Vitale Anatevka door Minerva 'Puristen vinden mij een monster' Cultuur Kunst Zomerorgelserie Katwijk begint met Widor-cyclus Toiletmuseum India Emotioneel afscheid van orgel ZATERDAG 2 JUL11994 Tekenen en schilderen voor beginners alphen aan den run» Lieske den Duik geeft dit najaar weer een oe- rientatiecursus tekenen en schilderen voor beginners in Expres sie 70 in Alphen. In dertig lessen gaat de kunstenares in op on der meer materiaalkeuze, kleuren, perspectief en het opzetten van een tekening of doek. Voor informatie en aanmelding: Ex pressie 70, telefoon 01720-93737. Heerlens centrum voor architectuur heerlen De gemeente Heerlen heeft besloten een studiecen trum voor architectuur op te richten voor de euregio Maas-Rijn. Het nieuwe instituut krijgt de naam Vitruvianum, afgeleid van de naam van de Romeinse architect en bouwkundig theoreticus Vitruvius. Het studiecentrum wordt gevestigd in het Thermen- museum. Doel van het centrum is het documenteren, archive ren en overdragen van euregionale architectuur en van architec tuurgeschiedenis in nauwe samenwerking met het Nationaal Ar chitectuur Instituut in Rotterdam. Vitruvianum gaat op 14 okto ber open. Varend schilderij lemmer De Groninger schilder Gerriet Postma (61) heeft een va rend schilderij gemaakt. In opdracht van het Fries Museum be schilderde hij de zeilen van 'De Ideaal', een Friese maatkast van de bruine zeilvloot Lemmer-Stavoren. Het 'Varend schilderij' is de komende twee maanden te zien op de Friese wateren (onder meer bij het skütsjesilen), het IJsselmeer en in Amsterdam. Margreet Dolman op Quintus-festival leiden Margreet Dolman, ofwel Paul Haenen, geeft op woens dag 6 juli in de Stadsgehoorzaal een optreden op het studenten songfestival van het Leidse Quintus. Met de liedjeswedstrijd viert de studentenvereniging haar derde lustrum. Aan het festi val doen deelnemers mee van de universiteiten in Rotterdam, Tilburg, Wageningen, Delft, Groningen, Nijmegen en Utrecht. De studenten hebben de liedjes zelf gecomponeerd en geschre ven. Ter gelegenheid van het lustrum van Quintus zijn de num mers ook op cd opgenomen. De opbrengst daarvan gaat het Ro nald McDonaldhuis in leiden. De Stadsgehoorzaal gaat om 19.30 uur open. GrootHandelsGebouw Rotterdam Rotterdam De Rotterdamse architect ir. Victor Veldhuijzen van Zanten gaat het monumentale GrootHandelsGebouw (GHG) aan het Stationsplein in Rotterdam renoveren. Zijn voorstel is verkozen boven de ontwerpen van drie andere kandidaten. De renovatie van het bijna 50 jaar oude gebouw begint in 1995 en is rond de eeuwwisseling voltooid. Het gaat 35 miljoen gulden kos ten. Het GHG, een ontwerp van architect Maaskant, was het eer ste grote bedrijfsverzamelgebouw van Nederland. Expositie jazzgiganten Kurhaus Peter Donkersloot exposeert vanaf morgen zijn schilderijen van jazzgiganten in het Kurhaus. Op doeken van 1.40x1.60 meter heeft hij onder meer Chet Baker, Dizzy Gille spie, Ella Fitzgerald, B.B. King, Miles Davis en Billy Holiday ge portretteerd. De schilderijen zijn tot 13 juli te bezichtigen tussen 122.00 Donkersloots visie op Chet Baker. Lustrummusical als cadeautje aan Leids publiek Een bloedhete avond in een broeierige bunker. Zweet pa relt op de voorhoofden van de dansers en ook de muzi kanten werken zich in het zweet. Dan opeens begint een groep te zingen en veroorzaakt - ondanks de warmte - kippevel bij de aanwezige verslaggever. Hier repeteren le den van