Bidden, brouwen en boeren Stag" Guinee-Bissau maakt eind aan éénpartijstaat Snuiven is het weer helemaal in de VS Buitenland over Qatar ZATERDAG 2 JULI 1994 Tweehonderd jaar trappisten in het Belgische Westmalle Langs de weg Antwerpen-Turnhout verwijzen weilanden, statige dreven en een sierlijk Italiaans klokketorentje naar de aanwezigheid van de befaamde trappistenabdij van Westmalle. De abdij bestaat precies twee eeuwen. Dat wordt vandaag uiteraard officieel gevierd, maar ook in de rest van het jaar zijn er manifestaties ter gelegenheid van het jubileumjaar. Veel mensen weten in de weekeinden het klooster te vinden. Het lijkt een tegenstelling: een streng-contemplatieve orde die zoveel sympathie en ver bondenheid wekt in breder kring. Het beroemde Westmalle-bier heeft daar zeker mee te maken, maar er is meer dan dat. Broeder Gert schenkt een tripel van eigen brouwsel. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN westmalle jos vrankx Broeder portier moet geregeld bezoekers aan de poort ontgoo chelen. „Nee, het is niet moge lijk de abdij te bezoekenzegt hij telkens opnieuw. „Open deurdagen staan niet op ons programma". De bezoekers kunnen zich in het voorportaal troosten met de aanschaf van kaas, biergist of andere gezonde abdijprodukten of met het nut tigen van een bokaal 'tripel' in het café aan de overkant. Ze kunnen ook rustig de contem platieve sfeer opsnuiven in de stille dreven rondom de abdij: in dit jubileumjaar zijn die smaakvol 'verluchtigd' met pa nelen waarop aangepaste en stemmingsvolle gedichten zijn aangebracht. Tweehonderd jaar Westmalle is een bijna ongelooflijke ge schiedenis van politieke en reli gieuze troebelen en conflicten, van vluchtende en weer terug kerende monniken, van gegoe- Dubbel en tripel De meeste mensen- kennen 'Westmalle' vooral van het populaire dubbel en tripel, die het klooster maakt. De ze bieren zijn de laatste ja ren een steeds belangrijker plaats gaan innemen tussen de speciaalbieren op de Ne derlandse markt. Abt Ivo Dujardin: „De brouwerij is ontstaan om ter plaatse bier te kunnen brouwen, in overeenstem ming met een richtlijn uit Rome dat monniken aan tafel de drank van de streek mochten gebruiken. Dat de brouwerij zo belangrijk is geworden, is toevallig. De drank werd aangeboden aan de gasten. Dat moet in de smaak gevallen zijn. En zo is de bal aan het rollen gegaan". de Antwerpse burgers die de monniken uit alle macht onder steunden, van avontuurlijke heide-ontginning en een moei lijke strijd om het bestaan. Van deze bewogen geschiedenis wordt een beeld geschetst in het onlang verschenen boekje 'Monniken in de Kempen', ge schreven door Jan Veulemans. Thans bestaat de abdij uit twee enveertig monniken onder lei ding van abt Ivo Dujardin (56), die sinds 1987 aan het hoofd staat. „Wat mij persoonlijk het meest aanspreekt in de geschie denis van Westmalle, is het on mogelijke begin", zegt abt Du jardin. „Het heeft een onvoor stelbare strijd en moeite gekost voordat de eerste monniken zich hier konden vestigen, van wege de explosieve en ondoor zichtige politieke verhoudingen van die tijd. Zo bekeken moeten we de problemen van vandaag enigszins relativeren. Die tijd was nog verwarder dan van daag!" Strozak Tot de jaren zestig waren de trappisten wijd en zijd bekend om hun Spartaanse levenswijze: slapen op een strozak, vasten en boete, onderlinge communica tie via gebarentaal. Dujardin: „Je moet dat zien in zijn con text. De tijden waren toen veel harder. Vergeleken bij het leven van de doorsnee-bevolking hier in de'Kempen was het leven van een trappist niet zo vreselijk veel ruiger. De spiritualiteit van vasten en boete was een reactie op de Franse Revolutie. De monniken wilden eerherstel dóen voor de wandaden