Vader Stewart apetrots op zoon Ernie jyr o USA94 I I ri O I I 1 I 0 1 1 n 1 1 Zubizarreta gedijt in nationale ploeg WK-Voetbal Op de kiek met Bergkamp ZATERDAG 2 JULI 1994 s 'Als Zweden Tegen Brazilië overeind blijft, kan Amerika dat ook' Voetstuk Dienstreis De Haagse wethouder Van de Laar (WD, economische zaken) is in politieke problemen ge raakt door een voetbaltripje naar Orlando dat hij eerder de ze week maakte. Hij verbleef daar tweeëneenhalve dag op uitnodiging van PTT-Telecom en woonde de wedstrijd Marok- ko-Nederland bij. PvdA-fractie- voorzitter Heijnen heeft het col lege van B en W om ophelde ring verzocht. Van de Laar verklaart, dat hij als privé-persoon is uitgenodigd door een relatie bij de PTT. ,.De eigen bijdrage was aanvankelijk 750 gulden. Ik heb daar een be drag met vier cijfers van ge maakt." Van de Laar zegt dat de trip mede van belang was voor de gemeente, omdat hij in de Verenigde Staten veel mensen uit het bedrijfsleven en de sportwereld heeft gesproken. Yorath in beeld Tem' Yorath, de voormalige bondscoach van Wales, wordt genoemd als nieuwe bonds coach van Nigeria. Na de we reldkampioenschappen in de Verenigde Staten zou hij Cle mens Westerhof moeten opvol gen. Hoewel Yorath aan het ein de van de WK-voorronde bij het nationale team van Wales aan de kant werd geschoven, bleef hij daarna in beeld. Op aanbie dingen van Egypte en Malaysia ging hij tot dusver niet in. De Califomische stranden liggen er paradijselijk bij. De zon staat hoog aan de hemel en op het in weelde badende trainingscomplex van de Amerikaanse ploeg in Mission Viejo, zo'n hon derd kilometer ten zuiden van Los Angeles, volgt een donkere, breedgeschou derde Amerikaan de ver richtingen van zijn zoon. Twee uur lang geniet hij van de dingen die hij ziet. Op zijn buik hangt een pasje met daarop de tekst: 'Guest, Mr. Earnest Ste wart'. los angeles marcel van der kraan De vader van Amerika's meest populaire vogel van dit mo ment. Een beer van een kerel, die zo'n twintig jaar geleden naar Europa kwam, voor het WK even terugkeerde naar zijn vaderland en die daar plotseling zijn zoon ziet uitgroeien tot een nationale held. Het laat Stewart sr., die ver van huis zijn land de cennia lang trouw is gebleven, de 'stars en stripes' uit hoofde van zijn functie bij de Ameri kaanse luchtmacht nog altijd met trots verdedigt, allemaal niet onberoerd. Op het moment dat hij goed en wel van de schrik bekomen was, pakte hij in een boeken zaak het nieuwste nummer van Sports Illustrated op. Op de co ver van Amerika's grootste, meest gerespecteerde en best verkochte sporttijdschrift, prijk- Earnest Stewart (nummer 8) is de gevierde man in het team van de Verenigde Staten. te een levensgrote foto van zijn zoon. Diego Maradona was tot deze week de enige voetballer die ooit op de cover van het blad had mogen prijken. Dat Er nie Stewart, vrolijke vrijbuiter uit Tilburg, die eer nu ten deel is gevallen, zegt misschien iets over de status van de half-Ne- derlandse, half-Amerikaanse spits. Het zegt vader Stewart in elk geval genoeg. „Wat er hier alle maal gebeurt, is te mooi om waar te zijn. Ik denk dat ik op dit moment de meest trotse va der in de Verenigde Staten ben." In zijn grote vuist is de rechterhand van een klein ke reltje geklemd. Het is Timothy Stewart, tien jaar pas en de klei ne broer van Ernie Stewart. Net Roemenië - Argentinië 3 juli 22 30 i Jur LOS ANGELES Q Saudi-Arabië - Zweden 3 juli 19.00 i DALLAS Q Nederland - Ierland 4 juli 18 00 i ORLANDO Brazilië - Ver. Staten 4 juli 21.30i 1 FRANCISCO Nigeria - Italië 5 juli 19 00 i BOSTON Spanje - Zwitserland 2 juli 22 30 i uur WASHINGTON Mexico - Bulgarije 5 juli 22.30 