Politiechefs willen drastische ingreep Binnenland Van Mierlo blokkeert meerderheidskabinet 'Ziektewet werkt prima' Nog nooit zo veel broedende lepelaars Ook in augustus te hoge nota 200.000 huurders Lubbers wilde plan Kohl en Mitterrand dwarsbomen Brinkman erkent schuld aan stembusnederlaag ZATERDAG 2 JULI 1994 Fabrikant vergoedt hartkleppen den haag Zorgverzekeraars die het vervangen van een defecte hartklep van fabrikant Bjork-Shiley hebben vergoed, krijgen van de fabriek per heroperatie 15.000 dollar terug. De Nederlandse Hartstichting heeft dit schriftelijk van Bjork-Shiley bevestigd ge kregen. Enkele typen kleppen van Bjork-Shiley bleken makkelijk te kunnen breken. In Nederland zijn ze sinds 1985 niet meer in geplant. De Hartstichting meent dat vrijwel alle nederlanders die voor het vervangen van een klep in aanmerking kwamen intus sen opnieuw zijn geopereerd. Mist zit koningin en prins dwars westmaneilanden Het koninklijk bezoek aan een van de West- maneilanden bij IJsland is gisteren niet doorgegaan. Door zeer dikke mist kon de F27 van de IJslandse kustwacht niet op het vliegveld landen. Het toestel met koningin Beatrix en prins Claus is halverwege de vlucht teruggekeerd naar de hoofdstad Reykja vik. Het officiële gedeelte van het tweedaags staatsbezoek is gis teren afgelopen. Het koninklijk paar verblijft nog twee dagen privé in IJsland. Kerkrade wil Wöltgens liever niet Thijs Wöltgens, i r kort PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer, wordt al maanden genoemd als de r gemeester van zijn woonplaats Kerkrade. Maar de meerderheid van de Kerkraadse gemeenteraad blijkt nu voorkeur te hebben voor de huidige burgemeester van Denekamp, Frans Willeme. Slechts twee van de zes leden van de vertrouwenscommissie uit de raad hebben Wöltgens boven aan hun lijst staan. Vreemde transactie creditcard melden den haag Geldopname en bijschrijving via creditcards en geld- inzet bij casino's vallen in de toekomst ook onder de wet Mel ding Ongebruikelijke Transacties. Verdachte transacties via casi no of creditcard moeten dan worden gemeld bij het centrale meldpunt in Zoetermeer. Dit plan hebben de ministers Kosto (justitie) en Kok (financiën) voorgelegd aan de Raad van State. Banken, wisselkantoren, beurshandelaren, beleggingsfondsen, levensverzekeraars en verzekeringsagenten zijn sinds 1 februari al verplicht ongebruikelijke transacties te melden. Minder vraag naar pro deo-advocaat den haag Nu mensen voor rechtshulp een grotere eigen bijdra ge moeten betalen, hebben veel minder mensen de eerste vijf maanden van dit jaar een beroep gedaan op een zogenoemde pro deo-advocaat. In het ressort Den Bosch nam het aantal met 20 procent af. Dat zegt directeur P. van den Biggelaar van de raad voor de rechtsbijstand in Den Bosch. De vrees dat de hoge re eigen bijdrage een drempel zou opwerpen voor mensen om een beroep op rechtsbijstand te doen en in beroep te gaan, is volgens Van den Biggelaar dus bewaarheid. Kaartje aan bril verraadt dief utrecht Doordat hij vergeten was het prijskaartje te verwijde ren, liep de dief van een zonnebril gistermiddag op de Oudeg racht in Utrecht tegen de lamp. Agenten zagen de 24-jarige man lopen met de zonnebril en verbaasden zich over het kaartje dat aan de zijkant bengelde. Toen ze de man aanspraken verklaarde hij de bril te hebben gekocht. Hij kon echter geen bon tonen. De man bekende uiteindelijk de bril te hebben gestolen. Hij kreeg een bekeuring van 200 gulden. D66-leider Van Mierlo blokkeert voorlopig de vorming van een meerderheidskabinet. Hij voelt voor de vorming van een extra parlementair kabinet: een re- geerploeg die geen directe bin ding heeft met de Tweede Ka mer. Hij heeft dat gisteren laten weten. In een reactie riep PvdA- leider Kok zijn collega's van CDA, WD en D66 gisteravond op toch vooral het landsbelang en de bestuurbaarheid van Ne derland in de gaten te houden bij de vorming van een nieuw kabinet. Van Mierlo heeft bezwaren tegen een centrum-rechts kabi net van zijn partij met CDA en WD, maar