Het leukste kanon van Kroatië Sport Een week van nationaal toptennis in Voorschoten Sjeng Schalken bij laatste vier Een kwartfinale die de finale had moeten zijn Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankS ZATERDAG 2 JUL11994 chef &.willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef &rob onderwater. 071 -356463 voorschoten fc.gert-jan onvlee Vorig jaar speelde Ruud Bitter tijdens het toernooi van Fores- cate voor het eerst hardop met de gedachte. Een A-toernooi in Voorschoten, het leek de wed strijdleider van Forescate wel wat. Eén zomer later is het al zo ver. De komende week wordt op het park aan de Juliana van Stolberglaan het eerste RABO Voorschoten triple ace Topten- nistoernooi gehouden. Ruud Bitter beaamt dat het snel is gegaan. Maar, weet hij, dat kan ook als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. „Je moet een park hebben dat een dergelijk toernooi aankan, je moet de mensen hebben die het willen organiseren en, niet onbelangrijk, de centen om het te kunnen houden." Omdat die stukken van de puzzle in Voorschoten snel ble ken te passen, kan komende week op Forescate van natio naal toptennis worden genoten. Bitter: „De absolute top ont breekt tot op dit moment. Die mag je normaal gesproken na tuurlijk ook niet verwachten. Daarvoor hebben we nog wat sterren te weinig. Maar we mo gen echt niet ontevreden zijn over het deelnemersveld." Zoals het er nu naar uitziet, begint Roger Warmenhoven als papieren favoriet aan het toer nooi. De nummer 32 van de na tionale ranglijst werd door Bit ter met een wild cart binnenge- I haald. Wimpke Thomas, de nummer 44 van die lijst, volgt j vooralsnog op een tweede plek. Vooralsnog inderdaad, want Bitter heeft de hoop op grotere namen nog niet opgegeven. „Op dit moment draait het Sa tellite circuit in Nederland. Als er aan het begin van de week daar spelers uitrollen, bestaat tot zes uur dinsdagmiddag de mogelijkheid ze alsnog naar Voorschoten te halen. Aan wat voor spelers ik dan denk? Den nis van Scheppingen, Sjeng Schalken - d^t soort namen." Jan Willem- Lugthart mag zich, volgens afspraak, volgende week in Voorschoten direct voor het hoofdtoernooi melden. De Katwijker kreeg een wild cart toebedeeld. Gert-Jan Egberink, Jeroen Boogmans, Perry Paauw, Johan Draulans en Mare Fleischeuer vormen de regiona le inbreng in de kwalificatieron den. Een direct gevolg van het or ganiseren van het A-toernooi en de daaraan verbonden mo gelijkheid om deel te nemen aan het kwalificatietoernooi is dat ook het B-veld dit jaar op Forescate er bepaald mag zijn. Marcel van der Heiden zal daar in waarschijnlijk als nummer één van start gaan. De speler uit Leeuwarden staat nummer 101 op de nationale ranking. Bitter: „Het was de laatste ja ren in B nogal behelpen. Dat is dit jaar inderdaad compleet an ders. Toen we aan een A-toer nooi begonnen te denken, wis ten we natuurlijk ook dat we op die 'manier een enorm sterk B-veld bij elkaar zouden krij gen." Behalve het deelnemersveld, moet ook de ambiance in Voor schoten volgende week topten nis uitstralen, weet Bitter. „We hebben, ook veel aandacht be steed aan het randgebeuren. We hebben een toernooilogo, toernooikleding, speciale t-shirts - het is allemaal een beetje Grand-Slamachtig. Een opzet die doet vermoe den dat Bitter en de zijnen het niet bij een uitgave van het toernooi willen laten. „Dat klopt", laat Bitter, die het toer nooi met Rien Vos en Ilja van Overveld gaat draaien, weten, „Je begint hier niet aan om er na een keer weer mee te stop pen. Met de