Heathrow wil harder groeien dan Schiphol ZATERDAG 2 JUL11994 De Britse luchthavenspecialist Tim Jones: „Vliegveld in de Noordzee biedt mogelijk uit- Vliegmaatschappijen uit de hele wereld vechten om een plaatsje op Heathrow. Met miljardeninvesteringen wil de Londense luchthaven de concurrenten Schiphol, Frankfurt en Parijs voorblijven. FOTO RICHARD MOOYMAN FOTO BRITISH AIRPORT AUTHORITY kleurd kringlooppapier en met een enorme kikker op de kaft. In het rapport stelt BAA dat Heathrow op het gebied van geluidhinder een van de strengst gereguleerde luchthavens in Europa is. Maar de startbanen liggen dan ook wel heel erg dicht tegen de woonbebou wing aan. Al enige tijd hanteert de luchthaven om de hinder te spreiden een systeem waarbij het gebruik van de twee grote parallelle banen wordt afgewisseld, 's Ochtends starten vlieg tuigen op de ene baan en landen ze op de andere. Om drie uur 's middags worden de rollen omgekeerd, want startende vliegtuigen veroorzaken de meeste geluidhinder. Na een week gaat het schema helemaal om. „Het lost de geluidhinder natuurlijk niet op", zegt Jones. „Maar de omwonenden we ten wel van te voren wanneer ze de meeste herrie kunnen verwachten. Dat is handig als je bijvoorbeeld een bruiloft moet plannen of een barbecuefeest in de tuin organiseert." Verder bestaat er een bescheiden isolatiepro gramma voor zwaar geluidgehinderde wo ningen. Met een toeslag op de landingstarie ven probeert Heathrow het gebruik van de luidruchtigste toestellen te beperken. Heathrow kan onnodige lawaaimakers on middellijk opsporen met behulp van een gea vanceerd computersysteem, waarmee zowel de vliegbanen als het geluidniveau worden gecontroleerd. Luchtvaartmaatschappijen die afwijken van de voorgeschreven vliegroutes kunnen sinds vorig jaar een boete tegemoet zien van enkele duizenden guldens. De schrik zit er kennelijk goed in, want het aan tal overtreders is sterk afgenomen. Tenslotte bestaan er door het ministerie van transport opgelegde beperkingen van nachtelijke vluchten. Maar volgens Jones zijn die alweer versoepeld. Het absolute maxi mum-aantal vluchten tussen half twaalf 's avonds en zes uur 's ochtends is vervangen door een systeem met quota, waarbij de mo dernste vliegtuigen voor de helft tellen. Jones verwacht dat er vanaf Heathrow daarom weer meer nachtvluchten zullen plaatsvin den. De omwonenden zijn ook in toenemende mate bezorgd over de veiligheid, vertelt Jo nes. „We hebben rond Heathrow een paar bijna-ongelukken gehad. Zo was er een piloot die de parallel lopende snelweg aanzag voor een landingsbaan. Dat ging allemaal nog net goed, maar het ongeluk in de Bijlmermeer heeft bewezen dat er wel degelijk een ramp kan gebeuren." Alternatief De Britse milieu-organisatie heeft geen kant en klare oplossing voor de problemen rond Heathrow. Jones toont zich gematigd en thousiast over het plan van een projectont wikkelaar om in de Noordzee ter hoogte van de Theemsmonding een geheel nieuwe 'luchthaven te bouwen. Vooral bewonersgroe- pen rond luchthavens hebben dit plan omarmd. Maar de Britse regering is niet bepaald .en thousiast, ook al zou de projectontwikkelaar zelf zorgen voor de financiering van het op 14 miljard gulden geraamde plan. En ook Jones heeft zijn twijfels, onder meer over de mag- neetbaan tussen het kunstmatige eiland en de terminalgebouwen op de kust. Deze su persnelle verbinding zal diverse beschermde natuurgebieden doorkruisen. „We willen eerst weten of deze natuurgebieden met