De Grote Droom is over Feiten &Meningen 'Als Bolkestein wat roept, merkje dat' Van Mierlo kan bijna geen kant op Kohl moet agenda voor EU nu al veranderen ZATERDAG 2 JULI 1994 152 Advocaat Van Haren legt twee Bosnische broers uit waarom zij al meer dan een jaar wachten op uitsluitsel van Justitie over hun asielprocedure. Twee zor gelijke gezichten buigen zich naar hem toe, alsof zij de taal kloof zo proberen te overbrug gen. „Wat is het probleem? Waarom krijgen anderen dan wel eerder een verblijfsstatus?", vraagt een van hen. „Pech. Schlechte chance", antwoordt Van Haren. „Misschien een ambtenaar die het dossier op een verkeerde stapel heeft ge- legd." Schlechte chance. De woorden komen duidelijk over. „Blijft al les dan zoals het nu is?", klinkt het bezorgd. Van Haren: „Men sen met een Bosnisch paspoort krijgen minstens een verblijfs vergunning op humanitaire gronden, behalve criminelen". Opluchting aan de andere kant van de tafel. Een Bosnisch pas poort, dat hebben zij. En met criminaliteit hebben ze niets te maken, verzekert de oudste broer. Dan is het alleen nog een kwestie van tijd, legt Van Haren uit. Het Amsterdamse advocaten kantoor Hamerslag en Van Hó ren doet al sinds 1978 asielza ken. In de werkkamer van Van Haren herinnert een houtsnede aan de eerste cliënt die hij aan een status als erkend vluchte-" ling hielp. Afrikaanse beeldjes, 1 Armeense cognat en een opgè- zette vogel uit Pakistan wijzen op tevreden cliënten. Aan de knop van de centrale verwar ming bungelt een klok met een namaak-Delftsblauwe opdruk van twee Hollandse molens. „Die heeft een Afghaanse man hier beneden bij Blokker voor me gekocht", zegt de advocaat lachend. Maar veel tijd voor plezier is er volgens hem niet. „Laatst ver telde ik iemand dat hij een vluchtelingenstatus had gekre gen. Zijn gezicht klaarde hele maal niet op. Hoe moet het nu met mijn vrouw die net uit Irak is gevlucht, vroeg hij meteen. Even dacht ik: wat een ondank bare hond. Maar even later be greep ik het wel. Als je een zaak hebt gewonnen, hangt het vol gende moment alweer een nieuwe treurende cliënt aan de lijn. Zo sprak ik een vrouw uit voormalig Joegoslavië die nota bene erkend is als vluchteling. Maar de vreemdelingenpolitie, heeft haar nog steeds niet het bewijs gegeven dat zij nodig heeft voor de sociale dienst. Binnenkort is zij haar tijdelijke onderdak kwijt en staat zij zon der geld met haar kind op straat. Ik schat dat één op de tien erkende vluchtelingen op die manier aan het zwerven raakt." Sinds de Bijstandswet is veran derd, krijgt een vluchteling zon der medewerking van de vreemdelingenpolitie geen uit kering meer. En volgens Van Haren is de sfeer bij de vreem delingendienst verslechterd. „Als Bolkestein weer eens iets negatiefs over allochtonen roept, merk je dat meteen aan de toon aan het loket." IJZERSTERK De vreemdelingenpolitie is niet de enige die Van Haren en zijn collega's extra werk bezorgt. „Zo heb ik dertig Zaïrese dien- ten voor wie ik een kort geding tegen hun uitwijzing heb aan gespannen. Justitie stelt die kort gedingen al twee jaar uit. Elke maand krijg ik telefoontjes van cliënten of hulpverleners die willen weten hoe de zaken er voor staan. Daarom hebben we nu telefonische spreekuren. Ik heb daar moeite mee omdat ie deréén al zo onvriendelijk tegen ze doet." Van Haren vindt het steeds moeilijker bij Justitie gehoor te krijgen. „Zo kreeg ik onlangs in ternationale rapporten waarin een cliënt van mij met naam en toenaam werd genoemd: een vakbondsman uit Kosovo, die Servische stad die voornamelijk door Albanezen wordt be woond. Acht maanden liet Justi tie helemaal niets over deze man horen. Pas nadat FNV- voorzitterStekelenbur^ per soonlijk een brief aan hef minis terie had gestuurd,'kwam er schot in de zaak." - - j jj In de wachtkamer zitten een paar mensen op Van Harens collega Hamerslag te wachten. De advocaat komt plotseling binnengerend. „Alles loopt uit