sponsors hebben we ook de intentie om het toer nooi in elk geval drie jaar te houden. In welke opzet? Nou, in elk geval even groot als nu. En als we er nog een sterretje bij kunnen regelen, word ik hele maal nietp;'dig." In Parijs maakte Sjeng Schalken een paar weken terug een kapi tale fout. Hij had het schema van het jeugdtoernooi van Rol and Garros bekeken en zag zichzelf al in de finale staan. In de tweede ronde had hij tegen de Spanjaard Diaz een 6-1 en 5- 4 voorsprong. Maar hij verloor die wedstrijd wel en Diaz won het toernooi. „Die fout van Pa rijs maak ik nooit meer", zei Schalken gisteren nadat hij zich had geplaatst voor de halve fi nales van het juniorentoernooi van Wimbledon en hij zomaar de voetsporen voor zich zag van junioren met namén als Borg, Edberg, Cash en Lendl. Wie vandaag zijn volgende te genstander is, moest hij opzoe ken. Dat was de les van Parijs. „Ik speel nu ronde voor ronde". De 17-jarige Limburger stond drieënhalve week terug al even landelijk in de belangstelling door op het grastoernooi in Rosmalen van Daniel Vacek te winnen. Vacek werd maandag pas in de vierde ronde door Sampras uit het echte Wimble- don-toernooi gekegeld. Hij heeft het schema van 64 nu al van drie geplaatste spelers beroofd. De Australiër Ellwood die er gisteren met 6-4, 6-3 af ging, was de nummer twee van het schema. „Maar eigenlijk had ik ook eerste geplaatst moeten zijn. Foutje van hun hier. Ik sta van alle junioren het hoogste op de wereldranglijst". Sinds Rosmalen staat hij op nummertje 292. „Maar dit is Wimbledon hè, daar doen ze wel meer dingen op hun eigen manier. We zitten ook in een hotel 40 kilometer van het park, drie kwartier met de bus. Hoort blijkbaar ook bij de traditie". Hij zou de eerste Nederlander kunnen worden die een Grand Slamtitel bij de junioren wint. Eric Wilborts haalde ooit de ju niorenfinale van de US Open, maar verloor. Okker deed het nooit, Krajicek ook niet. Bij de meisjes lukte het wel drie keer. Mej. Ten Bosch (1952), mej. Sa lome (1967) en mej. Schultz (1988), zoals ze in Londen in de boekjes staan vermeld, wonnen alle drie de meisjestitel op Wim bledon. Hij denkt Zelf nog niet aan het rijtje Borg, Cash, Lendl, Edberg, Schalken. Maar stel dat het lukt? „Natuurlijk zou dat mooi zijn. Als je de Wimbledon junioren wint, weet in de tenniswereld toch iedereen wie je bent. Dat is nooit weg". SIEMERINK „De afgelopen dagen heb ik meer de verrichtingen van het Nederlands elftal gevolgd dan het tennis op het Wimbledon. Wat me in de eerste plaats op valt is dat Advocaat roept dat er goed is gespeeld. Dat be grijp ik niet want het was niet veel. Zeg gewoon dat het slecht was en dat je toch de punten hebt gepakt. Dat is ook een prestatie. Verder verbaast me de ophef Vanderlijde niet meer in de ring papendal/. Arnold Vanderlijde, de beste Nederlandse amateur bokser aller tijden, heeft definitief afscheid van de ring geno men. De Limburger maakte dat vrijdag bekend op het nationale sportcentrum Papendal, waar hij zijn diploma voor het met suc ces afronden van de studie Sportmanagement in ontvangst nam. „Na twaalf jaar topsport en 254 wedstrijden is het genoeg. Ik ben nu 31 jaar en heb alles meegemaakt wat ik als bokser kon wensen. Ik kreeg last van blessures en moest ook gaan knokken voor een maatschappelijke carrière. Ik kan wel zeggen dat de be slissing te stoppen mij veel moeite heeft gekost."