van de Revolutie die de Kerk en de ka tholieke bevolking zo zwaar hadden getroffen Dat bij deze handelingen de grenzen van het evangelisch en psychisch 'gezond verstand' wel eens werden overschreden, geeft abt Ivo volmondig toe. „Dat is een gevaar dat in elke religieuze beweging schuilt. Wanneer men een bepaalde waarde heeft ontdekt, komt men al gauw in de verleiding om die te gaan overbeklemto- nen en overorganiseren. Ook vandaag zien we die neiging de kop opsteken, zowel in als bui ten de Kerk. Vanuit onze tradi tie is de aandacht en de zorg om consequent te blijven zeer sterk geweest. Met alle risico's van dien." Toch wil Dujardin het kind niet met het badwater weggooi en. „Er zitten belangrijke waar den in de levenswijze van so berheid en onthechting. Het vasten wordt nu'trouwens volop herontdekt. Vandaag vertalen we onze traditionele spirituali teit minder in strikte reglemen ten, maar wel in onze keuze voor een sober en stoer leven met een duidelijk profiel. Vroe ger mochten we bijvoorbeeld alleen met elkaar praten in zeer nauwkeurig beschreven om standigheden. Vandaag wordt dat toevertrouwd aan de per soonlijke verantwoordelijkheid van een ieder. Wel zijn er mo menten en plaatsen waar we niet spreken." Een dramatische episode in de geschiedenis van Westmalle was de missie in voormalig Bel gisch Kongo (1895-1924), een avontuur dat veel slachtoffers kostte, veel spanningen mee bracht in de gemeenschap en uiteindelijk werd opgedoekt. Ivo: „Die missie was niet onze eigen keuze, maar werd ons ei genlijk van bovenaf opgedron gen. De abdij heeft uiteindelijk aan de druk moeten toegeven". In de jaren zestig heeft de ab dij van Westmalle nog eens ge probeerd in het toenmalige Kongo een stichting te begin nen, maar vanwege de politieke onrust konden de monniken niet vertrekken. Wel is Westmalle vandaag met twee van zijn monniken verbonden met de priorij van Kasanza na bij Kikwit in Zaïre zoals Kongo nu heet. De een is overste, de ander novicenmeester. „Het vraagt heel veel moed om daar stand te houden, nog afgezien van de ellendige omstandighe den. Het kloosterleven is nog een eigen Afrikaans gezicht aan het zoeken". De kerk van vandaag verkeert volop in het brandpunt van ver warring, tegenstellingen en on zekerheid. Hoe beleeft een con templatieve gemeenschap als die van Westmalle deze situatie? Ivo: „Ik denk dat het heel be langrijk is de pijn van deze pe riode gelovig te doorleven, vanuit een stuk machteloosheid maar zonder geweeklaag. Een geloofshouding die ik dit jaar in verband breng met de spiritua liteit van het Heilig Hart: lijden aan het leven, lijden aan de lief de, en die pijn biddend en gelo vig dragen. De grote uitdaging vandaag, zowel voor onze abdij als voor de Kerk in het alge meen, lijkt mij als het ware de weg naar binnen: werken aan de innerlijke fundamenten. Via het herontdekken van de bin nenkant kunnen we de monas tieke roeping een bedding laten vinden in een nieuwe cultuur". De abt van Westmalle herin nert er aan dat tweehonderd jaar geleden er ook al een cul tuur was, die vastgelopen was en een nieuwe richting zocht. Dujardin: „Datzelfde zie ik van daag gebeuren. Als je tweehon derd jaar wordt, weet je dat je voor een nieuwe start staat. Het leven van een abdij is geken merkt door groei en neergang, en vandaag zitten we weer in zo'n kritieke fase. Maar het is mijn gelovige overtuiging dat God hier en nu aan het werk is met onze gemeenschap en met de Kerk. Zoals de generaal van onze orde het eens uitdrukte: let op dat ge u niet bezorgd maakt over iets waar Orize-Lieve-Heer zich geen zorgen over maakt dus uw aantal of de vergrijzing en dat ge ondertussen datge ne vergeet waarmee God be gaan is: het heil, het goed van alle mensen". Bron: Jan