tun nels of bruggen kunnen worden gespaard." Jones koestert ook niet de illusie dat een luchthaven in de Theemsmonding Heathrow of Gatwick zal kunnen vervangen. Het futu ristische project zal hooguit de groei van het vliegverkeer in de volgende eeuw kunnen op vangen, zo denkt hij. „In het gunstigste geval hoeft er geen nieuwe startbaan op Heathrow te worden gebouwd." Gratis nieuwe dakpannen voor de buren vaartmaatschappijen, die gedwongen waren neer te strijken op Gatwick. Het afschaffen van deze over- heidsbeperkingen ontke tende een ware run op He athrow, terwijl de beoogde groeier Gatwick (evengroot als Schiphol) klanten ver loor. Op Heathrow vechten de vliegmaatschappijen nu om een slot, een tijdstip waarop mag worden ge start of geland. Maar er zijn kapers op de kust, zoals Schiphol, Parijs en Frankfurt. Op het gebied van vrachtvervoer is Schiphol Heathrow on langs al voorbijgestreefd. Topman sir John Egan van BAA is bezorgd over de ambitieuze groeiplannen van de Nederlandse con current, die een vijfde baan wil aanleggen. „De geplande capaciteit van Schiphol is echt niet alleen bedoeld voor de Neder landse markt", zo zei hij pas tegen een Engelse krant. „Het streven is om business bij andere grote luchthavens weg te halen, vooral van Londen. De strijd woedt vooral om de intercontinentale reiziger. Voor de overstap pende passagier uit het Verre Oosten of de VS is het vaak nauwelijks van belang waar hij pre cies in West-Europa landt. Wat telt zijn goede aansluitingen naar de plaats van bestem ming, dienstverlening en comfort op de luchthaven. De enorme toestroom van pas sagiers heeft Heathrow- ondertussen voor flinke problemen geplaatst. In terminal 1 - de grootste - is het s dringen geblazen. Reizigers worstelen s zich langs groepen incheckende passa giers en klagen over gebrek aan ruimte en zitplaatsen. Alleen de in 1986 geopende terminal 4 straalt de nagestreefde orde en ruimte uit. „We zijn kwetsbaar", geeft Mike Wolff van BAA toe. „Veel andere Europese luchtha De aarde dreunt en kreunt ais op Heathrow de zoveelste Concorde het luchtruim kiest. De Londense luchthaven probeert de geluidhinder te beperken, maar voorlopig gaat de groei van het vliegverkeer voor. Heathrow investeert miljarden om in de keiharde concurrentieslag met Parijs, Frankfurt en Schiphol de grootste luchthaven van Europa te blijven. Stilletjes wordt gedach t aan een nieuwe startbaan, waarvoor ruim drieduizend woningen moeten verdwijnen. zijn op dit punt beter." We hebben te weinig aan dacht gehad voor de over stappende passagiers die vaak noodgedwongen uren rondhangen, legt Wolff uit. Op Heathrow wordt hard gewerkt om die fout te her stellen. De luchthaven opent in de herfst een comfortabel overstapcen- trum, waar passagiers op hun aansluitende vlucht kunnen wachten. Ook komt er een ondergronds bagagetransportsysteem, dat sneller en betrouw baarder is dan het huidige. De railverbinding met Lon den wordt ingrijpend ver beterd. Vanaf 1997 kunnen reizigers met de Heathrow Express in ruim een kwar tier op het Londense Pad- dington Station zijn. Nu duurt een reis met de druk ke Picadilly Line van de metro bijna drie maal zo lang. De ritprijzen voor de nieuwe trein zullen gepe perd zijn, want de luchtha ven en de Britse spoorwe gen moeten zelf de beno digde 850 miljoen gulden ophoesten. De overheid betaalt geen penny mee. Heathrow ziet de opening van de Kanaaltunnel overi gens niet als een grote be dreiging. De drukke vlieg verbinding