprong van de 'blue grass' wortelt zowel in de country, als in de Schotse en Ierse muziek. Kwartet 'Kind of Grass', eigenlijk gewoon een ge zelligheidsband, beschikt over vier vaardige muzikanten die met mooie vocalen en virtuoos spel het grass-repertoire doen herleven. Natuurlijk is'er ook aandacht voor het verhalende lied. Duo Michael Maarten neemt het publiek mee op een zingende reis door de wereld. Trio De Waaghalzen durven het aan, op deze stralende dag, gevoelige teksten met dieptrieste afloop te brengen. Zumbaylla sluit af met liedjes op Nederlandse, Spaanse en zelfs Indiaanse teksten. Soms zijn ze politiek getint, maar vaak ook gaan ze over, hoe kan het anders, de liefde. De ergste hitte is voorbij. Kin deren begraven zich in de zand bak of proberen hoe hoog de schommel kan. Voor de nog aanwezige muziekliefhebbers had de avond best bij het pro gramma betrokken mogen wor den. Premières Opera Zuid eeuwse tot eigentijdse muziek. Een van de hoogtepunten moet de uitvoering worden van La vita di Maria van de in 1972 overleden Italiaanse componist Nino Rota, die vooral bekend is door zijn muziek voor films van Fellini en Visconti. De Maria- vespers van Claudio Monteverdi staan op het programma even als Renaissance motetten van onder meer Obrecht en De Monte. Het Koor van de Symfonische Kapel uit Rusland brengt Russi sche gezangen ter ere van de Moeder Gods ten gehore. De 23 dansers en musici van het Ja panse Gagaku-ensemble Ten- noji-Gakusi Garyokai vormen de niet-Westerse inbreng op het festival. Zij brengen rituele gagaku-hofmuziek, die in de achtste eeuw vanuit China naar Japan overwaaide. leiden Dertig dagen lang is het anders zo kale, verwaarloosde schoolplein van de Leidse Kaasmarkt- school een 'stedelijke buitengalerie'. Beelden van kunstenaars als Frans de Wit, Maja van Hall, Ad Arma en Feng sieren t/m 31 juli de binnenstadstuin. Het tuineffect wordt nog vergroot door een deelproject van Saskia de Zee en Albert Meyvogel, die een haag van wilgetenen en een toegangspoort maakten. Cultuur wethouder Pex Langenberg opende de buitengalerie zaterdagmiddag. De Beeldentuin is dagelijks van 13- 18 uur geopend. De toegang is gratis. foto holvast/mark lamers gevuld met een drietal bands. Bij zowel Beeswamp, met een mengelmoes van funk en glaou- morvolle soulrock, als het om iets na half acht geprogram meerde Las Chicas del Rock overheerst het vrouwelijk ele ment. De laatste band, opge bouwd rond bassiste Bobbi Rossini - ex van Claw Boys Claw - en actrice Gwen Eckhaus maakt grauwe vuile rock, maar houdt daarnaast de melodie zeer goed in het oog. Scherp Met Omar Dykes - voorheen Omar the Howlers - heeft Werfpop een bluesgigant bin nengehaald. Dykes zal onge twijfeld veel ruimte inlassen voor zijn laatste werkje Muddy springs road. Met zijn scherpe gitaarspel zal de Mississipi swamp rock-king het festival ongetwijfeld swingend beëindi- Programma Werfpop op 10 juli in het Van der Werfpark: 14.00 - 14.40 Creepmine: 15.05 - 15.55 Serenes; 16.10 - 16.40 Surprise Act; 17.10 - 18.00 Ifang Bondi: 18.30 - 19.15 Bees wamp; 19.40 - 20.25 Las Chicas del Rock; 21.00 - 22.00 Omar Dykes. Omar Dykes: bluesgigant als uitsmijter op 13e Werfpopfestival in Leiden. breda «anp De exploitatie van de nieuwe schouwburg in Breda, het Chassé Theater, gaat de gemeente jaarlijks enkele miljoenen guldens meer kosten dan is afgesproken. Vooral de kapitaallasten van het 57 mil joen gulden kostende gebouw drukken sterk op de exploitatie. Dit blijkt uit een studie van het Amersfoortse managementbureau Twijnstra Gudde over het bedrijfsplan, dat