Veulemans: Monniken in de Kempen. Twee eeuwen ab dij Westmalle. Uitg. Brepols, 95 blz. los angeles phil reeves t^e independent Na een langdurig onder gronds verblijf in de getto's van stedelijk Amerika steekt heroïne weer de kop op en raakt het chinezen (het snui ven van heroïne) weer in. De drug, die onder de rock'n'rollers van eind jaren '60 een dodelijke tol eiste, is nu goedkoper dan ooit. De afgelopen 20 jaar is het gebruik van heroïne in de Verenigde Staten voorname lijk beperkt gebleven tot een harde kern van een paar honderdduizend verslaaf den. De belangrijkste reden hiervoor was de reputatie van heroïne als een zeer ver slavende, dure en potentieel dodelijke drug. Maar nu hebben dealers een nieuwe, lichtgelovige markt aangeboord die heroï ne als een onschuldige 'party drug' consumeert. Jonge blanken uit de middënldasse lijken de gevaren van de drug te zijn vergeten en schrijven er mystieke eigen schappen uit de popcultuur aan toe een geromanti- ceerd waanbeeld. In Los An geles zijn al T-shirts gesigna leerd met de beeltenis van een draak, het symbool van heroïne. De nieuwe sjieke status van de drug werd vorig jaar oktober onderstreept toen de 23-jarige acteur River Phoenix een idool van miljoenen jongeren voor een nachtclub in Hollywood in elkaar zakte en stierf na het nemen van een 'speed- ball', een cocktail van cocaï ne en heroïne. Toen Kurt Co- bain, zanger van de populai re rockband Nirvana, zich zelf in Seattle doodschoot, werd er heroïne in zijn li chaam gevonden. „Oorspronkelijk werd he roïne in de eerste plaats ge bruikt door junkies in de getto's en dat is nog steeds zo. Maar we zien nu een uit breiding onder de mensen uit de rock'n'roll- en filmin dustrie en de avant garde. Op dit moment wordt heroï ne niet speciaal gevaarlijk geacht een bijzonder on nozele, ondoordachte opvat ting", aldus Ralph Lochridge een drugbestrijder in Los Angeles, waar de drug in het clubleven van Hollywood is binnengedrongen. Het aantal mensen dat we gens problemen rond heroï negebruik in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is in het afgelopen jaar met bijna 50 procent gestegen. De Amerikaanse regering concentreert zich in haar 'oorlog tegen drugs' voorals nog op cocaïne, veruit de meestgebruikte drug in de Verenigde Staten. Maar de autoriteiten maken zich in toenemende mate bezorgd over de sterk stijgende we reldwijde produktie van he roïne, gestimuleerd door overvloedige oogsten. De prijs is gezakt van rond de 2400 gulden tot 460 gul den per gram en de zuiver heid van de drug is enorm gestegen van ongeveer 6 procent tot tenminste 40 procent Dankzij deze hoge re concentratie worden de gebruikers sneller high door het roken van heroïne, zodat ze niet meer hoeven te spui ten. Hiermee wordt welis waar het risico van geïnfec teerde naalden voorkomen, maar verslaving is onvermij delijk, met alle gevolgen van dien. Ook in de snelle, harde fi nanciële wereld van Wall Street doen drugs onvermin derd hun verwoestende werk. Onlangs werd in een hotelkamer het naakte li chaam van de 44-jarige ban kier Wardell Lazard gevon den. Hij stierf aan een over dosis. Lazards dood was een onthutsende schok voor de zwarte gemeenschap in Amerika, omdat hij als een lichtend voorbeeld gold. Als zwarte slaagde hij erin door te dringen tot de top van de vrijwel exclusief blanke we reld van grote financiers. Op het moment van zijn dood beheerde Lazard fondsen ter waarde van zes miljard gul den. Tot voor kort werd aange nomen dat het druggebruik in Wall Street, dat in de jaren tachtig een grote vlucht nam, grotendeels tot het ver leden behoorde. Maar de dood van Lazard die zijn verslaving tot op het laatst geheim wist te houden be wijst het tegendeel. Hoewel de meeste bedrijven