(foto ANP) Holland Acht op de goede weg henley fc. De Holland Acht van bondscoach René Mijnders heeft tijdens de Henley Royal Regatta de halve finale bereikt. De ploeg versloeg vrijdag in de eerste ronde van de Grand Challenge Cup de Australische nationale selectie. Ook Laurien Vermulst en Pepijn Aardewijn, die in Henley meedoen aan de wereldbeker skiff, plaatsten zich op de Theems voor de volgende ronde. In de halve finale ontmoet Vermulst de Canadese Mamie McBean, tij dens de Olympische Spelen in Barcelona tweede in de zware skiff. Aardewijn treft in de kwartfinales de Deen Hansen, die in het wereldbekerklassement op de vierde plaats staat. De Neder lander bezet daarin de vijfde plaats. Achtste trainingstijd voor Verstappen magny cours Jos Verstappen heeft tijdens de eerste training voor de Grand Prix van Frankrijk de achtste trainingstijd gereali seerd. Het resultaat dat Verstappen neerzette was niet slecht. Maar ook niet goed. De getalenteerde autocoureur liet de acht ste tijd (1.18,669) uit de computers rollen, iets meer dan drie- tiende van een seconde langzamer dan Mansell (1.18,340). En ruim anderhalve seconde minder dan zijn teamgenoot Michael Schumacher. De superieure leider in de race om de wereldtitel was met 117,085 vrijdag in het snikhete Bourgogne weer de snelste tijdens de trainingen. De achtste tijd was wel de beste prestatie van Verstappen sinds zijn debuut in maart. Ellen van Langen wint weer gateshead ?- Ellen van Langen heeft vrijdagavond bij de IAAF-at- letiekwedstrijden in de Engelse plaats Gateshead de 800 meter gewonnen. De olympisch kampioene van Barcelona slaagde er niet in binnen de twee minuten te finishen: 2.00,54. I Van Langen, die zich voorbereidt op de Europese titelstrijd in Helsinki, was in de voorlaatste bocht nog ingesloten. Het gaatje waarop ze traditiegetrouw aan de binnenzijde van de baan wacht, viel niet. Zij moest daardoor buitenom komen voor haar befaamde eindsprint. Die was opnieuw goed genoeg. Van Lan gen versloeg de Witrussin Doekhnova en de Britse Holmes. De Haan naar FC Den Bosch leiden Radjin de Haan speelt volgens seizoen voor FC Den Bosch. De Haarlemmer stond afgelopen seizoen bij Eindhoven onder contract. Daarvoor kwam De Haan uit voor Telstar en FC Lisse. De voetballer speelde nog met de gedachte om terug te keren naar FC Lisse, indien zich geen club uit het betaald voet bal voor hem zou melden. yv r r» r> r- die er over de hitte wordt ge- jroran Ivanisevic belooft Pete Sampras handenvol werk infinale Wimbledon maakt, ik denk dat wij tennis sers dat heel goed kunnen ver- ~W~ A 1 1 A f A gelijken. Wanneer wij de Open in Australië en is het daar soms verschrikkelijk heet. Tennissers staan bij een vijf setter dan gewoon vier tot vijf uur op de baan, in dezelfde temperatuur of nog hoger. Maar we gaan dan onze speel stijl niet veranderen. Een ser- ve-volley'er blijft dan echt niet achterin. Ik denk dat het lichaam zich gewoon aan die omstandighe den aanpast. Je traint een week in die hitte, je weet dat het warm is en je zet je daar vervolgens over heen; een kwestie van ervaring. Ik denk dat het Nederlands elftal het slechte spel teveel op de om standigheden gooit. Op Wimbledon was Becker nogal in het nieuws vanwege onsportief gedrag. Hij zou bij voorbeeld het spel ophouden. Op het moment dat de tegen stander wil serveren steekt hij soms zijn hand op dat-ie nog niet klaar is. In het profcircuit speelt zoiets nauwelijks, de meeste spelers reageren daar helemaal niet op. Gewoon nog eens twee keer de bal stuiteren en dan serveren. Onder de proftennissers zijn et overigens geen spelers die sys tematisch onsportief spelen. Ik heb hetzelf maar een keer meegemaakt dat ik met