onlangs door de directie van de schouwburg werd ingediend. Die kreeg daarvoor een dikke onvoldoende. De nieuwe schouwburg wordt in maart 1995 in ge bruik genomen. Musica Sacra 1994 eert maagd Maria Het festival Musica Sacra staat dit jaar in het teken van De schoonste onder de Vrouwen, ofwel de maagd Maria. Het fes tival wordt op 16, 17 en 18 sep tember in Maastricht gehou den. Musica Sacra beperkt zich niet tot gewijde muziek in enge zin. Op het festival kan alle mu ziek aan bod komen die.met een religieuze inslag tot stand is gekomen. Het aanbod van de editie 1994 variëert van Middel- Het jaarlijkse muziekspektakel in het Westvlaamse Torhout is er een van uitersten. Of je drijft op je eigen zweet naar beneden, of je spoelt weg op de tot mod derpoel omgetoverde wei. Za terdag was het heet, Orlando- heet. En geen boom of parasol om beschutting te zoeken. Dus werden andere wegen gezocht om een zonnesteek, of zonne slag zoals onze zuiderburen zeggen, te voorkomen. De ver koop van honkbalpetjes bij een van de sponsorstands liep dan ook als een trein. Verkrijgbaar in één kleur: rood. Liggend in het gras, of staand om een vleugje wind mee te pakken, is het nauwelijks te har den. Voor het podium is de strijd tegen de elementen nog veel zwaarder. Na de prima openingsact Clawfinger, het nietszeggende Heimet en het rustigere Grand Lee Buffalo barst het geweld los. „Here the fuck we go", roept zanger/gita rist Andy Caims van het Noord- ierse Therapy? en daar gaat de meute dan ook. Fans vliegen door de lucht, pogoën elkaar beurs. Vanaf de eerste noten Europese Unie wil eigen filmindustrie De Europese Unie zoekt geld om een eigen filmindustrie op te zetten. Joao de Deus Pinheiro verklaarde dit weekeinde dat hij daarvoor bij de banken gaat aankloppen. Hij zei dat tijdens een conferentie over de audio visuele politiek van de Unie in Brussel. Pinheiro is Europees commissaris voor audiovisuele zaken. De Portugees zei in sep tember met banken in de slag te gaan om kapitaal te verwerven. De overheersing van de film industrie van Hollywood steekt de Unie al jaren, in Europa is de filmbranche sterk versnipperd. De driedaagse conferentie trok honderden cineasten, tv-men- sen en andere mediafiguren. Maastricht Opera Zuid speelt in het komend seizoen twee ope ra's. Op 21 januari is de première van Het sluwe vosje van de Tsjechische componist Leos Janacek. Daarna volgt op 6 mei de eerste uitvoering van L'Elisir d'amore van Gaetano Donizetti. De opera's worden gezongen in de oorspronkelijke taal. De tekst is via een boventiteling te volgen in het Nederlands. Beide produk- ties gaan in Maastricht in première. Daarna volgt een toernee langs de grote theaters in Zuid-Nederland,«Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. Een groep toegewijde architec tuurliefhebbers in Tel Aviv zet zich in voor het behoud van 's werelds grootste collectie ge- •bouwen uit de periode van „de Internationale Stijl" (1922- 1932). Een tien jaar omspan nende campagne om een deel van de 4000 gebouwen in de stijl van architecten, zoals Gro- pius of Mies van der Rohe te restaureren, is gestart. In tegenstelling tot steden in Europa waar slechts een enkel gebouw in de typische Bauhaus-stijl is opgetrokken, kent Tel Aviv hele woonwijken met de kenmerkende a-symme trische kubussen, smalle ramen, platte daken en geometrische vormen. Wars van tierelantij nen, simpel en praktisch. De Internationale Stijl had zijn oorsprong in Europa in de jaren twintig en dertig. Het was de eerste belangrijke stroming in de architectuur van de twin tigste eeuw. De