de jubilerende studentenvereniging Minerva voor hun lustrummusical, Anatevka van Joseph Stein. Want al mopperen Leidenaars soms op die lawaaiige stu denten, zij op hun beurt bieden het Leidse publiek tradi tiegetrouw een cultureel evenement aan. Op 6 juli gaat Anatevka in de Leidse schouwburg in première. telwoorden voor regisseuse Jan- leiden annemiek ruygrok Je kunt alleen maar bewonde ring hebben voor het enthou siasme waarmee een groep van 100 studenten sinds november vorig jaar onder leiding van Jan- ne Jansen ('O Fortuna', 'Guys Dolls') keihard werkt aan deze produktie. Goedbedoelende amateurs zijn het, meer niet. Maar wat Jansen en Bridy van der Hoff uit het 'i tje ongeregeld' weten te halen, grenst aan het ongelofelijke. Anatevka met Lex Goudsmit en Enny Mols-de Leeuwe in de hoofdrollen, trok eind jaren zes tig volle zalen in het Amster damse Carré. De wereldbe roemde musical werd uiteinde lijk tot speelfilm ('Fiddler on the roof) bewerkt. En dan pakken na jaren studenten van Minerva deze musical weer op. Geen kleinigheid dus. Janne Jansen durfde het toch aan met de groep in zee te gaan. Na een aantal audities werd de cast samengesteld en er volgde een 'heel leuke, maar ook heel moeilijke' tijd. Jansen: „Je weet hoe het met studenten gaat. Nu eens zijn er tentamens, dan is er weer iemand op wintersport. En ik moest ook een orkest van 16 man zien samen te stellen. Soms baalde ik als een stekker, maar ik moet zeggen er wordt goed en gemotiveerd gewerkt." Vitaliteit en dynamiek zijn sleu- Galeries verkopen voor 70 miljoen De Nederlandse professionele galeries hebben in 1992 ruim 50.000 kunstwerken verkocht ne Jansen. „Er zijn drie decor wisselingen. Dat moet in 3 se conden gebeuren om het dyna misch te houden." De acteurs en actrices moe ten niet alleen acteren en zin gen, maar ook kunnen dansen. Aangezien de musical zich af speelt in een joodse kolchoze in het Rusland van rond de eeuw wisseling, zijn dat geen vrijblij vende pasjes, maar ingewikkel de figuren met acrobatische sprongen. Choreografe Bridy van der Hoff, een van de oprichters van Djazzex, begon met elementaire oefeningen bij de musical-ster- ren in spé. „Het verschil tussen links en rechts bijvoorbeeld. Dat klinkt eenvoudig, maar voor wie geen danservaring heeft zijn die basale dingen heel belangrijk. Ik heb hard aan de motoriek van de dansers gewerkt. Soms be gon ik ter plekke met een pas. Je hebt met een aantal vaste gege vens te maken: het tijdsbeeld, het feit dat de musical zich in Rusland afspeelt. En je moet re kening houden met de joodse traditie." Tevje Anatevka is een vitale musical en de groep Minervanen weet die vitaliteit op het publiek over te brengen. De bronzen stem van Lex Goudsmit deed inder tijd het publiek huiveren. Tho- Thomas Loudon (rechts) is Tevje, Saul de Caluwé speelt de slager ir mas Loudon - 'die kriebelbaard gaat er na de voorstellingen weer af - is een jonge Tevje, maar zijn stem is indrukwek kend. „Ik ben vorig jaar met zanglessen begonnen. Het boei ende aan Anatevka vind ik die kennismaking met het joodse leven en de tradities. Er is een duidelijk verhaal. Ik heb er heel veel over gelezen. We' hebben het Joods Historisch Museum bezocht. En in het begin al heb ik een gesprek met Lex Gouds mit over de rol gehad." Nathalie Jansen, die de rol van echtgeno te Golde speelt, is geboeid door het feit dat een joodse vrouw behoorlijk onder de plak van de man zit. „Als vrouw