v Hutu's niet meer zo blij met Fransen 'Ik dank God dat ik mag leven om deze dag mee te maken' Buitenland Verzet Karadzic tegen 'nieuwe kaart' Bosnië Koers dollar op agenda bij ontmoeting van g-7 Bijna honderd doden bij ongeluk met Fokker i V* \\v ZATERDAG 2 JUL11994 brussel De positie van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Willy Claes, is gisteren aan het wankelen gebracht door een verzoek van justitie de minister aan de tand te voelen in een corruptie-onderzoek. De Kamer van Volksvertegenwoordigers besloot een speciale kamercommissie in het leven te roepen om te onderzoeken of de socialistische minister voor het Hof van Cassatie moet verschijnen. Claes heeft laten weten niets op zijn geweten te hebben. Hij zei dat het voor de hand ligt af te treden als de kamercommissie hem naar het Hof stuurt. D'Alema secretaris Italiaanse PDS Herzog legt eed af hbBERLUNRoman Herzog (60) heeft gisterochtend in Berlijn de eed als Duitse president afgelegd. In zijn toespraak na de beëdi ging riep Herzog op "alle anti-democratische ontwikkelingen in de kiem te smoren'. Het is nodig elk begin van totalitarisme vastberaden te bestrijden, aldus de nieuwe president in de Rijks dag. Herzog riep zijn medeburgers tevens op meer moed te to nen bij de bescherming van bedreigde buitenlanders. Op de foto legt Herzog de eed af ten overstaan van Bondsdag-voorzitter Ri ta Süssmuth. foto peer grimm Labour behoudt nipt zetel John Smith airdrie» De Britse Labourpartij heeft donderdag met moeite een aanval van de Schotse nationalisten af weten te slaan op de par lementszetel van de in mei plotseling overleden partijleider John Smith. In het district, midden in het Schotse industriegebied, bestaat grote onvrede over het door Labour geleide bestuur en de geruchten over corruptie. Helen Liddell won de zetel met maar 1.640 stemmen meer dan Kay Ullrich, de kandidaat van Schotse Nationale Partij (SNP). Belgische minister Claes in opspraak rome» Massimo D'Alema (45) is sinds gisteren de r taris van de Democratische Partij van Links (PDS), de grootste oppositiepartij van Italië. Hij neemt de plaats in van Achille Oc- chetto, de man die drie jaar geleden de communistische PCI omvormde tot een sociaaldemocratische partij. Occhetto trad twee weken geleden af nadat de PDS bij de Europese verkiezin gen opnieuw een gevoelige nederlaag had geleden. D'Alema is een man van het partijapparaat en staat bekend als koude en ri goureuze leider. Brandstichting in zaken Berlusconi rome» De Italiaanse politie is op zoek naar de degenen die gis termorgen in alle vroegte met eenvoudige tijdbommen brand veroorzaakten in een vijftal filialen van de Standa, een waren; huisketen die deel uitmaakt van de holding Fininvest van pre mier Silvio Berlusconi. Minister van binnenlandse zaken Maroni zei gisteren dat het gaat om politieke aanslagen en dat de staat adequaat zal reageren. Hulp aan Tutsi's is verraad De Franse commando's in Rwanda ontmoeten een steeds vijandiger houding van de Hutu's, die zich langza merhand realiseren dat ze van de Fransen geen helpende hand hoeven te verwachten bij de strijd tegen het opruk kende Rwandese Patriottisch Front. parijs- afp-dpa „We zien dit als een eerste te ken dat het een nieuw Somalië wordt", zei een van de militai ren, verwijzend naar de Ameri kaanse humanitaire interventie in het Oostafrikaanse land die al snel escaleerde in vuurgevech ten en leidde tot diepe haatge voelens bij de bevolking. De Hutu-bevolking lijkt te leurgesteld dat de Fransen dit keer geen steun in de strijd te gen het RPF betekenen en som migen spreken van 'het verraad' van de Franse voormalige bondgenoten. De spanning neemt toe, terwijl de Fransen verspreide Tutsi's, die de mas saslachtingen hebben overleefd, redden, beschermen en indien nodig evacueren. De Franse president Frangois Mitterrand en zijn Ugandese ambtsgenoot Yoweri Museveni zijn er het gisteren over eens ge worden dat