i NEW YORK Q Duitsland - België 10 juli 18.00 uur SAN FRANCISCO winnaar van 3 winn aar van 4 O I 1 9 juli 21.30 uur DALLAS winnaar van 5 winn aar van 6 ni 9 juli 18.00 uur BOSTON winnaar van 7 winn aar van 8 O n als Ernie tweetalig opgevoed. Vader Stewart glimlacht en zegt: „Van deze jongen en van mijn dochter, die in Nederland is achtergebleven, houd ik net zo veel. Alleen heeft Ernie met die 'wereldgoal' tegen Colombia en met zijn mooie optredens voor de Verenigde Staten de afgelo pen dagen nogal wat bij mij los gemaakt." Stewarts fraaie treffer in de tweede wedstrijd verzekerde het gastland, dat alle ogen van de wereld op zich gericht wist, min of'meer van een duel met Brazi lië in de tweede ronde. Stewart st. zal het moment nooit meer vergeteji. „Ik ben van nature heel patriottistisch. Het volks lied, de Amerikaanse vlag, die 'stars and stripes', raken mij. Komt ook omdat ik zo lang ben weggeweest en altijd van mijn land ben blijven houden. Toen bij de eerste drie wedstrijden het volkslied klonk en ik die jongen daar zag staan in een stadion met 93.000 mensen, sprongen de tranen bijna in mijn ogen. Ik zit altijd een beetje gespannen op de tribune. Toen hij tegen Colombia scoor de, werd ik helemaal gek. Ik raakte in extase en kon me later niet eens meer herinneren hoe gek ik had gedaan. Het enige wat ik nog weet is dat ik ben op gesprongen en dat ik als een malloot juichend over de tafels van de perstribune heb gehold. Dit is zo'n enorm land en dit WK is zo'n groot spektakel. Als uitgerekend mijn zoon ertoe bijdraagt dat het voetbal f gantische 'push' krijgt in de Verenigde Staten, is dat een stukje geschiedenis waarop ik als volbloed Amerikaan apetrots ben." De training is voorbij en de internationale pers stort zich op de Amerikaanse spelers. Voor Ernie Stewart is net als voor de andere vedetten een aparte tafel gereed gebracht. De vragen worden op de Willem Il-spits af gevuurd. Voor wie is hij bang in de Braziliaanse ploeg. Stewart: „Voor niemand. Zweden kan te gen Brazilië overeind blijven, dan kan Amerika dat ook." Is de druk groot? Stewart: „Nee, want het Amerikaanse volk hoopte alleen maar dat we de eerste ronde zouden overleven. Alles wat we nu nog extra verrichten is meegenomen." En wat weet hij van Romario? Stewart, tegen de Braziliaanse verslaggever: „Meer dan de andere spelers, want ik ben de enige die in Eu ropa tegen hem heeft ge speeld." Vader Stewart hoort, op de achtergrond bescheiden mee luisterend, allemaal met een brede grijns aan. „Mooi hè? Hij is zo relaxed. Hij laat zich door niemand in de wereld gek ma ken. En dan te bedenken dat hij pas veel later bij de Amerikaan se selectie is gekomen." Ernie Stewart: „Dat is waar. Die hele ploeg was al anderhalf jaar op dit complex aan het trainen. Ik kwam er in mei even tussen door fietsen. Ik heb lang zo hard niet hoeven werken als de an derejongens." Toch vindt ook de doelman van de Verenigde Staten, Tony Meola, dat Stewart zich snel heeft aangepast en met zijn op gewekte karakter een grote bij levert aan de optimale sfeer in het Amerikaanse kamp. Meola: „Ernie is een heerlijk ventje. Hij is nuchter gebleven en dat wordt gewaardeerd. Als voetballer heeft hij zich op dit WK in de schijnwerpers ge plaatst. Misschien is hij in Ne derland geen wereldster, maar voor de Verenigde Staten heeft hij het tot op heden fantastisch gedaan. Ik denk dat hij nog een mooie toekomst tegemoet gaat." Vader Stewart schudt het hoofd, gevleid als hij is door zo veel complimenten. „Als je dan weet dat ik er vroeger alles aan heb gedaan om van Ernie een 'American Footballer' te maken. Een soort rugbyspeler dus. Ik dacht vToeger: hij is