ook tegen een cen trum-linkse coalitie van D66, CDA en PvdA. Het liefst wil hij een extraparlementair kabinet. In dat kabinet zouden mensen met een PvdA-, WD- en D66- achtergrond moeten zitten, zo dat indirect toch de paarse coa litie tot stand komt. De drie an dere grote partijen wijzen die gedachte echter vierkant af. Vol gens hen moet er gezocht wor den naar de vorming van een 'normaal' meerderheidskabinet. Om de weg naar een cen trum-rechtse coalitie mogelijk te maken is de WD bereid 5,7 miljard gulden aan extra bezui nigingen op de sociale zeker heid te heroverwegen. Van Mierlo had daar donderdag om utrecht anp De nieuwe Ziektewet is een groot succes, vooral bij bedrij ven die arbodiensten inschake len om het ziekteverzuim tegen te gaan. Dit zei A. Stam, direc teur van ArboNed,, gisteren bij de opening van zijn nieuwe hoofdkantoor in Utrecht. Arbo- Ned is een nieuwe dienst die zich bezighoudt met arbeids omstandigheden. JCrachtens de nieuwe Ziekte wet draaien werkgevers zelf op voor de kosten van de eerste zes weken ziekteverzuim (twee we ken voor kleine bedrijven). Stam signaleert dat deze finan ciële prikkel het gewenste effect heeft. Hij wijst op de ervaringen in de horeca. Sinds de invoering van de wet is het ziekteverzuim van de 160.000 werknemers in deze sector gedaald van 5,7 tot 5,1 procent. Juist gisteren werd bekend dat het ziekteverzuim in de bouw vorig jaar met tien procent is gedaald. Kleine klant krijgt nota van ING Bank 'Politie past niet meer bij deze tijd ING Bank gaat klanten die ge middeld minder dan 2.000 gul den op hun rekening hebben staan een vergoeding vragen van 30 gulden per jaar. De maatregel gaat 1 september in. Voor een privérekening van ge middeld meer dan 2.000 gulden en aan klanten die ook andere zaken doen met de bank zoals spaarrekening, hypotheek, doorlopend krediet wordt geen bijdrage in rekening ge bracht. Gisteren zijn de ongeveer 400.000 particuliere klanten van ING Bank ingelicht. De leiding van de bank had eerder al laten weten dat er dergelijke plannen waren. Als belangrijkste argu ment voert ING Bank aan dat men streeft naar een bredere re latie met de cliënten dan alleen het beheer van een rekening. De overschrijvingen van en naar zulke rekeningen, het 'be talingsverkeer', is nog altijd een verliespost voor de Nederlandse banken. Alleen als er flinke be dragen op de rekeningen staan of als er meer zaken met klan ten kunnen worden gedaan, valt er voor banken iets te verdie nen. De zusterorganisatie bin nen de ING Groep, de Post bank, houdt voorlopig vast aan gratis betalingsverkeer voor de miljoenen klanten. ING-klanten voor wie een aanslag op komst is, hebben wel een uitweg: ze kunnen gratis overstappen naar de Postbank. Er moeten 16-jarigen worden geworven voor het vak van politie-agent. Politiemensen moeten niet meer worden beloond op grond van hun rang, maar op grond van hun functie. En deeltijdwerk moet op grote schaal bij de poli tie worden ingevoerd. Dat is de kern van een ingrijpend plan van de Raad van Hoofdcommissarissen om het poli- tie-apparaat slagvaardiger te maken. zoetermeer cpd De voorstellen staan in een nota die het gevolg is van een „inter ne gedachtenwisseling". Vol gens secretaris C. Breure van de raad bestaat over de uitgangs punten eenstemmigheid onder de hoofdcommissarissen, maar moeten de plannen nog verder worden uitgewerkt voordat deze aan de korpsbeheerders en de politieministers worden voorge legd. De politiebonden zijn nog niet in de plannen gekend. Volgens Breure is het mo menteel een probleem dat 16- jarigen die na hun eindexamen voor het politievak willen kie zen, niet direct op de politie scholen en -academie terecht kunnen. „We verliezen daar door veel mensen die dan maar iets anders gaan doen." Inzet van deeltijdagenten zou zeer welkom zijn voor politie- inzet tijdens grootschalige ge beurtenissen. Waar nu nog de normale dienstroosters dras tisch moeten worden omge gooid om genoeg mensen ter plaatse te krijgen, kunnen dan extra agenten worden opgeroe pen. „Uitgangspunt is een ver houding 60 procent vast perso neel, 40 procent flexibel inzet baar personeel. De hoofdcom missarissen overwegen daarbij ook gebruik te gaan maken van de vrijwillige politie", aldus Breure. Het pleidooi om de koppeling tussen rang en salaris te door breken, betekent dat de hoofd commissarissen de mogelijk heid willen scheppen politie personeel op zware functies meer te betalen. Daarbij kan worden gedacht aan functies in de Randstad. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse Politiebond zal de vakbeweging zich verzet ten tegen het op straat brengen van jongere dienders, maar valt over het eerder in opleiding ne men van aspiranten wel met de bond te praten. Het inzetten van flexibele arbeidskracht mag volgens haar niet leiden tot zo geheten 'nul-contracten' waar bij mensen slechts bij calamitei ten worden opgeroepen. „Dan hebben ze niet de kennis en er varing die voor het politievak nodig zijn. Ze moeten de kans krijgen bij het korps te horen. Bovendien betekent contract een veel ti rechtspositie voor d Maar de Raad commissarissen heeft i daan dan alleen plannen ma ken. De nota bevat ook forse zelfkritiek. De Nederlandse poli tie is star, niet bereid resultaten te laten zien, te weinig mobiel, niet produktief genoeg en ont beert bekwaam management en leiderschap, zo staat in het stuk. „De negatieve analyse bevat geen verwijt", stellen de schrij- de r de rissen Kuiper (Amsterdam), Beuving (Drenthe) en Van Hoorn (Brabant-Noord). Het is meer bedoeld als „een beschou wing op een politie die niet meer bij deze tijd past". gewaagd. De liberalen willen echter dat de D66-voorman daartoe zelf een voorstel doet, iets dat Van Mierlo tot nu toe heeft nagelaten. „Als er bewe ging bij Van Mierlo komt gaan wij ook bewegen", aldus giste ren een vooraanstaand WD'er. WD-leider Bolkestein riep Van Mierlo gisteren na zijn ge sprek met informateur Tjeenk Willink op zijn blokkade tegen de centrum-rechtse coalitie te lgten varen. De liberalen zien niets in een minderheidskabi net. Een dergelijke coalitie zal volgens hen vrijwel meteen ten val komen en dat kan ons land zich.niet veroorloven, aldus Bol kestein. Brinkman (CDA) stelde dat D66 aan zichzelf twijfelt: willen zij wel regeren? Volgens hem kunnen de Democraten zich echter niet aan die verantwoor delijkheid onttrekken. Hij riep Van Mierlo op daar nog eens goed over na te denken. „Ik hoop dat hij inziet dat het geen pokerspel is", aldus de CDA- fractieleider. In politiek Den Haag wordt venvacht dat informateur Tjeenk Willink uiterlijk dinsdag knopen zal doorhakken. Als hij geen kans ziet voor een parle mentair meerderheidskabinet zal hij zijn opdracht teruggeven. Met de fouten rond de huursubsidie heeft het niets te maken, maar met huurdersleed wel. De Socialistische Partij (SP) heeft 1 juli uitgeroepen tot zwarte dag voor huurders. In het Brabanste Dongen werd daartoe gisteren een flat behangen met een groot stuk zwart plastic. De SP vindt de per 1 juli doorgevoerde huurverhogingen asociaal groot, foto anp Vlieland» Nooit eerder deze eeuw werden in Nederland zo veel paren broedende lepelaars geteld als dit jaar. Deze foto werd op Vlieland maar de grootste kolonie broedende lepelaars bevindt zich in de Oostvaardersplassen. Daar zijn 300 paren geteld. foto martijn de jonge utrecht gpp den haag gpd De 200.000 huurders die zijn benadeeld door een fout in de berekening bij de huursubsidie, blijven voorlopig te veel beta len. De woningcorporaties kun nen hen op z'n vroegst per sep tember gecorrigeerde nota's sturen. Staatssecretaris Heernla beloofde dondèrdag de fout binnen twee weken te repare ren. Maar de woningbouwvere nigingen zien geen kans de her berekening meteen in de huur- nota's te verwerken. Zeker is dat de huurders het te veel betaalde binnen enkele maanden terugkrijgen. Direc teur W. van Leeuwen van het NCIV, de koepel van christelijke woningcorporaties, verwacht dat de corporaties bereid zijn een regeling te treffen voor huurders die door de te hoge nota in