vandaag", roept hij. Tegen de secretaresse: „Wil je snel wat voor mij faxen? Dit stuk heeft me nachtwerk opgeleyerd". Als de cliënten zijn vertrokken, is hij bekaf. „Dit werk is echt een slijtageslag. Het gaat ten koste van je vrije tijd en nacht rust. Je moet een grote idealist zijn om het te blijven doen." Ook Van Haren heeft het moei lijk met de grote druk waaron- der hij werkt. „Ik ben voortdu rend bang om fouten te maken terwijl het kan gaan om zaken van leven en dood." Het secretariaat is een van de steunpilaren van het advoca tenkantoor. Secretaresse Laar veld vindt het moeilijk om af stand te bewaren bij dit werk. „Soms zit ik helemaal misselijk achter het beeldscherm een ver-' haal van een gemartelde cliënt uit te tikken. Of ik zie een vluch: telingenkamp voor me dat er net zo uitziet als de concentra tiekampen uit de Tweede We reldoorlog. Dan denk ik: 'Stel je voor dat mij dat zöu overko men'. Toen ik hier kwam wer ken, wist ik niet hoeveel moeite mensen moeten doen om aan een vluchtelingenstatus te ko men. De buitenwereld denkt vaak dat dat zomaar kan." AMSTERDAM WANG AN OE Voor een koene duik in het centrum-linkse kabinet is het water veel te koud. Als een badgast hartje winter staat Hans van Mierlo deze dagen aan de vloedlijn. Teentje erin, teentje eruit. Een paar spetters op de pol sen, toch maar snel weer de handdoek ge pakt. Het lieft zou de D66-leider thuis bij de warme haard gaan zitten. Maar hij beseft dat hij er waarschijnlijk niet aan ontkomt. En voor het wachten op aangenamer tem peraturen ontbreekt de tijd. Informateur Tjeenk Willink heeft zich immers voorgeno men tenminste drie Haagse fractieleiders, onder wie Van Mierlo, binnen een week de zee in te drijven. Het gesprek eerder deze week met konin gin Beatrix in paleis Noordeinde, moet een onaangename ondertoon hebben gehad. Of de heer Van Mierlo zich wel realiseerde waar zijn verantwoordelijheden lagen? Het land moet immers geregeerd worden en of de D66-leider zo vriendelijk wilde zijn daar een steentje aan bij te dragen. Er was lichte paniek in de ogen van Van Mierlo te lezen toen hij in perscentrum Nieuwspoort ver slag van zijn gesprek met de vorstin kwam uitbrengen. Terwijl hij daags tevoren deel name van zijn partij aan een centrum-links of centrum-rechts kabinet nog 'zeer on waarschijnlijk' had genoemd, kraakte nu de deur naar een coalitie met CDA en PvdA op een kier. Wat is er mis met de macht, dat de D66- voorman daar zulke koude rillingen van krijgt? Het kan niet aan ingebakken allergie voor het CDA liggen, de sinds dinsdag weer onvermijdelijke regeringspartner. In 1989 stond Van Mierlo nog beteuterd aan de zij lijn, nadat CDA en PvdA hem beleefd maar beslist buiten hun kabinet hadden gehou den. Van Mierlo heeft in zijn eigen woorden 'grote scepsis nog geloofwaardig tot een van de twee meerderheidskabinetten te komen'. De weg naar een centrum-rechts kabinet zou om te beginnen door de WD zelf zijn afgesneden. Was het niet Bolkestein ge weest die het 'harde bezuinigingspakket' van de paarse partners op het laatste mo ment om zeep had geholpen? Welnu, met CDA en D66 zou Bolkestein in de onder handelingen niet veel verder kunnen ko- Met centrum-links heeft Van Mierlo voor al een imagoprobleem. Op 3 mei hebben de beide regeringspartijen alle glans verloren. „Wat moeten de arme kiezers er wel niet van denken als wij gewoon met D66 zouden doorregeren?", vroeg CDA-prominent Ger- rit Braks zich af. Bolkestein noemde een ka binet van PvdA, CDA en D66 maar gelijk een 'mitella-kabinet', een kreupel gezel schap dat alleen dankzij de steun van D66 verder door het leven zou kunnen. Het is nog maar de vraag welke regerings combinatie PvdA-informateur Tjeenk Wil link straks het eerst wil laten onderzoeken. Een centrum-rechts kabinet, waar PvdA en D66 geen been in zien? Of een centrum linkse ploeg, waaraan het CDA vooralsnog niet wil meewerken en waar D66 kippevel van krijgt? In beide