snel, hij is handig, die gaat het maken in Amerika. Toen hij op jonge leef tijd voor 'soccer' koos, liet ik die droom maar varen. Niet weten de dat hij zo veel jaren later wel degelijk een beroemdheid in dit land zou zijn." Zijn status zal nog groter wor den als Stewart er met de Vere nigde Staten in slaagt Romario en zijn samba-vrienden naar huis te sturen. Volgens vader Stewart gaat dat gebeuren. „Ze hebben zo veel zelfvertrouwen. Bovendien heeft de wedstrijd plaats op Onafhankelijkheids dag. Dat is de grootste nationale feestdag die Amerikanen ken nen. Het stadion in San Francis co zal bestaan uit een grote vlaggenzee. Misschien dat mijn ogen wel weer een beetje wate rig worden. Ik zal in elk geval proberen om niet meer over de tafels te lopen als hij scoort. Ik durf er amper aan te denken. Het zou het volgende wonder van Amerika zijn." zaterdag 2 juli NED 1 NED 2 NED 3 BRT 2 EURO SPORT DUITSLAND BELGIË 18.55 O 18.30 GO 19.00 O SPANJE ZWITSERLAND 22.30 O 22.15 GO 22.00 GO WK-JOURNAAL 21.30 O 07.00 GO WK-HOOGTEPUNTEN 07.00 O 00.30 0 zondag 3 juli DUITSLAND BELGIË 11 05 SPANJE ZWITSERLAND 11.05 SAUDI-ARABIË ZWEDEN 18.55 O 18.45 GO 19.00 O ROEMENIE ARGENTINIË 22.55 O 22.15 GO 22.00 GO WK-JOURNAAL 21 45 O 07.00 GO 07.00 G WK-HOOGTEPUNTEN 10.30 O 00.30 0 maandag 4 juli SAUDI-ARABIE ZWEDEN 11.25 O 08 00 O ROEMENIË ARGENTINIË 13.45 08.00 0 NEDERLAND IERLAND 17.25 GO 17.45 GO 17.30 GO BRAZILIË VERENIGDE STATEN 21.25 O 21.15 GO 21.00 GO WK-JOURNAAL 21.00 G 07 00 GO 07 00 G WK-HOOGTEPUNTEN 11.00 O 23.30 0 washington gert van puk gpd-verslaggever Hij meldde zich niet al te vrolijk in het trainingskamp van Span je. Eén dag na de verloren Euro pa Cup 1-finale tegen AC Milan kreeg doelman Andoni Zubizar reta te horen dat hij overbodig was geworden bij Barcelona. Op straat gezet en afgedankt na acht jaar trouwe dienst. De Spaanse record-international, met inmiddels 89 interlands achter zijn naam, voelde zich zwaar in zijn hemd gezet. Maar de ergste frustraties zijn inmid dels verdwenen. Zubizarreta vond in Valencia snel een nieu we club en plaatste zich met Spanje moeiteloos voor de tweede ronde van het WK. Daarin ontmoet de ploeg van bondscoach Javier Clemente vanavond in Washington Zwit serland. De 32-jarige doelman had nooit verwacht dat Barcelona Handel houdt rekening met uitschakeling den haag gpd hem op zo'n onelegante wijze de deur zou wijzen. Trainer Jo- han Cruijff bracht de doelman ook niet persoonlijk op de hoogte van de onheilstijding. Vice-voorzitter Joan Gaspart vertelde het Zubizarreta tussen neus en lippen door in de bus naar het vliegveld. Vooral die onpersoonlijke benadering raakte Zubizarreta diep in zijn ziel. „Met mijn staat van dienst had ik volgens mij toch wel recht op een wat netter af scheid. Bovendien doet het me pijn, dat ik de supporters van Barcelona niet heb kunnen be danken voor hun steun in al die jaren. Na die dramatische wed strijd tegen AC Milan moest ik me direct in het trainingskamp van de Spaanse ploeg melden. Ik kom dus nooit meer terug bij Barcelona. Op deze manier ben ik daar als een dief in de nacht vertrokken en dat zit me nog steeds behoorlijk dwars. Dit heb ik niet verdiend." Maar Zubizarreta voelt zich niet geroepen Barcelona in het openbaar een trap na te geven. Daarvoor heeft hij te mooie ja- rën beleefd in de Catalaanse hoofdstad. Ergens kan hij er ook nog wel begrip voor opbrengen, dat Barcelona verder wil met een nieuwe doelman. „Zo werkt dat nu eenmaal bij een absolute topclub. Daar pro beren ze altijd de sterkste en de Het WK-sprookje leeft voort, maar de supporter die nu nog Oranje-prullaria wil kopen, moet zich haasten. De schap pen zijn bijna leeg. 