moest je je neerleggen bij de tradities. Zo Tevje op een gegeven moment een van zijn dochters. Golde is het daar niet mee eens, maar het gebeurt toch, want Te vje is de baas." Het verhaal van Anatevka heeft geen happy end. Michael van der Ven, die de publiciteit voor zijn rekening neemt: „Het begin is erg vrolijk, maar later wordt het heel droevig. De jo den die uit hun kolchoze wor den weggevoerd. Als voorspel op de grote programs in Rus land. Het is een actueel gege ven, gezien de gebeurtenissen in Oost-Europa nu." Musicals zijn mooi, maar hebben volgens Van der Ven, vaak een slap ver haal. „Dat is met Anatevka an ders. Het script is gebaseerd op 'Tevje in boter en kaas', de ver halen van Sjolem Aleicheim. Het heeft een literaire waarde. En de muziek van 'Anatevka' is prachtig." Voor de première op 6 juli is de oorspronkelijke cast uitgenodigd. „Een groot aantal mensen heeft toegezegd te zul len komen. Hopelijk komt Lex Gousmit ook. Dat zou wel leuk zijn." In elk geval komen prin ses Margriet en echtgenoot Pie- ter van Vollenhoven naar de reünistenavond op 8 juli. Over 'hoog' bezoek hebben ze bij Mi nerva dus niet te klagen. 'Anatevka' is te zien op 6, 7, 8 (alleen voor reünisten), 9, 13 en 14 juli (20.15 uur), matinee op 10 juli (15.30 uur). Kaarten verkrijgbaar bij de kassa van de Leidse schouwburg, of tele fonisch: 071-131943 of 131944. miljoen gulden. Per galerie komt dat neer op 130 kunstwer ken met een totaal verkoopbe drag van 170.000 gulden. De ge middelde verkoopprijs bedroeg 1100 gulden per kunstwerk. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het instituut heeft, voor het eerst, onderzoek gedaan on der ruim 400 galeries. Daarmee zijn volgens het CBS nagenoeg alle professionele galeries in de enquête betrokken. Het eerste concert in de inter nationale zomerorgel-serie in de Katwijkse Nieuwe Kerk is te vens het derde uit de nu al ver maarde Widor-cyclus. De Haag se organist Ben van Oosten neemt deze cyclus, ter herden king van het 150ste geboorte jaar van deze Franse compo nist, voor zijn rekening. Van Oosten voert de Widor-cyclus, tfestaande uit tien orgelsymfo nieën, integraal uit, opgesplitst in vijf concerten. Volgende week vrijdag 8 juli speelt hij de derde en zevende symfonie. Op 30 september volgen symfonie nummer 4 en 6; met symfonie nr. 9 ('Gothique) en 5 sluit hij op 9 december de Widor-cyclus af. Ben van Oosten heeft zich in de internationale orgelwereld een niet meer weg te denken plaats verworven. Op zijn naam staan ambitieuze orgelprojec ten, zoals een cd met de com plete orgelsymfonieën van Louis Vierne en Alexandre Guil- mant. Van Charles-Marie Widor is de zevendelige cd-editie in middels ook van de pers gerold. Voor het blad Luister reden de ze met een tien te waarderen. De Widor-cyclus in de Kat wijkse Nieuwe Kerk kenmerkt zich door contrasten. Ook vrij dagavond wordt een symfonie (3) uit Widors klassieke periode tegenover een symfonie (7) uit een latere levensfase van de componist geplaatst. In dit werk toont Widor des te meer aan het volledige meesterschap over het orgel te hebben. Op het programma van de in ternationale zomerorgelserie in Katwijk staan in totaal 8 orgel concerten. Na Ben van Oosten is op 15 juli de Franse organiste Marie-Claire Alain aan de beurt. Zij speelt werken van Bach, Franck en van A. en J. Alain. De Delftse Petra Veenswijk brengt op 22 juli werken van Franck, Mulet, De Saint-Martin en Langlais