scenario's dreigt het regeren voor Van Mierlo op kreperen uit te draaien. Wim Kok zal vanuit de oppositiebankjes weinig moeite hebben het arbeideristische deel van D66 los te weken. En Bolkestein re kent zich al rijk als D66 tekent voor cen trum-links. Het probleem voor Van Mierlo is, dat hij eigenlijk geen uitweg heeft uit dit dilemma. Het theoretisch alternatief - een minder heidskabinet in de Tweede Kamer gedogen - maakt op zijn minst een laffe indruk. Welk vertrouwen kunnen de kiezers er dan nog in hebben dat D66 zijn idealen ooit zelf in be leid omzet? Met het 'mitella-kabinet' is in democra tisch opzicht niets mis. CDA, PvdA en D66 hebben samen 95 zetels en dat kan toch geen kabinet genoemd worden dat de uit spraak van de kiezers aan zijn laars lapt? Maar dat CDA en PvdA flink hebben verlo ren blijft een feit, en daarom eist Van Mierlo dat ze in een combinatie met D66 hun stijl veranderen. Al blijft vaag wat hij daarmee precies bedoelt. Minstens zo belangrijk is of Brinkman daarvoor nog wel de ruimte krijgt van zijn eigen partij. Uitgerekend vandaag verschijnt er een rapport over de verkie zingsnederlaag dat naar verluidt over die zelfde Brinkman een vernietigend oordeel velt. DEN HAAG PAUL KOOPMAN Bosnische vluchtelingen komen aan in Haarlem. Zelfs voor hen is het soms een hele toer om alle papieren te pakken te krijgen. UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS Toen een groot aantal Amerikanen niet zo lang geleden werd gevraagd naar hun favoriete decen nium, noemde het overgrote deel de jaren vijftig. De Verenigde Staten waren de onbetwiste num mer één en de American Dream leek al zijn beloften waar te maken. De van de oorlogsfronten te ruggekeerde soldaten konden zo aan het werk. In 1950 kregen per dag vierduizend gezinnen de sleutel van hun nieuwe huis, dat vervolgens werd volgestopt met koelkasten, airconditioners, was machines en vaatwassers. De basis voor die welvaartsexplosie was al ruim een halve eeuw eerder gelegd. Met de pioniersgeest nog in het bloed verboden toen achtereenvolgende re geringen prijsafspraken tussen bedrijven. De on zichtbare hand van de vrije markt moest zijn werk kunnen doen tot heil en zegen van alle Amerika nen. Het bedrijfsleven vond echter een oplossing: fuseren. En zo ontstonden de mammoetondeme- mingen die aan het begrip massaproduktie een nieuwe inhoud gaven en de VS een ongeëvenaarde economische kracht zouden geven. Blind voor de gevaren daarvan zijn de Amerikanen nooit geweest. De discussie over de enorme macht van die ondernemingen, heeft tientallen jaren ge duurd. Maar, zo constateert de Harvard-econoom en huidige Amerikaanse minister van arbeid Robert Reich in zijn prachtige boek De wereld aan het werk 'niets magkt zo snel een einde aan een politieke discussie als succes'. Toen topman Charles Erwin van General Motors in 1953 als kandidaat-minister de vraag kreeg voorge legd wat hij zou doen als het landsbelang zou bot sen met dat van GM, kon hij daarom eenvoudig zeggen dat hij zich zo'n conflict niet kon voorstel len. „Want al jaren ga ik ervan uit dat wat goed is voor ons land, goed is voor General Motors en vice En binnen de context van de jaren vijftig had Erwin gelijk: de grote Amerikaanse bedrijven waren voor hun afzet immers vooral aangewezen op de thuis markt. Latijns-Amerika, Afrika en Azië fungeerden slechts als wingewesten en Europa zat midden in de wederopbouw. De Amerikaanse bedrijven pro duceerden enorme hoeveelheden spullen en ver kochten die door via loonsverhogingen voor koop- krachige vraag te zorgen. „Economische gezond heid", aldus een advertentie van het Newyorkse warenhuis Gimbels in 1953, „heeft niets te maken met op de kleintjes passen. Wie economisch wil overleven, moet consumeren. Als je morgen meer cake wil hebben, moet je vandaag meer cake eten". NETWERKEN Maar de wereld stond niet stil. Europa herrees uit zijn as en werd behalve afzetgebied ook.,een ge duchte