'De voor raad moet op zijn voor je risico gaat lopen' is de wijze les die fa brikanten en winkeliers hebben geleerd van het echec met het Nederlands voetbalelftal tijdens de wereldkampioenschappen van 1990. „Gedurende het toernooi kun je niet meer inspelen op de vraag naar Oranje-spullen. Daar is de levertijd te lang voor. Ook hebben we geleerd van het WK 1990 en het EK 1992. Als het Nederlands elftal eruit ligt, blijf je zitten met onverkoopbare voorraden", vertelt E. Veldmeij- er van de afdeling confectie-in- koop van Vroom Dreesmann. Met het risico dat als Oranje doorstoot naar de finale er dus geen petje meer te krijgen is. „We hebben nog wel wat in voorraad, maar inderdaad: op is op." De grote topper in het oranje- gekleurde voedselaanbod is de vla van Melkunie. Woordvoer ster Huizer: „Sinds Koninginne dag is er 1 miljoen liter oranje vla verkocht. Net zo veel als de verkoop van chocoladevla. Ons grote voordeel is dat we een dagvers produkt maken en bij de uitschakeling van Oranje di rect kunnen stoppen met de produktie. Wij blijven niet met grote voorraden zitten." beste spelers aan te trekken. Als dat lukt, moet er iemand anders vertrekken. Dat geldt niet alleen voor een veldspeler, maar ook voor een doelman. Acht jaar ge leden kwam ik als een groot ta lent naar Barcelona. De concur rentieslag met Unzue en Bus- quets heb ik destijds in mijn voordeel beslist. Zij moesten toen naar een andere club uit kijken. Nu ben ik aan de beurt. Dat is pijnlijk, maar het had al lemaal wel iets persoonlijker ge kund." In de warme schoot van het Spaanse elftal verwerkte Andoni Zubizarreta de grootste dreun in zijn carrière vrij snel. Met dank aan Clemente. De 44-jari- ge bondscoach van Spanje is een grote fan van de doelman. Hij heeft hem in een overmoe dige bui wel eens 'de beste doelman van de wereld' ge noemd. Zubizarreta is blij met het grenzeloze vertrouwen van Clemente. Hij deelt omgekeerd op gezette tijden ook de nodige complimenten in de richting van de bondscoach uit. „Hij is voor mij de ideale trainer. Een man die zijn spelers enorm veel vertrouwen geeft. Daar voelt een voetballer zich lekker bij. Met Clemente als bondscoach kan Spanje daarom ook heel ver komen op het WK. Zelfs het winnen van de wereldtitel acht ik niet uitgesloten." Op weg naar de pot met goud stuit Spanje vanavond in het Robert F. Kennedy Memorial Stadium in Washington eerst op Zwitserland. Een gevaarlijke en niet te onderschatten tegen-1 stander volgens Zubizarreta. „Ik heb die ploeg inmiddels een paar keer aan het werk gezien op televisie. Het is een elftal in opkomst met een aantal talent volle spelers. Maar wij voelen ons ontspannen en zijn vol ver trouwen over de goede afloop. Nu gaat het echte werk eindelijk beginnen. De eerste ronde was een opwarmertje. Daar zijn we zonder problemen doorgerold. In de tweede ronde is het alles of niets. Sterven of doorgaan. Er bestaat geen tussenweg meer. Iedere wedstrijd is een finale." Zubizarreta is in Amerika voor de derde keer van de partij op een WK. Met 89 caps achter zijn naam is de doelman inmid dels met afstand record-inter national van Spanje. Maar hij heeft hogere doelen. Stilletjes hoopt Zubizarreta erop dat hij het magische aantal van hon derd interlands haalt. „Dat zou een prachtige mijlpaal zijn. Dan kom ik in het rijtje met legenda rische keepers als Peter Shiltpn en Pat Jennings. Maar ik wil ei genlijk nog niet zo ver vooruit kijken. Bij Barcelona ben ik er achter gekomen hoe abrupt een carrière kan eindigen. Dat kan me bij het Spaanse elftal ook overkomen." aar liefst drie sportfiguren be volkten de voor pagina's van alle Amerikaanse kranten van