ten gehore. Dr. Kin' Ropek uit Tsjechië geeft op 29 juli een zomerorgel- concert, waarop hij werken van Bach, Franck, Klicka en zichzelf speelt. Verderop in de zomer zijn concerten te verwachten van Herman van Vliet (5 augus tus), David Sanger uit Groot- Brittannië (12 augustus) en Jos van der Kooy (19 augustus). Sander van Marion sluit op vrij dag 26 augustus de zomerorgel serie af. Toegangskaarten voor de concerten zijn verkrijgbaar aan de kerk op de avond van het concert. Ze zijn ook te koop bij het VW-kantoor in Katwijk. Het programmaboek over de Widor- cyclus 1994, waarin bij elke symfonie een heldere toelich ting wordt gegeven, wordt voor afgaande aan het concert gratis uitgereikt. Alleskunner Al Jarreau staat op North Sea Jazzfestival: amsterdam theo hakkert Al Jarreau. 'Vissen' uit 1940, zanger par excellence. De zoon uit het keurige domineesgezin uit Milwaukee, Wisconsin die ging studeren in San Francisco. Om er wat bij te verdienen zong hij drie, soms vier avonden in de week in jazz-clubs. Na het behalen van een graad in de psychologie werd Jarreau full ti me zanger. Zijn album 'Heaven And Earth' (1992) bevatte een risicoloze mix van soul en pop. Sinds kort ligt zijn nieuwste in de winkel: een plaat met klas sieke songs uit 'de drie elemen ten van Al Jarreau': pop, jazz en rhythm and blues'. 'Tenderness' luidt de titel, en wat belangrijker is: het album is prachtig. Vier dagen lang oefen de Jarreau met grootheden als Steve Gadd, Eric Gale, Joe Sample, Michael Brecker, David Sanborn, Paulinho da Costa en Kathleen Battle alvorens vijf avonden achter elkaar live in een studio, met publiek er bij, standards op te nemen als 'Summertime', 'She's leaving home', 'My favorite things', 'Mas que nada', 'Try a little ten derness' en ook Elton John's 'Your song', waarmee hij twee jaar geleden zijn laatste concert in Nederland'opende. „Ik moest deze plaat maken", zegt Jarreau. „Mijn hard-core fan in Amerika is namelijk lief hebber van rhythm and blues. Iemand die van Smokey Ro binson, Gladys Knight, Aretha Franklin en Stevie Wonder houdt. De laatste acht, negen jaar had zich voor hem eigenlijk geen nieuwe artiest gemeld. Daarom wilde ik zo'n plaat ma ken. Ook wel met andere in vloeden, maar toch vooral met rhythm and blues. Want wat is er toch in hemelsnaam mis met rhythm and blues? Andere mu ziek is er genoeg. Iedereen rapt, iedereen r nog ge- iedereen scratcht, samplet. Hé, wordt zongen?" Strandmuziek In het begin van zijn carrière viel Al Jarreau niet alleen op met zijn naar alle kanten buig zame stem, maar zeker ook door de euvele moed bekende jazz-instrumentals van een zelf geschreven tekst te voorzien. 'Spain' van Chick Corea, 'Take five' van Paul Desmond en Blue rondo a la Turk' van Dave Brubeck bijvoorbeeld. In de tekst van 'Blue and green' op 'Heaven And Earth' eert hij.de componisten van het nummer, Miles Davis en Bill Evans. „Ik betrap me er soms op dat ik me te druk maak om de tek sten. Maar ze zijn ook zo verrekt belangrijk. Natuurlijk niet bij al le nummers. Op 'Heaven And Earth' staat ook gewone 'lekker een dagje naar het strand'-mu- ziek. 