onsportief spel werd gecon fronteerd. Horst Skoff had ik twee keer van de baan ge veegd, de derde keer besloot hij het op een andere manier aan te pakken. Hij deed net of- ie ziek en geblesseerd was. Als ik moest serveren begon-ie te hoesten. En intussen sloeg-ie de ene winner na de andere. Hij kreeg zelfs het publiek op z'n hand. Ik verloor die partij nog ook. Misschien dat-ie dat deed omdat ik toen nog een nieuweling in het circuit was. Ik heb nu meer ervaring en zou me door die geintjes ook niet meer uit m'n spel laten halen." Speciaal voor het Leidsch Dagblad geeft Jan Siemerink een aantal malen zijn visie op Wimbledon èn op het WK. leiden fcgert-jan onvlee Ze hadden elkaar liever pas in de eindstrijd van het DEC1 ge troffen. Veel liever zelfs. Maar nu de partij al voor de kwartfi nales op het programma stond, hadden ze er geen bezwaar te gen er toch maar lekker tegen aan te gaan. Een kleine drie uur vertoefden Martine Griekspoor en Charlotte Zandbergen giste ren derhalve op baan acht van Unicum. Het was Griekspoor die zich uiteindelijk na de zware, op ni veau staande strijd bij de wed strijdleiding van de Leidse dis trictskampioenschappen kon melden met de mededeling dat zij de derde set had gewonnen. En dus vandaag aantreedt tegen Sabine Hoekstra. Martine Griekspoor en Char lotte Zandbergen zien elkaar wel vaker op de tennisbaan. Wekelijks een paar keer, om precies te zijn. Beide jeugdige tennissters (Griekspoor wordt in september dertien, Zandbergen is net veertien geworden) heb ben immers een plek gevonden in de selectie van districtstrai ner Jacky Reardon en slaan sa men heel wat af. Zoals ze ook de komende weken, na het toernooi van Forescate, samen het land zullen intrekken om wat K2-toernooien te spelen. Sinds dit seizoen treffen ze el kaar dus ook nog op toernooi en. De eerste confrontatie was tijdens de jeugdkampioen schappen van het district. Die eindstrijd werd door de vorig jaar in D heel veel winnende Charlotte Zandbergen gewon- Martine Griekspoor (rechts) en bleek na drie uur tennis net iets sterker dan Charlotte Zandbergen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS nen. In de finale in Lisse was het vervolgens Griekspoor die aan het langste eind trok, waar na gisteren Zandbergen weer aan de beurt leek. De èpeelster van De Munnik, het toernooi dat ze vorige week op haar naam schreef, startte ook goed, pakte de eerste set met 6-3 en ging daarna door. Bij de stand 4-3, 30-0 in het voordeel van de serverende gymnasiaste zag het er voor Martine Griekspoor zelfs heel donker uit, maar het weer sloeg om. Zandbergen maakte een paar missers te veel, verloor de controle over de wedstrijd en ook de noodzakelijk geworden tiebreak. Tegenvallers die zij in het afsluitende deel niet meer uit het hoofd kon zetten: 6-3 voor Griekspoor. Een resultaat waar Charlotte Zandbergen het vanzelfspre kend het moeilijkst mee had. Akkoord, ze liet het voornemen om 'maar te gaan hockeyen' al spoedig varen, maar de gang van zaken in de partij en het feit dat het tweetal door de onfor tuinlijke plaatsing de kans was ontnomen om samen de eindstrijd op de 'districts' uit te vechten, bleven haar dwars zit ten. Ook Martine Griekspoor vond dat het allemaal te vroeg was gebeurd. Stelde dat Char lotte zeker ook geplaatst had moeten worden, maar merkte zelf ook wel dat zij er allemaal wat minder mee zat dan de speelster met wie ze op Unicum deze week ook nog eens een dubbel vormt. Maar dat was ook wel weer logisch vond ze. „Omdat ik heb gewonnen na tuurlijk." Revanche In