Londen-Parijs zal zeker een knauw krijgen, maar bij de British Airport Authority ligt niemand wakker van de nieuwe treinverbinding tussen de twee metropolen. Het BAA-hoofdkantoor houdt rekening met 2 a 3 procent minder passagiers. Afgezet tegen de jaarlijkse groei van 5 a 6 procent stelt dat niet echt veel voor, zo luidt het pH lakonieke c Procedure Met fraaie brochures pro beert Heathrow alvast scep tische omwonenden warm te maken voor de bouw van een vijfde terminalgebouw. Alleen daarmee kan Heathrow de Europese concurrenten voorblijven, zo luidt de argu mentatie. De bewoners van 15 huizen die moeten verdwijnen krijgen een goede com pensatie, terwijl BAA ook een nieuwe boerde rij regelt voor een gehandicaptenproject dat voor de terminal moet wijken. Specialisten zoeken zelfs naar een alternatief leefgebied voor de vogels die de dupe van het plan wor den. Het wachten is nu op de uitkomst van een langdurige inspraakprocedure. Een rege ringsbeslissing valt niet voor 1997. Als alles meezit kan het circa 2,5 miljard kostende sta tionsgebouw vijfjaar later de deuren openen. Een nieuwe terminal betekent géén nieuwe startbaan, zo staat er uitdrukkelijk in de fol der. BAA verzekert dat de gewenste groei van 48 naar 80 miljoen reizigers per jaar mogelijk is op basis van het huidige baanstelsel. Tim Jones van de Airfields Environment Association reageert beleefd. „Laten we zeg gen dat onze leden nogal sceptisch staan te genover dit soort uitspraken." Jones waagt zich hardop af in hoeverre Heathrow er een geheime agenda op nahoudt. Het lijkt hem niet onwaarschijnlijk dat de luchthaven tak- tisch probeert eerst het vijfde terminalge bouw door de inspraak te loodsen, alvorens op de proppen te komen met het plan voor een extra startbaan. Eén ding is nu al duide lijk: de nieuwe baan zal in de omgeving op grote tegenstand stuiten. De houding van veel omwonenden is toch al kritisch. Evenals rond Schiphol klagen dui zenden mensen over vlieglawaai. Heathrow wijst erop dat het aantal zwaar geluidgehin- derden in de loop der jaren is verminderd van 1,5 tot 0,5 miljoen, vooral dankzij minder lawaaiige vliegtuigen. Dit aantal zal nog ver der zakken, zo is de verwachting. Maar Jones voorspelt dat de hinder rond de eeuwwisse ling weer zal toenemen door de groei van het vliegverkeer. „Het einde van de technische mogelijkheden om motoren stiller te maken is in zicht." Geluidhinder Heathrow beschouwt het beperken van de geluidhinder als een top-prioriteit. De lucht haven heeft vorige week voor het eerst een milieuverslag uitgebracht, gedrukt op stem mig ge- Britse vliegtuiglief hebbers speuren op het dak van terminal 2 naar bijzondere toe stellen. van Britse bewoners- en milieugroepen, ver schaft opheldering. In zijn kantoor in het hartje van Londen is adjunct-directeur Tim Jones de vraag voor. „Op Heathrow hebben ze zeker verteld dat er geen plannen zijn voor een nieuwe startbaan?" Glimlachend tovert de milieu-professional een rapport tevoor schijn, de bron van alle onrust. Op initiatief van de Britse regering is een onderzoek gedaan naar de groeimogelijkhe den van luchthavens in zuidoost-Engeland. Een van de conclusies luidt dat na de eeuw wisseling een nieuwe baan in de buurt van Londen noodzakelijk is. En op Heathrow le vert een extra startbaan volgens de studie de meeste economische voordelen op. Meer dan wanneer andere Londense luchthavens als Gatwick en het veel kleinere Stansted worden uitgebreid. De bouw van een nieuwe baan