concurrent. Hetzelfde zou later gebeuren met de Aziatische Tijgers. De nationale economie was plaats aan het maken voor een wereldmarkt. Het enige doeltreffende antwoord bleek de trans formatie van nationale bedrijven tot, zoals Reich ze noemt, wereldwijde netwerken. En dan hoeven we niet gelijk te denken aan IBM of GM, ook ons eigen Batavus is zo'n netwerk. In 1980 kwamen van elke tien fietsonderdelen er vier uit Nederland zelf, vijf elders uit Europa en één uit Azië. Veertien jaar later is een Batavus nog maar voor minder dan een kwart 'echt' Nederlands, voor éénderde Europees en komt bijna de helft van de onderdelen uit Azië. Die zogeheten globalisering had en heeft enorme effecten. Wat goed was voor GM, was niet langer voor de VS, en omgekeerd. De wereldwijde concur rentie had ook zijn weerslag op de arbeidsmarkt. Reich onderscheidt drie soorten werk: de gestanda- riseerde produktie, persoonlijke dienstverleningen de symbolisch-analytische diensten. De eerste cate gorie omvat het eenvoudige produktiewerk, of het nu gaat om de aloude lopende band of een moder ne versie daarvan als het invoeren van gegevens in een computer. Ongeveer een kwart van de Ameri kanen doet dit soort werk. Nog eens drie van de tien Amerikanen werken in de persoonlijke dienst verlening: verkopers, obers, kappers, verplegers, noem maar op. En dan zijn er de symbolisch-ana- listen, twintig procent van de beroepsbevolking. Het is de groep hoog-opgeleiden die vooral creatief of probleemoplossend werk doet: wetenschappers, technisch ontwerpers, advocaten, systeemanalis ten, architecten, journalisten, directeuren, enzo- WORKING POOR Anno 1994 is het standaard-produktiewerk gaan zwerven. General Motors hield Motor City Detroit deels voor gezien en opende fabrieken in Mexico en Zuid-Korea. En elk uur, zegt Reich licht dramatisch, komen er op de aarde 12.000 mensen bij 'van wie de meesten uiteindelijk tevreden zullen werken voor een fractie van de lonen in de VS'. De werk- - AN NOU NCI NG t T .new class of Fords married in style to the Thundcrhird Een advertentie voor de nieuwe Ford Galaxie uit de tijd dat de Amerikaanse droom nog volop werd bewaar heid. loosheid onder de 'blauwe boorden' in de VS werkt door naar de persoonlijke dienstverlening, waar im mers ook veel laaggeschoold werk zit. Die dienst verlening groeit nog steeds, maar het gaat mede door het enorme arbeidsaanbod vaak om slecht be taald werk. Twee volledige banen en nog maar nau welijks rond kunnen komen is geen uitzondering. De working poor zijn een begrip geworden. De enigen die de dans ontspringen, zijn de symbo lisch-analisten. Zij hebben de sleutels van de toe komst in handen, constateert Reich. In het ergste, maar voor Reich bepaalde niet onwaarschijnlijk ge val, trekken de rijken zich terug in enclaves, afge schermd voor de armen. Reich begint zijn boek met de observatie van Alexis de Tocqueville uit 1831 dat Amerikanen „er een voorkeur voor hebben om al hun handelen te verklaren vanuit het principe van goed begrepen eigenbelang. Zij laten zelfvoldaan zien hoe zij vanuit een verlichte zorg voor zichzelf er permanent toe geprikkeld worden elkaar behulp zaam te zijn en een deel van hun tijd en eigendom op te offeren voor het welzijn van de staat". Op die observatie baseert hij zijn hoop. Gebrek aan toekomstperspectief is de beste voedingsbodem voor een criminaliteit waartegen uiteindelijk ook bewakingsdiensten en prikkeldraad geen bescher ming bieden. Reich hoopt dat de Amerikaanse elite zich vanuit dat eigenbelang zich iets zal (blijven) aantrekken van hun fellow Americans. Zo niet, dan eindigt de Amerikaanse droom in een volslagen nachtmerrie. (Robert Reich, De wereld aan het werk. Uitgeverij Èecht, prijs 49,90) HAARLEM SJAAK SMAKMAN TOM Het plechtige voornemen was eindelijk weer eens een blik naar buiten te wer pen, op Oost-Europa bijvoorbeeld en op de gezamenlijke bestrijding van de inter nationale