het DEB1 liet Marieke Bethlehem gisteren de kans schieten revanche te nemen op Heddy Boers. De op het TEAN- -nest teruggekeerde Bethlehem was er vorige week op de Mun nik met tweemaal 6-3 afgegaan tegen de C-Master van vorig jaar en wenste dat niet meer mee te maken. Het werd een spannende, drieëneenhalf uur durende aangelegenheid waarin Bethlehem op 5-4 in de derde set twee matchpoints onbenut liet en Boers (op 6-5) haar twee de wedstrijdpunt wel pakte. Verdween met Bethlehem de nummer twee in het DEB- 1-veld, de mannen raakten de nummers drie en vier kwijt. Willem Visser (4) moest zich door een enkelblessure zonder spelen gewonnen geven, terwijl Martin Verkerk het bij lange na niet redde tegen Onno Guinau. Guinau liet Verkerk in dit TEAN onderonsje slechts vier games. CIRCUIT IN CIJFERS HEB1: M. Visser - R. Kuiper 7-6, 6-1, 0. Guinau - M. VerkerK 6-3, 6-1. DEB1: H Boers - M. Bethlehem 4-6, 6-3, 7-5. HEB2: M. Brand - W. van Tongeren 6-3, 7-5, F. Ubbels - R. Rijsdorp 5-7, 7-5, 6-4, R. Rijnsburger - M. Kallenberg 6-1, 6-4. HDB: Wernpe/Kallenberg - Boef/Nag- tegeller w.o, Boogmans/Visser - Swart/Vink HEC1: A. Hertzberger - T. Stoppels 3-6, 6-3, 6-2, I. Bergsma - T. v.d. Voort 6-1, 6-3, Koekelkoren - Van Weeren 6-3, 6-2. DEC1. M Griekspoor-C. Zandbergen 3-6, 7-6, 6-3. HEC2: W. van Deursen - L van Wijk 6-0, 6-1, A. Stadt - W. van Schie 4-6, 6-3, 6-4, Barnhoorn - J. Plugge 7-5, 6-2. DDC: Van Santen/Velzel - Brocken- /Chrispijn w.o. GDC: Jong a TaiA/elzel - Righart van Gelder/Beran 6-1, 4-6, 6-1, Zandbergen/Zandbergen - Sterk/Kooman 6-2, 6-3, Weger/Van Sterkenburg - Bon net/Van Geen 6-4, 1-6, 6-3 HDC2: Van Beek/Noordermeer - Huizinga/Visser w.o, V.d. Berg/Van Schie - Hartwijk/De Groot 6-3, 7-5. HED1: C. Vrieze - R. Peters 6-3; 6-2, 0. Mattheussens - E. Maassen 6-7, 6-2, 6-4, M. de Jong - B. van Delft 6-2, 6-1. DED1: A van Cleef - W. Hermes 6-0, 4-6, 6-4 HED2: M, Doove - R Haspers 6-1, 6-2, F. Vermeulen - S. Nube 6-1, 6-3, R. Paardekoper - T Petit 6-1, 6-3, T. de Rooij - Vermeulen 6-2, 6-1 DED2: M van Ark - M. Bruin 6-3, 6-1, S. Visser - V. Hoekema 6-1, 6-4. HDD: Verdegaal/V d Mijn - Grippeling/Staderman 7-6, 6-2, V.d. Kaay/Kwestro - Bijleveld/De Jong 6-0, 6-2. DDD: Verhoeve/Eikens - Janssen- /Sterk 6-4, 6-2, Rothbarth/Zierikzee - Van* Delden/Visser 4-6, 6-3, 7-6. GDD: V.d Doe/Willems- Moussavi/Hermes 6-4, 6-2, RothbarthA/.d Mijn - Boonstoppel/Böon- stoppel 6-1, 7-6, Springvloed/Koerts - Brouwer/Doesburg 2-6, 6-3,6-3. HDDV: Filharsky/Van Meurs - Vogelaar/Vos- ters 6-1, 6-4, Feunekes/Zuidmeer - VermeulenA/Visse 6-2, 6-0, Blankenstein- /Giliamse - Bosch/Kallenberg 6-7, 7-5, 6-2. DDDV: Visser/Dunzelman - Klaver- stein/Prinsen 6-4, 2-6, 6-4, Akse/Kamer- ling- Kallenberg/Klumper6-3. 6-4. Martine Griekspoor en Charlotte Zandbergen treffen elkaar te vroeg Goran Ivanisevic stapte gisteren met z'n goede been uit bed, dacht zoiets als: ,,ha vandaag lekker de halve finale", stapte in de vip-auto naar Wimbledon, kogelde in drie sets Boris Becker van de baan en ging lekker uit eten. Zo ging het gisteren ongeveer. Zijn coach Bob Brett zei het deze week tenslotte zelf nog: „Met welk been Goran uit bed stapt is nog steeds bepalend voor de vorm van de dag". Hopelijk zet de Kroaat morgen ook het juiste been het eerst op het tapijtje van z'n hotelkamer. Dan kan de finale van Wimbledon tegen Pete Sampras toch nog leuk worden. londen -■ rene van hattum gpd-verslaggever Boris Becker werd gisteren slachtoffer nummer zes van het kanon uit Split, die opnieuw 22 aces sloeg en nu 140 punten vanaf