een regionale vre desconferentie voor Rwanda ge houden moet worden. De twee staatshoofden bleken tijdens een onderhoud ook voorstander van een wapenstilstand, die 'zonder uitstel' van kracht zou moeten worden. Het RPF geleid door Ugan dese officieren van Rwandese afkomst en met zijn thuisbasis in Uganda heeft tot dusverre geen belangstelling getoond voor een wapenstilstand. Het heeft de beschietingen op de hoofdstad Kigali verhevigd. Een VN-medewerker zei afgelopen week dat het front de stad wil veroveren omdat het vreest dat Franse troepen de stad zullen bereiken. De Frans-Ugandese samen spraak zou het tanende wan trouwen van het RPF tegenover de Franse bemoeienissen in Rwanda verder kunnen vermin deren. Voorts zou vanuit Ugan da druk op het RPF kunnen worden uitgeoefend om de aan vallen te staken. De Belgische minister van buitenlandse zaken Willy Claes zal Europese en Afrikaanse lan den en de Verenigde Staten be naderen om, mogelijk volgende week al, een conferentie te hou den over de situatie in Burundi. Burundi, dat eenzelfde bevol kingssamenstelling heeft als het buürland Rwanda, is tot dusver re gespaard gebleven voor de orgie van geweld, die de Rwan dese samenleving in twee maanden tijd heeft ontwricht. Volgens Claes moet in het Cen- traalafrikaanse land 'een explo sie worden voorkomen'. Fransen vrezen 'wraak' na aannemen taalwet Door het slijk gehaald door wetenschappers, belachelijk gemaakt door de Franse pers en bekritiseerd binnen Frankrijk zowel als daar bui ten, waar wraakacties wor den gevreesd. Maar on danks alles heeft Frankrijk dan toch zijn wet gekregen tegen het 'Franglais'. De Franse taal moet in de toekomst absoluut voorrang worden verleend. Het parle ment besliste in de nacht van donderdag op vrijdag eindelijk over een wetsont werp daarover, nadat in een gezamenlijke zitting van Se naat en Assemblée Nationa le (Nationale Vergadering) de laatste onenigheidjes wa ren opgelost. De regerings meerderheid stemde voor het wetsontwerp, de socia listen onthielden zich van stemming en de communis ten waren tegen. Volgens minister Jacques Toubon (cultuur) heeft hij nu een wapen in handen om 'het kapitaal, wat de Franse cultuur toch is, te benutten'. De tekst, 21 arti kelen 'halverwege tussen purisme en snobisme', vol gens schrijver Toubon, ver plicht het gebruik van de Franse taal in de publieke sector, om met name het overmatige gebruik van het Engels tegen te gaan. Zo is het nu onder meer voorgeschreven dat publi- katies die in opdracht van of met hulp van de staat in een andere taal worden uitgege ven, tenminste een samen vatting in het Frans dienen te bevatten. In personeels advertenties waar het gaat om betrekkingen waar geen Frans woord voor bestaat, moet een Franse omschrij ving worden toegevoegd. Voortaan zijn de Fransen geen leaders meer, maar meneursen rijden zij niet meer in auto's met een air bag, maar met een sac gon- flable. Vliegtuigen waarmee zij op vakantie gaan kunnen geen crash meer krijgen, maar slechts een écra- sement. Een volleybalwed strijd wordt niet meer on derbroken voor een time out maar voor een arrêtde jeu. Kranten, radio en televisie zijn bezorgd omdat adver tenties nu in het Frans moe ten zijn. Wetenschappers zijn ongerust omdat weten schappelijke conferenties die in Frankrijk worden ge houden niet meer geheel in een andere taal mogen wor den gehouden. De kans be staat dat medische bijeen komsten, die vooral.in het Engels worden gevoerd, nu niet meer in Frankrijk wor den gehouden. De wet schrijft boetes en ge vangenisstraffen voor over tredingen voor. Critici zeg gen dat de wet alleen tot ge volg zal hebben dat de ge vangenissen vol zullen zit ten met recalcitrante tekst schrijvers. Toubon verwerpt de kritiek en wijst er op dat het nu niet zo is dat er niet meer in het Engels kan worden ge adverteerd of dat instructie boekjes in het Japans wor den geschreven. „Het ver eist slechts dat deze andere talen