opkomst ervan was geïnspireerd door de indus triële revolutie en de aanhan gers hadden vaak banden met de socialistische beweging. De opkomst van de nazi's in 1933 en de sluiting in datzelfde jaar van het Bauhaus, de belangrijk ste school van de nieuwe stijl, was mede de aanleiding dat veel jonge architecten die in de nieuwe stijl waren opgeleid naar het toenmalige Palestina kwamen. Tussen 1931 tot 1948 werd Tel Aviv vrijwel geheel in de nieuwe bouwstijl opgetrokken. Dichters noemden haar de „witte stad" wegens het vele zandkleurige pleisterwerk. Maar gedurende de jaren ema wer den de woonhuizen aangetast door het milde zeeklimaat en verwaarlozing. Nieuwe huisei genaren sloopten balkons en ontsierden de voorkant. Inmiddels zijn 1000 wonin gen aangewezen die voor her stel in aanmerking komen. In het merendeel van de gevallen is de eigenaar echter niet bereid de woning te herstellen in de oude staat. Ondanks premies en leningen die het stadsbestuur hiervoor in het vooruitzicht stelt, voelen huiseigenaren niets voor extra uitgaven. Twee plekken, twee titels en vijftien kunstenaars. In het Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis werden vrijdag avond twee beelden-tentoon- stellingen geopend. De één heeft de titel 'Materiaal met ruimte' en toont t/m 14 augus tus werk van negen Zuidhol landse kunstenaars. 'Buiten beeld' is de titel van de expositie in de nieuwe Voorschotense beeldentuin bij de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan 4. Hier is in juli, augustus en september werk te zien van zes leden van de Voorschotense Kunstkring. Joke Kooijman, Eelkje Kloos, Peter van Loon, Tineke Porck, Anne Rogaar en Reneé Steen- brink wijden met de expositie van hun beeldhouwwerk de nieuwe tentoonstellingsruimte in. In Voorschoten was tot afge lopen weekeinde geen gelegen heid om in de open lucht te ex poseren. De nieuwe biblio- theektuin geeft kunstenaars de kans hun werk tijdens de zo mermaanden aan een breed publiek te tonen. Hoekig De tuin is ontworpen door beel dend kunstenaar Petra van der Meijden. Uitgangspunt was de tuin 'als culturele ontmoetings plaats'. Van der Meijden liet zich bij de vormgeving inspire ren door de hoekigheid van het bibliotheekgebouw. De aanwe zige tegels zijn opnieuw geor dend en in een aantal 'zweven de terrassen' verwerkt. Door het scheppen van niveauverschil len, die ook voor rolstoelgebrui kers toegankelijk zijn, is het bin nenplein beslotener geworden. Beelden in het Ambachts- en Om de oude linde is een ronde bank als 'erekrans' gezet. Op de tentoonsteling 'Materi aal met ruimte' in het Am bachts- en Baljuwhuis worden van elke kunstenaar twee non- figuratieve objecten gepresen teerd. Er is onderscheid ge maakt tussen hedendaagse en traditionele materialen. Zo staan er objecten van onder meer rubber, glas, textiel, afval, staal, hout en brons. Kunstwer ken van traditionele materialen staan naast die van hedendaag se materialen, waadoor zij als het ware een confrontatie met elkaar aangaan. 'Materiaal met ruimte', een confrontatie tussen verschil lende materialen in beeld houwkunst uit Zuid-Holland, te zien: t/m 14 augustus in het Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat 12, Voorschoten, foto henk bouwman dagelijks van 14-17 uur. 'Buiten beeld', werk van zes leden van de Voorschotense Kunstkring (VKK) in de tuin van de Openbare Bibliotheek Voorschoten, Wijngaardenlaan 4, te zien: t/m 30 september tijdens openingsuren van de bibliotheek. Beide tentoonstellingen zijn gratis toegankelijk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11