criminaliteit. Maar de 'Slag van Corfu' dwingt de Europese Unie ook de komende tijd vooral met zichzelf bezig te zijn. Onder Duitse leiding moet de Unie alsnog snel een voor iedereen acceptabe le voorzitter vinden voor de Europese Commissie. Het is een zwerftocht door een mijnenveld, een voorproefje van de verhitte discussie die Europa te wachten staat tussen Londen en de federalisten. In de wandelgangen van de Europese Unie is gisteren een kleine zucht van ver lichting geslaakt. Na de warrige leiding van de Grieken is het nu tijdvoor Deut sche Gründlichkèit. Een half jaar lang zullen de afgezanten van kanselier Kohl in Brussel een strakke regie voeren. Daarna nemen de al even geroutineerde en Europa-gezinde Fransen en Spanjaar den het heft in handen. Kohl, Mitterrand en Gonzalez zijn er klaar voor. Ze hebben hun horloges ge lijk gezet om er voor te zorgen dat de ko mende achttien maanden een Gouden Tijd voor Europa worden. De coördinatie is extra noodzakelijk, omdat geen van de drie regeringen zijn politieke leven zeker is. De Duitsers gaan op 23 oktober naar de stembus om te oordelen over Kohl, de Fransen kiezen volgend jaar april een nieuwe president, en de regering-Gonza- lez wankelt onder corruptieschandalen. De strakke inhoudelijke afstemming tus sen Bonn, Parijs en Madrid is ook be doeld om de Europese diplomaten enigszins gerust te stellen dat Brussel niet teveel het toneel wordt van nationa le verkiezingscampagnes. De agenda van het drietal blijft voorals nog steken in beloftevolle vaagheid. De toenadering tot Oost-Europa staat er op, als telkens terugkerend Duits thema. Frankrijk en Spanje hebben in ruil hier voor bedongen dat de EU de komende jaren ook meer aandacht en geld gaat besteden aan de landen rond de Middel landse Zee, zoals Algerije. Daarnaast hebben de drie plechtig ver klaard eindelijk eens werk te willen ma ken van het beteugelen van de oncontro leerbare stromen asielzoekers en de strijd tegen de internationale criminelen. Als alles nu eindelijk eens meezit, wordt 'Schengen' na talloze vertragingen dit jaar oktober volledig van kracht. De afgelopen weekeinde gehouden top conferentie op Corfu heeft de agenda in één klap omgegooid. De ruzie om de voorzittersstoel van de Europese Com missie moet immers eerst beslecht wor den. Het probleem daarbij is dat het veto van Londen de EU opnieuw afhankelijk heeft gemaakt van de binnenlands-poli-' tieke grillen van de Britse Conservatie ven. Door de 'federalist' Jean-Luc Dehaene in de ban te doen, heeft Major bovendien ook in de rest van de EU de sluimerende strijd tussen voor- en tegen standers van meer samenwerking op scherp gezet. De Duitse minister van buitenlandse za ken Kinkel en zijn Franse collega Juppé verklaarden dinsdag nog strijdvaardig vast te houden aan Dehaene. Maar kan selier Kohl lijkt zijn Belgische protégé te hebben laten vallen en is achter de schermen op zoek gegaan naar een com promisfiguur. Daarbij circuleren verschillende namen. De Ier Peter Sutherland lijkt als der van grote vrijhandel voor de Fransen niet acceptabel. Een Nederlandse reser ve-kandidaat is niet snel voor handen: Frans Andriessen staat als zo mogelijk nog federalistischer te boek dan de Bel gen, terwijl Hans van den Broek in Brus sel teveel blutsen heeft opgelopen. De enige Nederlander met grote kans van slagen is Wim Kok, maar hij wil premier worden. De Belgen hebben minister van financi ën Maystadt, oud-premier Martens en ex-Eurocommissaris Davignon. Van hen lijkt de aristocratische christendemo craat Etienne Davignon de beste papie ren te hebben, maar de vraag is of Dehaene een landgenoot de eer gunt. Buiten de Benelux lopen vanzelfspre kend nog meer liefhebbers rond. Zo vie len de afgelopen dagen de namen van de Spaanse premier Gonzalez, die me teen voor de eer bedankte, Portugals premier Cavaco Silva en de Italiaanse ex-premier Amato. BRUSSEL PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2