ook in onze nationale taal worden vertaald BELGRADO Rtr-, De leider van de Bosnische Serviërs, Rado van Karadzic, beschuldigt de internationale bemiddelaars van pogingen de oorlog te rekken door aan de Serviërs een 'onmogelij ke' verdeling van Bosnië-Hercegovina voor te leggen. Met zijn uitspraken deed Karadzic een 2 aanval op de internationale bemid delingspoging die zich nu richt op een 'vre- deskaart' die 51 procent van Bosnië toewijst aan de Kroaten en moslims en 49 procent aan de Serviërs. De bemiddelaars willen hun kaart volgende week in Genève voor leggen aan de strijdende partijen. De Amerikaanse president Clinton be haalde gisteren een belangrijke politieke overwinning toen de Senaat zijn steun uit sprak voor Clintons Bosnië-beleid. Met een uiterst nipte meerderheid (51 tegen 50, dankzij de stem van vice-president Gore) verwierp de Senaat een voorstel om Clinton te dwingen-tot het opheffen van het wape nembargo tegen het voormalige Joegosla vië, zodat de moslims in Bosnië zichzelf be ter zouden kunnen verdedigen. washington-tokyo Tijdens de jaarlijkse topont moeting van de zeven belang rijkste industrielanden zullen de koersschommelingen van de valuta's onderwerp van gesprek zijn. Dat heeft de Amerikaanse onderminister van financiën, Lawrence Summers, gisteren gezegd. De leiders van de G-7 komen eind volgende week in Napels bijeen. Eerder op de dag had de nieuwe premier van Japan, To- miichi Murayama, in Tokyo la ten weten voorstander te zijn van een gecoördineerde actie om de koers van de dollar die de laatste weken tegenover de yen drastisch is gedaald, weer op te vijzelen. Dee Dee Myers, woordvoer ster van het Witte Huis, beves tigde gisteravond de woorden van Summers. Maar zij voegde daaraan onmiddellijk toe dat de „G-7 niet de plaats is om de dollarkoers te bespreken en dat de top niet speciaal aan de dol lar gewijd zal zijn." Een functio naris wees hierbij op het ver schil tussen het debatteren over wisselkoersen en het oplossen van deze problemen door de G- 7. De dollarkoers is al geruime tijd een zeer gevoelig onderwerp. De Amerikaanse munteenheid is de laatste weken gestaag ge daald. Ten opzichte van de mark en de gulden lijkt de val inmiddels tot staan gekomen maar tegenover de yen glijdt de dollar nog steeds langzaam ver der. Tokyo heeft momenteel erg veel last van de hoge koers van de yen omdat Japanse produk ten in het buitenland een stuk duurder zijn geworden. Daarentegen komt de dure yen de Verenigde Staten niet slecht uit. Washington heeft herhaaldelijk erop, aangedron gen de Japanse markt voor Amerikaanse produkten toe gankelijker te maken om zo de scheve handelsbalans enigszins recht te trekken. Maar Tokyo heeft daaraan tot nu toe niets gedaan. De lage dollarkoers zou kunnen leiden tot een vermin dering in de sterk uiteenlopen de handelsstromen. Een lage dollarkoers maakt Amerikaanse produkten voor Japanners im mers behoorlijk goedkoper waardoor de export vanuit de VS naar Japan zal groeien. De G-7 wordt gevormd door de Verenigde Staten, Canada, Ja pan, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië. Hun leiders komen elk jaar bijeen om belangrijkste politieke en economische vraagstukken te bespreken. TIJDELIJKE TOILETTEN löÖff» geen riool- P O aansluiting ECO-TOILET 02510-15393 nouakchott» Bij het neerstorten van Fok- ker-28 zijn gisteren in Mauri tanië ten minste 94 mensen- om het leven gekomen. Dit is in luchtvaartkringen in Nou akchott vernomen. Er zouden zeven overlevenden zijn. On der de slachtoffers zijn veel kinderen. De vijf beman ningsleden zijn ook dood, zo wordt gezegd. o Het toestel van Air Maurita nië was op een binnenlandse vlucht van de hoofdstad Nou akchott op weg naar de stad-) Tidjikja in het noordoosten. Het stortte neer bij de landing; op het vliegveld van Tidjikja. Als oorzaak van het ongeval' wordt een zandstorm ge noemd. Deze woedde toen het toestel de landing inzette. Fokker liet weten een