bij He athrow doet echter wel de grootste aanslag op het leefmilieu. Volgens hetzelfde rapport zouden slopers zo'n slordige 3300 huizen te lijf moeten, terwijl de geluidhinder in de om geving flink toeneemt. Daarbij komt dat uit breiding van Heathrow het duurste uitpakt. Zo is er alleen al drie miljard gulden nodig voor grondaankopen en vergoedingen aan omwonenden. Toch bestaat er volgens Jones een behoor lijke kans dat het plan werkelijkheid wordt. Ook al beweert de British Airport Authority dit niet te willen, en wacht de Britse regering nu keurig totdat BAA met eigen voorstellen komt. De voorkeur voor Heathrow ligt er in het regeringsrapport dik bovenop, aldus Jo nes. „De regering beschouwt de groei van Heathrow als een nationaal belang. De druk is enorm. Alle luchtvaartmaatschappijen wil len op Heathrow vliegen, en niet op andere Londense luchthavens. Als grootste internationale luchthaven ter wereld kan Heathrow bogen op de meeste verbindingen en alleen daarom al op een grote toeloop van vliegmaatschappijen en passagiers. Heathrow bereikte vorig jaar een recordaantal van 48 miljoen passagiers, meer dan twee keer zoveel als Schiphol. De storm achtige groei van 8,4 procent was mede te danken aan het succes van British Airways, een van de weinige Europese - vliegmaat schappijen die winst maakt. Lang was Heathrow taboe voor nieuwe lucht Heathrow zit klem tussen de voorsteden van Londen. Het komt bijna dagelijks voor dat een omwonende zijn dakpannen op straat te rugvindt. De turbulenties die de luchtreuzen veroorzaken, kunnen halve daken wegzuigen. De luchthaven vergoedt de schade. Huizen bezitters in de gevarenzone kunnen tegen woordig ook als voorzorgsmaatregel hun dak op kosten van Heathrow laten verstevigen. De drukste luchthaven van Europa is een mekka voor vliegtuigliefhebbers. Vanaf het dak van terminal 2 speuren tientallen en thousiastelingen met verrekijkers de hemel af, hopend op een bijzonder vliegtuigtype of een exotische luchtvaartmaatschappij. De thuisbasis van British Airways aan de overzij de van het terrein heeft onder de stipjes in de lucht wel iets weg van een bijenkorf, com- pleet met krioelende Jumbo's bij de ingan- gen. Vlakbij de noordelijke startbaan ligt het plaatsje Harlington, verscholen achter grote luchthavenhotels en modieuze kantoorge bouwen. Kinderen spelen voetbal op straat, ouderen genieten in hun tuin van de zon. Maar bij nader inzien blijken veel van de knusse rijtjeshuizen leeg te staan. Niet ieder een is bestand tegen de indringende nabij heid van grote buur Heathrow. „Ach, aan die herrie raak je wel gewend", relativeert een vrouw die haar witte poedeltje uitlaat. „Ik hoor die vliegtuigen niet eens meer." Maar na 20 jaar in Harlington heeft ze de grenzen van haar tolerantie bereikt. Ze maakt een woeste maaibeweging. „Als de aanleg van die nieuwe startbaan doorgaat, dan wordt dit hele dorp weggevaagd. Veel mensen hier werken op de luchthaven, maar die uitbreiding pikken we echt niet." Ontkenning Op Heathrow haast men zich te verklaren dat er géén plannen bestaan voor een nieuwe baan, de derde oost-westbaan. „Dat zijn spe culaties", zegt een vastbesloten Mike Wolff, bouwmanager op Heathrow van de geprivati- seerdq British Airport Authority (BAA). Om daaraan toe te voegen: „En als die plannen er wel zijn, dan zijn ze niet van ons." De Airfields Environment Federation, een in vliegverkeer gespecialiseerde organisatie

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33