ZATERDAG S BIJVOEGSEL In handen van een bodybuilder ZATERDAG 2 JULI 1994 Uitspraak van Diego Maradona op 'Kanaal 13', de Argentijnse TV-zender die hem exclusief conti acteerde: „Ik rende niet door drugs, ik rende uit de grond van mijn hart. Voor het shirt, de eer van onze selectie. En nu? Ik heb geen kracht meer om mij te revancheren. In het tranendal van het Argentijnse voetbal, de Maradona Modderpoel, wandelt een mistig figuur: Daniel Cer rini, begin dit jaar door El Pibe de Oro diet Gouden Jochie) uitverkoren om hem te bege leiden op de weg terug naar de top. Dat gebeurde met het nemen van nogal wat persoonlijke hindernissen. De laatste daarvan werd voor de carrière van Diego Ar mando Maradona een dodelijk struikelblok: medicijnen op dopingniveau tijdens het we reldkampioenschap in Amerika. Een val, waarvan de voorzitter van de Argentijnse voetbalbond, Julio Humberto Grondona, de schuld gaf aan Daniel Cerrini. „Hij schreef hem dat voor." Maradona zelf zette Cerrini uit de wind met de verklaring „Ik heb geen stimulerende middelen genomen, althans niet bewust. Misschien waren we onacht- Het meervoud waarmee Maradona aan duidde niet alleen gehandeld te hebben, kon niet de medische staf van het team omvat ten. Die distantieerde zich bij monde van bondsarts Ernesto Ugalde van de gebruikte middelen met een hoog efedrine-gehalte. De speurtocht naar de vraag wie 'we' dan wel waren, bleef steken in de Grote Herrie, en bij het dossier 'Maradona en pep' (aangelegd in de tijd dat hij voor Napoli speelde) dat alle aandacht op hem alleen richtte. Een ant woord dat de opmerking van voorzitter' Grondona bevestigde, kwam varr Maradona's advocaat Bolotnicoff. Die bevestigde de rol van Daniel Cerrini. En bij dat gegeven kreun de de Argentijnse ex-voetballer Omar Sivori gisteren in een persoonlijk artikel in het dag blad Clarln: „Is er in het team niemand met autoriteit die weet wat Maradona slikt? Kan een bodybuilder zich zomaar over Maradona ontfermen? Hem medicijnen geven?" Mistig Reconstructie van punt 1: Niemand wist wat Maradona slikte. Althans, afgaande op ver antwoordelijk arts Ugalde. „Pas nadat hij be schuldigd was van dopinggebruik, hoorde ik van hem dat hij Decidex en Naftizol had ge nomen. Mijnheer Maradona (zoals Ugalde de voetballer steevast noemt, red.) had in de nacht voor de wedstrijd tegen Nigeria een verstopte neus en kreeg toen diq medicijnen van Cerrini. Als ik op de hoogte was geweest, had ik hem niet laten spelen." Hier dampt de mist rond Daniel Cerrini met dikke flarden. Waar Argentijnse journa listen melding maken van het feit dat hij in gelijfd was bij de begeleidende staf van het nationale elftal, ontkennen de bondsverte- genwoordigers zijn officiële functie. Voorzit ter Grondona: „Hij is niet geaccrediteerd als lid van de Argentijnse groep." Maar de Ar gentijnse pers meent te weten dat Cerrini wel degelijk een plaats binnen het team werd toebedeeld toen Maradona het weer eens op z'n heupen kreeg en in wanhoop zijn advi seur optrommelde. Cerrini zou toegevoegd zijn als 'persoonlijk diëtist'. In elk geval: het feit dat Cerrini op afroep beschikbaar was, zoals arts Ugalde aanduidt, pleit niet voor het gelijk van de bondsofficials. Vanuit het Ar gentijnse kamp lekte bovendien een pikant detail uit dat duidelijk maakte waar Cerrini zich bevond. De onthulling: „Nadat de do- pingzaak bekend was geworden, is hij zowat uit de gebouwen gesmeten. Alle medicamen- Cerrini, el blanco de las acusaciones ^ciusion df» i ar&don Seer** «o me RECO»* Diego Maradona tijdens de persconferentie waarop hij zich verweerde tegen de beschuldiging dat hij op het wereldkampioenschap voetbal stimulerende middelen gebru i kte. foto epa mike nelson De affaire Maradona met vette koppen in de Argen tijnse pers. Linksboven de vraag: 'Daniel Cerrini de schuldige?'. Daaronder een kop die zich eveneens toespitst op de rol van Maradona's begeleider: 'Cerrini, doelwit van beschuldigingen'. Middenho ven de ontkenning van de voetballer: 'Ik zweer dat ik me niet heb gedrogeerd'. Rechtsonder de kop boven het artikel waarmee de krant La Nación, een van de grootste Argentijnse ochtendbladen, vrijdag de voorpagina opende: 'Beroering in de wereld ofer uit sluiting van Maradona'. Buenos Aires, 27 april 1991Diego Maradona wordt gearresteerd na betrapt te zijn op het gebruik van cocaïne. foto archief reuter ten die Cerrini op z'n kamer had, zijn in schoenendozen uit het Babson College ge dragen." Het Babson College... Zenuwcen trum van de Argentijnse ploeg. Wat punt 2 van Sivori's kritiek betreft: ja, een bodybuilder kon zich zomaar over Mara dona ontfermen. Om de eenvoudige reden dat de vedette het wilde. Daniel Cerrini dien de zich aan als helper in nood toen Diego Maradona gevolg wilde geven aan de roep om zijn terugkeer. Daarmee hoopte Argenti nië zich na een dreun in de kwalificatie