en in dustrieën in Amerika him werknemers regelmatig tes ten op het gebruik van drugs, worden er in de finan ciële wereld nooit vragen ge steld. Zolang het geld maar binnenstroomt. vertaling: luutje niemantsver- driet en margreet hesunga GcrCChtshÖf ^oor ^et eerst 'n Sesc^eclenis democratische verkiezingen Guinee-Bissau den haag «anp Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag neemt voorlopig geen beslissing in het geschil tussen Qatar en Bahrein. Het geeft beide Golfstaten tot 30 no vember de tijd het conflict in zijn geheel voor te leggen. Qatar en Bahrein ruziën al bijna vijftig jaar over de rechten op een reeks van olie- en visrijke ei landjes, riffen en zandbanken in de Golf. Ook betwisten zij elkaar de heerschappij over de stad Zubara in het noordwesten van Qatar. Tot woede van Bahrein stapte Qatar in 1992 naar het Interna tionaal Gerechtshof. Het vroeg alleen een oordeel over zijn claim op de Hamar-eilanden. Het feit dat Bahrein Zubara opeist moest buiten beschou wing blijven. Volgens het oordeel van het juridische lichaam van de Vere nigde Naties blijkt uit de voor geschiedenis van het decennia durende conflict dat beide Golf staten eerder waren overeenge komen het geschil in zijn geheel voor te leggen aan het hof. De strijd tussen Qatar en Bahrein stamt al uit de Britse koloniale tijd. De Britse over heerser trok bij vertrek een scheidslijn tussen de broeder- staten waardoor de eilanden vlak voor de kust van Qatar in Bahreinse handen kwamen. Qa tar heeft deze beslissing nooit geaccepteerd. De strijd tussen de beide ken de een aantal uitbarstingen. Zo pakte Qatar in 1986 werkne mers van Ballast Nedam op, omdat ze in betwist gebied be zig waren met een landaanwin ningsproject voor Bahrein. In september 1991 werd een nieu we Golfoorlog gevreesd toen Bahreinse kanonneernoten het vuur openden op schepen van de Qatarese kustwacht. De voormalige Portugese kolo nie Guinee-Bissau kiest mor gen voor het eerst op democra tische wijze een president en een parlement. Daarmee komt een einde aan de éénpartijstaat waarin de Afrikaanse Partij voor de Onafhankelijkheid van Guinee en Kaapverdië (Paigc) sinds april 1974 de dienst uit maakte. •President Joao Bernardo Vieira schreef aanvankelijk voor 1992 verkiezingen uit en toen die niet doorgingen voor 1993. Uitein delijk werd het nog een jaar la ter. Dat was geen politieke on wil, zo verklaarde de president onlangs, maar de Nationale Verkiezingscommissie (CANE) beschikte niet over voldoende geld om de verkiezingen te kun nen organiseren en een kieslijst aan te leggen. CANE had gere kend op geld uit het buitenland. Dat was weliswaar toegezegd, maar werd nooit overgemaakt. Het Westafrikaanse Guinee- Bissau is een van de 24 minst ontwikkelde landen ter wereld. Een minister verdient per maand 102 dollar (zo'n 200 gul den). En het gemiddelde loon van een boer kun je maar beter aan de verbeelding overlaten, zeggen regeringsambtenaren. Anders dan Angola en Mo zambique, die aan de koloniale heerschappij tenminste een in frastructuur overhielden die op het moment dat ze onafhanke lijk werden nog redelijk in tact was, heeft Guinee-Bisssau aan de vijfhonderd jaar Portugese overheersing weinig of niets overgehouden, behalve dan een bierbrouwerij, een officiersmess die tot hotel werd omgebouwd en paar huizen van voormalige koloniale heersers. De landbouw, de belangrijk ste economische activiteit van het land, wordt elk jaar geteis terd door droogte en sprinkha- President Joao Bernardo Vieira probeert in de traditionele dracht van Guinee-Bissau stemmen te winnen. titie is onafhankelijk in dit land en ik ben geen dictator", zei hij in een interview. Da Costa meent echter dat er een reeël gevaar bestaat dat Vie ira de macht