de serveerplaats heeft ge maakt zonder dat de bal door iemand anders dan hijzelf werd aangeraakt. Als Todd Martin zoiets doet is het saai, omdat Martin zelf saai is. Als Sampras dat doet is het ook niet leuk, omdat Sampras ook niet zo leuk is. Hij is wel goed natuurlijk, anders had hij gisteren Todd Martin niet met 6-4, 6-4, 3-6 en 6-3 verslagen, maar dat terzijde. Maar als Iva nisevic met aces strooit is het wel amusant. Gewoon door de manier waarop hij het doet. Hij gooit nooit zoals Becker of Sam pras nog wel eens doen een bal letje terug naar een ballenjon- gen, maar accepteert iedere tennisbal die ze hem geven. Eentje stopt hij er dan in z'n zak, de ander stuit hij één keer, en slaat hem dan gewoon zo hard mogelijk richting serveer vak. Geen getreuzel en geen heen en weer gewieg, zoals Bec ker of Sampras. Gewoon op gooien en bonken. Toen van de week het bericht kwam dat de mannen binnenkort nog maar twintig in plaats van vijfentwin tig seconden tussen hun opslag- beurten krijgen, was de Ivanise vic ook de nuchterste. „Of dat kan? Geen enkel probleem. In twintig seconden kan ik wel twintig punten spelen". Alsof hij het moest bewijzen sloeg hij eerder in het toernooi tegen Re- neberg een game van vier aces en opende hij het duel met Bec ker gisteren met een game van net een minuut: twee service winners, een ace en een volley, langer duurde het niet. Zo wa ren er tijdens de 6-2, 7-6 en 6-4 zege nog veel meer van die ga mes en vocht Becker eigenlijk drie sets tegen de bierkaai. Ivanisevic is ook leuk omdat hij gewoon zegt wat hij denkt en ook leuke dingen denkt. Hij zal nooit zoiets saais zeggen als: ik heb vijftig procent kans en de ander ook. „De kansen zijn goed", zei hij gisteren gewoon over de strijd morgen met Sam pras. „Ik heb vandaag gezien dat Sampras ook ballen kan missen en Sampras heeft altijd problemen met linkshandigen. Bovendien denkt iedereen toch dat Sampras wint, dus wat kan ik nou verliezen". En als ik speel zoals vandaag: laat maar komen dan, kon je hem erachteraan zien denken. Als er één Grand Slamtoer- nooi is wat Ivanisevic zou kun nen winnen, is dat Wimbledon. In Parijs, New York en Melbour ne bleek zijn opslag nooit zo dominerend. De kwartfinales van Roland Garros in 1990 en 1992 waren de beste prestaties. Maar op Wimbledon stond hij gisteren voor de derde keer in de halve finales. Geestelijk is hij nu eindelijk ook klaar voor de grote triomf die nog nooit kwam, zei hij 'gis teren. Ivanisevic was namelijk ook altijd leuk, omdat hij op de baan nog wel eens ontspoorde. Dat is hem dit toernooi nog niet gebeurd. Op het gras Queens verloor hij tweeenhalve week terug in de derde ronde van Jan Apell. Hij schoot toen weer enorm uit zijn slof, sloot zich daarna op in zijn hotelkamer en besloot toen dat hij maar eens iets nieuws moest gaan probe ren. „Koel blijven. Niet meer met m'n racket gooien. En het lijkt te werken. Ik speel het bes te tennis van mijn leven. Ik ver baas mezelf eigenlijk zo rustig is het nu op de baan. Vorig jaar was ik nog te onrustig en dan kun je hier wel een paar rondjes winnen, weet ik nu, maar niet het hele toernooi". Hij sloot met Goran Ivanisevic won gisteren in dr manager Tiriac en Bernie Eccle- stone, de baas van het Formule I-circuit, zelfs de weddenschap sets van Boris Becker. af dat hij dit toernooi niet één keer met zijn racket zou gooien. Maar als hij doorgaat zoals hij FOTO &REUTER tot nu toe deed, dan kan hij nog wel meer winnen dan alleen die weddenschap.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23