tegen Colombia (5-0 nederlaag) alsnog te plaatsen voor het wereldkampioenschap. Met Cerrini als voedingsadviseur en ontwerper van trai ningsschema's, werkte Maradona vijftien kilo aan overgewicht weg. Hij hielp mee Australië te verslaan in de voor deelname aan het WK beslissende wedstrijd. In de vreugde over dat succes, botste het voor de eerste keer tussen Maradona en zijn begeleider. Daniel Cerrini plaatste zich al te nadrukkelijk in de schijn werpers die hij had gemist sinds zijn grote persoonlijke triomf: jeugdkampioen body building van Latijns-Amerika. Vanuit het werk aan zijn spiermassa is Cerrini (30 jaar) intussen een indrukwekkende verschijning met zijn ruim 100 kilo en een lengte van 1.90 meter. Eigenaar van een sportschool in Bel- grano, een gegoede buurt in Buenos Aires. Als zodanig haalde Cerrini tussentijds nog een keer het nieuws: als begeleider van body- buildster Cecilia di Giuli die het wereldkam pioenschap bij de jeugd bereikte. En: daarna beschuldigd werd van dopinggebruik... Breuk De ijdelheid van Cerrini, die zich uitleefde in de publiciteit, ging Maradona zo vervelen dat hij in februari dit jaar alle contact verbrak. Waarbij de vedette aantekende: „Een goeie gozer, maar hij kletst teveel." Wat Maradona sterkte in zijn breuk met Cerrini: de hekel die zijn manager Marcos Franchini en zijnprivé- trainer Fernando Signorini aan Cerrini had den gekregen. Verbazing en opwinding der halve toen Diego Maradona na een oefentrip in Israël onverwacht weer de hulp bodybuilder uit Buenos Aires inriep. Dwars tegen alle bezwaren van zijn persoonlijke staf in, betrok hij hem tot in Amerika bij zijn ren tree op het grote internationale podium. Maar dat deze begeleider daar de wereld- ster van zijn voetstuk hielp, weigeren mensen uit Cerrini's naaste omgeving te geloven. „Onwaarschijnlijk" zeggen ze, en verwijzen daarbij naar zijn sportverleden dat garant zou staan voor het bezweren van alle gevaren ten aanzien van dopingcontrole. Dat Cerrini de enige schuldige zou zijn, gaat Omar Sivori - die het nogal opneemt voor Maradona - te ver. „Ik geloof niet", te kent hij in Clarin aan, „dat Maradona schul dig is, maar hij is wel verantwoordelijk. Een man die vier wereldkampioenschappen ach ter zijn kiezen heeft, weet dat hij niks mag nemen. Dit alles is 'gepeetvaderd' door de eeuwige chimpansees, die apestreken rond een idool uithalen. De mensen die toestaan dat hij privileges heeft, dat hij zijn persoonlijk begeleider mag meenemen, zijn eigen advo caat..." 'Onderhandeling' Blijven er twee intrigerende vragen: haastte de Argentijnse voetbalbond zich zo om Diego Maradona nog voor het tegen-on- derzoek van de dopingcontrole aan de kant te zetten? En: was het nou echt doping of niet? Wat de houding van de Argentijnse offi cials betreft: die is omgeven met een waas van geheimzinnigheid. Voorzitter Grondona: „Echt, het beste wat we konden doen was hem van het kampioenschap afhalen. Ik ken veel puntjes tussen de regels door waar ande ren niet van op de hoogte zijn. Ze zouden zeer schadelijk zijn geweest voor het Argen tijnse voetbal." Het blad La Nación: „Het be sluit van de bond om Maradona uit de selec tie te halen, kwam vanuit onderhandeling. Met het doel te voorkomen dat de hele Ar gentijnse selectie onderwerp zou zijn gewor den van een onderzoek, en daarbij komende straffen (tegen de arts bijvoorbeeld)." Over de dopingvraag is de Belgische spe cialist binnen de internationale voetbalbond FIFA, Michel d'Hooghe, duidelijk: „Marado na heeft een mengsel van efedrine, pseudo- efedrine, norseu-efedrine, fenipropanolanina en metaefedrine geslikt. Die combinatie i: geen enkel medicijn te vinden. Daarom: wat Maradona heeft geslikt, moet een speciaal voor hem klaargemaakte mix zijn geweest." In het geruchtencircuit maalt de theorie dat Maradona iets heeft genomen om andere verboden stoffen als anabolen en cocaïne te maskeren. De Argentijnse sportarts Luis Pin- tos sluit dat uit met de opmerking: „Dan had de dopingcontrole dat wel aangegeven. Bij zo'n onderzoek worden alle stoffen in he ganisme zichtbaar. Pintos verschilt van mening met zijn colle ga d'Hooghe waar het gaat om de invloed op de prestatie. „Wat Maradona gebruikte", stelt hij, „produceert geen enkel sportief voor deel." Dokter d'Hooghe: „De combinatie zoals Maradona nam, helpt bij het bestrijden overgewicht en beïnvloedt ook het zeni stelsel. Daarmee wil ik zeggen dat hét werkt als amfetamine." Doping dus. En 'mee 'minder' zoals de Argentijnen dat ter discus sie stellen bij de aantekening dat de gewraak te middeltjes bij alle drogisten in hun land vrij te koop zijn, vindt d'Hooghe geen be langrijke vraag. „Het is", zegt hij, „onmogelijk om beetje zwanger te zijn. Je bent het of je bent het niet." Bronnen: 'LaNación', 'Clarin'. Vertaling: Els Wiegant.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31