gisteren en waren te zien in alle tv-journaals: OJ. Simpson, Diego Maradona en Tonya Harding. Niet in het sportnieuws, maar onder de ru briek 'schandalen'. Het was een ware 'galerij van de gevallen idolen'. Simpson, de voormalige sterspe ler uit het American Football, verscheen in de rechtszaal voor de - integraal op alle netten uit gezonden - eerste dag van zijn proces wegens de moord op zijn ex-vrouw en een vriend. De Ar gentijnse voetbalvedette Mara dona kon op het WKzijn koffers pakken wegens drugsgebruik, en kunstschaatsster Harding, die in januari haar rivale Nancy Kerri gan liet mishandelen, kreeg te horen dat zij voor het leven is geschorst. Het was geen leuk gezicht voor wie de sport in het algemeen een goed hart toedraagt. Tallozen kunnen het nog steeds niet gelo ven. OJ. Simpson, wiens schuld overigens nog niet is vastgesteld maar van wie wel bekend is dat hij zijn ex-vrouw herhaaldelijk mishandelde, krijgt in de gevan genis dagelijks duizenden steun betuigingen van Amerikanen voor wie hij een held blijft. Argentijnen in Amerika namen het zonder meer op voor Mara dona, die zij niet als een ronduit onsportieve dopinggebruiker willen zien, maar die in sommi ge kringen zelfs werd afgeschil derd als 'slachtoffer van FIFA- p raktij kenToen de bewijzen zich dit voorjaar tegen Tonya Harding opstapelden, bleven duizenden fans haar steunen en bedolven haar onder aanhanke lijkheidsbetuigingen. Het is voor de fanatieke suppor ters moeilijk te bevatten dat de helden die zij zo hoog op een voetstuk hebben gezet, zo diep kunnen vallen. Misschien is dat wel het probleem: dat wij, en ze ker de Amerikanen, mensen die toevallig iets beter kunnen dan een ander, zo verheerlijken. Hoe hoger zij klimmen, hoe hoger het voetstuk en dus ook: hoe harder de val. Er is geen samenleving waarin sporters zo worden opgehemeld als in de VS. Wie goed kan nonk- of basketballen krijgt eerder een studiebeurs vooreen universiteit dan wie een goed studiehoofd heeft. De held van de highschool is doorgaans niet de beste leer ling maar de snelste loper. In Nederland zal dat niet zo gauw voorkomen. Wij houden niet van idolen op voetstukken. 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg', is niet voor niets on ze nationale spreuk. Maar in Amerika wordt vaak vergeten dat topsporters ook maar gewo ne mensen zijn, mét hun zwak heden, die de top niet hebben bereikt om wat zij zijn, maar om wat zij kunnen. Dan zijn we verrast als zij iets anders blijken te zijn dan we altijd hebben ge dacht. De schandalen van de laatste rijd zetten dan ook niet alleen de topsporters maar ook hun supporters weer eens even met beide benen op de grond. Hans de Bruijn is onze corres pondent in Amerika WK-UITSLAGEN eerste ronde Ver. Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland 1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 Zwitserland - Colombia 0-2 Orlando Op de rand van het zwembad van Lake Nona in Orlanda poseeert Dennis Bergkamp onder het toeziend oog van enige fotografen. Eén van hen is zijn collega's te vlug af. foto i Kameroen - Zweden Brazilië - Rusland Brazilië - Kameroen Zweden - Rusland Rusland - Kameroen Brazilië - Zweden 2-2 1-1 Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea Duitsland - Spanje Zuid-Korea - Bolivia Bolivia - Spanje Duitsland - Zuid-Korea Argentinië - Griekenland Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria Bulgarije - Griekenland Griekenland - Nigeria Argentinië - Bulgarije 0-2 Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico Italië - Noorwegen Mexico - Ierland Ierland - Noorwegen Italië - Mexico België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22