spc-;. ciaal team van deskundigen; beschikbaar te hebben voor} een onderzoek, indien de Mau-; ritaanse autoriteiten daar om; vragen. Yasser Arafat keert na 27 jaar terug in Gazastrook PLO-leider belooft 'bevrijding' Jeruzalem 3 BLOEMENDAAL correspondent Vooral voor de oudere i van Gaza is de terugkeer van PLO-leider Yasser Arafat de ver vulling van een droom. „Ik dank God dat ik mag leven om deze dag mee te maken", zegt de 94- jarige Haj Khamis Dahlan met een stralend gezicht. Samen met zijn bijna even oude buur man Mohammed heeft hij de verzengende hitte getrotseerd om op het Plein van de Onbe kende soldaat de langverwach te toespraak van Arafat te be luisteren. „Wij zijn allebei ziek, maar we hebben ons nog nooit zo goed gevoeld als vandaag, want we zien nu het gezicht van Abu Ammar", zegt Dahlan. Had hij ooit gedacht dat hij deze dag zou meemaken? „We hebben nooit de hoop verloren. Volgens de Koran kan God iedere dag al les veranderen". Flet duurt lang voor er in Gaza iets van een 'Arafat-gevoel' valt te bespeuren. In de ochtend is het nog stil in de straten van de stad. Sinds het begin van de au tonomie zijn de winkels op vrij dag gesloten. Het is niet alleen een geste aan aan de islami tische Hamas-beweging, maar ook een poging van het nieuwe bestuur de Palestijnen in de strip een gevoel van orde te ge- De winkeliers hebben nu alle gelegenheid de vrijdagse ge bedsdiensten bij te wonen. Uit de openstaande deuren van een moskee in het centrum klinken flarden van de preek van de imam. Hij herinnert de gelovi gen aan een bezoek van de pro feet Mohammed aan Medina. „De Heilige Koran zegt dat Mo hammed er niet de paleizen en de villa's van de rijken bezocht. Hij ging naar de tenten van de armen". Is het een hint van de fundamentalisten aan Abu Am- mar, om de vluchtelingenkam pen en de achterafbuurten van Gaza niet te vergeten? Arafat houdt zijn toespraak tot het volk van Gaza met zijn rug naar een paleis. Een zeer be scheiden paleis weliswaar, waar voor 1967 het Egyptische mili taire bestuur zetelde en later het Israëlische. Er zijn tienduizen den mensen op de been, maar niet de paar honderdduizend waarop iedereen had gerekend. Drie helikopters met fotografen en cameraploegen cirkelen rond boven het Plein van de Onbekende Soldaat. Op grotere afstand is een Israë lische luchtmachthelikopter te zien. De Kalashnikov-geweren zijn overal: in de handen van de politie en aan de schouders van de paar duizend gespannen sol daten van de veiligheidstroepen die op en rondom het plein de bewaking verzorgen. Vlak voor het podium, ver van het oog van de meeste toeschouwers, ontstaat even opschudding als veiligheidsagenten een foto graaf bespringen wiens camera wel iets weg heeft van een wa pen. Het dak van een vier verdiepin gen hoog gebouw biedt de pers een rejdelijk uitzicht op het po dium. Maar op het moment dat Arafats kolonne nadert, verlangt de eigenaar vijfhonderd dollar. Naar beneden dus maar weer, waar juist met veel gekraak een boom door midden breekt. Vier jongens vallen van hun uitkijk post in de takken naar beneden en worden naar een eerste hulppost gedragen. Dr. Kamil el-Jadba constateert zwaar hoofdletsel en laat een ambulance komen. Veel patiën ten heeft hij niet, alleen wat mensen voor wie de verzengen de hitte te veel is geworden. Dat er niet meer toehoorders naar het Plein van de Onbekende soldaat zijn gekomen schrijft hij toe aan het warme weer. Maar echt ontevreden is hij niet. Een van zijn verplegers steekt een si garet op. „Neem me niet kwa lijk", verontschuldigt hij zich, „Ik weet dat het slecht voor me is, maar dit is een bijzondere dag". Hij wijst op zijn hart. „Ik kan gewoon niet zeggen wat ik hier voel". Onder Arafats gehoor bevindt zich ook een groep oud-strij ders. Ze zijn herkaanbaar aan hun witte T-shirts met een em bleem in de Palestijnse kleuren: twee gekruiste Kalashnikovs. Er onder staat: Palestijnse Revolu- tJS Na ruim een