niet zal overdragen aan de winnaar van de verkie zingen. Da Costa meent zijn neef goed genoeg te kennen om zo'n voorspelling te wagen. Bo vendien vochten ze samen in de twaalf jaar durende opstand te gen de Portugese overheersers. Ook was Da Costa ooit minister van volksgezondheid in het ka binet van Vieira. Joao da Costa ziet zijn strijd in het kader van een veel breder Afrikaans en mondiaal perspec tief. „Het gaat om de strijd van de Guinese bevolking in het bij zonder en de wereld in het alge meen voor de creatie van solide democratische structuren waar ze nog niet bestaan", zegt hij. Da Costa's eerste belangrijke botsing met zijn neef vond plaats in 1980 toen hij weigerde in te stemmen met de staats greep die Vieira had gepleegd tegen de zittende president Luis Cabral. Hij werd wegens dit me ningsverschil een maand opge sloten. Het jaar daarop ging hij voor zeventien maanden de ge vangenis in. Pas in 1993 kwam hij voor twee maanden terug. Ondanks het feit dat er een oppositie bestaat in het land kwalificeert Da Costa het be wind van Vieira als een dicta tuur. Da Costa wordt in de ver kiezingen gesteund door drie andere partijen. Slechts zeven van de dertien partijen hebben een eigen presidentskandidaat. Da Costa meent dat hij als lei der van de 'Partij van Democra tische Vernieuwing' een goede kans heeft om tot president te worden gekozen. Maar hij heeft zijn aanhang ook al vast opge roepen om waakzaam te zijn. „Ook bij een eventuele over winning kunnen we niet op on ze lauweren gaan rusten. Want de overdracht van het bestuur zal op democratische wijze moeten worden afgedwongen. Ook al schrijft de wet het voor, uit zichzelf zal Vieira dat niet doen", weet Da Costa bijna ze ker. Behalve voor de politieke cri sis zal volgens Da Costa ook een; oplossing moeten worden ge-.' vonden voor de economische, en sociale crisis, waaronder de! 1,3 miljoen inwoners van Gui- nee-Bissau lijden. Da Costa ver trouwt erop dat een democra tisch Guinee-Bissau zich zal kunnen ontwikkelen. Wel meent hij dat die democrati sche ontwikkeling niet noodza kelijkerwijs de Amerikaanse of Europese tradities moet volgen. „Onze eigen tradities moeten worden gerespecteerd. GUINEE-BISSAU Hoofdstad: Bissau Aantal inwoners: 994.000 Oppervlakte: 36.125 km2 (Nederland 41.785 km2) Bevolkingsdichtheid: 27 (Nederland 397) Talen: Portugees, Crioulo nen. De gemiddelde inflatie be droeg in de jaren tachtig 54 pro cent per jaar en in 1990 aten rente en aflossingen op buiten landse schulden 38 procent van de exportinkomsten op. Aangezien de officiële econo mie zo goed als stil ligt bloeit de informele als nooit te voren. In de hoofdstad Bissau is alles te koop. Niemand weet hoe, maar de meeste produkten komen uit Portugal of uit Brazilië. Spijs olie, meel en Portugese rijst lig gen op de zwarte markt naast shirts met de kleuren van de Portugese voetbalteams Benfi- ca, Sporting Lissabon en Porto. 'Nino' Vieira is goed op de hoogte van deze situatie. Maar wat wil je? Als held van de voor malige onafhankelijkheidsbe weging met een maoïstische achtergond wil hij niet graag als een 'marxistische dictator' de geschiedenis ingaan, en dus blijft de zwarte markt bestaan. Twaalf partijen vindt Vieira tegenover zich in de komende verkiezingen, maar hij is ervan overtuigd dat hij zal winnen, ook van Joao Monteira da Cos ta. Deze is leider van een rivali serende factie van de Paigc. Da Costa werd vorig jaar twee maanden opgesloten wegens het 'beramen van een staats greep' tegen Vieira. Dat was al de derde keer voor hetzelfde vergrijp. Hij werd vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Viei ra ontkent dat hij iets met de ar restatie te maken had. „De jus-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7