'Shake your booty' and 'Move your feet', begrijp je. Een cabriolet lenen. Lol trappen. Die muziek moet ook kunnen." Aan het eind van het gesprek informeert hij voorzichtig hoe het in Nederland eigenlijk zit met zijn plek in de platenzaak. „Wat, ontbreekt mijn naam in een Nederlandse jazz-encyclo- pedie? Daar begrijp ik niks van. Ha, ha. Natuurlijk wel! Ik ben ook geen purist. Voor puristen ben ik waarschijnlijk een mon ster. Sta ik wel in een pop- en rock-encylopedie? Daar hoor ik dus niet. Weet je, ik hoor eigen lijk nergens. Hooguit in de en- cyclopdie van geperverteerde limbo-dansers." De tranen lo pen hem over de wangen van het lachen. Een ober komt be zorgd informeren of 'Mr. Jar reau' nog iets wenst. Al Jarreau treedt op tijdens North Sea Jazz, zondag 10 juli, Den Haag, Statenhal Congres gebouw, 16.00 uur. drukking: „Een natie die samen ontlast, sterft verenigd." De stoel-met-gat, gebruikt door Lo- dewijk XIV. De tronen die in de loop der tijden werden benut door gekroonde hoofden. Het komt allemaal aan de orde in 's werelds tweede museum in zijn soort. Het eerste werd enige ja ren geleden in Oostenrijk ge opend. Het museum beschrijft in fei te de geschiedenis van de hygië ne. Moderne luxe komt ook aan de orde: een jacuzzi en gouden kranen. Maar ook de gewoonte van een minister uit de regering van Lodewijk XIII die de drek van zijn paard, afgeblust met witte wijn, at. Hij ging er van uit dat hij daarmee ziektes voor kwam. Artsen uit de achttiende eeuw schreven een gorgeldrank op basis van urine voor. Het eerste toilet, of wat daar een beetje op leek, moet in India hebben gestaan. Dat zegt Mulkh Raj, de conservator van het Internationale Toiletmuse um in New Delhi, dat deze week werd geopend. Dat eerste exemplaar bevond zich 2500 jaar voor Christus in de Indiase stad Mohenjo-Daro. Het was niet meer dan een overdekt riool. Maar volgens Raj waren de beschaving van de Hindoes en de uitvinding van het geslo ten riool belangrijke voorlopers van het water-closet. Wat is er allemaal te zien in het Internationale Toiletmuse um? De Romeinse latrines waar de gasten op een rijtje zaten, volgens Raj uit overtuiging. Hij memoreert een Romeinse uit- BEELDENSTORM Ik hou v onder de n een biertje op e toch verbeeldt mijn brein de zo mer al jaren met behulp van een regelrechte hellevoorstel- ling. De meest verschrikkelijke, Céliniaanse visioenen doemen bij me op als ik aan de zomer denk. Golven van stank... li chaamsgeuren die om me heen walmen... massa's vrouwtjes en sullig uit hun ogen kijkende mannen... met kinderen in wa gentjes, die de hele tijd maar aandacht blijven trekken, steeds maar in beweging, ze deinen maar voort... eindeloze mas sa's... ik zie ze voorbij trekken... ik zie ze glazig kijken, vooral die glazige blik en de vette geur van patat... ik zie ze... op groene ga zons, met picknickmanden en blaffende en springende hon den... ze draaien om me heen... vegen hun kwijlende bek aan mij af... zwarte honden, ze laten me niet met rust... gruwelijke, kwispelstaartende honden. Hoe komt het dat iemand, die feitelijk best van de zomer kan genieten, zo'n ongunstige voor stelling van dat jaargetij met zich meedraagt? Hoe komt het, dat werkelijkheid en beeld zo van elkaar kunnen verschillen? Waarom wordt het fleurigste seizoen in mijn hoofd toch steeds getransformeerd tot die misselijke kluwen spooksymbo- len? Waarom wordt al het posi tieve weggefilterd? Is dat een ra re afwijking, waarvoor ik behan deld zou moeten worden, of steekt daar iets diepers achter? Ik moet precieser zijn. Want ik raak weliswaar gedeprimeerd als ik het woord zomer hoor, maar ik monter toch ook weer helemaal op, zodra ik al de gru welijke beelden die me dan te binnen schieten op schrift stel en teruglees. Dat