kwart eeuw de PLO vanuit ballingschap te hebben geleid, heeft Yasser Arafat gisteren zegevierend voet gezet op Palestijnse bodem. De PLO-leider kwam via Egypte te voet aan in de Gazastrook. Hij benutte een speciaal voor hem gemaakte grensovergang bij Rafah, in plaats van de gebruikelijke overgang waar hij de Israëlische douane had moeten passeren. Eenmaal onder de speciale toegangspoort vandaan was Arafat door een haag van nerveuze veiligheidsagenten en leden van het Palestijnse politiekorps die hem omringden, nauwelijks zichtbaar. De PLO-leider werd dan ook gedurende enkele ogenblikken door agenten op de schouders getild om de verzamelde Palestijnen te kunnen begroeten. foto manoocher deghati Oud-Strijders Bond. Hun leeftijd verraadt dat we niet te maken hebben met in- tifada-acti visten. Mohammed Achmed Jerada (45) bevestigt dat. „Onze bond heeft nu ongevéer vierduizend leden. Wij zijn de r zijn gevlucht, maar hier geble ven om de strijd voort te zet- n". De oud-strijders zijn ii Yasser Arafat houdt een toe spraak van 25 minuten kort de weduwe van de in 1988 door aan te zetten. Arafat, klagen z Israëlische commando's opperbeste stemming. „We zijn veel van zijn toehoorders om- i Arabische leider die moorde Palestijnse leider, pakt blij dat Arafat eerst naar de Ga zastrook is gekomen en niet schrijven als weinig verrassend halverwege de reeks loftuitin gen de microfoon om Arafat te „Wij kunnen zijn steun het bes voor 1967 vanuit Gaza tegen de te gebruiken, want wij hebben Israëliërs vochten en wij niet hier de meeste problemen". r Jericho", zegt Mohammed, dankt de Arabische leiders e en nogal algemeen van aard. Hij herinneren aan 'de kinderen lof toe aan de Is- Veel toehoorders verlaten al v is nauwelijks zichtbaar en de luidsprekerinstallatie is van slechte kwaliteit. De reacties van de menigte zijn betrekkelijk lauw, maar er zijn blijken van openlijk enthousias- e als Arafat het Palestijnse sterk de nadruk op eenheid en wat luidkeels wordt gewaar deerd is Arafats opmerking over 'de held sjeik Achmed Yassin', de tot levenslang veroordeelde leider van de islamitische Ha rnas. Yassin moet vrij, net al alle Palestijnen die nog in Israëli sche gevangenschap verkeren, zegt de PLO-leider. En dan zijn er de opmerkingen over Jeruzalem. „Arafat mag dromen wat hij wil, maar Jeru zalem blijft Israëlisch", zal mi nister van buitenlandse zaken Shimon Peres er later over zeg gen. De PLO-leider belooft zijn gehoor dat na Gaza en Jericho andere steden zullen worden bevrijd: Nablus, Bethlehem, He- bron 'en, als God het wil, Al- Quds al-Sharifhet Heilige Je ruzalem. „Wij willen Jeruzalem, wij wallen Jeruzalem!", reageert het volk. Koren op de molen van de rechtse demonstranten in Israël, maar een uitspraak die Arafat en andere Palestijnse lei ders al vele malen hebben ge daan. Het is niet de inhoud, maar het historische karakter van de speech die indruk maakt in Ga za. „Een prachtige toespraak", vindt Youssefal-Banna (25). ..Dit i voör de afloop van de toespraak volk dankt voor zijn strijd e het plein om thuis de televisie zijn martelaarschap. Hij legt hier 27 jaar lang hebben ver langd". Dat er minder toehoor ders zijn verschenen dan was verwacht, schrijft hij toe aan de afsluiting van de Westelijke Jor- daanoever. Majdi al-Moammar, een 24-ja rige boekhouder, sympathiseert met Harnas. Hij zegt aange naam te zijn getroffen door Arafats waarderende woorden aan het adres van Yassin. „Het laat zien dat hij sjeik Achmed niet zal vergeten. Het betekent ook dat hij oog heeft voor de eenheid yan de Palestijnen en dat is heel belangrijk". Na afloop van de massabijeen komst rijdt Arafat in zijn don kergroene gepantserde Merce des naar het Palestina Hotel voor een ontmoeting met de le den van de Palestijnse Nationa le Autoriteit. Zijn programma voor de komende dagen is even onvoorspelbaar als de Palestijn se leider zelf.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5