acute betalingsproble men komen. De administratieve verwer king van Heerma's reparatie gaat de corporaties handen vol geld kosten. Van Leeuwen: „Voor 200.000 mensen moeten herberekeningen worden ge maakt. Dat is een gigantische operatie, waarvoor medewer kers moeten worden vrijge maakt. Bovendien overstromen huurders de corporaties met vragen. De afhandeling kost al Bellers kunnen ook in toekomst anoniem blijven gauw een tientje per geval. Dat is in totaal twee miljoen geil den". De fout ontstond doordat het ministerie van Volkshuisvesting ervan uitging dat het inkomen van huursubsidie-ontvangers dit jaar met 5,2 procent stijgt, terwijl het in werkelijkheid met 2,8 procent daalt. Vooral men sen met een inkomen net boven het minimum bleken de dupe. Terwijl hun woonlasten toch al fors stijgen (onder meer door de huurverhoging en door allerlei andere kostenverhogende maatregelen), daalde de huur subsidie soms met vele tientjes. Belangenorganisaties als de Nederlandse Woonbond kaart ten de kwestie bij de Tweede Kamer aan, waarna Heerema zijn fout erkende. Woordvoer der Rosenboom van de Woon bond is blij met het succes, maar benadrukt dat het slechts een kleine pleister op de wonde is. „Voor de meeste mensen met een laag inkomen, vooial de alleenstaanden, zijn de woonlasten per 1 juni'met 50 tot 150 gulden gestegen. Dat is gemiddeld 30 procent. Daar gaan nu alleen maar wat pro centen af." 'Staat onschuldig aan dood van sigarenhandelaar' Premier verklaart volhouden van race naar Brussel den haag/barcelona Premier Lubbers wist al in mei dat hij weinig klans had op het voorzitterschap van de Europese Commissie, maar hij zette de strijd voort uit ver zet tegen de Frans-Duitse op stelling in deze kwestie. In een gisteren in NRC Handelsblad gepubliceerd interview geeft Lubbers aan dat hij zich niet wenste neer te leggen bij de manier waarop bondskanse lier Kohl en president Mitter rand hun kandidaat, de Belgi sche premier Dehaëne, wil den doordrukken. Lubbers vertelt dat hij moeite had met de persoon Dehaene maar wel met de procedure die Duitsland en Frankrijk wilden volgen. Kohl en Mitterrand spraken eind mei, tijdens de Frans-Duitse top in Mulhouse, hun voor keur uit voor Dehaene als op volger van Delors. Vooral het feit dat ze niet eens de moeite namen landen als Nederland, Groot-Brittannië en Italië te raadplegen, stoorde Lubbers. Hij wilde de „Mulhouse- dendertrein" van Kohl en Mit terrand stoppen. „Het ging toen niet meer op de eerste plaats om mijn kandidatuur, maar om als lid van de Eu ropese Raad je mond open te doen dat de besluitvorming zo niet kon. Misschien daar door kon ik het niet meer worden. Dat risico nam ik. Maar hun kandidaat kon het ook niet meer worden. Het zelfde geldt dus voor Dehae- Verder zegt Lubbers: „Ik ben voor consensus, maar ik ben geen lam dat zich op be vel naar de slachtbank laat lei den. Daarvoor ben ik te onaf hankelijk en te veel demo craat. Zo ontstond de patstel ling". Volgens de Nederlandse premier had het verzet van Kohl tegen zijn kandidatuur uiteindelijk het Britse veto te gen Dehaene tot gevolg. Voorts geeft hij aan dat zijn persoonlijke relatie met Kohl wel tijdelijk op een lager pitje stond, maar dat de betrekkin gen tussen Nederland en Duitsland daardoor niet we zenlijk zijn aangetast. Onze correspondent in Spanje, Ruud de Wit, voegt daar aan toe dat de druk op de Spaanse premier Gonzalez toeneemt om zich te melden voor het voorzaitterschap van de Europese Commissie. Dat die druk toeneemt kan woren geconcludeerd uit opmerkin gen van de Spaanse regerings zegsman Rubalcaba. De mi nister herhaalde echter'tege lijkertijd dat „Gonzalez er niet over denkt naar Brussel te gaan, omdat de politieke situ atie in Spanje het noodzake lijk maakt dat hij regeringslei der blijft". Rapport valt CDA-Ieider niet direct aan Ruud Lubbers en Elco Brink man. Tijdens de campagne voor de Tweede-Kamerverkiezingen deed Lubbers uitspraken die al gemeen werden uitgelegd als een opmerkelijk gebrek aan steun voor Brinkman. Het nieuwe