doet me wer kelijk goed, daar knap ik van op. Mijn meest gangbare verklaring luidt als volgt: de clichématige manier waarop de zomer wordt afgebeeld irriteert me. Al die stupide Bounty- en Bacardi-ste- reotypen: als dat het paradijs moet voorstellen, doe mij dan maar een enkeltje hel. Maar eigenlijk geloof ik dat de voornaamste reden is, dat ik er zelf zo vaak ben ingetuind, in die stereotypen. Hoe vaak ging ik niet met de hoogste Bounty verwachtingen de zomer in en gebeurden er vervolgens de vre selijkste dingen. Ik weet heus wel dat zonne schijn aangenaam is en dat het nog heerlijker is om in de lom mer van een grote boom te rus ten aan de oever van een klate rend bergbeekje. Maar de erva ring leert dat de Bounty-realiteit toch vooral bestaat uit opeenge- perste massa's hol-ogigen, die met kinderwagen en hond rondschuifelen in akelige recre- atiekampen, waar ze net doen alsof dat gezellig is. Een psycho-analist zou mijn af wijking aldus'kunnen uitleggen: het negatieve symbool heeft in mijn onderbewustzijn het uitge holde, positieve symbool afge lost. Het negatieve symbool be hoedt mij voor desillusies, en wordt daardoor positief. Het is de omkering die oplucht. Een oppervlakkig beeld wordt zo verbeterd door zijn keerzijde. Zo ongeveer zal het zitten, ver moed ik. ONNO SCHILSTRA Al Jarreau: „Wat i! s met rhythm 'n blues?" „Ik waardeer het bijzonder dat Monumentenzorg zo veel geld over heeft voor de restauratie van dit orgel, 't Is er hard aan toe, het mechaniek schreeuwt om vernieuwing. Bij recente CD-opna- mes heb ik me letterlijk de blaren op m'n vingers gespeeld. Mijn vraag is echter, waarom krijgt dit orgel alléén subsidie als het teruggebracht wordt in de zeer oude staat met de zogeheten 'midden toonstemming'? Zelfs Bach wilde in zijn tijd al vreselijk graag naar Hamburg omdat daar een or gel was met (onze hedendaagse) gelijkzwevende stemming. Waarom worden de verantwoorde uit breidingen, gemaakt in de loop der tijd, weggecij ferd? Ze zijn de afspiegeling van wat men nu ver wacht van een representatief orgel. Begrijp me goed, ik heb niets tegen een authentiek Hager- beerorgel, maar herstel dit orgel met al zijn mo gelijkheden in z'n 'nieuwe' glorië, aldus Nico de Raad, de organist die gisteravond met een bloed end hart afscheid nam van dit unieke aangepaste orgel. De Raad liet in z'n eerste drie toccata's horen wat mogelijk is op een middentoonstemming. De lang niet makkelijke Toccata van Zipoli (1688- 1726) sprong er uit om zijn opvallende omspeling van de harmoniek en de simpele ondersteuning van het pedaal. Maar daarna de grote Toccata in F van Bach, monumentaal door de Raad vertolkt, helaas, voor het laatst in de Pieterskerk: straks is dat niet meer mogelijk. Voor César Franck's 'Choral in a' geldt het zelfde: schluss. De Raad speelde dit stuk zo glansrijk en letterlijk uit z'n tenen alsof hij hier mee wilde zeg gen: denk er om mensen, voor eens en voorgoed verleden tijd, klavieromvang, registers en stem ming laten dit nooit meer toe. Om orgelmoeheid te voorkomen is de combinatie met zang een welkome variatie. Toch konden de intermezzi mij niet voor de volle honderd procent bekoren. Mede door de akoestiek en door de plaats waar zij stond, hoog bij het orgel, galmde Alisa Kasmir's stem behoorlijk en was haar veel vuldige vibrato hinderlijk met name in het overi gens prachtige 'Magna res est amor'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19