CDA-boegbeeld zelf wilde gisteren nog niet in gaan op de consequenties van het rapport van de commissie- Gardeniers voor zijn positie als partijleider. Hij geeft pas een re actie als hij het eindoordeel van de commissie en van het partij bestuur heeft gehoord, in wiens handen Brinkmans lot nu ligt. Zegt het partijbestuur het ver trouwen in Brinkman op, dan zal hij weinig anders kunnen doen dan opstappen als partij leider. Het rapport van de commis sie-Gardeniers komt voor het CDA op een ongelukkig mo ment, aangezien de partij sinds deze week weer betrokken is bij besprekingen over deelname aan een nieuw te vormen rege ringscoalitie. CDA-leider Elco Brinkman geeft toe dat hij heeft bijgedragen aan het dramatische, verlies van twintig zetels van zijn partij bij de afgelopen Tweede-Kamer verkiezingen. „Ik denk dat er fouten zijn gemaakt, ook door mij." Dat zei Brinkmarfgisteren. Hij liep daarmee vooruit op het rapport-Gardeniers dat vandaag in Doorn wordt gepresenteerd. Een onafhankelijke commis sie uit de partij heeft de afgelo pen maanden onder leiding van oud-minister Til Gardeniers een diepgaand onderzoek verricht naar de slechte verkiezingsre sultaten voor de christen-demo craten. In het stuk wordt de hele par tijtop, inclusief voonnan Brink man, hard aangepakt, zo werd tevoren algemeen- verwacht. Maar vanochtend meldt dag blad Trouw dat Brinkman niet direct wordt aangevallen. Wel hekelt het rapport het gebrek aan coördinatie tussen de gaan de en komende CDA-leider, Telefoonabonnees kunnen als ze dat willen anoniem blijven voor de mensen die ze opbel len. PTT Telecom heeft name lijk besloten dat abonnees op hun verzoek kunnen worden uitgesloten van de toekomstige 'automatische nummerherken ning'. Die nummerherkenning is een uit de Verenigde Staten overgewaaid technisch snufje. Het stelt de ontvanger van een telefoontje in staat om direct het nummer van de beller te zien op een beeldschermpje. Daartoe moet wel een speciaal telefoontoestel worden aange schaft. De automatische num merherkenning wordt eind vol gend jaar ingevoerd in de grote steden en vervolgens begin 1996 in de rest van Nederland, mensen die van het snufje ge bruik willen maken, betalen vijf tot tien gulden per maand plus de aanschafkpsten van het spe ciale telefoontoestel. De Stich ting Waakzaamheid Persoons registratie, de SOS Hulpdien sten en consumenten-organisa ties zijn ingenomen met de toe zegging van de PTT dat bellers desgewenst anoniem kunnen blijven. De blokkering moet worden aangevraagd, maar is gratis. De PTT biedt twee soor ten blokkades: een waarbij het telefoonnummer van de oproe pende abonnee nooit getoond wordt en een die per keer kan worden opgeheven De Staat accepteert geen aan sprakelijkheid voor de gebeur tenissen die op 6 november 1993 leidden tot de geweldda dige dood van een Amsterdam se sigarenhandelaar. Dat heeft de minister van justitie de we duwe en haar advocaat, mr. F. Staehle, schriftelijk laten we ten. De Amsterdammer werd ge dood door een toen 17-jarige jongen. De verdachte, inmid dels 18 jaar, staat maandag voor de rechtbank in Amster dam. Hij loste het fatale schot tijdens een poging de sigaren handelaar te beroven. Later bleek dat de verdachte in het orthopedagogisch cen trum De Marke in Rekken een buitengewone behandelings maatregel uitzat. Dat hield verband met een doodslag ge pleegd tijdens een twee jaar eerder verleend verlof. In janu ari 1992 stak de toen 15-jarige. jongen een 50-jarige vrouw dood in haar woning in Am sterdam. In oktober 1993 kreeg hij een weekeinde verlof in verband met „bijzondere fa milieomstandigheden". 1 lij keerde niet terug naar Rekken en bracht enkele weken later de sigarenhandelaar om het le ven. Diens weduwe stelde de Staat in februari verantwoor delijk voor de beoordelings fouten die volgens haar heb ben geleid tot de dood van haar man. Maar volgens de mi nister van justitie hebben alle verantwoordelijke personen en instanties naar behoren ge handeld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3